Leidsch Dagblad 23 Recordaantal ertragingen tp Schiphol Rieu YD ,eidse historica: Hagenaar stal Hitiers invasieplan !in in een voorproefje van het Oranjebal? Brug op wielen Air Miles Geen extra maatregelen bij duel Ajax-Feyenoord HSL-demonstranten leggen verkeer Hazerswoude lam ANWB waarschuwt voor vakantiedrukte Airconditioning TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ensdag28 april 1999 opgericht 1 maart 1860 nr. 41988 losse nummers ƒ1,85 zaterdag ƒ2,40 Gesprek van de Dag Charles Lindbergh eerste slachtoffer moderne media Binnenland Prinses brengt verjaardag voor televisie door Cultuur en Kunst Flats als pakhuizen vol erotiek p Sport Feyenoorders vormen hart van Oranje gwei PEN WIM KOEVOET itlers plannen voor een invasie van Lejd igeland zijn niet verloren gegaan, e' aar gestolen. De dief was Hagenaar >os Mante die met hulp van het ver- oeteit Londen volledig heeft ingelicht Hitiers voornemen. Dat beweert Leidse sociaal-psychologe en his- Annie Huisman-van Bergen in lar boek 'De Vervolgden-Iacht op ree Delftse studenten in 1941', dat naf vandaag verkrijgbaar is. Opvallend is dat Huisman haar op zienbarende ontdekking zelf niet be nadrukt, maar slechts beschrijft als één van de gebeurtenissen in de zo mer en herfst van 1940, de periode waarin haar boek zich grotendeels af speelt Huisman: „Het echte onder werp van mijn boek is de liquidatie van een verrader in Delft en de gevol gen daarvan. De diefstal hoort thuis in de voorgeschiedenis." Duitse historici zijn er altijd vanuit gegaan dat een Duitse officier van de Generale Staf de geheime documen ten in de buurt van Scheveningen heeft verloren. Ook Lou de Jong weet in De Geschiedenis van het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog niet beter dan dat het zo is gegaan. Huisman is echter in 1996 bena derd door Mante junior, die in een ar tikel in het Algemeen Dagblad had ge lezen over het Delftse hoogleraren- en studentenverzet en de studie die de Leidse historica daaraan wijdde. Mante junior heeft samen met Huis man de gebeurtenissen gereconstru eerd. Zijn vader, die in 1940 als een soort adjudant functioneerde van een hoge Duitse marine-officier, zou de tas met het invasieplan hebben gestolen tij dens een autorjt van Den Haag naar Rotterdam. Met een vriend en met behulp van een zender in een boot op de Loosdrechtse Plassen heeft hij de invasieplannen naar Londen doorge seind. Hilter heeft na de vermissing van de documenten - waarin de aan valsplannen gedetailleerd uit de doe ken werden gedaan - de invasie afge blazen. Huisman heeft geen sluitende ver klaring voor de onoplettendheid van de Duitse marine-officier. Er zijn vol gens haar twee mogelijkheden: „Of het is flagrante stommiteit, of hij heeft nooit bevroed wat er in die tas zat. Mante wist dat trouwens ook niet van tevoren. Hij is zich rotgeschrokken van wat hij erin aantrof." 'hol richard mooyman luchthaven voert een reeks redenen aan voor het grote tal vertragingen. Zo speel- het slechte weer, de drukte tet Europese luchtruim en ,ten< 'lemen met het nieuwe ver- sleidingsysteem bij Lucht- eersleiding Nederland een Maar ook een tekort aan jfuig-opstelplaatsen als ge f< van bouwwerkzaamheden i Schiphol droeg bij aan het rerlies. nettowinst van Schiphol is g jaar fors gestegen tot een 300 miljoen gulden. Het tal passagiers nam met ne- procent toe tot 34,4 mil- De hoeveelheid vervoerde^ oa :ht groeide slechts mondjes- om^t, zo blijkt uit het vanoch- gepresenteerde jaarverslag Schiphol over 1998. ndanks de winststijging van procent, is de Schiphol-di- itda ie maar matig tevreden over oorbije jaar. Mede door de eubeperkingen is de groei agenaar ruim jaar dood in woning BEROEPSKLEDING B^l a aa VRIJETIJDSKLEDING laarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 Aan de vooravond van Koninginnedag hebt u een extra lange avond voor de boodschappen. Onze winkels zijn dan tot 22.00 uur open. En we zijn in feeststemming. Van 19.00 tot 22.00 uur trakteren we op iets lekkers en schenken we onze geurige AH Perla Mokka koffie voor u. Op Koninginnedag zélf blijven onze j winkels dicht op enkele uitzonderingen na*. De avond voor Koninginnedag open tot 22.00 uur. En tussen 19.00 en 22.00 uur: Gratis Perla Mokka koffie met een oranje traktatie voor u. 