Turkije laat waarnemers niet toe lfoordeelNummers Nederland: 10% extra korting! Buitenland Minister De Grave: Snel NAVO-macht in Kosovo Britse scholier beschiet klaslokaal Pas in september stemming over Europese Commissie Tonga zet klok uur vooruit WAG 30 APRIL 1999 'olitie: Sharon schuldig aan omkoping fruzalem De Israëlische politie heeft verzocht minister Sharon n staat van beschuldiging te stellen voor het omkopen van ge- uigen. Tijdens een reis naar Rusland in 1997 zou Sharon de za lenman en gepensioneerde officier Avigdor Ben-Gal hebben jeholpen aan een miljoenendeal met een Russisch gasbedrijf, n ruil daarvoor hielp Ben-Gal Sharon aan een valse getuigenis n een proces met de Israëlische krant Ha'aretz. De krant ichreef dat Sharon premier Begin in 1982 had misleid over de sraëlische invasie in Libanon. Sharon, die geldt als het brein ichter de inval, vertelde Begin niet dat het leger helemaal tot Li- janon zou oprukken. De krant baseerde zich daarbij op een le zing van Ben-Gal waarin hij vertelde over het door Sharon be aamde geheime plan voor de invasie. Ben-Gal trok dit verhaal •en decennium later, na de reis naar Rusland, voor de rechter n. Desondanks verloor Sharon de rechtszaak. BI A! 'S vernietigen pokkenvirus niet 'ashington Uit angst voor een mogelijke terroristische aanval li bet het pokkenvirus heeft de Amerikaanse regering deze week besloten haar voorraad aan levend pokkenvirus in stand te hou- Jden. Dat meldt het wetenschappelijke vakblad Nature. De be slissing gaat in tegen een in 1996 genomen besluit van de We reldgezondheidsorganisatie WHO om de twee nog aanwezige /oorraden levend virus, in de VS en Rusland, in juni van dit jaar te vernietigen. De WHO kwam tot haar besluit, nadat was vast gesteld dat pokken sinds 1980 wereldwijd is uitgeroeid. Volgens le Amerikaanse regering is het noodzakelijk de voorraad levend irus te bewaren om in staat te zijn nieuwe antivirale medicij- ien en vaccins te ontwikkelen om de bevolking tegen een even tuele biologische aanval met het virus te beschermen. ADAC gruwt van wegrestaurants münchen Veel wegrestaurants in Europa krijgen van de Duitse ANWB een dikke onvoldoende. Service, hygiëne en de veiligheid van op- en afritten zijn dikwijls niet in orde. Dat blijkt uit een gisteren door de ADAC gepubliceerd onderzoek. In de steek proef werden 66 wegrestaurants langs de belangrijkste Europe se vakantieroutes bekeken. Eenderde krijgt een onvoldoende. Daarbij komen de Italiaanse bedrijven het slechtst uit de bus, met gruwelen als vieze douches, smerige toiletten en vervuilde babykamers. De Zwitserse Raststatten worden bejubeld. De au toclub benadrukt dat het om steekproeven gaat en geen omvat tend onderzoek is. Zo werden van de 330 Duitse bedrijven er maar twintig bezocht. ADAC heeft geen Nederlandse wegres taurants onderzocht. Duitse politie vindt kinderporno Rosenheim Bij een onderzoek naar illegale Portugese bouwvak kers heeft de Duitse politie twee diskettes met kinderporno vonden. De douane van Beieren maakte bekend dat het onder zoek tegen het Portugese bedrijf al sinds vorige zomer loopt. Hoofdverdachten zijn twee koppelbazen van 30 en 34 jaar, die arbeiders illegaal op een bouwplaats in de buurt van Rosen heim lieten werken. De mannen, die lucht hadden gekregen van het onderzoek, werden aangehouden op het vliegveld van Frankfurt. Naast bedrijfspapieren hadden zij diskettes met kin derporno bij zich. De jongens en meisjes die op de foto's seksu eel worden mishandeld zijn rond de tien jaar. Ruim 70 doden door hittegolf in India new delhi De hittegolf die grot§ delen van India teistert, heeft de afgelopen tien dagen aan meer dan zeventig mensen het le ven gekost. In de zuidelijke deelstaat Bihar, waar achttien men sen omkwamen, werd 45,4 graden gemeten. In de