Luchthavenpastor haalt mensen even uit de meni t)< Reformatorische studenten hekelen verdeeldheid kerken Kerk Samenleving DINSDAG 4 MEI 1999 VANDAAG I Ierdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Om acht uur wordt een minuut stilte in acht genomen. Afgezien van het feit dat ook de vele joodse slachtoffers worden her dacht, houden de joden dit jaar op deze dag ook hun Lag B'Omer herdenking. De plaag, die de schare volgelingen van de historische Rabbi Akiva had gedecimeerd, kwam tot een eind. De ellende die daaraan vooraf ging wordt herdacht. Hoewel het van oudsher een periode van rouw is, trouwen tegenwoordig veel mensen op Lag B'Omer. Katholieken herdenken de heilig verklaarde moeder van kerkleraar Augustinus, Monica. In geschiften van haar zoon blijkt, dat hij zonder Monica waarschijnlijk nooit tot het christendóm zou zijn overgegaan. Zijn bekering.was min of meer haar levenstaak. Ze deed dat door veel te bid den en het goede voorbeeld te geven. Monica wist ook haar heidense echtgenoot Patricius te bekeren. Ze werd in 332 na Christus geboren in Hippo, Noord-Afrika, en stierf omstreeks 387. Gebedswandeling in Leiden leiden Geen opzichtige actie met spandoeken en prekende en bekerende dominees, maar een onopvallende gebedswande ling. Dat staat de stichting Mars voor lezus voor ogen bij de ac tie 'Stratenplan', die zaterdag 8 mei ook in Leiden gehouden wordt. De stad wordt opgedeeld in wijken. Groepjes van twee gelovigen nemen een aantal straten voor hun rekening, waar zij bidden voor de bewoners. Die vinden als bewijs voor het ont vangen gebed een kaartje op de deurmat. De landelijke actie wordt in Leiden uitgevoerd door de Prayer Chapel Ministry. Woordvoerster G. Okwell benadrukte dat Leidenaren geen last zullen hebben van evangelisten in hun voortuin, maar dat het gaat om een ingetogen actie. Chinese protestanten gearresteerd Hongkong De Chinese politie heeft tijdens een clandestiene kerkdienst in de provincie Henan 25 protestanten gearresteerd. Minstens vijftien van hen zitten nog steeds vast, aldus een men senrechtenorganisatie in Hongkong. De gearresteerde christe nen behoren tot een van de vele niet-erkende protestantse ker ken die China rijk is. Volgens het centrum voor informatie over mensenrechten in China zijn in de provincie Henan sinds okto ber vorig jaar minstens 250 christenen opgepakt. De politie zou gedreigd hebben hen naar een heropvoedingskamp te sturen als zij weigeren een boete van omgerekend ruim 500 gulden te betalen. Mannen bekennen moord op zendeling new delhi De politie in India heeft twee mannen aangehouden op verdenking van moord op een Australische zendeling en zijn twee zoons. Volgens de politie in New Delhi hebben de ver dachten hun aandeel in het misdrijf bekend. De 58-jarige bap tist Graham Staines en zijn zoons van tien en zes werden eind januari levend verbrand. De auto waarin de drie sliepen werd met benzine overgoten en aangestoken. Volgens de politie wa ren de daders lid van de extremistische hindoe-organisatie Baj- rang Dal. De vermoorde zendeling werkte al 34 jaar onder de Indiase lepralijders. Cantate voor Hemelvaart hazerswoude-dorp In de gereformeerde kerk van Hazerswou- de-dorp wordt zondag 9 mei een cantatedienst gehouden. Vier solisten en een klein ensemble voeren de Cantate voor Hemel vaart van componist en dirigent Marco Kalkman uit. De dienst in de kerk aan de Korenmolenlaan 4 begint om vijf uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis, maar bij de uitgang wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de onkos ten. Dodenherdenking in Warmond warmond In de rooms-katholieke kerk van Warmond wordt vanavond een sobere herdenkingsdienst gehouden voor de ge vallenen in de Tweede Wereldoorlog. Behalve pastor Spruit spreekt burgemeester Van der Wel, en de muziekvereniging St. Matthias speelt koraalmuziek. De dienst begint om 19.15 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Katwijk aan Zee (wi)kgem. Ichtus) (toez.), T.A. Eijsenga te Dordrecht; voor Oene (toez.), P.H. vart Tricht te Wapen veld. