Nieuwe makelaarsgroep wil scoren op kantorenmarkt Economie hemische wasserijen kken gevaarlijke damp NS moeten radicale bond toch toelaten Boris en Nelson zijn het snel eens Jitspraak dupeert handel in kruidensigaretten Lege varkensstallen voor viskwekerijen Ybema: 'Imago WTO moet snel veranderen' Teelt van transgene aardappelen in ijskast Privégebruik bedrijfsauto wordt straks anders belast JDAG 30 APRIL 1999 spanners massaal de lucht in kyo Crisis of geen crisis, de gemiddelde Japanner hoeft er nnlijk zijn vakantie niet voor te laten staan. Gisteren was de van het New Tokyo International Airport een waar mieren- ist van Japanners die er even een paar dagen uit wilden. Een lordvoerder van de luchthaven zei dat er gisteren liefst 40.000 ensen zijn vertrokken voor een korte lentevakantie. chade fruitbomen kwelling voor telers haag» De wateroverlast van afgelopen najaar is nog steeds n kwelling voor fruittelers. De schade aan peren- en appelbo- en is enorm, blijkt aan het begin van het nieuwe groeiseizoen. Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) vindt dat de over- id de schade moet betalen. Perenbomen zijn ernstig aange- tst door de pseudomonasbacterie, blijkt uit een onderzoek van lateurs van expertisebureau BCE op ruim vijfhonderd perce- n van tweehonderd bedrijven. Op 45 procent van de percelen as meer dan zestig procent van de knoppen dood, maakte :0 gisteren bekend. Ook bij gunstige weersomstandigheden I de oogst veel kleiner uitvallen dan normaal. Dit dreigt ook de appelbomen (Elstar). erder herstel vertrouwen consument iorburg Het lichte herstel van het vertrouwen dat consu- enten in de economie hebben, heeft zich in april voortgezet, licht stijgende lijn die zich vanaf januari aftekent, heeft zich ik in april voortgezet. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal iireau voor de Statistiek (CBS). De koopbereidheid van consu- enten is iets gestegen als gevolg van een betere beoordeling in de eigen financiële situatie. Bovendien zijn consumenten at minder pessimistisch over de ontwikkeling van de econo- ie als geheel. Het consumentenvertrouwen, zoals het CBS dat eet, bewoog zich tot september vorig jaar op een extreem tog niveau. Daarna volgde in twee maanden tijd een forse te- gval. 1KB wil fonds gedupeerde bedrijven lft» MKB-Nederland wil dat ook onverzekerde ondernemers e geleden hebben door de vernielingen na afloop van de kam- oenshuldiging van Feyenoord de schade vergoed krijgen. Dat n bijvoorbeeld door het instellen van een calamiteitenfonds, et MKB wijst erop dat eigenaars en personeel naast de mate- :1e schade ook geestelijk te lijden hebben gehad van de wer- ilstorm van geweld die het centrum van Rotterdam trof. „Veel idememers zijn zwaar geschokt", weet voorzitter H. de Boer. et MKB wil met de gemeente overleggen om tot aanvaardbare jlossingen te komen. De Boer heeft overigens signalen dat :rzekeringen zullen uitkeren. [oreca schreeuwt om personeel ietinchem Strandtenten en recreatiebedrijven kampen met :n groot tekort aan seizoenkrachten. De helft van de bedrijven ?eft moeite met het vinden van personeel. Dat blijkt uit onder- >ek door het vakhlad Missets Horeca. Ook cafés en restaurants et terrassen kampen met het probleem. Voor hotels geldt het- lfde voor het gehele zomerseizoen. Bij vier van de tien bedrij- :n is het probleem structureel. Het tekort is het grootst in de :uken en in de bediening. Personeelsadvertenties leveren nau- elijks reacties op. Restaurants en hotels werken daarom vaak fmen in het houden van banenmarkten. ordrecht weert gsm-masten van flats i )rdrecht De gemeente Dordrecht wil een verbod uitvaardi- 1 :n op het plaatsen van gsm-masten op flats en verzorgingste- lizen. De gemeente wil niet dat mensen last krijgen van elek- i omagnetische velden. De gemeente overweegt het verbod ook laten gelden voor daken van scholen. Het gemeentebestuur 1 een halt toeroepen aan de wildgroei van gsm-masten van- ge 'de maatschappelijke onrust'. Bewoners geven steeds va- signalen af over mogelijke schade voor de gezondheid die ïtstaat door radiofrequente elektromagnetische velden, zo eldt de gemeente. 