Montenegro negeert bevel van Servië Raketten treffen gebouw van partij Milosevic Buitenland 'Grove schendingen van mensenrechten in Kosovo' UCK-recruten zien geen andere keuze LIBERTEL 5 »orden en akkoord in Oost-Timor In Oost-Timor zijn gisteren zeker dertig mensen ge- j omdat ze weigerden de Indonesische vlag uit te hangen, was de derde slachtpartij binnen drie weken. De moorden den plaats aan de vooravond van de ondertekening van een vredesakkoord tussen voor- en tegenstanders van aan- ;g bij Indonesië. De Indonesische minister van defensie is voor naar Oost-Timor gereisd. Hij zal onder meer een ont- ip ling hebben met bisschop Belo, die het leger herhaaldelijk .1 t beschuldigd van partijdigheid. Menigeen vreest dat het re- iidum in juli over de toekomst van het gebied door het ge- T niet kan doorgaan. eer doodstraf geëist tegen Öcalan - iRAi De openbare aanklager van het Hof voor staatsveilig- ;j jn Ankara heeft gisteren wegens een aantal nieuwe aan- hten opnieuw de doodstraf geëist tegen de Koerdische lei- Abdullah öcalan. Dat meldt het semi-officiële persbureau 5p [olia. Het parket acht de onlangs gearresteerde öcalan lldig aan die misdaden die zijn gepleegd door zijn Koerdi- S Arbeiderspartij PKK. Die voert een gewapende strijd voor onafhankelijke staat in het zuid-oosten van Turkije, waar grootste deel van de bevolking uit Koerden bestaat. ■bommen doden Puertoricaan jjan» Amerikaanse militaire vliegtuigen hebben gisteren per :luk twee bommen afgeworpen op een civiel gebouw op to Rico. Het ging om een oefenvlucht van de Amerikaanse tmacht. Er viel één dode en vier mensen raakten gewond. ;ens de Amerikaanse militaire autoriteiten op Puerto Rico en twee F18's van het vliegdekschip John F. Kennedy hun geven doelen op het eiland Vieques. De bommen vielen na- ■en uitzichttoren en een gebouw waar burgers in opdracht de Amerikaanse marine werkzaamheden verrichtten. Het inome Puerto Rico heeft sterke banden met de VS. nia Gandhi kandidaat-premier India Sonia Gandhi zal zich kandidaat stellen voor het In- premierschap. Dat zei een woordvoerder van de door idhi geleide Congrespartij gisteren. De partij probeert een iwe regering samen te stellen, en zegt de steun te hebben alle partijen die zaterdag hebben geholpen het kabinet van nier Vajpayee ten val te brengen. Tot nu toe wilde de van iprong Italiaanse Gandhi (51) geen uitspraak doen over de g of zij Vajpayee zou opvolgen. De politieke crisis in India veroorzaakt doordat Vajpayees belangrijkste coalitiepart- de partij van de voormalige filmster Jayaram Jayalalitha, r steun aan de regering plotseling introk. Morgen wordt for- IIbekend wie de nieuwe regering mag formeren. iid-Afrika achter meppende agenten innesburg De Zuid-Afrikaanse media zijn gisteren over- eld met telefoontjes van mensen die hun ongenoegen uitten rde schorsing van zes agenten wegens geweld tegen auto- en. In een tv-documentaire van de BBC was te zien hoe de tie de geboeide mannen aftuigde en hen door honden liet id( en. Bij een van de zes werd een sigaret op het hoofd uitge- it. De bellers vonden allen dat de autodieven hun verdiende 10 i kregen in een land waar de misdaad de pan uitrijst. Minis- m ran justitie Mufamadi veroordeelde het gedrag van de agen- echter, en zei dat dit in het Zuid-Affika van na de apartheid getolereerd zal worden. and in Everglades onder controle De reusachtige branden in het Amerikaanse natuurge- I Everglades in Florida zijn onder controle. De vuurhaarden ben in vier dagen tijd al meer dan 52.000 hectare grasland noeras verwoest. Het vuur bedreigde twee indianenreserva- De wisselvallige wind bemoeilijkte het bluswerk. Op gras- Jj en, straten en daken in de ergst getroffen gebieden