ÖlNGEN ^VOORBIJGAAN Armen op de rug en voor een cent lucht Leiden Regio t\ i iyyy CHEF WIM WEGMAN. 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. o! tadries Linschooten werd op 6 juli 929 geboren in de Prins rederikstraat, op nummer 28a. lij heeft bijna zijn hele leven op ichool gezeten. Vroeger als eerling, later als docent. Hij is •rvan overtuigd dat de jeugd van ^tegenwoordig minder L indernemend is dan vroeger. Nu hangen ze op de bank. Grasveldjes waar je vroeger kon voetballen worden volgebouwd en de jongeren blijft niets anders over dan kattenkwaad uithalen. Maar denk maar niet dat kinderen vroeger zo braaf waren. Dat moge blijken uit deze aflevering van 'Dingen die voorbijgaan' waarin Andries Linschooten vertelt. j» pelen ze computerspelletjes en Leidenaars blikken terug op hun verleden Op deze foto zat ik in de eei eerste klas van de Vrou- nkerksteegschool. Die was evestigd in het oude klooster, I (aarvan nu nog een restje staat het Vrouwenkerkplein. Er raren twee scholen in onder ïbracht. Die van ons en een rmere school. Enkele leerlin- ;n van de armere school kre- ;n eten van de gaarkeuken en :en dat op in de gymzaal. Wij nochten niet kijken, want dan ingen we ze jennen. Zoals je iet, moesten we de hele dag net onze armen op de rug zit- en. Alleen als we schreven, oefde dat niet. Bij het lezen locht een arm op tafel, de an- er op de rug. Ik kreeg geen ramp hoor, want soms ging ik iet mijn billen op mijn handen itten. Dan waren mijn armen gewoon ontspannen. Een keer heb ik de juf in de hand gebeten. Juffrouw Meijer was dat. Ja, dat gebeurde niet zomaar. Daar ging wel wat aan vooraf. Toen ik nog niet oud ge noeg was om naar school te gaan, was ik wel eens stout. Mijn moeder zwaaide dan met haar vinger en zei: 'Wacht maar als je naar school gaat. Daar hebben ze een hok om je in te stoppen.' Toen kwam het moment dat ik naar school ging aan de hand van mijn moeder. We liepen de school binnen en ik keek om me heen waar dat hok was. Ik ontdekte het ook. In de gang was een blinde deur met erbo ven drie of vier gaten van een paar centimeter doorsnee ge boord. Voor mij was het een uitgemaakte zaak: dat was het hok! Ik zat ongeveer een maand op school, toen ik op een dag door de les heen zat te kletsen. En dus zei de juf: 'Kom jij maar 'ns even hier.' Het flitste door mijn hoofd: 'Het hok!' Waarop ik te gen de juf zei: 'Ik kom niet!' Nou, dat was wat. 'Kom hier!' riep ze nog eens. Maar ik kwam nog steeds niet. Dus kwam ze me halen, maar ik zette me schrap tegen de houten con structie onder de lesbank en ze kreeg me er niet uit. Op de foto zie je nog een figuur achter in de klas. Dqt was meneer Briër, een kwekeling met akte. Dat wil zeggen dat hij zijn diploma om leraar te worden had gehaald, maar er was geen werk. Dus mocht hij bij een andere docent Klassefoto van de Vrouwenkerksteegschool. Andries Linschooten zit links achteraan het gangpad, net voor de kinderen die bij juffrouw Meijer staan. Andries Lin schooten: „Als we in onze ei gen wijk speel den zetten we soms de weg af." FOTO HENK BOUWMAN toekijken zodat hij niet alles wat hij geleerd had, weer vergat. Ik heb hem nooit les zien geven of orde zien houden. Hij zat er maar een beetje bij. Hij kwam van de kweekschool aan de Ou de Vest tegenover de Lakenhal. Daaraan was onze school ver bonden als proefschool. Maar goed, die figuur kwam de juf dus te hulp. Toen voelde ik me helemaal bedreigd. Ik vocht voor mijn leven en beet haar in de hand. Nou, toen werd mijn moeder op school geroepen en kreeg ik thuis natuurlijk een flink pak rammel. Een jaar later stond de deur van dat hok ineens open. Wat bleek het te zijn? Natuur lijk, je had het al geraden: het bezemhok. Maar ik vind nog steeds dat ik onschuldig ben. Als mijn moeder mij niet bang had gemaakt voor het hok, was ik zo mak als een lammetje naar de juf toegelopen. Ik had me druk zitten maken om niks, want lijfstaffen kreeg je niet bij ons op school. Omdat de school aan de kweekschool verbonden was, was hij vrij mo dern. Je hoort mensen wel eens zeggen dat ze op hun hand ge slagen werden, omdat ze links handig waren. Dat gebeurde bij ons op school niet. Ja, als kin deren met links schreven werd er wel gezegd: 'Hé, hé, wat is dat?' Ma.ar meer dan zachte dwang was het niet. Ik heb tot de vierde klas op deze school gezeten. Ik weet nog dat ik in mijn laatste jaar vanuit de les bank de bouw van de toren van het stadhuis heb gezien. Die was natuurlijk afgebrand. Ik kreeg ook een kaartje dat ik had meebetaald aan een klok voor het nieuwe carillon. Onze school was dicht bij de Haarlemmerstraat. Aan het eind van de Haarlemmerstraat op de hoek van de Prinsesseka- de was Walenkamp, de sigaren zaak. Om de hoek in de Scha- pensteeg had Walenkamp ook een fietsenwinkel. Je kon daar voor een cent lucht krijgert voor je fietsband. Wij ontdekten dat de pomp op druk werkte. Als je in de plaats van een cent in de gleuf te gooien erin blies, kreeg je ook lucht. Buiten