Netelenbos omarmt plan aanleg A4 Binnenhof verwacht geen crisis over Bijlmer Binnenland Navo-konvooi even in IJmuiden Tegenstanders Twentestad vestigen hoop op Senaat Vogelbescherming roept op tot stoppen vogelmoord Op dronk! m** l 45,- ENSDAG 28 APRIL 1999 ilitie begint met aangifte via internet In het politiedistrict West Veluwe-Vallei is het sinds giste- mogelijk aangifte te doen via internet. Politiekorpsen elders iet land volgen deze primeur met argusogen. Zij willen bin- afcienbare tijd een vergelijkbare mogelijkheid treffen. Het 1 tiedistrict, onderdeel van de regiopolitie Gelderland-Mid- omvat de gemeenten Ede, Wageningen, Barneveld, Scher- zeel, Hoevelaken en Nijkerk. Wie in deze gemeenten slacht- r wordt van vernieling of baldadigheid, danwel zijn fiets of mfiets kwijtraakt door diefstal, kan een aangifteformulier op irnet invullen. rechtse advocaat aangehouden [terdam Met de arrestatie van 54 mensen in binnen- en bui- he and. onder wie een Utrechtse advocaat, hopen politie en tl itie in Amsterdam 15 criminele netwerken opgerold te heb- Het rechercheteam nam onder meer harddrugs, geld en )ens in beslag. De advocaat is maandag na huiszoekingen in woning en kantoor aangehouden. Zijn kantoorgenoot, die :ns als zijn raadsman optreedt, zegt niet te weten waarvan collega wordt verdacht. 3eï, ,'onazi mag worden uitgeleverd istricht Justitie mag een 30-jarige Nederlandse neonazi uit- :ren aan Duitsland. Dat heeft de rechtbank in Maastricht gis- i] in besloten. De Duitse autoriteiten hadden om de uitlevering de man verzocht, omdat zij hem ervan verdenken zijn Duit- riendin te hebben willen ombrengen. Zij zou informatie rechts-extremisten hebben doorgespeeld aan de Duitse Inenlandse inlichtingendienst. De man zou in Keulen vijf op de vriendin hebben geschoten. Ze raakte niet gewond. ngi )de bij brand in verzorgingshuis 5land Een uitslaande brand in verzorgingshuis Vroonlan- in Dirksland heeft gisteren aan een 84-jarige bewoonster leven gekost. Drie bewoners en vier personeelsleden moes wegens ademhalingsproblemen in het ziekenhuis worden andeld. Eén bewoner is met hartklachten afgevoerd. De nd was snel onder controle, maar de sterke rookontwikke- 11 noopte tot evacuatie van alle bejaarden. De oorzaak van de nd is nog onbekend. J ek® ïothekers zetten proces door haag» De apothekers zien geen reden af te zien van het kort 1 ing dat zij tegen minister Borst (volksgezondheid) hebben igespannen. ,,De minister houdt zich nog steeds niet aan ir afspraken", aldus de apothekersorganisatie KNMP. Het ge- g dient volgende week donderdag voor de rechtbank in Den izet ig. Maandag meldde Borst dat zij voor dit jaar afziet van de aging van de vergoeding die apothekers per recept krijgen. arf( gens de apothekers zou er echter tegelijk een onderzoek ko- antn naar de hoogte van inkoopvoordelen. Dat is nog steeds evct afgerond, nui gemeenten willen grotere rol opvang e hjtERDAMSteeds meer gemeenten steunen het initiatief van dei gemeenten Ermelo, Den Bosch. Leiden, Nijmegen en Rott- e, i lam om een grotere rol te krijgen bij de opvang^van asielzoe- sses. Nu onderschrijven 105 gemeenten het voorstel dat in fe- ari in een brief aan minister-president Kok is voorgelegd, in steunden zestig gemeenten het initiatief. De gemeenten, in het LOA, Lokale Overheden voor een goed Asielbe- vinden dat er meer gebruik moet worden gemaakt van ge- ientelijke voorzieningen, zoals huisvesting en onderwijs. ppenbeertjes naar buiten It ee jonge lippenbeertjes zetten gisteren in Artis onder toeziend g*van hun moeder