Van Gobbel heeft spijt van uitlatingen Tweebenig dankzij 'herr' Coerver Goed gesprek' hielp De Zijl/LGB eind op weg Sport Keniaanse deelname aan Ter Specke Bokaal EHF stelt finale uit Savoldelli wint Ronde van Trentino JDAG 30 APRIL 1999 chef willem spierdijk. 071-55 1, plv -chef janet van dijk, 071-5356463 Q|UtCh 3, sjVlJK^ L Open terug naar Noordwijk gyuKHet TNT Dutch Open wordt vanaf volgend jaar weer ide Noordwijkse Golfclub gespeeld. Organisator Robbie van ven Dorens heeft overeenstemming bereikt me het bestuur er een 3-jarige verbintenis. Wel moet de overheid nog de Kjdzakelijke vergunningen verstrekken. Het Dutch Open is de 41ste jaren afgewerkt op de Hilversumsche. Ook dit seizoen >eft het belangrijkste Nederlandse golftoernooi daar plaats, it evenement staat van 22 tot en met 25 juli op de agenda. cheurwater weg bij Hilversum jQRDWUK» Patrick Scheurwater vertrekt aan het einde van het izoen bij zondaghoofdklasser Hilversum. De 27-jarige aanval- wil terugkeren naar het zaterdagvoetbal in de Leidse regio, heurwater moest vorig jaar weg uit de selectie van w Noord- jk omdat hij weigerde met zaalvoetballen in de eredivisie (op ijdagavond) te stoppen. Daarom verkaste hij naar Hilversum, 19,i aar de voor hem bekende trainer John Eelman aan het roer aat. Deze week heeft Scheurwater zijn oefenmeester meege- i8J -eld dat hij het bij één seizoen Hilversum houdt. De Noordwij- r zegt nog geen keuze te hebben gemaakt bij welke club hij imend seizoen gaat voetballen. stronauts op gelijke hoogte ft helder» De Amsterdam Astronauts hebben gisteravond ior een stunt gezorgd door in en tegen Den Helder de zesde edstrijd in de finale van de playoffs om de nationale titel bas- tbal in winst om te zetten. Het verschil was zeventien punten: I-76. Door dit resultaat hebben beide ploegen drie keer ge- onnen. Morgen valt de beslissing in de hal van de Astronauts, de rust stond de ploeg van coach Ton Boot al met 41-26 Joe Spinks was opnieuw topscorer, hij zorgde voor acht- jn punten. Bij Den Helder was Chris Mins het meest produk- met dertien punten. Verlaat en Winter in wereldselectie [EY_i Frank Verlaat en Aron Winter zijn als enige Nederland- voetballers opgenomen in de voorlopige selectie voor het we- ïldelftal dat op 12 juni in Sydney aantreedt tegen Australië. De redstrijd is ter gelegenheid van de officiële opening van het ympisch stadion, dat 100.000 toeschouwers kan bevatten. De 535 ransman Aimé Jacquet treeft op als coach van de mondiale loeg. Hij noemde gisteren 32 spelers voor zijn FIFA-selectie. lie zal half mei worden teruggebracht tot achttien man. Behal- Winter en Verlaat is een groot aantal steraanvallers en mid- 'F( envelders uitgenodigd. Onder hen Zidane, Batistuta, Yorke, eckham, Del Piero, Giggs, Vieri, Redondo, Raul, Tsjevtsjenko Figo. de Iroer Sunday Oliseh naar FC Utrecht jtrecht FC Utrecht heeft een contract gesloten met de Nigeri- "6( mse voetballer Azubike Oliseh. Hij is een broer van Ajacied Linday Oliseh en speelt momenteel bij de Belgische tweede asser Royal Antwerp FC. Oliseh (20) is een verdedigende mid- invelder. Hij tekende voor vier jaar. De Afrikaan, transfervrij, is "j, e tweede speler die FC Utrecht voor volgend seizoen heeft p jy astgelegd. Eerder werd Marinus Dijkhuizen aangetrokken, "pits van Cambuur. Azubike Oliseh, vier jaar jonger .dan zijn be- temde broer op wie hij als twee druppels water lijkt, voetbalt al anaf zijn vijftiende in België. Hij stond ruim tfier jaar onder ontract bij Anderlecht, waar hij twaalf keer het eerste haalde. Mteveld naar ADO Den Haag rqningenRaymond Atteveld vertrekt aan het eind van dit sei- oen naar ADO Den Haag. De routinier van FC Groningen was jok in verregaande onderhandeling met BV Veendam, maar eeft de voorkeur