Vreemde val uit de hemel M Ontploffende airbag slaat alles voor deskundigen TV WEER Misleiding door NAVO 255 Radio 3 ha< bijna 3 ton voor Kosoi! COMMENTAAR De NAVO heeft zichzelf vorige week een slechte dienst bewezen. Vijf dagen lang weigerde het bondgenootschap open kaart te spe len over de bommen die een konvooi vluchtelingen troffen en voor tientallen doden zorgden. Deze week kwam het hoge woord eruit. Maar zelfs nu weigert de NAVO de volledige verantwoordelijkheid te nemen. Dat is op zijn zachtst gezegd erg onhandig. Geheimhouding van informatie is in oorlogen heel gewoon. Tij dens de Golfoorlog wisten de Amerikanen de totale schade die ze in Irak aanrichtten lang verborgen te houden voor de buitenwe reld. Lange tijd hielden ze de illusie in stand dat de zogeheten pre cisiebombardementen alleen militaire doelen troffen. Dat deden ze door enerzijds de westerse pers aan strenge regels te binden en anderzijds tegenstander Saddam Hussein als de duivel in eigen persoon af te schilderen. De NAVO probeert nu dezelfde tactiek toe te passen. Voor infor matie over de luchtaanvallen zijn de media afhankelijk van wat woordvoerder Jamie Shea op zijn dagelijkse persconferenties los laat, terwijl de Joegoslavische president Slobodan Milosevic moei teloos de plaats in de hel van Saddam heeft ingenomen. In de Golfoorlog ging het mis toen een van de precisiebommen geen chemische fabriek, maar een schuilkelder vol vrouwen en kinderen trof. De genadeklap voor de Irakezen viel kort daarna, op de zogeheten Snelweg des doods. Beelden van tientallen uitge- brandde autowrakken vol verkoolde soldaten zorgden voor een wrange bijsmaak in de overwinningsroes. Sinds vorige week heeft ook de NAVO zijn weg des doods. Bom men die bedoeld waren voor Servische tanks, troffen tractoren en boerenkarren vol vluchtelingen. Dat op zichzelf is al vreselijk. Het maakt duidelijk dat elke oorlog, met welke intenties die ook wordt gevoerd, onschuldige slachtoffers maakt onder de bevolking die beide partijen zeggen te beschermen. Dat Milosevic durft te beweren dat hij het goed voor heeft met de Kosovaren is een gotspe. Terecht wordt het verhaal dat de Albane zen op de vlucht slaan voor de NAVO-bommen afgedaan als Servi sche propaganda. Terecht hekelt de NAVO de eenzijdige informa tie waarmee Milosevic de bevolking van Servië en Montenegro aan zich bindt. Maar de NAVO blijkt zelf niet veel beter. Vijf dagen lang werd de ware toedracht rond de pijnlijke vergissing verzwegen. Aanvanke lijk kregen de Serviërs de schuld en toen dat niet houdbaar bleek, hield woordvoerder Shea domweg de kaken op elkaar. Al staat het niet in verhouding tot de Servische propaganda, het is en blijft misleiding door de NAVO. En wie eenmaal marchandeert met de waarheid is nooit meer geloofwaardig. Uitgaan is nu nog gevaarlijker Gamma Hydroxybutyraat is de naam, oftewel GHB. Voor ingewij den dan, want veel mensen zullen zich de naam van deze drug die een tijdje geleden ineens in het nieuws opdook (een paar slachtof fers van verkrachting waren van tevoren bedwelmd met deze stof wel niet meer kunnen herinneren. Maar als we de documentaire mogen geloven die de EO gisteren uitzond, kent binnenkort bijna iedereen dit levensgevaarlijke goedje. De opmars van GHB is name lijk nauwelijks te stuiten, zeggen toxicologen, politie en hulpverle ners. Net als al die anders synthetische drugs, zoals XTC. Dat komt onder andere omdat