Opvang psychiatrische patiënt komt in gevaar Meerderheid D66 tegen Twentestad Al minstens half miljoen stemmen op waterbestuurders Binnenland 'Gedwongen opname geeft onduidelijkheid' 'Defensie gaf willens en wetens foute informatie over landmijnen' Oltmans zegt vertrouwen op in Haagse rechter Punt Directrice verzorgingshuis hoort 18 maanden eisen JEN5L^ ZTWKÏL OPD CiMSVXHTrilc f'« fs Oirnsti tlse gat In het Brielse Gat, ten zuiden van de Maasvlakte, gisteren netals in voorgaande jaren enkele zeehonden uit- jzet. De dieren hebben een zendertje in hun vacht gekregen, idat wetenschappers ze in de gaten kunnen houden. Tot nu verloopt het zenderonderzoek voorspoedig. Uit het onder- ik is gebleken dat de zeehonden tachtig procent van hun le- le doorbrengen. Ze zijn dan 95 procent van de tijd on- water, en duiken daarbij soms wel vijftig meter diep. Na een vallen de zendertjes vanzelf uit hun vacht. FOTO ANP JIRI BULLER 'abo-studenten naar elders haag Iedereen die leraar wil worden, kan een plaats op een abo krijgen. Wie een dichte deur treft, zoals in Helmond en reda waar de pabo's een studentenstop hebben ingevoerd, an elders op een plek rekenen. Eindhoven en Tilburg bieden en uitwijkmogelijkheid. Dat heeft minister Hermans van on- erwijs gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Over de gegaran- eerde plaatsen heeft hij afspraken gemaakt met de HBO-raad, e koepel van het hoger beroepsonderwijs. De bewindsman elde dat de campagne om meer studenten naar de lerarenop leidingen te trekken zeer succesvol is. Momenteel hebben zich 165 kandidaten gemeld voor de dagopleidng, een jaar geleden 3 aren dat er 6139. |0 llaastest in Amsterdamse kroegen ve usterdam Binnenkort kunnen bezoekers van het Amsterdam- ioi i uitgaansleven in het café testen of zij nog mogen autorijden, oninklijke Horeca Nederland en het Midden- en Kleinbedrijf rillen een blaastest ter beschikking stellen aan horeca-onder- emers in de stad. Stappers kunnen vrijwillig hun alcoholpro- ïillage testen voor zij de deur uitgaan. De politie vindt het initi- ief riskant. „Mensen die nog moeten rijden, zouden helemaal iet moeten drinken", meent politievoorlichter C. Rameau. Hij aarschuwt dat het alcoholpromillage nog oploopt vlak nadat mand gedronken heeft. „De test geeft dan een promillage on- ;r de 0,5 aan, terwijl dat na een kilometer rijden boven deze -fcens uitstijgt." Kijker wil vrije keuze tv-pakketten in haag Televisiekijkers willen meer vrijheid als het gaat om fct samenstellen van een eigen zenderpalcket. Volgens een on- erzoek van het Centrum voor Marketing Analyses in opdracht an de Vecai (de koepelorganisatie van kabelbedrijven) blijkt 80 rocent van de kabelabonnees 23,50 gulden over te hebben oor een basis- en een pluspakket en een decoder.'Een meer- erheid (63 procent) van de ondervraagden is redelijk tot heel ositief over de keuzemogelijkheden. Als belangrijkste reden ordt genoemd dat ze dan niet hoeven te betalen voor zenders aar ze nooit naar kijken. De meeste ondervraagden willen lie fer zelf een pakket van zenders naar eigen keuze samenstellen an een pluspakket waar een groot aantal zenders in zit. Intus- ;n laat staatssecretaris Van der Ploeg onderzoeken of kabelex- loitant A2000 misbruik maakt van zijn monopoliepositie. (verwegen kunnen veiliger i haag Overwegen met automatische halve overwegbomen lob s) kunnen op allerlei manieren veiliger worden gemaakt, olgens Railned, de organisatie die toeziet op de veiligheid van poorwegen, kan het aantal botsingen op overwegen zeker met ze rintig procent zakken. Dat kost zestig miljoen gulden. Als het vn an Railned ligt, komt de slagboom over het gehele voet- of etspad. Aan