'Mosselen en friet, dat alleen is het niet' Leiden Regio Duo Schneemaiin-Schrama volmaakt in evenwicht Vorstelijke aanbieding bij Libertel City Point LIBERTEL 'Nieuw Leven' fantastisch CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PIV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Kunstschilder Will Sorel (55): een Belgische Leidenaar ill Sorel is een oorlogskind. Hij werd in 1943 in ürijk bij Antwerpen geboren en herinnert zich de e lirlog als „rommelende donder, ver verwijderd on- O :er." Om Antwerpen heen lag destijds een ring e n forten die werden bestookt door de Duitsers. Bij - Ui n grootmoeder, die een groot en diep huis had, "-si ,gen de kogels door drie kamers heen. Ze sloegen a aan de voorkant in en kwamen er zo'n twaalf me- verderop, aan de achtergevel, weer uit. En nie- ind geraakt. Dat lukt zelfs een circusartiest niet. laar", zegt Will, nadat hij een flinke slok van zijn ibbele espresso heeft genomen, ,,erg veel weet ik et meer over die tijd. De Vlamingen hebben na- urlijk bij hun taalstrijd en hun gevecht tegen de alen flink geprofiteerd van de toestand. De Duit- rs steunden de 'verdietsing' van Vlaanderen in ze re zin. Toen de oorlog was afgelopen, had het aams Nederlands Verbond 20 parlementszetels. partij moest op last van de regering worden op- heven." Ölijn vader was altijd aan het werk. Hij zat in de ndel. Kocht fruit van boomgaarden op en expor- erde dat naar Ierland en Engeland. Hij was in de ak van zijn vader gerold, die nog werkte met 11 ard en wagen. Door familie-omstandigheden -*-*oest het bedrijf worden verkocht. Een enorme ip voor mijn opa. Hij is dagenlang vermist ge est en toen ze hem vonden, was hij verlamd. Der jaar heeft hij op bed gelegen. Toen de zaak werd rkocht, is mijn vader huisschilder geworden. Hij jest voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland. Nadat heelhuids was teruggekeerd, is hij typograaf ge- irden bij een drukkerij. Hij zei nooit wat. Maar ik b begrepen dat hij in de kroeg wel een gangmaker ;eweest, een man met wie je kon lachen. Tja." was altijd met mijn moeder. Op mijn zevende '^jaardag werd ik lid van een strenge katholieke ïgdbeweging, net zo militant als Pro Patria. Veel ort en zelfs para-militaire exercities. De wapens nemen voor God. Ik moest van mijn moeder eerst de nonnen op school, maar toen ik de hoofdnon de deuropening zag staan, sloeg mij de schrik om t hart. Ik vond die nonnen iets engs hebben. Ze idden van die grote kappen op die hun gezicht be- haduwden en van die strenge, boze gezichten, len heeft mijn moeder mij op een gemengde hooi gedaan. Ik heb nog steeds iets tegen nonnen, n gietijzer gesmede vrouwen zijn het." die tijd deed ik veel aan sport. Waterpolo vooral, mijn 18de moest ik in dienst. Bij het infanterie- taljon van de vijfde linie, we moesten naar Soest Duitsland. Het was een echt sportbataljon. Wiel- ïnen, fietsen, roeien, noem maar op. In dienst :eg ik voor het eerst een atelier. We maakten fo- s en die werden daar ingelijst. We exposeerden in gangen van de kazerne. Maar ik wilde eigenlijk ;enen. Dat deed ik al vanaf mijn zevende jaar. Ik ïg er al jong met mijn fietsje op uit en tekende lilanden en molens. Vergezichten ook. Op een zo- erdag heb ik een vergezicht geschilderd van het ipje Kaloo, dat toen op het punt stond om te ver rijnen. Een oude dame die uit dat dorpje kwam, 1de het doek kopen. 'Nee', zei mijn vader, 'dat en we niet. Ik zal vragen of mijn zoon er een ko- van maakt en die kun je kopen.' Ik maakte een pie en die vond ik veel mooier dan het origineel, is mijn vader nam het oorspronkelijk werk weer ke naar die oude dame. 'O, nee', zei ze, 'hier be- echt niet zoveel geld voor. Het origineel was 'el mooier.' Toen begon het gelazer dus al. Ik cht: hoe zal dat later worden? Al in die tijd ont- !