Kleurrijk richting nieuw millennium e schoonheid van twee moordende soldaten Onbeholpen én sierlijk Cultuur Kunst Literaire boegbeelden in Letterkundig Museum Beastie Boys zijn tegenwoordig wel erg braaf Dijkema geeft zich groots afscheid •gens bemiddelaar bij Boijmans 3DAMProf. Mr. E.C.M. Jurgens gaat bemiddelen in het iet tussen een aantal medewerkers en de directie van Mu- iBoijmans Van Beuningen in Rotterdam. Directe aanlei- voor het conflict was het voornemen van museumdirec- Chris Dercon om een schilderij van de Amerikaanse kun- lar Mark Rothko uit de collectie van het museum te verko roor acht miljoen gulden. Van de opbrengst zou Boijmans werken kunnen kopen die beter in de collectie passen. Het ersoneel is echter tegen het afstoten van werken uit de irisch opgebouwde collectie'. De verhoudingen kwamen deze maand op scherp te staan toen de staf een brief liet ken waarin het management gebrekkig werd genoemd. ininatie Jeugdtheaterschool De Jeugdtheaterschool Zuid-Holland uit Gouda is met milievoorstelling 'Grimmige Sprookjes' genomineerd voor )P-theaterprijs 1999. Het jeugdige amateurgezelschap van 20 leerlingen vertolkt op eigentijdse wijze zes verschillende ilen van sprookjesschrijvers de gebroeders Grimm. De theaterprijs wordt jaarlijks uitgereikt tijdens het Landelijk h ral Amateurtheater in Amsterdam en bestaat uit een be- van 10.000 gulden. Een jury nomineert elk jaar vijf voor- ngen uit ruim honderd producties. 'Grimmige Sprookjes' dl It zaterdagavond 13 en zondagmiddag 14.juni opgevoerd in er De Engelenbak in Amsterdam. (vijver wordt tulpenzee mg» Kunstenaar JAS (Johannes Adriaan Smit) gooit van en morgen een miljoen gele tulpen in de Hofvijver. Niet [gemis over die bloemsoort, maar als hommage aan Vin van Gogh. Het kunstwerk 'Levend geel van JAS' wordt za- ;g officieel onthuld. Bij de opening leest de kunstenaar voor iieven van Van Gogh, waarin de beroemde schilder zijn :fde voor de kleur geel beschrijft. JAS wordt gezien als een )hristo. Hij houdt alleen niet van inpakken, maar wil uit- i met geurende kunstwerken. Zo maakte hij twee jaar ge- iop het Noordeinde een enorme sculptuur van hyacinten van koninginnedag. JAS is geboren in de bollenstreek en irom zo dol op tulpenvelden. Het kunstwerk kost ongeveer 10 gulden die de kunstenaar samen met De Galerie op- In die Haagse kunstinstelling is van 24 april tot 26 mei en expositie van JAS te zien. den haag felicia kuyten Vier lichte letterheren, zo heet de tentoonstelling in het Letter kundig Museum in Den Haag waarin vier schrijvers zijn bij eengebracht namelijk: Godfried Bomans, Kees Stip, Simon Car- miggelt en Kees van Kooten. „Ogenschijnlijk hebben deze vier heren niets met elkaar te maken, behalve dan dat drie van de vier literaire boegbeel den in 1913 zijn geboren", ver telt Dick Welsink, conservator van het Letterkundig Museum. „Toch zijn ze op verschillende gelegenheden en op verschil lende manieren elkaar ergens in hun carrière tegengekomen. Zo is Simon Carmiggelt het gro te voorbeeld van Kees van Koo ten en onderhielden ze een cor respondentie met elkaar, waar van brieven op de tentoonstel ling zijn terug te vinden. Ook is er een Solex te zien waar Bo mans en Carmiggelt samen re clame voor maakten. Er is ge zocht naar raakvlakken tussen de schrijvers, deze loopt als een rode draad door de tentoon stelling heen". Veel van het getoonde heeft een persoonlijke waarde voor de schrijvers. Zo zijn er foto's te zien van een jonge Van Kooten tussen de schuifdeuren van het ouderlijk huis. De pijp en ta bakspot van Bomans. Jenever- flessen van het merk Reynben- de, verwijzend naar het gelijk namige tijdschrift dat Carmig gelt redigeerde. Ook het doden masker waarop grimeur Arjen van de Grijn alle snorren en pruiken van de typetjes van Van Kooten en De Bie aanpaste heeft een plek. Naast de ge bruiksartikelen zijn er ook bij zondere schriften te zien met uitgeschreven 'Kronkels' van Carmiggëlt en 'Erik' en 'Pieter Bas' van Bomans. Verder wor den er schilderijen getoond, waarop de schrijvers