>k Een kleurig zuiltje bloemen in border Nog steeds een zaak van mesten, zaaien en planten Rijp en Groen Prunus flink snoeien Ingebouwd gen doodt coloradokever VRIJDAG 30 APRIL 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Omdat ik niet zoveel houd van vaste planten die aan alle kan ten gesteund moeten worden heb ik al een tijd geleden al mijn riddersporen cadeau ge daan aan liefhebbers. Van deze plant moet men na melijk elke bloem stengel steunen met een tonkinstok. Niets voor mij. Na dit royale gebaar hield ik een aantal mooie tonkin- stokken over plus een lege plaats achter in de. border De oplos sing bleek alleraar- digst. Ik heb een aantal stokken in het rond gezet en aan de bo venkant samengebon- Jo£os den. Het zag er min of meer uit als een wat transpa rant tentje. Wat doe je dan om het tentje minder transparant te maken? Je zet er simpelweg eenjarige klimmers tegen. Het eerste jaar heb ik mijn tentje aangekleed met lathyrus. Het was een enorm succes. Omdat lathyrus nogal dikke zaden heeft heb ik ze braaf (zoals in sommige boe ken staat te lezen) aangevijld en toen op een vochtig stukje keu kenpapier voorgekiemd. Zodra er een miniem kiempje zicht baar was, gingen ze de grond in en wel 2 of 3 per stok. Uiteraard pas toen het weer goed was en de grond diep gespit en voor zien van compost. Want lathy rus wortelt diep en houdt van voldoende voeding. Nadat er twee stel blaadjes zichtbaar waren heb ik de kleintjes getopt en tijdens de groei heb ik dat nog een enkele keer gedaan. Alleen op die manier wordt een bloemenzuiltje, zoals ik mijn tentje ben gaan noe men, echt mooi dicht. Desondanks bleek er een nadeel te zijn aan een lathyrus zuil achter in de border. Mooi om te zien dat wel, maar van lathyrus moeten zeer geregeld alle uitgebloeide bloe men geplukt wor den anders houdt deze plant het voor Jil gezien. Dus GREET BUCHNER Vraag en antwoord De Prunus triloba van Marjan Frericks uit Velserbroek is groot geworden en bloeit steeds minder. De oorzaak is naar alle waarschijnlijkheid een te gerin ge snoei. De prunus bloeit op eenjarige twijgen en wordt in de praktijk elk jaar na de bloei flink terug gesnoeid. Dan krij gen de jonge scheuten die zich in de loop van de zomer vor men ruimte en licht zodat ze weer bloemknoppen kunnen vormen. Daarom zou ik nu, ook als er weinig bloemen zijn, de boom flink snoeien, dat wil zeg gen takken die naar buiten wij zen flink inkorten en takken die naar binnen wijzen helemaal wegknippen. In de loop van het groeiseizoen zullen zich dan lange twijgen vormen die vol gend jaar zullen bloeien. Houd bij het snoeien wel de vorm van de struik goed in de gaten. Die moet mooi blijven. Is het een prunus op een stammetje dan moeten de takken helemaal tot bijna aan de stam worden ge snoeid. Dat moet elk jaar ge beuren. Het boompje lijkt dan qua vorm min of meer op een knotwilg, maar bloeit wel elk jaar heel mooi. De allerbeste tijd om coniferen flink te snoeien is in de loop van de late zomermaanden. Dan is de groei er een beetje uit en dus weinig hars verlies en CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Wagen van een gekke jongen (8); 5. Vrouw die er geen lucht van krijgt? (8); 6. Verblijfplaats van rovers en vogels (4); 8. Die hond valt onder het belasting recht (4); 10. Lijst met een uit stekend strookje aan de 'maat (5); 12. Bazige zuster die bul dert (5). VERTICAAL: 1. Twee dieren in het geweer (6): 