'Ieder mens wordt als moslim geboren' Kerk Samenleving DONDERDAG 22 APRIL 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 07 WEEROVERZICHT BUITENLAND Waarom bekeren Nederlanders zich tot de islam? Twee vrouwen vertellen over hun bekering. „Ieder mens wordt als moslim geboren. Het zaad van het ge loof was in mijn hart al veel langer aan wezig", zegt Annebregt Dijkman. Caro- lien Wijnia, die zich elf jaar geleden be keerde tot de islam, „gelooft al lang niet meer in toeval." amsterdam robert van de woestune Twee verschillende vrouwen, één keuze. Carolien Wijnia (37) woont met haar dochters van negen en vijf in Amsterdam. Ze werkt als freelance se cretaresse en studeert rechten aan de Open Uni versiteit. Wijnia is al meer dan tien jaar moslim. De 20-jarige Annebregt Dijkman bekeerde zich ruim een jaar geleden officieel tot de islam. Ze studeert nu islam aan de Hogeschool van Am sterdam. Carolien Wijnia werd gereformeerd opgevoed. Terwijl haar ouders zich steeds verder van de kerk verwijderden, namen de vragen bij hun dochter over geloof, leven en dood toe. Ze ging vrijwillig op catechisatie. Maar dat leverde weinig op. Ze had grote moeite met de goddelijkheid van lezus, de macht van de pastores binnen de kerken en de passiviteit van de gelovigen. Ze zocht het bij het Humanistisch Verbond, waar ze wel alle ruimte kreeg en goede gesprekken voer de. „Maar ik geloofde nog steeds in God. Dat was moeilijk te rijmen met het humanistische ge- dachtengoed." De islam kreeg voor haar steeds meer een ge zicht. „Ik vond een God waarmee ik rechtstreeks kon communiceren, die heel dichtbij kwam, me de dankzij het ontbreken van hiërarchie in de is lam. Tot mijn eigen verbazing bleek de God uit de islam overeen te komen met mijn godsbeeld uit het christendom. Terwijl ik een heel stereo tiep beeld had van de islam en Allah." Wijnia heeft de islam nu helemaal in haar le ven geïntegreerd. Lezen uit de koran, bidden, vasten, het zich onthouden van varkensvlees. Het is allemaal vanzelfsprekend geworden. „Ik weet niet beter. Overigens heb ik zelf nooit het gevoel gehad dat ik afstand deed van het christendom, lezus en de profeten zijn immers ook bekend in de islam? De God van de islam is precies dezelfde God waarmee ik ben opgegroeid." Annebregt Dijkman is niet christelijk opge voed. Ze heeft er ook nooit enige affiniteit mee gehad. „Ik heb altijd een negatief beeld van het christendom gehad. Voor mijn gevoel vlogen mensen elkaar in naam van God in de haren. Bo vendien geloofde ik niet dat lezus de zoon van God was." Het kan snel gaan. Op haar zeventiende ont moette Dijkman in een discotheek in Drachten de uit Marokko afkomstige Abdenbi. Het klikte. Hoewel Abdenbi niet praktiserend moslim was, ging Dijkman zich op aanraden van haar moeder toch verdiepen in de islam. Er ging een wereld voor haar open. Alles viel op z'n plaats. Ik kreeg antwoord op mijn vragen." Op 21 november 1997 werd Dijkman officieel moslim. „Dat had ik in de zomervakantie van dat jaar al besloten. Ik was zo met de islam bezig." Hoewel het niet noodzakelijk was wilde Anne bregt toch officieel belijdenis doen. „In mijn hart was ik al lang moslim, maar ik vond het heel bij zonder om dat in het openbaar uit te spreken." In het Marokkaanse consulaat in Amsterdam leg de ze de geloofsbelijdenis van de islam af, de shahada - 'Er is geen god dan Allah en Moham med is zijn profeet'. Een jaar geleden ging Dijkman een hoofddoek dragen. „Omdat ik het gevoel had dat ik niet her kenbaar genoeg was als moslim. Ik wil de hele wereld laten zien dat ik de waarheid heb gevon den." Ook voor haar medebroeders en zusters wil ze herkenbaar zijn. Hoewel ze van anderen weet dat je grote problemen kunt krijgen met het dragen van een hoofddoek - „sommigen hebben hun baan daardoor verloren." - heeft ze tot nu toe louter positieve reacties ontvangen. Ze voelt zich er wel bij. Het dragen van een hoofddoek is geen plicht, maar een recht. „Ik vind het nu niet goed meer om mijn lichaam te