deelstaat Ut- tar Pradesh bereikte het kwik 44 graden. Hier zijn nog geen do den gemeld. De autoriteiten in West-Bengalen meldden 46 gra den en een tiental doden, waarvan de helft in de stad Purulia. Gisteren was het in de hoofdstad New Delhi 42,7 graden, de warmste aprildag in vijftig jaar. In New Delhi, waar een tekort aan drinkwater dreigt, zijn meer dan honderd gevallen van cho lera gemeld. Meteorologen denken dat de hittegolf nog enkele dagen zal aanhouden. foto ap» saurabh das Amerikaans stadje verbant bendeleden Washington Cicero, een voorstadje van het Amerikaanse Chi cago, gaat alle bendeleden buiten zijn grenzen verbannen. Eerst krijgen criminelen echter een laatste kans van de gemeenteraad van Cicero. Ze moeten beloven hun leven te beteren. Doen ze dat niet of weigeren ze dan moeten ze binnen zestig dagen de stad uit, op straffe van een boete van duizend gulden per dag. De verordening, ondersteund door 95 procent van de bewoners van Cicero, is de eerste in haar soort in de VS. De politie zegt over een lijst van drie- tot vierhonderd bendeleden te beschik ken, die mogelijk dit lot wacht. Initiatiefneemster is burgemees ter Betty Loren-Maltese, de weduwe van een beruchte maffia baas uit Chicago. Tegenstanders jacht krijgen gelijk straatsburg Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft gisteren tien Franse tegenstanders van de jacht gelijk ge geven in hun verzet tegen de wet die hen dwingt hun grond open te stellen voor jagers. Volgens het hof schendt de wet, die in 1964 van kracht werd, op verscheidene punten het funda- mentale recht op particulier grondbezit. De tien klagers ontvan gen elk een schadevergoeding van ruim 10.000 gulden. De land eigenaren hadden bij het hof erover geklaagd dat de wet hen verplicht lid te worden van de gemeentelijke jagersvereniging ACCA. Organisaties die zich tegen de jacht verzetten, hebben de uitspraak van het Europees hof geprezen. Vierde dode door zweeftreinongeval wuppertal Het ongeluk met de zweeftrein in Wuppertal ruim twee weken geleden heeft een vierde mensenleven geëist. Een 55-jarige man is in een ziekenhuis bezweken aan de verwondin gen die hij bij het ongeluk had opgelopen. De voor de wereld unieke zweeftrein in Wuppertal ontspoorde op een plek waar een dag eerder werkzaamheden waren uitgevoerd. Twee volle wagons kwamen bijna tien meter lager in de rivier de Wupper terecht. Drie mensen kwamen om en 59 raakten gewond. Ex-Stasi uit Duits deelstaatparlement erfurt Almut Beek, afgevaardigde voor de communistische PDS, heeft gisteren haar zetel in het parlement van de Duitse deelstaat Thüringen verloren. Een meerderheid van CDU en SPD besloot dat Beek uitgesloten moet worden omdat zij van '68-'88 werkte voor de Stasi, de geheime politie van de voorma lige DDR. Het is de eerste keer dat een afgevaardigde in een Landdag wegens een Stasi-verleden wordt uitgesloten. Beck had in 1994 al toegegeven dat zij voor de Stasi had gewerkt, maar zij hield vol geen rapporten te hebben doorgegeven waardoor Oost-Duitsers in moeilijkheden kwamen. De Landdagcommis sie concludeerde echter anders, waarop het tot een stemming kwam. Beek (58) zegt naar de rechter te stappen om te proberen het besluit ongedaan te maken. Proces tegen PKK-leider Öcalcin begint vandaag De Turkse autoriteiten laten geen officiële waarnemers toe bij het pro ces tegen PKK-leider öcalan. Individuele toeschouwers zijn welkom in de rechtszaal, maar geen van de bezoekers zal een officiële status krij gen. De organisatie voor de mensenrechten Amnesty International wil de een waarnemer sturen. Ook de Raad van Europa wil met waarne mers bij het vandaag beginnende proces tegen de leider van de Koerdi sche Arbeiderspartij vertegenwoordigd zijn. Istanbul-Ankara Rtr-anp-afpeventueel doodvonnis wordt uitgevoerd. Turkije