'Triest dat juist Wassenaar sluit' s Vormfouten zijn niet allemaal dodelijk Gekscherend noemen ze ons vaak het Vlag halfstok bij Melkunie Regio GERECHT Westwout beraadt zich op acties warmond jan preenen NSDAG 4 ME11999 LEIDEN - Op het schoolplein van de Apolloschooi in Lelden-Zuidwest Is gisteren de zogenaamde 'Schoolkreade' van start gegaan. Van alles was er te beleven. Van een doedelzakband tot en met straatte keningen. FOTO ARCHIfF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1974 Zaterdag 4 mei LEIDEN - Een Wassenaarse taxichauffeur heeft vanochtend met heel harde hand een uit de hand gelopen familierelatie weer in het juis te spoor gekregen. Met zijn viertjes waren zij naar een feestje gegaan: de taxichauffeur, zijn vrouw, haar zuster en de vriend van de laatste. De taxichauffeur kon het feestje niet tot het laatst meemaken. Hij moest vroeger weg. Toen hij later in de nacht terugkwam was hij echter vol wantrouwen. Hij klauterde op de schutting en nam de zaak eens goed in ogenschouw. De blik, die hij in de slaapkamer kon werpen, deed hem in woede ontsteken. De vriend deel de het bed niet alleen met zijn vriendin, maar ook met de vrouw van de taxichauffeur. Deze stormde naar binnen en timmerde er flink op los. Zijn vrouw en de heer des huizes werden stevig toegetakeld. Ook het onschuldige meu bilair moest het ontgelden. Het werd kort en klein geslagen. De taxichauffeur kwam trou wens ook niet onbeschadigd uit de strijd. Hij moest in het Elisabeth Ziekenhuis worden op gelapt. RIJNSBURG Het 27e Rijnsburgse bloemen corso, dat nu als motto heeft 'Zestig jaar Flor a's kleurenpracht internationaal', rijdt zater dag 3 augustus voor de tweede keer via Oegst- geest en Leiden naar Leiderdorp. De kleurige bloemenstoet zal bestaan uit dertien praalwa gens en een groot aantal versierde personenau to's. Twee praalwagens zullen aandacht schen ken aan belangrijke gebeurtenissen, die de re gio Leiden te wachten staat: dat het op 3 okto- .ber 400 jaar geleden is dat Leiden werd ontzet en het 1000 jarig bestaan van Rijnsburg in 1975. Twee uitschieters dus in deze manifestatie van het zo belangrijke produkt bloemen, dat Rijns- burg en omgeving grote bekendheid heeft ge even tot ver over onze landsgrenzen heen. estig jaar lang is de Rijnsburgse bloemenvei ling 'Flora' het middelpunt van deze zo belang rijke nationale en internationale handel. )akbedekker veroorzaakt brand Frits L s Dorsey Meisje vliegt uit de bocht fe catwuk Een 15-jarig meisje uit Katwijk is gisteravond gewond jeraakt toen ze met haar bromfiets uit de bocht vloog in de tijnstraat in Katwijk. Ze reed vermoedelijk iets te hard in de a lauwe bocht, raakte de macht over het stuur kwijt en botste te- ;en een lantaarnpaal. Het meisje en haar 22-jarige duo-passa- ;ier kwamen ten val. Daarbij liep alleen het meisje letsel op. Ze s per ambulance vervoerd naar het LUMC. Koninklijke onderscheiding voor Warmondse supervrijwilligers wassenaar connie van uffelen De Menkenlaan, maandagmid dag half vijf. De Melkunievlag hangt halfstok. Af en toe rijden fietsers het nabijgelegen land goed Rust en Vreugd op. Hun vrolijkheid staat in schril con trast met de stemming onder de werknemers die de fabriek uitkomen. Zij hebben hun blik naar de grond gericht. Hoewel de meesten wel wisten dat óf Rotterdam óf Wassenaar zou moeten sluiten, is de klap toch hard aangekomen. „Er ging een 'oooh' door de kantine toen mensen het hoor den", zegt T. lansen van de CNV. „De schok was dat de sluiting zo snel komt. Je biedt mensen niet veel kans om een andere baan te zoeken. Voor veel mensen is de fabriek de plek waar ze altijd hebben ge werkt. Bij de overname is ge zegd 'we