'God vaak verborgen door gebrek aan eenheid Kerk Samenleving 'Ik vond altijd redenen om mijn kerk trouw te blijven VRIJDAG 30 APRIL 1999 979 redactie aad rietveld, 07i VANDAAG Daar waar Nederland koninginnedag viert en zich tegoed doet aan eten en drinken, vieren de boeddhisten deze dag gedeeltelijk met een vasten. Voor hen is het vandaag 'Wesak', de geboortedag van Siddhartha Gautama, of tewel Boeddha, in 624 voor Christus. Zijn geboortedag, het moment waarop hij 'verlichting' bereikte én zijn sterfdag zouden alledrie tijdens de volle maan van Wesak hebben plaatsgevonden. Katholieken eren op 30 april de heilige Catharina van Sien na (1347-1380), één van de weinige Italiaanse vrouwen die in de middeleeuwen een belangrijke rol speelden in de kerk van Rome. Zij adviseerde onder meer Paus Gregorius XI. Als jongste uit een gezin van vijfentwintig kinderen had ze al van jongs af aan visioenen over Jezus. Ze zou zelfs op mystieke wijze met hem in het huwelijk zijn getreden. Net als veel andere heiligen had Catharina stigmata (wonden op de plaatsen waar Christus ze ook had door de kruisi ging). Bovendien was ze lid van de orde der Dominicanen, in die dagen fervente ketterbestrijders. Reden genoeg voor een heiligverklaring in 1461, 81 jaar na haar dood. Paus wil alliantie tussen kerk en kunst Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft kunstenaars opge roepen mee te werken aan een nieuwe alliantie tussen kerk en kunst. De kerk heeft schrijvers, schilders, musici en architecten nodig, maar de kunst kan ook niet buiten de kerk, benadrukte de rooms-katholieke kerkleider. De paus, die in zijn jonge jaren gedichten en toneelstukken schreef en acteerde, benadrukt in zijn 'brief aan de kunstenaars' hun verantwoordelijkheden. Veel kunstenaars zijn volgens de paus ten prooi gevallen aan een vorm van humanisme waarin God afwezig is. De paus wenst de kunstenaars op de drempel van het derde millennium de 'god delijke ademtocht' toe. Het document werd gepresenteerd door kardinaal Paul Poupard, voorzitter van de pauselijke raad voor de cultuur. Politie houdt sji'ieten in de gaten T.t», aN I lahore De politie in het Pakistaanse Lahore was in staat van verhoogde paraatheid bij de processie van tienduizenden sji'iti- sche moslims door de straten van de hoofdstad. De sji'ieten rouwden om de dood van hun geestelijk leider Imam Hussein, een nakomeling van de profeet Mohammed. De regering nam extra veiligheidsmaatregelen uit angst voor geweld tussen sji'iti- sche en soennitische moslims. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: le Delft (wijkgemeente Binnenstad Bethlehemkapel): P.L. de Jong te Delfshaven. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Hattem, C Beiboer te Oegstgeest. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aalburg en te Hoogvliet-Spijkenisse, A.J. Gunst te Benthui zen; te Rijssen-Zuid, F Mulder te Scherpenzeel. Pinksterbrief 1999: leidschendam anp God is in de kerkelijke gemeenten vaak verborgen door een schrijnend gebrek aan eenheid. De kerk lijdt pijnlijk aan geesteloosheid. Daardoor straalt lang niet altijd de vreugde en kracht van het leven met God van haar af. De kerk laat niet één beeld zien. Dit schrijven de drie Samen op Weg kerken in de Pinksterbrief 1999, die aan alle gemeenten wordt verzonden. Zij willen in de brief het werk van de Heilige Geest centraal stellen temid den van de kerkelijke verdeeldheid, het verlangen van de gemeenten naar Godservaring en de vraag naar de waarde van de christelijke gemeente. Nadat de kerken vorig jaar een Paas- brief hadden uitgegeven, kwam nu uit kringen van de Gereformeerde Bond, het Confessioneel Gereformeerd Be raad, het Evangelisch Werkverband en de Stichting Kohlbrugge de vraag naar een Pinksterbrief. Bij de voorbereiding daarvan zijn diepgaande gesprekken met vertegenwoordigers van deze groeperingen gevoerd. Er bestaat volgens de brief een groeiende behoefte aan bezinning en spiritualiteit. „De mens is meer dan een arbeidskracht of een marktele- ment", stellen de kerken in de brief. „Door alle veranderingen in de cultuur raken mensen los van hun wortels. Mensen zijn daardoor op zoek en zij verlangen naar