ligt een 'i je as. Dikke rookwolken verbergen in een deel van de staat on. De vlammen zijn gisteren wel over het Miamikanaal ge en. De brandweer, die had gehoopt dat het kanaal een bar- ïzou vormen, vreesde dat daardoor nog eens 4.000 hectare uvorden verwoest. Dat kon echter worden voorkomen. ook 'ninja-moorden' in west-Java it a Het westelijke deel van het Indonesisch eiland Java dt getroffen door een golf van mysterieuze moorden, die e gelijkenis vertonen met de 'ninja-moorden' in het oosten vorig jaar. Volgens de politie zijn rond Bandung al achttien [I sen door bendes vermoord. De mensenrechtenorganisatie tras schat het aantal doden echteï al op vijftig tot honderd- 11 ig. De slachtoffers zijn in veel gevallen traditionele genezers. II lorden door gewapende groepen uit hun woning gesleept k ip gruwelijk wijze afgemaakt. Veel mensen vermoeden dat oudende Indonesische politici de moorden organiseren om lieke hervormingen te verhinderen. >hl krijgt hoogste onderscheiding VS aiNGTONDe voormalige Duitse kanselier Helmut Kohl heeft eren uit handen van Bill Clinton de presidentiële Vrijheids- le laille ontvangen. Dat is de hoogste burgerlijke onderschei- ïin de Verenigde Staten. Clinton roemde Kohl tijdens de ihtigheid in het Witte Huis om zijn inspanningen voor de val de Berlijnse muur en de uitbreiding van de Europese Unie. 5 efereerde aan de beroemde woordefi van John F. Kennedy 963 bij de Berlijnse Muur: 'Ich bin ein Berliner': „Vandaag ipi de dankbare Verenigde Staten tegen u: 'Sie sind ein erikaner'." De Vrijheidsmedaille wordt hoogst zelden aan buitenlander uitgereikt. Spanning tussen Joegoslavische deelrepublieken loopt verder op De Montenegrijnse president Djukanovic weigert de politie in zijn land onder bevel van het Joegoslavische ministerie van defensie te plaatsen. Hij zegt dat in een inter view met de Financial Times. Djukanovic zei dat de eis maandag schriftelijk bij zijn re gering was ingediend. Hij noemde het 'een onaanvaardbaar voorstel'. De politie in Montenegro valt nu onder het eigen ministerie van binnenlandse zaken. tiek. Eerder veroordeelde de Montenegro vervangen door Montenegrijnse regering het loyalisten, wat de vrees deed Montenegro vormt samen met 'suïcidale Kosovo-beleid' van toenemen dat hij wil proberen het grotere Servië de Joegoslavi- de Joegoslavische president de regering ten val te brengen, sche federatie, maar Djukano- Slobodan Milosevic. Die heeft Djukanovic staat ook onder vic voert een pro-westerse poli- eerder al de legerleiding in sterke druk van delen van de ei- LONDEN-PODGORICA AP-Rtr-AFP gen bevolking. In Montenegro wonen nogal wat etnische Ser viërs. Daarnaast helpt het de pro-westerse politici niet echt dat de NAVO ook in Mon tenegro militaire doelen bom bardeert. Djukanovic, sinds vo rig jaar aan de macht, heeft het bondgenootschap al gevraagd zijn republiek zo veel als maar enigzins mogelijk te ontzien. De spanning tussen de Joego slavische deelstaten liep begin deze week verder op toen het Joegoslavische leger dorpen in het noorden van Montenegro bezette. Gistren trokken de mi litairen zich terug. Volgens de Financial Times probeert het Joegoslavische leger de grens tussen Kroatië en Montenegro te sluiten. Djukanovic zei dat de Montenegrijnse minister van binnenlandse zaken ophelde ring heeft gevraagd bij Belgra do. De brandweer van Belgrado was vannacht met groot materieel uitgerukt om de brand in de getroffen kantoortoren te blussen. BELGRADO ANP-AFP-Rtr Het voormalige kantoor van het Cen traal Comité van de Joegoslavische com munistische partij van president Milose vic in het centrum van Belgrado is de af gelopen nacht getroffen door enkele NAVO-raketten. Het twintig