Het eerste slachtoffer van de moderne media LINDBERGH M TV WEER Het Gesprek van de Dag a. scott berg 248 KNMI huldigt 'wes Hans de Jong WOENSDAG 28 APRIL 1999 152 C 0 E N T A A R Gekissebis over Bijlmerrapport Het eindrapport van de parlementaire enquêtecommissie is nog geen week oud of het is al een geheel eigen leven gaan leiden door niet aflatende kritiek op de belangrijkste conclusies. WD-leider Hans Dijkstal is de voorlopig laatste in een rij prominente politici die achteraf twijfelt aan het nut van dit grote onderzoek. Dat is weinig hoffelijk jegens de commissieleden die de kolen uit het vuur hebben moeten slepen, maar voor collegialiteit moet je nu eenmaal niet in de politiek zijn. De onmiskenbare verdienste van het eindrapport is en blijft dat het een einde heeft weten te maken aan de obsessies die Neder land sinds de Bijlmerramp hebben beziggehouden. De veronge lukte Boeing vervoerde geen verboden of geheime lading en er is geen sprake geweest van een complot. De gezondheidsklachten van omwonenden en hulpverleners zijn niet ongebruikelijk bij een ramp van deze omvang. Het toenmalige kabinet-Lubbers is het eerste dat tekort is gescho ten in het voeren van een regie die wezenlijk is bij de bestrijding van de gevolgen van rampen. Twee kabinetten-Kok deden het niet beter en maakten de weg vrij voor bizarre speculaties en gekwetste gevoelens van verwaarloosde slachtoffers. PvdA-Kamerlid Van Gij zel was lang de enige die Kamervragen bleef stellen over de ramp en daarmee in feite het enige Kamerlid dat zijn controlerende taak in deze kwestie serieus nam. Het is pikant dat de PvdA uitgerekend dit fractielid van het Bijlmer-dossier heeft willen afhalen. De voor Den Haag belangrijkste conclusie die het rapport heeft opgeleverd is deze: grove misrekeningen zijn niet gemaakt, maar een aaneenschakeling van kleine fouten in een periode van zes jaar, levert uiteindelijk een weinig flatterend beeld op van de daad kracht en het inlevingsvermogen van parlement en ambtenarij. Het is dat beeld dat Kok, Borst, Jorritsma en Dijkstal slecht kunnen accepteren, omdat het schadelijk is voor het aanzien van het landsbestuur. Het is een Hollandse traditie om op een parlementaire enquête, een politieke bijltjesdag te laten volgen. Het verleden leert echter dat het daar in de praktijk meestal niet van komt. In geval van een zo'n collectief falen is het aftreden van een paar bewindslieden en het terugtreden van enkele ambtenaren, een onvoldoende ant woord op het bestuurlijke rampje, dat zich na de daadwerkelijk ramp heeft voltrokken. Het is nog niet te laat. Het debat is pas me dio mei. De politiek heeft dus ruim de tijd om de ware boodschap van de enquête tot zich door te laten dringen en op te houden met gekissebis dat een rookgordijn legt over het Bijlmerraport en daar mee de kans vergroot dat niemand lessen trekt uit verleden. EB40 en RX9 Eerst grijs, daarna vrij zonnig Het mooie weer van de afgelopen dagen takelt stilaan af. Dat komt om dat het nu nog krachtige hogedrukgebied nabij Ierland zijn greep ver liest. Hierdoor komt de weg vrij voor bewolking die ons morgen via de Noordzee kan bereiken. Ook vrijdag kan een onweerachtige storing voor mindere weerkwaliteit gaan zorgen, maar die storing'bereikt ons dan vanuit het zuiden. Vanavond en vannacht is het nog even niet zo ver. Het blijft aanvanke lijk licht bewolkt. Na middernacht neemt van het noorden uit de be wolking toe. Het is daarbij niet uitgesloten dat tegen de ochtend lo kaal wat lichte regen of motregen valt. Toch