aan een overstap naar ADO Den Haag, dat 98) lem een aanzienlijk beter contract heeft aangeboden. Attevelds erbintenis met FC Groningen loopt aan het eind van dit sei- oen af. Vanwege grootscheepse bezuinigingen is bij de club uit iet Oosterpark geen plaats meer voor hem. Op 31 olaober 1996 wam Raymond Atteveld van Vitesse naar FC Groningen. Eer- er kwam hij uit voor Haarlem, de Engelse clubs Everton, West lam United en Bristol City, het Belgische SV Waregem, en Ro- a JC. Atteveld speelde tot dusver zestig competitiewedstrijden oor FC Groningen. Hij scoorde daarin negen keer. Zwitser Vogel (22) verbindt zich voor vier jaar aan PSV eindhoven mark caldenhoven De wens is de vader van de ge dachte. Zelden zal het gezegde zo van toepassing zijn geweest als op Francois Vogel. De Zwit ser adoreert het Nederlandse voetbal. Vooral aan Johan Cruijff was pa 'helemaal ver knocht', zoals zijn zoon zegt. Toen hij op 8 maart 1977 ter wereld kwam, was over diens naam geen discussie meer mo gelijk: Johann. Johann Vogel, een Zwitserse routinier van 'slechts' 22, ver bond zich gisteren voor vier jaar aan PSV. „Mijn vader is al dagen in de zevende hemel. Zijn droom is uitgekomen nu ik in Nederland ga spelen." En voor hemzelf, haastte hij te ver klaren. Dan, lachend: „Nu wil ik wel zo snel mogelijk weten waarom m'n vader me die extra 'n' heeft gegeven. Nee, ik weet het echt niet." Als jochie was het in zijn ge boortedorp Meyrin, onder de rook van Genève, Nederland voor en Nederland na. „Toen ik elf was haalde mijn vader speci aal uit Nederland de videoban den van Wiel Coerver. Kon ik al die truucjes en technische vaar digheden leren. Voor jonge spe lertjes waren die banden goud waard." Johann Vogel, die bij zijn club Grasshopper Zürich 'uiteraard' rugnummer 14 draagt, heeft er zijn unieke tweebenigheid aan te danken. Of zoals directeur Frank Arnesen gisteren jubelde: „Je kunt bij hem absoluut niet zien wat zijn natuurlijke 'goede' been is." Dat is van oorsprong rechts, verklapte Vogel bij zijn presentatie in Eindhoven. „Maar vooral door die video banden van 'herr' Coerver ben ik tweebenig geworden. Soms lijkt het wel of oorspronkelijk linksbenig ben." Na doelman Ivica Kralj en verdedigende middenvelder Mark van Bommel is Johann Vogel, naar eigen zeggen op alle posities inzetbaar, de derde aankoop van PSV voor het vol gende seizoen. In Zwitserland heet hij een duizendpoot te zijn. Johann Vogel, woensdag namens Zwitserland in Athene nog actief tegen Griekenland, heeft de conduitestaat van een oudgediende. Vogel debuteerde als vijftienjarige in de Zwitserse competitie en maakte op zijn achttiende verjaardag als jong ste Zwitser ooit zijn entree in de nationale ploeg. Een belofte is Johann Vogel, 28 interlands en 28 Europacupwedstrijden later, allang niet meer. Sinds Alain Sutter, zeggen de Zwitsers met gevoel voor weemoed, heeft arco» Paolo Savoldelli heeft de 23ste Ronde van Trentino op zijn naam geschreven. De Italiaanse wie- Ierprof verdedigde zijn leidende positie in de laatste etappe rit met succes. Zijn landgenoten Gilberto Si- moni en Marco Pantani (rechts), de winnaar van de laatste Tour de France, kregen niet de kans hun kleine achterstand, zeven seconden, op de leider goed te maken. De afsluitende rit over 155 kilometer van Riva del Garda naar Arco leverde een zege op voor de Rus Aleksander Gontsjenkov. Hij versloeg de Duitser Danilo Hondo en de Oostenrijker Gerrit Glomser in de eindsprint. foto ap mge ploeg is klaar voor promotiestrijd ymond grimbergen leze naam hoort gewoon in hoofdklasse thuis", vindt van Martijn. De naam waarop achttienjarige waterpolo-ta- ït doelt, is die van de vereni- die hij ook wel omschrijft ons eigen cluppie. De p/LGB. De Leidse waterpo- ërs zullen morgen in