Leiden Regio Huurders nu echte partner na convenant Verzet jewees geen kritiekloos tv-consumentt Jelle zit al 45 jaar in zijn knollentuin Alleen socialistische ouderen vieren 1 mei Leids-Amsterdams hypochondrie-onderzoek Pillen slikken of leren om jezelf gerust te stellen d E :ei Jan Hoekema spreekt bij Leidse 5 meiviering IAANDAC 3 MEI 1999 9 £f wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 Steekpartij in Van Hogendorpstraat m. Asieiden Een 44-jarige Leidenaar heeft gistermorgen zijn 39-jari- Ania te echtgenote in hun woning aan de Van Hogendorpstraat 127/5tneerdere keren met een mes gestoken. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht; ze is buiten levensgevaar. Problemen )sities|n de relationele sfeer liggen aan het drama ten grondslag. 6 uur.j" Fietser botst tegen paard 8cn"ia-EIDEN Aan Hofvlietweg, langs de A4 bij recreatiegebied 7 uurMietland, sloeg gistermiddag een paard op hol. De berijdster, een 23-jarige vrouw uit Hazerswoude kon het dier niet meer on der controle houden nadat het was geschrokken. Het beest liep emst(pardoes tegen een fietser aan die uit tegenovergestelde richting icwam. De fietser, een 26-jarige Nootdorper belandde daarbij in een sloot maar wist daar op eigen kracht uit te klimmen. In het ijk wertUMC bleek hij een gebroken sleutelbeen en een paar gebroken eek tobben aan de ontmoeting' te hebben overgehouden. e vi •- ur )e Leidse huurderorganisaties hebben voortaan meer te leggen over het volkshuisvestingsbeleid van de gemeen- 2^75.r won'ngbouwverenigingen, de Federatie van Leid- iners^e Huurdersorganisaties (FLHO) en de gemeente zijn •rvekj'en convenant aangegaan waarin is vastgelegd dat de p t/m Juurders op gelijke voet komen te staan met de woning corporaties. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het was beslist geen pro-Servië bijeenkomst, zaterdagmiddag op de Hooglandse Kerkgracht. Weliswaar was het een manifes tatie tegen de NAVO-bombar- dementen op doelen in het voormalige Joegoslavië, maar bij het 'Albanees en Servisch nationalisme' werden ook kriti sche kanttekeningen geplaatst. Kortom, het was een protest te gen de Balkanoorlog en een bij eenkomst voor alle slachtoffers die er al zijn gevallen. Want dat daar een oorlog aan de gang is, dóór zijn de leden van het Anti .Oorlogscomité Leiden (AOL) al lang van overtuigd. Ondanks sussende geluiden van de VS, NAVO en de Nederlandse rege ring. Bezorgde burgers, studenten en sympathisanten van Euro- dusnie hebben zich verenigd in het AOL. Zaterdagmiddag hield de groep een manifestatie voor vrede op de Hooglandse Kerk gracht met muziek en een aan tal sprekers om het Nederland se volk wakker te schudden. Want de gewone man en vrouw moeten hun stem maar eens verheffen, vindt Leidenaar Her man de Tollenaere. historicus en één van de sprekers. „Wees geen kritiekloos tv-consument. Verzet je tegen deze oorlog. Er wordt op de Balkan een onzin nige oorlog gevoerd door de NAVO zonder een mandaat van de Verenigde Naties. Trouwens, in de statuten van de NAVO staat dat de alliantie alleen een defensieve oorlog mag voeren. Het internationaal recht is niet aan de orde geweest. Er is geen publiek debat gevoerd." Dat laatste geldt volgens De Tolle naere ook voor Nederland. „We zijn lid van de NAVO, dus elke Nederlander is in oorlog. Maar de regering zwijgt in alle talen, buiten de gebruikelijke reto riek." De Tollenaere ziet vooral in diplomatie een mogelijkheid de oorlog te beëindigen. „De vre desbesprekingen in Rambouil- let waren een dictaat in plaats van echte onderhandelingen. Daar zie ik dus nog ruimte ze ker als de Russen als bemidde laar een betere kans krijgen. Van oudsher heeft dat land goede