Voor pe's 100 gulden per leerling Legionella: merkwaardige bacterie, maar paniek onnodig 7 rits Bolkestein ooft en prijst Europa Kok: geen commentaar Binnenland Helft werkgevers is negatief over flexwet Den Haag staakt Kamer wil noodregeling 'Onderzoek zoethoudertje voor de VVD bij schuiven met AOW IJDAG 30 APRIL 1999 n bi inses Juliana wordt vandaag 90 jaar. Haar schoonzoon Pieter se S in Vollenhoven wordt 60 jaar. fotos anp 'ndlaan kwijt om Hitlergroet >rre volle Een 33-jarige man uit Dalfsen is zijn baan bij vrachtwa- inbouwer Scania in Zwolle kwijt vanwege zijn extreem-rechtse mpathieën. De man, die al acht jaar bij Scania werkt als hef- uckchauffeur, en met wie al eerder problemen ontstonden, racht ten overstaan van enkele collega's de Hitlergroet. De ïauffeur had al eerder blijk gegeven van belangstelling voor iel ttreemrechts. Zo liep hij in 1993 mee in een demonstratie van e extreem-rechtse CP'86. Hij deed dit volgens zijn eigen zeg- en vanwege de 'spanning en sensatie' en om op televisie te ko- ïen. Ook heeft hij vorig jaar zijn chef uitgemaakt voor NSB'er. eert 10 a Cinderen kosten twee tientjes per dag jrï oorburg Gezinnen met twee kinderen besteden per dag ge- üddeld iets meer dan twee tientjes per kind. Dat heeft het Cen- aal Bureau voor de Statistiek berekend. Rijke ouders geven iets ngeveer twee keer zoveel uit aan hun kinderen dan gezinnen it de laagste inkomensklassen: negenduizend tegen vijfdui- s^[ end gulden. Als het om vakanties gaat is het verschil groter. )an geven rijke ouders vier keer zoveel geld uit aan hun kinde- H en. Gemiddeld gaat ongeveer de helft van de kinder-uitgaven p aan voeding en huisvesting. (apitein Eendracht schuldig laardingen De stranding van het zeilschip de Eendracht voor e Engelse kust vorig jaar is veroorzaakt door een navigatiefout. )e kapitein van de driemaster wordt door de Raad voor de cheepvaart schuldig gehouden voor de stranding. Hij heeft een 'eek ontzegging van de vaarbevoegdheid gekregen. De stuur- ïan krijgt een berisping. Aanvankelijk werd gemeld dat er een ïotorstoring was. Volgens de laatste schattingen gaan de ber ing voor de Engelse kust en de reparatie bij scheepswerf Vlaar- lingen-Oost twee miljoen gulden kosten. ek® Gedeputeerde begint spreekuur aarlem De nieuwe Noord-Hollandse gedeputeerde Lenny ^ns lijn (WD) begint een spreekuur voor burgers, gemeentebe- ^83 tuurders en organisaties. Ze wil zo de communicatie met het iet rovinciebestuur verbeteren. Vanaf 17 mei kan iedereen, na te lefonische afspraak, op maandag tussen vier en vijf uur 's mid- lags terecht in het provinciehuis. De gedeputeerde behandelt litsluitend onderwerpen die te maken hebben met de financiën hei.an gemeenten en provincie, strategie en beleidsplanning, ar- e tu leidsmarktbeleid en coördinatie van gebiedsgericht beleid. a" i'eel vragen over erectie itrecht De speciale telefoonlijn Erectieproblemen van de Rut iers Stichting in Utrecht is sinds de start in augustus vorig jaar n<*e lijna vierduizend keer gebeld. Volgens de Stichting is het aantal nannen dat de huisarts vorig jaar bezocht in verband met erec- z° iéstoornissen acht keer zo hoog als voor de komst van Viagra, .sht )e eerste zes maanden zijn circa 46.000 recepten voor Viagra om roorgeschreven. Ruim driekwart van de patiënten die de erec- [o8' iepil krijgt is tussen de veertig en zeventig jaar. Bijna twintig 1»v irocent is ouder dan zeventig jaar. "li Kosovaarse grootouders welkom >en haag Kosovaren die in Nederland wonen, mogen