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Almere-West, A.A. Kramer te Axel (miss. dienst te Gent); te Bergentheim, P.F. de Boer te Roodeschool. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Ede, W. Smouter te Breukelen, 4 MEI CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dokkum, J. Breman te Doetinchem en D. Quant te Rijswijk (Z.H.). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem, C. Harinck te Houten; te Emmeloord, A. Bac te Bodegraven; te Nieuwerkerk (Zld.), C. Sonnevelt te Veenen- daal; te Sheboygan (VS), G.J. Baan te Lisse, die bedankte voor Doetinchem (als zendingspredi kant voor Albanië) en voor Sun- nyside (VS). Aangenomen: naar Groningen, C.G. Vreugdenhil te Lelystad. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vandaag in het noorden nog wol kenvelden en een enkele bui. El ders veel zon en droog. Middag- temperatuur van 5 graden in het noorden tot 14 in het uiterste zui den. Zweden: Vandaag in het noorden nog een bui. Verder geregeld zon en over wegend droog. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Denemarken: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In Ierland soms wolkenvelden, el ders geregeld zon. Overwegend droog weer. Maxima van 13 graden in het noorden tot 19 plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: Veel zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen met name in Luxemburg kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, aan zee iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon, maar in het oosten ook stapelwolken en in de middag en avond kans op een regen- of on weersbui. Middagterriperatuur on geveer 20 graden, aan de Kanaal- kust iets minder warm. Portugal: Van het westen uit veel bewolking en regen. In de Algarven iets dro ger en soms wat zon. Middagtem peratuur tussen 19 en 24 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en over wegend droog, Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 25 graden. Spanje: Perioden met zon. Vandaag langs de Costa Brava nog kans op een bui, morgen in het westen regen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 29 in Anda- lusie. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot on geveer 28 graden. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon en overwegend droog. Maxima op lopend tot rond 25 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen en langs de Midde- landse Zee perioden met zon. El ders meer wolken en vooral van daag geregeld regen- of onweers buien. In het Rhonedal tijdelijk een stevige Mistral. Middagtempe ratuur ongeveer 18, morgen enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Voor al vandaag veel wind. Middagtem peratuur oplopend tot rond 24 gra den. Italië: Veel bewolking en stevige regen en onweersbuien. In het uiterste zuiden en op Sicilië meer zon en veel droger. Maxima dalend naar ongeveer 21 graden. Corsica en Sardinië: Tamelijk veel bewolking en enkele stevige regen- en onweersbuien. Op Sardinië en morgen ook op Cor sica meer zon en wat droger. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 gra den, op Sardinië iets hoger. Malta: Overwegend droog en tamelijk veel zon. Middagtemperatuur rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar morgen meer slui- erbewolking en in het westen klei ne kans op een regen- of onweers bewolkt onweer -r warmtefront regen sneeuw ~r- koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden aan zee, vandaag landinwaarts lokaal nog tot 35 gra den. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Duitsland: In het noorden overwegend zonnig en droog. In het zuiden meer be wolking en perioden met regen, vandaag mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 15 graden in het rfoorden tot 20 in het Rijn dal. