,eiden Regio 'Gevaar stemfraude waterschappen groot' Begeleiding van mentor leidt tot wisselend succes Fietsen, fietsen en nog eens fietsen ibert Meester overleden 7lamingen enthousiast over Leidse tieneropvang mp< Telefonisch stemmen blijkt nog geen succes Postma: vechtsportgala 5 Meihal 'gewoon sport' iDAG 4 MEI 1999 WIM WEGMAN. 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 ibraak restaurant Stationsweg en In een restaurant aan de Stationsweg is in de nacht van idag op maandag ingebroken. Een deur werd geforceerd en onbekend bedrag aan geld meegenomen. Een gokkast werd ingebroken en er werden flessen drank meegenomen. -einverkeer ontwricht en Een stroomstoring heeft vanochtend het treinverkeer i Leiden naar Haarlem en Schiphol tussen acht uur en half i ontwricht. De storing vond plaats juist op het moment dat i paar wissels in beweging waren. Daardoor moesten de wis- steeds met de hand worden omgezet. De intercitytreinen :den gedurende de storing omgeleid via Breukelen. De stop- nen volgden wel de normale route, maar liepen tussen de ntig en dertig minuten vertraging op. Dit collegejaar streken zo'n vierduizend nieuwe stu denten in het Leidse neer. Velen van hen staan voor het eerst op eigen benen en moeten nu zelf alle pro blemen oplossen, terwijl ze vroeger nog op hun ou ders konden terugvallen. Een flink aantal eerste jaars is daardoor al afgehaakt. Het Leidsch Dagblad volgt vier eerstejaars tijdens hun studiebeslomme- ringen in Leiden. Stefanie Kooiman (18) en Bouke Knol (18) studeren nog, maar Marijke Wijers (23) en Mischa van Sluis (19) zijn inmiddels gestopt. Van daag deel vier: Hoe is het met de studiebegeleiding? voormalige PvdA-fractie- zitter in Leiden, Eibert ster, blijkt vorige week dag 27 april in zijn woon- :s Deventer te zijn overle- Meester werd 79 jaar. Hij an 1953 tot 1958 voor de tal-democraten in de Leid- •meenteraad, en was in die ide enige tijd fractieleider, en met de latere wethouder s van Aken stelde hij in '58 eerste collegeprogramma uit de Leidse geschiedenis op. Korte tijd later vertrok hij naar Amsterdam om landelijk secre taris van de partij te worden. Van 1963 tot 1975 was hij bo vendien lid van de Eerste Ka mer. In 1975 kwam de PvdA'er serieus in opspraak over zijn verzetsverleden in Zwolle. An dere verzetslieden uit Zwolle vermoeden dat de sociaal-de mocratische senator al zijn ver zetsdaden heeft verzonnen. Meester is op de Dag van de Ar beid gecremeerd. LEIDEN PIETER VAN SCHIE Alhoewel het even heeft ge duurd voordat Stefanie Kooi man in Leiden gewend was, kan er gesteld worden dat de studente psychologie haar draai heeft gevonden. Tot nu toe heeft ze al haar tentamens ge haald. Haar gemiddelde cijfer ligt rond de 7,5. „Nou nee, ik zou niet zeggen dat het prope deusejaar een eitje is. Ik heb toch nog steeds het gevoel dat ik er nog niet ben." De goede studieprestaties van de studen te psychologie lijken voor een groot deel te danken aan de in tensieve studiebegeleiding die de Universiteit Leiden voor staat. „Er is een speciaal blok, dat is opgezet om je studiepres taties in het eerste jaar te verbe teren. Onder begeleiding van je studiementor leer je dan samen met andere studenten hoe je moet studeren." Hoewel Stefa nie sommige aspecten van 'het Bouke Knol. foto archief leren studeren' als niet erg leer zaam typeert en bovendien vindt dat er relatief veel te veel tijd in gaat zitten is ze toch erg positief over de studiebegelei ding van de universiteit. „Maar ik denk niet dat ik de komende jaren mijn mentor veel nodig zal hebben." Hoe anders is dat met Marij ke Wijers. Zij is inmiddels stu dente pedagogiek af en niet erg te spreken over haar toenmali ge studiementor. „Mijn mentor maakte op mij geen motiveren de indruk. Hij stond niet achter me. Mijn mentor vertelde