Sonja (20) de eerste stapjes naar buiten. De rtjes zijn drie maanden geleden geboren en verbleven sindsdien Ie kraamkamer. foto anp marcel antonisse &0 Defensie is rond haag Het ministerie van defensie en de Centrales van uverheidspersoneel zijn het vanochtend eens geworden over de eidsvoorwaarden bij Defensie. De salarissen van militair en gerpersoneel gaan per 1 juni structureel met 2,85 procent hoog. In december is er een éénmalige uitkering van 0,5 pro- n ht. Verder is afgesproken dat boventallig personeel ten minste keer een passende andere functie krijgt aangeboden. De- sie trekt ook meer geld uit voor kinderopvang. den haag anp Tegenstanders van de gemeen telijke herindeling in Twente hebben hun hoop gevestigd op de Eerste Kamer. Zij mikken er op dat er in de Senaat geen meerderheid is voor de vor ming van Twentestad, waarmee de Tweede Kamer gisteren heeft ingestemd. PvdA en WD waren er voor Enschede, Hengelo en een deel van Borne om te vormen tot één gemeente. Deze partijen beschikken nu in de Eerste Ka mer over 37 van de 75 zetels. Waarschijnlijk is er ook geen meerderheid als de Senaat in de nieuwe samenstelling over de herindeling in september stemt. Als enige regeringspartij keerde D66 zich tegen het plan van minister Peper. De beslissing van de Tweede Kamer is met enthousiasme be groet in Enschede en wegge hoond in Hengelo. Burgemees ter Mans van Enschede toonde zich 'een gelukkig mens' na de stemming. „Met Twentestad is voor Twente een mijlpaal be reikt", heette het in een verkla ring van burgemeester en wet- Een konvooi van acht oorlogsschepen passeerde vanmorgen de sluizen van Umuiden op weg naar Amsterdam. De schepen maken deel uit van het houders. vlootverband 'Standing Naval Force Atlantic'. Ze brengen een vijfdaags bezoek aan de hoofdstad. foto anp olaf kraak Zijn collega P. Beelaerts van ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Na goedkeuring door Tweede Kamer Blokland van Hengelo was erg ongelukkig. Hij vond het besluit onbegrijpelijk. „De grote steden zijn al zo moeilijk bestuurbaar. Bovendien wil de overheid de rol van de provincies verster ken. Het wordt voor de provin cie Overijssel heel moeilijk om straks de regie te voeren over zon grote nieuwe gemeente." In de Tweede Kamer botsten vooral D66 en PvdA hard met elkaar. De WD was kritisch over het wetsvoorstel, maar vond met de PvdA dat D66 het regeerakkoord verkeerd uitlegt. De WD liet doorschemeren dat de opstelling van D66 voor de liberalen inhoudt dat ook zij wat meer afstand kunnen ne men van het regeerakkoord. Het CDA is tegen de herinde ling omdat er geen draagvlak voor zou zijn. In het regeerakkoord is een passage over de gemeentelijke herindeling opgenomen, nadat de vorige paarse coalitie het niet eens kon worden over de vorming van stadsprovincies. Onder druk van D66 werd in het regeerakkoord van Paars-2 vastgelegd, dat herindelings- voorstellen 'in principe' wor den uitgevoerd overeenkomstig de voorstellen van de provincie. Voorwaarde: ten minste 25 jaar tolhejfing Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat staat positief tegenover de plannen van het bedrijfsleven voor financiering van de aanleg van de A4 Midden-Delfland tussen Schiedam en Delft. Ze vindt de plannen 'inventief. De bedrijven verbinden als voor waarde aan hun financiële medewerking dat het kabinet toestemming geeft ten minste 25 jaar tol te heffen op het nieuwe stukje snelweg. Bovendien moet de nabijgelegen A13 tussen Rotterdam en Den Haag bij voorkeur gevrijwaard blijven van rekeningrij den. den haag anp