de slagboom moet een stopbord en eventueel een ek worden gehangen en de knipperlichten moeten feller en neller zijn. Verder stelt Railned een doorgetrokken streep in de ingterichting van overwegen voor en eventueel vóór de over- ieg een middengeleider op de weg. Gemiddeld kost een en an- er 60.000 gulden per ahob. De komende twee jaar is er jaarlijks itaal vijftig miljoen gulden voor begroot. Minister Netelenbos pn verkeer en waterstaat nam de voorstelllen van Railned gis- :ren in ontvangst. Senaat akkoord met Remigratiewet en haag De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met een «tsvoorstel dat financiële ondersteuning biedt aan migranten idt an 45 jaar en ouder die willen terugkeren naar hun land van erkomst. Deze Remigratiewet is vooral bedoeld voor migran- :n die niet de Nederlandse nationaliteit hebben of hiervan af- Jtand doen. Het gaat uit om mensen uit Suriname, Marokko, 'e unesië. Kaap Verdië, Turkije, voormalig Joegoslavië, erkende - uchtelingen en asielgerechtigden. Maar ook voormalige gast- iders uit de EU-lidstaten Portugal, Spanje, Italië en Grie- enland kunnen van de voorzieningen gebruik maken. Terug- nde migranten krijgen onder meer een uitkering en een fktekostenregeling. Migranten die spijt krijgen van hun beslis- mogen binnen de periode van één jaar terug naar Neder- id komen. SU-afdracht 1,5 miljard lager - en haag De Nederlandse afdracht aan de Europese Unie komt 2002 1,5 miljard gulden lager uit dan in de oorspronkelijke oorstellen van de Europese Commissie. Minister Zalm van fi- anciën heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven in en brief over de uitkomsten van de Europese top in Berlijn vo le maand. Nederland wist daar voor elkaar te krijgen dat de tederlandse afdracht omlaag gaat. Volgens het regeerakkoord >u het daarbij moeten gaan om een bedrag van 1,3 miljard Iden, maar het uiteindelijke resultaat is dus nog wat gunsti- In 2006 zal de Nederlandse afdracht zelfs 1,8 miljard lager ijn, meldt Zalm. Ie bij vechtpartij automobilisten haag» Bij een aanrijding en daarbij gepaard gaande vecht- :ij tussen twee automobilisten is dinsdagavond om half ne- :n in Den Haag een persoon om het leven gekomen. Op de - oek van de Prinses Beatrixlaan en de Schenkkade kwamen •vee auto's met elkaar in botsing. Daarbij of daaraan vooraf- aand was er bij de automobilisten over en weer sprake van irri- iiie over hun rijgedrag, aldus een woordvoerder van de politie laaglanden. Wat er zich precies heeft afgespeeld, is nog niet luidelijk. Maar beide automobilisten zijn uitgestapt, waarna en van hen met de auto op de vlucht sloeg. De andere auto mobilist kwam om het leven. De doodsoorzaak is nog niet be- 'nd. De vluchter meldde zich later bij de politie. Deze 26-jarige 'oorburger is aangehouden. Chemische brand niet gevaarlijk' ltterdam Bij de chemische fabriek Kemira Agro aan de Moe- I elweg in Rozenburg is gistermiddag brand uitgebroken in een 'e rote loods met plastic zakken. Er ontwikkelden zich bij de ;ll< tand vette zwarte rookwolken, maar volgens een woordvoer- ul 'er van het bedrijf bestond geen gevaar voor de volksgezond- eid. De brand in zestig ton polyethyleen had de brandweer om alf elf 's avonds onder controle, maar ze verwachtte nog de he li nacht met nablussen bezig te zijn. De wind stond richting U te. De Milieudienst Rijnmond had aan het begin van de avond ngeveer veertig klachten binnengekregen over rook en stank in av( loek van Holland. Gemeenten moeten voorbereid worden De komende vier jaar verliezen bijna tienduizend psy chische patiënten hun plaats in de bijna veertig psychia trische ziekenhuizen. Zij moeten hun behandeling bui ten de instelling