banden met Servië, ge bruik die metlsen dan. Dat heeft meer zin dan het gooien van bommen." De historicus is ook tegen een eventuele grond oorlog. „Mocht Milosevic na onderhandelingen besluiten zijn troepen uit Kosovo terug te trekken, moeten daar VN-waar- nemers komen." De Leidse historicus Herman de Tollenaere spreekt het publiek toe op de zaterdagmiddag op de Hooglandse Kerkgracht gehouden manifestatie tegen de Balkanoorlog. foto taco van der eb Na de bijeenkomst op de Hooglandse Kerkgracht trok een 25-tal mensen te voet rich ting het Verzetsmonument naast Molen de Valk. Daar werd een vredesboodschap voorgele- steld. „Ook al komt er maar een zen, een minuut stilte gehou- man of vrouw opdagen, dan den en bloemen neergelegd, weten we dat we het in ieder Over de matige opkomst was geval niet voor niks hebben ge- De Tollenaere niet teleurge- daan." EIDEN ROBBERT MINKHORST heugd over de inhoud van het convenant, laat V. van der Hid- de van de Leidse Welzijnsorga nisatie weten. Als lid van het team Wonen binnen de LWO ondersteunt Van der Hidde de federatie. „Dit is een erkenning rt Sonj v waak We willen overleg op basis van 1 uurjelijkwaardigheid", zegt wet- louder T. van Rij (wonen), foorheen werden de huurders- g meörganisaties steeds pas na af- roepsDOp bij gemaakte afspraken, voor de rol die huurdersorgan: !0 14ussen gemeente en corporaties ietrokken. „De huurders wil len er eerder bij zijn. Ze had- len soms het gevoel dat ze er -angevat bijhingen en pas achteraf stedelijk niveau, en dus niet al ,ctan B leen in wat een enkele woning bouwvereniging betreft." saties tot dusver hebben ge speeld. Ook zij zijn deskundig op het terrein van volkshuisves ting, en in onderwerpen van ^"lan de baJc kwamen." De j'opgiieente steunt de wens van de 'ngei ?LHO van harte en wil van haar 13-lien volwaardige partij in het t/m vr«verleg maken. mteni n* 1 De huurdersfederatie is ver- Dodenherdenking dinsdag 4 mei a.s. om 19.00 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten stilte bij het monument bij molen De Valk Rapporten over het woonbe leid in de gemeente onderstre pen dat, meldt Van der Hidde. Vorig jaar presenteerden de huurdersorganisaties de zelf ge schreven beleidsvisie 'Bouwen voor leegstand'. In 1996 ver scheen de Schaduwnota, over het ontstaan van arme en rijke wijken in de stad. Het convenant is pas onder tekend, maar de praktijk is al een half jaar dat de FLHO aan dezelfde tafel zit als de gemeen te en de woningcorporaties. „We praten al een tijd met 'de grote jongens'. Minimaal eens in het kwartaal voeren de drie partijen overleg over sociale woningbouw, nieuwbouw en andere volkshuisvestingsplan nen. Ook andere thema's als veiligheid en buurtbeheer wor den besproken. LEIDEN JANNEKE DE JONGE De Dag van de Arbeid lijkt een fenomeen van voorbijgaande aard te zijn. Stond vroeger jong en oud in socialistisch Neder land op 1 mei extra vroeg op om de partijgenoten te ont moeten, in Leiden worden er slechts nog bijeenkomsten voor de ouderen georgani seerd. Omdat veel van die ou deren niet meer in staat blijken de 4eur uit te gaan, werd het programma dit jaar voor het eerst in verzorgingscentrum de Robijn gehouden. Zo'n 70 PvdA'ers en oudleden kwamen daar bijeen om strijdliederen te zingen en te luisteren naar Tweede-Kamerlid Jet Busse- maker. „Jongeren doen inderdaad niet meer zoveel aan de 1 mei viering", bevestigt Bart Werk, secretaris van de Senioren- groep van de Leidse PvdA. „Zij zingen die strijdliederen niet meer. Vroeger opende de VARA er iedere dag de uitzen dingen mee, maar dat is al lang niet meer zo." Dat de ouderen de liederen maar wat graag zingen, blijkt even later, als de Stem des Volks