Leidsch Dagblad 17 20 Rotterdam vreest nieuwe confrontatie KONINGINNEDAG GEOPEND Juizend Kamervragen over Bijlmerrapport E aiwanees blijkt maker Tsjernobylvirus Aanklacht van Joegoslavië tegen tien NAVO-landen ^dntraluin ^rts voert hartoperatie uit in Londense pub Lollobrigida wil in Europarlement Schaken in Leiden Centraal 1WEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch iÖ:Dagblad Binnenland Scholen krijgen extra Bgeld voor aanschaf van computers IJDAG 30 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Cultuur en Kunst Proces tegen 5 leider PKK begint vandaag Leidse schreef eerbetoon aan verzet Delftse studenten - Sport Lagendijk is een kei van een trainer en Britse dokter heeft in een volle ondense kroeg met succes een jenhartoperatie uitgevoerd. Door kordate optreden overleefde tephen Niland (22) een steekpartij. tover bekend hebben slechts rie anderen voor hem een dergelij- ingreep buiten het ziekenhuis terleefd. en-vijl Niland zwaar gewond op de oer van de pub lag, werd dokter Bather Clark ijlings per helikopter in dogen. Clark werkte nog maar kort bij de traumahelikopter en had pas enkele dagen ervoor geleerd hoe openhartoperaties uit voeren, zo be richtte de BBC gisteren. Voordat Clark arriveerde hadden ca fébezoekers de gewonde man al op een ventilator gelegd om hem te hel pen ademen. Toen de dokter arriveer de was Nilands hart gestopt met klop pen en wist Clark dat zij maar enkele minuten had om hem te opereren zonder dat hij hersenschade op zou lopen. Omringd door nieuwsgierige stam gasten sneed Clark twee gaten in zijn borst om de druk op zijn longen te verminderen. Niland werd verdoofd en de dokter maakte een inkeping in zijn borst om er de bloedprop uit te verwijderen, waardoor zijn hart was gestopt met kloppen. Vervolgens moest zij zijn borstbeen breken om de ribbenkast op te kunnen tillen en bij het hart te komen. Een collega drukte zijn vinger op de wond om het bloeden te stoppen. Ni land werd direct na de operatie naar een ziekenhuis gebracht en maakt het goed. ,,Ik was zo geconcentreerd bezig met mijn ingreep, dat ik helemaal ver gat waar ik was", zo zei een opgeluch te Clark na afloop. De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida heeft zich kandidaat gesteld voor een zetel in het Europees Parlement. Zij staat op de lijst van de Democraten, de partij die in fe bruari is opgericht door de voorzitter van de Europese Commissie, oud-premier Ro mano Prodi. Welke plaats de 61-jarige filmster op de lijst inneemt, is niet bekend. Ook Pietro Mennea, olympisch kampioen op de 200 meter in 1980 en bijna zeventien jaar we reldrecordhouder op deze afstand, staat op de lijst van de Democraten. >en Onder het toeziend oog van een conducteur werk- vijftien mensen in de hal van Leiden Centraal gister- ddag tussen vier en zes uur een schaakpartij tegen lotmeester John van der Wiel af. De simultane partij rd gehouden als voorbereiding op de EWR Nederlandse igdkampioenschappen Schaken 1999. Die worden van 3 en met 11 mei in Leiden gehouden. Bij het begin van Teleurgestelde Roteb-werknemers r de wedstrijd gistermiddag waren enkele jeugdige leden van Schaakvereniging Op Eigen Wieken aanwezig om de grootmeester uit te dagen. Al gauw waren ze niet meer al leen. Talloze treinreizigers en toevallige passanten wisten de weg naar de schaakborden te vinden. Soms had het partijtje meer weg van snelschaken: Van der Wiel bleek velen te slim af. Van de schaakkampioenschappen zelf zul len weinig Leidenaars iets merken. Alleen op zaterdag 8 mei staat nog een openbare schaakdemonstratie gepland. Rotterdam anp Dan geeft de Leidse internationale grootmeester Jeroen Pi ket van 11.30 tot 14.00 uur een snelschaakdemonstratie in de Waag. foto hielco kuipers ok verbaasd over commotie Van den Doel kritiseert collega 's Tweede Kamer heeft gisteren een :ine duizend schriftelijke vragen inge- :nd over het eindrapport van de parle- intaire enquêtecommissie Vliegramp Imermeer. De Kamer wil dat de com- ssie voor iedere minister afzonderlijk jidelijk maakt wanneer die de Tweede L mer onduidelijk, onvolledig, ontijdig K| onjuist heeft geïnformeerd, zoals de Hmmissie in haar rapport concludeer- 3ok vragen