hun K ootouders tijdelijk over laten komen. Volgens Justitie komen ingeveer tienduizend mensen voor de regeling in aanmerking, let kabinet besloot eerder soepel om te springen met het ver trekken van bezoekersvisa aan echtgenoten, ouders en kinde en. Broers, zussen, neven of nichten mogen niet naar Neder- and komen. Ook wil het kabinet, mede op aandringen van de i0pi Tweede Kamer, meer Kosovaarse vluchtelingen opnemen dan ;erji le tweeduizend die eerder werden afgesproken. Kok vroeg zich Alj ;isteren af andere landen wel zo ruimhartig vluchtelingen op- 'angen als zij zeggen te doen: ,,Voor het oog zijn ze scheutig naar vullen ze dat ook werkelijk zo in?" Hij heeft Cohen ge- on] taagd dit te onderzoeken. ,0( rlijn anp e Europese Unie is volgens yj lormalig liberale leider Bolke- ein ,,een liberaal project. ^s( Vrijheid van handel en wij r| irkeer van mensen zijn er de irn van." Het WD-Kamerlid is andidaat voor een post in de ieuwe Europese Commissie. den haag anp Premier Kok wil niet zeggen of hij tijdens de afgelopen kabinetsformatie aan toen malig WD-leider Bolkestein heeft beloofd om zich in te spannen om hem aan een post in de Europese Com missie te helpen. „Daar doe ik geen uitspraken over", zei de premier gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferen tie. Een bericht in De Tele graaf dat Kok toezeggingen aan Bolkestein heeft gedaan, wilde hij evenmin ontken nen. Kok heeft deze week met beoogd voorzitter Prodi van de nieuwe Europese Commissie gesproken. Prodi wil volgens Kok tot de Euro pese verkiezingen van 10 ju ni geen namen van mogelij ke kandidaten horen. menten van de Europese lidsta ten moeten volgens hem meer betrokken worden bij Europese aangelegenheden. Verder die nen fraude en misbruik met kracht te worden aangepakt, omdat de 'geloofwaardigheid van de EU als geheel in het ge ding is'. Wat de veiligheidspolitiek be treft blijft Bolkestein voorstan der van een hoofdrol voor de NAVO, ook al zijn niet alle lid staten daar lid van. Bolkestein wees erop dat de Europese Unie niet in staat is geweest iets te betekenen in de crises in voormalig Joegoslavië. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten utrecht taco slagter De veteranenziekte die begin vorige maand uitbrak onder bezoekers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel, veroorzaakt nog dagelijks onrust. Nu blijkt dat de legionellabacterie ook is aangetroffen in douchekoppen, bub belbaden en waterleidingen van sau na's en zwembaden dreigt zelfs lichte paniek te ontstaan. Maar is daar re den voor? In Bovenkarspel was vermoedelijk sprake van 's werelds grootste epide mie van deze vorm van longontste king. Tot nu toe overleden als gevolg hiervan 23 mensen. Toch hoeven er niet toe over te gaan voortaan vóór elk bad de douchekop te desinfecteren. We kunnen gerust naar een sauna of zwembad, de boiler hoeft de deur niet uit en ook de waterleiding hoeven we niet regelmatig te reinigen. Volgens prof. 1. Hoepelman, specialist op het terrein van infectieziekten in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht, is er geen reden voor paniek. „De epidemie heeft ons weer alert ge maakt", zegt Hoepelman, „en dat is de reden dat nu alle mogelijke besmet tingsbronnen gecontroleerd worden op legionella. Maar zouden we een paar maanden of zelfs tien jaar gele den op een dergelijk uitgebreide schaal monsters in sauna's en zwem baden hebben genomen, dan waren waarschijnlijk dezelfde resultaten naar Aan boord van het Rode Kruisschip Henri