inzet met 'Eens komt een klare, schoone dag, als 't volk zijn boeien breekt' en 'Batailons van d'Arbeid op! Vastbesloten, onverschrokken!' De aanwezigen laten het koor niet alleen zingen. „De melo dieën ken ik nog wel door het vele horen, maar de woorden niet meer", merkt een dame Alleen ouderen zingen vandaag de d tussen twee coupletten door op. Dat blijkt voor meer men sen te gelden, want de meesten turen ijverig op het blad met de teksten. Wie niet meezingt, beweegt mee met het hoofd of tikt met de benen op de grond. Behalve de oude bekende nummers, zingt het koor ook een nieuw lied. „Onze minister van sociale zaken heeft het lied pas geschreven, dus u beleeft de première", deelt een van de koorleden mee. Het koor g nog strijdliederen. Zoals hier tijdens de 1 mèi-viering. foto henk bouwman schalt nu alleen, want de aan wezige ouderen kennen het nieuwe lied natuurlijk niet. Aandachtig luisteren ze naar het paradijs van minister Klaas de Vries: 'Geef mij een land, waar aandacht is voor elkaar, zonder geweld, verdrukking of terreur'. Het blijft echter niet bij zin gen. Als de leden van de Stem des Volks hun stoelen weer hebben opgezocht, verschijnt kamerlid Bussemaker ten to nele. Voor het gedateerde spandoek 'SDAP afdeling Lei den' brengt ze de Leidse oude ren op de hoogte van het nieu we beginselprogramma van de JA'dA, dat in voorbqreicfing is. Dat de tijden veranderd zijn, blijkt ook weer uit haar ver haal. „In 1894 bij de oprichting van de SDAP heette het begin selprogramma nog 'strijdpro- gramma"', verhaalt Bussema ker. „Maar dat weet u allemaal vast veel beter dan ik." o-ia antoWerkleumd tot op het bot kwam p lejde 15-jarige Jelle Kleefstra in \oedrp54 voor het eerst in Leiden. :fsUiPloeterend op zijn fietsje door de /6, nbittere januarikou vanuit Ha- zerswoude-Rijndijk. Op de Ho- j/T^gew°erd sprak hij een gitzwarte kolenboer aan met de vraag Langkvaar de Nieuwsteeg was. De se *man brabbelde wat maar de lopejkleine Jelle begreep toch dat-ie 'es %og een stukje moest doorfiet- sen. Om uiteindelijk bij Bur in i.gersdijkSiNiermans op de hoek /an van de Kloksteeg aan te komen. en s>70f 0p fag van vandaag is in 'hij er niet meer weggeweest. „Het was precies 7 kilometer ki- 5, fot lometer fietsen vanuit Hazers woude", herinnert de jubilaris zich nog. Onlangs werd hij we gens zijn 45-jarig dienstverband onderscheiden met de Gouden Speld van de Vereniging ter be vordering van de belangen des boekhandels. Kleefstra kwam in 1948 met zijn ouders vanuit Friesland naar Hazerswoude. In het westen was immers werk. De kleine Jel le ging in Koudekerk naar de la gere school en volgde de ULO in Alphen. Die opleiding afma ken was er echter niet bij. Daar voor was in huize Kleefstra on voldoende geld. Via een adver- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad tentie in de krant solliciteerde hij als administratieve hulp bij Burgersdijk&Nièrmans, anti quariaat, boekhandel en boek- veilingen. Dat fraaie pand met het bordje Templum Salomonis aan de gevel. Het werk bestond vooral uit het verrichten van hand- en span diensten op de boekenveiling. „Ik was boekophouder maar mocht 's avonds niet werken. Daar was ik nog te jong voor." Na drie maanden volgde pro motie door het ontslag op staande voet van een collega. „Ik begon met het omnumme ren van boeken voor de veiling. Die boeken kregen vervolgens een aanmaaknummer en daar na een catalogusnummer. Dat gebeurde op kaartjes in een ou de Olympia- schrijfmachine." Weldra ging Kleefstra een stapje verder. Hij leerde boektitels be schrijven en kavels te omschrij ven. Hij maakte zich het catalo giseren en afslaan eigen. Kort om hij werd veilingmeester. „Door de