Wat voor hypotheek u ook zoekt, u vindt 'm bij de Postbank. Burgers per ongeluk gedood Balkanoorlog een goed verkopend drama De Postbank. Van 15 miljoen mensen, postbank Buitenland Verbouwen of toch verhuizen? Twee-onder-een-kap of liever vrijstaand? Desinfectie 5ENSDAG28 APRIL 1999 londen harm haftkema correspondent „Een oorlog zonder Bob Hope is geen echte oorlog", zei ooit de Amerikaanse president Lyn don Johnson, toen er kritiek was op het feit dat deze be roemde zanger en filmster naar Vietnam werd gestuurd om daar de troepen te vermaken. In Groot-Brittannië kan men op het ogenblik over de oorlog in de Balkan al even cynisch zeg gen: „Een oorlog zonder The Sun is geen echte oorlog." The Sun is op afstand het grootste dagblad in Engeland. De krant gluurt genadeloos bij de sterren door de sleutelgaten, toont dagelijks op pagina 3 on bekende, maar ambitieuze meisjes met grote, blote bor sten en levert eveneens het da gelijkse nieuws. Zoals de oorlog op de Balkan. Oorlog, weet The Sun, is drama van de bovenste plank. Door de feiten het juiste zetje mee te ge ven schakelt The Sun moeite loos over van individuele hel dendaad of schurkenstreek naar de meer abstracte strijd tussen Goed en Kwaad. De Balkan-oorlog leest in the Sun weg als een nieuwe episo de in the Starwars-cyclus. Ser vië is letterlijk 'The Evil Empire' gedoopt. Omdat Slobodan Milosovic niet lekker bekt, wordt hij door The Sun conse quent 'Slobba' genoemd. Op de eerste dag van de NAVO-aan- vallen was het gelijk van-dik- hout-zaagt-men-planken. De krant opende met 'Slobba Clobba', hetgeen zoiets bete kent als 'Milosovic wordt in de pan gehakt'. Daaronder een fo to van een Britse raket in volle vlucht, en de onderkop: 'Onze Jongens Rammen Slager van Servië in NAVO-Blitz'. Daarmee was de toon gezet die tot op de dag van vandaag wordt volgehouden. Op 14 april, toen berichten over ver krachtingen door Servische sol daten waren gemeld, opende The Sun met: 'The Rape Facto ry' (de verkrachtingsfabriek), met daarnaast een foto van Milosovic en de onderkop: 'Slobba sinks to a new evil' (Slobba zinkt naar een nieuw kwaad). Enkele andere hoogtepunten: 'Servische Monsters Schieten Vluchtelingen Dood', 'Monsters Lachen Bij Opblazen Kinderen', en 'Waanzinnige Slobba Breekt'. Het Goede wordt in The Sun vertegenwoordigd door 'onze jongens' en door Tony Blair. Nu Blair zich als een havik ontpopt in de NAVOo, kopte The Sun vorige week: 'Blair Heeft, Met Echte Morele Moed, Leiding Genomen In NAVO en Maakt Zichzelf Gigant van Vrije Wereld'. In het kielzog van Blair leveren 'onze jongens' natuurlijk een fantastische prestatie en wie niet beter weet, zou bijna den ken dat de NAVO-troepen al leen uit Britten bestaan. Niet al leen zijn zij bijkans bovenmen selijk moedig en meedogenloos in hun strijd tegen Het Kwaad, ze hebben het hart ook op de juiste plaats. Dat blijkt in de op vangkampen uit de hartverove- rende manier waarop zij de vluchtelingen koesteren die aan hun hoede zijn toevertrouwd. Als dank daarvoor laat The Sun geregeld honderden exempla ren van het eigen blad bij de troepen bezorgen. Hetgeen na tuurlijk op zich weer nieuws is. Bij een foto met lachende mili tairen allen met The Sun in de hand citeert de krant soldaat Russel Girling (18): „We hou den allemaal van de The Sun. The Sun houdt onze moraal hoog, omdat we weten dat jullie helemaal achter ons staan." Helemaal gelukkig was vorige week een regiment van 's Ko nings Koninklijke Huzaren, ge legerd in Skopje. Zij kregen zo waar bezoek van de 'verrukke lijke', negentienjarige Jodie uit Kent die een paar maanden ge leden voor The Sun op pagina 3 nog uit de kleren was gegaan en de mannen nu een 'blik van het front liet zien die hen deed wa tertanden'. Judy was door The Sun op een 'moraal-verhogende