'Alphen (steeds onveiliger' Regio/Rijn- en Veenstreek Uniek poppenhuis gered van de sloop Dlegale zendmast Nieuwe Wetering moet weer weg Fidt Makelaardij Masterplan stadshart op schema Gereformeerde kerk Koudekerk nog lang geen rijksmonument 1 ZONDAG 2 MEI A.S. ZIIN Wl J GEOPEND VAN 11. i- UUR. W.J. ZIRKZEE B.V. RIJDAG 30 APRIL 1999 Gevangenen geven aan Kosovo JJ, poort in AJphen aan den Rijn hebben 750 gulden ingezameld voor de hulp aan gevluchte Kosovaren. Ze hebben het bedrag bij elkaar gekregen door een deel van hun wekelijkse zakgeld af te staan. Dat geld krijgen ze als vergoeding voor werk dat ze bin nen de gevangenismuren verrichten. Volgens de directie van De Geniepoort hebben vooral de onthutsende beelden op televisie De geweest de gedetineerden geraakt. De dagelijkse leiding heeft uai uit respect voor de spontane actie van de gevangenen besloten het bedrag te verdubbelen. Het geld wordt gestort op giro 555. lan. Rommelmarkt bij Tamarco ieiderdorp Bij Drumfanfare Tamarco in Leiderdorp wordt zon dag 2 mei weer een rommelmarkt gehouden, waar dit keer ook tuin- en balkonplantjes te koop worden aangeboden. Verder is er een rad van avontuuur met veel prijzen. De rommelmarkt in het clubgebouw aan de Van der Marckstraat 19b begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Verzamelbeurs in Voorschoten voorschoten Postzegels, oude ansichtkaarten, telefoonkaarten en andere artikelen liggen maandag 3 mei uitgestald in Voor schoten op de verzamelbeurs van de Nederlandse Vereniging 'De Verzamelaar'. De beurs in De Werf aan de Schoolstraat 2 is open van 19.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest: 25 mille voor Albanië oegstgeest Oegstgeest maakt een bedrag van 25.000 gulden over aan een ziekenhuis in Lehze in Noord-Albanië. Het bedrag was in de begroting van 1998 al gereserveerd voor een ontwik kelingssamenwerkingsproject, maar nog niet uitgegeven. 'erste conclusies stadspeiling 1998 'hen aan den run ;kia buitelaar lat blijkt uit de eerste resulta- n van de stadspeiling die in is uitgevoerd. Op de open j over 'enge plekken' kwam len overweldigend aantal reac- ies. Vooral in het centrum is m 'olgens de ondervraagden ra neer politiecontrole nodig om jtverlast van rondhangende ugd tegen te gaan. Opvallend is dat de toegeno- nen onveiligheid ten opzichte r 'an de stadspeiling uit 1996 Va net alleen een gevoel is. De on- d lervraagden blijken aanzienlijk bl 'aker slachtoffer te zijn van wo- ïinginbraak, autodiefstal, zak- ;enrollen en bedreiging. Daad- verkelijke lichamelijke mishan- le leling komt niet vaker voor. ferder vinden Alphenaren hun tad slecht bereikbaar, zowel de «tad zelf als het centrum, vooral net het openbaar vervoer. Over de stadshartplannen m lenken de inwoners in meer- lerheid positief. Negatieve re- icties komen vooral voort uit 'ebrek aan vertrouwen in het «a ;emeentebestuur en het gevoel H lat er niet naar burgers wordt LCcIjyLCOvt SLCCJV CLL K,. Hans Griet Oranjebovenroomijs Vorstelijk roomijs met sinaasappelsaus en oranje chocolade. In de diepvries. Beker a 1 liter van S.99 vnnuar iwoners van Alphen aan den Rijn vinden de stad steeds worden en slecht te bereiken. Onder hen eerst het gevoel dat het in Alphen, vooral 's avonds, niet •iJluis is op straat. Veel mensen leggen een verband met iet gedrag van de jeugd, waarvoor er in de stad te weinig J ïitgaansmogelijkheden zijn. geluisterd. De uitkomsten van de peiling wegen mee in de ka dernota, die