nemen Menken over, maar niet met de bedoeling te sluiten'. Nu gebeurt dat wel", zegt Jansen teleurgesteld. „Maar misschien moeten de mensen in Wassenaar blij zijn, want iedereen kan worden her plaatst. In de toekomst weet je niet of dat kan. Chef interne distributie P. van der Heijden, die in Zoeter- woude woont, noemt de slui ting een 'hard gelag'. „Ik heb net iemand naar huis gebracht die helemaal hotel-de-botel was. Er wordt onderling veel gepraat. We gaan het nu ver werken en mogen niet het bijl tje erij neergooien. Het werk moet verder. Je kunt twee din gen doen: kijken wat je wordt aangeboden of buiten de deur kijken. Ik héb begrepen dat als mensen goed functioneren er altijd plek is binnen Melkunie." Campina Melkunie is Van der Heijdens derde werkgever en volgens hem zeker niet de slechtste. „De leiding is recht door zee. Ze zeggen waar het op staat." Van der Heijden vertrouwt erop dat er een goede regeling komt. „Ik heb begrepen dat we de eerste twee jaar bij over plaatsing een kilometervergoe ding krijgen. Twee jaar geleden bij de overname zijn er 55 man de deur uit gegaan. Daar was ook een goede regeling voor." De meeste werknemers wonen in de Leidse en Haagse regio. Zelf hoopt de Zoeterwoudenaar naai- de fabriek in Rotterdam te kunnen. „Voor anderen zou Heiloo een optie zijn." fat voor een moordenaar Jdt, moet ook gelden voor ie- land die zonder achterlicht oor Warmond fietst. Dat wil eggen: wanneer justitie een moordenaar op vrije voeten lelt als er een vormfout is ge taakt, moet dat in elk geval ok gelden voor een fietser ^—^onder licht. Zo redeneerde de Ier van de jeugdige Leide- ^^Taar, die gisteren tegenover ichter R. van Leeuwen stond m bezwaar te maken tegen de ekeuring van een paar tientjes 'aarmee die overtreding was >eloond'. „Ik heb het zelf niet oorgezet, maar mijn moeder. Is er bij een moord een fout in ischrifte wordt gemaakt, dan 'ordt die zo maar vrijgela- 'n-probeerde de jongen, ie het voor de rechter zonder moeder moest stellen, wanneer zo af en toe een lordige officier van justitie een It niel rietje een dag te laat op de ost doet waarna een slimme dvocaat een gevaarlijke crimi neel op vrije voeten weet te krij gen, krijgt dat nogal wat aan dacht. Het zijn van die gelegen heden waarvoor sommige kran ten de oorlogskoppen uit de let terbak vissen. Is het dan gek dat heel wat mensen die ergens in hun bekeuring een miniscuul foutje ontdekken, meteen in de pen klimmen om vernietiging van hun vonnis te eisen? Van Leeuwen heeft er alle be grip voor wanneer mensen pro beren op die manier onder een boete uit te komen. Alleen had hij de klanten die gisteren zon der dure advocaat op de vorm- foutentoer gingen, weinig te bieden. Alle mensen zijn gelijk, maar voor justitie is er toch een subtiel onderscheid tussen moordenaars en onverlicht rij dende fietsers. „De waarborgen voor de betrokkene zijn in dit geval minder strikt, dat moet u uw moeder maar vertellen. Het is nou eenmaal minder erg om iemand ten onrechte te bekeu ren voor het rijden zonder licht, dan dat je een onschuldige twintig jaar opsluit voor moord", legde de begripvolle rechter uit. Het foutje van de agent die de jongen bekeurd had in War mond, maar op de bon per on geluk 'Oegstgeest' had inge vuld, kon gemakkelijk worden hersteld. En de jeugdige Leide- naar ontliep zijn boete niet „Helaas, ik vrees dat ik u onge troost heen moet zenden", zei Van Leeuwen. Foto's Dat gold ook voor de Leidenaar die met een plastic tas vol dos siers naar de statige zittingszaal in het oude Leidsch-Dagblad- pand was gekomen. Hij reed een jaar geleden binnen ander half uur twee keer tegen een bekeuring aan op de Willem de Zwijgerlaan. Eén