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en pe rioden met regen, vandaag moge- WOENSOAG 5 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.04 Zon onder 21.09 Maan op 00.46 Maan onder09.20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.22 19.40 06.55 19.13 Laag 03.10 15.30 02.51 15.11 Weerrapporten 03 mei 20 u Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Amsterdam onbew. nno6 18 7 0.0 De Bilt onbew. no 6 19 5 0.0 Deelen onbew. no 6 19 6 0.1 Eelde onbew. nno4 15 3 0.0 Eindhoven onbew. ono 6 20 5 0,0 Den Melder onbew. no 5 14 9 0.0 Rotterdam onbew, no 6 19 7 0.0 Twente onbew. nno6 18 4 0.0 Vlissingen onbew. no 8 19 10 0.0 Maastricht onbew, no 5 21 7 0.0 Aberdeen onbew. d3 15 6 0.0 Athene licht bew. w,s. 0 28 19 0.0 Barcelona zwaar bew. z2 19 16 2.0 Berlijn onbew. n5 19 9 0.0 Boedapest onbew. zzw 1 22 10 0.0 Bordeaux regen no 6 20 13 p.O Brussel .onbew. nno3 21 0.0 Cyprus onbew, w7 25 19 0.0 Dublin zwaar bew. ozo4 16 4 0.1 Frankfurt onbew. nnoö 22 10 0.0 Genève zwaar bew. ono 3 21 10 0.0 Helsinki half bew. nnw3 8 1 0.1 Innsbri^k half bew. ono 5 26 7 0.0 lijk ook onweer. Middagtempera tuur rond 17 graden. Oostenrijk: Veel bewolkign en perioden met regen, vandaag in Tirol en Karin- thie mogelijk ook onweer. Maxima dalend naar ongeveer 18 graden. •Polen: Geleidelijk meer zon en alleen in het uiterste zuiden kans op een bui. Middagtemperatuur van 14 graden aan zee tot 18 in het zui den, morgen in het zuidoosten en- Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv half bew. onbew. half bew onbew. r. 1 24 8 0.1 o 10 22 18 0.0 half bew. onbew. half bew. grondmist licht bew. licht bew. 20 9 4,0 25 13 0.0 24 13 0.3 23 17 0.0 3 1 0.9 23 10 0.0 23 17 0.0 15 23 Vancouver half bei kele graden lager. Tsjechië en Slowakije: Van het zuiden uit toenemende be wolking en perioden met regen. Morgen in het noorden droger en meer zon. Middagtemperatuur rond 21 graden, morgen bedui dend frisser. Hongarije: Van het westen uit bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 17 graden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE 23 10 0.0 Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 0.0 24 14 0.0 15 7 0.0 W. F DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J.Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ifT' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 Jac 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek het automatisch afschrijven v; >bei ech !0 2 21 8 0.0 37 23 8 0.0 3 34 24 0.0 w5 23 19 0.0 2 20 13 1.0 .s.0 28 10 0.0 zw7 15 13 0.0 8 27 17 0.0 3 9 15 12 0.2 zw3 31 15 0.0 v5 21 15 0.0 REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. 'van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden abonnements- geld, ontvangen 1,- korti g H betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! worden verzonden geldt een toeslag van j aan portokosten per verschijndag. Ip lijk LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA n j. Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbaai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav 0.0 26 18 0.0 10 7 1.0 I E K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Reformatorische studenten hebben in een appèl de kerke lijke verdeeldheid in orthodox- protestantse kringen gehekeld. Zij doen een beroep op de ker kenraden van de reformatori sche kerken om binnen een jaar met elkaar in gesprek te gaan over wat hen bindt. In het appèl Door één Geest tot één lichaam gedoopt, uitge geven door de gereformeerde studentenvereniging CSFR, zeg gen de studenten dat alleen de bijbel en de belijdenisgeschrif ten de grond voor het kerk-zijn kunnen zijn. De verschillen in de gereformeerde gezindte ra ken niet het belijden van de kerk, maar hebben te maken met de persoonlijke beleving van het geloof. Omstreeks 1970" deden CS FR.-leden, onder wie C. Blenk, A. Moerkerken en C. Roos, al eens een oproep tot onderling vertrouwen en eenheid. Nu, een generatie later, is er reden tot verdriet en teleurstelling. „Onderling respect is vaak ver te zoeken en van kerkelijke een heid is geen sprake." Binnen de CSFR. wordt deze situatie met zorg gadegeslagen. De jongere generatie heeft geen begrip voor de geërfde kerkelij ke verdeeldheid. ,,Hoe schrij nend is het dan dat van deze onderlinge herkenning buiten de studentenwereld nauwelijks sprake lijkt te zijn." De studenten zeggen te stui ten op matheid binnen de ei gen kerken en op barrières voor een onderling gesprek. „Deze verlamming willen we te boven komen. Wij kunnen niet om het bijbelse appèl tot eenheid