Megafusie tussen Deutsche Telekom en Telecom Italia Verzekeraars klagen over steeds hogere claims Economie Werkgevers in rij voor bedreigd Philips-personeel Eurocommissaris akkoord met constructie technolease Bouwen bij ArenA Forse boete DSM wegens deelname aan PVC-kartel 'Fiscus moet oog krijgen voor misdaad' 'Daling telefoontarieven voor drie jaar vastleggen' rukte op Hannover Messe kmqver De Hannover Messe wordt deze week gehouden, a de beurs doen 7510 zeer uiteenlopende exposanten uit 68 iden mee, die er tot en met vrijdag hun nieuwste producten en zien. foto ap* christof stache ennemerland op verlies jiENBURGVisverwerker en - handelaar Kennemerland heeft a rig jaar een verlies geleden van 1,6 miljoen gulden. Het verlies irdt veroorzaakt door het beëindigen van de Belgische doch- Christiaens. Hiervoor heeft Kennemerland eenmalige kosten oeten maken van 4,5 miljoen gulden. Het voorgaande jaar lakte Kennemerland nog een winst van 2,2 miljoen. Dit jaar er een winst van 2,5 miljoen gulden uit de bus rollen, voor- b elt de directie. Ook los van de Belgische perikelen is het resul- ;t gedaald, van 4,3 miljoen naar 4,1 miljoen. De omzet steeg j n7,5 miljoen naar 125 miljoen gulden. leria schrapt vluchten qrid De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia gaat in to il 16.368 vluchten schrappen vanaf juni tot het einde van het r gemiddeld 77 vluchten per dag. Daarmee wil Iberia de 3 ucturele vertragingen op de Spaanse luchthavens helpen ver- nderen. De afgelopen weken hadden passagiers die via de hthavens Barajas bij Madrid en El Prat bij Barcelona.reisden s irtdurend te maken met vertragingen en afgelaste vluchten, ns werd de frustratie de reizigers te veel en brak er opstand j menwerking pilotenbonden b igkok De pilotenbonden van de vier grootste maatschappij- binnen de geplande Wings Alliance hebben besloten samen werken om arbeidsplaatsen, de kwaliteit van het werk en pro- itiekansen te garanderen. Het akkoord werd getekend door pilotenbonden van KLM, Northwest Airlines, Alitalia en Con- ental Airlines en moet nog worden goedgekeurd door de le- n en besturen van de bonden. ïell en Eneco willen centrale bouwen iïERDAMShell-dochter Intergen en Eneco overwegen in het tterdamse havengebied samen een tweede elektriciteitscen- - Ie te bouwen. Deze zal een capaciteit van maximaal 1200 me- iratt moeten krijgen. Beide ondernemingen hebben al beslo- leen centrale van 800 megawatt in Rotterdam te bouwen, ardoor de capaciteit in totaal 2000 megawatt zal kunnen irden. Eneco neemt in beide centrales een belang van veertig icent. orthwest nog steeds op verlies ineapolisLuchtvaartmaatschappij Northwest Airlines heeft kin de eerste drie maanden van dit jaar verlies geleden. De nerikaanse partner van KLM ondervindt nog altijd de gevol- nvan een staking die eind augustus begon en drie weken urde. Het kwartaalverlies bedroeg 29 miljoen dollar (ruim stig miljoen gulden) tegenover een nettowinst van 71 miljoen Har in de eerste drie maanden van vorig jaar. Werkloosheid daalt nog altijd orburg In het eerste kwartaal waren er 265.000 geregistreer- iverklozen. Door seizoensinvloeden-is de werkloosheid in het gin van het jaar altijd hoger. Na verwijdering van de seizoen- ecten komt de werkloosheid uit op 249.000. Uit de nieuwste fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat werkloosheid de laatste zes maanden met gemiddeld 3.000 4.000 per maand is gedaald. Voor die tijd was de daling veel rker. In vergelijking met het laatste kwartaal van vorig jaar is I aantal geregistreerde werklozen nu 11.000 minder. Vergele- n met een jaar