schooltijd rukten we soms met zijn vijven of zessen met de trommel uit. Of mijn neef en ik speelden met onze houten zwaarden. We maakten een soort soldatenbaretten van krantenpapier waar we sterren op tekenden om onze rang aan te geven. En dan meppen. Ra ken waar je elkaar maar raken kon. We trokken de buurt uit zodat mijn moeder ons niet zag. Dan gingen we te voet naar Oegstgeest, naar de Hofdijck. Daar was een strookje bos met weilanden erachter met pony's, waar we soms op reden. Maar om op de Hofdijck te komen moesten we over de Maredijk en dat was gevaarlijk terrein. Daar woonden de andere sol daten. En dan ging het hard te gen hard. Ook op de Boom- markt was een gevaarlijke club. Die heette 'De Zwarte Hand', net als in Pietje Bell. Op de Boommarkt stond een urinoir, een moderne met een plat dak. Daar bovenop was het hoofd kwartier van 'De Zwarte Hand'. Die hadden hun eigen vlag, ge maakt door de moeder van een van hen, met een zwarte hand erop met groene nagels. Als we in onze eigen wijk speel den, zetten we soms de weg af. Ik weet nog dat er eens een meisje liep met een kinderwa gen. Soms deden de meisjes dat in die tijd, met de baby van een buurvrouw uit wandelen gaan. Mijn neef zei tegen haar: 'Halt, dit is oorlogsgebied!', maar ze liep gewoon door. En dus werd hij boos en stak zijn zwaard zo door de kap van de kinderwa gen. Ja, toen had je nog de ruimte. Tegenwoordig worden de voet balveldjes allemaal volge bouwd. Daar staat tegenover dat het vroeger verboden was om op die veldjes te spelen. Ik heb nog wel eens strafregels moeten schrijven op het poli tiebureau. Maar dat kwam om dat ik gras had gesneden op he Schuttersveld. Want thuis had den we een batterij konijnen die opgegeten moest worden.'' ESTHER BARFOOT FOTO JAN SCHEERDER t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 24 April LEIDEN - Heden werd ons toegezonden de catalogus der a.s. Boek- verkooping, te houden door de firma Burgersdijk en Niermans. Of schoon deze catalogus slechts ongeveer 1800 nommers telt. is de vei ling zeer belangrijk, daar zij bevat de bibliotheek van wijlen dr. J.D. Doorman, waarin veel nieuwere tijdschriften en boeken over genees kunde in 't algemeen en in 't bijzonder over obstetrie en gynaecologie, chirurgie, enz. Voorts wordt onder den hamer gebracht het grootste gedeelte der bibliotheek, nagelaten door den bekenden dr. Cornelius Herz, doorzijn aandeel in de beruchte Panama-zaak 1n ballingschap gestorven te Bournemouth; hij was een bekend ingenieur en hoofdre dacteur van het tijdschrift 'La lumière électrique'. WARMOND - De peuters hebben gisteren officieel hun nieuwe speelzaal "De Woezel"" betrokken. Dat ging natuurlijk niet onge merkt. In een feestelijke optocht trokken de peuters van de oude speelzaal naar de nieuwe. Voor de ouders en andere genodigden b voeren de peuters een toneelstukje op. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1974 Donderdag 25 april LISSABON - Opstandige legerofficieren hebben vanochtend, na een opstand die zonder bloedvergieten is verlopen, de macht in Portugal overgenomen. Er is een militaire junta gevormd, waartoe de vorige maand ontslagen generaals De Spinola en Da Costa Gomez zijn uitge nodigd deel uit te maken. Over het lot van president Thomaz en pr^ mier Caetano was aan 't einde van de ochtend nog niets bekend. Zij zouden hun toevlucht hebben gezocht op de luchtmachtbasis van Monsanto, even buiten de hoofdstad. Volgens onbevestigde berichten zou de regering-Caetano zich hebben overgegeven. Behalve over het koloniale beleid was er onder de strijdkrachten ook al enige tijd onrust over de lage salarissen - een generaal verdient bijvoorbeeld niet meer dan 2000 gulden per maand - en de andere omstandigheden waaron der de militairen leven. LEIDEN - Vier Leidse jongens die in de nacht van zaterdag op zondag op de Morsweg voorbijgangers hebben lastig gevallen, waarbij een jeugdige inwoonster van deze stad ernstig aan haar oog werd gewond, zijn vrijwillig naar het politiebureau gestapt. Ongerust geworden door het bericht in de krant en het onderzoek in de buurt heeft het viertal zich bij de politie gemeld. De jongens, allen in de leeftijd van zestien tot achttien jaar, bekenden in de bewuste nacht met eieren te hebben gegooid, zowel naar voorbijgangers als naar muren. Een van hen gaf toe een ei te hebben gegooid naar de jonge Leidse vrouw, die als ge volg van deze baldadigheid met een gebroken contactlens en een ern stige verwonding aan het oog naar het ziekenhuis moest. Na het ver hoor van de jongens in het politiebureau is proces-verbaal opgemaak Foto's in dc?o rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien (lagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartIer waarde an vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. leidsch Dagblad Archieven, postmis SI, 2300 Alt Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat H2. II ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25