GHB zeer simpel te maken is. Ieder een kan het recept zo van Internet plukken. Daar komt nog bij dat de stof kleurloos is. Doe het maar in een busje voor haarlak, of in een flesje waar lenzenvloeistof in heeft gezeten. Dat is heel wat makkelijker te verbergen dan heroïne, of cocaïne. Voeg daarbij de lyrische verhalen van veel gebruikers en het succes van de drug is verklaard. Het blijkt in elk geval in Amerika gouden handel te zijn voor dealers die snel rijk willen worden. De politie, of het nu in Amerika is of in Nederland waarde drug ook steeds vaker wordt verhandeld, heeft tot dusver nagenoeg altijd het nakijken gehad. Een ernstige zaak, volgens toxicologen. GHB is namelijk levensgevaarlijk. De stof die artsen oorspronkelijk ge bruikten om patiënten onder narcose te brengen, is zeer moeilijk te doseren. Wie te vee! gebruikt, raakt bewusteloos, of, nog erger, gaat de pijp uit. Het is desondanks de drug van de toekomst, constateren de deskun digen sip. Het enige dat je kunt doen als je uitgaat is goed oppassen. Let op je vrienden en laat je vrienden op jou letten. Zodat niemand de troep ongemerkt in je glas kan doen, met het doel je te verkrach ten als je bewusteloos bent geraakt! Want de verkrachtingszaak in Nederland zal zeker geen incident blijken te zijn, zeggen de deskun digen die ten tonele worden opgevoerd. In Amerika gebruiken ver krachters het spul geregeld om hun slachtoffers te bedwelmen. En we apen hier in Nederland alle modeverschijnselen uit de States na. Ook de criminele. Oei, als we de EO mogen geloven is uitgaan weer een stuk gevaarlij ker geworden. Als de rotzakken je op straat niet inelkaarstampen, vloeren ze je met een drankje. Waar zijn de tijden gebleven dat je nog rustig en ongestoord een biertje kon drinken in het café. WIL BUYS Buien houden kwik op lager niveau De optimistische visie van het Europese atmosfeermodel is alweer achterhaald. In de optiek van het Europese weercentrum blijft het ook volgende week wisselvallig weer. Na het weekeinde beweegt zich een nieuwe Atlantische depressie naar onze omgeving. Het Duitse atmos feermodel verwacht evenwel dat het lagedrukgebied rond het midden van de week naar het zuiden wordt weggedrukt waarna het weer op knapt. Of we daar ook op Koninginnedag van kunnen profiteren is nu nog niet te zeggen. Met in het achterhoofd de mislukte paasverwach- ting is het verstandig geen uitspraken te doen die over een aantal da gen weer moeten worden bijgesteld. Net als vandaag wordt ook morgen het weerbeeld bepaald door een actieve depressie ter hoogte van westelijk Schotland. Gisteren be vond het centrum zich ten westen van Ierland en de druk in de kern bedroeg toen tijdelijk slechts 960 hPa. Dat is een buitengewoon la ge stand zo ver in het seizoen. Nu is het systeem duidelijk aan het opvullen maar qua weer worden we daar niet veel wijzer van. De luchtmassa's die rond het systeem circuleren zijn onstabiel van opbouw. Om die reden gaan er buien vallen. In de ochtend lijkt er overigens sprake te zijn van een zone met samengeklonterde buien. Sommige buien kunnen, vooral later op de dag, van onweer vergezeld gaan. In de loop van de mid dag neemt de buiigheid af: het eerst aan zee. De buien hou den het kwik op een iets lager niveau dan vandaag. Toch wordt het op de meeste plaatsen nog wel zo'n 13 gra den. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en is aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. De bewolking van een frontaal systeem loste gisterën overdag grotendeels op. Daardoor bleef het lang zon nig en in vrij droge lucht steeg de temperatuur tot ruim boven de 10 graden. Bloemendaal aan Zee meldde zowaar 14,6 graad. Tijdens de afgelopen nacht heeft het echter flink geregend. In Santpoort- -Noord werd vanochtend 11, in Beverwijk 10 en in Stompwijk 8 mm afgetapt. JAN VISSER- Knockout geslagen door de airbag van de auto van je vader. De 27-jarige Rudolf van den Brink uit IJsselstein ondervond het staaltje 'terreur' zonder dat er ook maar iemand in de buurt was. Groggy lag hij pardoes op de parkeerplaats, tussen de auto's voor zijn huis. De bu ren hebben hem van straat geraapt, nadat politie, am bulance, de brandweer en zijn huisarts de versufte au tomobilist aan een kritisch onderzoek hadden onder worpen. Ondertussen gist Van den Brink naar de oorzaak van het ontploffen van de airbag van de Mitsubishi Space- wagon van zijn ouders. En de automobielorganisatie BOVAG in Bunnik, TNO in Delft en Mitsubishi Motors in Hoofddorp, de importeur, kunnen niets anders doen dan met hem meegissen. „Ik zou wat eerder be ginnen", vertelt Van den Brink. Het was afgelopen maandagmorgen koud en de ruiten van de auto waren bevroren. Tijdens het krabben wilde hij de motor vast laten lopen. Terwijl hij half op de bijrijdersstoel zat, zette hij de versnelling in de vrije stand en draaide hij de contactsleutel vast om voor de start. Maar toen hij de handrem aantrok om het wegrollen van de wagen te beletten, gebeurde het. „Een ram voor mijn hoofd. Zeg maar een linkse directe van jewelste. Een harde knal. De buren hebben die ook gehoord. Ik lag meteen bui ten op straat, tussen de auto's. Een van de buurjon gens kwam meteen op mij af. De politie was er binnen enkele minuten." Nadat de hulpdiensten en de huisarts weer weg waren, ontfermden de buren zich over de Van den Brink. Gis teren is hij al weer naar zijn werk geweest, ondanks zijn lichte hersenschudding. De kneuzing aan het juk been bleek reuze mee te vallen. De Bovag, TNO noch Mitsubishi zeggen ooit eerder van een dergelijk ongeval te hebben gehoord. Wel ge beurt het soms dat airbags ongecontroleerd 'afgaan', maar nooit eerder werd een bestuurder zijn eigen auto uitgeslagen. .Alleen als automobilisten ondeskundig in de weer gaan met de elektronica van hun wagen, wil het nog wel eens mis gaan", aldus woordvoerder Boon van de Bovag. „Het kleinste sluitinkje kan dan grote ge volgen hebben, niet alleen voor de airbag, maar ook bijvoorbeeld voor de boordcomputer of de elektroni sche brandstoftoevoer." TNO-woordvoerder C. Huiskens vindt het verhaal van de knock-out geslagen IJsselsteiner maar vreemd, „want aan de handrem zit helemaal niets elektronisch, die is puur mechanisch. Bovendien weten de meeste airbags tegenwoordig door computertechniek perfect wanneer ze wel of niet moeten openspringen." Mitsubishi Motors in Hoofddorp, de importeur heeft de wagen met de agressieve airbag inmiddels opge haald voor onderzoek. Er komt een onderzoek, aldus woordvoerder De Vries. „Gelukkig heeft meneer geen ernstige verwondingen opgelopen." Van den Brink heeft inmiddels een vervangende auto voor de deur. Mét airbag. „Hopen dat die netjes opgevouwen blijft. Het is nu gebeurd op een parkeerplaats. Je moet er niet aan denken dat zoiets gebeurt tijdens de rit", zegt Van den Brink. Straaljagerpiloot smakt na botsing