blijft het overwegend droog. Na de maxima vandaag vari 17 tot 18 graden daalt het kwik vrij snel en komt uiteindelijk terecht bij waarden rond 8 graden, maar tegen de ochtend ligt de temperatuur iets hoger. De wind waait meestal matig, van kracht 4 vanavond afzwakkend naar kracht 3 uit het noordoosten. Morgen overdag is het eerst grijs en is een spat motregen aanvan kelijk niet uit te sluiten. In de loop van de ochtend breekt de be wolking en na de middag wisselen wolkenvelden en steeds bre dere opklaringen elkaar af. Tegen de avond is het op wat hogere sluierbewolking na vrij zonnig weer. Doordat vanaf de Noordzee niet alleen vochtigere maar ook wat koelere lucht is binnengestroomd, moeten we in de maxima iets inleveren. Met waarden in de middag rond 16, hooguit 17 graden is het wel bekeken, wat al bij al nog als aangenaam wordt ervaren. De wind waait in het bin nenland matig of vrij krachtig, in het kustgebied af en toe krachtig en zet zich voorlopig vast in de noordoost hoek. Gisteren was het erg aangenaam weer met maxima van 17.8 graden in Schiphol en 17.5 graden in Valken burg. Bloemendaal meldde 18.4 graden. Winderig was het wel; IJmuiden meldde windstoten tot 61 km/u. JOHAN JAQUES Levensverhaal Charles Lindbergh is de geschiedenis van de twintigste eeuw in een notendop Bekijk uw partner, uw kat, de buurman en de postbode maar eens kritisch. Want het zou heel goed kunnen, dat dat uw partner, uw kat. de buurman en de postbode helemaal niet zijn. Dat het eigen lijk ruimtewezens zijn, die de vorm hebben aangenomen van uw partner, uw kat, enzovoort. Misschien lieten ze EB40 en RX9 en ko men ze van een andere planeet. Het begon allemaal jaren geleden met Twilight Zone, een science jïction-serie die ons vertelde, dat er angstaanjagende dingen om ons heen gebeuren die wij doorgaans niet kunnen zien, maar waar sommigen van ons tegen wil en dank weieens mee geconfronteerd worden. En in het begin had dat wel iets. Later kwamen Outer Li- mits, de X-files en The Net. De buitenaardse wezens tuimelen over elkaar heen op de buis. Fox 8 heeft nu een serie gekocht die Perversion of Science heet. Die hebben ze samen met The Net op dinsdagavond geprogrammeerd. Zodat de liefhebbers meteen kunnen blijven Zitten. Zoals Net 5, om maar eens een andere commercieel te noemen, op dinsdagavond drie Amerikaanse comedyseries achter elkaar plakt. Er is zo ver schrikkelijk veel uitzendtijd te vullen. Maar als je naar Perversion of Science kijkt denk je alleen maar voortdurend: Hoe komen ze erop? Het programma begint met een aankondiging door een giechelende robot met onmiskenbaar vrou welijke vormen. Als die klaar is met haar maffe praatjes zoomt de camera in op haar metalen borst, ze drukt op een tepel, de metalen plaatsjes die haar borst vormen schuiven wegen daarachter begint een filmpje. Zoals ik al zei: hoe kom je erop? Man verlaat vrouw, omdat zij elke nacht in bed ligt te woelen en te dromen over hol-ogige buitenaardse wezens. Vriendinnen in café troosten haar en zeggen dat ze een andere man moet zoeken. Bui tenaards wezen hoort dat en neemt de gedaante aan van de man van haar dromen. Maar als de ouders van de vrouw onverwacht langskomen, neemt dat wezen netzo gemakkelijk weerde gedaante aan van haar juist verdwenen echtgenoot. Waardoor zij heel erg in de war raakt. Temeer daar de echte echtgenoot even later weer voor de deur staat met een grote bos bloemen. Om het goed te maken. Zoals ik al zei: hoe komen ze erop? Een weliswaar uitgekauwd maar op zich spannend gegeven - zou den mijn parter, mijn kat, mijn buurman en de postbode in werke lijkheid buitenaardse wezens zijn? - wordt door een stel vijfderangs acteurs in twintig luttele minuten om zeep geholpen. Totdat je niet meer weet of je nou naar science fiction oif naar slapstick zit te kij ken. Aan het eind is EB40, die ook danig in de war raakte door alle persoonsverwisselingen, zwanger en trouwt ze met RX9. Het filmpje is klaar en daar komt die vrouwelijke robot weer. En dan denk je al niet meer: hoe verzin je dit, maar: welke gek heeft dit op welke televisiebeurs gekocht? Misschien was het RX9, die de ge daante had aangenomen van de programmadirecteur van Fox 8. Zijn grootste heldendaad, de eerste non-stop vlucht over de Atlantische Oceaan, werd tevens zijn grootste erger nis. Charles A. Lindbergh, die in 1927 op 25-jarige leef tijd met The Spirit of St. Louis in drieëndertig uur, dertig minuten en dertig seconden de tocht voltooide van New York naar Parijs, werd het eerste slachtoffer van de mo derne media, een prinses Diana avant la lettre. Vanaf het moment waarop hij op Le Bourget landde en een menig te van duizenden mensen op hem en zijn vliegtuig af stormde, heeft hij nooit meer de privacy van een nor maal sterfelijk wezen gekend. Het zou de dood beteke nen van zijn eerste kind en zijn huwelijk en gezinsleven altijd overschaduwen. Lindbergh kreeg tijdens zijn le ven de meest uiteenlopende en tegenstrijdige benamingen. Be gonnen als stuntvlieger, vleu gelloper, parachutespringer en postpiloot, een tijd waarin hij de 'Flying Fool' genoemd werd, kreeg hij na zijn legëndarische Oceaanvlucht de titel 'Eenzame Adelaar'. Hij werd vergeleken met Gutenberg, Hypocrates, Columbus en zelfs Jezus. De Franse luchtvaartpionier Louis Blériot noemde hem 'de profeet van een nieuw tijdperk'. De ver ering voor Lindbergh nam bijna mythische vormen aan. Na zijn triomfantelijke terugkeer in New York moesten tweedui zend straatvegers bijna twee duizend ton papiersnippers op ruimen, die op straat waren neergedwarreld. Maar wat een sprookje leek werd een nacht merrie. De Amerikaanse pers werd met de dag opdringeriger, zeker toen in 1929 bekend raakte dat Charles in Anne Morrow, de dochter van de Amerikaanse ambassadeur in Mexico, zijn toekomstige vrouw had gevon den. Verslaggevers kampeerden voor de hekken van de ouderlij ke woning van Anne in de Ver enigde Staten, Het gekken huis werd nog groter, toen de Lindberghs in 1930 hun eer ste kind kre gen, Charles Augustus jr.. Omdat Lind bergh zich nu meer dan ooit van de buiten wereld wilde afschermen, begonnen de eer ste negatieve verhalen over hem te verschijnen. De pers voelde zich bedrogen. De kranten hadden Lindbergh op het heldenschild geheven, dan moest hij daar ook iets te genover stellen, maar Lind bergh weigerde hardnekkig. Er waren al eerder de meest fan tastische verhalen over Lind bergh en zijn vrouw geschre ven, maar vanaf de geboorte van hun eerste kind groeiden de leugens, halve waarheden en verzinsels aan tot een niet meer aflatende stroom. A. Scott Berg, schrijver van het boek over Lindbergh, kreeg de Pulitzer prijs 1999 in de categorie biografieën. foto ap De Amerikaanse schrijver A. Scott Berg heeft voor zijn zo juist in Nederlandse vertaling verschenen biografie over Lind bergh als eerste onbeperkt toe gang gekregen tot de uitgebrei de archieven van de Lindberghs en sprak met vrienden en fami lie. Hij kan daarom beter dan wie ook vóór hem een hoop van de onzin, die de pers over Lind bergh heeft uitgestort, ontrafe