De Hollandse Werkgevers Ver eniging (HWV) en VNO-NCW hebben hun voorstel voor de fi nanciering gisteren in Den Haag aan Netelenbos aangebo- Milieudefensie bereid Bulderbos op te geven haarlem theo van der kaal) Het bestuur van de vereniging Milieudefensie is bereid het Bulderbos te verkopen aan de luchthaven Schiphol en daar mee het verzet tegen de aanleg van de vijfde baan op te geven. Voorwaarde is dat binnen het TOPS-overleg, de gesprekken tussen luchthavén, overheid en milieugroepen, overeenstem ming komt over vermindering van het aantal vluchten op Schiphol. De leden van Milieu defensie toonden zich gister avond kritisch over dit voorstel van het bestuur en willen eerst afwachten of er eind mei inder daad overeenstemming binnen TOPS wordt bereikt. Het Bulderbos bestaat uit twee stukken grond aan de IJweg en de Vijfhuizerweg, wes telijk van Schiphol. De grond is in handen van Milieudefensie en 360 privépersonen, zowel le den als niet-leden van de ver eniging. Bij onteigening moet tegen elke eigenaar afzonderlijk een procedure gevoerd worden. „Stel dat we er binnen het TOPS-overleg uit komen, dan zou het voor de hand liggen geen verzet meer te plegen met het Bulderbos", zegt woord voerder Kees Kodde van Milieu defensie, Kosovaren eisen doorgifte tv-zender schalkhaar gpd Een groep van 35 Kosovaren in het opvang- en onderzoekscen trum Schalkhaar, Overijssel, is in hongerstaking gegaan. Met hun actie willen ze de doorgifte van een Albanese tv-zender af dwingen. Zij blijven nu versto ken van de informatie die Alba nië dagelijks van half zeven tot half negen geeft over de oorlog en over vluchtelingen die op zoek zijn naar verwanten. De zender toont ook telefoonnum mers voor het opvragen van in formatie over Kosovaarse vluchtelingen in Albanië. den. Het bedrijfleven wil graag rijden op de A13 zal wat haar dat de weg er komt om de over- betreft geen sprake zijn. volle A13 te ondasten. Netelen- De beoogde A4 Midden-Del- bos staat achter de tolheffing fland wordt 6,5 kilometer lang op de A4. „Maar daarvoor is en gaat 440 miljoen gulden kos- nieuwe wetgeving noodzake- ten. Voor dat geld komt er tus- lijk." Van afzien van rekening- sen Vlaardingen en Schiedam zeist monica wesseling Gemeenten in Nederland moeten bij de planning van groenwerk- zaamheden beter rekening houden met het broedseizoen. Volg°ns Vogelbescherming Nederland, die een oproep hiertoe aan alle meenten heeft gestuurd, sneuvelen dagelijks tientallen tot honc4\_ den vogels in parken, bossen en plantsoenen. De organisatie d4-^ in de brief de dringende oproep de vogels met rust te laten en Vogelwet niet te overtreden. Zangvogels zoals de fitis, merel, tuinfluiter en tjiftjaf ondervin den grote schade door het onderhoud dat juist nu in de parken wordt uitgevoerd. Er sneuvelen vele eieren en volwassen vogels. Bij de Vogelbescherming komen dagelijk meldingen binnen van vernielde nesten. „Niet zoveel dat de populatie wordt bedreigd, maar het mag gewoon niet gebeuren", zegt voorlichter Hans Pee- ters van de Vogelbescherming. Vijf jaar geleden stuurde de vogelbescherming ook al een brief aan alle gemeenten. „Toen was het even beter, maar nog steeds gaat er veel te veel mis", zegt Peeters. Hij heeft de indruk dat de grote steden zuiniger omgaan met hun vogels dan gemeenten op het platteland. 