op dak van woning in Leeuwarden In de nacht van 24 op 25 februari 1961 werd Friesland opgeschrikt door een spectaculair vliegtuigongeluk. Twee straaljagers van de Ko ninklijke Luchtmacht botsten op 14 kilometer hoogte op elkaar en kwamen in brokstukken naar beneden. De beide piloten wisten met be hulp van hun schietstoelen hun leven te red den. Eerste luitenant Theo de Jager landde met zijn parachute midden in Leeuwarden. Hij kwam op het dak van Antje van Zuidens slaap kamer terecht. Bijna 40 jaar later zullen de twee elkaar deze week opnieuw opmoeten. Het was een heldere nacht. De volle maan bood Theo de Jager vanuit zijn Hunter goed zicht op de grond. Hij was rond een uur of elf 's avonds voor de oe fening 'Driftkop' opgestegen van vliegbasis Leeuwarden. Met zijn kist, de N-175, kreeg de dertigjarige officier de rol van bommenwerper toebedeeld. Enkele F86K Sabres van de vliegbasis Twenthe moesten de Hunters van het Leeuwarder 323-squadron onderscheppen. De Jager had er al een rondje Nederland opzitten toen hij zo rond kwart over twaalf boven Heerenveen vloog. In het maanlicht ontwaarde hij een 'vijandelijk' toestel, de Sabre van de 24-jarige tweede luite nant Jaap Kuper. Zijn tegen stander kwam akelig dichtbij. De 'Kaasjager' verdween zelfs in de dode hoek van De Jager. „Ik zag het gebeuren", vertelt hij. „Ik dacht: wie doet dat nou? Een hevige klap maakte duide lijk waar de Sabre zat. Een vleu gel had de Hunter geraakt, een meter achter de cockpit. Het metaal sneed als een mes door het gevechtstoestel. De Hunter duikelde naar beneden. Bijstu ren had geen enkele zin: het richtingsroer en het hoogteroer waren door de botsing van de romp gescheiden. Toch bleef De Jager opmerkelijk kalm. „Onvoorstelbaar!" zegt hij nu. Het eerste dat hem door het hoofd schoot, was de herinne ring aan pijn. De onfortuinlijke vlieger had bij een eerder inci dent boven de Nieuwkoopse Plassen al van de Martin-Baker schietstoel gebruik moeten ma ken. Door de explosieve kracht waarmee hij toen het vliegtuig uit werd geslingerd, liep hij drie rugfracturen op. Veel tijd om na te denken had De Jager echter niet. Hij rukte aan de schietstoelhandle. Tevergeefs. Snel greep de luitenant de pas geïnstalleerde noodhandle en werd alsnog gelanceerd. Maar de duizelingwekkende val ging door. De stabilisatieparachute van de stoel was verfrommeld en kon het gevaarte niet in ba lans brengen. „Ik zat in die stoel te vallen in die hartstikke koude duisternis en ik draaide en draaide maar door het don kere, gitzwarte niets. Ik tolde als een eenpersoons draaimolen door de ruimte." Met zo'n 240 km per uur tui melde De Jager naar beneden. Het was ijskoud, -56 graden Celsius. Er kwam een enorme druk op zijn oren. Op ongeveer 3 kilometer hoogte klapte de hoofdparachute uit. De Jager kwam los van zijn schietstoel en zette de daling vredig schommelend voort. Onder zich zag hij een oplichtend vuur; de plek waar het vlieg tuigwrak was neergekomen. Korte tijd later doemden tot zijn verbazing plotseling beken de neonletters uit de duisternis op. De sterke zuidelijke wind had hem helemaal naar Leeu warden geblazen. Met al die to renspitsen, flatgebouwen en andere obstakels was dat een moeilijke landingsplaats. Tever geefs stuurde De Jager aan op een plein. Maar hij smakte neer op een plat dak van een woning in de Menno van Coehoorn- straat. „Mijn parachute zat he lemaal om de tv-antenne en de