Dunant is de legionellabacte rie geconstateerd. Het schip is daarom gisteren uit de vaart geno men. De 120 gasten, verpleegkun digen en bemanningsleden zijn van boord gehaald. De Inspectie voor de Gezondheidszorg is van mening dat er kan worden doorgevaren, maar het Rode Kruis wil het gehele watersysteem van het hospitaal schip onderzoeken. Tien dagen ge leden werden in alle vakantieacco- modaties van het Rode Kruis tests gedaan. Ook zijn toen alle waterlei dingen doorgespoeld. De hulporga nisatie gaat er daarom van uit dat mensen die sindsdien aan boord zijn geweest, niet besmet zijn ge raakt. voren gekomen." Dat de legionellabacterie in sauna's en zwembaden veelvuldig voorkomt, maar zelden de veteranenziekte tot ge volg heeft, is op zichzelf niet nieuw. Hoepelman wijst erop dat van de veer tig typen die van deze bacterie be staan, minder dan de helft in staat is een mens ziek te maken. Alleen type 1 - het Bovenkarspelse type - is gevaar lijk voor oudere mensen, kankerpati ënten, rokers, mensen met slecht wer kende nieren en degenen die genees middelen gebruiken die de weerstand verminderen. De symptomen van Legionella lijken in het begin op die van een griep: ern stige vermoeidheid, hoesten en hoge koorts. De ziekte kan mild zijn, maar er kan een ernstige longontsteking op treden. Bij de laatste groep overlijdt twintig procent van de onbehandelde patiënten: slechts een klein percentage sterft na een doeltreffende medicatie. Waarom de ene patiënt, met of zonder een antibioticakuur, wel en de ander niet aan de ziekte bezwijkt, is voor de medici nog een raadsel. Volgens Hoepelman is de legionella bacterie op zichzelf 'niets bijzonders'. Het is een waterbacterie die regelmatig ook in waterleidingsystemen van zie kenhuizen wordt aangetroffen. Het probleem is dat bacterie uitste kend gedijt in water bij een tempera tuur tussen de 25 en 42 graden. De be langrijkste bronnen van besmetting zijn volgens de hoogleraar aerosolen (ragfijne druppeltjes) die ontstaan bij klimaatbeheersingssystemen. Zo af en toe komt de bacterie ook voor in whirl pool- en voetbaden in sauna's en in wildwaterglijbanen. De bacterie wordt dus via vochtige lucht ingeademd. Be smettingen van mens op mens zijn in de medische literatuur nog nooit be schreven. De Gezondheidsraad bepaalde in 1986 al dat warmwater-tapsystemen in zie kenhuizen op zestig graden of hoger afgesteld moesten worden. Hoepel man vindt het de overweging waard die regel ook te laten gelden voor be jaarden- en verpleegtehuizen, hotels en andere instellingen van enige om vang. Voor wat betreft (koel)watersystemen en luchtbevochtigers is het volgens Hoepelman een kwestie van regelma tig schoonmaken. En eigenaren van zwembaden en sauna's is aan te raden in het water van wervel- en voetbaden een beetje meer chloor te doen. Hij pleit er voor niet alleen waterleidin gen, maar ook douchekoppen van zwembaden en sauna's waar de groei van legionella is aangetoond, geregeld aan een inspectie te onderwerpen. Maar, zegt hij, een waterdicht preven tieprogramma bestaat nu eenmaal niet. den haag *anp Bijna de helft van de werkge vers (47 procent) heeft een ne gatief oordeel over de eerste er varingen met de Wet flexibiliteit en zekerheid. Dat blijkt uit on derzoek dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid gisteren publiceerde. Veel werkgevers vinden de wet te in gewikkeld. Ze klagen over de administratieve rompslomp en over het feit dat nog weinig CAO's zijn aangepast aan de wet die dit jaar