gelijk al dat het zeldzaam was dat ie mand eerst de Lbo, Mbo en Hbo doorloopt en dan alsnog gaat studeren. Hij gaf me wei nig kans van slagen. Niet echt een steun in de rug dus. En dat zou een mentor juist wel moe ten doen." Marijke vond haar studie erg onpersoonlijk en dat heeft voor een groot deel haar afhaken in de hand gewerkt. Momenteel is ze werkzaam in een bejaardentehuis in Hille- gom. Hoewel ze het daar naar haar zin heeft, zal ze daar niet lang meer blijven. Jn september gaat ze de opleiding voor ver pleegkundigen in Leiden vol gen. Het is dan de bedoeling dat ze in het Diaconessenzie- kenhuis aan de slag gaat. „Vier dagen werken en een dag le ren."Mischa van Sluis had ook de brui gegeven aan zijn studie lapans. Persoonlijke redenen lagen ten grondslag aan zijn af haken. Zijn mentor kon weinig aan zijn problemen doen en hij neemt hem dat ook niet kwa lijk. Overigens is hij vast van plan zijn studie Japans te her vatten in september. „Mijn in schrijvingsformulieren moet ik nog invullen, maar ik heb zelf al wat dingen proberen te leren voor het komende jaar." Wat betreft de reistijd is het volgend jaar ook allemaal beter gere geld, aldus Mischa. „Ik ga op kamers aan de Witte de With- laan in Oegstgeest. Via wat le den van Catena ben ik aan die kamer gekomen en daar ben ik wel blij om ja." De ex-student lapans werkt momenteel nog voor een produktiemaal- schapppij. Bouke Knol is over zijn stu dieprestaties niet helemaal te spreken. „Van de 30 punten heb ik er 18 gehaald. Ik werk er hard voor, maar het kan alle maal veel beter. Alleen mijn verkering stond dat in de weg Stefanie Kooiman. foto archief en daarom heb ik het een paar weken geleden uitgemaakt met mijn vriendin." De opleiding fysiotherapie aan de Hoge school Leiden is volgens hem wel de juiste keuze. De stages die hij heeft gelopen iri het Westeinde Ziekenhuis in Den 1 laag en het Zeehospitium in Katwijk hebben hem daarin ge sterkt. „Alleen jammer dat je de patiënten niet zelf mag overne men." hold ROBBERT MINKHORST fens hun tweedaagse speur- It naar kennis en ervaring in jkinderopvang deden zo'n ftig Vlamingen gistermiddag Leiden aan. Na bezoekjes I Dordrecht en Zoetermeer en de Belgen vooral nieuws- naar de opvang van tie- i schooltijd. Die kennen li Vlaanderen namelijk (nog) liden is een van de weinige in waar pubers naar de nschoolse opvang kunnen i. De Basisbende in de Op- leimstraat experimenteert finds 1997 mee en hoofd ices Houtman van de Basis- Ie is er trots op, gaf ze gis- aan. Tieners wacht een lende tijd als ze naar het gezet onderwijs gaan. Bo- ien gaan ze puberen. Zo- ij de tieners als bij hun ou- is dan behoefte aan een ige plek'. ie plek wil de Basisbende zei Houtman. „Bij ons nen ze zich lekker afzetten n hun ouders. Ze kunnen hun ervaringen met elkaar n." Het dagverblijf heeft de :p gemixt met leerlingen de hoogste groep van de sschool. „Zij zien zo al een je wat hun te wachten Welke school is leuk? veel boeken heb je nodig? U ie Diedfh 9er >nze 'ubr foor 435 532 .•dJen Greet d'Haene vraagt Lisa, Sarah en Carmen wat zij van de opvang in Leiden vinden. foto marklamers Hoeveel lesuren krijg je?" hebt'. Het verblijf organiseert ziekles en sporttrainingen. Elke Motto van de Basisbende is verjaardagspartijtjes, brengt en woensdag is er een kinderres- lekker doen waar je zin in haalt kinderen naar en van mu- taurant. Kinderen koken en eten daarna met hun ouders. Vrijdagavond is er een jeugds oos ('tienerinloop') in het buurthuis. Houtman leidde zeven Vla mingen in het gebouw rond. De rest van de groep nam een kijk je in andere dagverblijven. Haar gasten waren enthousiast over wat Houtman ze voorschotelde. De puberende jongens en meisjes hebben elk hun eigen ruimte in een van de zalen mo gen inrichten. De verschillen zijn klassiek. De kamer