Op zoek naar de ware bron Smaak Zelfs met pcb's blijft moedermelk het beste Aantal bacteriën in gesneden groente blijft binnen de perken DONDERDAG 22 APRIL 1999 Moedermelk bevat beschermende stof fen die een gunstig effect hebben op de gezondheid van de baby. foto archief INEKE VOLKERS Hoewel moedermelk poly- chloorbifenylen (pcb's) en di oxinen bevat, giftige stoffen uit het milieu, is het nog altijd het beste om een zuigeling borst voeding te geven. Uit recent promotieonderzoek in Rotter dam en Groningen is gebleken dat borstvoeding - ondanks de verontreiniging - gunstigere ef fecten heeft vergeleken met flesvoeding. Pcb's en dioxinen zijn afvalpro ducten van onder meer vuilver branding. De mens krijgt deze stoffen vooral via de voeding binnen. Een gedeelte wordt in het lichaamsvet opgeslagen en een gedeelte blijft in het bloed circuleren. Tijdens de zwanger schap worden ongeboren kin deren er zo aan blootgesteld. De stoffen komen ook in de moedermelk terecht. Maar de effecten lijken mee te vallen. Uit het Rotterdamse onderzoek, dat is uitgevoerd bij kinderen tot ruim 3 jaar, blijkt dat borst voeding een voordelig effect heeft op de motoriek van de kinderen. De eerste maanden van zijn le ven is een kind aangewezen op melkvoeding. Borstvoeding is precies afgestemd op de be hoeften van het pasgeboren kind. Er zijn niet alleen positie ve effecten op de gezondheid van het kind, maar ook op die van de moeder. Uit onderzoek blijkt dat een kind dat borstvoeding krijgt minder risico loopt op het krij gen van allerlei acute en chro nische ziekten. Zo zijn er sterke aanwijzingen dat borstvoeding het risico vermindert op het op treden van diarree, luchtwegin fecties, middenoorinfecties, bacteriële hersenvliesontste king, urineweginfecties en darmontstekingen. Bovendien verlopen deze aandoeningen bij borstgevoede kinderen min der ernstig. Bij kinderen met een erfelijke aanleg voor allergi sche aandoeningen blijkt dat borstvoeding een beschermen de werking heeft. Er zijn ook onderzoeken die een bescher mend effect aantonen voor wie gendood, diabetes en chroni sche darmziekten. Vandaar ook het advies van de Inspectie voor de Gezondheidszorg en het Voedingscentrum: 'Borst voeding is de beste voeding voor zuigelingen en bevordert een gezonde groei en ontwikke- ling.' De beschermende werking van moedermelk wordt toegeschre ven aan de aanwezigheid van afweerstoffen in de moeder melk. Vooral vlak na de beval ling, in de eerste moedermelk, is de concentratie van deze stoffen heel hoog. Later wordt de concentratie afweerstoffen kleiner, maar doordat het kind meer gaat drinken, blijft de op name van afweerstoffen gedu rende de gehele borstvoedings periode voldoende. Het is dan ook van belang dat het kind tenminste drie maanden, maar liever nog langer, moedermelk krijgt. Ook voor de moeders heeft het geven van borstvoeding voor delen: ze zijn bijvoorbeeld eer der terug op het gewicht dat zij voor de zwangerschap hadden. Verder is een relatief klein, maar wel duidelijk, bescher mend effect aangetoond van borstvoeding tegen het optre den van borstkanker na de me nopauze. Het geven van borstvoeding is soms niet wenselijk, bijvoor beeld als het kind een stofwis selingsstoornis heeft zoals fe- nylketonurie (PKU) of galacto- semie. Bij rokende moeders ko men nicotine en andere scha delijke stoffen via de moeder melk bij het kind terecht. Ook als de moeder bepaalde medi cijnen gebruikt kan dit een re den zijn om te stoppen met borstvoeden. w-/-s-t n-clu 0 £>-a-t /-ar n-/-&ts-*a£ a* 5 Spa-water: een bruisende mengeling van regen- en grondwater Kip wereldwijd populair Kippen worden door iedereen in de hele wereld gegeten. het eten van kip rust geen enkel religieus taboe, zoals dati het geval is met het vlees van veel andere