m LClU5UI»JL»dgUldU 1 ,10 fl nT|]T) 'De mooiste medaille tot nu toe' Erika van de Bilt is favoriete Cunera uit de brand met nieuwe speelspullen Kindvriendelijke inrichting voor ernstig zieke patiëntjes Verkooppunten Singelloop Start finish: terrein EWR Langegracht 70 Leiden info (071) 5 356 356 Joop de Koning is de graveur van de unieke medaille die de lopers van de Singelloop krijgen na hun tocht langs de Leidse singels. De laatste jaren prijkt daar op steeds een gravure van een markant Leids gebouw. Dit jaar is dat de Sterrenwacht, langs de Witte Singel. De lopers zien dit oude gebouw der weten schap aan de overkant van het water liggen naast de Hortus als ze ongeveer vijf kilometer hebben afgelegd. De sterrenwacht heeft een fameuze geschiedenis. Met het stichtingsjaar van 1633 is het de oudste nog in dienst zijnde observatorium in de wereld. In dat jaar werd het door de Leidse universiteit gesticht om het kwadrant van Snellius te bestude ren Het nu bekendste, grote, gebouw dateert uit 1861 en werd opgericht onder leiding van de fameuze directeur F. Kaiser. De bekendste astronoom die in de ster renwacht heeft gewerkt is natuurlijk J.H. Oort. Hij ontdekte de rotatie van heelal en was directeur van 1945 tot zijn pensioen in 1970. De Koning besteedt geruime tijd aan het ontwerp van de medailles, die vervolgens via de Leidse Politie Sport Vereniging daadwerkelijk worden geslagen. 'Ik bekijk diverse afbeeldingen, maar van de Sterrenwacht waren er gek genoeg maar wei nig. Vervolgens ben ik naar de Witte Singel gegaan en heb de beste plek gezocht om de Sterrenwacht af te beelden. Daarna maak ik dan een tekening, een pente kening, van ongeveer 25 centimeter in doorsnee.' Leidenaar De Koning, die zelf de Singelloop nog nooit gelopen heeft, maar wel trouw als toeschouwer present is, is heel trots op de medaille van dit jaar. 'Ik vind het een heel mooi gebouw. Met die drie koepels en het witte huis dat er op staat, prachtig. Ik heb de medaille nog niet gezien, maar ik denk dat het de mooiste is die ik tot nu toe heb gemaakt.' Kortom, nog een uitstekende reden om dit jaar weer mee te doen De Leidse Sterrenwacht Leidsch fife Dagblad De organisatie De Singelloop wordt georganiseerd door het Leidsch Dagblad, energiebedrijf EWR en de politie sportvereniging LPSV. Met medewer king van andere sponsoren, de Politie Hollands Midden en de gemeentelijke Dienst Milieu en Beheer. Opbrengst naar goede doelen De opbrengst van de Singelloop, steevast rond de 12.000,-, wordt dit jaar verdeeld onder twee goede doelen: de Stichting Cunera (een orthopedagogisch centrum voor moeilijk leren de kinderen) en het Kinder- en Jeugdcentrum van het LUMC. Deelnemersinformatie Het startschot van de 24ste Singelloop klinkt om 19.30 op het terrein van de EWR aan de Langegracht. Startnummers kunnen worden gekocht bij de bekende voorverkoopadressen voor 5,. Met uw startnummer doet u ook mee aan de gratis loterij. Winnaar 7997, Erica van de Bilt (foto Hiel co Kuipers) Aan de Singelloop doen dit jaar weer diverse nationale toppers mee, vooral natuurlijk van de vereniging Leiden Atletiek uit de Leidse Hout. De blikvanger is weer Erika van de Bilt, de winnares van twee jaar geleden. De Leidse is nationaal kampioene op de vijf kilometer en werd twee weken geleden tweede op de 10.000 meter. Dat maakt haar over 6,8 km nauwelijks te verslaan. Van de Bilt woont al jaren in het Leidse, maar deed tot nu toe pas één keer mee aan de loop. 'Tot een paar jaar gele den trainde ik vooral in Hilversum bij Frans Thuys, de vroegere trainer van Ellen van Langen', verklaart de loop ster. 