prent was voor door rood licht rijden, de ander was voor te hard rijden. Maar ook hier had justitie vol gens de klager eën onvergefelij ke fout gemaakt: de tijdstippen op de foto's van de twee bekeu ringen waren omgedraaid. Nadat vorig jaar de bonnen bij de man op de mat waren geval len. vroeg de Leidenaar de fo to's van zijn overtredingen op. Want hij twijfelde er hevig aan dat hij zo de fout in zou zijn ge gaan. „Ik ben enorm verbaasd. Ik ben vutter, ik heb geen haast meer", verklaarde hij ook giste ren voor de rechter. De foto's - toonden netjes zijn auto op de Willem de Zwijgerlaan. Maar de tijden die op de foto's waren aangegeven klopten niet met de tijden die op de bonnen waren vermeld. Van I-eeuwen was echter niet onder de indruk. „Ik zie uw nummerbord, hoewel dat deels verborgen is achter een trek haak. Dat mag niet, daar had u ook nog een bekeuring voor kunnen krijgen. Nee, die foto's kloppen. Mogelijk heeft justitie alleen de twee foto's die aan u zijn opgestuurd omgewisseld. Maar niet elke fout van justitie - als u dit al een föut wilt noe men - is een dodelijke fout." Jaja, zo werd het alles bij elkaar weer een leerzaam ochtendje. Het spelen met vormfouten is toch echt iets voor de experts. Daar moeten we ons als een voudige stervelingen maar be ter niet aan wagen. Zonder du re advocaat wordt dat niks. RUUD SEP jegstgeest Door een onhandigheidje van een dakbedekker is jsteren de zolder van een huis aan de Oegstgeestse Haarlem- nerstaatweg in lichterlaaie komen te staan. De man was rond lalf drie 's middags bezig een dakkapel te repareren met een jrander. De vlam van het apparaat sloeg onder het dak en het iolatiemateriaal onder de pannen vatte vlam. Binnen de kort- e keren stond de hele zolder in brand. De brandweer kwam iet vier wagens en had het vuur snel gedoofd. Niemand raakte gewond. FOTO HIELCO KUIPERS foor organiseert plantjesmarkt iderdorpOp twee plekken in Leiderdorp houdt oratorium- Ie tekeriereniging Excelsior zaterdag 8 mei een plantjesmarkt. De bloe- l en vnënenverkopers van het oudste en grootste koor van Leiderdorp Engeisitaan van 9-16 uur op de Oranjegalerij en op de Laan van Ou derzorg. Catwijk.se aangerand ordwuk Drie mannen hebben zondagnacht een twintigjari ge Katwijkse op de Bomstraat in Noordwijk aangerand. Ze werd rond twee uur aangesproken door drie Engels sprekende man pen tussen 20 en 25 jaar en vervolgens vastgepakt en onzedelijk betast. Door één van de drie een 'knietje' te geven wist de vrouw te ontkomen. De politie is op zoek naar getuigen, in het bijzonder naar een man die tijdens de aanranding langsliep. Politie vindt gestolen scooters Gekscherend worden ze vaak het echtpaar genoemd. Cor van der Vooren (64) en Kees van Dam (65) hebben er geen enke le moeite mee. „Sterker nog, zo noemen we onszelf ook wel eens. We zijn toch altijd samen. Mensen wijzen ons na. Zo van, daar gaan ze weer", aldus Van der Vooren. De twee Warmonders zijn beiden lid geworden in de Orde van Oranje Nassau, omdat ze uiterst actief zijn in de voetbal afdeling van Warmunda. Van der Vooren assisteert daarnaast ook nog de koster van de Mat thias-parochie. „Die was ook bij de huldiging. Op een gege ven moment zei hij tegen me: jullie zijn een twee-eenheid, maar wij hebben een drie-een heid en die is nog heilig ook." De twee supervrijwilligers waren met een smoes naar het gemeentehuis gelokt. Het ge meentebestuur had beiden een brief gestuurd met daarin de opmerking dat 'een inwoner van Warmond - tevens een goe de bekende van u - wordt gede coreerd'. Ter plekke ontdekten ze pas dat ze zelf in de prijzen waren gevallen. „We hadden dit zeker niet verwacht", zo ver tolkt Van Dam