op dit moment in de maak is. Daarin legt de gemeenteraad vast aan welke onderwerpen de komende vier jaar aandacht en geld gegeven wordt. De politie ke partijen hebben daarvoor onlangs wensenlijstjes ingele verd. Onderwerpen die zowel in de stadspeiling als in veel wen senlijstjes voorkomen, maken grote kans om gefinancierd te worden. Voorzieningen voor jongeren, variërend van uitgaansgelegen heden en hangplekken tot in formatiepunten, scoren bij bij na alle partijen hoog. Evenals gezondheidszorg en het stimu leren van sport. Ongeveer de helft van de raad geeft aan meer geld te willen uittrekken voor verkeer en vervoer. Veiligheid komt alleen op de lijstjes van WD, D66 en RPF/GPV voor. De WD stelt voor om camera's in de Julianastraat op te hangen. Voor het jaar 2000 is eenma- lig ruim 1,2 miljoen gulden be schikbaar voor nieuw beleid. Structureel is dat de komende jaren 750.000 gulden. warmond Bij Mariënhaven in Warmond werd in 1992 een oud, houten poppenhuis afgeleverd met de mededeling 'Misschien kunnen jullie er wat mee voor de bewoners'. Het huis - een replica van een oud Engels landhuis - was van het terrein van Duinrell in Wassenaar weggekaapt, waar het klaarstond voor de kraakwagen. Sinds gisteravond, na de feestelijke onthulling, kunnen bewoners, personeel en bezoekers van het psychogera- tisch centrum het gerenoveerde poppenhuis elke dag bewonderen bij de receptie. Janny Stam slaakte gisteravond bij de ont hulling een zucht van verlichting. Drie jaar stak de vakcoördinator activiteitenbegelei ding en vrijwilligerswerk haar ziel en zalig heid in het poppenhuis. „Drie jaar geleden kreeg ik het van mijn voorgangster Aly Schaap. Ik beloofde haar toen dat ik het huis verder zou opknappen." Stam was op bepaalde momenten de wan hoop nabij. Bijna verdween het poppenhuis tijdens een verbouwing in de grijpgrage klauwen van een sloopkraan. Bij haar speur tocht naar de historie van het huis, raakte ze bijna de weg kwijt. Uiteindelijk kwamen, met de hulp van talloze vrijwilligers, gegevens boven water en werd hij minutieus opge knapt. Een sponsoractie bracht het geld bij elkaar, dat nodig was om de met de hand vervaardige meubels te bekostigen. Het poppenhuis blijkt ooit eigendom te zijn geweest van de moeder van graaf H. van Zuylen van Nijevelt, de huidige directeur van pretpark Duinrell. De echtgenoot van de kin derjuffrouw, een timmerman, maakte het poppenhuis begin deze eeuw voor de moe der van de graaf. De familie Snaar uit Lisse nam de restaura tie van het poppenhuis voor haar rekening. Het echtpaar Van der A van speelgoedwinkel de Toyfactory in Leiden maakte vervolgens de meubeltjes op maat. Het poppenhuis, dat staat op een talud, telt acht kamers en heeft een bordes. Janny Stam had de graaf gister avond uitgenodigd voor de onthulling van het poppenhuis, maar hij bedankte. Stam: „Het interesseerde hem allemaal niet zo." FOTO DICK HOGEWONING nieuwe wetering CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PIV -CHEF IUDV NIHOF. 