len. Tegelijkertijd schetst A. Scott Berg een soms pijnlijk eerlijk beeld van Lindbergh. Van een man die de Ameri kaanse vliegtuigindustrie een onmisbare stimulans gaf, die eerder dan vele van zijn tijdge noten het belang inzag van het toekomstige gebruik van raket ten, samen met een vriend een voorloper van het kunsthart uitvond en als een van de eer sten op de bres stond voor het behoud van het milieu en op latere leeftijd zelfs om milieure denen waarschuwde tegen een ongebreidelde expansie van uitgerekend de luchtvaart. Maar ook van een man die zeer egocentrisch was, soms heftige woedeaanvallen had, niet zel den zijn gezin terroriseerde met onmogelijke eisen tot discipline en zijn vrouw, die een ge vierd feminis tisch schrijf ster zou wor den, jaren achtereen ver waarloosde. Uitermate boeiend zijn de hoofdstuk ken, waarin A. Scott Berg in gaat op Lind berghs aan vankelijke, nogal naïeve sympathie voor Hitiers nazi-rijk, zijn vermeende antisemitisme en zijn be weegredenen voor zijn standpunt aan de voor avond van de Tweede Wereld oorlog dat de Verenigde Staten zich niet in een Europees con flict moesten laten lokken. Sommige van Lindbergs opvat tingen lezen bijna als een voor spelling, zoals: ,,Wij moeten ge heel buiten Europese oorlogen blijven of permanent in de Eu ropese politiek participeren." Op andere momenten klinken Lindberghs woorden bijna alsof het om de huidige discussie gaat over het al dan niet inzet ten van grondtroepen op de Balkan. Lindbergh heeft zich nooit echt 'Het verhaal van Lindbergh is eigenlijk de geschiedenis van de twintigste eeuw in een notendop.'- Publishers Weekly bevredigend gedistantieerd van zijn vooroorlogse dweperij met de 'kracht' die het nazi-rijk voor hem uitstraalde en dat sommi ge van zijn- woorden werden uitgelegd als antisemitisme, heeft hij nooit begrepen. Zijn vrouw, die zich aanvankelijk door haar man liet meeslepen, kreeg dat inzicht wel. Lind bergh werd, op het hoogte- dan wel dieptepunt van het Ameri kaanse debat over interventie, zelfs door de regering uit zijn militaire rang van kolonel gezet. Toen de Japanners in 1941 Pearl Harbor hadden aangeval len en de VS van buitenaf in de oorlog waren betrokken, veran derde Lindbergh niet zijn me ning, maar wel zijn houding. Hij vond dat hij nu niet anders kon dan aan de zijde van zijn vaderland staan en wilde zijn bijdrage leveren. Na een'aantal zeer vernederende bezoeken aan allerlei autoriteiten en in dustriële kopstukken, kreeg hij bij de bommenfabriek van Henry Ford de eerste gelegen heid om zich nuttig te maken. Later zou hij in de Pacific, aan vankelijk 'illegaal' want zonder rang, meer dan vijftig gevechts missies vliegen en in het na oorlogse Duitsland inspecteer de hij de fabriek van de V-l en V-2 raketten en het concentra tiekamp dat daar bij had ge hoord, een onderdeel van Ber- gen-Belsen. Pas toen in 1948 zijn boek Of Flight and Life ver scheen, onder meer over zijn ervaringen in de Tweede We reldoorlog, werd het geloof in Lindbergh als held hersteld. Het verhaal van Lindbergh is inderdaad, zoals het Ameri kaanse Publishers Weekly in een recensie van A. Scott Bergs biografie opmerkte, 'eigenlijk de geschiedenis van de twintig ste eeuw in een notendop'. Maar op één raadsel kan ook dit uitstekend geschreven boek geen antwoord geven. Was de later geëxecuteerde Bruno Ri chard Hauptmann inderdaad degene die in 1932 'baby Lindy' ontvoerde en al dan niet opzet telijk doodde, of heeft hij alleen maar een spel gespeeld om los geld te kunnen opstrijken? Ook ruim zestig jaar na dato blijven de twijfels, hoewel Lindbergh zelf volledig overtuigd was van Hauptmanns schuld. Zeker is wel dat het verdriet om het ver lies van hun eerstgeborene - ze zoüden later nog vijf kinderen krijgen - een kloof schiep tus sen Charles en Anne die altijd zou blijven. ALY KNOL A. Scott Berg: Lindbergh. Ver taling Anna Vesting. Uitg Lui- tingh-Sijthoff. 