eerder was de werkloosheid in het eerste kwar- 81.000 lager. ada-importeur ontslaat personeel dningen Lada-importeur Gremi in Groningen heeft alle acht sdewerkers ontslagen. Volgens directeur R. Noordman was de latregel noodzakelijk doordat de Lada's lange tijd niet meer Nederland konden worden geïmporteerd. De auto's volde- nniet meer aan Europese eisen. Om een faillissement af te i ïiden, heeft Gremi de medewerkers moeten ontslaan. enzine en diesel duurder [terdam Benzine en diesel worden morgen een cent duur- r. Super met loodvervanger, nu 2,29 gulden wordt 2,30 gul- n, ongelode Euro 2,18 gulden en diesel 1,504 gulden per liter. verhoging is een gevolg van de ontwikkeling van de interna- j nale productnoteringen. abo en Robeco slaan handen ineen hcht De Rabobank en de Robeco Groep, waar Rabo een be- ig in heeft van 50 procent, gaan gezamenlijk op vermogende i rticulieren in Azië en Europa jagen. Rabo en Robeco brengen 1m internationale private banking- en trustdivisies onder bij i n nieuwe dochteronderneming van Rabobank Nederland, i ilgens vermogensbeheerder Robeco zal de ruimte om te tëien .aanzienlijk worden vergroot". ,,Op eigen kracht ex- nderen zou zou voor ons te kostbaar of te tijdrovend zijn", al- 'ni !sH. Leenaars, lid Beleidscomité Robeco Groep. iners Club te klein voor dure euro jSSELDe exclusieve credit card Diners Club heeft te weinig inten om rendabel op te boksen tegen grote concurrenten als a en EuroCard/MasterCard. Met de hoge kosten voor om- takeling naar de euro en het millennium in het vooruitzicht n trapt Diners Club in de Benelux 90 vin de 150 banen. Het derlandse marketing-kantoor van Diners Club International, -t vijftien werknemers, blijft gehandhaafd. De afhandeling 5 transacties, die nu in Brussel zit, gaat het kredietkaartenbe- 65 ijf echter zo goed als zeker overplaatsen naar voor loonkosten edkopere Dublin. Europese gigant met kapitaalwaarde van 385 miljard gulden Na twee dagen van marathon-vergaderingen heeft de raad van bestuur van Telecom Italia (TI) gisteravond voorwaardelijk ingestemd met een fusie met de Duitse staatsreus Deutsche Telekom (DT). De Italianen willen eerst van de Duitse regering, die 72 procent van de DT- aandelen in bezit heeft, de garantie dat DT snel wordt geprivatiseerd. rome» hans geleijnse De Italiaanse regering eist ver der dat het om een gelijkwaar dige fusie gaat. De nu van Duit se zijde gedachte 60-40 of 56-44 verhouding wordt door TI en de Italiaanse regering afgewe zen. De grootste horde - die van controle over de onderneming zou echter al genomen zijn. De samensmelting van beide be drijven creëert een Europese communicatiegigant, die op de wereldmarkt niet alleen de strijd met Amerikaanse reuzen als AT&T aankan, maar ook de Europese concurrentie, waar onder het Nederlandse KPN, naar adem doet snakken. De fusie, de grootste in de ge schiedenis, levert een bedrijf op met een kapitaalwaarde van ruim 385 miljard gulden bij jaarlijkse inkomsten van 150 miljard gulden. Daarbij ver bleekt bijvoorbeeld France Te lecom (FT), dat nu nog middels een aandelenruil verbonden is met Deutsche Telekom en jaar lijks nog niet aan de helft van die omzet komt. De Franse regering en FT hebben dan ook al bezwaar te gen de fusieplannen aangete kend. Het Franse bedrijf vindt dat de Duitsers zich aan hun af spraken moeten houden. Een fusie tussen de drie bedrijven is uitgesloten, omdat dit wegens monopolievorming op een Brussels veto zal stuiten. Gisteren al eiste de Europese Commissie al dat DT zijn be langen in de op de Italiaanse markt opererende mobiele tele- foniemaatschappij