2. Doeniet met maling aan de mensen (6); 3. Die bomen gaan erin bij Duitsers (5): 4. Geschikt De tuin in mei niet gemakkelijk. Het voordeel was wel dat ik een hele zomer lang prachtige snijbloemen in een vaasje had, uiteraard een vaasje met een kleine laag water want ander kruipt het vocht langs de harige stengel van de lathyrus om hoog en doet schade aan de bloem. Het jaar dat volgde op het lathyrusjaar heb ik mijn zuiltje laten be groeien met blauwe Ipomoea. Ook deze plant heeft vrij dikke stugge zaden. Deze keer heb ik niets aan gevijld, maar de zaden een nacht in water ge- zet en toen voorge- ÏaÏlim kiemd op nat keuken rolpapier. Weer drie zaden met stok en dan maar wachten op de dingen die gaan komen. Dat is dan een zee van helderblauwe klokjesbloemen die niet dienst kunnen doen als snijbloem zoals de rijkbloeien- de lathyrus. Maar al die blauwe bloemen zien er wel prachtig uit. Natuurlijk zijn er nog veel meer eenjarige klimmers waarmee een bloemenzuil bekleed kan worden. Wat te denken van de overbekende klimmende Oost- indische kers waarvan blad en bloem eetbaar zijn en ongeveer dezelfde smaak hebben als ster- rekers. Handigerds maken van de zaden, als deze net rijp zijn, een soort namaak kappertjes. Is de oranje kleur te fel, kies van de zogenaam de kanariekers, een Oostindische kers met vrij lichtgele bloe men. En dan is er ook nog Suzanne met de mooie ogen in het Latijn Thun- bergia alata. Deze plant altijd voorkiemen bin nenshuis en zeker pas na de allerlaatste nachtvorst naar bui ten in goed doorla tende grond en op een zeer beschut zonnig plekje. Suzanne houdt van warmte en zon .Maar ze is wel prach tig goudgeel met bruin van bin nen. FRANS WEGMAN Als het weer een beetje meezit valt er in de tuin heel veel te doen. Maar de vier IJsheiligen kunnen rond 11 mei voor een koudegolf zorgen met stevige nachtvorsten. De heiligen Mamertus, Pancratius, Servati- us en Bonifatius leiden met een te duchten koude-inval de om slag in van de winter- tot zo- mercirculatie van de luchtstro mingen boven Europa. Voor de tuinier betekent dit, dat hij be schermende materialen bij de hand heeft om zijn jonge plant jes mee 'in te pakken'. Als de laatste late tulpen zijn uitgebloeid, kunnen ze elders in de tuin worden ingekuild nadat de vruchtbeginsels zijn verwij derd. In de bladeren en stengels van bolbloemen die blijven staan, zoals narcissen, wordt een knoop gelegd, zodat na een paar weken nabij staande plan ten er overheen zijn gegroeid. Bij de hyacinten worden de uit gebloeide bloempjes wegge ritst. Het wordt intussen tijd te voor komen dat hoge planten als rid dersporen en monnikskappen in een voorjaarsstormpje het vaantje strijken. In Engelse tui nen zie je vaak dat er rijshout tussen de groepen is gestoken. Daarvoor zijn takken van ge snoeide liguster, na te zijn ont bladerd, heel geschikt. Tonkin- stokken en draad kunnen even eens dienst doen. Daarbij moet wel de natuurlijke groeiwijze van de plant worden gehand haafd. Ranken van clematis, ro zen en andere klimmers wor den vastgezet, zodat ze niet ka pot waaien. De uitgebloeide heesters als winterjasmijn, Chinees klokje en de populaire spierstruik, Spiraea x vanhouttei, worden nu gesnoeid. De oude bloeitak- ken gaan eruit, zodat jonge scheuten de kans krijgen ko mende zomer te groeien. Vol gend jaar zorgen zij voor de nieuwe bloei. Bij winterbloeien- de heide wordt direct onder het dorre bloemtrosje