071-5356416 bezwaar maken en gedurende de procedure blijft de mast staan. Ondertussen kunnen ze op zoek gaan naar een betere plaats voor de antenne." Dutchtone huurt het terrein van transportbedrijf Los uit Nieuwe Wetering. Eigenaar I. Los weet niets van de proble men van Dutchtone met de ge meente. ,,Ik heb met Dutchtone afgesproken dat het bedrijf zelf voor de vergunning zorgt", zegt Los, die niet kwijt wil hoe veel de verhuur hem oplevert. „Als de zendmast weg moet, heeft dat voor mij geen financiële ge volgen. Dat heb ik goed afge sproken met Dutchtone." Mogelijk heeft de Dutchtone de antenne geplaatst in afwach ting van de vergunning voor een zendmast in de toren van de rooms-katholiek kerk Onze Lieve Vrouw Geboorte in Rijp- wetering. Half februari van dit jaar legde de Rijksdienst van de Monumentenzorg het werk van Dutchtone stil omdat het be drijf met de installatie van de antenne was begonnen zonder de benodigde vergunningen. De aanvraag daarvan loopt nog. Dutchtone bezint zich nog op een reactie. marun kramp De illegale zendmast aan de Ripselaan 22 in Nieuwe Wete ring moet weg. De gemeente Alkemade heeft het telecom municatiebedrijf Dutchtone ge sommeerd de ongeveer vijftien meter hoge antenne te verwij deren. De mast is zonder ver gunning geplaatst op een ter rein vlakbij de oprit van de A4 en past niet in het bestem mingsplan. Mocht Dutchtone alsnog een vergunning aanvra gen, dan is de gemeente niet van plan om het bestemmings plan aan te passen. De Alkemadese gemeentese cretaris A. Kerkhof hoopt dat de brief Dutchtone tot actie aan zet. „Maar het zou mij niet ver bazen als het bedrijf dat niet di rect doet. Je ziet overal in het land dat telecommunicatiebe drijven zonder vergunning of in afwachting van de toestemming zendmasten plaatsen, want ze hebben haast. Ze beloven hun klanten immers een snelle uit- breding van hun netwerk. Het zou dus kunnen dat Dutchtone ons besluit gaat aanvechten om tijd te winnen. Het bedrijf mag Geen noodwoning voor kweker connie van uffelen Kweker E. Segaar mag zijn be drijf aan de Oegstgeestse Val- kenburgerweg niet met kassen uitbreiden. En ook niet met een noodwoning. Na de presentatie van de plannen voor bedrijven terrein Rijnfront, verwierp een meerderheid van de gemeente raad deze week Segaars aan vraag voor uitbreiding. Volgens de eerste plannen voor Rijnfront is Segaars grond gereserveerd voor 'woning bouw in lage dichtheid'. Segaar vond het dan ook niet te rijmen dat het college van B en W voorstelde zijn verzoek om een noodwoning af te wijzen. „Eén woning nu plaatsen is niet in strijd met het toekomstig be leid", zo zei Segaar. Dat vond het CDA ook. Met verwijzing naar het feit dat Rijnfront in fa ses zal worden uitgevoerd, stel de E. van den Bosch dan ook voor om een woning voor vijf jaar toe te staan. ...juist die oude gevel telefoon 071 5120006 Fick makelaardij B.V. Doezastraat 21, 2311 GZ Leiden alphen aan den rijn saskia buitelaar Het Alphense stadshart staat er goed voor. Met trots presenteerden burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn gistermiddag de jaarlijk se 'update'. De afzonderlijke projecten liggen op schema en de financiële ruimte in de post on voorzien is zelfs gegroeid met 6,1 miljoen gulden. Het Masterplan kost nu ruim 123 miljoen gulden. Dat is 16 miljoen meer dan in 1998. Zonder de gegroeide post onvoorzien mee te rekenen, is er bij deze update 10,3 miljoen gulden meer nodig voor het plan dan in 1998. Die stijging is voorna melijk het gevolg van de (voorziene) prijsstijgin gen. De rest van de stijging is nodig om een nieuw project voor energievoorziening op te zetten. Via ingenieuze netwerken kan de warmte en koude in het stadhuis, het theaterbioscoopcomplex (TBC) en een grootschalige winkel opgeslagen en hergebruikt worden. Daarvoor is nu een extra in vestering nodig van 1,2 miljoen gulden. Maar dat bedrag is binnen vierenhalf