1edam anp damp van het wasmiddel chlooretheen (PER) dat in mische wasserijen wordt j iruikt, verspreidt zich vaak i ir woningen boven of naast wasserijen. Dat blijkt uit een derzoek van de DCMR Mi- idienst Rijnmond. Langduri- blootstelling aan hoge con- itraties PER kunnen tot sfdpijn en lever- en nier- chten leiden. 'ER staat op de lijst van stof- die waarschijnlijk kanker verwekkend zijn. De DCMR zal haar bevindingen aan het mi nisterie van VROM doorgeven. Dat moet dan landelijk actie ondernemen. De DCMR onderzocht de dertig wasserijen uitgebreid op last van de Rotterdamse milieu wethouder E. Kuijper. Zij rea geerde op de klachten van de huurster van een flat boven een wasserij in het centrum van Rotterdam. Deze vrouw moest uiteindelijk verhuizen wegens de hoge concentraties PER- damp in haar woning. Internationaal inmiddels 3.400 vestigingen in 31 landen De internationale makelaarsorganisatie RE/MAX is in Nederland neergestreken. Inmiddels heeft RE/MAX al 31 kantoren in Nederland. De bedoeling is dat er binnen enkele jaren tweehonderd kantoren zijn door het hele land. Gemikt wordt op een aandeel van dertig tot vijftig procent van alle transacties op de onroerend goedmarkt. ALPHEN AAN DEN RUN GPD RE/MAX denkt vooral door goede dienstverlening klanten te winnen. Een tarievenoorlog met de gevestigde makelaardij staat niet op het programma. RE/MAX is een franchise-or- ganisatie die 26 jaar geleden in de Verenigde Staten is bedacht. Inmiddels is de organisatie ac tief in 31 landen en zijn er 3.400 kantoren. RE/MAX is pas sinds 1993 actief in Europa en sinds oktober vorig jaar in Nederland. „De bedoeling was het eerste jaar tien kantoren te openen in Nederland. Na een half jaar zijn het er al 32", aldus directeur F. de Wit van RE/MAX Nederland. UTRECHT ANP Het wordt druk aan de onder handelingstafel bij de NS. De radicale vakbond WMC krijgt voortaan een plaats aan tafel bij het overleg dat NS voeren met vakbonden. Daarbij gaat het niet alleen om de CAO, maar om alle regulier overleg dat de directie met de vakorganisaties voert. De WMC (Vakvereniging voor Machinisten en Conduc teurs der Nederlandse Spoor wegen) heeft met succes bij de rechter haar uitsluiting van het overleg aangevochten. De W- MC geldt in de spoorwereld als een radicale bond. Veel leden Vein de ook al tamelijk gehar naste Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) zijn de af gelopen tijd uit onvrede over de gematigde koers van hun bond overgestapt naar de WMC. NS wilde de WMC niet toela ten tot het overleg, omdat de bijdrage van deze bond geen nieuwe elementen zou toevoe gen aan het bestaande overleg. Nu de rechter anders beslist heeft, zal de NS-directie de W- MC voortaan ook uitnodigen. Honda stopt met elektrische auto LOS ANGELES ANP-Rtr American Honda Motor Corpo ration is gestopt met de pro ductie van door batterijen aan gedreven elektrische auto's. Daarmee is het de eerste grote autoproducent die duidelijk maakt onvoldoende toekomst te zien voor de dure vehikels. Volgens een woordvoerder van de fabriek is de testfase van de wagens afgerond. Het grote publiek heeft echter onvol doende belangstelling voor