verdiepin gen hoge pand vloog deels in brand. In het gebouw zijn naast een radio- en een televisiestation veel kleine bedrijven ge vestigd. Ook heeft de regerende Servi sche communistische partij er een aan tal kantoren. Het radiostation, Kosova, is eigendom van de Milosevic' dochter Maria. De tv- zender, Pink. is nauw betrokken bij de organisatie van anti-NAVO concerten en bijeenkomsten die op de bruggen in Bel grado worden gehouden. De zender is in handen van een Zeljko Mitrovic, een trouwe aanhanger van de president. Hij is een vooraanstaand lid van de partij van Milosevic' vrouw, Mira Markovic. Volgens ooggetuigen waren er zeker vijftien mensen in het gebouw op het moment van de inslag. De commandant van de burgerbescherming zei er zeker van te zijn dat er slachtoffers zijn geval len. Hij noemde de aanval op een bur gerdoel 'een daad tegen de beschaving'. Afgelopen nacht werd ook de laatste brug over de Donau in Novi Sad gebom bardeerd. De brug is geraakt door ten minste twee raketten. Dat hebben de Servische televisie en het persbureau Tanjug gemeld. Twee andere bruggen in Novi Sad waren al vernietigd. Inwoners van de stad hebben op de laatste brug FOTO REUTERS EMIL VAS daarom vaak een menselijk schild ge vormd om de NAVO van aanvallen te weerhouden. Tanjug meldde niet of er tijdens de aanval iemand op de brug was. Er werden afgelopen nacht ook bom bardementen uitgevoerd op onder meer Valjevo. Kraljevgo, Pristina en Novi Slankamen. Daarbij zouden vooral in dustriële complexen het doelwit zijn ge weest. Executies, verkrachtingen en folteringen WENEN-GENEVE-KUKES Rtr-DPA-ANP-AFP De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft gisteren melding gemaakt van 'zeer grove schen dingen' van mensenrechten door Servische eenheden in Kosovo. Volgens de organisatie hebben de Serviërs kelen door gesneden, ogen uitgestoken en neuzen, vingers, handen en voeten afgehakt bij etnische Al banezen. Bij vrouwen zouden ook de borsten zijn afgesneden. Bovendien zouden ook men sen voor de ogen van hun fami lie worden geëxecuteerd, en zijn er meldingen van verkrach tingen en folteringen. Sommige Serviërs zouden ook hun natio nale symbolen op de lichamen van hun vijanden hebben ge kerfd. Kosovo zou momenteel verkeren in een staat van 'totale wetteloosheid', aldus de OVSE. De beweringen zijn geba seerd op interviews met 250 ge vluchte Kosovaren, die mo menteel in Macedonië verblij ven. Hoewel de berichten niet door onafhankelijke bronnen zijn te verifiëren, spreekt de OVSE van verhalen 'met een hoge graad van geloofwaardig heid'. Groot-Brittannië zal het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag een dossier overhandigen met mogelijke bewijzen voor oor logsmisdaden in Kosovo. De Britse minister van buitenland se zaken Cook noemde de ge beurtenissen op de killing fields van Kosovo 'onvergeeflijk'. De informatie die Londen over handigt, heeft betrekking op meer dan vijftig incidenten in de afgelopen maand, en is ver zameld door inlichtingendien sten. Hulpverleners maakten giste ren ook melding van de ver dwijning van een dertig kilome ter lange kolonne van naar schatting honderdduizend vluchtelingen, die zaterdag nog te voet in de richting van Alba nië trok. Ongeveer 150 vluchte lingen die de grens maandag wel bereikten, vertelden de VN- vluchtelingenorganisatie UNH- CR dat zij onderweg geen ande re vluchtelingen hadden gezien. De UNHCR vermoedt nu dat militairen de Kosovaren naar zijwegen heeft gedreven en hen daar klem heeft gezet, maar heeft geen idee De NAVO zegt intussen ook steeds meer meldingen te ont vangen over etnische zuiverin gen door het Joegoslavische le ger in dorpen in Montenegrijn se dorpen aan de grens met Servië