Wind zal moeten afstoten. Telecom Italia is al voor ruim zestig procent eigenaar van de uiterst winstge vende mobiele dochter TIM, zodat de voorgenomen fusie een reus in mobiele en landte- lefonie oplevert. De Italiaanse premier D'Ale ma zal spijkerharde garanties over gelijk partnerschap moe ten krijgen, wil hij met de fusie akkoord gaan. Volgens D'Alema kan het niet zo zijn dat een als strategisch beschouwde indu strie in Duitse (staats)handen valt. Vandaar ook zijn eis aan de Duitse regering om het 72 procentsbelang in DT af te sto ten. De Italiaanse regering kan de overname blokkeren omdat het een zgn. gouden aandeel van 3,4 procent in het vroegere staatsbedrijf heeft. D'Alema had zich eerder voorstander getoond van het vijandige overnamebod op Tl door het voormalige schrijfma- chineconcem Olivetti. Het bod van Olivetti van ruim 120 mil jard gulden verbleekt echter bij de financiële en politieke be langen die nu in het geding zijn. De Duitsers zouden ruim 210 miljard voor de fusie uit trekken. Olivetti heeft aange kondigd de strijd voort te zet ten. den haag/brussel anp De technoleaseconstructie die is toegepast tussen de Rabo bank en Philips heeft de Neder landse schatkist geen geld ge kost, maar juist 68 miljoen op geleverd. Van staatssteun was geen sprake. Er zijn slechts 'al gemene belastingregels' toege past. Tot die conclusie komt Europees commissaris Van Miert voor Mededinging, na een onderzoek van twee jaar. Bij technolease ging het om een constructie waarbij Philips technische kennis verkocht aan de Rabobank om deze vervol gens terug te huren. Deze aan pak leverde het destijds noodlij dende elektronicabedrijf geld op, terwijl de Rabobank een be lastingvoordeel kreeg in de vorm van een aftrekpost. De Algemene Rekenkamer meende in een kritisch rapport dat er sprake was van staats steun, die in Brussel aangemeld had moeten worden. Maar Van Miert komt tot een andere con clusie. Hij spreekt de Neder landse regering op alle fronten vrij. De technoleaseconstructie tussen Philips en de Rabobank vond plaats in 1993. Het ging daarbij om een bedrag van 2,8 miljard. Een jaar later werd de constructie nogmaals toegepast tussen de Rabobank en Fokker. In 1996 kwam de Algemene Rekenkamer met harde kritiek op de technolease. Er zou geen sprake zijn van reguliere toe passing van de belastingwetge ving, omdat de constructie niet voor alle bedrijven zou open staan. De Rekenkamer beklaag de zich er ook over dat ze niet de beschikking kreeg over een geluidsopname van een ver trouwelijke overleg in de vaste Kamercommissie voor Econo mische Zaken, waarin over technolease was geproken. Het inmiddels overleden PvdA-ka- merlid Vos werd er later van be schuldigd deze geluidsopname te hebben laten wissen De technolease leidde in 1997 tot grote politieke opwinding. Minister Zalm van Financiën en zijn collega Wijers van Econo mische ZaJten moesten zich di verse malen in de Tweede Ka mer verdedigen over het tech- noleasebeleid. Ze zeiden toen al dat de technolease de schatkist geen nadeel zou opleveren. Uit eindelijk slaagden zij erin de grote fracties te overtuigen. GroenLinks en SP bleven echter zeer kritisch. Van Miert meende aanvanke lijk ook dat Nederland 'illegale handelingen' had gepleegd bij het opzetten van de technolea se. Hij zei dat in februari 1997 tegen NRC Handelsblad. In middels is hij tot andere inzich ten gekomen. Hij neemt de re denering van Zalm en Wijers volledig over. Doordat Philips sinds 1993 meer belastbare winst is gaan maken, is de schatkist juist beter geworden van de technolease, heeft Van Miert becijferd. eindhoven