van kracht werd. De onderzoekers signaleren dat zich bij de invoering veel problemen hebben voorgedaan in een sectoren die veel gebruik maken van oproepkrachten, zo als de zorg, de handel en de ho reca. Dat heeft ertoe geleid dat enkele duizenden werknemers niet langer worden opgeroe pen, of dat ze door hun werkge ver zijn verwezen naar een uit zendbureau. Slechts één op de drie werk gevers is positief over de Flex wet. Zij prijzen de duidelijkheid die de wet schept en de moge lijkheid om die verder uit te werken in arbeidsovereenkom sten. Zij noemen ook als voor deel dat ze sindsdien bewuster omgaan met hun personeel. FNV Bondgenoten noemt het negatieve oordeel van veel werkgevers een bedreiging voor uitzendkrachten. De vakbond ziet in het onderzoek het bewijs voor haar stelling dat de wet wel deugt, maar dat veel uit- zendwerkgevers moeite hebben met de juiste toepassing ervan. Rond de jaarwisseling signa leerde de bond al dat zij alles in het werk stelden om de bedoe ling van de wet - meer zeker heid voor uitzendkrachten - te ontduiken. De vakbonden heb ben toen in overleg met de werkgevers in de uitzendbran- che, ABU, aanvullende afspra ken gemaakt om te voorkomen dat ongeveer 10.000 uitzend krachten hun rechten verloren. De FNV vreest dat per 1 juli duizenden uitzendkrachten op straat komen. Op die datum worden alle oude contracten in een nieuw omgezet. Bestuurder Westerhof van Bondgenoten verdenkt de werkgevers ervan dat zij dat moment als selectie gebruiken. „De kans is groot dat de duurdere krachten eruit gaan voor goedkope vakantie werkers", aldus Westerhof. De branchevereniging voor uitzendbureaus ABU verbaast zich over de uitkomsten van het onderzoek. De organisatie - die zelf betrokken was bij de tot standkoming van de Flexwet - is juist ingenomen met de wet. Volgens de ABU is de stem van de grote uitzendketens te wei nig gehoord in het onderzoek. den haag Gemeenteambtenaren voerden gisteren in het atrium van het Haagse stadhuis actie voor een betere CAO. Het overleg met de werkgevers - de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) - werd eind maart stilgelegd. Ambtenaren in het hele land voeren nu estafette-acties om de VNG onder druk te zetten. Een actie van de rei nigingsdienst in Rotterdam werd gisteren in verband met koninginne dag door de rechter verbodenfoto anp rocer dohmen School vrij in besteding Minister Hermans van onderwijs gaat alle scholen extra geld geven voor computers in het onderwijs. Vanaf 2003 is dat per jaar honderd gulden per leerling. De scholen mogen zelf beslissen welke computers ze aanschaffen en welke computerprogramma's ze gebruiken. De minister raad stemde gisteren in met dit computerplan. den haag anp De minister vind dat de scholen zelf verantwoordelijk zijn voor de manier waarop ze de com puter in het onderwijs gebrui ken. Softwarepakketten uit Zoe- termeer hoeven de scholen niet te verwachten. „Dat zou bijna staatspedagogie zijn", volgens de minister. Voorwaarde is wel dat alle onderwijsgevenden met com puters moeten leren omgaan en kennis moeten nemen van de mogelijkheden die de computer heeft ter verbetering van het onderwijs, zo schrijft hij in zijn notitie Onderwijs on line. Op dit moment is volgens Hermans nog „niet te voorspel len welke eisen de toekomstige samenleving aan het onderwijs zal stellen. De onderwijskundi ge voordelen van informatie- en communicatietechnologie (iet) zullen proefondervindelijk door de instellingen moeten worden ontdekt." Wel weet Hermans