van de meisjes is geel met paars ge verfd en aan de muur hangen mooie mannen. Het honk van de jongens oogt stoer, met een grote tv en een zwart geschil derde ster op de muur. Hun huiswerk kunnen ze in een aparte zaal maken. „Het is hier fantastisch", vond Greet D'haene, van bui tenschoolse opvang Kruibeke in Rupelmonde (boven Antwer pen). „Voor mij is dit een reve latie. Ook de kinderen die zo vlot kunnen vertellen. Hun vo cabulaire..." „Wat?" vroeg het meisje Lisa. „Woordenschat. Onze kinderen kunnen niet zo goed vertellen. Hier zijn ze heel spontaan." D'haene zou graag in Rupelmonde ook puberende jongens en meisjes na school opvangen. „Kinderen hebben daar behoefte aan. Wij zouden ook moeten durven beginnen." WD-raadslid en hoofdingeland Geertsema: De wijze van stemmen voor de waterschappen en het hoogheemraadschap deugt niet. De kans op fraude is te groot, stelt A. Geertsema, WD-raadslid in Leiden. Hij is gisteren gekozen als hoofdingeland van het waterschap Wilck en Wiericke. Dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskei - ken sluit verkiezingsfraude niet uit, maar zegt geen sig nalen te hebben gehad dat er fraude is gepleegd. moedde het Hoogheemraad schap van Rijnland even dat Geertsema zich schuldig had gemaakt aan verkiezingsfraude. Geertsema werd daarom ont boden bij dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken, zegt hij zelf. „Gelukkig heb ik het gerucht snel uit de wereld geholpen." Gepikeerd is de Lcidenaar wel: „Men had mij zo goed moeten kennen, dat ik dit soort grappen niet uithaal. Ik heb de CD ach terna gezeten voor dit soort praktijken." De dijkgraaf wil niet reageren. „Zijn uitspraken laat ik voor zijn rekening." De verkiezingen worden door het I loogheemraadschap en de waterschappen nog geëvalu eerd. Geertsema kaart de frau degevoeligheid zeker aan. On gebruikte stemformulieren kunnen in verkeerde handen LEIDEN ROBBERT MINKHORST Mensen konden dit keer voor het eerst ook telefonisch stem men. Inwoners van deze regio kregen een informatiepakket thuisgestuurd waarbij ook een stembiljet zat. Dat konden ze ingevuld terugsturen, of ze kon den met de bijgevoegde code per telefoon hun stem uitbren gen. Dat systeem is bij lange na niet waterdicht, vindt Geertse ma. Hij uitte zijn bezorgdheid over de verkiezingen aanvanke lijk binnenskamers. „Ik geef mijn oud-papierboer een dub beltje voor ieder ongebruikt stemformulier dat hij bij mij door de brievenbus duwt, zei ik bij wijze van grap." Wel met een serieuze ondertoon: „Want nergens staat dat het niet mag." Door die opmerking ver zijn terechtgekomen, zegt hij. Bovendien kan een schriftelijk uitgebrachte stem teniet zijn gedaan door een telefonische, omdat per telefoon stemmen voorgaat. Legitimatie bij het stemmen is niet nodig. Geertsema wil dat hel Hoog heemraadschap voor de vol gende verkiezingen meer maat regelen neemt. ,',Ik vind dat we beter moeten melden wat niet is toegestaan, zoals bjivoor- beeld hel langs de deur gaan om stemformulieren op te ha len. Dat moet een les voor de toekomst zijn: de kans op frau de verminderen." De Leidenaar stelt voor dat kiezers de volgen de keer de bij het stembiljet in gesloten brief bewaren. Zo kan in ieder geval niet per telefoon worden gefraudeerd. „Het gevaar van stemfraude is vijf jaar geleden ook onder kend", zegt Van Tuyll van Se rooskerken. „Dat risico is er. Als er misbruik van gemaakt wordt en het wordt bekend, dan geef ik dat door aan justitie. Je kunt fraude nooit uitsluiten." Op het treffen van extra maatregelen loopt de dijkgraaf niet vooruil. ime mensen daar bij de hting Recreatief Fietsen :F) om vlak voor de Natio- le Fietsdag (zaterdag 8 mei) ee boekjes op de markt te ingen met fietsroutes. On- igs verschenen Negen fiets- ites vanuit Leiden en Rad- ren durcli Diinen- utid