Leidsch Dagblad 1 Melkunie in Wassenaar dicht 'Vreemde rust' in Joegoslavië V ïper wil herindeling uin- en Bollenstreek Zorg voor graf Hannie Schaft Swetterhage: een uur werken voor Kosovo KLM koopt kwart van eigen aandelen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 D jesprek VAN DE DAG Economie Gemengde huwelijken zorgen voor gemengde gevoelens Ernst Young moet zonder Moret meer opleveren Cultuur en Kunst Pleidooi voor S herbouw Van Nelle-gebouw Sport 4 li gturvi/Hgc/i cyritotLigcrt vwui i vvc-i r\rtc-1tcf o n gedwongen ontslagen voor 168 werknemers pina Melkunie sluit nog dit jaar zijn fabriek in Was- ar. De directie zegt hiertoe genoodzaakt te zijn om iteeds heviger wordende concurrentie het hoofd te n'. Om de kosten omlaag te brengen, verplaatst pina Melkunie de Wassenaarse activiteiten naar gingen in Eindhoven, Heiloo, Maasdam en Rotter- Er vallen geen gedwongen ontslagen. maar connie van uffelen fabriek aan de Menken- waar onder meer melk, imelk, vla en yoghurt wor den gemaakt, werken 168 vaste medewerkers. Honderd van hen worden overgeplaatst bin nen deze tak van het bedrijf. De overige 68 vaste medewerkers herplaatst Campina binnen an dere afdelingen, zoals de divisie Boter of de divisie Kaas. Van 32 tijdelijke werknemers verlengt Campina Melkunie het contract niet. Geheel onverwacht komt de sluiting niet. In het geruchten circuit binnen de fabriek was al bekend dat óf de vestiging in Wassenaar óf die in Rotterdam zou sluiten. Het bedrijf noemt schaalvergroting - meer liters melk verwerken met minder fa brieken - noodzakelijk om de kostprijs omlaag te brengen. „We hebben onderzocht hoe we dat het beste konden doen. Sluiting van de vestiging in Wassenaar leverde het beste re sultaat op", zegt Campina Melkunie-woordvoerder J. Ak kerman. Dat de keuze uiteindelijk op Wassenaar viel, heeft volgens Akkerman vier hoofdredenen. „Ten eerste levert deze sluiting de grootste kostenvoordelen op. Ten tweede zijn er relatief lage investeringen nodig om deze productie elders onder te brengen. Ten derde -is de fa briek in Wassenaar minder goed bereikbaar: je moet door een woonwijk rijden om er te kunnen komen en dat is niet zo jofel. En ten slotte zijn er goede herplaatsingsmogelijkheden voor het personeel." Bij dat laatste wil de directie volgens Akkerman zoveel mogelijk reke ning houden met de persoonlij ke wensen van de werknemers. Vakbondsbestuurder L. Bons van CNV Zuivel vindt dat deze argumentatie 'hout snijdt'. „Ik ben bang dat wij die rekensom niet kapot kunnen krijgen. Wij kunnen alleen maar de gevol gen zo goed mogelijk opvangen door doekjes voor het bloeden met drie handen aan te pakken. Dat kunnen we doen door werknemers te begeleiden naar hun andere werkplek. We kun nen bijvoorbeeld kijken welke functies 'passend' zijn, of ver huizing wel of niet gewenst is en of mensen wellicht andere taken aangeboden kunnen krij gen als zij functies weigeren." Pagina 17: 'Uitermate triest dat juist Wassenaar dichtgaat' K FFE nervragen CDA over uitspraak minister DEAI Hoeka Molyn Vinyl 071-51 kag/duin en bollenstreek i jager en job de kruiff 'weede Kamerfractie van ÜDA stelt minister Peper binnenlandse zaken deze schriftelijke vragen over uitlatingen over herinde- an gemeenten in de Duin- illenstreek waarbij met na- loet worden gedacht aan nburg en Warmond. Pe- erraste de gemeenten in jin- en Bollenstreek en de e regio én de provincie Holland met een brief, n hij 'rondetafelgesprek- aankondigt over gemeen- herindeling. De brief nadat de gemeenten in de sche Waard, waar Peper irste zijn oog op had