Grijze haren van scheiding M TV WEER Parkeerbon prostitueebezoekers niet meer naar moeder de vrouw 253 VRIJDAG 23 APRIL 1999 COMMENTAAR Falen van Defensie Het oordeel van de Nationale Ombudsman over Defensie in het deze week gepubliceerde onderzoek naar de ongelukken met de anti-personeelsmijn AP23 is keihard. Op niet minder dan twintig punten is kritiek. Ombudsman Oosting komt naar eigen zeggen dan ook 'woorden tekort' om het falen van Defensie tot uitdruk king te brengen en noemt het handelen van de militaire organisa tie 'onthutsend'. De twee ongelukken met de mijn, waarbij in 1983 en 1984 in totaal acht mensen omkwamen, hadden kunnen worden voorkomen wanneer Defensie op basis van een al uit 1970 stammend rapport over de ondeugdelijkheid van de mijn maatregelen had genomen. Het ministerie verklaart dit verzuim onder meer uit hoge werkdruk en personeelsproblemen, welk verweer door de Ombudsman te recht van de hand wordt gewezen. Defensie is op geen enkel mo ment zorgvuldig omgegaan met de gevaarlijke mijn. Onthutsend is het inderdaad te leren dat zelfs jaren na de ongeluk ken de mijn nog ter verkoop werd aangeboden en dat de Amerika nen pas vorig jaar op de hoogte werden gebracht van de proble men. Nederland had zijn voorraad toen al vernietigd. Schokkend is eveneens de wijze waarop Defensie met nabestaanden en slacht offers van de ongelukken in 't Harde is omgegaan. In het geval van Marjolijn Ovaa, de weduwe van de omgekomen munitiebeproever Robert Ovaa, spreekt de Ombudsman zelfs van dwarsbomen van de waarheidsvinding. Ten onrechte is jaren gezegd dat haar man zelf schuld had aan het ongeluk. Defensie moet zich nu bezinnen op de vraag of de interne proce dures en cultuur voldoende zijn afgestemd om calamiteiten, zegt de Ombudsman. Dat is nog wel het minste wat mag worden ver wacht. Minister De Grave moet onmiddellijk met een royaal ge baar een einde maken aan het getouwtrek en getraineer met de nabestaanden, de weduwe Ovaa voorop. Waar Defensie zo duidelijk heeft gefaald past geen juridisch steek spel over smartengeld. Het boetekleed moet tevens worden aange trokken jegens de gewezen militaire maatschappelijk werker Fred Spijkers, door wiens vasthoudendheid de zaak in de belangstelling bleef staan. Ook hier past een ruime compensatie. Het zal het leed van de betrokkenen niet verzachten, maar biedt na vijftien jaar strijd eindelijk genoegdoening. Goede antwoorden Wat kan een quiz toch ontspannend zijn. Vooral op zo'n avond waarin het eindrapport van de Bijlmerenquête urenlang voor-, na- en doorgekauwd wordt. Per Seconde Wijzer is dan echt een verade ming. Hoewel ook presentator Kees Driehuis niet helemaal aan de enquête ontkwam. Hij had er zelfs een hele serie vragen over. Waar de kandidaat prompt bijna op struikelde. Die ook al, inderdaad. Maar ook op een gewone donderdagavond is Per Seconde Wijzer een heerlijk programma. Een eenvoudige kennisquiz waarbij de kandidaten binnen een bepaalde tijd voldoende goede antivoorden bij de juiste vragen moeten zoeken. En verder niks eigenlijk. Nou goed, ze kunnen een joker winnen als ze alles goed hebben, waar mee ze in een latere serie een fout antwoord kunnen ondervangen. Maar daarmee heb je alle toeters en bellen wel gehad. En toch is Per Seconde Wijzer een hartstikke knap programma. De vragen bijvoorbeeld zijn bijzonder uitgekiend. Vreselijk moeilijk, maar uiteindelijk meestal best te doen. De vraag: wat is Sacsayhua- mdn? is normaal gesproken alleen te beantwoorden door irritant hoogbegaafden met een ziekelijk goede algemene ontwikkeling. Maar bij Per Seconde Wijzer kun je met een beetje combineren en een beetje parate kennis al ruim van tevoren te weten komen dat dit een Inca-vesting