Blu- 'ngebiet. Het 'Leidse' boekje ivat de Wijde Aaroute, Bol- istreekroute, Meijendelrou- Rotte Merenroute, Noord- route, Meijeroute, Westein- rroute, Landgoederenroute de Reeuwijkse-plassenrou- De tochten variëren in leng- van 26 tot 75 kilometer. Het ïitstalige boekje is gericht op t toenemend aantal Ooster- ren dat op vakantie naar derland de fiets meeneemt rhier eentje huurt. Het is niet verbazingwekkend dat de mensen van de SRF ze ker in hun vrije tijd de auto la ten staan en gaan fietsen. Het wordt namelijk steeds verve lender om in een auto te stap pen, vinden zij. Het is veel te druk op de weg. files worden langer en een auto stinkt en is gevaarlijk. Fietsen daarentegen is veel leuker, gezond en het leidt sneller tot contact met andere weggebruikers. En dat wordt uiteraard in positieve zin bedoeld, want de contac ten van automobilisten onder ling komen tegenwoordig niet veel verder dan de opgestoken middelvinger of de wijsvinger naar het rood aangelopen voorhoofd. Eerder publiceerde de SRF al boekjes met routes vanuit Kat- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraa't ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van wijk, Noordwijk, Noordwijker- hout, Lisse, Hillegom, Haarlem en Zandvoort. Alle uitgaven zijn door dezelfde personen samengesteld en dat is belang rijk want de routebeschrijvin gen luisteren nauw. Er wordt namelijk gebruik gemaakt van pictogrammen waardoor een landkaart overbodig is. Bij het samenstellen van de routes is samengewerkt met lokale mensen met kennis van zaken en VW's. De boekjes kosten 9.95 gulden per stuk. Er zijn er al zo'n 1500 van verkocht. Het geld dat met de verkoop wordt verdiend, wordt gebruikt om nieuwe routeboekjes samen te stellen en uit te geven. Boekjes met fietstochten vanuit Sas- senheim en Alphen aan den Rijn staan gepland voor het voorjaar 2000. Fietsdag We noemden het al even, de Nationale Fietsdag, die samen valt met de Landelijke Molen dag. Vanuit Leiden wordt aan staande zaterdag gestart bij Molen De Put (naast de Mor- spoort) tussen 9.00 en 13.00 uur. De tocht is 35 kilometer lang en voert langs de bollen velden, via Noordwijk en War mond terug naar Leiden. Als u voor 17.00 uur terug bent, krijgt u een medaille. Maar een wedstrijd is het zeker niet. On derweg is er voldoende gele genheid om af te stappen en rond te kijken bij boer, molen of monument. De fietsersbond ENFB heeft bij Molen De Put een stand met informatie over onder meer tandems en fiets- aanhangers. Ook zijn daar de ii ii'i ij -1" min in m11jklii mm Hel stemmen per telefoon voor cje waterschapsverkiezingen is nog geen succes gebleken. Slechts drie procent van de ruim één miljoen kiesgerechtig den in deze regio heeft zijn voorkeur doorgebeld. Toch is dijkgraaf E. van Tuyll van .Se rooskerken overwegend zeer te vreden over het verloop van de verkiezingen voor het Hoog heemraadschap van Rijnland en de waterschappen. Dat zei hij gisteravond bij het bekend worden van de verkiezingsuit slag. Van Tuyll van Serooskerken is ingenomen met de in zijn ogen zeer behoorlijke opkomst. Die bedroeg 23 procent. Mensen konden enkele weken in april hun stem schriftelijk of telefo nisch uitbrengen. In het gebied dal het hoogheemraadschap bestrijkt, het noorden van Zuid- Holland en het zuidelijk deel van Noord-Holland, hebben 280.000 inwoners dat gedaan. Afschaffen wil de dijkgraaf het telefonisch stemmen niet. „Het is de toekomst. Want hoe veel mensen komen straks voor Europa uit hun stoel?" De schrik zit er goed in. De veteranenziekte die nog niet zo lang geleden uitbrak onder bezoekers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel heeft ook Leiden niet onberoerd gelaten. Per slot van rekening zijn toch behoorlijk wat mensen overleden aan deze ziekte. En al die andere berichten over de aanwezigheid van le- gionella in zwembaden en sauna's klinken ook knap onheilspellend. Sauna Thermen 5 Mei aan de Telders- kade is de afgelopen tijd dan ook overspoeld met verontruste telefoontjes van potentiële bezoekers en evenzovele vragen over de legionellabacterie. 