kent de doodstraf, maar die is De openbaar aanklager heeft aangekon- sinds 1984 niet meer voltrokken. Nor- digd de doodstraf te eisen wegens hoog- maliter wordt hij in levenslang omgezet, verraad en 'poging tot aantasting van de öcalan is vandaag bij de opening van Turkse integriteit', öcalans advocaat in het proces niet aanwezig. De verwach- Turkije, A.Z. Okcuoglu, vreest dat een ting is dat de rechtbank besluit het pro ces niet in de hoofdstad Ankara voort te zetten, maar in een speciaal beveiligde ruimte op het gevangeneiland Imrali, öcalan zit daar sinds zijn arrestatie in februari vast. Volgens het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken krijgt de PKK-leider een voor ieder inzichtelijk proces. De toela ting van bezoekers zal overigens afhan gen van de beschikbare ruimte en van een beslissing van de rechtbank. Advo caat Okcuoglu verwacht echter grote problemen voor een gepaste verdedi ging. „Wij hebben hem (öcalan) nauwe lijks kunnen spreken. De autoriteiten belemmeren ons voortdurend. Wij mo gen zelfs geen pen en papier meenemen naar de gevangenis", aldus de advocaat. Okcuoglu vreest voltrekking van een doodvonnis, omdat de stemming in Turkije steeds nationalistischer en anti- Koerdischer wordt. Als de rechters de aanklacht bewezen achten, kunnen zij weinig anders dan besluiten hem te recht te laten stellen. Het Turkse parle ment zal zijn goedkeuring moeten hech ten aan uitvoering van het doodvonnis. De kans daarop is gegroeid. De fel anti- Koerdische extreem-rechtse partij MHP heeft bij de parlementsverkiezingen de ze maand een grote overwinning be haald. MOSKOU-SKOPJE GPD-DPA-Rtr VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister De Grave (defensie) verwacht dat NAVO-troepen g met Nederlandse militairen op korte termijn Kosovo binnen kunnen trekken. De groeiende diplomatieke inspanningen van de Russen en gerommel in de Servische regering tonen vol gens De Grave aan dat presi dent Milosevic rijp is om Koso vo open te stellen voor NAVO- militairen en internationale hulpverleningsorganisaties. Die moeten er dringend op voorbe reid worden dat ze terecht ko men in een totaal vernield en ontwricht land, vele malen er ger dan in Bosnië een paar jaar geleden, met alle risico's van dien. Tijdens een eendaags bezoek aan diverse onderdelen van het Nederlandse leger in Macedo nië, dat daar met ongeveer drie honderd mannen en vrouwen paraat is, benadrukte De Grave dat een grondoorlog in Kosovo tegen de Serviërs voorlopig van de baan is. De minister vindt die optie ook niet langer aan de orde. „We krijgen signalen dat ook de Russen er genoeg van lijken te krijgen. Het is een ko men en gaan van en naar Mos kou. Diplomaten komen pas zo in actie als er ook wat te berei ken valt." De minister denkt dat de machtsbasis van Milosevic en zijn regime de laatste dagen aan kracht heeft ingeboet. „Het ontslag van vice-president Draskovic duidt erop dat er in Belgrado verdeeldheid begint te ontstaan." Draskovic moest weg, omdat hij in het openbaar had gezegd dat de regering het volk voorliegt en dat de NAVO Minister De Grave bij schietoefeningen van de Nederlandse militairen in Macedonië. veel te sterk is voor Servië. „Maar de man is in Servië zeer populair. Zijn ontslag betekent nogal wat." Op twee fronten werkte Rus land gisteren aan een diploma tieke oplossing. In Bonn sprak de Russische gezant Tsjerno- myrdin met de Duitse bonds kanselier Schroder. Dit leidde volgens de bondskanselier tot 'beweging in de richting van een oplossing'. De Russische president Jeltsin ontmoette ge lijktijdig in Moskou VN-secreta- ris-generaal Annan. Desondanks zetten NAVO- vliegtuigen de bombardemen ten gisteren voort. Er werden zeker vijf bruggen, een olieraffi-t naderij en een industriecom plex verwoest. Ook werden