Biltho- n proberen om de eerste stap de richting van die hoogste asse te zetten. Maar tegen- ander Brandenburg is geen am dat zich doorgaans ge- aakkelijk naar de slachtbank at leiden. Zeker niet in haar luisbad. „Het is een grote stap aaide hoofdklasse", zegt Mar in. „Maar we maken zeker een rns." mi ru) Alljk Het bad in Eindhoven is ove rigens de thuishaven van PSV, de kampioen van de eerste klasse. Die ploeg is dus recht streeks gepromoveerd, waar de poloërs van De Zijl nog twee en wellicht drie moeilijke promo tie-degradatiewedstrijden staan te wachten. „In sommige wedstrijden hebben we de punten een beet je op een lullige manier laten liggen", vertelt Martijn. „Maar toch hebben we het hele sei zoen constant en goed ge speeld. Vooral de wedstrijden tegen Vivax staan me nog bij. Dat zijn toch derby's, en die zijn altijd moeilijker dan andere wedstrijden. De uitwedstrijd wonnen we ih de laatste mi nuut en thuis hebben we ze dik ingemaakt." De beloning voor het con stante spel van de Leidenaars was de tweede plek op de rang lijst aan het eind van dit sei zoen. Na twee jaar in de eerste klasse, lonkt het hoogste podi um weer. Maar helemaal van zelf ging dat niet. Martijn ver telt: „Toen we drie seizoenen geleden uit de hoofdklasse wa ren gedegradeerd, verloren we een aantal goede spelers. Som mige gingen naar een andere club, anderen stopten er van wege hun leeftijd mee. Nadat we een aantal slechte wedstrij den hadden gespeeld, ontstond er vorig jaar een beetje wrijving in de selectie. We besloten met z'n allen rond de tafel te gaan zitten. Iedereen kon zijn me ning geven over hoe we verder zouden moeten gaan. Dat was een heel goed gesprek. Vlak daarna zijn we ook weer beter gaan spelen. Onder leiding van trainer Ja cob Spijker blijkt De Zijl/LGB hun land niet meer zo'n topper voortgebracht. Amesen en voorzitter Harry van Raaij glommen dan ook van trots. PSV troefde een handvol Europese topclubs, waaronder Lazio, Liverpool en Barcelona, af. „Zijn carrière loopt als een komeet", orakelde Arnesen. „Als je hem ziet spe len geef je hem 32 in plaats van 22." Ook voor Vogel zelf was de keuze niet moeilijk. Hij bekeek twee weken geleden PSV-NEC en was op slag verliefd. Alles heeft een grote indruk op ge maakt, het stadion, de familiai re sfeer en het Nederlandse voetbal natuurlijk. PSV wilde me zó graag hebben en ik wilde zó graag naar PSV. Het is eigen lijk niet eens een keuze ge weest. Daarom vond ik het ook geen probleem dat ik nog geen gesprek heb gehad met Eric Ge- rets." Feyenoord beraadt zich op maatregelen tegen speler Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik betreurt het in hoge mate dat speler Ulrich van Gobbel afgelopen zondag tijdens de huldiging van de landskampioen on toelaatbare teksten heeft geuit. De preses, die momen teel voor zaken in het buitenland verblijft, zal vandaag intern overleg voeren over te nemen maatregelen. rotterdam gpdd Van Gobbel zette zondag tij dens de huldiging van de selec tie op het balkon van het stad huis in Rotterdam door de mi crofoon het lied 'Wie niet springt, die is een jood' in. „Ik keur dat gedrag ten zeerste af," aldus Van den Herik, die maan dag tijdens een onderhoud met burgemeester Opstelten en hoofdofficier De Wit op de hoogte is gebracht van het voornemen van justitie om een nader onderzoek in te stellen. „We hebben Van Gobbel nog dezelfde dag laten weten wat ons standpunt is. Hij heeft zich tijdens de balkonscène in de emotie van het feest laten mee sleuren en heeft daar achteraf veel spijt van. Er zijn tientallen liederen ingezet, zowel vanaf het balkon als vanuit het pu bliek. Dit ene lied hoorde er niet tussen. Van Gobbel beseft zich dat terdege en heeft Feyen oord gevraagd om iedereen zijn oprechte excuses