de milieuvriendelijke karretjes. Klanten waren bedrijven en overheidsinstanties die wette lijk verplicht waren met een minder vervuilende auto te rij den. Het grootste probleem is de batterij. Deze maakt een auto een paar honderd kilo zwaar der, gaat maar drie tot zes jaar mee en is met een prijs van en kele tienduizenden dollars pe perduur. Verder blijkt de actie radius met 120 km voor veel mensen te beperkt. De voorlichtingsbijeenkomsten zijn inmiddels allemaal volge boekt, zodat De Wit er van uit gaat dat de groei voorlopig aan houdt. RE/MAX is te vergelijken met de situatie van medisch specia listen in een ziekenhuis. ,,Alle makelaars, agenten genaamd bij RE/MAX, zijn zelfstandige ondernemers. Ze werken alle maal onder de RE/MAX vlag, maar met de eigen naam. RE- /MAX zorgt voor de publiciteit, koopt advertentieruimte in en verzorgt het kantoorgedeelte. De agent kan zich dus volledig controleren op zijn eigenlijke werk, het werven van huizen en klanten", aldus De Wit. RE/MAX richt zich vooral op de betere verkopers die bij een makelaarskantoor werken. „Het gaat om twintig procent van de verkopers die tachtig procent van alle transacties voor hun rekening nemen. Die mensen krijgen hetzelfde salaris als de minder goede verkopers. Bij RE/MAX werken ze als zelfstan dig ondernemer en mogen ze tachtig procent van de provisie zelf houden", aldus De Wit. Hoe meer een agent verkoopt hoe hoger zijn verdiensten, maar ook die van het kantoor. „Gemiddeld haalt een agent een jaarprovisie van 215.000 gulden", aldus W. Battleson, de Europese manager van RE- /MAX. Na de kantoorprovisie blijft er volgens hem nog ruim 170.000 gulden aan brutosalaris over. De Wit verwacht niet dat de RE/MAX agenten zich via een prijzenslag de markt binnen - vechten. „Wij willen het vooral van een goede relatie met de moskou De Russische president Boris Jeltsin lacht om een grappige opmerking van zijn Zuid-Afri kaanse collega Nelson Mandela. De twee staatshoofden waren het gisteren door een goede voorberei ding van diplomaten snel eens over hun gezamenlijk belang op het gebied van de goud- en dia mantwinning. Ze ondertekenden in de Russische hoofdstad een verklaring, waarin beide landen belo ven de economische banden op het gebied van de goud- en diamantwinning aan te halen. Mandela zei dat nauwere banden belangrijk zijn, omdat de landen samen een groot deel van de goud- en dia mantreserves in de wereld bezitten. Mandela werd vergezeld van minister van buitenlandse zaken Nzo en een batterij zakenlieden, onder wie vertegenwoordigers van het diamantkartel De Beers dat al en kele maanden met Russische partners praat over het opzetten van een nieuwe diamantmijn nabij de Poolhaven Archangelsk. foto ap misha japaridze verijssels bedrijf krijgt naheffing van tonnen kbrug raymond korse sof ze alcoholaccijns op appelsap gaan fen", verzucht eigenaar Willem Smits De Cruydhof in het Overijsselse Balk- ,o ig. Zijn bedrijf in kruiden, kruidentinctu- en -cosmetica moet door een uitspraak het gerechtshof in Leeuwarden accijns in betalen over kruidensigaretten. Met ugwerkende kracht over de afgelopen e jaar gaat het om tonnen. „Onbegrijpe- vindt Smits. Hij overweegt het vonnis te leggen aan de Hoge Raad. )e Cruydhof is het enige bedrijf in Ne tland dat deze 'sigaretten' importeert. Willem en zijn partner Anneke Smits anden ze vervolgens bij apothekers, dro- terijen en reformhuizen in heel Neder- la d. „Dat gaat dus niet via het tabakska- benadrukt Anneke Smits. De sigaret zijn tabakloos en bevatten uitsluitend liden, waarvan ook de Wereldgezond- dsorganisatie zegt dat ze niet verslavend het stoppen met roken. „Als