dieren. Toen de mens ooit zijn nomadenbestaan opgaf, ging hij zich bezig houden met het fokken van pluimvee. Daarbij heeft de ki meet af aan een voorname plaats ingenomen, omdat zij z gemakkelijk laat fokken en in staat is om haar eigen kostje op te scharrelen. Van de Grieken weten we dat ze zich het tensief op het fokken van kippen toelegden. Bekend is dat het eiland Kos ooit kippen werden gefokt die een week vo dat ze werden geslacht op een dieet van melk, meel, honii peterselie werden gezet. Door de melk kreeg het vlees een mooie blanke kleur en de honing en de peterselie bezorgt de kippen een aangename smaak. De Romeinen namen d voedingsgewoonten van de Grieken over. Bovendien liete de beesten veel wijn in plaats van water drinken. Ook vult de Romeinen hun kippen met fijngemalen vlees, eieren, ti kruiden, specerijen en pijnpitten. De kippen werden nietj braden, maar gekookt of geroosterd. Kippensoep De Franse hofkok Guillaume Tirel, ook wel Taillevent ge noemd, was de man die de eerste licht gebonden romige] pensoep (crème a la Reine) creëerde. Na Tirel begon de ki haar zegetocht in de Franse keukens. Nog altijd staat kip l Fransen hoog aangeschreven. Veel hoger dan bij ons. In I derland was de kip aanvankelijk een luxe voedingsmiddel veranderde tegen het einde van de jaren vijftig toen menl pen op grote schaal ging fokken en ze diepgevroren aan t man bracht. Na een kortstondig succes had de consumer snel door dat die diepgevroren kippen veel te veel vochtb ten. Wat de pan inging als kip, kwam eruit als een piepku Het regende klachten en dat hield ook niet op toen de fok hun kippen vers gingen aanbieden. Ook aan die kippen m keerde veel. Daarom verdween dë kip van de kaart in veel taurants. De typische kippenrestaurants die in ons land w den geopend waren geen lang leven beschoren. Voordelig stukje vlees De bezwaren tegen de kip golden ook toen al de smaak, vi die leek niet meer op de smaak van de boerenkippen diet hun kostje op het erf konden opscharrelen. Niettemin ste consumptie van de kippen jaarlijks met enige procenten, vooral door de lage prijzen. En nog steeds is de kip een vt delig stukje vlees. Bovendien kun je er van alles mee doen Producenten van voedingsmiddelen (en van smaakstoffa het bijzonder) profiteren van het feit dat kip zo weinig sm van zichzelf heeft. Immers, met één of meer van hun prtx ten maak je van zo n smakeloze stuk vlees nog iets. Metz en pakjes zet je in een ommezien een kerriekip, een kip ja balaya, een kip Szechuan, kip met pomodori (tomatensai een provencaalse kip op tafel. Water wordt, ook in Ne derland, steeds meer een standaarduitrusting aan de eettafel. En meestal wordt dan gekozen voor een bron- of mineraalwater, in plaats van leidingwater. Spa behoort tot één van de meest roemruchte waters. Reeds in de middeleeu wen, toen waterdragers het bronwater uit de Ardennen in estafette naar de hoven in de omringende landen droegen, onderkende men de waarde ervan. In de ze ventiende eeuw waren er over de hele wereld al han delscontacten. Hoe komt het dat bronwater uit de Begische plaats de titel 'Spaatje' heeft gekregen? En hoe ligt het eigenlijk in een bad met Spawater? Patrick lobé, hydroloog, opent ergens midden in het Belgische woud een deur. Een simpel hangslot, waar een beetje in breker zijn hand niet voor om draait, geeft toegang tot een lang gewelf. Aan het einde be vindt zich één van de veertig Spa-bronnen, die van Marie- Henriette. Het gezelschap wordt dringend verzocht nog even buiten te wachten, omdat het koolzuur uit de onderaard se gang eerst moet ontsnappen. Een duizeling ligt anders voor de hand. Na tien minuten krijgt het gezelschap toestemming het ondergrondse gewelf in te gaan. Aan het einde van het gewelf is een ronde kelder waar in het midden een