anp Bij Philips zijn de afgelopen week ruim 600 vacatures aange meld voor cle 200 werknemers die hun baan kwijtraken ten ge volge van de sluiting van het bedrijfsonderdeel Flat Panel Dis plays in Waalre. Het elektronicaconcern verwacht dat vrijwel al le betrokkenen binnen enkele maanden elders aan de slag kun nen. Flat Panel Displays maakt platte lcd-beeldschermen. Die worden gebruikt in allerlei producten. Philips verplaatst de pro ductie naar Japan. In Waalre werken nu nog 270 mensen. Daarvan plaatst Phi lips er 70 intern over naar andere fabrieken in Heerlen en Eind hoven. Tijdens een eerste overleg over een sociaal plan hebben de bonden dinsdag volgens bestuurder K. Benders van FNV Bondgenoten bedongen dat ook voor de werknemers die naar Heerlen moeten verhuizen een regeling wordt getroffen. Philips is van van begin af aan optimistisch geweest over de mogelijkheden voor de overige personeelsleden om elders een baan te vinden. Desondanks sloot de onderneming niet uit dat het voor een aantal werknemers gedwongen ontslag zou moe ten aanvragen. Dat lijkt nu vrijwel uitgesloten. Onder de bedrijven die personeel willen overnemen bevinden zich, naast onderdelen van Philips zelf, onder meer ASML, Océ en EMI. Geen sprake geweest van staatssteun utrecht» anp De belastingdienst moet meer oog krijgen voor criminaliteit en daarbij over de puur fiscale delicten heenkijken. Dat vereist een minder terughoudende opstelling van de fiscus. Gebonden door onder meer de ge heimhoudingsplicht, zei die voorheen al snel: „dat is ons pakkie aan niet". Dat zei mr. J. van Lunteren, directeur-ge neraal van de Belastingdienst, gisteren op het symposium 'Criminaliteit en fiscaliteit' in de Jaarbeurs in Utrecht. Overdracht van informatie tussen ver schillende overheidsdiensten is van wezen lijk belang, aldus Van Lunteren. De samen leving pikt het niet langer dat diensten op eilandjes opereren en elkaar niet informe ren. De openbare verhoren in het kader van de Bijlmerenquête hebben dat nog eens goed duidelijk gemaakt, zo stelde Van Lunteren vast. „De enquête zou wel eens een nieuwe beweging kunnen inluiden." Overheidsin stanties dienen in de toekomst meer en meer vanuit een „integraal perspectief' naar de samenleving te kijken. De fiscus moet daarom meer dan ooit de handen in eenslaan met andere (opsporings-)dien- sten en niet langer zuiver vanuit een „fis caal perspectief' naar de misdaadbestrij ding moeten kijken. Volgens Van Lunteren is die ontwikkeling reeds in gang gezet, waarbij hij verwees naar het brede taken pakket van de douane. „We doen veel meer dan alleen de schatkist vullen." In Amsterdam is in het recente verleden het Financieel Expertise Centrum (FEC) opgericht, mede naar aanleiding van de grootschalige operatie-Clickfonds, oftewel het nog steeds lopende beursfraude-onder zoek. Deelnemers aan het symposium roemden het FEC eensgezind als een initia tief dat beantwoordt aan de wensen van Van Lunteren. den haag anp Opta, de toezichthouder op de post- en telecommunicatie markt, wil de daling van de tele foontarieven van IG^N voor het vaste net voor drie jaar vastleg gen. Gedurende die periode weten dan zowel de bedrijven op de telecommarkt als de con sumenten waar ze aan toe zijn wat betreft de tarieven. Dat schrijft de Opta in een document over tariefplafonds, dat vandaag is gepubliceerd. De toezichthouder wil in septem ber beslissen over het percenta ge waarmee de gesprekstarie ven moeten dalen. Het document behandelt de standpunten over tariefpla fonds. Aan de hand daarvan wil Opta de tarieven van een pak ket telefoondiensten van KPN