'Dan komt het er gewoon minder van. Tegenwoordig loop ik veel meer hier in de buurt, ook vanwege mijn sponsor Kamsteeg. Alleen vorig jaar kon ik niet mee doen, omdat mijn voet net uit het gips was na een blessure.' Van de Bilt is een liefhebster: 'Wegwedstrijden als de Singelloop zijn ongelofelijk leuk, vooral als het mooi weer is. Door al het publiek dat langs de kant staat en je aan moedigt. Bovendien is het natuurlijk een schitterend par cours langs al die Singels. In de training kom je daar nooit, want dan zoek je de rust in de polder of de Vlietlanden.' Of Van de Bilt de officieuze wedstrijd weer gaat winnen, weet ze nog niet. 'Er zal nog wel de nodige concurrentie zijn, bijvoorbeeld uit de groep van Bram Wassenaar. Saskia Engels en Iris Wullems bijvoorbeeld. En ik weet niet of Miranda Boonstra nog meedoet, die doet het momenteel ook goed.' Dat de Singelloop een apart evenement is, wordt duidelijk als Van de Bilt gevraagd wordt naar het startnummer. De atlete die bij nationale wedstrijden toch kan rekenen op flink startgeld, reageert bijna verontwaardigd 'Nee kom nou, natuurlijk koop je dat startnummer. Het is voor een goed doel.' Lucas van Leyder won de laatste scholenprïjs. De Leidse basisschool Lucas van Leydejl won vorig jaar de EWR Scholenprijs. Nadjl Vrije School waren ze de tweede winnaa maar helaas meteen ook de laatste. Ondi meer omdat het toch lastig bleek om d scholenprijs goed te jureren. 'Op zich jam mer', zegt de groepsleidster, die vorig ja als prijs twee pedalo's mocht bestellet 'Maar ik kan me best voorstellen dat h( bijna niet te onderscheiden is wie er aand scholenprijs meedoen. En bovendien wille veel kinderen toch met hun ouders lopen Lucas van Leydenschool (foto Hielco Kuipers) Moedig alle lopers aan. 103 C. A Bogaards 138 A. C. J. Mazee Deze namen ziin od dit moment bekend 104. W A. J. Bonekamp 139. L. Muskens 105 M. Broxterman 140. J. van de Nes Wedstrijdlopers 64 M. Bloemendaal 106 J. Castelein 141. A. van de Nes 1 R. Bekkenk 65. J. Mesman 107 N. Donners 142. M. van den Nieuwendijk 2 J la Lau 66. P Rijnsburger 108 I Duijssens 143 L van de Oord 3 H. Kulker 75. E. Borst 109. J. van Egmond 144. 0. van den Ouweelen 4. T. Brouwer de Koning 77 S van der Velden 110. O. van Evert 145. J. E. Pattiapon 7. M. Rienstra 78 A. van der Velden 111W. Franssen 146. D. van 't Riet 8 R. de Wit 79 J. de Groot 112 C. M. Freke 147. J. Rietkerken 9 P den Hollander 80. E. Zijl 113. A. C. Geertsema 148, H. van Rijn 10. B. van Lith 81. M. Aldey 114. H Goddijn 149. H Roedoe 11. H. Ravensbergen 82. Baars 115. R. de Goede 150. M Roedoe 12 H Beerlage 83. H. Burgers 116. W. Gnmbergen 151 P J. M. Romijn .13. T Heerkens 84 T. Burgers 117. J. Hanselaar 152. A. W. Schepers 14 I. van Kempen 85 A. van Elderen 118 F Hauwert 153 G. J I M. Seelen 15. V. Los 86. E Frank 119 N. van Helden 154 E. Sneller 16 E. Weijdeveld 87. Heuer 120. D. van der Hoeven 155. C. Sparenburg 17. M. Stolwi|k jr 88. A. van Kempen 121 J. J M Holthuis 156. F. Spijker 18. M. Stolwijk sr 89 Rosekrans 122. D Honcoop 157. I Starre 19 H. Kulker 90 Y. van Looij 123 P Hoogenboom 158.1 Timmers 20. W. Jansen 91 Rosekrans 124. P van der Hulst 160.1 van Tol 21. J van Duivenvoorden 92. Rosekrans 125. D Jonker 161. P. Verseveld 22. K van Nierop 93 E van Werkhoven 126. S. van der Kaaij 162. A.W. Vis 23 T Titahena 94. K. Hol 127. P. van Kampen 163. T. Weeber 24. A Luiks 95 C Smit 128. Janssens 164 P. A. Weeda 25. R. Oltmans 96. J. Soetens 129. W. Keijzers 165 R. van de Weerthof 26. S. Klink 97. G. van Poeteren 130. S de Koning 166. C van der Werf 31. P. van Elk 98. N. Groenewegen 131. A. van de Kooij 167. R. Westerdijk 36. B. Henson 99 H. van Driel 132 M Kosters 168. L. Wilms 37. W. Sunter 100. R Burgers 133. J H. Langeler 169. N. Woldring 38. B. Guignand 134 M. Lansu 170. Zuidema 61P. Quist Lopers LD Marathon team 135. P. B. Laport 2326. G. J. van Zuijlen 62. R Beelt 101. L Beijen 136. S. Ligtvoet 2327. van de Brink 63. M. Pauw 102. A. Blok 137. J. Mann Cunera Leiden is een orthopedagogisch centrum voor moeilijk lerende kinderen aan de Zoeterwoudse Singel. In het markante oude kloostergebouw zijn vier groepen ondergebracht, verdeeld naar leeftijd (van 12 tot 22) en niveau. Met hun deel uit de gehoopte opbrengst van de Singelloop kan Cunera hoognodig speelmateriaal aan schaffen. 