op ver schillende manier zijn gepor tretteerd. De tentoonstelling is vormge geven door decorkunstenaar Theo Tienhooven. Door ge bruik te maken van licht en be weging bij het opstelling van de boeken en gebruiksartikelen, weet hij van een doorgaans saaie 'papieren' tentoonstelling een levendig geheel te maken. Gelijktijdig met de opening van de tentoonstelling wordt er een boek gepresenteerd. Het boek. eveneens onder de naam "Vier lichte letterheren', vormt aflevering 44 in de reeks schrij versprentenboeken. Schrijvers als Gerrit Komrij laten hun licht schijnen op Bomans, Carmig gelt, Stip en Van Kooten. De tentoonstelling in het Let terkundig Museum duurt tot 12 september. Stadsgehoorzaal heeft een 'eigen orkest' Trots kondigde directeur Petra Unger het gisteren aan: de Stadsgehoorzaal heeft een 'eigen orkest'. Ze mag vanaf volgend seizoen Nieuw Sinfonietta uit Am sterdam haar 'Ensemble in Residence' noemen. Mini maal drie jaar gaat de sa menwerking duren, ver klaarde directeur Frans Brouwer van Nieuw Sinfo nietta. Maar het kan ook best langer gaan duren. leiden annet van aarsen Vaste gast in het genre klassieke muziek is verder het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, dat het leeuwendeel van de se rie 'Meesterwerken' gaat ver zorgen. De blazerssectie gaf gis teren in de EWR-zaal vast een voorproefje tijdens de feestelij ke presentatie van het nieuwe seizoensprogramma. Kleurrijk op weg naar een nieuw millennium, is het motto waaronder Unger haar plannen voor het komende seizoen pre senteerde. Ze boekte muzikan ten uit alle windstreken. Fado zangeres Dulce Pontes uit Por tugal gaat het na een eerdere afzegging opnieuw proberen: uit Ierland komt onder andere Mary Black. Cuba stuurt Vieja Trova de Santiaguera en Eliades Ochoa (van de Buena Vista So cial Club) en uit Amerika komt Randy Newman. Uit een ver verleden duikt Georges Mous- taki op, met zijn liedjes over liefde, weemoed en verlangen. Net als dit seizoen doet ko mend jaar weer een groot aan tal Nederlandse sterren de Stadsgehoorzaal aan. Onder hen Ruth Jacott, Rob de Nijs, Willeke Alberti, Benny Neyman en BZN. Ook in de categorie Nederlandstalige popmuziek heeft de Stadsgehoorzaal haar slag geslagen: Blof, Van Dik Hout, De Kast en Frank Boeijen komen naar Leiden. Het nieuwe seizoenspro gramma ontlokte goedkeuren de geluiden uit de monden van de plaatselijke cultuurbobo's. Een gevarieerd en boeiend pro gramma, vonden zij. De meeste aandacht ging gistermiddag uit naar de verrichtingen van de Stadsgehoorzaal op het gebied van de klassieke muziek. De sa menwerking met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest en de innige relatie, die de Stadsgehoorzaal is aangegaan met Nieuw Sinfonietta spron gen vooral in het oog. De Stads gehoorzaal wil er nieuw publiek mee lokken, en dan vooral de jonge garde. Nieuw Sinfonietta hoopt de jongeren niet alleen te bereiken door een serie concerten af te werken. „Leiden wordt straks de residentie van Nieuw Sinfo nietta Amsterdam. Vanaf sep tember horen we een beetje bij Leiden", verklaarde directeur Frans Brouwer. „Dat zou je bluf kunnen noemen, maar wij wil len meer doen dan alleen spe len. We kleden het aan. Ieder een die wil, kan straks over on ze concerten uitleg krijgen van een van de musici." Belangrijk is natuurlijk dat we vaker komen dan een keer. En we komen met vernieuwende programma's. We combineren telkens werken van Haydn met composities uit deze eeuw. Voorts is de bedoeling dat we een programmablad uitgeven en cd's aanbiedem. In septem ber nodigen we in verband met het nieuwe vak culturele vor ming een paar honderd scho lieren uit bij onze repetities. We willen ze in de winkel laten kij ken, heel informeel." Het Noordhollands Philhar monisch Orkest heeft met zijn bijdrage in de serie 'Meerster- Randy Newman vertolkt hoogtepunten uit zijn omvangrijke oeuvre en songs van het nieuwe album 'Bad Love'. foto william morris agency werken' eigenlijk hetzelfde doel. „Een bijzonder en toegan kelijk programma aanbieden, met