voor drie jaar vastleggen. Vol gens de toezichthouder zouden verschillende telefoondiensten aan een plafond gebonden moeten zijn: het abonnement, de gesprekskosten voor lokaal en nationaal telefoonverkeer, het bellen van een vast naar een mobiel toestel, de vermelding in de telefoongids en de tarie ven voor de telefonische inlich tingendiensten. De gemiddelde prijs van deze diensten zou jaarlijks moeten dalen. Wat betreft de kosten voor lo kaal telefoonverkeer overweegt Opta een eenmalige extra verla ging van de tarieven als blijkt dat de concurrentie op de loka le telefoniemarkt de komende jaren onvoldoende van de grond komt. Op dit moment vindt hiernaar een onderzoek plaats. Alle belanghebbenden op de telecommarkt krijgen nu eerst de gelegenheid om te reageren op de standpunten van Opta. Die reacties weegt Opta mee in het besluit dat ze in september wil nemen. De bedoeling is dat het systeem met terugwerkende kracht tot 1 juli 1999 in werking treedt. Consumenten krijgen dan uiterlijk per 1 januari 2000 een lagere telefoonrekening. brussel'gpd Twaalf Europese PVC-fabrikan- ten zijn veroordeeld tot een boete van bijna veertig miljoen gulden wegens illegale prijsaf spraken. Het Nederlandse DSM moet 1,3 miljoen gulden beta len. De Europese Commissie die de zaak aanzwengelde, is zeer tevreden met de uitspraak van Europese Gerecht van Eer ste Aanleg in Luxemburg. De veroordeelde bedrijven kunnen in beroep gaan bij het Hof van Justitie. DSM wilde nog niet op de veroordeling reageren. Het bedrijf wil eerst de uitspraak bestuderen. Het Gerecht van Eerste Aan leg beslechtte gisteren met zijn vonnis een al jaren slepende zaak. In 1988 legde de Commis sie - het dagelijks bestuur van de Europese Unie - na vijf jaar onderzoek de producenten van polyvinylchloride (PVC, een plasticsoort) een gezamenlijke boete op van ruim veertig mil joen. De betrokken bedrijven zouden onderlinge afspraken hebben gemaakt over de hoe veelheden te fabriceren PVC en de prijs ervan. Dergelijke kartel vorming is in strijd met de EU- regels. Wegens 'serieuze procedure fouten' vernietigde het Gerecht van Eerste Aanleg én het Hof van Justitie in begin jaren ne gentig het boetebesluit van de Commissie. Die legde zich daar echter niet bij neer omdat de kern van de zaak - illegale kar telvorming - overeind bleef. Een nieuw boetebesluit van de Commissie volgde in juli '94, dat direct weer werd aange vochten. Nu bevestigt het Ge recht van Eerste Aanleg alsnog het oordeel van de Commissie. Alleen werd de boete voor drie bedrijven (twee Franse en een Britse onderneming) iets ver laagd. Het bedrag voor DSM bleef onveranderd. Het geld moet aan de Commissie wor den overgemaakt, ten bate van het EU-budget. Gezien de hoogte van de totaal opgelegde boete verwacht Brussel dat de PVC-fabrikanten naar het Hof van Justitie zullen slappen. DSM heeft haar PVC-activitei- ten al tien jaar geleden verkocht aan het Belgische Tessenderlo Chemie. Desondanks draait het Limburgse chemieconcern toch op voor de boete. Consument schakelt vaker advocaat of letselschade-bureau in den haag alex bogers Verzekeraars klagen steen en been over het claimgedrag van hun klanten. De consument probeert volgens de as suradeurs steeds hogere bedragen te krijgen bij schade. Zij schakelen hierbij in toenemende mate de hulp in van professionele claimers als advocaten en letselschade-bureau's. De winsten van de assuradeurs staan hierdoor on der druk waardoor de premies om hoog moeten. Bovemij verzekeringen verzucht in haar jaarverslag dat haar taak schade loosstelling is en geen schadeverrij- king. „Het valt