voortzetten en opgevangen worden in gemeenten. Die opvang dreigt echter in de knel te ko men doordat de ziekenhuizen geen afspraken maken met gemeenten over huisvesting en met huisartsen en thuiszorg over extra zorg. kader van de extramuralisering die in alle zorgsectoren gaande is: patiënten worden minder in ziekenhuizen opgevangen, maar verblijven thuis met dage lijkse hulp. Dat blijkt uit onderzoek van G. Schrijvers, hoogleraar aan de De psychiatrische instellingen zijn van plan de komende jaren de helft van het totaal aantal bedden op te heffen. Per instel ling varieert dat van vijftig tot vijfhonderd. Dat gebeurt in het Universiteit Utrecht, en de Heerlense psychiater D. Ravelli in een promotieonderzoek. Zij ondervroegen de besturen van bijna veertig Algemene Psychia trische Ziekenhuizen en regio nale geestelijke gezondheidsor ganisaties naar hun beleids voornemens tot 2002. Als de instellingen hun plan nen niet afzwakken moeten ze volgens de onderzoekers drin gend afspraken maken met ge meenten over huisvesting en met huisartsen en thuiszorg over extra zorg. „Die krijgen straks te maken met meer en niet makkelijke patiënten, ter wijl de eerstelijnszorg nu al overbelast is", zegt G. Schrij vers. Volgens hem kunnen er 'afschuwelijke situaties' ont staan als acute psychische pati ënten geen directe hulp krijgen en op een wachtlijst terecht ko men. De onderzoekers vinden dat ambulante hulp niet per defini tie verkeerd hoeft uit te pakken, maar ze vinden dat de effecten ervan eerst uitgebreid onder zocht moeten worden. Boven dien vrezen ze dat door de be leidsveranderingen en fusies de kosten in de geestelijke gezond heidszorg toenemen en de wachtlijsten groeien. D66-Kamerlid Dittrich: den haag anp De wet is niet duidelijk genoeg over gedwongen opname in een psychiatrisch ziekenhuis, vindt D66-Kamerlid Dittrich. Nu kunnen mensen alleen ge dwongen worden opgenomen als ze een gevaar vormen voor zichzelf of voor hun omge ving. Maar dit 'gevaarscriteri um' geeft psychiaters en rech ters te veel interpretatieruim te. Dittrich wil dat in de Wet Bijzondere Opnemingen Psy chiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) de categorieën voor gevaar precies worden om schreven. Na eerdere Kamer vragen bracht minister Borst van Volksgezondheid een bro chure uit om de sector voor te lichten, maar volgens Dittrich is dit in de praktijk niet vol doende gebleken. Hij over weegt nu met een initiatief wetsvoorstel te komen. Verder wil hij dat directeu ren van psychiatrische zieken huizen voortaan niet meer zelfstandig kunnen beslissen of een patiënt die niet behan deld wil worden, ontslagen mag worden. „Het gaat bij voorbeeld om mensen die eerst via een rechterlijke machtiging gedwongen zijn! opgenomen, en die daarna el ke behandeling weigeren. Als de directeur daar geen brood! in ziet, kan hij zo'n patiënt zo. weer laten gaan", zegt Dit-' trich. Hij wil dat de beslissing van de directeur voortaan wordt getoetst, door een com missie of door de Inspectie voor de Geestelijke Gezond heidszorg. Nationale Ombudsman Oosting vernietigend over affaire Ovaa den haag vervolg voorpagina Het ministerie van defensie heeft jarenlang, en tegen beter weten in, volgehouden dat de Zand- voortse landmijnenspecialist Ovaa door eigen onvoorzichtigheid met een landmijn om het le ven zou zijn gekomen. De Nationale Ombuds man Oosting heeft op deze gang van zaken ver nietigende kritiek in zijn rapport over de landmij nen-affaire. Pas in 1997 kwam de erkenning van minister Voorhoeve 'op basis van nieuwe feiten' dat Ovaa geen blaam trof. Oosting zegt in zijn rapport dat het verhaal van de nieuwe feiten on zin is. „De gegevens waren