beroemde gastdirigenten en solisten die veel in hun mars hebben. We spelen bijvoor beeld een keer met Alexander Liebreich als dirigent en Janine Jansen als soliste op viool. Dat is beslist een aanrader. En ook hebben we een keer Peter Do- nahoe als solist op piano", al dus kondigt Stan Paardekooper van het orkest aan. Het nieuwe seizoensprogram ma is vanaf morgen (gratis) af te halen bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, het stadhuis, K&O en in alle gemeentehui zen en openbare bibliotheken in de Leidse regio. muziek recensie louis du moulin omdat het oog steeds wil, traden de Beastie Ahoy' 'in the round' op. eigenlijk het meest op- lijke aan de rentree van ivYorkse hiphopinstituut derlandse bodem. Want ideale 'pakkans' die het en vanuit het hart van de met zich meebracht, :n MCA, Mike D. en King Ad-rock geen gebruik om tot historische interactie met de pakweg zevenduizend fans te komen. 'Fight For Your Right To Par ty' heette in de lente van 1*987 de verrassende hit, waarmee drie joodse lefgozertjes zich in een klap schaarden bij de Ame rikaanse rap-elite. Vervolgens deden ze zo'n dikke tien jaar hun codenaam alle eer aan door bijna doorlopend onhan delbaar in het gebruik te zijn. Waarbij Adam Yauch (alias MCA), Michael Diamond (Mike D.) en Adam Horowitz (King Ad-rock) er al die tijd op hun helderste momenten wel steeds in slaagden om interessante projecten te produceren. Afgaande op hun jongste al bum 'Hello Nasty' lijken 'de Beasties' qua muzikale potentie nog wel even mee te kunnen, maar als live-act hebben ze he laas hun wilde haren verloren. Van de onvoorspelbaarheid en de provocaties, die ooit belang rijke ingrediënten waren in hun luidruchtige pretpakket, is na genoeg afstand gedaan. Wat het 'supertrio' en begeleiders thans uit de mouw schudden, is vrij wel geheel volgens het spoor boekje en blijft, afgezet tegen het ruige verleden, bijzonder braaf. Vorig jaar augustus op Lowlands ging het er nog wel even doldriest aan toe, maar toen lieten de heren zich snel meeslepen met de bij voorbaat al in geweldige hosannastem ming verkerende meute in de overvolle festivaltent. In 'Rot terdam' kwam het er niet van, ondanks de zo uitnodigende 'boksringopstelling'. die door de Osdorp Posse tijdens de (korte) 'warming up' als een ge heim wapentje wel optimaal werd benut. Het kan natuurlijk zijn dat de Beastie Boys bij voorbaat al te leurgesteld waren over de lege tweede ring, voor hen onge woon na alle uitverkochte bak ken van het voorbije jaar. De opkomst van dinsdagavond in combinatie met de feitelijke po diumprestatie zijn in elk geval niet vertrouwenwekkend voor hun eerstvolgende bezoek: het Tibetan Freedom Concert op zondag 13 juni in de Amster damse RAI, waar overigens he lemaal geen reclame voor werd gemaakt. oonstelling Italiaanse prentkunst in UB en Prentenkabinet m lopen de soldaten van es in hun blootje als zij üderen van Bethlehem orden? Om bloedspatten n wapenrok te voorko- De tentoonstelling 'Itali- prentkunst van de zes eeuw' roept intrigerende op. De expositie, die tot 12 mei duurt en deels te in de hal van de Leidse siteitsbibliotheek, deels Prentenkabinet, geeft een o beeld van de collectie de-eeuwse Italiaanse unst uit het Prentenkabi- |iden. houtsneden ademen de te cultuur van de Renais- tvaarin de homo univer- goden nabij kwam. Een ming in deze tijd, waarin stukken vlees met ogen arena van Jerry Springer raken. De prenten zijn kt naar het werk van be- meesters als Rafaël, Mi- elo en Titiaan. Zo heeft bekende schilderij over ocoöngroep model ge- foor 'Karikatuur van de n'. de houtsnede van Boldini (1510-?). Zowel fceldhouwkunst als in de rkunst werd deze beel- «p veelvuldig gekopi- itiaan stak daar op zijn rij de draak mee. Hij ift Drie mannen in een landschap, gravure van Marcantonio Raimondi. fotoub omringde de Trojaanse priester niet binnen te halen, met apen Laocoön, die de Trojanen waar- in plaats van mensen, schrijven schuwde het paard van Troje de samenstellers van de catalo gus. En stelde daarmee de