vrijwel alle fracties, uitleg ■n verband tussen gezondheids- chten en de ramp. Ongeveer zeshon- rd vragen zijn gericht aan de commis sie, ongeveer driehonderd zijn bestemd voor het kabinet. De WD stelt kritische vragen over het verhoor van El Al-medewerker Aaij. Tij dens dat verhoor werd bekendgemaakt dat er gevaarlijke en giftige gassen in de rampjumbo hadden gezeten. Later bleek die informatie, die veel onrust veroor zaakte, onjuist. De liberalen willen we ten wanneer de commissie ervan op de hoogte was dat die informatie fout was. Juist gisteren werd bekend dat het WD-commissielid Van den Doel vond dat de commissie direct had moeten la ten weten dat die informatie niet klopte. Hij sloot daarmee aan bij de kritiek van zijn fractievoorzitter Dijkstal die deze openbaringen eerder deze week 'een kardinale fout' noemde. In een eerder interview met deze krant verklaarden Meijer en PvdA-commissie- lid Oudkerk dat de commissie pas twee weken na dat verhoor wist dat de infor matie was gebaseerd op een misver stand. In een reactie op de uitlatingen van Van den Doel laat Meijer weten dat de WD'er ten onrechte suggereert dat de commissie willens en wetens een ver keerde voorstelling van zaken heeft ge geven. Van den Doel uitte gisteren ook kritiek op het media-optreden van de commis sie. Dat had volgens hem veel terughou dender moeten zijn. Als enig lid van de commissie deed van den Doel afgelopen dinsdag niet mee aan een optreden in het televisieprogramma van Paul de Leeuw. Hij vond dat het onderwerp niet in 'een dergelijk humoristisch en licht voetig programma' thuishoort. Minister-president Kok heeft gisteren gezegd niet te begrijpen dat zijn opmer kingen over het eindrapport zoveel op hef hebben veroorzaakt. De premier vindt niet dat hij vorige week te snel heeft gereageerd, zoals hem is verweten. ,,Als ik niets had gezegd voordat ik naar Washington ging, had ik ook commen taar gehad", aldus Kok gisteravond na afloop van de ministerraad. De rechtbank stelde de ge meente in het gelijk en haalde zo een streep door de plannen van de vakbonden om vandaag en morgen geen vuil te laten ophalen in Rotterdam. De ge meente was bang dat rond zwervend vuil door relschop pers in brand zou worden ge stoken. Volgens rechtbankpre sident Mendlik moet op dit mo ment alles wat zelfs maar een gering verhoogd risico oplevert, worden voorkomen. Rotter dam kan zich nu niets permit teren. Nadat zondag de vlam in de pan sloeg, zijn er wonden geslagen die makkelijk open kunnen gaan", aldus Mendlik. Rotterdam deed er deze week alles aan om de viering van Ko ninginnedag vandaag pro bleemloos te laten verlopen. Er werd een drankverbod voor de hele stad afgekondigd en extra politieagenten opgetrommeld. De maatregelen maken duide lijk hoezeer de schrik er inzit op het Rotterdamse stadhuis, na de massale rellen van afgelopen LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 HET WOORD IS AAN William Pitt Er is iets achter de troon dat groter is dan de koning zelf. Rechter verbiedt staking reinigingsdienst De politie van Rotterdam beschikt over 'concrete aanwij zingen' dat relschoppers vandaag uit zijn op een con frontatie. De gemeente vreest nieuwe 'schietpartijen, vechtpartijen en plunderingen'. Dat zei de advocaat van de gemeente gisteren tijdens een kort geding dat Rotter dam had aangespannen om de staking van reinigings dienst Roteb te verbieden. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 17 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport18,19,20 Uitgaan Weg en wiel 21 De Leidse Schouwburg pre senteert Introdans Ensemble voor de jeugd. Met de uit- gaansbon mag één vriendje gratis mee. zondag bij het kampioensfeest van Feyenoord. Burgemeester Opstelten maakte woensdagavond al be kend dat er tot zes uur 's avonds in het centrum en een groot deel van Rotterdam-West geen alcohol mag worden ge schonken. De belangenorgani satie Horeca Nederland verzet te zich aanvankelijk tegen dit besluit en had een kort geding aangekondigd. Vooral de groot te van het gebied waarin geen alcohol mag worden geschon ken, had de horeca-onderne- mers verrast. Zo valt ook de he le Nieuwe Binnenweg in het droog gelegde gebied. Gistermiddag