al jaren bekend. De minister heeft de Kamer en de nabestaanden ver keerd voorgelicht." Vol lof is Oosting over de inzet van de maat schappelijk werker Fred Spijkers die Defensie had toegewezen aan de weduwe Ovaa. De om budsman heeft veel respect, waardering en be grip voor de vasthoudendheid van Spijkers en de weduwe, ondanks of juist dankzij de obstructie van het ministerie. „De informatie die Defensie door de jaren heen heeft gegeven kan de toets der kritiek niet doorstaan", meent Oosting. Defensie heeft in 1983 geen technisch onder zoek verricht naar het haperen van de AP23 tij dens een demonstratie. Het ministerie vond dat niet nodig, omdat het om een fatale, doch simpe le verwisseling van een oefen- met een échte mijn ging. De ombudsman is het daar niet mee eens. Dat de mijn aanvankelijk weigerde, had tot nader onderzoek moeten leiden. Dan was een jaar later Robert Ovaa wel anders met de hape rende AP23 omgegaan. In tegenstelling tot Defensie legt de ombuds man een verband tussen het ongeluk waarbij Ovaa om het leven kwam en het ongeluk met een oefenmijn in 't Harde in 1983. Indien de krijgs macht de eigen voorschriften beter had nage leefd, was een aantal ongelukken met ondeugde lijke landmijnen niet gebeurd. Al in 1970 was vastgesteld dat de toen pas in gebruik genomen antipersoneelsmijn AP23 niet deugde. Met die informatie is echter jarenlang niets gedaan. Pas in 1990 kregen de mijnen een bijsluiter met een waarschuwing voor het gebruik, maar zelfs toen werd de mijn nog in de verkoop gedaan, stelt Oosting in zijn vernietigende rapport naar aan leiding van de affaire Ovaa. De Amerikaanse marine, die 21 mijnen had ge kocht, kreeg zelfs pas in oktober 1998 (toen de landmacht haar voorraad al had vernietigd) te horen dat de mijnen gevaarlijk waren. „Woorden schieten hiervoor tekort", aldus Oosting, „Defen sie is verantwoordelijk voor de veiligheid van zijn mensen. Hiervoor is dan ook geen enkele recht vaardiging." De ontsteker van mijn kan blijven 'hangen'. Eén lichte beweging, bijvoorbeeld veroorzaakt door het op veilig stellen van de ontsteker kan de slagpinveer doen omslaan. Daardoor ontploft de mijn alsnog. Met tot tweemaal toe dodelijke ge volgen. De ombudsman betwijfelt of de AP23 in 1983 als oefenmijn in 't Harde in een klaslokaal zou zijn gebruikt indien de gevaren bekend wa ren. „En als het toch was gebeurd, was iedereen aanmerkelijk alerter geweest." Inwoners van Hengelo versierden uit protest een muur van de Tweede Kamer met plakkertjes 'Hengelo" en bloemen tegen de voorgenomen sa menvoeging van hun stad met Enschede. FOTO GPD CEES ZORN gaan, een brief aan Punt waarin hij het vertrouwen in deze rech ter opzegt. De journalist schrijft onder meer: „Ik acht me thans slacht offer van een door de overheid gecoördineerde actie welke na acht jaar zogenaamd procede ren en het herhalen van vruch teloze zetten, begint te lijken op een aanslag." Volgens Oltmans hoopt de tegenpartij dat hij aan een beroerte of hersenbloeding zal bezwijken, waarna de boe ken kunnen worden gesloten. „U bent de rechter die dit alle maal Iaat gebeuren", schrijft hij aan Punt. Oltmans wil de zaak snel afronden met een andefe rechter. Voor de zoveelste keer kwaiïi het gisteren tot een vinnige woordenstrijd tussen raads vrouw Pasman en landsadvo caat Den Hertog. De landsad vocaat wees Pasmans verzoék om tot een schikking te komen vierkant af. Pas na druk van de rechter draaide Den Hertog enigszins bij. Binnen drie we ken zal hij laten weten of praten over een schikking kans van slagen heeft. Tevens dreigde Den Hertog met een contra-en quête. Dat houdt in dat de .Staat getuigen kan oproepen, waar door het proces