in de Andes is. En geloof me, dat geeft best een fijn gevoel. Kun je er een keer geen chocolade van maken, dan is daar altijd nog de vriendelijke grijnzende, immer relativerende presentator Kees Driehuis. Een van de weinige quizmasters trouwens die je met een gerust hart op Nova kunt loslaten en die ook daar steevast de in druk wekt dat al die ellende uiteindelijk best wel meevalt. Kees heeft een soort humor die het programma als een aangenaam kacheltje verwarmt. Zie hier, de Oude Kerk. Het oudste gebouw van Amsterdam. In de omgeving worden trouwens ook heel veel oudste beroepen beoefend'. En: 'Dat was nou niet een erg vliegende start' tegen de kandidaat die bijna ten onder was gegaan aan de vragen over de Bijlmerenquête. Grappig dat hij meteen daarna opdook in het avondvullende pro gramma over diezelfde enquête op Nederland 3. Waar hij trouwens ook heel veel goede antivoorden kreeg. Maar ik geloof niet dat er al iemand naar de volgende ronde mocht. wil buys Wolkenvelden De stabiliteit van het weer laat deze maand te wensen over maar qua zonneschijn is er wel reden tot tevredenheid. Op het vliegveld Valken burg heeft de zon tot vandaag al zo'n 110 uur geschenen. Dat is welis waar geen indrukwekkend cijfer maar aangezien we nog een week april voor de boeg hebben en de vooruitzichten niet ongunstig zijn zou de grasmaand best wel eens 'heel zonnig' kunnen worden. Het normale aantal uren zon in april bedraagt ongeveer 150. Het is overigens een bekend gegeven dat de zon in de kustgebieden meer uren maakt dan in het binnenland. Dat komt omdat er boven het relatief koude zeewater (thans een graad of 10) minder gemakkelijk convectieve bewolking (stapelwolken dus) ontstaat. Doordat de wind overwegend uit richtingen tussen west en zuidwest waait, dringt de re latief koele/koude zeelucht het land op en daar profiteert het kustge bied van. De zon schijnt deze maand het meest op de Waddeneilan den. Op Terschelling is de teller de 130 uren al gepasseerd. Vanochtend leek het tamelijk zon te worden maar morgen lijken we toch een stapje terug te moeten doen. Onder invloed van een over Het Kanaal naderende storing trekken er wolkenvelden over onze streken. Daaruit kan wat regen of een bui (mogelijk met onweer) vallen. Een verregende dag is evenwel onwaarschijnlijk en de temperaturen zijn met maximaal zo'n 15 graden bepaald niet onaardig. De wind waait uit het zuiden tot zuidoosten en is meest matig. Zondag zijn de buienkansen weer kleiner, komt er meer zon en stijgt de temperatuur tot 16-17 graden. Na het weekeinde wordt het nog wat milder dankzij luchtaanvoer uit richtingen tussen oost en noord oost. Bepalend voor het weerbeeld wordt een hogedrukgebied tussen IJsland en Schotland en een complex van lagedruk boven het midden en later vooral het zuidwesten van Europa. Verder schijnt geregeld de zon maar er bestaat ook nog een buienkans. jan visser De bestuurders van het Zuid-Italiaanse stadje Marcianise meenden een probaat middel tegen hoerenlopen te hebben uitgevonden. Het was hun een doorn in het oog dat de provinciale weg 265b ge regeld verstopt raakte met automobilis ten die de in de bermen paraderende 'lucciole' (vuurvliegjes) op hun gemak wilden observeren of uitvoerig met ze willen onderhandelden over de prijs De politie bestrafte de klanten onmid dellijk met een fikse parkeerbon. Met betaling ter plekke van 380.000 lire (ruim 400 gulden) was de overtreder nog niet klaar. Een kopie van de bon werd naar zijn huisadres gestuurd. Als moeder de vrouw of een van de kinderen het for mulier uit de brievenbus haalde en de beruchte plaats van overtreding zag, wa ren de avonturen van pa geen geheim meer. Omdat ook de postbodes de bon nen zagen, werd