jaar terugverdiend door een lagere energienota. Verder is er extra geld nodig om te onderzoe ken welke mogelijkheden er zijn met het gebouw van het Scala college aan het Burgemeester Vis serpark. Dat verbindt straks het nieuwe stadhuis met het park. De gemeente ziet op die sfeervolle plek liever dat wonen, werken of cultuur er een functie krijgen. Ook over de bestemming van het Parktheater moet verder worden nagedacht. Het theaterge deelte verhuist naar het TBC en Expressie 70 naar de Bonifaciusschool aan de Paradijslaan. Tot nog toe is alleen maar gekeken naar een horecabe- stemming voor het pand in het park Rijnstroom. Om de uitbreidingswensen van Expressie 70 te kunnen betalen, is het wellicht handiger om wo ningen in het pand te maken. Dat wil de ge meente onderzoeken. De verschillende projecten liggen op schema. Deze maand gaan de palen voor de kantoorge bouwen aan het Raoul Wallenbergplein de grond in. De rotonde zelf moet voor de bouwvak klaar zijn. Na de zomer maken de parkeerplaatsen op het St. Jorisplein plaats voor de bouwput van het nieuwe stadhuis. Tegelijkertijd wordt het vergun- ningenparkeren voor de bewoners aan de Hoge Zijde van het centrum ingevoerd, om parkeer overlast te voorkomen. In november worden de eerste palen geslagen en in de zomer van 2001 is de oplevering. Kerkbestuur vreest in zijn vrijheid te worden belemmerd marieta kroft De gereformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn wordt nog geen monument. Op initia tief van het CDA ging de ge meenteraad gisteravond niet akkoord met het voorstel van B en W om het godshuis bij Rijks monumentenzorg voor te dra gen. Eerst moeten vertegen woordigers van de kerk, de pro vincie Zuid-Holland en de ge meente Rijnwoude met elkaar om de tafel, vindt de raad. Dit gebeurt om te kijken of alle par tijen er vrede mee kunnen heb ben als een deel van het ge bouw tot monument wordt ver klaard. De provincie wil de hele kerk op de monumentenlijst heb ben. B en W scharen zich daar achter. Het kerkbestuur vreest echter dat het erg in zijn vrij heid wordt belemmerd als ook het interieur een monumentale status heeft gekregen. Het heeft de raadsleden in een brief deze week met klem verzocht het ge bouw niet voor te dragen of desnoods alleen de buitenkant. Burgemeester M. Boelen voelde niet veel voor het raads- breed gedragen voorstel van CDA-fractievoorzitter H. De- moed. „Er zijn al heel wat ge- Specialist, in grenen en teak, zitcomfort en verlichting EN - Lammenschansweg 138, Tel. 071-5766013 - (in het pand van Zirkzee woninginrichters) - Geopend van 9 00-18.00 uur - Donderdag koopavond, maandagochtend gesloten WONING- EN PROJEKTINRICHTING Tel. 071-5323848 sprekken hierover geweest. Ik begrijp dit soort opmerkingen niet. Mijn verstand staat hierbij stil." Ook CDA-wethouder F. Uljee van monumentenzaken probeerde zijn partij op andere gedachten te brengen. Hij wilde dat de raad toch instemde met een voordracht voor de monu mentenstatus en dat vervolgens gesprekken plaats gaan hebben over de invulling van die status. Uiteindelijk schaarde hij zich toch achter de raadsleden. De raad ging wel akkoord met de voordracht van vijf boerderijen, de Koudekerkse brug en een deel van de alge mene begraafplaats, inclusief bruggen en toegangshekken. Ook was er instemming met het onderzoek dat het Coördinatie punt Industrieel Erfgoed doet naar restauratie-, gebruiks- en exploitatiemogelijkheden van het fabriekscomplex Nieuw