nog jaren kan duren. den haag ronald frisart Journalist Willem Oltmans heeft gisteren het vertrouwen opgezegd in de Haagse rechter commissaris Punt. Hij deed dat in een emotionele brief die hij Punt in de rechtszaal overhan digde. Oltmans wil dat zijn sle pende proces tegen de Staat snel wordt afgerond. Het vreet aan zijn gezondheid. Volgens de 73-jarige journa list heeft het ministerie van bui tenlandse zaken hem ruim veertig jaar in zijn werk ge dwarsboomd. Hij eist daarom schadevergoeding. Het proces daarover sleept al acht jaar. Bemiddelingspogingen leden tot nu toe schipbreuk. Lands advocaat Den Hertog blokkeer de gisteren de mogelijkheid de zaak spoedig af te ronden met een schikking. „Er moet snel een einde aan komen, anders ga ik dood", aldus Oltmans in een toelichting op zijn brief. De Amsterdammer, die leeft van een bijstandsuitkering en drie hoog op een kamer van zes bij zes meter woont, slikt al maanden slaap- en kalmerings middelen. Ook in de rechtszaal nam hij gisteren een kalme- ringspil. Hoewel advocate Pas man hem daarvan probeerde af te houden, overhandigde Olt mans, alvorens naar huis te den haag anp Een meerderheid in de fractie van D66 is tegen Twentestad, de samenvoeging van Ensche de, Hengelo en een deel van Borne. Dit tot woede van coali tiepartner PvdA, die D66 verwijt zich niet aan het regeerakkoord te houden. De WD zal hoogst waarschijnlijk instemmen met Twentestad, waardoor er toch een meerderheid voor is in de Tweede Kamer. CDA en GroenLinks komen beide met een wijzigingsvoor stel, die de herindeling feitelijk in tweeën knipt. Dit biedt voor D66 de mogelijkheid om tegen Twentestad te stemmen, en vóór de rest van de gemeentelij ke herindeling. Die strekt zich ook uit tot gemeenten als Alme lo en Oldenzaal. PvdA-woordvoerster Barth reageerde woedend. Volgens haar horen coalitiepartners 'niet te winkelen bij de opposi tie'. Hoekema reageerde laco niek: „Daarop staat geen dood straf." De ruzie tussen Barth en Hoekema spitst zich toe op de volgende passage in het regeer akkoord: „Herindelingsvoor- stellewaarmee een aanvang is gemaakt, worden verder in pro cedure gebracht en in principe uitgevoerd conform de provin ciale voorstellen." Volgens Hoekema zijn tijdens de onderhandelingen niet voor niets de woordjes 'in principe' toegevoegd aan deze passage. Maar volgens Barth laat deze term geen ruimte tot afwijking van de hoofdlijnen van het wetsvoorstel. WD-woordvoerder Bale mans zei dat de woorden 'in principe' zijn toegevoegd, om dat 'de Tweede Kamer geen stempelmachine is'. Balemans somde voor- en nadelen op van de herindeling, maar besloot zijn betoog met de opmerking dat 'regeerakkoord en het oor deel van de provincie Overijssel een belangrijke rol spelen' in de afweging van zijn fractie. De re gering antwoordt vandaag op de kritiek van de Tweede Ka- utrecht-zeist gpd De naam van particulier verzor gingshuis Olpoda in Zeist stond voor 'Ons liefste plekje op de aarde'. De vlag dekte de lading allerminst. De 'ruwe pension houdster met de losse handen' voerde volgens officier van jus titie H. Wijbrandts een waar schrikbewind over de vier oud jes die er verbleven. Wegens mishandeling hoorde de 52-jarige directrice achttien maanden gevangenisstraf eisen waarvan zes maanden voor waardelijk plus ontzetting uil haar beroep voor de maximale duur van vijfjaar. In de periode tussen juli 1994 en 21 april 1998 zou de directri ce stelselmatig acht bejaarde mensen in het particuliere ver zorgingshuis hebben geslagen. Polderboeren in Noord-en Zuid-Holland krijgen zes stembiljetten leiden-haarlem monica wesseling Het ziet er naar uit dat de verkiezing van de waterschappen en hoogheem