kunst af te kijken bij collega's van andere veilinghui zen." Kleefstra veilt zoals een mitrailleur vuurt. Snel, gericht en zonder horten of stoten. „Je moet de mensen actief bezig houden. Ik veil soms meer dan 200 nummers per uur. Het is een misvatting dat als je rustig en lang veilt de prijs wordt op gedreven." In 1985 ging zijn toenmalige chef met de vut. Dat betekende werktijden van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. „Mijn vrouw kwam warm eten brengen. Gelukkig woonden we al in Leiden." Hij adviseerde de eigenaresse de zaak maar te LEIDEN ONNO HAVERAAANS De polikliniek psychiatrie van het LUMC is op zoek naar hy pochonders. Mensen die vre zen een ernstige ziekte onder de leden te hebben en zich ook na een uitvoerig medisch on derzoek niet gerust laten stel len. Pas sinds enkele jaren lijkt het mogelijk hier aan iets te doen. Onderzoekers in Leiden en Amsterdam proberen uit te vissen wat werkt: pillen slikken of leren jezelf gerust te stellen. „Tot begin jaren negentig was hypochondrie een ziekte beeld in de psychiatrie waar niet echt een behandeling voor bestond", vertelt psychiater l.w. Merkelbach van het Leidsch Universitair Medisch Centrum. „Heel vervelend, want voor sommige patiënten is het een dagelijkse kwelling en hun partners worden er soms horendol van." Zo heb je mensen die bang zijn voor hartziekten. Of dat ze darmkanker hebben Ze inter preteren onschuldige signalen als een steek op de borst of darmkramp meteen als iets ernstigs. Ook heb je mensen die bang zijn dat ze dement wor den omdat ze dingen gaan ver geten. „Ze reageren door hun lichaam voortdurend te contro leren, met elk plekje de huisarts te bezoeken en bevestiging te halen uit de medische encyclo pedie. Of ze houden zich juist stil, durven niet meer aan sport te doen en vermijden elk moge lijk risico." Beide reacties leiden eerder tot versterking van de klachten dan tot afname ervan, stelt hoogleraar klinische psycholo gie Ph. Spinhoven. „Als je maar lang genoeg op dezelfde plaats aan je lichaam plukt, ontstaat er vanzelf een rode plek, als je niet meer aan beweging doet krijg je hartkloppingen van elke inspanning. Als je niet oppast kom je in allerlei vicieuze cir- cels terecht." Sinds kort gloort echter hoop voor hypochonders. „We weten uit diverse publicaties dat be paalde anti-depressiva goed werken tegen angst- en dwang- klachten. Sinds enkele jaren zijn er aanwijzingen dat ze ook bij hypochrondrie kunnen wer ken. Het onderzoek is echter nog aan de magere kant. Een vergelijkend onderzoek met een placebo, bijvoorbeeld, isnog niet gedaan aldus Merkel bach. En dat moet wel om zekei te weten of het middel werkt of alleen de gedachte dat een pil de problemen oplost. Een andere oplossing kan zit I ten in 'cognitieve gedragsthera- i pie'. Patiënten krijgen de op dracht op te schrijven wat ze i denken als ze iets in hun li chaam voelen en samen met de behandelaar uit te zoeken of 1 hun angst wel gegrond is. „De patiënt moet leren zijn gezonde verstand gebruiken", aldus Merkelbach. „Niets is effectie ver dan dat je leert jezelf gerust te stellen", zegt Spinhoven. „Voorheen legde de patiënt zijn j lot in handen van de arts, nu j geven we hem zelf controle", vuil Mnkrihw h na Samen met onderzoekers van 1 de Valeriuskliniek en het Sloter j vaart Ziekenhuis in Amsterdam gaan Merkelbach en Spinhoven die twee behandelmethoden 1 vergelijken. Voor dat onderzoek zijn ruim 140 hypochondrie j patiënten nodig; dat betekent zo'n 45 in Leiden. „Het is een hele klus om ze bij elkaar te krijgen", zegt Merkelbach. In Amerikaans onderzoek bleek dat van elke huisarts één a twee procent van de patiënten aan de angstziekte lijdt