trip' ge stuurd, en deelde in Skopje handtekeningen en kusjes uit. Natuurlijk ging het hele regi ment in gevechtstenue en met een vlag van The Sun, pagina groot met Judy op de kiek. „Britse soldaten zijn de beste in de wereld", concludeerde Judy. De vier miljoen lezers van The Sun wisten dat al lang. Vraag een onafhankelijk hypotheekadviseur om een Postbankhypotheek. POSTBANK Serviërs maken zich via operatie onherkenbaar den haag marjolun de cocq gpd Een aantal Bosnische Serviërs dat door het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag wordt ge zocht voor oorlogsmisdaden, heeft plastische chirurgie on dergaan en leeft met valse pa pieren in Servië. Volgens Dusko Tadic, door het tribunaal tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, hebben zij daarbij hulp gehad van zijn Servische oud-advo caat Milan Vujin. Tadic ver klaarde gisteren dat niet alleen bekende verdachten zich on herkenbaar hebben laten ma ken, maar ook Bosnische Ser viërs die vrezen dat ze op de lijst staan van geheime aan klachten van het tribunaal. Advocaat Vujin, die praktijk houdt in Belgrado, wordt door het tribunaal beschuldigd van 'minachting van het hof om dat hij getuigen in de zaak-Ta- dic zou hebben geïntimideerd en tot liegen aangezet. Volgens Tadic, die als getui ge tegen Vujin optreedt, heul de de advocaat met het Bos- nisch-Servische regime en was hij er alleen op uit prominente Bosnische Serviërs te bescher men. Zo zou hij Tadic hebben gedreigd geen namen van lei ders uit de regio Prijedor door te spelen aan aanklagers van het tribunaal. Hoofdaanklager Louise Ar bour van het tribunaal sprak vorig jaar harde woorden over de verstrekking van valse do cumenten door de Bosnisch- Servische autoriteiten, volgens haar 'een bewuste poging om het werk van het tribunaal te frustreren'. Politici moeten in China terug naar klaslokaal peking jan van der made correspondent In regeringskringen in Peking wordt een nieuwe campagne van politieke indoctrinatie ge voerd. De partijsecretaris van de stad Jia Qingling heeft de stadsbestuurders opgeroepen terug te gaan naar het klaslo kaal. Ze moeten beter door drongen raken van het marxis me en 'de Theorie van Deng Xiaoping'. Het volgen van lessen was de laatste tijd minder populair ge worden als gevolg van de gro tere werkdruk van partijfunc tionarissen, de vele buiten landse reisjes en algehele des interesse. In de jaren vijftig en zestig was de politieke studie normaal. Een tekst, bijvoor beeld een toespraak van Mao Zedong, moest klassikaal wor den bestudeerd. Daarna volgde discussie. Mensen die een af wijkende mening hadden wer den onderworpen aan massa kritiek en konden het goedma ken door een zelfkritiek te schrijven. Op die manier werd de partijlijn tot het laagste ni veau overgedragen. Maar met Deng Xiaoping's hervormingspolitiek in de ja ren tachtig en negentig werd de aandacht op economie ge vestigd en verdween de poli tiek naar de 'achtergrond. Vol gens de nieuwe campagne moet over drie zaken worden gediscussieerd: studie, politiek en 'gezonde neigingen' (ofte wel correct gedrag en afwijzen van corruptie). De hernieuwde nadruk op studiesessies duidt op ernstige problemen binnen de partij. Duidelijk is dat de Chinese Communistische Partij op dit moment onder geweldige druk staat. De roep om politieke hervormingen wordt, ondanks harde repressie, sterker. Lei ders van oppositiegroeperin gen zijn opgepakt, maar de le den gaan door met het ver spreiden van pamfletten. An dere uitdagingen komen van religieuze groeperingen. echts-extremisme Berlijn stijgt fors ïlijn In tegenstelling tot de trend in de rest van de Bondsre- ibliek stijgt het aantal rechts-extremistische gewelddadighe- n in Berlijn fors. Het afgelopen jaar nam de criminaliteit met n uiterst