'Ontwikkelingshulp niet gekort' gadering in Washington bij woont. „De prioriteiten blijven zoals beloofd in het regeerak koord", aldus de bewindsman. De bewindsman reageerde op vragen van het CDA, dat in een andere besteding van 230 mil joen voor de Nederlandse Antil len en Aruba wel een bezuini ging zag. een tunnel met een lengte van 1500 meter. Het dak van de tunnel biedt plaats aan winkels en woningen, hetgeen 50 mil joen gulden oplevert. De resterende 390 miljoen gulden moet worden betaald met tolopbrengsten. Door auto mobilisten in de spits acht gul den in rekening te brengen en daarbuiten drie gulden, denkt het bedrijfsleven jaarlijks een slordige 40 miljoen gulden te incasseren. Als 25 jaar lang tol wordt geheven, komt er vol doende geld binnen om een weg te bouwen ter waarde van 575 miljoen gulden. Dat bedrag biedt zelfs ruimte om de snelweg mooier te ma ken dan aanvankelijk de bedoe ling was. Volgens de studie kan voor 200 miljoen gulden de weg half verdiept worden aange legd. Daardoor blijft het karak ter van het landelijk gebied enigszins bewaard. Netelenbos heeft voorkeur voor deze oplos sing. „Dan sparen we de na tuur." Het bedrijfsleven hoopt dat het kabinet afziet van de plan nen voor rekeningrijden op de parallel gelegen Al3. Volgens secretaris Mooren van de HWV moet de automobilist die van Rotterdam naar Den Haag wil straks de keuze hebben: gratis rijden op de A13 of tol betalen op de A4. „Die keuzemogelijk heid is essentieel. Als je tol be taalt, kun je vlot doorrijden op de A4. De A13 is gratis, maar daar sta je tijdens de spits in de file." De gemeenten Schiedam en Vlaardingen blijven zich tegen de plannen voor de aanleg van de A4 verzetten. VoordeolNummers Nederland. opgeeft als voordeel nummer, dan krijgt u maar liefst 10% korting op de toch al zeer voordelige tarieven van KPN Telecom. Dit geldt voor bellen of internetten binnen heel Nederland. Un daar voor betaalt u eenmalig f 10,-. Wilt u zich direct opgeven voor VoordeclNummers Nederland, bel meer informatie, kijk op dan 0800-0 den haag anp Er is geen sprake van dat het kabinet beknibbelt op de be groting van Ontwikkelingssa menwerking. Dat zei minister Van Aartsen (buitenlandse za ken) gisteren in de Tweede Ka mer. Hij verving minister Herf- kens, die een Wereldbank-ver- den haag gpd Saint-Saturnin Ie Clocher Coteaux du Languedot GALLSGALL In politiek Den Haag wordt er steeds meer rekening mee ge houden dat de parlementaire enquête naar de Bijlmerramp zonder gevolgen zaJ blijven voor de meest bekritiseerde bewindslieden. De verdedi gingslinie die de paarse rege ringsfracties inmiddels rond hun eigen ministers hebben opgetrokken maakt maatrege len onwaarschijnlijk, zo is de inschatting in paarse kringen. Ook de grootste oppositiepartij CDA maakt zich intussen nog maar weinig illusies over een mogelijk vertrek van ministers of zelfs een kabinetscrisis. „Het wordt voor ons heel moeilijk om een barst te slaan in de ge lederen. Het ziet er naar uit dat de Kamer veel kritiek op het en quêterapport heeft. Dan is een politieke afrekening ver weg", zegt een CDA'er. Vrijwel direct na verschijning van het rapport, vorige week donderdag, begonnen kabinet en regeringspartijen openlijk te twijfelen aan de conclusies. Premier Kok vroeg zich af of de feiten de conclusie wel onder steunden dat de Kamer „on juist, onvolledig, ontijdig en on zorgvuldig" is geïnformeerd over de Bijlmerramp. De even eens door de conclusies in pro blemen verkerende minister Borst hekelde de „inquisitie- achtige methoden" van de commissie. Twee partijleiders, Dijkstal van de WD en De Graaf van D66, deden er dezer dagen nog een schepje bovenop. Dijkstal veeg de de vloer aan met de conclu sie van de commissie dat het optreden van de overheid de gezondheidstoestand van de mensen