ze ker dertig aanvallen uitgevoerd op het vliegveld van de Mon- tenegrijnse hoofdstad Podgori ca. Een van de NAVO-raketten miste doel en kwam terecht in een buitenwijk van de Bulgaar se hoofdstad Sofia. Een woning werd verwoest maar niemand raakte gewond. De NAVO bood direct excuses aan. De VS kon digden gisteravond aan tien ex tra B-52 bommenwerpers in te zetten. Om Belgrado verder onder druk te zetten heeft de Europe se Unie gisteren unaniem be sloten een olie-embargo tegen foto gpd stojanov Joegoslavië uit te roepen. Een NAVO-woordvoerder maakte later bekend dat ook vijftien an dere landen bereid zijn zich aan het embargo te houden. Het Oostenrijkse persbureau APA meldde gisteren dat de alli antie vanaf zaterdag 1 mei troe pen naar Kosovo zal sturen. Als bron werd het dagblad Stan dard genoemd dat een ano nieme hoge Amerikaanse offi cier citeerde. Besluit over Palestijnse staat uitgesteld tot juni GAZA-JERUZALEM AFP-Rtr De Palestijnse Centrale Raad (PCC) heeft besloten de beslis sing over het uitroepen van een Palestijnse staat uit te stel len tot op zijn vroegst juni. Dat deelde de voorzitter van dit mini-parlement (124 leden) van de PLO gisteren mee. Woensdag had de raad beslo ten om op 4 mei geen staat uit te roepen en pas na de Israëli sche parlementsverkiezingen op 17 mei een beslissing te ne men over een onafhankelijk heidsverklaring. De Palestijnse leider Arafat wilde op 4 mei, als de termijn voor een vredesregeling vol gens de Oslo-akkoorden af loopt, een Palestijnse staat uit roepen. Maar hij stond in de afgelopen weken onder zware druk van de VS en de Eurooese Unie zijn plan uit te stellen, om een conflict met Israël te voorkomen. Jeruzalem had ge dreigd grote delen van de Wes telijke Jordaanoever te annexe ren als Arafat zijn plan zou doorzetten. Een woordvoerder van de extremistische Harnas, tegen stander van het vredesproces, liet weten het uitroepen niet als de belangrijkste stap te be schouwen. „Waar het om gaat is de vraag of zo'n staat soeve rein is en kan zorgdragen voor een einde aan de bezetting en voor de verdwijning van de joodse nederzettingen." De Is raëlische premier Netanyahu zei gisteren alleen dat de drei ging van Israël mogelijk heeft bijgedragen aan het uitstel. Meer ooievaars in dorp dan bewoners WARSCHAU DRA In het noorden van Polen ligt een gehucht waar meer ooie vaars hun vaste stek hebben dan dat er mensen wonen. In Zywkowo, vlak bij de grens met Rusland, leven tachtig ooie vaars in 47 nesten. De dieren worden nauwelijks gestoord, want in het dorp wonen 36 mensen. Om dit feit te bena drukken én om toeristen te trekken, wordt de plaats bin nenkort dan ook omgedoopt in Bociania Wioska, wat zoveel als Ooievaarsdorp betekent. Een milieugroepering wil ter plekke een museum inrichten om de bezoeker over de ooie vaar te informeren. Tieners verdacht van aanslag tijdens afstudeerfeest GLOUCESTER-NEW YORK AFP-ANP-Rtr Een Britse scholier heeft gisteren meermalen door het raam van een klaslokaal van een mid delbare school in Gloucester geschoten. Hoe wel er bijna twintig mensen in de klas waren, vielen er geen slachtoffers. De scholieren wer den direct na het incident geëvacueerd en de omgeving werd afgesloten. Na een klopjacht met honden en helikopters wist de politie de 16-jarige dader in een van de schoolgebouwen te arresteren. Het wapen is nog niet gevonden. De politie in New York heeft vijf 13-jarige jon gens gearresteerd die vergaande plannen zou den hebben om met zelfgemaakte bommen het jaarlijkse afstudeerfeest op hun school te ver storen. Volgens CNN zijn in de McKinley Junior High School in Brooklyn een handleiding ge vonden voor het maken van bommen, evenals een lijst met vermoedelijke slachtoffers. In het onderzoek naar de schietpartij op een middelbare school in Colorado zal