gemeenschap. Voor ve len is dit echter een privé-tocht gewor den." De menselijke onrust en ver scheurdheid zijn te groot om zelf de weg naar God te kunnen vinden. Allen zijn aangewezen opxde doorwerking van de Geest van God. .Alleen de Geest heelt wat verdeeld is, en brengt thuis bij God", aldus de Pinksterbrief. Daarom blijft de kerk bidden om de Geest, om aanraking door God. Omdat er veel is scheefgegroeid bin nen de kerken zijn omkeer en verzoe ning nodig. „Op het Pinksterfeest wordt de cocon van lauwheid en onge in teresseerdheid opengebroken", schrijven de SOW-kerken. „Muren worden afgebroken, wat vast zit komt los en de relatie met God en de men sen wordt hersteld." De vitaliteit van de kerk ligt J de Pinksterbrief ook in de vej van de belofte van de Geest. De de doop, het avondmaal, maari liturgie en de kerkelijke gemeei vertonen een 'levendmakende k) De gemeente is de plek waj iets laat merken van zijn verlang bij mensen te wonen. „Omdat de van God op deze wereld is g zal de kerk altijd een open ruin waarin een ieder die God zoek kan vinden." In de statige pastorie naast de Laurentius- kerk in Voorscho ten woont al vijftien jaar pastoor Gerardus Laurentius Maria Paardekoper (1934). „Ik heb wat dus met die Laurentius", zegt hij. De kerk aan de Leidseweg bestaat in zijn huidige vorm sinds 1866, maar werd on der diezelfde naam ruim duizend jaar eerder al opgericht, in circa 866 na Chris tus. Vijf eeuwen daarvoor werd diaken Laurentius ergens in Rome levend ge roosterd. Dat leverde hem het martelaar schap op, én tal van kerken die zijn naam dragen. Paardekoper is de 37-ste pastoor van de Laurentiuskerk sinds 1213. Zoon van een melkboer en opgeleid in de tradi tie van het rijke roomse leven. Door alle veranderingen die hij meemaakte, wor stelt hij nog steeds met de vraag hoe je als kerk kunt inspelen op de nieuwe manier van geloven in deze tijd. Het is voor mij moeilijk om te om- schrijven waarom ik theologie ben gaan studeren. Natuurlijk heeft het te maken met het gezin waar je uit komt. Wat je van thuis meekrijgt. Bij ons hoorde de kerk bij het dagpatroon. Het ker kelijke ritme bepaalde voor een groot deel het ge zinsleven. Als kind had ik ook veel respect en bewondering voor een aantal priesters in mijn omgeving. Ik keek tegen hen op. Bovendien sprak de schoon heid van de liturgie mij aan. Er was in mijn tijd nog sprake van zoiets als het 'rijke roomse leven'. Maar waarom ik nu wél theologie ging studeren, en mijn broers bijvoorbeeld die aanvechting nooit hebben gehad, weet ik niet. Andere jon gens van mijn leeftijd waren net als ik misdie naar, maar ik ben één van de weinigen die hierin verder is gegaan. Voor mij was het een soort vanzelfsprekendheid. Je rolde er gewoon in. Vraag mij niet waarom. Dat had ook wel iets makkelijks. In deze tijd, waarin studenten veel bewuster met dingen om gaan, kan het veel moeilijker zijn om een weg te vinden naar het priesterschap. Ik maak dat wel mee met stagiaires die hier komen. Mijn problemen liggen niet zozeer in die begin tijd, maar in de jaren zestig en zeventig. Alles ging toen over de kop. Ik wil niet zeggen dat mijn opleiding voor niets is geweest. Maar ik ben op geleid in de oude stijl, terwijl ik moest werken in de nieuwe stijl. Tijdens mijn opleiding waren er een paar kleine dingen die aangaven dat er iets aan het verande ren was. Ik volgde mijn filosofie en theologie op leiding in de jaren vijftig aan de Mariënhave in Warmond, een groot complex met allerlei gebou Pastoor Paardekoper: „Ik heb veel moeten loslaten uit het verleden, uit mijn opvoeding." wen, waar nu onder meer een psychogeriatrisch centrum zit voor dementerende bejaarden. Het feit dat we op een keer fietsen van jongens uit hogere jaargangen mochten gebruiken, was voor ons een doorbraak. Nu vind je het nauwe lijks nog het noemen waard. Toen betekende het dat je meer buiten de muren van Mariënhave zou komen. Het was toch een klein en afge schermd wereldje. Je moet je voorstellen dat praktisch ons hele leven zich afspeelde binnen die muren. Voor stage gingen we nauwelijks ver der dan de dorpsschool in Warmond, waar we een aantal uren godsdienstles gaven aan de kin deren. Een fiets was