laten weigeren om aan te ven voor zulke gesprek- provincie Zuid-Holland met een eventuele herin- g in de Duin- en Bollen- k tot nu toe geen rekening, ad aangegeven dat zich in deze streek geen problemen voordoen bij het functioneren van de gemeenten. De gesprekken die gepland stonden in Hoeksche Waard, West-Friesland, Zeeuws-Vlaan- deren, Utrecht-Gost, de Achter hoek en Noord-Limburg staan wat het CDA betreft ook op los se schroeven. In elk geval tot de Eerste Kamer een nieuwe wet over de regels bij herindeling vaststelt, moet Peper de ge sprekken afgelasten, vinden de christendemocraten. Volgens burgemeester A. Hommes van Valkenburg, dat 3371 inwoners telt, is er geen reden om aan het bestaans recht van de gemeente te twij felen. „Peper heeft het over 'ro buuste gemeenten'. Maar het gaat om de kwaliteit die je kunt leveren. Valkenburg is een hele zelfstandige en gezonde ge meente. Waar nodig huren we mensen van buiten in, of wer ken we samen met Katwijk en Rijnsburg. Ik constateer geen probleem." ansen massaal in voor postbode ranse PTT heeft 3.000 post- s nodig. Om die te krijgen liseerden de posterijen af- len zondag een schriftelijk len, waarop maar liefst 10 Fransen afkwamen. De PTT liet gisteren weten dat al leen voor Parijs en omgeving, waar 2.500 banen beschikbaar zijn, zich 35.000 mensen heb ben gemeld. Vorig jaar -gaven ongeveer 40.000 postbodes in spe blijk van hun belangstelling voor 1.100 banen. overveen Een medewerker maakt op de Eerebegraafplaats in Overveen het graf van de Haarlemse verzetstrijdster Hannie Schaft in orde. Vanavond om 20.00 uur heeft onder meer in Overveen de dodenherdenking plaats. Overal in het land worden de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Koningin Beatrix, prins Claus en prins Wlllem- Alexander leggen in Amsterdam een krans bij het nationaal monument op de Dam. fo to anp olaf kraak lilever zet mes aantal merken Clinton zinspeelt op staakt-het-vuren washington john wanders correspondent De Amerikaanse president Clin ton zinspeelde gisteren op de mogelijkheid van een voorlopig staakt-het-vuren in de lucht oorlog tegen Joegoslavië. De tij delijke stopzetting van de bom bardementen zou kunnen wor den afgekondigd zodra Milose vic aantoont dat hij bereid is zijn troepen terug te trekken. Tegelijk was de afgelopen -nacht de rustigste nacht van de luchtcampagne tot nu toe. „Er heerst momenteel een vreemde rust", aldus een inwoner van Belgrado op internet. Waarne mers beschouwen het geringe aantal aanvallen als een moge lijke aanwijzing voor een diplo matieke oplossing van het con flict in Kosovo. Na tien uur 's avonds werden er geen aanval len meer gemeld. President Jeltsins speciale af gezant. voor de Balkan, oud premier Viktor Tsjernomyrdin, heeft gisteravond ook verwach tingen gewekt over een spoedig einde van de oorlog in Joego slavië. Na een onderhoud met president Clinton, sprak hij in de tuin van het Witte Huis opti mistische woorden over de mo gelijkheid van een diplomatiek akkoord tussen de NAVO en het regime van de Joegoslavische president Milosevic: „We zijn dichterbij een diplomatieke op lossing gekomen", zei hij. Tsjernomyrdin, die afgelopen vrijdag nog een ontmoeting had met Milosevic, overhandigde Clinton een brief van Jeltsin waarin de Russische president voorstellen doet om tot een wa penstilstand te komen. Van daag overlegt Tsjernomyrdin in New York met secretaris-gene raal Kofi Annan van de VN. Clinton beseft dat de vrijla ting afgelopen weekeinde van de drie Amerikaanse militairen die in Servië vastzaten ook in eigen land een impuls