exploiteren alsof het een product is. Bovendien herinnert de hoofddoek mij voortdurend aan de keuze die ik gemaakt heb voor de islam." Ook Carolien Wijnia heeft in het verleden af en toe een hoofddoek gedragen. Nu doet ze dat niet Annebrecht Dijkman: „In mijn hart was ik allang moslim, maar ik vond het heel bijzonder dat in het openbaar uit te spreken." Baas™ meer. „Ik wil de buitenwereld laten zien dat je ook op een moderne manier moslim kunt zijn", zegt ze. „Ik draag geen hoofddoek, wel een lange broek en mijn kinderen gaan naar een openbare school." Het dragen van een hoofddoek heeft volgens haar niets met het geloof te maken. „Het gebruik wordt gebaseerd op de hadith, de overleverin gen over het leven van Mo hammed. Maar de ont wikkelingen in de maat schappij staan niet stil. Je gaat nu toch ook niet meer met een ka meel naar je werk?" Als je geen hoofddoek draagt, heeft dat ook effect, vindt Wijnia. „Mensen zijn vaak verbaasd als ze ho'ren dat ik moslim ben, terwijl ik er heel gewoon uitzie. Dat opent deuren voor een ge sprek." De islam is een geloof dat je heel verschillend kunt interpreteren: van zeer strikt tot heel ruim, zegt Wijnia. De meeste bekeerlingen zijn in het begin strenger in de leer dan moslims-van-huis- uit. „Dat heb je nodig bij je proces van omme keer, om een goede basis te leggen. Als je over gaat naar een ander geloof moet je stevig in je schoenen staan." Dat er in Nederland een negatief beeld over de islam bestaat hebben moslims zelf mede in de hand gewerkt, vindt Annebregt Dijkman. Er is sprake van veel conserva tisme en star heid. „Het zelfde ver schijnsel doet zich voor bij Nederlanders die naar het buitenland zijn geëmi greerd", zegt Wijnia. „Hun geloof is ook stil blijven staan. Maar als je in een islamitisch land komt, zie je pas hoeveel verschillende gezichten de islam heeft." Zowel Wij nia als Dijkman proberen ieder op hun eigen wij ze de beeldvorming over de islam in positieve zin te beïnvloeden. Dijkman overweegt een studie Arabisch na de HBO-islam. „Kennis vergaren is voor mij het allerbelangrijkste. Ik wil een positief beeld van de islam uitdragen." Hoe? „Misschien begin ik na mijn afstuderen wel een adviesbu reau of treed ik in dienst van de overheid." Wij- ISLAM IN NEDERLAND Nederland is een ander land geworden. De spreekwoordelijke boerenkool met worst en de bruine boterham met kaas hebben tegenhangers gekregen in couscous, muntthee en lamskebab. Het christendom, dat altijd al een haat - liefde verhouding kende met het jodendom, heeft er in de afgelopen dertig jaar een concurrent bij gekregen in de vorm van de islam. nia geeft af en toe voorlichting op scholi n buurtcentra. Voor Wijnia is de ramadan als jaarlijks rend ritueel een 'enorijie inspiratiebron niet te eten en te drinken neem je afstand alledaagse. Vasten doe je voor God. He n vorm van meditatie. Voor mij is het ie een overwinning op mezelf. De geest dan het lichaam. Als je de ramadan hije bracht, geeft dat een gevoel van voldoe blijdschap." Annebregt Dijkman deed voor de tweede keer mee aan de vasten het als heel plezierig ervaren. Bijna alle vasten en dat geeft een gevoel van ver! - heid." In de praktijk valt het soms niet met moslim te leven. Zo maakt Dijkman mee dat ze ergens komt waar varkensvla eten is verwerkt. Lastig, want varkensvlef boden voor moslims. Verder vindt ze het dat de oproep tot gebed in Nederland klinken. „Dat zou ik graag eens willen ho Wijnia: „Ik vind nog steeds dat je voora vulling moet geven aan je geloof. Zo orgai na de ramadan bij mij thuis altijd een Je moet het zelf maken, want je kunt nei terugvallen. Dat ervaar ik ook bij de op van mijn kinderen." Naar de moskee gaat Wijnia niet. „Ik niet over. Alle moskees hier in Amsteri naar etniciteit verdeeld. Preken worden gen taal gehouden. Dat alleen al is een belemmering." Maar dat heeft ook een kant. „Individuele verantwoordelijkheid nen de islam een groot goed. Niet één mi tijdens de ramadan aan mij vragen: vasl Dat is mijn eigen pakkie-an. En dat b< prima." WÊSÈBÊÊÊSM Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuiden en zuidwesten overwegend bewolkt en nu en dan regen. Elders droog en zon nige perioden. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden, langs de kusten enkele graden hoger. Zweden: Gergeld zon en meest droog. Naar het zuiden toe meer wolken en plaatselijk wat regen Mid- dagtemperatuur tussen 8 graden in het noorden en 12 graden. Denemarken: Wolkenvelden, vooral morgen ook wat zon. Verder hier en daar een buitje. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien, kleine kans op onweer. Tussendoor ook zon. Middagtem peratuur van 10 graden in het noordwesten tot 15 bij Londen. België en Luxemburg: Enkele buien, maar ook zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele versprei de buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Portugal: Zonnige perioden, maar vooral in het noorden ook enkele buien. Middagtemperatuur van 15 gra den bij Porto tot 22 in de Algar- ve. Madeira: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Maxima ongeveer 21 graden. Spanje: Perioden met zon en enkele bui en, met name in het noorden. Middagtemperatuur variërend van 15 graden in het noorden tot ongeveer 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. In het noor den ook wel wolkenvelden. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Marokko: Westkust: tamelijk zonnig en droog, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur van 20 graden bij Tanger tot 28 in het zuiden. Tunesië: Perioden met zon. Vooral morgen ook enkele regen- en onweers buien. Maxima van 25 graden aan zee tot 37 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Morgen vanuit het westen meer bewolking en later op de dag meer buien. Middag temperatuur tussen 17 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Italië: Zonnige perioden, maar ook een enkele bui, mogelijk met onweer. Morgen droger en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vooral mor gen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 19 en 24 graden. Malta: Eerst perioden met zon. Vandaag later op de dag en morgen enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur 24 graden. VRIJDAG 23 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.27 Zon onder 20.49 Maan op 12.58 Maan onder03.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.25 23.10 23.58 22.43 Laag 05.25 18.27 05.06 18.08 Weerrapporten 21 april 20 uur: Klagenfurt regenb Kopenhagen half be Las Palmas onbew Amsterdam regenbui Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Boedapest Bordeaux temp neersl Malta 17 10 9.0 18 10 8.0 18 9 60 17 7 7.0 18 10 4.0 16 9 70 17 10 7.0 18 8 5.0 15 10 10.0 17 10 40 11# 5 20.0 22 13 00 22 14 0.0 w2 14 4 0.5 15 1 0.1 17 12 3.0 17 10 6.0 21 12 0.0 14 9 5.0 17 8 8.0 14 8 22.0 14 10 0.0 15 6 0.9 Griekenland en Kreta: Zonnige perioden met op beide dagen kans op een bui. Middag temperatuur tussen 22 en 27 graden. Turkije en Cyprus: Redelijk zonnig en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur langs de kusten 20 tot 23 graden. Stockholm regen Warschau halt bew Wenen zwaar bew Bangkok zwaar bew. Buenos Aires onbew Casablanca onbew Johannesburg zwaar bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans hall bew Duitsland: Perioden met zon, maar ook en kele buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur tus sen 15 en 20 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en enkele L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) W warmtefront koufront lagedruk windrichting H hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000— hecto a( KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel adjunct HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T. van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 53171 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 53 1 5 92I ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENUI Maandag t/m vrijdag van 8.30 to? 