er in de lokale bars heel wat afgeroddeld. Het stadsbestuur wreef zich na acht maanden praktijk in de handen: het sloeg twee vliegen in één klap, de boetes spekten de gemeentekas met ruim 275.000 gulden en na verloop van tijd verminderde de prostitutie-overlast drastisch. Volgens loco-burgemeester Angelo Zarrillo werd dat geld goed be steed. „Een deel ging naar lokale scho len om de jeugd speciale cursussen te geven over de gevaren van overspelig gedrag", vertelde hij aan de Corriere del- la Sera. Helaas voor Zarillo en zijn collega's kreeg de drie jaar geleden opgerichte Dienst Privacy lucht van hun vindingrij ke optreden. Deze nationale beschermer van het privéleven sprak subiet de ban vloek uit over de parkeerbonvariant van Marcianise. „Je kunt prostitutie op vele manieren bestrijden, maar wat absoluut niet kan, is ervoor zorgen dat de hele fa milie en misschien wel de hele buurt op de hoogte raakt. Dat is een regelrechte schending van de privacy", kritiseerde Claudio Manganelli, commissaris van de Privacy-dienst. Italië kent geen effectieve anti-prostitu- tiewetgeving en de straathoertjes veel al afkomstig Afrika of Oost-Europa en slavinnen van maffiabendes kunnen hun werk vrijwel ongestraft doen. Ook andere steden proberen het oudste be roep ter wereld uit te bannen door de klanten aan te pakken. Volgens Manga- nelli is er zelfs een gemeente die de na men van aangehouden hoerenlopers op aanplakborden wil publiceren. „We zijn toch niet meer in de Middeleeuwen", klaagde hij. Zarillo in Marcianise zegt nu veel meer reden tot klagen te hebben. Het is weer een zooitje aan 'Statale 265b'. „De kracht van de schaamte was een goede afschrikking. Nu we de bonnen niet meer naar het huisadres mogen sturen, is het politieoptreden niet half zo effec tief." Gert en Hermien definitief uit elkaar Sandra Timmerman is degene die als woordvoerder optreedt. Het zangduo zelf blijft liever in de schaduw. Wel waren de twee bereid opening van zaken te ge ven aan het roddelblad Week end. Deze week komt Hermien aan het woord; met een goede neus voor verkoopcijfers be sloot de redactie pas in het vol gende nummer haar gewezen man zijn zegje te laten doen. „Het besluit om te scheiden is van mijn moeder uitgegaan, hoewel mijn vader het wel heeft zien aankomen", aldus Sandra. „Maar er is er altijd één die doorzet. Dat is dus mijn moe der geweest." Gert was minder definitief in het trekken van conclusies. En zou zelfs tot op het laatste mo ment hebben gehoopt dat er toch nog een oplossing werd gevonden. Anders dan zijn echtgenote, moet hij dan ook duidelijk nog wennen aan het idee dat het voorgoed over en sluiten is met zijn huwelijk. „Voor vaders gevoel is het nu eigenlijk pas echt begonnen al lemaal." Wie had dat kunnen denken. Gert en Hermien uit elkaar. Nooit zal meer het onvergetelij ke 'Duiven op de Dam' ('sjalala- lie, sjalala-la') of het minstens zo pakkende 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren' tegelij kertijd uit beider monden klin ken. Degenen die er oog voor hadden, móeten hebben kun nen merken dat het niet hele maal meer snor zat tussen de twee. 'De laatste jaren kon ik niet eens meer verliefd naar Gert kijken als we een roman tisch liedje zongen', liet Her mien zich tegenover de Week end ontvallen. 