schoorsteen, ik gespte me los en begon heen en weer te lo pen." Zo'n twee meter lager zat de 24- jarige tandartsassistente Antje van Zuiden in één keer rechtop in haar bed. Wat kon dat ge dreun boven haar hoofd in vre desnaam wezen? „Het was zo'n knal, het leek wel onweer." Bin nen brak er commode uit. „Mijn vader had het al over de Russen die waren geland. Hij is precies boven m'n bed terecht gekomen. Dat 'ie niet door het dak is geschoten is een won der." Maar wat voor lawaai de gecrashte luchtmachtofficier ook maakte, er kwam niemand naar buiten. Uiteindelijk ging hij maar in de goot liggen. Zo kon de militair net op de ramen kloppen. „Goed volk", suste hij. Vader Harm van Zuiden stoof samen met de kostganger hele maal overstuur de deur uit. „Ik vond het wel een komische si tuatie", vertelt De Jager. „Het was bijna de omgekeerde we reld: Ik had net die hele val door de lucht gemaakt en ik moest jullie kalmeren... Ik heb zelfs m'n excuses maar aange boden." „Hij was het rustigst van ons al- De plek waar de Hunter van piloot De Jager zich in de grond boorde, pal achter een boerderij. Een vuurzee was het resultaat. lemaal", weet Antje van Zuiden nog. Dat neemt niet weg dat De Jager zich wel degelijk opgela ten voelde. Hoe moest hij nou naar beneden komen? Harm van Zuiden kwam met een on beduidend trappetje aan. „'Als u aan de dakgoot gaat hangen, dan zorg ik dat u op het trapje terecht komt', zei hij." Daar voelde De Jager helemaal niks voor. „Ik heb hoogtevrees, zei ik toen maar... en het was nog waar ook!" Uiteindelijk haalde iemand alsnog een behoorlijke ladder. De zo wonderlijk gestrande vlieger werd naar de vliegbasis gebracht. Daar kwam een tele foontje van Kuper, vanuit een kruidenierszaak in het buurt schap Zwagerveen bij Veen- klooster. Hij was in een weiland terecht gekomen. De Sabre- vlieger had een lichte hersen schudding opgelopen. Van Ku- pers toestel ontbrak gek genoeg vrijwel ieder spoor. Alleen de cockpitkap en een halve kerosi- netank van de Sabre werden in een meertje bij Wergea gevon den. De machine van De Jager had zich bij Weidum in de grond geboord, pal achter de boerderij van de familie Kalma. „Ik geloof dat wij niets van de klap gehoord hebben omdat de wind van de boerderij af stond. De buren hebben het namelijk wel gehoord", zo liet de boerin destijds weten. Pas toen brand weerlieden op de deur bonkten, merkte het gezin dat er iets aan de hand was. Wrakstukken van de Hunter waren bij Wirdum, Wergea en Warten aangetrof fen. De resten van de Sabre do ken later uit het Van Harinxma- kanaal op. Kuper („Ik heb die nacht zeven engeltjes boven me gehad") lag zes weken met rugletsel in het ziekenhuis. Bij De Jager is het 38 jaar later vooral de pijn die hem is bijgebleven. Hij moest destijds eveneens zes weken plat. De artsen constateerden dat de explosieve schietstoel zijn rug op vijf plaatsen had be schadigd. Bovendien had hij bevriezingsverschijnselen. Het avontuur bij -56 graden Celsius heeft tot op de dag van vandaag sporen achtergelaten op de huid van de veteraan. „Ik denk er nog wel eens aan en dan ben foto gpd je blij dat je het overleefd hebt. Het had ook heel anders kun nen aflopen." „Hij heeft beslist een be schermengel gehad", meent Antje van Zuiden. Hoe dan ook, de parachutist van toen geniet anno 1999 van zijn pensioen in Portugal. Een reünie van het in middels opgeheven 324-squa- dron brengt hem de komende week naar