'Informatie over eventuele openingstijden vindt u Ir ttowinst luchthaven fors gestegen luchthaven Schiphol kampte vorig jaar met een re- daantal vertraagde vluchten. Vier van de tien toestel- vertrokken met een flinke vertraging. Van de aanko- feësnde vliegtuigen arriveerden circa drie van de tien te De punctualiteit heeft daarmee een dieptepunt be- t, zo stelt Schiphol in het jaarverslag over 1998. van het vliegverkeer afgevlakt. Het aantal vluchten mocht niet uitkomen boven de 380.000. Schiphol kon daardoor niet vol ledig aan de marktvraag vol doen, aldus de directie. Volgens het milieujaarverslag is de luchthaven 30 miljoen gulden aan inkomsten misgelopen door de milieubeperkingen. De pijn werd vooral gevoeld in de vrachtsector, waar minder dan een procent groei werd ge boekt. Vanwege het plafond aan het aantal vluchten en de nachtelijke vliegbeperkingen, verplaatsten maatschappijen als El Al en Polar Aircargo een deel van hun vluchten naar het buitenland. Verder keerden en kele intercontinentale maat schappijen Schiphol de rug toe, zoals Varig, Gulf Air en Thai Airways. Behalve de crisis in Azië speelde daarbij de allian tievorming in de luchtvaart een rol, aldus de directie. Pagina 9: Schiphol blijft in Eu ropese luchthaventop valkenburg/leiden Bij het Transferium langs de rijksweg A44 in Lei den passeerde de afgelopen nacht een wel heel bijzonder transport de Plesmanlaan. Een 150 ton zware voetgangersbrug werd met twee speciale wagens op zijn plek gezet. De voetgangersbrug kwam begin deze maand in onderdelen naar een werkplaats bij het Transferium. Daar werd de brug, met een totale overspanning van 85 meter, in el kaar gezet. De operatie gisteren verliep vlekkeloos, in tegenstelling tot die van anderhalve maand geleden toen de werkzaamheden uit liepen en het verkeer in de ochtendspits vervolgens vast kwam te staan. De fors uit de kluiten gewassen voetgangersbrug - met een spierwitte boog - had volgens constructeur Bauke Schat best wat kleiner gekund. „Maar hij is niet alleen bedoeld als oversteek van voetgangers naar het terrein van de snelbus, de brug is ook een blik vanger, zodat straks iedereen weet dat hier het Transferium ligt". Het Transferium is volgens planning op 28 mei klaar voor gebruik. Op 2 juni wordt 't Schouw - zoals de overstapplaats van automobilisten die met het openbaar vervoer naar Den Haag willen officieel gaat he ten - geopend. Op 5 juni wordt een open dag gehouden voor be langstellenden. FOTO ANP TACO VAN DER EB man in Den Haag heeft is nog niet vastgesteld, gezien noedelijk langer dan één de staat van het stoffelijk over- dood in zijn woning aan de schot. De politie gaat ervan uit irestraat gelegen. De politie dat de Hagenaar een natuurlij d de man nadat buurtbewo- ke dood is gestorven. De nieuwe CD '100 Jaar Strauss' van André Rieu is vanaf morgen verkrijgbaar. Alleen bij V&D gratis voor 169 Air Miles*. Vliegende Brigade staat paraat amsterdam gpd-anp hazerswoude-dorp marieta kropt Met een ongekende eensge zindheid hebben enige honder den bewoners van het Westein de, de Westzijdeweg en de Bent in Ilazerswoude-Dorp gister avond deelgenomen aan een protestmars tegen de verkorte boortunnel voor de hogesnel heidslijn. Een luid toeterende vrachtwagen met een vijf meter hoge constructie op de laadbak reed voor de demonstraten uit. Onderweg deden zich hache lijke situaties voor. Automobi listen wilden de stoet per se via het fietspad passeren, maar grimmige demonstranten lieten hen niet door. De meeste be stuurders bleven echter gedul dig een half uur achter de op tocht aanrijden. De maandag en gisteren ge mobiliseerde bewoners ver plaatsten zich over twee kilo meter vanaf de Bentweg via het Westeinde naar het Dorpshuis. Het geluidsscherm met de tekst 'Vijf meter HSL-leed' op de zij kanten stond symbool voor de vijf meter hoge geluidsscher men die over een lengte van 600 meter worden aangelegd als de Tweede Kamer deze zo mer voor een korte tunnel kiest. De HSL kruist in dat geval bo vengronds op maaiveldniveau het Westeinde. Veel dorpelingen weigerden bij aankomst bij het Dorpshuis naar binnen te gaan om ge bruik te maken van het in- spreekrecht. „Deze demonstra tie moet duidelijk genoeg zijn", lichtte één van de initiatiefne mers, Mennie Gerritsen, de boycotactie toe. „We zijn de zo veelste HSL-variant *en de zo veelste hoorzitting spuugzat." Wel zetten ze een handtekening onder een door actievoerder Al- bert Dorrestein verspreide brandbrief aan minister-presi dent Kok. Daarin maken zij hun zorgen over de verkorte boor tunnel kenbaar. korte Amsterdam neemt geen extra maatregelen om zondag voet balrellen bij of na de wedstrijd Ajax-Feyenoord te voorkomen. Supporters die zich in het cen trum van de hoofdstad misdra gen, worden