mensen van het roken af willen, missen ze vooral het gebaar van het roken. Dat lossen we hier mee op. Er zit geen nicotine in, wel een beetje teer. Dus ze zijn niet gezond. Dat hebben we ook nooit gezegd. Maar het ge bruik is, als het goed is, van tijdelijke aard", zegt ze. „Als het échte sigaretten waren, waren ze nooit in het assortiment geko men." Smits dacht dat de medicinale krui densigaret van De Cruydhof'onder de uit zonderingen viel van de Accijnswet. Wegens de vermeende medicinale wer king werd over de sigaretten geen belasting betaald. Tot een douane-inspecteur uit Groningen eind 1995 ging kijken naar de bestanddelen van de sigaretten. Kruiden zaten er genoeg in, maar geen genees krachtige die op de lijst van de douane voorkwamen. Dus was er geen grond voor de uitzonderingspositie van de sigaretten en moest Smits accijns gaan betalen. Smits vindt dat de douane niet mag oor delen over de aard en status van de krui den. Dat zou de inspecteur voor de volks gezondheid moeten doen. Maar de douane hield ook na een bezwaarschrift en een hoorzitting voet bij stuk en wordt nu ge steund door het Hof. In afwachting daarvan besloot Smits via politieke wegen het tij te keren. Hij lobbyde in Den Haag en Brussel. Ook vragen in het Europees Parlement leverden niets op. De commissaris van handel, Monti, kon geen uitsluitsel geven 'omdat er een rechtszaak liep in een van de landen'„aldus Smits. „Dat waren wij. Dus ook van hem heb ben we nooit antwoord gehad. En de rech ter in Nederland zegt dat hij niks te maken heeft met het buitenland, omdat Neder land zijn eigen wetgeving heeft en hij dat zelf kan interpreteren." De accijns betekent in elk geval de nek slag voor de handel in de kruidensigaret ten. Een pakje kost nu nog 7,95. Met ac cijns zou dat het dubbele worden en dus te duur, zo is de verwachting. De naheffing van de belastingdienst kan het einde bete kenen van het bedrijf. VENLO ANP Varkensstallen en -schuren in noord Limburg en oostelijk Noord-Brabant die als gevolg van de sanering leeg staan, kunnen in de toekomst uitste kend dienst doen als viskweke rijen. Dat suggereert de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Limburg. De kamer denkt dat het sti muleren van de visteelt een goed antwoord is op de sane ring van de agrarische sector in Zuid-Oost Nederland. Met het plan krijgen de lege varkens stallen immers een herbestem ming en de economie in de re gio wordt gestimuleerd, aldus woordvoerder G. Boots. Binnenkort beginnen drie voormalige agrarische bedrij ven in de Peelregio bij wijze van proef met het kweken van vis. Volgens Boots is het de be doeling dat over vijf jaar een complete productieketen is ontwikkeld met vijftig bedrij ven. Deze zullen 10.000 ton vis per jaar kunnen produceren en afzetten. Het plan is ingegeven door de problemen van de varkensboe- ren en champignonkwekers in de regio. Toen creatieve geesten die verbonden met prognoses over een sterk stijgende viscon- sumptie (van 76 miljoen ton in 1995 naar 91 miljoen ton in 2010) werden initiatieven gebo ren om aan de vraag uit de markt te kunnen voldoen. Vol gens de Kamer van Koophandel is er in Europa een goede markt voor kweekvissen, maar zijn nog weinig Europese bedrijven hierop ingesprongen. DEN HAAG ANP klant hebben. Een klant is be reid voor kwaliteit te betalen en die willen we bieden. Wij willen een langdurige relatie met de cliënt opbouwen", aldus De Wit. Gemiddeld koopt iemand na negen jaar een ander pand. Als de klant gebonden kan worden, heeft de agent dus elke negen jaar weer plezier van dezelfde klant. RE/MAX stopt daarom veel tijd en energie in marke ting en het leren omgaan