dat „com puters niet meer weg te denken zijn uit het basisonderwijs. De beschikbaarheid ervan is fors toegenomen, ook al nam het aantal uren dat de computer in de klas wordt gebruikt, niet na venant toe. Minstens zo belang rijk is dat de helft van de scho len toegang heeft tot internet." De minister wil met de Twee de Kamer praten over het Ken nisnet, dat alle scholen met el kaar moet verbinden. Een meerderheid in de Kamer ziet weinig in dat net, bleek vorige maand. De minister heeft de Onderwijsraad om advies ge vraagd en laat onderzoeken hoe duur zo'n netwerk zou zijn. Hermans voelt er vooralsnog weinig voor daarvoor een con tract voor langer dan drie jaar af te sluiten, want in de compu terwereld is de horizon kort. „Zes jaar geleden zei Bill Gates nog dat het niets zou worden met internet", aldus de minis ter. Momenteel zijn alleen de 'voorhoedescholen', die al eer der geld ontvingen voor iet, in een netwerk verbonden. Deze scholen krijgen overigens de eerste twee jaar minder geld. In mei bespreekt de Kamer de no titie van Hermans. Kamerlid Barth (PvdA) is er niet gelukkig mee dat er geen garanties zijn dat het beschikbare geld daad werkelijk voor computers wordt uitgegeven. Hermans wil dat overlaten aan de Inspectie, die achteraf controleert. CDA 'er hekelt discussie kortere boortunnel HSL den haag hans jacobs haags redacteur „De kortere tunnel komt er niet." CDA-Ka- merlid Leers is stellig in zijn opvatting over de kans dat het kabinet in juni kiest voor een minder lange boortunnel voor de ho gesnelheidslijn onder het Groene Hart. Het onderzoek naar de mogelijkheden dient slechts als zoethoudertje voor de WD, meent Leers. Uiteindelijk kiest minister Netelenbos (ver keer en waterstaat) gewoon voor de eerder geplande langere variant onder het Groene Hart. Alle discussie en commotie van dit moment zijn voor niets, zo stelt hij. „Naar het échte alternatief voor de boortunnel, een gegraven tunnel, wordt niet gekeken." Op verzoek van de Kamer zijn de voor-en nadelen van een korte en een lange ge boorde tunnel door het projectbureau van de HSL met elkaar vergeleken. In het kort komt hét er op neer dat het Groene Hart bij de bouw van een korte boortunnel meer zal worden aangetast. Vooral in de polders Achthoven, Groenendijk en Noordpias zijn de gevolgen uitermate negatief. De gebie den worden versnipperd, verstoord en ver nietigd, en er treedt veel meer geluidshin der op, zo concludeerde het projectbureau. Met wat lapmiddelen valt de schade wel te beperken, maar uit de vergelijking blijkt dat de langere tunnel in alle opzichten beter is. „Niet zo gek, we hebben er niet voor niets voor gekozen", aldus D66-Kamerlid Giskes. Volgens Leers blijkt uit de resultaten van de vergelijking dat het onderzoek voor de re gering een 'fiasco' is. Eigenlijk was vooraf al te voorzien dat een korte boortunnel het niet zou halen, ook vanwege de voorwaar den die minister Netelenbos aan de uitvoe ring heeft gesteld. Er mag geen vertraging optreden bij de aanleg van de hogesnel heidslijn, die in 2005 klaar moet zijn, en al le betrokken gemeenten en de provincie, alsmede natuur- en milieuorganisaties moeten meewerken. Het kabinet zal in juni alleen voor het alternatief kiezen als blijkt dat alle betrokkenen daar ook toe bereid zijn. De gemeente Rijnwoude, die door de veranderingen het zwaarst wordt getroffen, lijkt in ieder geval niet mee te gaan. Leers acht het uitgesloten dat het kabinet straks kiest voor een kortere tunnel. „Dat was ook nooit de