Leeuwarden. „Het leek me leuk om de familie Van Zuiden nog eens te ontmoe ten." Jaap Kuper verliet in 1968 de luchtmacht en kwam bij de ANWB terecht. Sinds kort is hij met de vut en woont in Nieu- wegein. Vader en moeder Van Zuiden zijn inmiddels overle den. Dochter Antje gaat tegen woordig als Schaafsma door het leven. Nog steeds koestert ze de map vol krantenknipsels over de crash. „Goh, en ik ben nog nooit op de plek geweest waar toen z'n Hunter neerkwam. Die zoek ik eerst op voordat De Ja ger langs komt." JAAP HELUNGA Geduld Je weet bij een verbouwing ongeveer zo'n huis dar bij wijze van spreken op waaraan je begint. Je weet niet waar je eindigt. Het heeft veel weg p^G v van oorlog voeren op de Balkan. Zr Die vergelijking is misschien jj'lwat ongepast. Feit is dat op een gure vroege maandag morgen in maart de eerste heren met planken en zak ken vol metselspecie voor de deur staan en dat in tussen april al redelijk is opgeschoten en nog altijd andere heren in en uit lo pen. Berlijn heeft zijn nieuwe glazen koepel op de Rijksdag; wij bijna onze nieuwe vloerbedekking op de trap. Vrolijk schallen de transistorradio's door het pand. Allemaal tegelijk en veelal op zeer diverse commer ciële stations afgestemd. Men komt van alles tegen in HAN MULDER de helling gaat. Achter pleisterwerk blijkt zich onverhoeds een groot gat te bevinden. De schilder tikt met het drie hoekig uiteinde van zijn afkrabber op de muur en de kalk komt als een lawi ne naar beneden. Een essentiële stop laat het aft veten en stelt de koelkast en het koffiezetapparaat langdurig buiten werking. Ik weet niet wie van de twee noder wordt gemist. De elektricien komt meteen met een nieuwe schakel kast. Daar zitten geen stoppen meer in. Desondanks valt nog keer op keer het licht uit. Dat gebeurt echter met een voorspelbare regelmaat en dat brengt eigenlijk ook weer min of meer rust in de overhoop gehaalde tent. Ik las dat ze voor de westkust van Afrika bacteriën hebben ontdekt die met her blote oog te zien zijn. Zo ver hoeft een mens niet te reizen. Dichter bij huis. bij mijn eigen huis, is dat verschijnsel ook goed waar te nemen. Het heet stof het is wit. het is overal. En het krioelt. Misschien niet in het echt, maar in mijn koortsige fanta sie. En daar gaat het tenslotte toch maar om. Hoe beleeft een mens met zijn gevoel de dingen die niet meer met het verstand te behappen zijn omdat ze te lang duren. Zoals dus bijvoorbeeld een verbouwing waaraan geen einde lijkt te komen. Een mens zijn fobie is control' in het huis zelf niet kosjer te zijn. Dat gaan ze nader onderzoeken met een proefborinkje in de kelder.Ge lukkig is de notaris een rots in de aan zwellende branding. Hij is de enige ze kerheid in roerige tijden. De notaris brengt de hypotheek aan de kook en op smaak, want zonder zou een verbou wing nog veel minder wel varen. Een lekker aan de wandel als hij het stof hypotheek is een grote zak met geld, dat hem alom en permanent, omhult met dat enge gedoe van een leger reii- zenbacteriën gaat associëren. Als de elektricien nog even naar de lampen in de tuin en de met behulp van een pompje in beweging gebrachte minifontein gaat kijken, is hij per ke rende post en ontdaan terug en zegt te gen mijn echtgenote:mevrouw, gefeli citeerd dat u niet bent geëlektrocu- teerd." De kabel van het elektriek ligt ongeveer bloot en ontstegen aan alle isolering russen de grasplaggen. Ook blijkt het bij nader