'Als ik zong: 'Ik hou van jou', dan keek ik naar een man in het publiek. Zo pro beerde ik te camoufleren dat het vuur uit onze relatie was verdwenen'. Anders dan misschien zou wor den verwacht, vormt het ver haal in het boulevardblad een waarheidsgetrouwe weergave van het interview dat Hermien gaf. Zegt Sandra, die gisteren net het tijdschrift had gekocht. „Ze zaten elkaar in de weg", vertelt ze. „Mijn vader wil ver- Gert en Hermien met hun twee dochters. Het was Hermien die de knoop doorhakte. Na ruim ruim vijfendertig jaar onlosmakelijk verbonden te zijn geweest met Gert, besloot ze haar eigen weg te gaan. Het echtpaar Timmerman, toch altijd hét toonbeeld van een onverwoestbare twee-eenheid, is niet meer. En die breuk is definitief, benadrukt de oudste dochter Sandra. „Als het zo was doorgegaan, waren ze elkaar denk ik gaan irriteren." Ze heeft er geen moeite mee te reageren op het bericht dat haar ouders deze week naar buiten brachten. Het neemt niet weg dat de scheiding haar erg heeft aangegrepen. „We hebben met elkaar een paar akelige weken achter de rug. Maar hoe ellendig het ook is, je moet niet vergeten dat wij er als familie al lange tijd mee bezig zijn. Het was iets dat je langzaam uit elkaar hebt zien groeien." der met de muziek, mijn moe der wil gewoon rust; ze wil lek ker gaan leven, ze wil genieten van haar hobby's. Wij als kinde ren staan er een beetje buiten. Het is iets tussen hun tweeën. Het is hun privé-leven, het is hun keuze." Het is de zoveelste tegenslag voor de boegbeelden van het levenslied. Als jongen van acht tien kreeg Gert al eens de schrik van zijn leven door het bericht dat zijn pas 16-jarige vriendin van hem in verwachting was geraakt. Hij moest trouwen, maar het huwelijk was van kor te duur. Het meisje vond een nieuwe partner, Gert stortte zich op de muziek. Hermien hoorde op zeker ogenblik zijn 'Bloemen van Tahiti' en was al snel verkocht. Ze ging naar een concert, gaf een knipoogje, daagde hem een beetje uit en vroeg na het optreden om een handtekening. Gert informeer de meteen of ze soms zong. Ja, antwoordde Hermien, zonder erbij te vertellen dat dit nauwe lijks iets voorstelde. Tot haar stomme verbazing gaf haar idool zijn telefoonnum mer, met de mededeling dat ze maar eens moest bellen. Het bleek het begin van een sprook je, want Hermien nam inder daad contact op, zong drie Duitse liedjes en mocht 's avonds meteen met Gert en de rest van de band de bühne op. In 1963 gaven de twee elkaar het jawoord, waarna een tu multueuze periode begon. On danks hun mierzoete imago, raakte het duo aan de drank en de pillen. Het gaf ze onvermoe de krachten, vertelde Gert in mei 1993 aan de Playboy; hij merkte dat meteen al de eerste keer bij het zingen van het nummer 'Ave Maria', waarvan hij de slotnoot 'vrij lang' moest laten klinken: 'toen ik dat pille tje had geslikt heb ik die noot, geloof ik, wel vijf minuten aan gehouden. Ik kreeg van de mensen een staande ovatie'. Later werden die genoegens in geruild voor het geluk dat het leven in de Heer hen gedurende vele jaren verschafte. Dat zorg de ook nog voor een mislukt avontuur in Israël dat de twee handenvol geld kostte. Begin jaren negentig zwoeren ze dat religieuze bestaan weer af. Er volgde een optreden met de ruige rockformatie Normaal; van 'Duiven op de Dam' kwam in 1993 een houseversie op de markt en Gert en Hermien ont wikkelden zich tot een cult-act die het erg goed deed in rokeri ge discotheken. Gert en Hermien bleken ineens ook reuze modern, want ze toonden zich uiterst begripvol tegenover hun dochters Sheila en Sandra. Die poseerden wa rempel in hun blootje voor de Playboy. Maar ook de revival kende een zwarte periode: Her mien kreeg in 1997 een hartin farct. Ze herstelde, maar begon zich langzaam af te vragen of ze nog wel verder wilde met het drukke leven in de showbusi ness. En met Gert. Dat leidde tot de breuk. Die al zó volledig blijkt te zijn dat Gert en Hermien inmiddels niet meer bij elkaar wonen. „Er zal wel eens een gelegenheid zijn met de kleinkinderen, waarbij ze elkaar weer tegen het lijf lo pen", zegt dochter Sandra. „Dan zullen ze elkaar heus niet ontwijken. Maar