ons op dat de schade bedragen steeds hoger worden," legt directeur H. Dirks van de verzeke ringsmaatschappij van de Bovag uit. „Bij een vloot auto's die wij in porte feuille hebben, verdubbelde het scha debedrag in een jaar tijd." Dirks wijt de stijging aan de versobe ring van de sociale voorzieningen en de advocaten en letselschade-experts die de consument steeds bewuster maken van de mogelijkheden. „Wij hebben ons hoofdkantoor in Nijme gen. En alleen al in deze stad adverte ren zeven specialisten met enige regel maat." Volgens A. Sunnotel van het Neder lands Instituut van Schaderegelaars (NIS) is dan ook veel geld te verdienen in de branche. Bij een aanrijding met lichamelijk letsel kan de claim makke lijk oplopen tot zeven ton. De verze kerden kunnen naast de schade ook smartengeld, levenslange hulp in de huishouding en een aangepaste auto claimen." „Het smartengeld bedraagt tegen woordig al snel zo'n 175.000 gulden," zegt Sunnotel. „Daarnaast kijken de specialisten naar het inkomen dat ie mand mis loopt. Ze krijgen een WAO- uitkering maar die is niet voldoende om het oude salaris te compenseren. Dan eist de regelaar bijvoorbeeld 600 gulden per maand. Over dertig jaar loopt dit bedrag op naar een dikke twee ton. En dit is weinig. Voor talen ten claimen de specialisten veel meer." Bij de claims willen de eisers ook nog wel eens met de waarheid spelen, meent Sunnotel. „Het is opvallend hoeveel mensen voorbestemd zijn om directeur te worden," zegt hij. Dirks noemt dit een 'grijs gebied'.„Mensen die bijvoorbeeld een beetje last van hun nek hebben na een ongelukje denken nu meteen aan het inschake len van een schade-expert. Vroeger nam zo iemand twee aspirientjes. Sunnotel: „Persoonlijk denk ik dat mensen meegenomen worden in een mallemolen. Als je eenmaal in het tra ject zit heb je zo vier tot zes mensen die met je bezig zijn: de letselscha despecialist, de arts, de geneeskundige van de verzekeraar, de advocaat van de verzekeraar etcetera. Daar kun je ook ziek van worden." Toch halen maar weinig zaken de rechtszaal. Over het algemeen schik ken de partijen. Dit houdt de bedragen buiten de publiciteit en kost de verze keraars uiteindelijk minder. „We zien steeds vaker dat de rechters geneigd zijn de verzekerde gelijk te geven. De rechters willen het individu beter be schermen dan de maatschappij." Het claimgedrag keert zich uiteindelijk ook wel tegen de consument. Zo heeft Nationale-Nederlanden al aangegeven de premies voor autoverzekeringen te verhogen. Wanneer en in welke mate is nog niet bekend. Wel zeker is dat andere partijen zullen volgen. „Als de marktleiders de premies verhogen, dan volgt de hele markt," zegt Dirks van Bovemij. De verzekeraars hebben meer moge lijkheden om iets te doen aan de hoge bedragen. Zo maakte Interpolis on langs bekend succes te hebben met de reïntegratie van letselslachtoffers. De Rabobankdochtcr gaat ervan uit dat de meeste slachtoffers niet zitten te wachten op een zak geld. Liever zou den zij zo normaal mogelijk doorgaan met leven. Interpolis heeft zich daar om voorgenomen in de toekomst nog sneller een arbeidsdeskundige in te schakelen. De verzekeraar heeft ge merkt dat hoe langer iemand thuis zit, hoe moeilijker het is om de betrokkene weer aan werk te helpen. Aan de ArenA Boulevard in Amsterdam is gisteren de bouw begonnen van een groot winkelcentrum met de naam ArenA Arcade. Er komen mega- winkels op het gebied van onder meer sport, hobby en elektronica. Boven het winkelgedeelte komen kantoren en een parkeergarage voor 430 au to's. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9