inzien met de 'aarde waarvan het hardnekkige gerucht wil dat de fiscus die persoonlijk bij je komt bezorgen. Hoe hoger de hypotheek, hoe groter het jaarlijkse feest van het in te vullen belastingformulier. Men trekt naar hartelust af, zo doet men geloven. Een zalig vooruitzicht, maar ik twijfel. Een goede notaris is dan psychiater. Hij treedt je tegemoet met begrip en ge duld. Maar in zijn akte staat niet dat er nooit een kruisraket op je huis zal val len. Want er zijn grenzen. M I L L E N N I Uil1 nog dagen Nog 255 dagen en hei nieuwe millennium bi aan. Reden voor deze om in een dagelijkse terug te kijken op bela rijke gebeurtenissend plaatsgrepen op corre ponderende data in di J gelopen 100 jaar. Dezi week: 19 april 1951: eê 1 Miss World-verkiezing april 1903: Carnegie schenkt geld Vredespj i 21 april 1960: Veronic gint met uitzenden: 23 april 1676: Michiel de ter dodelijk gewond; 21 april 1564/1616: Gebo /sterfdag William Shd speare; 24 april 1870:1 trein rukt op. 21 APRIL I960 Het is rond 21 april I960 neer Nederland kennis3 met een nieuw radiostatic uitzendt vanaf het schip3 kum Riff op de Noordzee, al lichte muziek en rei li boodschappen brengt zender, die binnen maanden populairder dan Hilversum 1 en 2 e een forse concurrent won het tot dan veel beluisten j dio Luxemburg. Aan c uitzendingen is heel wat:1 gegaan, want de Nedeii PTT en de regering heb! alles voor over om te be dat het radioschip vanuit land kan opstomen. Pas1 neer de naam wordt get van Vrije Radio Omroep? land (VRON) in de Anstali nica uit Liechtenstein ent namese vlag wordt kan de Engelse sleepboo tein het schip de havei Embden uit om zijn slee| de kust van Schevening'' verliezen. Veronica krijgt tien jaar lang de kans tel f uitzenden. Opeenvolgend binetten durven een i van het station, dat keui lasting en auteursrechte taalt, niet aan, tot in 19! Verdrag van Straatsburg geraticifeerd en Veronica augustus om 18.00 uur de omdraait. Een p rotesl. waarvoor honderdduizi Nederlanders naar Den komen, helpt niet. In 19! gint Veronica als publieb roep en wordt zo'n twintj later opnieuw commerck I radio en tv. JACQUES GELUK Vijftienduizend gulden voal een gesigneerde gitaar vanl] den Earring was het hoog bedrag dat gisteren werdj dén. Dat gebeurde tijdens I actie 'Een druppel op een ende plaat' van Radio 3 vo vluchtelingen uit Kosovo.I i actie heeft 291.000 gulden geleverd. Dat bedrag gaali gironummer 555 van de Ss ii menwerkende Hulp Organ w ties (SHO). Radio 3 ging over tot de ini n melingsactie naar aanleidii t van het benefietconcert va jf Van Dik Hout, Skik en Acdi de Munnik gisteravond in li Nighttown Rotterdam. Int p werden 48 items van bekö n Nederlanders geveild, zoal i gesigneerde gitaar van Ilse g Lange, de voetbalschoena c drie Ajax-spelers en de shii a die PSV gisteravond droeg tl wedstrijd tegen Vitesse. De tie begon om 6.00 uur inf* e programma 'Evers staat op eindigde om 21.00 uurtoa - benefietconcert in Rotterdi begon. De opbrengst vanC toegangskaarten, die vijftig den per stuk kosten, komt' ten goede aan gironumma Radio 3 heeft het telefoonif dat luisteraars te woord sic in de loop van de dag moei uitbreiden van zes naar tiet mensen. Volgens mede-org sator M. van Gils is de actie ook een groot succes. „Ma boden spontaan ook zelfs! len aan om te veilen, zoals tafeltennistafel. Daar kond we echter niet aan beginne

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2