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging w het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen ƒ1.- betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (h f een toesta) l LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette besch E(j informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur K N H U I buien. Middagtemperatuur van 15 tot 20 graden. Polen: Bewolkt en af en toe regen. Mor gen ook wat zon. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en af en toe regen. Mor gen ook wat zon. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Hongarije: Bewolkt en perioden met regen. Morgen droger en meer zon. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonden feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. M INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 el VANDAAG Koenraad van Parzam (1818- 1894) uit Duits land is één van de heiligen die zonder veel wonderen en lijden het toch tot heilige heeft geschopt, mét een dag waarop hij wordt ver eerd. Hij was lekenbroeder in een klooster van de Capu- cijnen, waar hij 43 jaar werkte als portier. Voor iedereen had hij een goed woord over. Waar nodig gaf hij altijd steun en troost. Aan het eind van iedere dag bracht Koen- raad vele uren biddend aan het altaar door. En als kind ging hij nooit van huis zonder een rozenkrans om de pols. Zijn heiligverklaring is de beloning voor zijn eenvoudige goedheid. Directeur Moslim Omroep thuis Hilversum Het bestuur van de Nederlandse Moslim Omroep (NMO) heeft NMO-directeur F. William op non-actief gesteld. Een onafhankelijk onderzoek moet uitwijzen of hij zich schuldig heeft gemaakt aan intimiderend gedrag jegens enkele vrouwelij ke werknemers. Voorzitter A. Maddoe van de Nederlandse Mos lim Raad, die de zendmachtiging heeft, wilde niet op de zaak in gaan. Een intern onderzoek naar de klachten van enkele vrou wen leverde vorig jaar niets op, aldus de betrokkene. Omdat de klachten bleven terugkomen, besloot het bestuur een nieuw on derzoek in te stellen. William is ruim een jaar directeur van de omroep. De vorige directeur van de NMO, imam A. van Bom mel, werd eind november 1996 op non-actief gesteld. Zeven maanden later werd zijn contract ontbonden wegens gebrek aan managementcapaciteiten. Genezingscampagne in Leiderdorp leiderdorp De evangelist lan Zijlstra houdt 23, 24 en 25 april genezingsdiensten in de Levensstroomgemeente in Leiderdorp. Zijlstra is overal in Nederland en België actief met zijn campag nes en diensten. De dienst begint op 23 april om 19.30 uur, op 24 april om 13.30 uur en op 25 april om 19.00 uur. Sing-in te Lisse lisse In de Nederlands-Hervormde kerk aan de Heereweg 250 in Lisse is zaterdag de tweede Sing-in. Solisten zijn Erwin Haze laar (blokfluit) en Foka Koerts (trompet). De dienst begint om half acht. Jeugddienst met Henk Binnendijk runsburg Henk Binnendijk gaat zondag voor in de jeugddienst van de Hervormde Gemeente in Rijnsburg. Onder de titel 'Ben jij al pyromaan' wordt in de Grote Kerk gesproken over de vraag hoe je een 'aanstekelijk' christen kan zijn. De dienst begint om vijf uur. Gospelconcert in Tripodia katwuk Verschillende gospelkoren verlenen hun medewerking aan een benefietconcert voor het zendingsproject 'longeren in Kameroen'. De toegang bij het concert, op 23 april om 20.00 uur in Tripodia aan de Hoorneslaan in Katwijk, is gratis. Er wordt wel een collecte gehouden voor het project. Doden herdenken in Moskou BEROEPINGSWERK KERKEN Aangenomen: naar Amsterdam- Nieuw West (Ned. geref./chr. ge- ref. samenwerkingsgemeente 'De Bron'), C D. Affourtit te Rozen burg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid- wijk/Pendrecht/Lombardijen, P. Mulder te Capelle aan den IJssel. moskou Orthodoxe gelovigen ontsteken in een kerk in Moskou kaarsen ter nagedachtenis aan de doden. 'Radonitsa' heet het feest, dat de Russisch Orthodoxe Kerk tien dagen na het ortho doxe Pasen viert. foto ap

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18