na- aperij aan de kaak. Dat het pointillisme niet uit de lucht kwam vallen, is af te le zen aan de gravure 'Drie man nen in een landschap' van Mar cantonio Raimondi (1480- 1534), een van de bekendste Italiaanse graveurs uit de zes tiende eeuw. Drie Florentijnse soldaten worden verrast door het leger van Pisa. Kennelijk hebben ze net gebaad in een beekje, want ze zijn alledrie naakt. Of ging het de kunste naar om de gespierde bilpartij en de machtige schouders en kon je die onder het krijgstenue niet erg goed zien? Vooral het contrast tussen licht en donker is bij deze graveur prachtig en maakt dat je de Figuren bijna kunt vastpakken. Om dat te be reiken maakte Raimondi ge bruik van de zogenaamde stip peltjestechniek, die in de ne gentiende eeuw door fie grote Franse schilders zou worden overgenomen. Enige bevreemding wekt 'De kindermoord van Bethlehem', een gravure van Martino Rota (1520-1583). Op een heuvel zien we Jezus en Maria met het kind op een ezeltje wegvluch ten. terwijl in het aangrenzende dal soldaten met de slachting bezig zijn. De twee soldaten rechts op de gravure doen vreemd aan. De samenstellers van de catalogus schrijven dat Rota het gespierde lijf van deze twee mannen, geheel volgens de maniëristische traditie, per fect heeft willen weergeven. Om die spieren goed te laten uitko men, moest het model vaak een onnatuurlijke, gewrongen hou ding aannemen, als een soort body-builder poseren. Maar deze twee kerels doen gewoon of hun neus bloedt en lijken ge heel los te staan van het drama. En waarom ze in tegenstelling tot de andere soldaten naakt moeten zijn, is ook niet echt duidelijk. Je vraagt je bij dit soort taferelen altijd af: was dat offer van Jezus nu eigenlijk wel zo indrukwekkend? Vóór hij aan het kruis werd genageld, hadden immers al honderden andere kinderen door Zijn komst het leven gelaten. In de vitrines bevinden zich ook prenten en gravures die al leen maar bekoren. Zo'n gravu re is 'De dood verrast een vrouw voor een spiegel' van de monogrammist M. De vrouw kijkt onbekommerd naar haar achterkant. Word ik niet te dik. zie ik er nog wel goed uit? De delicate houding van haar rech tervoet ontroert. De dood zal haar zachte lichaam straks droog en knokig maken. Maar, dankzij de graveur, nog even niet, nog even niet. theater recensie dick van teylingen De Trust speelt Cataract van Rainald Goetz. Spel: Lucas Dijke ma. Vertaling: Tom Kleijn. Regie en vormgeving: Then Boer- mans. Gezien: 21/4, LAKtheater, Leiden. Op een anonieme stoel onder een grote stalen lampekap zit naast een ijzeren ziekenhuiskastje een man. Hij is wat in elkaar gedoken in zijn lichtblauwe oude-mannenpyjama, jas in de broek, de blote voeten daaronder tegen elkaar (dat zal anderhalf uur lang zo blijven), over zijn ogen ligt een blauw waas. Ondanks alle signalen van verval maakt hij geen uitgebluste of wanho pige indruk; eerder komt hij over als een strijdba re twijfelaar, ervaren en onbevangen tegelijk. Hij heeft veel nagedacht en hij heeft nog steeds veel te overwegen. „Jammer dat je zoveel niet weet", zegt hij. Die onwetendheid leidt tot verwonde ring over de wereld: over wetenschappelijke wet matigheden, vriendschap, seks en verval. De Trust is dé pleitbezorger van Rainald Goetz. De groep speelde eerder veel van zijn furieuze stukken, zoals de trilogie Oorlog. In Cataract laat de Duitse auteur zich van een andere, mildere kant zien. De woede heeft plaatsgemaakt voor twijfel, berusting in het onkenbare en melancho lie, verbazing en ook enthousiasme om wat voor bij is. „Het stelt je gerust dat er al zoveel fantas tisch is gebeurd." Maar dat betekent niet dat de stellingnames ontbreken: het is nog steeds van belang om een mening te formuleren, hoe ijl die in het licht van de tijd ook mag zijn. 