geknipt. To- verhazelaar houdt er niet van gesnoeid te worden. Tot half juni kunnen alle hagen worden gesnoeid. Houd ze van onderen breed (en daardoor in blad) en van boven smaller. Lelies zijn echte blikvangers in de tuin, maar wie aan het eind van de zomer een reuzen-zonnebloem in de tuin wil moet nu direct zaaien. foto opd Span een touwtje om de goede hoogte aan te houden. Meer en meer zie je golvende heggen en zelfs kantelen. Afhankelijk van het weer kun nen de gekweekte zomerbloe men de volle grond in. (Let op nachtvorst!) Maak de grond te voren goed vochtig. Ze kunnen nu ook worden gezaaid. Neem maatregelen tegen slakken zo als het plaatsen van de bierval: een half in de grond gegraven jampotje met bier. Elke och tend legen! Zelf sierkalebassen kweken is een trend. Kies uw favoriet uit het rijke sortiment. Tegen gaas of op de composthoop. Geef ze wel de ruimte! Wonderbaarlijk, zo veel groen er uit drie zaadjes kan ontspruiten! Bewaarde dahliaknollen zijn aan het uitlopen. Die kunnen worden geplant, evenals het bloemriet (Canna) met haar exotische bloemen. Zijn water lelies te groot voor het vijvertje, maak dan een keus uit de dwergvormen. Een nieuwe vij ver kan in de tweede helft van mei worden beplant. Niet langer wachten met het planten van de late aardappels. De eerder geplante, waarvan de spruiten al te zien zijn, 'over de kop harken', d.w.z. de naastlig gende grond op de planten scheppen of harken. Meng er korrelmest door. Tomaten kunnen van de ven sterbank naar buiten, tegen een zuidmuur of -schutting. Zet er meteen een stok bij. De toma ten in de kas moet u stelselma tig dieven en 'indraaien', ofte wel om de draad winden. Peul vruchten hebben ook hun steuntje nodig: rijshout of gaas. Blijven aanbinden, dat geeft de beste oogst. Broccoli kan buiten worden ge- vorstschade treedt nog niet op. Maar ik vrees dat mevrouw J. A. Keg uit Haarlem met dit advies niet geholpen is. De juniperus- haag is namelijk veel te hoog en te breed geworden in de loop van de jaren en helaas zijn alle coniferenhagen, op die van taxus na, niet gemakkelijk ver terug te snoeien. Deze planten hebben geen zogenaamde sla pende ogen die weer uitlopen en de kans op blijvend kale tak ken is groot. Dus wordt het kie zen voor een kleine tuin met een mooie brede haag of de he le haag opruimen en een bre dere tuin. Aangezien de buren al klimop hebben als erfafschei- ding valt het wellicht mee als de haag weg gehaald is. Als de klimop groeit tegen gaas is het al heel gemakkelijk. Die zal dan wel snel bezit nemen van de kant waar nu ook licht en lucht is. Groeit de klimop tegen een schutting dan valt wellicht te overleggen of deze aan beide kanten begroeid mag worden. Er wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van met klim op begroeide afscheidingen tussen tuinen en ze blijken een succes omdat ze weinig ruimte innemen, zomer en winter groen zijn en vrij gemakkelijk te snoeien zijn. Maar toegegeven, het opruimen van een oude haag is een moeilijk besluit. adres voor de bloedsomloop (5); 7. Houterig afgaan (5); 9. Artikel van een stoot (4); 11. Vermager tot 'n streep (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Jacquet; 7. ut; 8. vin; 10. ja; 11. vazal; 13. Ier; 15. och; 17. rondino; 18. ego, 19. elp; 21. menen; 25. fa; 26. iel; 27. ia; 30. jaloers.Verticaal: 2. Au; 3. quiz; 4. er; 5. juli; 6. cash; 8. va; 9. na; 11. vroom; 12. lonen; 14. erg; 