diepe buis de grond in is geslagen. Aan weerszijden staan twee bek kens, die vooral opvallen door het bruine gesteente, veroor zaakt door het hoge ijzergehalte van dit mineraalwater. De ijzersmaak is onmiskenbaar en de tinteling op de tong verraadt dat MarieHenriette ook kool zuur (C02) bevat. Dit gas is ver antwoordelijk voor de belletjes die de mond beroeren. De hydroloog legt uit hoe dit natuurlijke koolzuur in het wa ter terechtkomt. Het regenwa ter dringt via het natuurreser vaat De Hoge Venen - het voor- raadbekken van de Spawateren - tot grote diepte door. Daar verblijft het soms wel honder den jaren en vermengt zich met Het bronwater dat onder de naam Spa-MarieHenriette wordt verkocht is tussen de vijfentwintig en honderd jaar oud. foto united photos de boer ron pichel het grondwater. 'Marie' is meestal tussen de vijfentwintig en honderd jaar oud. Tijdens dat jarenlange verblijf neemt het water minerale zouten en koolzuurgas op. Jobé: „Door breuken in de rotsformatie komt het water weer naar bo ven. Door drukvermindering tijdens het stijgen van het water komt dan C02 vrij. Dit resul teert in eon opwaartse druk, waardoor de bronnen (pou- hons) ontstaan." Via een uitgebreid leidingstelsel gaan de verschillende mine raalwateren, waaronder Marie Henriette, naar de fabriek. Hier wordt het water gebotteld en gedistribueerd naar 60 landen. Er is Spa rood (Barisart, met toegevoegd koolzuur), Spa blauw (Reine, geen toevoeging) en Spa MarieHenriette (met na tuurlijk koolzuur). Het MarieHenriette water gaat ook regelrecht naar een andere Spa-attractie: het badhuis ofwel de Thermen van Spa. Hier heerst de rust van de rijken die wat verveeld bladeren in de tijdschriften en - hoe kan het anders - een Spaatje drinken. In de marmeren hallen met granito vloeren wachten de gas ten in hun badjassen voor de verschillende badkamers. Ts- jaar Peter was hier ooit gast en het boek 'De Tweeling' van Tes sa de Loo speelt zich hier af. De roodkoperen badkuip die dateert uit de vorige eeuw, is gedeeltelijk verzonken in de bo dem. Een werknemer van het badhuis vult het bad met ver warmd koolzuurwater uit de MarieHenriettebron, draait de wekker op een kwartier, waarna hij zich kies terugtrekt. De rondvliegende belletjesjslijven aan de huid blijven kleven. Na een kwartier stappen we, inclu sief een zacht huidje, weer in de wereld. i Tijd voor een wandeling op De Hoge Venen, de top van het ge bergte waar de Spabronnen on der zijn verborgen. Het natuur reservaat van 3400 hectare kent geen industrie"le invloed. Het is het noordoostelijke deel van het Ardennenmassief dat uit zeer harde rotsbodem bestaat. De regen valt hier overvloedig neer, omdat het een eerste hin derpaal voor vochtige luchtstromen vanaf de Atlanti sche Oceaan is. Mist, regen en sneeuw zijn op dit bergplateau bekende verschijnselen. Het ge bied is bijvoorbeeld 150 dagen van het jaar in mist gehuld. Het klimaat heeft met een tempera tuur van 6,1 graden alle ken merken van een landklimaat en is gelijk aan dat van een toen dra. Het vriest hier maar liefst 90 tot 120 dagen per jaar. Zelfs in de zomer worden bodem- temperaturen onder nul geme ten. We knopen de jas hoog dicht. Het veenmos kleeft aan de laar zen. Het is alsof we op een enorm kussen lopen. Op som mige plekken is het turf zelfs meters dik. De samenstelling van deze grond staat zo eeu wenlang borg voor een enorme filtering van het regenwater. Een ree en vele vogels zijn de begeleiders op deze eenzame tocht. We weten het nu zeker: het ene water is het andere niet. De bron van het 'Spaatje' is rein. PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Koppotig weekdier: 7. dwergbuffel: 8. wandpilaster; 10. lor; 12. vochtig; 13. Ameri kaanse goudmunt; 16. wapen; 18. verbond; 20. gedwee; 21. honingbij; 23. loopvogel; 26. godin v.d.vrede; 28. Europeaan; 30. asvaas; 32. vorstentitel 34. plaats;35. stel vaat werk. VERTICAAL: 1. Dochter van Cadmus; 2. inviteren; 3. bazige vrouw; 4. familielid; 5. incasseren; 6. be vel; 7. wisselborgtocht; 9. naar persoon; 11. landbouwwerktuig; 14. herfstbloem; 15. eenheid van lichtstroom; 17. wees gegroet; 19. kunsttaal; 21. vogel; 22. gomhars; 24. troep jachthonden; 25. zwemvogel; 27. loofboom; 29. vordering; 31. vlug; 33. bijwoord; 34. muzieknoot. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Geschokt; 5. nulstand; 6. erts; 8. trek; 10. indom; 12. sante.Verticaal: 1. Geniet; 2. solide; 3. hitje; 4. kunst; 7. reden; 9. kies; 11. moe. sing. ,,We gebruiken alleen eer steklas grondstoffen en in de productiehallen is het slechts 2 graden Celsius. Vooral de tem peratuur is van cruciaal be lang." Scherpe messen, goed wassen en op de juiste manier drogen zijn andere aandachtspunten. In Nederland is het niet toege staan groente met chloor of met waterstofperoxide te was sen om het aantal micro-orga nismen te reduceren en de houdbaarheid te verbeteren. In Engeland gebeurt dit wel. Hes- sing moet er niets van hebben. Het betwijfelt het nut en het is minder fris. ,,Je proeft het ge woon", zegt hij met een vies ge zicht. Wassen in chloor is bovendien niet toereikend om ziektever wekkers te elimineren, zoals de listeria, shigella en de E.coli bacteriën, die vervelende maag- en darmklachten kunnen geven bij zwangere vrouwen, jonge kinderen en bejaarden. Een Amerikaans agrarisch onder zoekscentrum in Winter Haven, Florida, doet daarom experi menten met gammastralen. Een lichte behandeling van ijs bergsla met deze stralen blijkt afdoende om af te rekenen met schadelijke micro-organismen, zonder de kwaliteit van de groente aan te tasten. Probleem is dat de Nederlandse consu ment niets moet hebben van HEINZ bestraald voedsel. TNO Voeding in Zeist doet mo menteel proeven met elektro nenstraling. Deze vonn van be straling heeft het psychologi sche pluspunt dat het helemaal niets met radioactiviteit te ma ken heefr. „Het is dezelfde stra ling als van het televisiescherm, maar dan veel sterker", legt le- vensmiddelenmicrobioloog Servé Notermans uit. Elektronenstraling heeft geen bijwerkingen en is net zo effec tief als gammastralen. Als groentesnijderijen hun produc ten op deze manier ontsmetten, wordt de houdbaarheid aan zienlijk verlengd, verwacht No termans. Productie- en distri- butietechnisch zou dat enorme voordelen opleveren. Super markten zouden bijvoorbeeld niet meer dagelijks bevoorraad hoeven te worden. De TNO-medewerker waar schuwt dat de consument door de publiciteit over ziektever wekkende bacteriën niet huive rig moet worden voor het eten van verse, gesneden groenten. De kans op maag- en darm klachten is heel erg klein. Le- vensmiddelenbedrijven moeten aan allerlei strenge voorwaar den voldoen. „Honderd pro cent veilig is het eten van rauw kost niet, maar het heeft zo veel positieve effecten, dat je de kleine risico's op de koop toe moet nemen." Gesneden en voorverpakte groente is populair. De afzet van de panklare zakjes is de af gelopen jaren flink gestegen en de supermarkten bieden een steeds breder assortiment aan. Maar hoe zit het met de hygië ne? En hoeft de inhoud echt niet gewassen te worden, zoals op de verpakking staat? Leerlingen laboratoriumtech niek van het Friesland College in Leeuwarden namen zakjes ijsbergsla van verschillende su permarktketens onder de loep. Zij onderzochten de gesneden ijsbergsla op de aankoopdatum en op de uiterste houdbaar heidsdatum. De jeugdige mi crobiologen stelden niet alleen het algemeen kiemgetal vast (het totale aantal bacteriën), maar controleerden de inhoud van de zakjes ook op de aanwe zigheid van ziekteverwekkende