opgewacht door de zogeheten Vliegende Briga de, een speciaal politieteam dat sinds een half jaar in het week einde het Rembrandt- en Leid- seplein bewaakt. Het klassieke voetbalduel Ajax-Feyenoord van aanstaan de zondag wordt gezien als 'een normale risicowedstrijd', aldus politiewoordvoerder Wilting. De politie zet vier pelotons Mo biele Eenheid in en naar schat ting zullen rondom het voetbal stadion Amsterdam Arena in totaal zo'n 350 agenten op de been zijn. In Rotterdam waren dat er 720. Tussen de politie en den haag anp De ANWB verwacht dat het morgen extra druk wordt op de Nederlandse wegen. Om dat het vrijdag koninginne dag is en volgende week alle scholen meivakantie hebben, voorspelt de bond dat Neder landers massaal op vakantie gaan. Twee miljoen Nederlanders hebben vanaf vrijdag vakan tie. Van hen gaan naar schat ting 750.000 mensen naar het buitenland. Daarbij zijn voor al België, Luxemburg, Duits land en Frankrijk favoriet, al dus de ANWB. De drukte op de wegen begint donderdag vroeg in de middag en duurt naar verwachting tot halver wege de avond. Ook op zater dag 1 mei en op zondag 9 mei ontstaan waarschijnlijk flinke files. Horecabaas in Katwijk neergestoken katwuk/leiden eric de jager De bekende horecaonder nemer en voormalig top zeiler Jan Lange is in de nacht van maandag op dinsdag neergestoken in zijn woning aan de Popu lierenlaan in Katwijk. De 46-jarige Katwijker is met zeven steekwonden opgenomen in het zieken huis, maar verkeert buiten levensgevaar. De precieze toedracht is nog onduide lijk. Lange zou rond één uur 's nachts bij thuiskomst een onbekend aantal man nen hebben overlopen, die bezig waren in zijn woning in te breken. Er ontstond onmiddellijk een vechtpar tij, waarbij de Katwijker flinke klappen en messte ken opliep. Het slachtoffer is voor behandeling van zijn ver wondingen naar het LUMC in Leiden gebracht. De po litie heeft twintig medewer kers op de zaak gezet, die onderzoek verrichten naar de identiteit en de motie ven van de daders. Lange is onder andere bekend als uitbater van de horecagelegenheden Malle Jan, La Bota en Annie's Verjaardag in Leiden, strandpaviljoen Sankt Mo- ritz aan Zee in Wassenaar en als Nederlands en Euro pees kampioen zeilen in de Hobie-catklasse. Sinds 1996 houdt de on dernemer zich uitsluitend nog bezig met Annie's Ver jaardag. het woord is aan Noel Coward Vertrouw nooit een man met te korte benen; zijn herse nen zijn te laag bij de grond. zonrtige perioden x "717* r/14* «712* 5S® 20% 60% 40% KKffiï 40% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 vandaag 26 pagina's Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 7 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen 16 RTV/programma's Sport Uitgaan20 De Leidse toneelgroep Im perium speelt het Griekse drama Antigone in het eigen theater. Op de pagina Uit gaan staat een kortingsbon. Uw offitial Carrier dealer Van Drongelen Koeling SASSENHEIM 0252-230130 café-eigenaren bestaat een vas te afspraak dat de tap dicht gaat als blijkt dat supporters zich door de drank ernstig misdra gen. Het opsporingsteam dat de achtergronden van de rellen af gelopen zondag in het Rotter damse centrum onderzoekt, vraagt mensen die foto's en vi deo's hebben gemaakt om dat materiaal bij de politie in te le veren. De spullen worden na gebruik weer teruggegeven. De Nederlandse politie over weegt tijdens het Europees Kampioenschap voetbal in 2000 een speciale kliklijn in te stel len. Via deze telefoonlijn kun nen supporters en andere in formanten uit Nederland en België gegevens over voetbal vandalen doorgeven. Een der gelijke telefoonlijn bestaat al in Groot-Brittannië. Bericht aan onze adverteerders Koninginnedag, vrijdag 30 april, zal deze krant net als op zaterdag in de ochtend verschijnen. Voor de krant van vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei en maandag 3 mei gelden de volgende afwijkende sluitingstijden: Voor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 10.00 uur. Voor zaterdag 1 mei: donderdag 29 april 12.00 uur. Voor maandag 3 mei: donderdag 29 april 14.00 uur. Familieberichten: Voor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 18.00 uur. Voor zaterdag 1 meivrijdag 30 april 17.30 uur (telefonisch van 16.30 tot 17.30 uur) Voor maandag 3 mei: maandag tot 09 00 uur. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.SÖ) automatisch (f. 33,70) O acceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071 -51 28 030 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1