heeft ge geven aan de roep om vrede. Hij prees tevens de inspannin gen van de Russen en verzeker de dat hij de luchtoorlog geen dag langer zou uitsmeren dan nodig is. Maar hij beklemtoon de evenzeer dat er tijdens het diplomatiek overleg onder geen beding mag worden getornd aan 'de basisvoorwaarden' die de NAVO heeft verbonden aan stopzetting van de luchtoorlog tegen Joegoslavië. Bij een aanval in Kosovo is gistermiddag een bus door een bom geraakt. Daarbij hebben volgens de lokale autoriteiten zeker twintig mensen het leven verloren. De NAVO heeft iedere betrokkenheid bij de aanval ontkent. De alliantie conclu deerde dit na een onderzoek van haar operaties in het ge bied. Zaterdag werd er in Koso vo een bus getroffen door een NAVO-raket. Ten noorden van Pristina vielen toen volgens de Serviërs 39 doden. zoeterwoude amstelveen anp De KLM gaat een groot deel van de eigen aandelen kopen. Dat vindt de luchtvaart maatschappij de beste manier om de ruim een miljard gulden te besteden die binnenkort binnenkomt. De KLM krijgt dat bedrag omdat het minderheidsbelang in het reserveringsbedrijf Galileo van de hand wordt gedaan. Voor aandeelhouders is inkoop van ei gen aandelen zeer aantrekkelijk. In de toekomst worden beschikbare dividenden over minder aandelen verdeeld. Dat bete kent een hogere opbrengst per aandeel. De transactie levert de huidige aandeel houders nu 15,65 per aandeel op. Volgens financieel directeur R. Abra- hamsen heeft KLM geld over. „De op brengst uit verkoop van het KLM-belang in Galileo zou leiden tot een verdere toer name van het reeds bestaande over schot", zo verklaart Abrahamsen het luxe probleem. Galileo is een bedrijf dat wereldwijd re serveringen van vliegtickets regelt. Oor spronkelijk was het eigendom van een aantal luchtvaartmaatschappijen, maar nu worden de stukken te koop aangebo den via de beurs. De KLM heeft eerder eigen aandelen in gekocht. Twee jaar geleden verkocht de Staat een deel van het belang in KLM. De maatschappij heeft het staatsaandeel ver volgens zelf ingekocht. Door de huidige en vorige inkoop van eigen aandelen is het aantal uitstaande aandelen in enkele jaren tijd vrijwel gehalveerd tot 46,1 mil joen. De KLM besteedt op deze manier in to taal 962 miljoen. Niet alleen de boekwinst van Galileo, maar ook de opbrengst van de verkoop in Equant worden zo besteed. Het bedrag kan lager uitvallen als de op brengst van Galileo tegenvalt. Aangezien alleen wordt uitgekeerd aan houders van gewone aandelen, ontvangt de overheid geen extra uitkering. Leidenaar Paul van Pelt hoopt op korte termijn zestigduizend gulden in te zamelen voor de vluchtelingen in Kosovo. Om dat doel te bereiken, is de werk nemer van de woon- en leefge meenschap Swetterhage in Zoeterwoude een actie begon nen onder alle drieduizend me dewerkers van de Gemiva-SVG Groep, waaronder Swetterhage valt. Iedereen wordt gevraagd toestemming te geven voor het eenmalig inhouden van een uurloon. Gemiddeld komt dat neer op twintig gulden. Van Pelt heeft na overleg met de raad van bestuur van Gemi- Getronics neemt voor 3,7 mil jard Wang Global over AMSTERDAM/LEIDEN ANP Automatiseerder Getronics neemt voor 3,7 miljard gulden het Amerikaanse IT-bedrijf Wang Global over. Getronics betaalt daarmee 29,95 dollar per aandeel. Dat is 39 procent meer dan de gemiddelde beurs koers van Wang Global de afge lopen dertig dagen. Wang Glo bal is gespecialiseerd in net werktechnologie en IT-dien- stën. Vorig jaar behaalde het een omzet van 3 miljard dollar. De twee bedrijven hebben sa men 33.000 werknemers, waar van 20.000 