en Kosovo. De Serviërs willen daar mogelijk een soort bufferzone vestigen. Vele dui zenden Kosovaren zijn de afge lopen weken via deze regio naar Montenegro gevlucht. Bulgaars protest tegen opening van luchtruim SOFIA-BOEKAREST AP Duizenden Bulgaren hebben gisteren in de hoofdstad Sofia geprotesteerd tegen het voor nemen van de regering om de NAVO-vliegtuigen toestemming te geven gebruik te maken van het Bulgaarse luchtruim. Het was het eerste grote protest te gen het huidige pro-westerse kabinet, dat twee jaar geleden aantrad. De regering drong er maan dag bij het parlement op aan in te stemmen met een verzoek van de NAVO voor onbeperkte toegang tot het luchtruim. Aan genomen wordt dat het parle ment de overeenkomst tegen het weekeinde zal ratificeren. Volgens president Stojanov moet Bulgarije positief reageren als het prijs stelt op toetreding tot de Europese Unie en de NAVO. Hij zei dat het Bulgaarse volk zijn ogen moet openen voor de etnische zuiveringen van de Joegoslavische leider Milosevic. Het Roemeense parlement stemt morgen over een voorstel om de NAVO vrije toegang te geven tot het Roemeense lucht ruim. Arkan: NAVO zal tanden op Servië breken BELGRADO Rtr De Servische militieleider Arkan is strijdlustig. In een interview met de Joegoslavische televisie zei de van oorlogsmisdaden verdachte Arkan dat de NAVO 'zijn tanden zal stukbijten' als het bondgenootschap Servië binnenvalt. De militieleider, door het Joe- goslavië-tribunaal verantwoor delijk gesteld voor het beruchte bloedbad in het Kroatische Vukovar, zei ook dat zijn man schappen niet betrokken zijn bij de strijd in Kosovo. Ze zijn momenteel in training om te gen de NAVO te vechten, en dan 'de grond in Kosovo te be vruchten met het bloed van et nische Albanese rebellen'. „De vliegtuigen van de NAVO zullen niet groot genoeg zijn om alle lijkzakken terug te brengenzei Arkan. „We zul len vechten met alles wat we hebben. Als we al onze wapens kwijt zijn, pakken we de wa pens van de vijand. Als we die wapens kwijt zijn, zullen we vechten met vorken, lepels en stenen. En als we die kwijt zijn, zullen onze vrouwen en kinde ren de vijand bijten." Alle mobiele telefoon- prijzen zijn alléén geldig in combinatie met een specifiek PERSONAL abonnement en exclusief aansluitkosten. Vraag de verkoper naar de voorwaarden. KUKES HARALD DOORNBOS ERICSSON GA628 MOTOROLA StarTac 70 DEN HAAG: Spuistraat 38 LEIDEN: Haarlemmerstraat 142 LEIDSCHENDAM: Liguster 13 ar Almelo Almere Alphen a/d Rt|n Amsterdam <5x) Eindhoven Groningen Goes Haarlem Hengelo Hilversi Rotterdam <2x) Schiedam Tilburg Uden Utrecht (2x) Za; CORRESPONDENT Rrahim en Adnan zijn jonge vrijwilligers die zich hebben aangesloten bij het Kosovo Bevrijdingsleger, het U^K. Ze zijn met vele anderen uit West-Europa naar Albanië ge komen, om de wapens op te nemen tegen de Serviërs in Kosovo. In het Noord-Alba- nese Kukes vallen ze op door hun nieuwe uniformen en modieuze kapsels, de ban den in hun haar of hun oorbelletjes. Nog even een pasfoto laten maken voor de nieuwe U£K-identiteitskaart, een laatste kop koffie op een terras, dan twee weken opleiding en vervolgens naar Kosovo. Dit zijn jongens van Kosovaarse afkomst, die het veilige en luxueuze West-Europa in ruilen voor een onzeker en gevaarlijk be staan als soldaat van het UQK. Het zijn ar beiders, studenten, metselaars en zelfs een paar gepensioneerden. Ze zeggen niet meer passief vanuit een ver buitenland te kun nen toekijken hoe hun geboortegrond in brand staat. „Ik werd doodziek van het rondhangen in het café terwijl de Serviërs ons volk afslachten", zegt Rrahim, een 30- jarige Kosovaar die vanuit het Duitse Sielen naar Albanië afreisde. „Tijdens de training vertelde