>nd bij mij het idee dat ik wel kunst wilde maken aar dat ik met de verkoop ervan niets te maken iu hebben. Dat is zwijnerij." schilder en teken nog steeds graag, maar het lige moeten ontbreekt. In 1976 ging voor mij het ht uit, begon ik slecht te zien. Vaak alleen maar de inenkant van mezelf. Ik ben na de militaire dienst Het lot sloeg de uit België afkomstige kunstenaar Will Sorel nog net niet met blindheid, maar het scheelde niet veel. Na een aantal ingrijpende oogoperaties is hij weer achter zijn ezel gekropen om het te proberen. Onlangs liet hij zijn nieuwe werk zien op de antiekmarkt in de Pieterskerk. Wat hanen, omdat het Pasen was en die aankondigers van Judas' verraad daar zo'n beetje bij hoorden, en een indringend portret van moeder en kind. De uit Wilrijk bij Antwerpen afkomstige schilder kruipt langzaam uit het dal. „Een vriend zei mij eens dat er allemaal kleine gaatjes zaten in de ogen die ik schilderde. Kleine gatenkaasjes waren het. En ze stonden ook niet op één lijn. Voor mij waren die ogen perfect. Later bleek dat ik had geschilderd wat er bij mij aan zicht ontbreekt." foto hielco kuipers een tijd naar de academie in Antwerpen geweest. Daar ontmoette ik in café 'De Muze' Marjolein Briër, een balletpedagoge uit Leiden. We hebben een aantal jaren met elkaar opgetrokken, op vriend schappelijke basis. Ze had een balletschool en daar deed ik veel dingen voor. Aan die tijd heb ik mijn liefde voor ballet overgehouden. Ik vind het een hoogwaardige kunstvorm. Een continu bewegend schilderij." „Van 1972 tot 1982 was ik lid van de Haagse Kunst kring. Heb daar geëxposeerd met Pieter Geraedts en Koos van de Water. Ik woonde toen in Leiden en leerde daar mensen kennen als Willem Breddels, Willem Mulder - die groep. Ik werkte toen bij een uitgeverij in Den Haag als typograaf en daar begon het gelazer. Op plekken waar dat niet hoefde, gaf ik inkt bij. Ik zag het gewoon niet meer. Eerst dacht ik dat het door mijn levenswijze kwam. Ik zoop nogal veel, ging laat naar bed, noem maar op. Maar in het Elizabeth-ziekenhuis in Leiderdorp constateerden ze dat ik de ziekte van Leber had, een degeneratie van de oogzenuw. In die tijd had ik een atelier in het Marinecomplex. Omdat ik zelf niet meer kon schil deren, heb ik het doorgegeven aan Lilian Dool. Wat ik nog deed, kon ik ook wel op mijn kamer doen. Ik had toen een ruimte in de Hakbijlenbuurt in Leiden. Iedereen zei me dat daar gajes woonde. Maar ik heb me er nog nooit zo veilig gevoeld. Oprechte men sen. Nooit enig probleem mee gehad. Terwijl er hier wel een paar heertjes rondlopen die ik aan hun ei gen stropdas zou willen opknopen. Dat is pas gajes! „Ik heb echt van alles gedaan in Leiden. Me tijden lang ingezet voor het Creatief Centrum Voorscho ten. We deden daar ook aan modeltekenen. Prach tig. Niet van die mooie meiden, maar van die vrou wen met doorleefde lichamen. Van die lichamen waar de liefde in is gaan zitten. Dat trekt me meer dan die gladde smoeltjes. Het werk dat ik toen heb gemaakt, is verloren gegaan bij een brand. Dat was een behoorlijke klap. Ik ben toen begonnen met ex perimenten met drukinkt. Je liet die inkt op een blad druipen en dan ging je er zó mee wiegelen en schui ven dat er allerlei vreemde patronen ontstonden. En daar kon je dan weer in tekenen. Je kreeg een hele vreemde korrelstructuur. Dat was echt nieuw voor die tijd. Mij was een grote expositie beloofd, maar ja, ik had over dat procédé lopen praten en ja, hoor, opeens gingen er een paar andere kunstenaars ook zo werken. Het unieke was weg. En de expositie ging niet door. Als je iets nieuws hebt ontdekt in de kunst, moet je je klap houden. De dieven liggen al tijd op de loer." „In 1980 ontmoette ik Rachelle Slijper. Ik kwam haar tegen in een café aan de Oude Vest en we had den meteen contact. 