Werklust voordat deze eventu eel wordt voorgedragen. Indien de minister het advies van de raad opvolgt, komt het aantal monumenten in Rijn woude voorlopig op 51. Plaat selijk historicus C. Kroon uit Hazerswoude-Dorp die op de publieke tribune zat. be vreemdde het dat het aantal monumenten steeds maar toe neemt. „Heel hypocriet is dat, want er staat te weinig geld te genover." tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 29 April LEIDEN - Dat de vanouds bekende Leidsche peurschuiten niet altijd voor visch gebezigd worden, bleek gisteravond weder, toen de rijks veldwachter Van der Meyde een peurschuitje in de richting van 'De Vink' zag varen. Het zaakje evenwel niet vertrouwende, bleef hij op bedoeld schuitje loeren, zag het later terugko men, ging het na tot in de Boommarkt, hield het daar aan en nam drie zakken, inhoudende plm. 170 pond paardenvleesch, in beslag. Hulde voor zijn activiteit! ANNO 1974 LEIDEN - Midden in de Groenoordhal staan kleuren-tv's opgesteld, waar meisjes tussen de 8 en 16 jaar geobsedeerd naar zitten te kijken. De Osmonds in kleur springen heen en weer op het dreu nende ritme van hun muziek. Een close-up van Danny. De meisjes staan op en beginnen te gillen. Nauwelijks is het bandje afgelopen en zakken ze weer neer op de stoelen. Nauwelijks zijn ze weer bijgekomen of "Crazy Horzes" dreunt de boxen uit. Buiten komt de parkeerplaats langzaam vol te staan met auto's van wachtende ouders, die hun moe gedanste dochters weer komen ophalen. FOTO FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 29 april KUST- EN BOLLENSTREEK - Het corso-1 mei-weekeinde heeft in de badplaatsen Kat wijk en Noordwijk niet zo'n drukte veroorzaakt, als dat van 1973. Toen waren de V.V.V.'s ge noodzaakt buitenlandse gasten buiten de ge meente onder te brengen en nu waren er in ho tels en pensions en bij particulieren nogal wat bedden beschikbaar. Keukenhof had weer een goed weekeinde met 77.000 bezoekers. Daar door kwam het totaal in viereneenhalve week op maar liefst 630.000. Keukenhofs "opper rekenmeester" oud-Leidenaar Nico den Hoed, die momenteel in Lisse woont: "We noteerden zaterdag 40.000 bezoekers en zondag 37.000." Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers haalde, toen hij gisteravond zat te wachten op de aankomst van enkele touring- Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl) 18 in zwart wit) np ie sturen naar het U-idsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Ijlden of door contante betaling aan de balie van het Ix-idscb Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto blnnt cars, de notities van vorig jaar erbij. Daaruit werd duidelijk, dat er op de vrijdag voor het corso in het V.V.V.-kantoor een voortdurende aanloop van buitenlanders was, die kwamen informeren naar logiesmogelijkheden. Nu was er nagenoeg geen aanloop. Kees Verplancke, de nog niet zo lang gele den tot adjunct-directeur van de V.V.V. "Kat wijk" gepromoveerde zoon van directeur Chris Verplancke, trad als spreekbuis van zijn reeds een week zieke vader op. Hij zegt: "Het wordt een aardig weekeinde. We beschikken echter nog over voldoende logiesmogelijkheden in alle sectoren. Vorig jaar was het veel en veel druk ker. Er zijn nu opvallend weinig particulieren in de badplaats. De touroperators, die bustoch ten naar Katwijk hebben georganiseerd en dus reeds lang geleden hadden besproken, komen allemaal." tfrd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15