Maar veel huisartsen onderscheiden hen niet als aparte groep en tellen i ze mee bij de patiënten met so matische (niet aanwijsbare) klachten. „Bovendien laten hy- pochonders zich niet zomaar j naar de psychiater sturen." Om mee te kunnen doen aan 1 het onderzoek moeten patiën ten minimaal een half jaar klachten hebben. Belangstel lenden kunnen bellen met de poli psychiatrie van het LUMG: 071 - 526 37 85. Jelle Kleefstra: „Het samenstellen van een veilingcatalogus is een moeilijke materie." verkopen „Dat leven was niet meer vol te houden maar zelf de zaak overnemen? Daar was geen sprake van." Uiteindelijk namen de huidige eigenaars Ar- ne Steenkamp en Arno de Bruin het roer in 1986 over en vroe gen Kleefstra te blijven. „Ik kwam van de hel in de hemel", herinnnert Kleefstra zich. „Want ik heb er geen proble men mee om te werken met mensen die een stuk jonger zijn dan ik." De oude Olympia werd vervan gen door een moderne compu ter en die werd al gauw steun en toeverlaat bij het samenstel len van de veilingcatalogi in de complexe wereld van het we tenschappelijk boek. Gum en tippex werden ingeruild voor de schraptoets maar voor de ze kerheid hield Kleefstra toch nog maar een eigen boekhouding aan. „Want veel vertrouwen had ik aanvankelijk niet in zo'n modem apparaat." Na goede ervaringen kan hij nu niet meer zonder. En gelukkig maar. „Want het samenstellen van een catalogus is intensief en geestelijk belastend werk. Di rect bepalen of iets wel of niet interessant is. Mensen moeten blindelings kunnen vertrouwen op de catalogus want het is het visitekaartje van de firma." Het boekwerk komt immers in han den van vermaarde weten schappers en collega-antiqua ren. „De omschrijvingen moe ten goed zijn", weet Kleefstra. „Van een collega-veilingmees- ter zal ik niet'snel een pluim krijgen. Maar professoren heb ben de grootste bewondering voor mijn vak. Die willen nog foto henk bouwman wel eens een complimentje uit delen. Leuk, want dat kietelt toch wel een beetje." Kleefstra kan zich voorstellen dat buitenstaanders zijn baan ais muffig en duf zien. „Ande ren zouden na één dag gilJend de straat oprennen. Ik zie mijn werk als een hobby. Ik realiseer me 's avonds als ik in bed lig wel eens dat er één streepje ver keerd staat in de proef van de veilingcatalogus. Dat wordt ui teraard de volgende dag verbe terd. Ja, het samenstellen blijft een moeilijke materie. Je bent nooit uitgeleerd maar ik geniet van elke uitdaging. Als ik dan intens gelukkig op mijn plekje achter de computer zit, zeggen mijn collega's: Kijk, Jelle zit weer in zijn knollentuin." Al 45 jaar lang. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het Leidse Tweede-Kamerlid Jan Hoekema (namens D66) houdt dit jaar de 5-meilezing tijdens de officiële herdenking van de bevrijding in de Burger zaal van het Stadhuis. Jan Hoekema zal onder de titel 'Een nieuwe eeuw, een nieuwe ge schiedenis' spreken over het nut van herdenken na de eeuw wisseling. De deuren van de Burgerzaal gaan op woensdag 5 mei om 19.30 uur open. Na korte ope ningswoorden van voorzitter P. Brouwer van het Leidse 5-mei- comité en burgemeester J. Post ma is om 20.10 uur het woord aan Hoekema. De bijeenkomst wordt vanaf 20.45 uur afgesloten met mu ziek, een drankje en een hapje DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne: P.V. Het Oosten W. Kop 1,8; N. de Groot en Zoon 2, 4, 5. 6, 9, 10: P Mooten 3, 7. P.V. Blauwkras Groenendijk/Pikaar 1; P. Landesbergen 2, 5: R. v/d Geer 3, 4, 6, 7, 8, 9,10. P.V. De Vriendenclub F. v/d Nieuwendijken Zn. 1, 2, 3, 7; A, v/d Lee 4, R. v/d Nieuwendijk 5; L. Koopman 6; Th. Habraken 8, 9, 10.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9