dus niet nodig- Pas de laatste twee jaar van mijn opleiding, in 1957/58 kwam er iets meer openheid. In de jaren zestig veranderende het klimaat volle dig. Een mooie tijd. Voor allerlei dingen was nog geen richtlijn, dus moest je veel zelf bedenken, initiatieven nemen, experimenteren. Ik had het geluk om eerst in Sassenheim benoemd te wor den. Daar kreeg ik ook de ruimte voor initiatie ven. Liturgie in het Nederlands doen bijvoor beeld. We kregen met jongeren te maken, ge sprekken, dansavonden, 'instuiven'. De Golden Earring is nog wel eens bij ons in het dorp komen spelen op een katholiek dansavondje. Toch stond ik toen anders in die jongerencultuur dan nu. De afstand tussen priester en parochianen was nog veel groter. We liepen in ons deftige zwarte pak met wit boordje. Pas later, ik werkte inmid dels in Vlaardingen, durfden we het aan om in een gewoon burgerkloffie op een vergadering te verschijnen. Dat was de tijd waarin veel collega's opstapten. Het is hard om te zeggen, en het zegt misschien ook wel iets over mijzelf, maar de bes ten gingen weg. Ik had ook wel mijn kritiek op de kerkelijke auto riteiten, maar was misschien uiteindelijk niet kri tisch genoeg. Je kan ook zeggen dat ik altijd wel redenen wist te vinden om mijn kerk trouw te blijven. In deze tijd van ontkerkelijking vragen veel mensen zich af hoe we als kerken kunnen inspelen op de veranderde manier van geloven. Ook wij hebben te maken met een dalend bezoe kersaantal. Toch kun je die secularisatie niet goed afmeten aan het aantal kerkgangers op zondag. In ge sprekken blijkt dat mensen nog altijd, en mis schien zelfs wel bewuster dan vroeger, bezig zijn met levensvragen en geloof. Zo'n vaststaande kerkdienst, zoals ik dat van huis uit gewend ben, foto henk b heeft een patroon, gaat tamelijk gereglemei teerd. Ik maak daar natuurlijk bijna dagelijl van uit. Er is een tijd geweest dat juist 'dat' sen van de kerk deed vervreemden. Een tij( i waarin velen de kerk de rug toekeerden om werden gedwongen in het geloof mee te Naar de kerk gaan was een verplicht numni Ik ben blij dat er nu een generatie mensen geen last meer heeft van het verleden. Jong missen dat beladen gevoel naar de kerk toe ballast van vroeger. Ballast waar ik overigei ook mee zit. Ik heb veel moeten loslaten va J het verleden, vanuit m'n opleiding. Oude die toch ergens in je binnenste aanwezig bl r< Tegenwoordig hoor je vaak jongelui zeggen ik ben wel eens met m'n ouders mee naar i kerk geweest. Maar ik weet er eigenlijk weiiv van.' Tegelijkertijd missen ze ook de rituele i' vorm geven aan belangrijke gebeurte nissen in je leven. Ze staan er dus veel vrijer tegenover. Misschien zit daarin ergens het antwoord op de vraag: hoe kun je kerk zijn in deze tijd? on no van 't klooster» WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en enkele win terse buien. In het zuidoosten vrij wel overal droog en vooral vandaag zonnige perioden. Middagtempe- ratuur rond 6 graden, in het zui den ongeveer 11. Zweden: Wolkenvelen en plaatselijk regen, in het noorden mogelijk sneeuw. Morgen in het midden en noorden wat meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur in het zuiden vandaag rond 14 graden, morgen circa 12. In het noorden maxima rond 5 graden. Denemarken: Af en toe zon, maar vooral morgen ook enige tijd regen. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden, morgen circa 11. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In Schotland, en morgen ook in Engeland, wolkenvelden en op veel plaatsen enige regen. In Ier land vrijwel overal droog en zonni ge perioden. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot ongeveer 17 landinwaarts in het zuiden. Morgen in het zuiden iets frisser. België en Luxemburg: Vandaag eerst wat zon, maar van uit het zuiden snel toenemende bewolking en af en toe regen, mo gelijk ook onweer. Ook morgen be wolkt en nu en dan regen. Middag temperatuur vandaag tussen 15 en 20 graden, morgen ongeveer 14. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien, mo gelijk met onweer Middagtempe ratuur tussen 17 en 21 graden, aan de Kanaalkust en morgen in het noorden frisser. Portugal: Af en toe zon en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtempe ratuur iets oplopend naar ongeveer 20 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: In het noordwesten nog kans op een bui, verder zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen in het zuiden opnieuw meer bewol king en kans op regen of onweer. Middagtemperatuur van 19 gra den in het noordwesten tot 25 plaatselijk in het binnenland. Canarische Eilanden: Vandaag enige tijd bewolkt en mo gelijk een paar buien. Morgen wat meer zon en afnemende buien kans. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Marokko: Westkust: Nu en dan zon maar ook een enkele bui. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur weer oplo pend naar 27 graden aan de stran den tot 37 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Eerst nog plaatselijk regen. Verder geleidelijk meer zon en morgen vrijwel overal droog. Middagtem peratuur oplopend naar circa 22 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Italië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, in het zuiden lokaal 28. Corsica en Sardinië: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Malta: Droog en veel zon. Middagtempe- ZATERDAG 1 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.11 Zon onder 21.02 Maan op 21.50 Maan onder07.04 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.18» 17.31 04.51 17.04 Laag 00.54 13.17 00.35 12.58 Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Weerrapporten 29 april 20 u lichl bew hall bew. half bew Vlissmgen Aberdeen Barcelona Boedapest Dublin Franklurt Helsinki 13 6 0.1 Parijs 17 7 0.0 Praag 11 8. 0.0 Rome 16 8 0.1 Split 16 7 0.1 Stockho 15 8 0.0 Warscha w 1 22 9 0.0 w3 22 12 0.2 4 17 7 0.0 w2 23 14 0.0 Zurich t Bangkok r Buenos Aires i Casablanca t Johannesburg o Los Angeles z New Orleans h New York h Tel Aviv li ew. nno7 20 9 0,0 Tokyo ar bew wzw3 18 9 0.0 Toronto ar bew. nnw5 11 6 0.9 «Tunis Ibew. ozo6 24 5 0.0 Vancouver 15 22 0.1 18 11 9 0 20 10 5.0 17 7 0.0 19 12 4.0 22 13 0 1 21 16 0.0 22 16 0.0 13 1 0.0 20 12 00 *3 10 5 0.0 iw 7 14 9 0.2 1 20 8 00 iw3 22 7 0.0 n2 30 23 0.0 4 14 10 0.1 r5 20 13 8.0 S.O 21 15 0.0 5 14 12 0.1 4 32 21 0.0 w6 18 12 0.0 iw 2 26 12 0.0 5 15 11 7.0 )3 16 5 00 i 23 17 0.0 ratuur ongeveer 26 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, in het noorden ook af en toe enkele wolken maar waar schijnlijk droog. Middagtempera tuur verder oplopend naar 27 gra den aan zee en 33 plaatselijk in het binnenland. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Middagtempe ratuur tussen 27 en 33 graden. Duitsland: ccra, bewolkt a onweer 9 warmtefront sü* regen sneeuw koufront Ut opklaringen êt- hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal Vandaag in het noorden flink wat zon en droog, elders wolkenvelden en af en toe regen, mogelijk ook onweer. Morgen in het zuiden eerst wat zon, verder vanuit het noorden enige tijd regen. Middag temperatuur vandaag ongeveer 20 graden, morgen in het noordwes ten frisser. Zwitserland: Vooral vandaag enkele verspreide buien, morgen droger en meer zon. Middagtemperatuur rond 20 graden. Oostenrijk: Vandaag vanuit het westen wol kenvelden en hier en daar regen, mogelijk ook onweer. Morgen dro ger en meer zon. Maxima ongeveer 22 graden. Polen: Vandaag droog en zonnige perio den. Morgen half tot zwaar be wolkt en op veel plaatsen regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, vandaag in het noordoos ten nog 14. Tsjechië en Slowakije: Nu en dan zon en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Hongarije: Vandaag eerst zon, later meer be wolking en een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 gra den. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten. 023-5317 337 .023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071-5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071 -5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- ka betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnet worden verzonden geldt een toeslag vz aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een s; van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr Z I K E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14