rechtse achtergrond toe met ruim 50 procent, van 52 vallen in 1997 naar 82. In de meeste andere Duitse deelstaten aide het aantal gewelddadigheden juist met ruim 10 procent, maakte de binnenlandse veiligheidsdienst van de deelstaat irlijn gisteren bekend. De instantie ziet vooral in Oost-Berlijn, :t voormalige communistische gedeelte, een onrustbarende oei van overvallen op buitenlanders. ieuwe Algerijnse president beëdigd üers Abdelaziz Bouteflika is gisteren beëdigd als nieuwe esident van Algerije. Hij neemt het roer over van oud-gene- al Liamine Zeroual. De nieuwe president zei dat zijn grootste ioriteit ligt bij het herstellen van de vrede en het uitbannen n geweld. „De staat heeft de plicht zijn burgers te bescher- het terrorisme moet worden uitgeroeid", aldus Bou- üka over de burgeroorlog die al aan meer dan 70.000 mensen it leven heeft gekost. De verkiezing van Bouteflika was om eden. Hij was de enige overgebleven kandidaat. De zes ande kanshebbers trokken zich vlak voor de verkiezingen van 15 H uil terug. iltsin benoemt nieuwe vice-premier iskou President Jeltsin heeft eerste vice-premier Vadim lestov vervangen door minister van binnenlandse zaken Ser- j Stepasjin. Kremlin-woordvoerder Jakoesjin noemde geen re in voor het ontslag van Goestov, die pas in oktober vorig jaar •rd benoemd. In een reactie zei Goestov 'zeer verbaasd' te n. Premier Primakov heeft volgens een van regeringswoord- ierders gezegd dat hij 'niets dramatisch' ziet in het ontslag van lestov. In het verleden had Primakov gedreigd af te treden als n van zijn vice-premiers door Jeltsin zou worden ontslagen. 47-jarige Stepasjin geldt als een trouwe volgeling van presi- nt Jeltsin. [erkomst Australische 'ufo' raadsel iney» Het Australische ruimtevaartcentrum zit sinds maandag et een raadsel. Honderdduizenden Australiërs hebben die ond een ongeïdentificeerd vliegend object gezien. Het is ech- nog steeds niet duidelijk wat dat kon zijn geweest. Mensen gen voor de oostkust van Australië een groot, lichtgevend ob- :t vliegen. Het geheimzinnige ding explodeerde vervolgens ïgeveer 100 meter voor de kust. Astronomen sluiten uit dat 't om een meteoriet ging. Ook kan het geen flauwe grap zijn weest, omdat het object door mensen over de gehele oostkust is gezien. Volgens het meteorologisch instituut gaat het waar- hijnlijk om een uit zijn baan geraakte satelliet die in brand is gevlogen bij zijn terugkeer in de dampkring. linton wil maatregel tegen wapenbezit vshingtonDe Amerikaanse president Bill Clinton heeft een ikket maatregelen gepresenteerd die het wapenbezit, met na- e onder jongeren, moeten tegengaan. Clinton wil ondermeer minimumleeftijd voor de aankoop van een pistool verhogen in 18 tot 21 jaar, en minderjarigen verbieden semi-automati- he geweren aan te schaffen. Nu staat het iedereen vrij gewone semi-automatische geweren te kopen. Daarnaast moet vol- ins Clinton de controle van mensen die een wapen of explo- iven aanschaffen worden uitgebreid. Medewerkers van de esident hebben verklaard dat de maatregelen al klaar lagen iordat zich vorige week het drama op de middelbare school in ttleton voltrok. Daar doodden twee scholieren twaalf mede dingen, een docent en zichzelf. ederlanders geen 'havenbaas' irres De gecombineerde missie van de Nederlandse en Bel- ;che krijgsmacht in Albanië gaat zich niet bemoeien met het anagement van de haven in Durres. De NAVÓ had Task Force >meo onder leiding van kolonel Wesselingh die taak toever - )uwd, maar de opdracht valt niet onder de eerder gemaakte praken dat Nederlandse en Belgische militairen slechts inge- zullen worden voor het transport van hulpgoederen en achtelingen en voor beveiligingstaken. De toegevoegde op- acht van de NAVO had de Nederlanders en de Belgen zo'n ■etje tot 