micro-organismen. Om betrouwbare resultaten te krijgen werd tweemaal een steekproef uitgevoerd. De leer lingen hielden tevens hele kroppen ijsbergsla tegen het licht en onderzochten of het nuttig is om gesneden groente zelf nog een keer te wassen. De liefhebbers van rauwkost kunnen gerust zijn. De scholie ren troffen in geen enkel zakje ijsbergsla waarden aan die de hygiënische normen overschrij- Eco-kippen den. Ze constateerden wel dat het aantal bacteriën in gesne den en verpakte groente na en kele dagen fors toeneemt. Docente Ina Wiersema, die de steekproef coördineerde, ver moedt dat dit komt doordat bij het snijden van de sla sappen vrijkomen die gretig geconsu meerd worden door micro-or ganismen. Na enkele dagen be ginnen de slasnippers ook te verkleuren. „Hoe bruiner de sla, hoe hoger het aantal micro organismen". aldus Wiersema. De bacteriële waarden van de ongesneden kroppen ijsbergsla bleven veel constanter. Op grond van deze uitkomsten ad viseert de docente gesneden ijs bergsla zo snel mogelijk te eten. Wie de groente pas enkele da gen later op het menu heeft staan, doet er volgens haar ver standig aan gewoon een krop te kopen. Hoewel de gesneden ijsbergsla al gewassen is en zonder pro blemen meteen kan worden ge serveerd, kan het uit hygiënisch oogpunt beslist geen kwaad om de groente nog even onder de kraan te houden. „Zeker als.je het zakje al enkele dagen in huis hebt", meent Wiersema. Een extra wasbeurt reduceert het aantal micro-organismen tot de helft, zo blijkt uit de steekproef van de laboratori umscholieren. Hessing Gesneden Groente in Studenten laboratoriumtechniek van het Friesland College onderzoe ken ijsbergsla. foto gpd paul jansen Zwaagdijk-Oost is een van de grootste groentesnijderijen in ons land. Alleen Vezet in War- menhuizen, de snijderij van Al- bert Heijn, heeft een groter marktaandeel. Hessing levert wekelijks 1,1 miljoen groente zakjes - en schalen aan super marktketens als Super De Boer en Dekamarkt. Kant-en-klare groente is in trek. De omzet van Hessing stijgt jaarlijks met tientallen procen ten. Het assortiment bestaat in middels uit honderd groenteva rianten. De meeste zakjes die op transport gaan bevatten ge mengde slasoorten. Soepgroen ten staan nog op de tweede plaats, maai' de groentemixen (bami, nasi, roerbakgroenten) nemen sterk in populariteit toe. Eenmaal verpakt is de gesne den groente van Hessing vijf dagen houdbaar. Om het ver ouderingsproces van de inhoud te vertragen worden de verpak kingen gevuld met stikstof. Mi cro-organismen kunnen zich door het gebrek aan zuurstof minder snel vermenigvuldigen. Minstens zo belangrijk voor de houdbaarheid zijn de kwaliteit van de groente en de tempera- tuurbeheersing, beklemtoont algemeen directeur Frank Hes Naast de kippen uit de grote fokkerijen onderscheiden w a scharrelkippen en kippen van Franse huize die een fraaii opgeplakt hebben gekregen. De laatste twee soorten hebl met elkaar gemeen dat ze meer loopruimte hebben. Hun 11 voedsel is vrijwel gelijk aan dat van kippen in fokkerijen,!vv het zijn allemaal dieren die in zo kort mogelijke tijd zo gn mogelijk moeten groeien. Daar horen ook die mooie goui13 maïskippen bij die hun kleur danken aan voedsel van ma r caroteen. Kippen met een echt lekkere smaak vind je nietn de ambachtelijke slager en ook niet in de supermarkt. Jel11 ervoor terecht bij een enkele poelier. Bij slagers die zijn a e sloten bij De Groene Weg vind je eco-kippen. Deze kippe e hebben niet alleen meer leefruimte dan scharrelkippen. n hun voedingspakket is heel anders. Ze worden niet in ijlti 3 groot gefokt. Eco-kippen hebben smaak. Alleen de prijs 1 e ene stuk hoger dan die van scharrelkippen en hun Frans 0 soortgenoten. a jiljilf - V-- .1^

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14