'We hebben natuurlijk ook een eigen budget voor dat soort dingen, maar dat is soms echt maar nauwelijks voldoende', zegt Sandra Greefhorst, groepsleidster van groep II. Cunera koopt daarom dingen die echt aanslui ten bij de belevingswereld van jonge en wat oudere tieners: een pooltafel, een tafelvoet- balbak, een heuse playstation computer. Maar natuurlijk ook gewoon buitenspellen (zoals tafeltennis en badminton) en knutsel materiaal. Onmisbaar speelmateriaal natuur lijk voor kinderen die het soms al moeilijk genoeg hebben, zelf in het centrum wonen en lang niet altijd in het weekeinde naar huis gaan Greefhorst: 'Sommige dingen hebben ze ook wel bij de activiteitenbegeleiding, maar die is beperkt open. We verdelen de spullen nu onder de groepen die het dan kunnen doorgeven aan de anderen. En het buitenspelmateriaal komt op het plein dat we delen met de school naast ons gebouw.' De kinderdaktuin in het LUMC wordt een heel stuk mooier. In het Leidse Kinder- en Jeugdcentrum verblijven van dag tot dag vele patiëntjes. Veel daarvan zijn afkomstig uit Leiden, maar vanwege de regionale func ties op het gebied van bijvoorbeeld been mergtransplantaties ook uit de rest van het land. Met ouders die dan vaak in het Ronald McDonald huis verblijven, is het natuurlijk belangrijk dat de ruimtes waarin de kinderen met elkaar, alleen of met hun ouders spelen, er zo leuk mogelijk uitziet. 'Van de speelkamer wordt de hele dag gebruik gemaakt', vertelt Sabien Bentveld van het LUMC. 'Dat is zo intensief, dat er nodig vernieuwd moet worden. De inventaris is nog wel goed, maar de inrichting kan veel gezelliger. Het ontbreekt vooral aan wat aan kleding: leuke kindergordijnen en andere din gen die elementair zijn in een ruimte c bedoeld is om je in te ontspannen.' Het LUMC organiseert zelf ook allerlei d gen om geld in te zamelen voor de zieke kin" deren. Zoals de Step-in op 25 april. 'D wordt een hele leuke happening in f Universitaire Sportcentrum', denkt Bentvel 'We zamelen geld in voor de Stichtin Kinderfondsen van het LUMC. Het sporteed trum en allerlei sportscholen hebben meA werking toegezegd. Het inschrijfgeld is 3 gulden, maar je moet je dan ook voor 75 gu den laten sponsoren. En dat loopt ongeloft lijk goed, we hebben al meer dan honderd vijftig aanmeldingen. Sommige mense zagen een beetje op tegen die sponsorinj maar ik hoor dat dat echt heel goed gaat, d veel al meer dan honderd gulden toegezej hebben gekregen.' Sport is natuurlijk heel belangrijk voor de jonge mensen uit het centrum. 'Alle kinderen mogen op een sport, daar is geld voor. Dan kunnen ze lid worden van een club, want we hebben geen eigen sportleraar. Kinderen uit het centrum doen wel altijd mee met de Singelloop. Er zijn jaren dat het er vijftien zijn, maar soms ook wel dertig.' Startnummers voor Leidsch Dagblad Rooseveltstraat 82 Leiden de Singelloop Openingstijden maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur kunnen in de EWR Langegracht 70 Leiden voorverkoop Sporthuis Wout Bergers Haarlemmerstraat 40 Leiden worden gekocht bij: Haarlemmerstraat 232 Leiden Rijnsburgerweg 121 Leiden Schoolstraat 35 Voorschoten Fitshoe Sportschoen Adviescentrum St. Jorissteeg 8 Leiden Startnummers zijn Sporthuis De Zwarte Wolf Lange Mare 104 Leiden ook op vrijdag Kopermolen 19 Leiden 23 april bij het Stevensbloem 31 Leiden startpunt aan de Sporthuis Wijnand Sloos 5 Meiplein 17 Leiden Langegracht Ruud v.d. Berg Rijwielhandel Zijlsingel 91 Leiden verkrijgbaar Henny's Rits Jan Vossensteeg 54 - 60 Leiden vanaf 17.30 uur. Oegstgeesterweg 34 Rijnsburg Winkelhof 22 Leiderdorp Voorstraat 32 Katwijk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26