'havenbazen' van Durres gemaakt. De stad zonder tsoenlijke infrastructuur is naast het luchtruim de belangrijk- aanvoerroute van hulpgoederen en manschappen. ritten breken met "Nightingale inden Florence Nightingale geldt niet langer als de be- hermvrouwe van de Britse ziekenzorg. Tijdens het jaarcon- es van de vakbond voor verpleegkundigen is besloten dat de ythe-Nightingale niet meer bij deze tijd past. Nightingale 820-1910) zou te veel 'naar de negatieve aspecten van de ziek- izorg in het verleden verwijzen'. Bovendien vertegenwoordigt de traditioneel ondergeschikte rol van het verplegend perso- lel ten opzichte van de artsen. Nightingale verzorgde gewon- n en stond de stervenden bij op het slagveld van de Krimoor- g (1853-1856). Nightingale heeft in belangrijke mate bijgedra- in aan de ontwikkeling en professionalisering van de verpleeg- indige hulp. Zij werd nog tijdens haar leven heiligverklaard. Bel gratis 0800-0012 voor een afspraak met de hypotheekadviseur op het postkantoor. POSTBANK Bij NAVO-bombardement op kazerne in zuidoosten van Servië Bij een bombardement door de NAVO op een kazerne in Surdulica, in het zuidoosten van Servië, zijn wederom burgerslachtoffers gevallen. De alliantie heeft vandaag in een verklaring erkend dat een raket uit de koers is ge raakt en een 'klein woongebied' heeft geraakt. Volgens de Servische tv zijn zeker twintig mensen gedood. Het is de vijfde keer dat de NAVO toegeeft per ongeluk burgers te raken. surdulica-belgrado-brussel dpa-afp-anp-gpd De NAVO kondigde deson danks aan dat de bombarde menten op Servië en Kosovo fors zullen toenemen. De alli antie heeft aanwijzingen dat de Joegoslavische president Milo sevic met steeds grotere groe pen deserterende soldaten kampt. NAVO-opperbevelheb- ber Clark sprak gisteren van 'een belangrijk probleem voor Milosevic, dat de komende we ken alleen maar groter wordt'. Ruim een maand van bom barderen heeft de moraal van het Joegoslavische leger volgens de NAVO behoorlijk aangetast. Niet alleen deserteren er meer en meer soldaten, ook neemt het ontduiken van de dienst plicht steeds grotere vormen aan. Het bondgenootschap zegt zich te baseren op verschillen de bronnen, waaronder ge sprekken met Joegoslaven. Te kenend voor de moeilijkheden in Milosevic' leger is volgens Clark ook de arrestatie en ver vanging van verschillende ge neraals door de Servische lei der. De olieboycot voor Joegosla vië waartoe de NAVO en de Eu ropese Unie eerder besloten, zal volgens Clark met 'de drei ging van geweld' worden afge dwongen. Volgens D. White van het Internationaal Energie Agentschap heeft de olieboycot tegen Joegoslavië heeft een hoog symbolisch gehalte. Het Joegoslavische leger kan met 3000 tot 4000 vaten olie per dag een vat telt 159 liter olie toe. Die hoeveelheid is relatief een voudig via smokkelroutes bin nen te krijgen. De uitlatingen van de Joego slavische vice-premier Drasko vic moeten volgens de Duitse onderminister van buitenland se zaken, Verheugen, met een korreltje zout worden geno men. „Ik ken hem al heel lang en ik heb hem altijd al voor een warhoofd gehouden", aldus Verheugen voor de Duitse ra dio. Draskovic stelde gisteren voor een internationale vredes macht onder leiding van de Verenigde Naties naar Kosovo te sturen. Daarin zou ook plaats zijn voor militairen uit de NAVO-landen. De vice-premier zei ervan overtuigd te zijn dat president Milosevic achter zijn idee staat. Verheugen twijfelt aan deze lezing. „Zijn rol in de Joegoslavische regering is vol strekt onduidelijk. Ik geloof niet dat hij namens Milosevic spreekt." Een man desinfecteert de Macedonische grensovergang met Kosovo. Zo'n 3000 vluchtelingen arriveerden gisteren bij de grens. foto epa mladen antonov

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7