raadschappen dit jaar meer stemmers trekt dan vier jaar geleden. Inmiddels hebben in Noord- en Zuid-Holland 470.000 kiezers schriftelijk of telefo nisch van hun stemrecht gebruik ge maakt, maar het 'aantal uitgebrachte stemmen kan veel groter zijn. In de 385.000 al teruggestuurde stemenve- loppen kunnen maximaal zes stembil jetten zitten. Vier jaar geleden werd een stemper- centage van zes procent gehaald. Schriftelijk stemmen kon ook toen al, telefonisch nog niet. Acht waterschap pen en vier hoogheemraadschappen in Zuid-Holland en Noord-Holland bezuiden het Noordzeekanaal voeren gezamenlijk campagne voor de verkie zing van nieuwe waterbesturen. Daar van zijn er in de Leids-Haarlemse re gio vier van belang, die van het hoog heemraadschap van Rijnland, en van de waterschappen Groot-Haarlem mermeer, De Oude Rijnstromen, en De Gouwelanden. In totaal moeten voor de twaalf wa terbesturen 385 bestuursleden worden gekozen. Daarvoorhebben zich 791 kandidaten aangemeld. Voor de ver kiezing zijn in de twee provincies 5,1 miljoen stembiljetten verstuurd. Elke kandidaat vertegenwoordigt een groep mensen: de 'ingezetene'- kandidaten zijn voor iedereen, de 'ge bouwde' voor huiseigenaren en de 'ongebouwde' voor landeigenaren. Een boer met een eigen huis krijgt dus drie stembiljetten. Minimaal. Want mensen die in een poldergemeente (bijvoorbeeld Leiderdorp of de Haar lemmermeer) wonen krijgen in elk ge val twee stembiljetten: één voor het bestuur van het waterschap ter plaatse (die organisatie regelt het waterpeil in de polder) en één voor het hoogheem raadschap. Een hoogheemraadschap zorgt onder meer voor zuivering van het water en houdt het peil ira de boe zems op de juiste hoogte. Een boer in een polderdorp krijgt dus zes. stembil jetten: drie voor het hoogheemraad schap en drie voor het waterschap. De schriftelijke stemmers hebben tot 26 april de tijd: dat is de laatste dag waaarop het biljet in de brievenbus kan worden gegooid. De telefonische stemmers kunnen nog eeri dagje lan ger nadenken. Op 28 april moeten alle enveloppen zijn geopend en de stem men zijn geteld en wordt cle uitslag be kend gemaakt. Intussen is gebleken dat enkele dui zenden stemgerechtigden in Noord- Holland geen stembiljet hebben ont vangen. liet gaat om 18-jarigen, die door een computerfout zijn vergeten. Ze krijgen alsnog een stembiljet. Zo'n honderd huiseigenaren hebben onvol ledige stembiljetten gekregen, doordat gemeenten de gegevens voor nieuw bouwwoningen niet onmiddellijk naar de waterschappen hebben doorgege ven. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de verkiezing van de Tweede Kamer of gemeenten, vertegenwoordigen de kandidaten niet een partij. Wel hebben sommigen van hen de steun van een politieke partij, milieu-organisaties of andere maatschappelijke groeperin gen. Ze moeten hoe dan ook voor zichzelf reclame maken en campagne voeren. Dat valt niet mee. Herhaalde lijk worden bij kranten en radiozen ders uitgebreide curricula vitae inclu sief stemverklaringen afgeleverd. Dik ke stapels paperassen waarin de kan didaten zichzelf aanprijzen. Fraaie taa wordt gebezigd. „Het milieu is belang rijk, maar de veiligheid gaat voor. Wai heb je aan een natuurgebied als jc boekenkast je huis uit drijft." En: 'Hei waterschap moet naar de mensen to^ en 'meer kwijtschelding voor minima.' Om de kandidaten ietwat aan de on bekendheid te ontrukken is elk sterq biljet voorzien van een folder over dj kandidaten. Voor al diegenen die if waterland de weg zijn kwijtgeraakt blijft er altijd nog de mogelijkheid oj uiterlijk te kiezen: de stemfolder staa vol al dan niet charmante pasfoto's.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5