'Als ik niet met je naar bed kan, ben jij geen kunstenaar', zei ik tegen haar. Ze had humor en nam het goed op. We zijn vijftien jaar ga- bbertjes geweest. Ik heb dat altijd met vrouwen. De seks is niet belangrijk, maar wel de vriendschap, In 1995 is ze gestorven. Dat was een enorme klap. De gelukkigste momenten heb ik met haar gehad bij de opening van haar tentoonstellingen. Ik herinner me er een in de Posthoorn in Den Haag, waar Beatrix en de hele regering aanwezig waren. Door Rachelle heb ik kennis gemaakt met het jodendom, een godsdienst die veel puurder is dan het christendom, dat op Romeinse leest is geschoeid." „Ik weet niet of ik gelovig ben. God is voor mij niet een Magere Meneer met Baard maar een abstractie. Iets dat altijd aanwezig is, noem het goedheid. In 1978 ben ik een keer naar Lourdes geweest met de trein. Ik droomde in die trein over de mensen die ik daar zou ontmoeten. En bij God, ik sta daar de vol gende dag in een van de bovenste kapellen te kijken en zie ze daar allemaal lopen. En ik maakte nog iets geks mee. Ik zat daar in een restaurant een tosti te eten en een kop koffie te drinken. Heerlijk. Na een tijdje wenk ik de ober om te betalen. Hij zegt tegen me: 'Meneer, u heeft helemaal niets gehad.' Ik zeg: 'Jawel, hoor, ik heb net een heerlijke tosti op en een kop koffie.' 'Meneer', zei hij, 'als u niet weg gaat bel ik de politie. U heeft hier niets gehad. Terwijl de kruimels van de tosti nog op mijn jas zaten."' „Ik zag al die mensen daar lopen. Langs die kpude, donkere bronnen, door die prachtige tuinen. Na tuurlijk waren er mensen in rolstoelen. Maar ook degenen die gewoon zelf konden lopen, werden voortgeduwd of verder geholpen door wezens waar van ik de trekken niet goed kon onderscheiden. Dat zag ik. En dat zie ik nog heel vaak, ook hier. Ik sta daar in een van die kapellen en hoor een aantal nonnen in het Antwerps klappen. En verdomd, ze hebben het over mijn geboortedorp. Ik denk: daar moet ik het mijne van weten, misschien hebben ze mijn moeder wel gekend. Ik erop af. Nee, hoor, niks geen Belgische nonnen. Het waren Italiaanse. En ik kan zweren dat ik ze Antwerps hoorde praten. Ik dacht: ik moet hier weg!" „Ik weet eigenlijk wel zeker dat er iets is na de dood. Geen hemel of zo, geen gouden pakhuis. Maar wel een voortleven. In mijn diensttijd, tijdens een NA TO-alarm, kreeg ik bericht dat mijn moeder op ster ven lag. Ik kwam te laat, heb haar niet meer levend gezien. Ze woonde toen in Ekeren bij Antwerpen. Ze lag opgebaard in de tuin van een klooster, zo onder de blote hemel. Haar lichaam lag op een stenen ta fel, een schuine tafel. Als een offer. Er waren geen kaarsen of niets. Ze lag in haar peignoir, mijn moe der. En toen zag ik ineens hoeveel stiller dood dan slapen is, zoals Bloem het heeft gezegd. De tijd speelde helemaal geen rol meer. Ik dacht: dit zou in de middeleeuwen kunnen zijn geweest. De eeuwen liepen door elkaar heen. Natuurlijk, ik heb er ver driet van gehad. Zoals ik van zoveel dingen verdriet heb gehad. Maar om de dood moet je niet wenen. Je trekt alleen een deur achter je dicht. Je betreedt een andere ruimte." „En ach, ik heb in het leven al zoveel deuren achter me dichtgetrokken. Ook België heb ik achter me ge laten. Ik heb het in Nederland goed naar mijn zin en wil er nooit meer weg. Als ik nu nog wel eens in Ant werpen kom, stoor ik me aan de onzinpraat in de kroegen. Hier kun je het met mensen nog eens over andere zaken hebben dan alleen maar het vlees en de benen. Heimwee heb ik nooit gehad. Ik krijg geen tranen in mijn ogen als ik het volkslied hoor. Nee, mosselen en friet, dót alleen is het niet." RECENSIE LIDY VAN DER SPEK ert. Marieke Schneemann, fluit en 'lieve Schrama, harp. Gehoord: 25/4, Stadsgehoorzaal Leiden ^Tieke Schneemann en Gode- Schrama, twee vrouwen geen enkel ander talent in- en om bewonderd te wor- dan muzikaal vakvrouw- ip, en dat is van het aller- gste niveau. Als twee men- elkaar dan ook nog eens oos aanvoelen in sameri- dan zit je als luisteraar op :n; geen