'Geen paniek, wij zijn legionellavrij' was het antwoord op de belletjes. En sinds gisteren is dat dus officieel het geval. De sauna kreeg als eerste in Nederland het predi kaat 'legionellavrij' uitgereikt door de voorzitter van de Nederlandse Sauna Vereniging A. Dirkzwager (fo to). Twee keer per dag wordt er aan de Telderskade door medewerkers gecontroleerd op de bacterie die zich bij voorkeur nestelt in waterleidingen en ongechloreerd, stilstaand, warm water. Maandelijks is er ook nog een check door een erkend laboratorium. Door de waterleidingen te spoelen met water van 70 graden Cel sius krijgt de Legionella Pneuophila-bacterie geen kans. Daarom werd gisteren het bordje opgehangen. Vragen? Geen vragen. foto loekzuyderduin hierboven genoemde fietsrou teboekjes te koop. Fietstoer De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) gaat fietsen voor de Kinderhulpor ganisatie Terre des Hommes in de eerste Tour des Hommes van 8 tot en met 11 mei. Ook Leiden is 'etappeplaats'. Dins dag 11 mei wordt er vanaf het stadhuis aan de Breestraat ge start om 10.00 uur. Doel van de wielertoer, waar voor de KNWU hoopt op zo veel mogelijk meefietsers, is ondersteuning van de vredes oproep ten behoeve Van kin deren in gewapende conflic ten. De oproep geldt in het bij zonder voor Kosovo en de kinasoldaten in Oeganda. De karavaan beweegt zich in vier dagen van het oosten van Nederland naar het Binnenhof in Den Haag. Verschillende prominenten fietsen voorop: ex-toprenners Hennie Kuiper (8 mei), Peter Winnen (9 mei) en Gerrie Knetemann (10 mei). De beste wieirenster van Ne derland, Leontien van Moor- sel, zal op 11 mei de petitie aanbieden op het Binnenhof aan leden voor de kamercom missie buitenlandse zaken. Het routeschema is: 8 mei: Losser - Enschede - Neede - Zutphen, 9 mei: Dieren - Arn hem - Wageningen - Utrecht, stadion Galgenwaard, 10 mei: Maarssen - Waddirtxveen - Lei den. 11 mei: Leiden - Pijnacker - Den Haag, Binnenhof. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN RUUD SEP Leiden heeft niet'zitten slapen bij het vechtsportgala dat af gelopen zondag werd gehou den in de 5 Meihal. In de krant van gisteren sprak orga nisator E. Wiefering zijn ver bazing erover uit dat zijn eve nement geen strobreed in de weg was gelegd, terwijl on langs nog een soortgelijk gala in de Groenoordhallen werd verboden. „Maar wat Wiefe ring ook zegt: dit evenement vfas volstrekt onvergelijkbaar met wal er in de Groenoord hallen had moeten plaatsvin den", reageert burgemeester J. Postma. „Dat was een gecon troleerd sportevenement. De naam Total Control' zegt al dat alles onder controle is." Volgens Wiefering is het vechtgala aan de aandacht van politie en politiek ont snapt doordat de organisatie het evenement zorgvuldig buiten de publiciteit heeft ge houden. Postma geeft toe dat hij niet op de hoogte was. „Bij de politie is ook geen speciale vergunning aangevraagd. De organisator is alleen komen vragen of hij posters mocht ophangen. Daar blijkt ook wel uit dat iedereen ervan is uitge gaan dat het gewoon sport is." Dat de organisator nu ach teraf stelt dat de gevechten van zondag nauwelijks ver schilden van het free fight' dat in de Groenoordhallen ge pland stond, heeft Postma wel geïrriteerd. „We moeten nog een keer met hem gaan praten om te zeggen dat hij in de be richtgeving duidelijker moet zijn. Dit wekt alleen maar ver warring. Want nogmaals: ik hoor van alle kanten dat de twee evenementen onverge lijkbaar waren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13