over te bren gen. Hij is boos op zichzelf. Het was een ontoelaatbare 'slip van de tong'." Volgens voorzitter Willem Veenman van de Feyenoord- supportersvereniging zitten er twee kanten aan het verhaal. .Allereerst ben ik er van over tuigd dat Van Gobbel dit nor maal gesproken nooit had ge zongen. Ulrich is geen racist. Maar ik wil niet goedpraten, wat er is gebeurd. Het was een moment van euforie, Ullie had misschien een glaasje te veel op. En als de drank in de man is, is de wijsheid in de kan." „Ik wil wel benadrukken dat als de supporters het over jo den hebben, dat niet moet wor den geassocieerd met 1940- 1945. Het gaat meer over Ajak. En de Ajacieden werken daar zelf aan mee. Dat zul je zondag wel weer horen, bij Ajax-Feyen- oord. Hoor je de Ajax-aanhang de hele tijd zingen: joden Arii- sterdam..." „Ik weet niet, of hij dat ge daan heeft. Maar als dat inder daad zo is, dan betreur ik dat zeer", reageert Ajax-voorzitfer Michael van Praag. „Destijds, toen wij kampioen werden, heeft Louis van Gaal ook wel eens wat geroepen. Dat had hij nooit moeten doen, en daarop hebben we hem ook aange sproken. Dat soort teksten moet je niet bezigen. De clubs en de KNVB zijn juist druk in de weer om dat te voorkomen. Te gen Van Gobbel zou ik zeggen: denk je maar eens in dat PSV kampioen zou worden, en ze zouden daar in Eindhoven der gelijke dingen over mensen met een donkere huidskleur zin- Leiderdorper Twan Mar tijn: „Deze naam hoort gewoon in de hoofd klasse thuis." foto hielco kuipers de goede weg te zijn ingeslagen. Door het geven van veel afwis selende trainingen is het jonge eerste team gesmeed tot een uitstekende eersteklasser. Met een goede mogelijkheid om het volgend seizoen op het hoogste waterpolo-niveau te acteren. „Het is moeilijk te voorspellen of we het zullen halen", zegt Martijn. „Brandenburg is een team dat de reputatie heeft de echt belangrijke wedstrijden te winnen. Ze hebben ook het voordeel dat ze de eventuele derde en dus beslissende wed strijd in hun thuisbad spelen." de jeugd-EK en kampioen schappen voor neo-senioren in Riga en Göteborg. Volgens organisator Wim van der Krogt moet voor het sterkst- bezette onderdeel gekeken wor den naar een incourante af stand. „Op de 300 meter komen drie Nederlands kampioenen in actie", meldt de oud-voorzitter van het organiserende Dé Spar taan. „Patrick van Balkond ofj^ de 100 en 200 meter, JuliëV) Ha gen op de 400 meter en Miguel Lopes op de 400 meter indoor. Door de buitenwacht worden onze 150 en 300 meter ver guisd, maar de atleten stellen ze bij de opening van het seizoen wel degelijk op prijs." Andere bekenden op de startlijsten zijn de internationals Ester Goos- sens, Monique de Wilt, Lieja Koeman, Jack Rosendaal, Lau rens Looije, Pieter van der Kruk en Ben Vet. Regionaal is Renate Beunder, die de bokaal in 1995 al eens won, huizenhoog favoriet bij het kogelslingeren. Vorig jaar scoorde de atlete van Leiden Atletiek (toen nog LycUrgus Krommenie) in Lisse een natio naal record. Verder komen ver reweg de meeste regionale deelnemers uit op de midden afstand. Daaronder twee sterke Leidse trio's: Ramses Bekkenk, Jan Kortekaas en Mohammed Raggani op de 3000 meter: Mi randa Boonstra. Iris WuHéms en Donna DeWitt op de 1^00- meter (waarop ook starten de plaatselijk favoriete Nicole van Grieken en van AAV '36 uit Al phen aan den Rijn het jonge duo Vanesse van Voskuilen en Femke Rietveld). lisse wilmar kortleever Het deelnemersveld van de Ter Specke Bokaal oogt in de 17de editie sterker dan ooit. Bij de openingswedstrijd van het Na tionaal Baancircuit komen morgen 19 nationaal kampioe nen en elf jeugdkampioenen in actie op 23 nummers. In aan vulling daarop is het veld van de 1000 meter op het laatste moment aangevuld met de snelle