'Anderzijds' is een sleutelwoord in het stuk, en 'eigenaardig'. De man op de stoel lijkt een symbool voor de mensheid: ziek, immobiel, blind, maar niet zon der lucide gedachten en humor, Lucas Dijkema neemt met de zware monoloog van anderhalf uur solo afscheid van de Trust. Ruim tien jaar geleden richtte hij de groep op met onder meer Theu Boermans, die deze voor stelling regisseert. Dijkema speelt de monoloog indrukwekkend: in al zijn kleinheid groots, licht en toch met veel overwicht. Hij laat zich in zijn hoofd kijken zoals Goetz dat met een scheermes je probeerde, in een poging meer greep op de wereld te krijgen. Dijkema spreekt schijnbaar op de tast, maar balanceert heel precies tussen asso ciatie, argumentatie, aarzeling en publieksge richtheid. Ongeveer halverwege de voorstelling licht de rest van het speelvlak blauw op, wat de man nog sterker isoleert in zijn cirkel van licht. Sterven doe je in eenzaamheid. Cataract is een voorstel ling waarmee je lang alleen kunt zijn. Tentoonstelling over schildpadden in Naturalis 'Help de turtle uit de soep' heet de tentoonstelling, die vanaf zaterdag in de Galerie van Naturalis is te zien. Het is een initiatief van het Wereld Natuur Fond en het natuurhis torisch museum om de be dreigde zeeschildpad onder de aandacht te brengen. WNF gaf ruim een maand geleden het startsein voor de actie 'help de turtle uit de soep' door kinde ren een reuzescnildpad te la ten tekenen op de vloer van de Martinihal. In de Galerie van Naturalis zijn nu 180 foto's van schildpadstoeptekeningen te zien, nog eens 550 kleurplaten en zo'n 200 vrije tekeningen. En natuurlijk echte zeeschild padden uit de collectie van het museum. Welbeschouwd is de naam van de expositie fout. Volgens conservator S.M. Hoogmoed, die bij het museum de reptie len en amfibiën onder zijn hoede heeft, bestaan er over de hele wereld zeven soorten zeeschildpadden. Slechts een enkele soort helandt in de soep. „De lederschildpad bij voorbeeld, smaakt niet lekker. Te vet, olie achtig. Deze dieren kunnen wel twee meter lang worden, van kop tot staart. In de zomer trekken ze naar het noorden, op jacht naar kwal len. Ze komen dan zo ver ills het zuiden van Groot Britan- nië. En soms verdwaalt er één. Er spoelen regelmatig leder schildpadden aan op de kust van Nederland, meestal dood." Niet elke zeeschildpad is dus een soepschildpad. Maar dat neemt niet weg dat de meeste soorten in hun bestaan be dreigd worden. Verstoring van de stranden, waar de dieren hun eieren leggen, is een van de grootste problemen. Leg- stranden waar ook ter wereld vallen 'ten prooi' aan toerisme. Er worden hotels gebouwd en wegen langs aangelegd. Lokale bevolkingen plunderen daar naast de nesten, de eieren zijn een lekkernij. En ook de illega le handel in schildpadsouve- niers vormt een bedreiging. Net als de garnalenvisserij. Zeeschildpadden zwemmen vaak in de netten en verdrin ken dan. Of hij het echt 'leuke' dieren vindt, weet conservator Hoog moed niet zo goed. Intrigerend zijn ze wel. „Op het land zien ze er zo zielig uit, zo onbehol pen. Ze zijn zo zwaar, dat ze zich moeten voortslepen. Maar in het water zijn ze de sielijkheid ten top. Ze vliegen door het water." 'Help de turtle uit de soep' Is vooral bedoeld voor kinde ren. Vanaf vandaag is de ten toonstelling in de Galerie van Naturalis te bezichtigen. Za terdag (24 april) om 15.00 uur is de officiële opening. Een groep jeugdige artiesten neemt de bezoeker in een 'muzikaal' sprookje mee in het leven van de zeeschild pad. De tentoonstelling is tot en met 30 mei te zien. i nende verhalen over reptielen en amfibiën in Naturalis. foto naturalis ring over 'groene hel' in Naturalis j. Bioloog dr. Rinus Hoogmoed houdt dinsdag 27 april in uditorium van Naturalis, een lezing over het Amazone- id in Brazilië. Hoogmoed verricht sinds 20 jaar veldwerk in tropische regenwouden, voornamelijk gericht op reptielen ofibiën. Naast spannende verhalen, zal de expert van Na- is ingaan op zijn onderzoeksresultaten. In zijn lezing zal jmoed vooral vertellen over reptielen en amfibiën uit de naamde 'groene hel' van Brazilië en de manier waarop de ireiding van de soorten ontstaan zou kunnen zijn. Geïnte-5 erden zijn welkom vanaf 10.30 uur. De toegangsprijs is fl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23