heen." BOEKBESPREKING Lessen van lotus vol eerbied voor Boeddha De koeieletters boven het vöorwoord: 'door Zijne Heilig heid de Dalai Lama' zijn teke nend voor de toon van het boek 'Lessen van de lotus', van de rondreizende boeddhisti sche monnik Bhanta Y. Wima- la. Voor Tibetaanse boeddhis ten is de Dalai Lama wat de paus is voor katholieken en dus moeten zijn woorden met grote eerbied worden aange kondigd. Met dezelfde eerbied schreef Wimala zijn boek, dat een ver taling is van de leer van Boed dha naar deze tijd. leder woord, hoe Westers het soms ook klinkt, is ingebed in eeu wenoude boeddhistische tra dities. Wimala wijkt niet af van de traditionele boeddhistische inzichten. Het gaat over kar ma, reïncarnatie, meditatie, in nerlijke vrede en liefde. Maar hij gebruikt voorbeelden uit de Westerse wereld van alledag om zijn Oosterse boodschap te verpakken. De titel bevat de essentie van Wimala's verhaal, waarin hij iedereen aanspoort zich 'als een lotusbloem in-al z'n pracht uit het modderige en troebele water te verheffen'. De wereld met al zijn leed en verwarring als modderpoel, de met boi u dhistische wijsheden door drenkte mens als lotus. Mei tatie is het sleutelwoord. Het boek brengt een univei le boodschap, dit keer gedo in het boeddhisme. En in ei taal die nogal new age-ach klinkt, waarin gezegd word dat innerlijke vrede niet alk leidt tot persoonlijke voldoi ning, of zo u wilt 'verlichtin maar ook tot vrede voor je geving. Titel: Lessèn van de lotus Uitgever: Ankh Hermes Auteur: Bhante Y. Wimala 200 pagina's - prijs f 34,50 1(ljke 'Vliegen doet iets met mensen ,,Ik werd gebeld met de mededeling dat iemand die op Schiphol gearresteerd was in 'geestelijke nood' zat. Het eerste wat hij tegen me zei was: 'Ik wil een ander leven leiden.' Hij had bolletjes heroïne geslikt en één van die bolletjes was stukgegaan in zijn maag. Hij had allerlei wanen en angsten. 'Waar komen die angsten vandaan,' wilde hij weten." Dominee Anja van der Hart is 'luchthavenpastor'. Schip hol is een wereld apart. Mensen uit alle windstreken ko men er samen, verkeren in grote haast of moeten juist uren wachten. Zitten soms in grote problemen of komen thuis, waar slecht nieuws op hen wacht. Van der Hart: ,,Ik had geen idee wat luchthavenpastoraat zou beteke nen toen ik solliciteerde." leiden silvan schoonhoven Een luchthavenpastor moet hard werken. Soms is Anja van der Hart vierentwintig uur per dag in touw. „Overdag zijn we zoveel mogelijk met z'n tweeën, maar 's nachts hebben we om beurten de pieper. Soms kan je het dan slecht treffen. Ik werd opgepiept in verband met een vrouw die aan zou komen uit Frankfurt. Haar dochter zou op Schiphol staan met slecht nieuws. In de garage van haar vader had ze een gruwelijke ontdekking gedaan: hij had zelfmoord gepleegd. De moe der kreeg het nieuws haar bij aankomst op Schiphol te ho ren." „Het is heel zwaar om mensen die zoiets afschuwelijks mee maken te begeleiden. Het vlieg tuig landde om half elf 's avonds, en ik ben nog lang bij ze geweest. Maar inmiddels was er alweer een oproep voor de volgende ochtend vroeg. Ook dan zou er een vliegtuig landen met een vrouw aan boord die slecht nieuws stond te wachten over haar echtgenoot die plot seling was overleden. De kinde ren vonden het vreselijk om dat in de aankomsthal te moeten vertellen, waar het druk is en waar mensen elkaar in de ar men vallen en blij zijn. Dus hebben we de ontmoeting in alle vroegte op een rustige plaats laten plaatsvinden." „Diezelfde dag werd ik gecon fronteerd met een Indiase die volledig overstuur was, omdat ze het vliegtuig naar Delhi had gemist. Bij doorvragen bleek er nog wel wat meer aan de hand te zijn. Ze was via een soort uit zendbureau uit India naar een golfstaat gestuurd als huishou delijke hulp, heel zwaar en slecht betaald werk. Ze had een contract voor een jaar, maar was na een maand ontslagen, zonder een cent loon te ont vangen. Voor de heenrei? uit India had ze geld geleend bij een geldschieter, met een stukje grond van haar broer als onder pand. Doodsbang was ze voor de geldschieter, die bij terug komst op de stoep zou staan. Ze stortte