de mening van het duo. „Natuurlijk steken wij een hoop tijd in de club, maar dat doen we graag. We kicken op dit werk. En vergeet niet dat er heel wat vrijwilligers zijn. Het is echt niet zo dat we met z'n tweeën de club dragen." Ze zijn zo bezeten van hun hobby dat hun echtgenotes res pectievelijk 37 jaar (Van der Cor van der Vooren (links) en Kees van Dam met hun onderscheidingen. Vooren) en gisteren precies 38 jaar geleden (Van Dam) te ho ren kregen dat ze óók trouwden met Warmunda. Of zoals Kees van Dam het zegt: „Bij m'n hu welijk heb ik bedongen dat ik actief wilde blijven voor de club. Als ze me van de voetbal af wilde hebben, kon ze het wel vergeten." Er zijn nog veel meer over eenkomsten tussen de twee bond- en lotgenoten. Cor van der Vooren en Kees van Dam zijn ook allebei lid van verdien ste van de KNVB afdeling Lei den, erelid van Warmunda en 'vooral' al sinds 1948 lid van de club. Van Dam speelde zeven jaar in het eerste, maar moest als voetballer stoppen wegens hernia. Van der Vooren speelde 'laag' en hield het voor gezien toen hij een bal keihard in de maagstreek kreeg. „Dat deed zoveel pijn dat ik het meteen niet meer leuk vond." Maar daarmee lieten zij zich aan de Herenweg bepaald niet buitenspel zetten. Integendeel. Van Dam: „Je wilt nog wat doen. bezoekt een vergadering, doet je mond open en voor je het we^t krijg je te horen: je hebt zo'n grote mond, regel het zelf maar. Dat was in de tijd dat de voorzitter nog een notabel was. Iemand tegen wie je op keek. Tegen zo iemand zeg je geen nee. Binnen de kortste ke ren zat ik er middenin." Er volgt een waslijst van activitei ten. Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt als hoofdjeugdleider, grensrechter, lid van de jeugd commissie. lid van het alge meen bestuur, is nog altijd lid van de seniorencommissie, or ganisator van alle toernooien, maakt kleedkamers schoon en hangt de vlaggen op. Midden in zijn opsomming wordt hij on derbroken door zijn vrouw Le- ni: „Je kan beter vragen wat hij niet heeft gedaan. Dan ben je eerder klaar." Hetzelfde geldt voor Van der Vooren, die kritiek had op de trainer en op de inhoud van het clubblad. „Ik schopte tegen al les aan. Als ik dan alles zo goed wist. dan moest ik maar het clubblad gaan maken." Weke lijks levert hij nog altijd een co lumn. waarin hij iedereen op de hak neemt. Bijna dagelijks is hij ook nog steeds met het wed strijdsecretariaat bezig. „Cor is daar heel punctueel in. Hij is heel goed in het organiseren en bekijkt alle wedstrijdformu liereren. Zo voorkomt hij heel veel boetes voor de vereniging", aldus Van Dam. Op zijn beurt huldigt Van der Vooren nog eens zijn achter buurman. die net als hij nog net niet op het veld woont. „Kees is een geweldige knaap. Zeer be scheiden. Als je iemand zo n onderscheiding gunt, is hij het wel." Hoewel ze allebei de indruk wekken dat ze niet zonder War munda kunnen, denken ze voorzichtig aan afbouwen. Uit een verspreking van Kees van Dam blijkt echter dat ze daar nog veel meer moeite mee zul len hebben dan hun club. „Cor en ik hebben al een tijd geleden aangegeven dat we met een aantal zaken hadden willen stoppen. Nee sorry, willen stop pen. Anders denken ze weer dat we toch wel zullen doorgaan." CNV-bestuurder L. Bons noemt het 'uitermate triest' dat juist de Wassenaarse melkfabriek sluit. Tot twee jaar ge leden was het bedrijf nog in handen van Menken Van Grieken, de laatst overgebleven particuliere melkprodu cent in Nederland. wassenaar connie van uffelen vervolg van voorpagina „Het was een bedrijf met een eigen cultuur. Veel werknemers werken al vele jaren in dit van oudsher familiebedrijf', zegt Bons. Volgens hem komt de klap