800 pag. Geb. f. 79,90. ISBN 90 245 3599 9 MILLEN NIU nog dagen Nog 248 dagen en he a nieuwe millennium b it aan. Reden voor deze om in een dagelijkse terug te kijken op bel "r. rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op corri ponderende data in gelopen 100 jaar. De2 sl week: 26 april 1986: r^T kerncentrale Tsjemoln 27 april 1791: Samuel d se geboren: 28 april 1r' muiterij op de Bount n april 1974: Nixon gee r tergate-tapes vrij; 30 1980: Beatrix koningi X mei 1890: eerste vieri^, feest van de arbeid. Ie 28 APRIL 1789 Het is een nietig eilandje z Stille Oceaan en er staan meer dan vijftig huizen. 1 de bewoners van Pitcairr nc gen een geschiedenis me mee die wereldwijd beke „Wij hebben er een eiger en een eigen cultuur aan j; gehouden", laten ze via 1 in 'Bounty Folk Museum' wig Dat museum staat niet o r cairn, maar is te vinden c Norfolk eilanden - duizeng kilometers verderop. En aj hebben Pitcairn en Norft ge met elkaar gemeen, wan In i worden grotendeels bevct a door nazaten van de mui van de roemruchte Boun^j opstand op deze driemas een nooit geëvenaarde h^TEj van roof- en lustmoordeme diefstal en alcoholisme, ma zo willen de getuigenissen. van schitterend zeemans ar vandaag precies tweehorrn tien jaar geleden. Romanen historici en filmregisseur, door het avontuur in de Sen Oceaan vele malen geinsj reerd. Allen verwijzen ze jp de 28ste april 1789, de daf" commandant William B een varende bullebak gei i? - samen met achttien get ff wen overboord wordt g opstandelingen wenden ven, keren terug naar hu dijs Tahiti, terwijl Bligh c leeft. Een deel van de mu vlucht naar Pitcairn (en huist later naar Norfolk). Pitcairn leven nog de na2 van Fletcher Christian, d< van de opstand. HENK RUUL* MENSELIJ] Prinses Juliana wordt vrijd De NOS besteedt daar ruin dacht aan tijdens de uitzei gen over koninginnedag. R komt vanavond om 22.15 met de als „onthullend" a prezen documentaire 'Juli; negentig bewogen jaren.' verschijnt er een handvol over de oudste Oranje ooitj dere jubilaris, PIETER VAI LENHOVEN, wordt echter beetje vergeten. Zestig woi vrijdag. Slechts enkele kra en tijdschriften leken er to toe aan te denken. De TRO ter pakt vrijdag uit met een gramma van vijftig minutei waarin o.a de vier zonen va ter en Margriet aan het woi men. Het interview van de prinsen door Ivo Niehe is t< om 19.35 uur via TV2. Moskou In het wachtlokaal van de politie is de verf al lang verdwenen. De verlichting is schaars. Langs alle muren vaal rode stoe len uit een oude bioscoop of zoiets. Wie spontaan gaat zitten komt met zitting en al op de vette vloer terecht. Aan een lange tafel voor massaverhoor een schonkig agentje in een camouflagepak. On- der een pet een puisterig gezicht dat Ofv naar een verre provincie van het Russische land verwijst. Novosi birsk of nog veel verder. Ik schat hem net twintig. Hij is met veel formulieren en vijf bleke hoertjes in de weer, nog veel jonger dan twintig. Ultra kort gerokt en ultra hoog ge hakt. Een paar lezen wat, wachtend op hun beurt, want Russische formulieren bevatten veel vragen voor lange antivoorden. Wachten is er een levenskunst. Ook voor een heroïnehoer