die bij de ramp betrok ken waren heeft verslechterd. Enig wetenschappelijk bewijs voor die stelling ontbreekt vol ledig, aldus Dijkstal. Zijn collega De Graaf beschul digt enquêtecommissie-voor zitter Meijer van stemmingma kerij. Meijer suggereerde dat premier Kok heeft gelogen toen hij beweerde dat niemand hem ooit heeft gevraagd de coördi natie ter hand te nemen in het Bijlmerdossier. Hoewel De Graaf zelf in het rapport zegt dat hij in september 1998 Kok vroeg de regie op zich te nemen bij het vragen om informatie van Israël, vindt hij die sugges tie van liegen veel te ver gaan. Gisteren bleek dat ook de PvdA niet erg gelukkig is met het rap port. De constatering dat „on juiste, onzorgvuldige, ontijdige en onzorgvuldige" informatie verschaffing aan de Tweede Ka mer „te vaak" heeft plaatsge vonden, stuit op onbegrip bij de PvdA-fractie. Als partijleider Kok zich al daaraan schuldig heeft gemaakt, dan willen men in de PvdA-fractie graag weten wanneer. Fractieleider Melkert vindt het weliswaar niet terecht dat WD en D66 nu al met kri tiek op de enquêtecommissie komen, maar dat neemt niet weg dat ook de PvdA-fractie een aantal 'indringende vragen' heeft voor de commissie. PvdA-woordvoerder Rob van Gijzel is overigens wel tevreden. Hij is ervan overtuigd dat de conclusies van de commissie grotendeels overeind blijven, als eenmaal de kruitdampen van de eerste week na de pre sentatie zijn opgetrokken. In de wandelgangen van het Binnenhof gaat men er steeds meer van uit dat de enquête commissie een zwaar debat met de Tweede Kamer tege moet gaat. Verschillende Ka merleden tonen zich overigens geïrriteerd over wat ze noemen „de hang naar publiciteit" van de commissie. Onrust bij brandweer Haarlemmermeer blijft haarlem kees van der linden janette luichies Alleen een gedegen medisch onderzoek kan de onrust onder de Haarlemmermeerse brand weerlieden wegnemen. Dat zegt de commandant van het korps, G. van Ommeren. Hij gaat er van uit dat het onderzoek van KLM-arboservices naar de ge volgen van de Bijlmerramp voor de hulpverleners zeker een jaar in beslag zal nemen. „Het mag wel even duren, als het maar wetenschappelijk verant woord is. Haast maken ten kos te van de nauwkeurigheid zou een slechte zaak zijn." De Haarlemmermeerse brandweer heeft enerverende weken achter de rug. De ont hullingen tijdens de eerste we ken van de parlementaire en quête veroorzaakten grote on rust onder het personeel. Het korps verleende immers assis tentie in het rampgebied. Wat zouden de gevolgen zijn van het contact met de vermeende giftige lading? Toen de berich ten over de giftige stoffen later weer werden ontzenuwd, groei de de verwarring. Zo'n zestig Haarlemmer meerse korpsleden waren de eerste drie dagen na de crash op 4 oktober 1992 aanwezig bij de berging van de doden en de wrakstukken. Vorig jaar april hield Van Ommeren een bij eenkomst voor zijn personeel om de stemming te peilen. „Niemand kwam met specifie ke klachten naar voren. Behalve één ex-brandweerman, die meldde dat hij leukemie heeft. Of hier een verband ligt met zijn aanwezigheid op de ramp plek is natuurlijk onduidelijk. Dat moet onderzocht worden." „De meesten vragen zich nu af of zij in de toekomst klachten kunnen verwachten. Ze zijn bang dat ze mogelijk iets heb ben opgelopen." „Een gedegen onderzoek ver eist enige voorbereiding, omdat voor een verantwoorde uit komst de samenstelling van een controlegroep nodig is. Maar het heeft nu al zoveel jaren ge duurd, dat kan er nog wel bij."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3