Keniaanse broers Joel en Francis Marwa. Marwa maakte vorig jaar in druk op de 800 meter van de Leidse Gouden Spike. Daarop versloeg hij Gert-Jan Liefers in een tijd van 1.45,45 en won daarmee de EWR Runner's up prijs voor de tweede beste pres tatie van de dag (achter het Ne derlands record van de 4x100 meter estafette). Nationaal zal de aandacht vooral uitgaan naar de rentree van twee atleten die maanden uit de running zijn geweest. Sharon Jaklofsky hoeft zich nog niet aan haar hoofdnummer verspringen te wagen, omdat het niet op het programma staat. De Amsterdamse die weer wil proeven aan de wed strijdspanning is favoriete op de 100 meter horden. Wilbert Pennings gaat wel meteen hoogspringen. Zeker zonder de concurrentie van Bjöm Groen (enkelblessure) zullen limiethoogtes nog te hoog uitvallen, maar vroeg in het seizoen geldt dat voor de meeste aüeten. Richtprestaties kunnen echter al wel gehaald worden voor: de WK in Sevilla, de Universiade op Mallorca en supportersvereniging Ajax: „In welke hoedanigheid riep hij dat? Misschien was hij wel strondazerus. Als je nuchter bent, dan doe je zoiets niet. Ik vind het dom, erg dom. Je be schadigt mensen op deze ma nier. Welke straf hij moet krij gen? Daar heb ik gelukkig geen verstand van. Ik denk dat de club hem hierop moet aanspre ken, en hij z'n excuses moet aanbieden. Hij heeft het zelf opgeroepen dus hij dient die verantwoordelijkheid te dragen. Van Gobbel zal met de billen bloot moeten." Ook woordvoerster Margriet Maris van anti-discriminatie organisatie RADAR vindt het te recht dat Van Gobbel wordt aangepakt. „Alleen merk ik er bij op dat het te maken heeft met het feit dat de Ajax-suppoi - ters dit als een soort geuzen naam zijn gaan gebruiken. Wie Weet of hiermee vanuit joodse organisaties eens iets moet worden gedaan. Als je de richt lijnen op het gebied van de aanpak van discriminatie erop naslaat, dan moet dit worden vervolgd. En is het dus werk voor de officier van justitie." Woordvoerder H.M. Polak van de Joodse Gemeente Rot terdam spreekt mild over de Feyenoord-speler. „Ik weet niet waarom Van Gobbel dat riep. Hoe hij zelf op straat wordt uit gescholden. En je gaat allemaal wel eens uit je dak. En als je hoort wat bij Ajax allemaal wordt geroepen, met al die vlaggen, dan kan ik elke week wel naar de politie lopen. Kort om, over Van Gobbel: er is zo veel ellende op de wereld, laat dit toch zitten." bunnik anp De Europese handbalfedera tie (EHF) heeft de finale van het vrouwen toernooi om de City Cup tot nader order uit gesteld. De eindstrijd gaat tussen de Joegoslavische club Zork Napredak en het Nederlands team, dat schuilt gaat achter de clubnaam Van Riet/Nieuwegein Deze uitspraak volgt op een brief van het Nederland se handbalverbond waarin duidelijk werd gemaakt dat Nieuwegein de twee finale duels. niet meer wilde spelen gezien de ontstane (oorlogs- Jsituatie. De idil dreigde met een schorsing van twee jaar en een fikse boete. Pogingen tot een compro mis op 'neutraal' terrein mislukten. Napredak wilde wel 'thuis' handballen in Valcea (Roemenië), Nieuwe gein stelde voor dal net over de Duitse grens in Nordhorn te doen. Tot een vergelijk kwam het niet. De Duitse overheid weigerde de Joego Slavische handbalsters een visum. Het NHV zag uitein delijk niets in Roemenië, toen dat land zijn luchtruim openstelde voor de NAVO- aanvallen. Nieuwegein kan niet voor eigen publiek aan treden doordat de Neder landse overheid sportcon- tactcn met Joegoslavië ver biedt. Het harulhalvcrband stapt naar het Hof van Arbi trage voor de Sport in Lau sanne. Trots toont de 22-jarige Zweed Johann (vernoemd naar Johan Cruijff) Vogel het shirt van zijn nieuwe werkgever PSV. foto aa,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19