het is niet meer zo dat ze nog gezellig voor de koffie bij elkaar over de vloer komen." danny verbaan Tabaksfabriek Terwijl ik naar het Journaal zat te kij ken, klonken er opeens vreemde sisge luiden. Er volgden twee knallen en mijn beeldscherm werd grijs. Even flikkerde het beeld weer op, maar toen viel het definitief weg. Mijn televisie was ruim hvintig jaar oud, dus zoiets was te verwach ten. Toch leek het alsof mijn toe stel er de brui aan had gegeven omdat het die verbijsterende beelden Van huilende, wan hopige Albanese vluchtelin gen nier langer kon verdragen. Ik geloof dat ik maar even wacht met de aanschaf van een nieuw toestel. Zelf kan ik er ook nier meer tegen, al die beelden van onmetelijk leed. Of is dat struisvogelpolitiek? Moet je jezelf dwingen om te kijken, moet je weten wat zich afspeelt in de we reld waarin je leej't? Maar ook als je daar zelf zowat aan onderdoor MAARTEN 'T HART gaat en alle leven lust voelt wegebben? Ik heb inmiddels al gemerkt dat je. als je je beperkt tot het beluisteren van de Radio Nieuwsdienst, iets minder ter neergeslagen bent. Maar ja, dan voel je je weer schuldig omdat je jezelf spaart, terwijl honderduizenden doodongelukkig zijn. Toen ik in Leipzig was, werd aan alle daar aanwezige schrijvers gevraagd of ze voor de Duitse televisie hun stand punt uiteen wilden zetten over de NAVO-bombarclementen. We zaten in een rijtje te wachten op onze beurt. Je kon niet horen wat degeen die aan de beurt was naar voren bracht, je kon hem alleen maar zien. Je had beeld, maar geen geluid. Mij viel op hoe hef tig en druk al mijn collega 's gesticu leerden. Ze hadden stuk voor stuk- blijkbaar een duidelijk standpunt en wisten dat welsprekend naar voren te brengen. Toen ik aan de beurt was, kon ik maar één woord uitbrengen. Erschrecklich, zei ik. (Ik dacht dat dat verschrikkelijk betekende, maar heb inmiddels gezien dat die term niet eens in het woordenboek staat, ik had waarschijnlijk erschreckend moeten zeggen). Na enig aandringen wist ik ook nog het woord erschiitternd te produceren. En ik mompelde in mijn HBS-duits nog iets als: als alles voorbij is zegt de NAVO straks: operatie ge slaagd, maar patiënt helaas overle den. Begin deze week was er het bericht dat de NAVO een tabaksfabriek had ge bombardeerd. Het beurde mij zowaar een heel klein beetje op. Eindelijk iets waar ik helemaal achter kan staan, dacht ik. Wat zou overigens de filoso fie achter dat bombardement zijn? Denkt de NAVO: als wij die Serviërs hun rokertje afnemen, worden ze vre selijk humeurig en jagen ze hopelijk hun regering weg? Waar ik naar uitzie is dat de NAVO, zo deze barre verschrikking ooit nog voorbij gaat, ook elders sigarettenfa- brieken met kruisraketten zal gaan bestoken. En plantages waar ze tabak verbouwen. En bedrijfsruimtes waar ze aanstekers assembleren. En werk plaatsen waar ze de bekende Mascot te-vloeitjes vervaardigen. Wat zal dat spectaculair branden! Hoewel, zo'n vloeitje komt soms heel erg van pas als je een vuiltje in je oog hebt. Wat is het overigens jammer dat A. den Doolaard niet meer leeft. AI mijn kennis over de Balkan heb ik uit boe ken als Het land achter Gods rug en De herberg met het hoefijzer. Was hij maar naar Leipzig geweest. Het ver lossende woord had hij uiteraard ook nier kunnen spreken, maar hij had ongetwijfeld minder met zijn mond vol randen gezeten dan ik. Zou hij voorde NAVO-bombardementen zijn geweest? Ik betwijfel het. MILLENNIU nog dagen Nog 253 dagen en he nieuwe millennium 1 aan. Reden voor deze om in een dagelijkse terug te kijken op bel rijke gebeurtenissen! plaatsgrepen op con ponderende data ini gelopen 100 jaar. De; week: 19 april 1951: e Miss World-verkiezii april 1903: Carnegie schenkt geld Vredesp 21 april 1960: Veronii gint met uitzenden; 2 april 1676: Michieldi ter dodelijk gewond; april 1564/1616: Geb /sterfdag William Sh; speare; 24 april 1870: trein rukt op. 23 APRIL 1616 Club di Giulietta, staat ei ansichtkaart die door de venbus valt. Verona, Itali raadt het poststempel va afzender. Ze bestaat echi geschiedenis is ineens ta De acteur, dichter en ton n schrijver William Shakes van wie we vandaag dep n te- en sterfdag gedenken 1 april 1564-23 april 16161, e haar nooit geschreven .1 wij wel. 