bij Wang Global. In Nederland werken zevenhon derd mensen bij Wang Global, bij vestigingen in Leiden, Nieu- wegein en Veghel. va-SVG brieven gestuurd naar alle medewerkers met de vraag of het geld kan worden overge maakt op giro 555 van de Sa menwerkende Hulp Organisa ties. „Finariciële steun voor hulp aan de vluchtelingen in Kosovo blijft noodzakelijk en moet niet ophouden bij een te levisie-actie." Tot nu toe heeft slechts één persoon afwijzend gereageerd. Van Pelt is dan ook erg optimistisch. „Ik ben pas begonnen. Op dit moment ko men de reacties druppelsgewijs binnen, maar ik verwacht de komende dagen zeker een stroomversnelling." Van Pelt hoopt dat andere zorginstellin gen zijn voorbeeld volgen. NR. 41993 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Vrouwen De Sleutels op rand afgrond Tientallen doden door tornado's in westen VS WASHINGTON AFP/DPA Een reeks tornado's heeft gis teravond in het westen van de Verenigde Staten aan zeker 39 menseri het leven gekost. Hon derden personen raakten ge wond en de materiële schade is enorm. In een groot gebied 'is de elektriciteitsvoorziening uit gevallen. In Oklahoma was het dodental gisteravond laat geste gen tot 24. Volgehs de eerste berichten zijn hele buurten met de grond gelijk gemaakt. Ook in Kansas hielden de tornado's huis. Daar kwamen zeker zes mensen om het leven. HÉT WOORD IS AAN Walter van den Broeck Herinneringen leven zolang men ze vernieuwen wil. Dan sterven ze. kans op regen rrjIST *718° 7719° 8716° 40% 30% 50% 5KCEË530% 40% 20% Uitgebreid weerovealcht op pagina 4 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport19 Trends/Strips 18 De Amsterdamse Bach So listen spelen Locatelli en Vi valdi in de Leidse Stadsge hoorzaal. Op de pagina Uit gaan daarvoor een kortings bon. Eerste keurmerk Legionella Vrij voor sauna 5 Mei LEIDEN/KATWUK Thermen 5 Mei aan de Telders- kade in Leiden is de eerste sau na in Nederland die het keur merk Tx-gionella Vrij' heeft ge kregen. I Iet keurmerk is inge voerd door de Nederlandse Saunavereniging in reactie op de reeks legionella-bcsmettin- gen de afgelopen maanden. De Icgionellabacterie kan de dode lijke veteranenziekte veroorza ken. Het keurmerk Legionella Vrij' maakt duidelijk dat in de betrokken sauna alles wordt ge daan om de legionellabacterie buiten de deur te houden. Het eerste keurmerk werd gisteren aan Thermen 5 Mei uitgereikt. Het certificaat is geldig voor een jaar. Sauna's die er één wil len, moeten twee keer per jaar watermonsters laten nemen die door het Bacteriologisch Con trole Station Katwijk worden onderzocht op de legionella bacterie. Verder zijn er de maandelijkse controles en maatregelen die al door de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemaangelegenheden wor den voorgeschreven. Bij de Nederlandse Saunaver eniging is ongeveer de helft van de sauna's in het Nederland aangesloten. Honderd procent garantie dat de bacterie niet voorkomt, levert het keurmerk volgens een woordvoerder van de Nederlandse Saunavereni ging overigens niet. „Maar het maakt wel duidelijk dat er alles aan is gedaan om de bacterie te voorkomen." la, ik wil een abonnement op het Ix-ldscli Diighlud. i Naam:Vborlenmm t v 1 Adres: 1 Postcode Pla;iis: 1 Tel:(i.v.m controle bezorging; 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnen (□Pcrmanncl Por kwartaal (JautomatiiCh (f. 08.90) l 1 automatisch (f 13,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I ,N'r. bank/xiru Handtekening lllj machtiging lot automatische betaling kHjgtu een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1