volledig in. Met hulp organisaties hebben we toen geregeld, dat ze financieel ge steund zou worden en dat ze ten minste de heenreis aan de geldschieter zou kunnen terug betalen." Vóór Van der Hart naar het luchthavenpastoraat ging, zat de theologe jarenlang in het door burgeroorlog verscheurde Libanon. Nu, op Schiphol Air- port, wordt haar salaris betaald door de Samen-op-Wegkerken. Schiphol levert de faciliteiten en stelt het kantoor en het stil tecentrum beschikbaar. „Het geeft veel vrijheid dat ik fi nancieel onafhankelijk van de luchthaven ben. Mijn collega op Zaventem in België is wel in dienst van de Luchtwegen en die zei tegen me: 'ik ben zo ja loers op jullie- wét eerivrijheid! Het pastoraat ontstond vijfen twintig jaar geleden op initiatief van monseigneur Zwartkruis van Haarlem, een man die veel reisde. „Het draaien van deze service leunt zwaar op de dien sten van tientallen vrijwilligers. Ook is er een imam bij betrok ken. Veel moslims doen het stil tecentrum aan." „Het is nadrukkelijk een multi religieuze ruimte, zonder religi euze symbolen aan de muur die het zouden bestempelen tot Luchthavenpastor Anja van der Hart. bijvoorbeeld een Christelijke kerk. Er komt wel kunst aan de muur, een afbeelding van de elementen water, aarde, vuur en lucht, want dat zijn symbo len die voor iedereen van waar de zijn. Veel moslims komen om hun rituele gebed te ver richten." „Ik heb het meegemaakt dat hier een orthodoxe lood zat te bidden met zijn gebedsmantel en gebedsriemen. Naast hem was een moslim bezig met het verrichten van de salat richting Mekka. Daarnaast zat een boeddhist in meditatiehouding. Later las ik dat de Jood en de moslim in het gastenboek had den geschreven, dat ze dat nog nóóit haddeq meegemaakt. Ie dereen kon op zijn eigen ma nier God aanbidden in één ruimte!" „Soms ontstaan er wel discus sies. Dan schrijft een fanatieke moslim in het gastenboek dat er geen god is dan Allah, waar op een net zo fanatieke christen daar weer tegenin gaat en schrijft dat alleen Jezus de weg en de waarheid is." Het komt voor dat moslims aandringen op een eigen ruim te, afgescheiden van christenen en joden. „Maar tegen hen zeg ik: 'Je hebt hier alle ruimte en mogelijkheden om je plichten te vervullen. En als ik in jouw land kom, is daar een aparte ruimte voor christenen?' Daar zien ze dan wel de redelijkheid van in." Eén keer ging het fout. Van der Hart werd opgepiept om hulp te verlenen aan een moslimfa milie: de vrouw was in de aan komsthal in elkaar gezakt en was op slag dood. Toen de luchthavenpastor Hart arriveer de kreeg ze te horen dat ze voor niets was gekomen. Men had de familie verteld dat 'de domi nee eraan komt'. „Daar zaten ze niet op te wachten. Ik kwam daar niet als dominee, maar om ze te helpen bij praktische za- keri en om een luisterend oor te zijn." Een groeiend probleem op Schiphol, waar ook Van der H^rt mee te maken krijgt, is het aantal daklozen dat er bivak keert. „Dat zijn mensen die er soms belabberd aan toe zijn. Met relatieproblemen, het huis uit, gekort op de alimentatie, en dan maar naar Schiphol als ze het niet meer kunnen bolwer ken. Daar is het warm, daar is sanitair. Er was een man, die al ruim een jaar op Schiphol woonde en zienderogen achter uit ging. Hij sloeg twee flessen alcohol per dag achterover. Op een gegeven moment zei hij: 'nu wil ik echt stoppen.' Maar hij was er te slecht aan toe om hem zelfstandig naar een wd< niek te laten gaan, dus we ben hem maar op de taxi g r Na drie weken was hij weei rug. Het zijn niet allemaal cesverhalen." Anja van der Hart werkt ni na drie jaar op de luchthavjt Ze wil mensen even qit de nimiteit halen van de' mass die zich dag in, dag uit doo gates, slurven en plaza 's pe r r voo Ze vraagt mensen naar hui naam als ze het stiltecentn bezoeken. „Vliegen doet iets met mei 1CI Je hebt nergens invloed me op. Je stelt al je vertrouwen de piloot en de crew. Je krij een plaats toegewezen, mo riemen vastmaken en dan zelfs de meest doorgewintf reiziger, al is het maar heel even, denken aan de moge heid dat het misschien verlOOt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14