doorn te bekennen, et programma is aange naam onconventioneel, zelfs mét de (overigens betoverend gespeelde) 'Syrinx' van Debussy en Ravels 'Pièce en forme d'Ha- banera'. Daar staan een aantal grappige, spannende, folkoristi- sche, zelden gespeelde werken tegenover. Nog amper in rust stand, zonder blik van ver standhouding met Schrama, gooit Schneemann zich in de Hamburger Sonate in G, wat de eerste minuut tot de enige on doordachte maakt. Al heel snel intensiveert het samenspel en wordt de herhaalde beginmelo- die steeds meer uitgesponnen en fraaier van toon. Het rondo sprankelt van alle kanten. De onorthodoxe componist Toru Takemitsu (1930-1996), aanvankelijk beïn vloed door het Franse impres sionisme en de Weense school, gebruikt later alle avantgardisti- sche technieken die hem aan staan, maar zijn liefde voor tra ditionele Japanse muziek blijft. Hij laat ze versmelten met het westerse idioom. 'Toward the Sea III' voor de lange lage alt fluit en harp heeft een wat mys terieuze New Age-sfeer. Het begint als een zachthese loeien de sirene. Lange zijden frasen hechten zich aan roffellijnen in 'Flatterzunge techniek'; de spe ler maakt dan tijdens het bla zen een tong-r voorafgaand aan een d. Telkens wordt de stilte opgeschrikt door kleine nerveuze uithalen. Schnee mann en Schrama creëren een natuurgebeuren, de horizon voorbij Ook in Ravels 'Lied' hangt een Japanse sfeer, versterkt door fragmenten van de har monische mineur toonladder en het tokkelen van de harp. Het samenspel in het kleine opus 'II Pifferaro' van C. Ciardi (1818-1877) accentueert bevlo genheid en innerlijke kracht. In vliegende vaart danst de fluiter voorbij, even vertraagd door een ingetogen Larghetto, op zwepend, vurig in de Tarantel la. Toch wordt elke sprong in volmaakte beheersing geno men. Witold Lutoslawsky, Béla Bar- tók en de in Moskou geboren Aleksandr Gretchaninoff (1864-1956) hebben met elkaar gemeen dat ze alledrie voor kinderen schreven en de muzi kale folklore van hun land in ei gen composities verwerkten. 'Drie Fragmenten', delen uit de suite 'Hongaarse boerin' en 'Fantasie' opus 125 krijgen sfeer en lading, een scala aan dyna mische verschuivingen, scherp aangezette ritmes en geraffi neerde timing. Nergens zoetge vooisd of overbelicht, ademt de muziek fiere geestkracht. Als manlijke en vrouwlijke inter pretatie bestaan, dan zijn deze in dit duo volmaakt in even wicht. MUZIEK Vanaf het begin van de 7e maand betaalt u slechts f 34.95 per maand. De aktie is geldig van 26 april t/m 1 mei '99. Vraag naar de aktievoorwaarden. Libertel City Point heeft een zeer uitgebreide collectie van mobiele kwaliteits-telefoons. U kunt o.a. kiezen uit de volgende merken: MOTOROLA ERICSSON Panasonic SIEMENS BOSCH SONY HAARLEM: Grote Houtstraat 137. DEN HELDER: Kroonpassage 19 ALKMAAR: Payglop 19 Ikmaar Almelo Almere Alphen a/d Rijn Amsterdam (5x) Amersfoort Apeldoorn Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Den helder Deventer dhoven Groningen Goes Haarlem Hengelo Hilversum Hoogeveen Leiden Leidschendam Maastricht Middelburg Nijmegen Roosendaal iterdam (2x1 Schiedam Tilburg Uden Utrecht (2x1 Zaandam doen, en zo is volgens de wet houder de harmonie ontstaan. Er wordt fantastisch ge speeld, gezongen én gedanst. Een sfeerstuk van Terry Kenny dat 'Een dagje uit' impliceert; winkelen, naar het strand en 's avonds de stad in. Pittige ac centen, vervagen door een re laxed middendeel en komen in sambaritme en joodse klezmer- muziek in het derde deel weer te voorschijn, markant en mu zikaal gespeeld. In 'Summertime' en 'Oh when the Saints' komt het grote koper uit z'n hol en de trompet neemt de zangstem over in 'There's a boat that', een Gersh- win-compositie bewerkt door de trombonist uit eigen gelede ren, Frits Landesbergen. Na de pauze is het echt swin gen geblazen. De tango wordt niet alleen in concert gebracht, vier