de instructeur me dat ik een zacht eitje ben", meent Rrahim's vriend, de 22- jarige Adnan. „Dat zal dan wel, maar ik geef alles wat ik heb. Meer kan ik niet doen." Hun kersverse medestrijders komen uit Duitsland, Zwitserland, Nederland en zelfs Amerika. Ze komen binnen via Macedonië, of nemen de boot vanuit Italië naar Alba nië. Voor velen is het de eerste keer dat ze het straatarme land bezoeken. Vervolgens gaat het dan naar de opleidingskampen van het U£K in de regio Kukes en uiteinde lijk naar Kosovo. Dat laatste is zeer riskant omdat de Serviërs de grens bijna volledig hebben afgegrendeld en er overal mijnen liggen. Volgens schattingen zijn er al 5.000 vrijwilligers. Volgens Gani Sylaj, woord voerder van het U£K in Kükes, vormt de komst van de internationale vrijwilligers een welkome steun in de rug van de UQK- leden die al lange tijd in Noord-Albanië en in Kosovo vechten. Rrahim heeft in 1991 een halfjaar in het Joegoslavische gediend, tijdens de oorlog van de Serviërs tegen de Kroaten. Daarom heeft hij van het UQK een zwart uniform gekregen. Dat betekent dat hij lid is van de militaire politie. „Ik ben destijds gedeser teerd en naar Duitsland gevlucht. Sinds dien werk ik daar in een plasticfabriek", vertelt hij. „Ik kon het gewoon niet langer aanzien, en nu de NAVO achter de Albane zen staat, is er een historische kans aanwe zig om van Kosovo een onafhankelijk en vrij land te maken. In tegenstelling tot Rrahim heeft Adnan nog nooit een wapen vastgehouden. Hij gaat dam ook gekleed in het groen van een gewone soldaat. Adnan woont al sinds zijn veertiende in Duitsland. Beide jongens ko men oorspronkelijk uit Kosovska Mitrovica in het noorden van Kosovo. „Ik ben over een paar dagen jarig en ik mis mijn vrien din", geeft Adnan toe. „maar ik weet waar voor ik ga vechten. De Serviërs hebben drie huizen van ons in brand gestoken. Daar heeft mijn vader z'n leven lang voor ge werkt. Dat kan je niet zo maar op je laten I zitten." I Rrahim en Adnan zijn trouwens ook op I zoek naar familieleden uit Kosovo die nog vermist zijn. Misschien dat ze hier in Ku kes, waar 360.000 vluchtelingen zijn gearri veerd, ergens kunnen worden opgespoord. „Ik ben al een leraar van mijn middelbare school tegengekomen", vertelt Rrahim. „Hij deed heel merkwaardig, kraamde war taal uit. Ik wist niet wat ik met hem aan moest. I-ater hoorde ik echter dat de Ser viërs een van zijn dochters hebben afge voerd, terwijl hij met de rest van de familie moest vertrekken. Op zo'n moment voel ik geen enkel greintje angst meer om te vech ten voor Kosovo. Er is geen andere keuze." De twee hebben al enkele dagen militaire training achter de rug in een U^K-kamp ten noordoosten van Kukes. Om half zes staan de mannen daar op en moeten ze een uur hardlopen. Daarna krijgen ze les in tactiek, in wapenbeheersing en in de her kenning van mijnen. „Er zijn in dat kamp ongeveer 1.200 mannen", zegt Rrahim. „Onze instructeurs zijn plaatselijke UQK- commandanten en ook buitenlanders, waaronder Duitsers." Ze zullen binnen enkele dagen een poging wagen om de grens te passeren. In het ge val Rrahim de oorlog overleeft - hij schat die kans zelf vrij klein - heeft hij alvast een afspraak met zijn baas gemaakt. „Voordat ik vertrok, heb ik een lang gesprek met hem gehad. Uiteindelijk snapte mijn baas me, en had hij respect voor mijn beslissing. Hij klopte me op mijn schouder en zei: pas op jezelf, en als je besluit terug te komen, krijg je je baan terug." Ook Adnan is zich zeer bewust van de ge varen van zijn keuze. „We zijn bereid om te sterven", meent Adnan, „maar het mooiste zou toch zijn als we Kosovska Mitrovica kunnen bevrijden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7