die met een stripverhaal na haar illusies ook nog haar tijd moet doden. Mos- kouse nachten. Uit een ander lo kaal klinken nog meer stern oten. Sigarettenrook door de kieren en melancholieke Slavi HAN MULDER sche pop uit transistors. Ze zijn dus in Moskou goed op weg. Mijn collega doet aangifte van het verlies van zijn porte monnee met inhoud die het reizen drage lijk maakt. Geld, creditcards. Verloren op de zitting van de taxi, bij het uitstappen, of gewoon gerold? Wie zal het zeggen in aanvaardbaar Russisch? Ik was er 27 jaar geleden voor het laatst. Meer dan een bontmuts en van die ronde omapoppen die almaar kleiner doorgaan met in elkaar te passen waren er toen niet te krijgen in het warenhuis Gum. Nu is alles te koop in Moskou. Versace, Yves Saint Lm uren t, Sony en alle uitheemse drank. Roept u maar. Geen rij wachten den meer te zien voor al die hebbelijkhe den. Je moet wel dollars meebrengen. Roe bels mag ook, maar daar moet je wel sta pels van hebben. Ik vernieuw de kennis making met het Bolshoitheater. Toen zag ik er een stoer soort opera die op een kol choz was gehuisvest. Veel rocle vlaggen, koren, sikkels en harken. In de pauze kon je slechts een appel kopen na eerst een lange rij. Nu ga ik naar het Bolshoi voor balletten van George Balanchine, ooit uit geweken en uitgekotst. Nu is er zalm met champagne in de pauze. De eerlijkheid gebiedt wel lange rijen. En de champagne is te betalen en niet te drinken. Het Rode Plein is tamelijk verlaten. Soms een groepje demonstranten, een portret van Lenin voorop. Verleden week nog op zijn verjaardag. Oude mensen veelal. Hun pensioen uit de tijd van de heilstaat is al lang compleet in de inflatie opgelost. Voor twee roebel aan muntjes, waarde 15 cent. kust een oud vrouwtje je hand en zegent je op de trap van de metro.. Richt niet je camera op hun ellende. Voor nog geen honderd roebel niet. Oude baboeska's in Rusland hebben hun eer en onwankel baar geloof Leeg is het Rode Plein, maar druk is de Ulitsa Tversakaia en de andere boulevards en plaza's waar de banken verrijzen en de Arbat, waar de jeugd van Moskou vitaal flaneert. Elegant en wes ters. Op een terrasje lees ik in de Moscow Times over de Bijlmermeer-enquête: 'Dutch Crash Probe Hits Premier'. Alle na men, Wim Kok, Els Borst, Annemarie Jor ritsma correct gespeld. Nee, ze zijn be paald niet achterlijk in Moskou met ter rasjes in de zon en oude bioscoopstoelen op het politiebureau. Mocht een heilige die portemonnee met 300 dollar trouwens nog vinden: spasiba! Wie meent dat het een genoe gen is weerman of -vrouw te zijn, heeft het mis. Ze worden gehaat. In 1992 overleed Jan Pelleboer. Een paar dagen later kreeg zijn collega Hans de Jong in Gorredijk een anoniem schrijven: 'Nou jij nog!' Maar De Jong -volgende week 78 jaar- is 'still going strong', hoe wel hij inmiddels weerman af is. Morgen komt niettemin een delegatie van het KNMI hem huldigen. 'De Friese Pelleboer' is dan 50 jaar voor het KNMI werkzaam als vrijwillig regen waarnemer. Want dat doet hij nog steeds, in het peilglas kij ken. Weermensen hebben het moei lijk, weet De Jong. Zelf is hij ge durende zijn actieve periode voortdurend achtervolgd door criticasters. En de nieuwste ge neratie vergaat het niet beter. Provinciegenoot Piet Paulusma wordt er zelfs wanhopig van, vertelt zijn voorganger. De van SBS6 bekende Fries en diens werkgevers worden aanhou dend bestookt met 'anti-brie- ven'. Nou maakt Paulusma het er ook enigszins naar, oordeelt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2