bedoeling, maar de mi nister moest wat doen om de WD te paai en. Een kortere boortunnel brengt alleen maar bezwaren met zich mee, terwijl maar moet worden afgewacht hoeveel wordt be spaard." Het CDA-Kamerlid denkt dat de langere variant veel meer gaat kosten dan de nu geraamde 900 miljoen gulden. „Met de huidige bedragen redden ze het niet". Leers is niet alleen om financiële redenen tegen een geboorde tunnel. „Er wórdt te weinig rekening gehouden met het aspect van de veiligheid. Een gegraven tunnel hoeft niet zo diep onder de grond te ko men. De vluchtwegen uit de tunnel zijn dus korter. De brand in de Mont Blanctunnel moet ons leren dat veiligheid heel belang rijk is. Een geboorde tunnel zit dertig meter onder de grond. Dat is net zo hoog als een flatgebouw van tien verdiepingen. Je zal die afstand maar moeten klimmen", waar schuwt het Kamerlid. Leers wil dat de minister kiest voor een an dere bouwwijze. „Er moet niet worden ge boord, maar gegraven. Zo'n tunnel kan zelfs nog wat langer worden zodat uitein delijk minder mensen er last van hebben. Er kan.dan ook aanmerkelijk meer geld worden uitgespaard. Geld dat elders kan worden gebruikt voor aanpassingen van het traject. Die mogelijkheid wordt echter niet onderzocht. De mensen worden voor de gek gehoudenmeent Leers. Hij snapt overigens wel dat Rijnwoude niet zit te wachten op extra graafwerk. „De overlast is maar tijdelijk. Tegenwoordig kunnen ze ook elk grassprietje weer terugleggen, de schade valt mee. Uiteindelijk zijn de voor delen groter dan de nadelen." Volgens Giskes klinkt wat tot nu toe over het verkorten van de tunnel naar voren is gekomen, 'niet hoopgevend'. „De natuur waarden die we juist willen beschermen komen onder druk te staan." Dat er in de betrokken gemeenten veel emoties losko men, kan ze wel begrijpen. Maar een be sparing op de aanlegkosten van de hoge snelheidslijn is ook heel welkom. Giskes wacht op een reactie van de minister, al geeft ze toe niet te denken 'dat het goed komt'. WD-Kamerlid Verbugt heeft even eens begrip voor de emoties in Rijnwoude. „Het gaat hier om meer. We moeten iedere beiastinggulden die we uitgeven goed be kijken. Als de tunnel goedkoper kan, dan moet dat gebeuren." Ook Verbugt wacht verder af wat de minister beslist. den haag anp De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) een overbrug gingsregeling moet maken bij zijn plan om de betaaldagen voor de AOW te .verschuiven. Een motie van die strekking werd gisteren aangenomen. Het plan van Hoogervorst komt erop neer dat over een paar jaar alle AOW-uitkeringen op de 23ste van de maand wor den uitbetaald. Op dit moment bestaan er allerlei uitkeringsda ta. Hoogervorst wil met de ver schuiving vijftien miljoen gul den per jaar bezuinigen. Om de verandering voor de AOW'ers zo pijnloos mogelijk te laten verlopen, heeft de staats secretaris gekozen voor een systeem waarbij de uitkerings datum niet in één keer naar de 23ste wordt gezet, maar per jaar vier dagen naar achteren wordt geschoven. De Kamer vreest echter dat dat niet voldoende is om ernsti ge financiële problemen te voorkomen, met name bij men sen die alleen AOW en eventu eel een klein aanvullend pensi oen hebben. Mensen die door de verschuiving toch in de fi nanciële problemen komen, moeten daarom een overbrug gingskrediet kunnen krijgen. De Legionella Pneuophila bacterie ongeveer negenduizend keer uitvergroot, foto anp marcel antonisse Er zijn er twee jarig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3