jonge dansers tonen in l ui ge passen met de stereotype hoofdbewegingen de onder koelde, gestileerde dans met in gehouden passie. Als het even fout gaat dan is het onderkoel de er snel van af; dan wordt het lachen! Lekkere meedeiners voor oud en oud zijn er genoeg, 'Hello Dolly', 'Chachacha', ge arrangeerd door de opper- spreekstalmeester André Bruins, een gloeiendhete Latin America Fever' en tot slot de grote meezinger 'We'll meet again' van Vera Lynn. RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Concert: 'Nieuw Leven' o.l.v. Gerhart Drijvers, m.m.v. Lisette Dubois, Jeroen van Noort, Cindy Oomens en Roy van der Voort. Gehoord: 25/4, de Regen boog, Leiden. Voor de tweede maal gaat 'Nieuw Leven' een vriend schappelijke verbintenis aan met 'De Zonnebloem'. Vorig jaar omdat de Harmonie 80 jaar bestond, en dit jaar viert de Zonnebloem zijn 50-jarig jubi leum. 'Nieuw Leven' heeft daarom alle vrijwilligers (pijlers die de Zonnebloem dragen), gehandi capten, langdurig zieken, maar ook de nog swingende bejaarde dit vrolijke concert aangebo den. De muzikanten van 'Nieuw Leven' vinden het ge woon leuk om op te treden, en zéker bij de gedachte dat ze zie ken en bejaarden metterdaad 'nieuw leven' inblazen. Alle instrumenten van de har monie komen stuk voor stuk voor het voetlicht als de wet houder het concert opent met een verhaaltje over de schaap herder Pan, die uit verveling de (Pan)fluit uitvindt en al fluitend op zijn aan elkaar gebonden rietstengels de rest van de her ders stimuleert tot het knutse len van andere blaasinstrumen ten. Gelukkig komen ze al mu sicerend een stelletje slagwer kers tegen die graag mee willen tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 26 April N00RDWIJK - Dat van de St. Jeroens-bibliotheek dezen winter we derom een druk gebruik werd gemaakt, kan blijken uit het feit, dat van October tot en met Maart aan 313 lezers 4092 boeken ter lezing wer den verstrekt. Ingevolge een vroeger genomen besluit zal gedurende de zomermaanden Mei, Juni en Juli eveneens gelegenheid gegeven worden tot het bekomen van boeken, en wel om de veertien dagen, des Woensdagavonds van half acht tot acht uren. LEIDEN - Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Rudolf Steinerschool voerden de leerlingen van de vijfde klas een wagenspel op in de Waag. foto *foto archief leidsch dagblad ANNO 1974 Vrijdag 26 april LEIDEN - Maarten 't Hart, wiens boek 'Ratten' nog onlangs in dit dag blad werd besproken, heeft van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een toelage gekregen, groot f 4000,-. Met hem werden deze toelagen toegekend aan de dichters W. J. Otten uit Amsterdam en L. Ferron uit Haarlem, alsmede aan de schrijver R. M. de Jong uit Hilversum. LEIDEN - De indruk die restte, was er een van een uiterst geslaagde avond. Vijfenveertig jarig ZLC, ijverige Leidse afdelingsclub, kon laat op de donderdag terugblikken op een erg aardig gebeuren. Allereerst was daar natuurlijk het duel van het eerste voetbalteam tegen Oud- Feyenoord, muzikaal opgeluisterd door Werkmans Wilskracht. Een confrontatie die door ZLC verloren werd met 2-1maar wat kon die uitslag de ZLC'ers nou eigenlik schelen. Het ging tenslotte niet om het resultaat, maar enkel om de eer. De eer dat nog bekende mannen als Eddy Pieters Graafland, Guus Haak, Cor Veldhoen, Coen Moulijn en Henk Schouten bereid waren gevonden naar de Leidse Boshuizerkade te komen. De doelpunten werden gemaakt door de Feyenoorders Van der Heide en Schouten. ZLC-talent Rob Crama scoorde voor de Bos- huizerkadebewoners. Een voorval ontsierde het bezoek van Oud-Feye- noord danig. Van de vrouw van Cor Veldhoen was in de kantine van de club een portefeuille gestolen. Inhoud: zo'n kleine twee mille. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheoue (geen overschrijvtngsknarl) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11