een man worden gearresteerd die aan een van de schut ters een vuurwapen verkocht. Dat heeft open baar aanklager Thomas gisteren gezegd. Twee leerlingen van 17 en 18 jaar schoten vorige week twaalf medeleerlingen en een leraar dood voordat zij zelfmoord pleegden. Thomas zei dat de verdachte aan de jongste van het duo een halfautomatisch pistool had verkocht. Het OM overlegt met zijn advocaat over de voorwaarden waaronder hij zich zal aangeven. De man zal in elk geval het verkopen van een vuurwapen aan een minderjarige ten laste worden gelegd. Hervatting van vredesgesprek Noord-Ierland brussel anp De huidige, demissionaire, Eu ropese Commissie zal nog tot na de zomervakantie aanblij ven. Het Europees Parlement zal pas half september stem men over de beoogde nieuwe commissie onder leiding van de Italiaan Prodi. De Europese leiders drongen onlangs juist aan op een snelle installatie van de ploeg-Prodi via een fiat van het parlement in augustus. De fractievoorzit ters, op die van de socialisten na, wezen gisteren zo'n over haaste procedure af. Na de Europese verkiezingen in juni komt het nieuwe EP in de tweede helft van juli voor het eerst bijeen. Om dan zo snel daarna de ploeg-Prodi te 'keu ren', vonden de fractievoorzit ters kort dag voor een net geïn stalleerd parlement, zo zeiden EP-functionarissen. Bovendien zou een extra zit ting extra kosten betekenen. Augustus is voor de EU-instel- lingen de traditionele vakantie maand. De vrees was ook dat dan te weinig ondersteunend personeel zoals tolken voor handen is en de mediabelang stelling tegenvalt. Volgens een woordvoerder van de socialistische fractie zul len de hoorzittingen van de kandidaat-commissarissen nu begin september in Brussel worden gehouden. Ze zullen eerst vragenlijsten moeten be antwoorden die voor 15 augus tus ingeleverd moeten zijn. Het parlement zal in haar gewone zitting van half september in Straatsburg stemmen over de ploeg-Prodi. Het 'oude' parlement zal vol gende week woensdag al over de benoeming van Prodi stem men. Dat wordt gezien als een formaliteit. Twee weken gele den werd hij al met lof overla den toen hij in het EP zijn idee- en uiteenzette. LONDEN DPA-Rtr SYDNEY EFE Het koninkrijk Tonga heeft de klok officieel een uur vooruit gezet om samen met Fiji en de New Zeelandse Chatham-eilanden als eerste landen het nieuwe millenium te kunnen verwelkomen. De regering, die veel millennium-toeristen verwacht, bereidt ter ere van de overgang naar het jaar 2000 feesten voor 'die qua be lang zullen concurreren met de Olympische Spelen of het wereld kampioenschap voetbal'. De Britse premier Blair en zijn Ierse ambtgenoot Ahern zul len volgende week weer per soonlijk deelnemen aan de be sprekingen over een vreedza me oplossing voor het conflict in Noord-Ierland. De premiers hebben de woordvoerders van de katho lieke Sinn Fein partij en de protestantse Unionisten uitge nodigd om op donderdag 6 mei het overleg in de Britse hoofdstad te hervatten. De gesprekken werden üen dagen geieden afgesloten zon der dat er een doorbraak was bereikt over de vorming van een gezamenlijke Noord-Ierse regering. Het belangrijkste geschil punt blijft de eis van de pro testantse partijen dat voordat Sinn Fein aan de regering kan deelnemen en het Ierse Repu blikeinse Leger zijn wapens moet inleveren. Sinn Fein en het Ierse Republikeinse Leger willen dat er direct een rege ring wordt gevormd. Premier Blair had gisteren in Londen een privé-ontmoe- ting met Sinn Fein-leider Adams. Een woordvoerder van de Britse premier ging niet in op het onderwerp van het ge sprek. Op de toch al voordelige taricv VoordeelNummers Nederland r de bedragen die u betaalt inclu i KPN Telcco onaal bellen krijgt u met nderstaande tabel vindt u

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7