16. col; 18. elft; 20. pias; 22. ei; 23. nero; 24. el; 28. ra; 29. ar. Guichelheil boek vol leuke weetjes Zesentwintig planten, vooral wilde planten en bomen vindt men alfabetisch gerangschikt in het boek Guichelheil, te begin nen bij de Anna Paulowna- boom die zijn naam te danken heeft aan de echtgenote van Willem II en eindigend met de steeds bekender wordende zak doekenboom (Davidia). Van al le genoemde planten worden bijzonderheden verteld en ui teraard ook de wijze waarop de soms vreemd aandoende naam tot stand gekomen is. Het dui- zendguldenkruid, (Centaurium minus) waarvan de Latijnse naam niets met honderd maar alles met de Griekse centaur te maken heeft, kreeg de naam duizendguldenkruid min of meer als eretitel. Het bleek in vroeger jaren bruikbaar tegen de meest uiteenlopende kwa len. De grote nachtschadefami lie die inderdaad een groot aan tal uiterst giftige planten telt, heeft de naam gekregen omdat men veronderstelde dat zelfs de schaduw van deze planten een slechte invloed had op de mens. Dit zijn maar een paar voorbeelden van de vele inte- omdat men. iMoeqtf- docht dal deze. plant de schadvu idas van een demonische kmtht.. ressante wetenswaardigheden uit het boek Guichelheil. De auteur is Arjan Zwart, de uitgever Boon in Groningen. GREET BUCNER» j e lusten botvieren in de tuin; de tiid is er nu rijp voor. attributen vindt u bij: bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar zaaid - na zes weken uitplan- ten. Sla, postelein, zomer- en winterwortelen, evenals bonen (stok- en stambonen). De grond moet warm zijn, en en kele centimeters diep ook voch tig Komkommerplanten kunt u in de platte bak uitzetten. Laat au gurken over plat neergelegde rijshouttakken groeien zodat de vruchten straks niet op natte grond komen te liggen. Vergeet niet de rabarber van mest te voorzien. De op rij gezaaide zo- merbietjes zullen uitgedund moeten worden. In de fruittuin kan meeldauw op appel optreden. Bladluizen vestigen zich in de taktoppen van de rode aalbes. Keveriarfjes hebben het op de frambozen gemunt. Neem tijdig milieu vriendelijke maatregelen. PETER DE JAEGER» Een speciaal gen in aubergines doodt coloradokevers, terwijl het lieveheersbeestje, de na tuurlijke vijand van de kever, er geen last van heeft. Colorado kevers zijn een ware plaag voor aardappelen en aubergines. Tot nu toe werden de insecten be streden met insecticiden. De onderzoeker heeft een gen uit de bodembacterie Bacillus thuringiensis (Bt), dat codeert voor een giftig eiwit, overge bracht naar aubergine. In te genstelling tot de meeste ande re insecten lusten de colorado kevers planten met Bt-genen. Vretende larven gaan echter na een paar dagen dood van dit gif dat hun darmen ernstig ver stoort. Volwassen mannetjes hebben er geen last van, terwijl bij de vrouwtjes de eierstokken worden aangetastwaardoor ze geen nakomelingen meer kun nen krijgen. Voor zover er nog eitjes door de Coloradokevers zijn gelegd worden die net als anders opgegeten door het lie veheersbeestje dat geen last heeft van het insectengif. De nieuwe strategie om insec tenplagen aan te pakken is ech ter nogal omstreden. Belangrijk bezwaar van de milieubewe ging is het risico dat insecten snel resistentie tegen het giftig eiwit kunnen opbouwen. Om dat te voorkomen adviseert Ar- paia een mengteelt van transge ne en gewone planten in het veld. Alleen waar echt nodig sproeiei Een keer installeren en de tuin