met mensen. „De SVM, het officiële makelaarsdiploma, is vooral technisch gericht. Wij leren de agenten hoe ze een relatie moe ten opbouwen en onderhou den", aldus De Wit. „Dat is soms heel simpel. Wij gaan bij voorbeeld altijd na een paar maanden nog eens langs bij de mensen om te kijken of alles goed bevalt. Ook met vragen over belastingzaken of iets der gelijks kunnen de mensen bij ons terecht." De wereldhandelsorganisatie WTO is te veel een club van rij ke landen. Staatssecretaris Ybe ma van buitenlandse handel vindt dat dit snel moet veran deren. Nederland steunt daar om uitdrukkelijk de kandida tuur van T. Supachai Pani- tchpaki voor het directeurschap van de ruim drie jaar oude or ganisatie, zo zei hij gisteren. De lidstaten van de WTO worstelen al enige tijd met de benoeming van een nieuwe di recteur. De huidige, de Italiaan R. Ruggiero, vertrekt vandaag. De 134 WTO-lidstaten hopen nog voordien met een oplos sing te komen. Naast Supachai is Nieuw-Zeelander M. Moore kandidaat. Hij krijgt de steun van de VS, terwijl Europa liever de Thai ziet. Ybema is niet blij met de nu ontbrande strijd. „Het is alle maal niet verheffend", zei hij op een bijeenkomst van de ver eniging van wereldwinkels. De staatssecretaris verwacht dat de VS zullen inbinden, zeker om dat Supachai de steun geniet van de meeste WTO-lidstaten. Speculaties over een mogelij ke consensuskandidaat wees Ybema van de hand. Volgens de staatsecretaris is het belangrijk dat ook Washington zijn steun uitspreekt voor Supachai. „Dat is goed voor het beeld van de WTO." Uit gesprekken met de Amerikaanse handelsgezante C. Barshefsky had hij begrepen dat de VS de kandidatenstrijd niet keihard willen gaan spelen. „Zij vinden alleen Moore ge schikter." Ybema kon weinig zeggen over de kandidatuur van F. En- gering voor de post van vice-di- recteur bij de WTO. Engering is nu directeur-generaal buiten landse economische betrekkin gen op het ministerie van Eco nomische Zaken. „Ik ben over tuigd van zijn kansen. Het hangt er echter ook vanaf wie de nieuwe directeur wordt", al dus de staatssecretaris. Avebe woedend op VROM DEN HAAG/VEENDAM ANP Aardappelconcern Avebe uit Veendam zet de teelt van trans gene aardappelen noodge dwongen in de ijskast. Terwijl het pootseizoen op zijn einde loopt, heeft het nog steeds niet de vereiste vergunning binnen van het ministerie van VROM. Dat wil meer zekerheid over eventuele risico's van transgene aardappelen. De transgene aardappelen hebben als voordeel dat zij maar één soort zetmeel produ ceren, in plaats van twee. Daar door zijn zij makkelijker te ver werken en wordt het milieu minder vervuild. Volgens Avebe zijn de aard appelen absoluut veilig voor mens, dier en milieu en loopt de schade in de miljoenen. Het bedrijf bekijkt of en hoe die kan worden verhaald. Het concern is teleurgesteld en boos op VROM. Volgens de woordvoerder heeft onderzoek van TNO be wezen dat er niets mis is met de aardappelen. Daarnaast heeft de adviescommissie voor gene tische modificatie (Cogem) aan VROM een positief advies uitge bracht. VROM is echter nog niet overtuigd. Een woordvoerder van het ministerie wijst er op dat Avebe een aanvraag om transgene aardappelen te mo gen verkopen bij de Europese Unie introk, toen duidelijk werd dat die niet zou worden geho noreerd. Bij VROM gaat het om een vergunning voor proefvel den. „We willen de aanvraag nu extra zorgvuldig bekijken", ver klaart de woordvoerder. Ondui delijk is wanneer de beslissing valt. Ruim 300 boeren worden gedu peerd door het uitblijven van de vergunning. De telers heb ben voor 3.000 hectare poot- goed van Avebe gekregen dat het aardappelbedrijf