extra hard aan, omdat bij de overname werd gezegd dat de fabriek niét dicht zou gaan. „Nu moet een van de fabrieken sluiten en is gekeken welke dat moet zijn. Wassenaar is daar het slachtoffer van. Bons vindt de sluiting wel erg snel gaan. „Nog dit jaar gaat de tent dicht. In de procesindu strie is dat heel snel. Het is nog al een onderneming om binnen een jaar de activiteiten over te plaatsen. Dat is heel ingewik keld." Bons zegt er echter niks te genin te kunnen brengen, dat het bedrijf tegen een zo laag mogelijke kostprijs wil werken. „Dat is uiteindelijk in het be lang van het bedrijf en dus de werknemers." Ook burgemeester en wet houders van Wassenaar hebben begrip voor de redenen die tot de sluiting leiden, maar zien het verdwijnen van de fabriek uit het dorp met leden ogen aan. „We betreuren het ten zeerste dat aan een meer dan zestigja rige traditie in Wassenaarse een einde komt en dat een< belang rijk stuk werkgelegenheid in de ze regio komt te vervallen", al dus het gemeentebestuur. Bewoners van de Zoeterwoudse wijk Westwout komen vrijdag avond in het gebouw De Kame leon bijeen om zich te beraden over verder verzet tegen de voorgenomen bouw van appar tementen in de Van Swieten- straat/Alkemadestraat. Tijdens een informatieavond op 20 april maakte wethouder J. Stuijt bekend, dat De Kameleon plaats moet maken voor twaalf appartementen. De gemeente wil met dit complex tegemoetkomen aan de vraag naar woningen voor een- en tweepersoonshuishou dens en dan met name voor ouderen in Zoeterwoude. De bewoners van Westwout zijn felle tegenstanders van de nieuwbouwplannen. De tijdelij ke 'bewonerscommissie Kame leonlocatie' wil vrijdagavond van acht tot tien uur informatie geven over de bouwplannen van de gemeente en overleggen over acties om deze plannen van tafel te krijgen. De politieke partijen moeten j zich op donderdag 3 juni in de vergadering van de commissie grondgebied uitspreken over de voorstellen van de gemeente. ANNO 1899 Donderdag 4 Mei LEIDEN - Het bouwen van 20 woningen met annexe werken op het terrein 'De Kooi', buiten de Zijlpoort, voor de 'Vereeniging tot bevorde ring van den bouw van werkmanswoningen te Leiden', is gegund aan de heeren H. De Graaf en H. Van Driel, aannemers te Hazerswoude. HOOGMADE - Onder de vele veeren, welke er hier op omliggende dorpen bestaan is dat op Hoogmade zeker niet van de jongste. Het zal a.s. Zaterdag, een eeuw oud zijn, want het werd in 1779 ingesteld door C. Ruigrok Van de Werve, die het den 6den Mei 1849 overdeed aan zijn zoon, die dus a.s. Zaterdag 50 jaren per week met zijn schuit op de Leidsche Zater dagsche markt zal hebben gevaren. De legplaats is sedert 1779 tot heden ge weest de Nieuwe Rijn over 'de Trasmolen'. iqordwukOp de Vinkenlaan in Noordwijk trof de politie gis- :ermorgen een bestelbus aan met twee gloednieuwe scooters )arwimèrin. In de buurt werd nog een derde scooter gevonden. De icooters bleken met een aantal helmen en de inhoud van de :assa te zijn gestolen uit een rijwielhandel aan de Losplaatsweg. Noordwijker mishandelt vriendin ioordwukEen 22-jarige Noordwijker is gisteravond aange- ts-Van fioudenomdat hij een 23-jarige Katwijkse vriendin zou hebben 'eschopt en geslagen. Volgens de vrouw werd ze mishandeld, pmdat zij, vanwege een ruzie, de woning van haar vriend wilde 'erlaten. Tekeningen gestolen jsse Uit hotel-restaurant De Nachtegaal van Lisse zijn twee tdaeei Tijttekeningen van bloemen gestolen. Het zijn werken van de Tissese kunstenares Cobi Mars, die haar tekeningen momenteel n De Nachtegaal exposeert. De twee gestolen krijttekeningen etijn gesigneerd met Jacoba.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17