krijgt de hele zomer water 'op maat'. Daarvoor zorgt het wa terbesturingssysteem dat Gar- dena op de markt brengt. Er zijn verschillene uitvoeringen. Handig is dat met een af neembaar bedieningspanel, in verband met diefstal en en vorst in de winterperiode, systeem is uitgerust met genmeters en sensoren, zc alleen daar waar nodig wc gesproeid. Meer informati Markt Holland) BV, tel. 0294-417417. Water moet bewegen Fonteintjes met een verrassingselement langs het terras. Eet enkele bulderstraal op een grasveld of traag sijpelend water een kunstwerk, dat willen de tuinliefhebbers anno '99. Wate een schouwspel dat nooit verveelt. Wie een wat ingewikkeld waterwerk in de tuin wil hebben, kan daar het beste een spe list bijhalen. Aquaco Eist (tel. 0481-277177 is zo'n bedrijf. I verzorgt het plan, de uitvoering en de nazorg voor elk water werk. Op de foto een watermuur. Spray beschemit siervogels Overdag verstoppen ze zich in naden en kieren van volièreki en, maar 's nachts gaan ze op pad om het bloed uit het licha van siervogels te zuigen: de zogenoemde ectoparasieten. On deze lastpakken uit de weg te ruimen, is onlangs de U-2 spra op de markt verschenen. Het vloeibare U-2 gif moet op en ii naden en kieren van de kooi worden gespoten. Naast sprayt staat er ook een fles waarvan de inhoud met een kwastje ove schuilplaatsen is te strijken. Meer informatie: Denka International BV, Barneveld, tel. 0342-455.458. Vijvers zijn de grote mode en dus verzint de handel allerlei nieuwtjes om die waterpartij op te sieren. Aardig is de vonds van een drijvend fontein die met het drijflichaam op de vijve gelegd kan worden. Er is een fontein dat tot 80 cm hoog spu 4 en een andere die liefst 150 cm haalt. Uiteraard is aansluitinj elektriciteit noodzakelijk. Dat geldt ook voor de onderwaterv lichting waarover discussie mogelijk is. Vooral dieren zijn ni< j gebaat bij veel licht gedurende de nacht. Meer informatie: fl je Pumpen bv, Nijkerk, tel. 0332462210. I HEINZ Z&XM £esv VVE&, £>ajv ata/v /at op m v f=t?STC*X>K- v\ A Wt) 'v <-M. 1L - AtT Tuinmeubels op maat gemaakt Lekker zitten is voor iedereen een beetje anders. Meubelma ker Twan van Duifhuizen han teert dan ook geen vaste ma ten. Hij meet meubels aan als een maatpak. Zijn tuinmeu bels snijdt hij uit plantage hardhout. Iroko, hardhout met een rode vlam uit vitex van de den uit een door de opgezet project. De van Van Duifhuizen nen een landelijke sfeer en een stoere kwaliteit. Meeri formatie: tel. 0487-51785; Het balkon in volle Als in mei de nachtvorst de- fintief voorbij is, kan het bal kon met eenjarige bloeiers worden ingericht. Ligt het bal kon voor het grootste deel van de dag in de zon, da is er wat planten betreft geen beper king. Bijna alle eenjarige zo- merbloeiers en kuipplanten komen uit zuidelijke streken. Is er wat meer schaduw dan zijn vooral vlijtige flesjes, fuc- sia's en tabaksplanten een goede keuze. Het mooiste ef fect krijg je als de planten dicht bijelkaar staan. Een bal kon krijgt meer diepte door hoogteverschillen aan te bren gen. Bijvoorbeeld door te wer ken met (planten)tafeltjes en etagères. Ook hanging baskets kunnen voor een speels effect zorgen. Heel trendy is het om tussen uitbundige, bloeiende, kleurige eenjarigen grijsblaio ge Helichrysum te zetten, ac rust en evenwicht. Op de f< e een balkon waarbij is geweio met hoogteverschillen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10