zo snel mogelijk zal ophalen. Mogelijk zijn al enkele hectares gepoot. Of het de telers nog lukt om an dere, gewone aardappelen te poten is de vraag. BELASTING BELICHT Wie privé in een auto van de zaak rijdt, moet op dit moment twintig procent van de catalo gusprijs bij het inkomen tellen. Dat noemen we het autokos tenforfait. Als mensen meer dan dertig kilometer van het werk wonen, krijgen ze een 24 procent-bijtelling voor de kie zen. Op 15 juli vorig jaar heeft de Hoge Raad beslist dat het ver schil tussen het twintig en 24- procentstarief niet mag. De Ho ge Raad gaf daarbij opdracht aan het ministerie van financi en om dit verschil ongedaan te maken, aangezien de Raad dit anders zelf zou doen. Het duurt niet lang of er is een jaar voorbij na de uitspraak van de Hoge Raad. Er is echter nog steeds geen wetsvoorstel door Financiën bij de Tweede Kamer inge diend. Wel zijn er al wat gegevens uitgelekt hoe de nieuwe privé- bijtelling eruit zal zien. Eerst waren er de ge ruchten over een soort van blackbox die elke au to van de zaak zou krijgen. Vol gens de laatste berichten komt de privé-bijtelling er vanaf 1 ja nuari 2000 echter als volgt uit te zien: voortaan is de afstand die men van het werk vandaan woont voor de hoogte van het percentage autokostenforfait niet meer van belang. Wat wel van belang wordt, is hoeveel ki lometers men privé met de auto van de zaak rijdt. Op dit moment zijn de werke lijk privékilometers alleen van belang indien men kan aanto nen (door een kilometeradmi nistratie bij te houden) dat men minder dan 1000 kilometer per jaar privé in de auto rijdt. Dan hoeft men namelijk geen auto kostenforfait, maar enkel de waarde van de werkelijke kilo meters bij het inkomen te tel len. In het nieuwe systeem is de in- komstenbijtelling vijftien pro cent van de catalogusprijs voor degenen die tussen de 500 en 4.000 kilometer privé rijden. De DENNIS WEBER Universitair docent belastingrecht inkomstenbijteliing wordt twin tig procent als men tussen de 4.000 en 7.000 kilometer privé rijdt en boven de 7000 kilome ters wordt dat percentage 25 procent. Als men weet dat op dit moment de gemiddelde au- to-van-de-zaakrijder 6.900 kilo meter per jaar privé rijdt, bete kent dit dat velen op het randje van de hoogste bijtelling komen te staan. Het is hierbij overigens nog niet duidelijk of de kilometers die men rijdt van het huis naar het werk ook als privé-kilometers bestempeld zullen gaan wor den. Als dit geval zullen de meeste rijders zeker in de hoog ste (25%) bijtelling vallen. Daar zullen ze niet blij mee zijn. Wie in een lease-au to van een ton rijdt, moet dan immers 25 mille bij zijn inkom sten tellen. Als het hoogste belastingta rief (60%) van toe passing is, dan komt betrokkene op vijf tien mille kosten per jaar uit. Waar men ook niet vrolijk van zal worden, is dat men in het nieuwe systeem al leen onder het hoge tarief kan uitkomen door een kilomete radministratie bij te houden. Men moet namelijk op de één of andere manier kunnen aan tonen dat men minder kilome ters heeft gereden. Maar het moet gezegd worden: het nieuwe systeem is eerlijker dan het oude. Wie meer privé kilometers rijdt, moet meer bij tellen en dat lijkt mij niet meer dan terecht. De meeste mensen die op dit moment in een lease-auto rond rijden zullen hier echter geen boodschap aan hebben. Ze zul len er door het nieuwe voorstel bijna altijd op achteruit gaan; of ze moeten meer betalen voor hun privé kilometers of ze moe ten minder privé gaan rijden en daarnaast een bewerkelijke ki lometeradministratie bijhou den om dit te kunnen aanto-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9