'Beste Julia', luid ir tekst. 'Houd je nog steed li Romeo?'. En ze antwooi e weet wel raad met zulke 1 zoekjes. Met dank aan di a ele Juliaclub (Via Galilei o 37133 Verona, Italia) krij e in het Engels te horen: j mijn vriend. Mijn liefde e Romeo is een eeuwigdui gevoel'. Zo krijgt de bero c liefdestragedie aller tijde v modern vervolg, ook alz h schrijver van het dramai n nooit hebben kunnen ve cl den. Evenmin zal Shakes hebben gedacht dat deg seerde film over het onts van de onvergetelijke roi op de drempel van 2000 liefst zeven Oscars in de zal slepen. 'Shakespeare ve', van regisseur John) wordt bij de jaarlijkse uil in 1999 de grote winnaai de wervelende komedie de toneelschrijver tot le\ komt. Shakespeare in lo Romeo en Julia nog stee niet mindere mate. henk ruul MENSELIJ Eigen schuld, dikke bult. Hetj tebestuur van Camden heeftg delijden met HERMAN TRIBEI enige tijd geleden struikeldeoi losliggende stoeptegel i straten van de Londense deelg Tribelmg raakte bij zijn onvrij» partij licht gewond en probeen te halen bij het stadsbestuur, kelde vervolgens zijn advocati die gaven de stomverbaasde E ven redenen waarom het allen eigen schuld was. Een schade ding kon hrj wel vergeten. Dei beter maar moeten opletten, a de gemeente. Hij had ook zijm voorzichtiger neer moeten zett der waren zijn winkeltassen te verzuimde hij de oneffenheid stoep op te merken. Tribelmg vendien veel te snel. Hij hado de kapotte tegel moeten gaan: als klap op de vuurpijl: hij veel om een andere route te kiezen it overkant van de straat te lopen a| had ook nog kunnen aanvoererT man thuis had moeten blijven, het ongeval zeker niet gebeurd, ver gingen de advocaten nogn; Een inwoner van de Amerikaai Washington heeft 30.000 doll (60.000 gulden) betaald voof nend lot. De hoofdprijs ginger zijn neus voorbij want de trekk plaatsgevonden Het slachtoff weert te zijn benaderd dooree sprekende man die hem eenlo waarmee hij 20 miljoen guldei wonnen. Doordat de winnaarf blijfsgunmng had, kon hij hetj ter met innen, aldus USA Toda ren. Hij wilde het lot best voor prijsje verkopen. De man wasi gretig met zijn aankoop: het bi winnende nummers van 27 ml het lot was gekocht op 7 april Een Britse vrouw heeft haar er 10.000 pond betaald voor der die hij tijdens de drie jaar dure) tie voor haar kocht. Zelfs de pd retten en een deurknop voorde mer heeft de vrouw aan haar vr vriend terugbetaald, meldt de krant The Daily Telegraph. De 38-jarige moeder van twee zei dat haar geliefde haar gedr relatie bedolf onder de cadeaus in 1996 echter uit elkaar ginga haar ex-vriend op de proppen f rekening waarop onder meerd; van een deurknop van nog gee' pond, sigaretten voor elf pond, lie, cosmetica en een tuinhekjf vermeld. Toen ze weigerde tet spande de man een rechtszaa- dat hij nog 18.000 pond vanf omdat zij het ge)d had geleend hem was ze er mondeling mee gegaan dat ze het geld voor de) zou terugbetalen op het momd haar financiële positie zou zijn in plaats van de presentjes tel Voordat de rechtbank in de spraak kon doen, bereikten del dende partijen een overeenkc vrouw besloot haar ex-geliefde) pond te betalen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2