zag Horeca Ne derland op het laatste moment van een kort geding af, omdat de toezegging werd gedaan dat het besluit eenmalig is en dat er over toekomstige evenementen meer zal worden overlegd. De horecaondernemers vrezen een flinke omzetderving. Bo vendien was al extra personeel ingehuurd, juist omdat veel ge legenheden ook extra activitei ten hebben georganiseerd. Nabestaande eist vergoeding Westfriese Flora ruswuk anp Een nabestaande van een van de slachtoffers van de legionellabesmetting op de Westfriese Flora eist een schadevergoeding. Dit be vestigde advocaat B. van der Goen van de betrokke ne donderdagavond. De claim zou volgens hem kun nen oplopen tot een mil joen gulden. De eis tot schadevergoeding is neergelegd bij Nationale Nederlanden, de verzeke ringsmaatschappij van de Flora. Die zegt eerst te willen wachten op een onderzoek door het. Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) naar de legionellabe smetting op de Flora. Of de verzekeringmaatschappij de aansprakelijkheid erkent is niet bekend. Het bestuur van de West friese flora zei gisteravond nog niets van de eis te we ten. Voorzitter J. Haanstra zei een claim wel te kunnen begrijpen. Van der Goen zegt wel antwoord te hebben ge had op zijn ingediende claim. Pagina 3: Legionella: merk waardige bacterie maar pa niek onnodig t Tsjernobylvirus, dat deze week in diverse iden honderdduizenden computers in de war ïurde, werd gemaakt door de Taiwanese oud- örmaticastudent Chen Ing-hau. De politie is n onderzoek tegen hem begonnen. Lee Chee-chen, decaan aan het instituut voor :hnologie in Tapei waar Chen studeerde, zei dat het virus vorig jaar de schoolcomputers had aangetast. Chen kreeg een standje maar werd niet van school gestuurd omdat hij medestuden ten had gewaarschuwd. Lee zei niet te weten waarom het virus een jaar later tot zoveel verwoesting had geleid. Maandag, precies 13 jaar na de kernramp in Tsjernobyl, wiste het virus op grote schaal harde schijven, waardoor computers niet meer wilden starten. |a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. den haag gpd-anp HET GROENE WARENHUIS Geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071 5322203 De regering van Joegoslavië heeft gisteren bij het internatio naal gerechtshof in Den Haag een aanklacht ingediend tegen tien NAVO-landen, onder wie Nederland. De regering in Bel grado vraagt het hof om een verbod van de bombardemen ten. Het hof liet gisteravond weten op 10 mei te beginnen met de behandeling van de aanklacht. Volgens de regels van het hof kan een staat geen klacht indienen tegen organisa ties, maar wel tegen individuele staten. Belgrado noemt daarom de VS, Groot-Brittannië, Spanje. Frankrijk, Duitsland, Portugal, Canada, Italië, België en Neder land. Volgens Belgrado zijn de luchtacties in strijd met de in ternationale rechtsorde. Lan den hebben niet het recht ge weid tegen andere landen te bruiken. Joegoslavië beschul digt de landen ervan zich niet te houden aan hun plicht de bur gerbevolking en civiele doelen en het milieu in oorlogstijd te beschermen. Ook belemmeren de NAVO-acties de vrije scheepvaart en houden de tien zich volgens Belgrado niet aan hun plicht uitroeiing van een natie te voorkomen. De Joegoslavische regering schat dat de acties aan onge veer 1.000 mensen het leven hebben gekost. Meer dan 4.500 mensen zijn gewond geraakt. Aan scholen, ziekenhuizen, ker ken, bruggen, wegen en spoor wegen is volgens Belgrado grote schade aangericht. De VS noemden de aanklacht gisteren 'absurd en onnozel'. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is het een poging de aan dacht af te leiden van de wreed heden waaraan het regime zich in Kosovo zich schuldig maakt. - Pla£ Tel: - ll.v.m. controle bezorging) 1 Na dc eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPer maand Per kwartaal Qautomntlsch If. 96.90) I I automatisch (f. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) l Nr. hank/girc - Handtekening: DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 "4001 14" De tijdelijke bierpompen konden gisteren in Rotterdam weer worden opgeruimd. foto reuters fred ernst

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1