Leidsch Dagblad torst zwaar nder vuur ommissie 21 24 Bloedbad op school in VS: 25 doden 'Defensie handelde onthutsend' 'Roostervrije dag legt grote maatschappelijke druk op gezinnen' MIS Z E NIET! mm lilosevic: Oorlog richt ?allieerden te gronde Alles voor de moderne manager... 23 APRIL TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 <Aj l4!pE VAN OVERBEEKE ieraaagse werkweek voor basis- :r en leraar. Dat is volgens de fös iiiging voor Openbaar Onderwijs een wezenlijke bijdrage aan de voor het tekort aan leer- ïten. De VOO ziet de vierdaagse Bhveek als een alternatief voor jan van minister Hermans, die week aankondigde onder 'e ivaarden onbevoegden voor de indrapport over Bijlmerramp sister Borst van volksgezondheid lijkt het belangrijk- slachtoffer' te worden van de parlementaire enquête Jnerramp. In haar eindrapport geeft de enquêteCom- tó iie een bijzonder kritisch oordeel over de rol van de •bewindsvrouw. Haar wordt verweten onvoldoende lebben gedaan om de gezondheidsklachten bij de nerbewoners en hulpverleners te laten onderzoeken. iPDma in elk geval haar best heeft OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 jesprek VAN DE Dag Ontploffende airbag slaat alles voor deskundigen Binnenland Cultuur en Kunst Opvang psychiatrische pa patiënten komt steeds v!Sl meer in de knel Business is fun in nieuw theater van Van den Ende Sport Marco Kleijn goudhaantje bij Noordwijk Openbaar onderwijs wil vierdaagse schoolweek klas te willen zetten. De VOO stelt voor dat leraren die vrije dag als ADV opnemen, dan wel nascholing kunnen volgen of lessen voorbereiden. Als scholen binnen één gemeente afspreken op verschillende dagen de lesvrije dag in te roosteren, zijn er bovendien altijd vervangende leerkrachten beschikbaar bij ziekte, meent de VOO. Directeur R. Limper is zich bewust van het controversiële karakter van het voorstel. Limper: „Ons idee wordt omarmd of wij worden voor gek ver klaard. Dat laatste risico nemen we dan maar. Waarom zou het onderwijs niet zelf het initiatief nemen tot een vierdaagse werkweek en daarmee een trend zetten." De VOO heeft becijferd dat de vrije dag niet hoeft te leiden tot verlies aan lestijd. Door de lesdag met een half uur uit te breiden en de vakantie met een week te bekorten, worden 24 les uren meer gemaakt dan nu wettelijk is vastgelegd, stelt de vereniging vast. Limper meent dat het voorstel op korte termijn enkele duizenden ar beidsplaatsen oplevert, omdat adv- vervanging niet meer nodig is. Directeur E. Filemon van de Lo- rentzschool in Leiden, ziet weinig in dit plan. „Dit gaat volledig voorbij aan de ontwikkeling van kinderen en de inhoud van ons werk. De continu ïteit van het onderwijs komt hierdoor in gevaar. Als je meer lesuren in een dag stopt, heb je een probleem om dat kinderen aan het eind van de dag veel minder opnemen. Bovendien legt zo'n roostervrije dag een grote maatschappelijke druk op de gezin nen waarvan de ouders vaak allebei werken. Ik vind dat het onderwijs moet worden opgewaardeerd en het vak aantrekkelijker moet worden ge maakt: dédr moet men naar kijken." Directeur A. van Mil van de Stich ting Kinderopvang Katwijk meent dat de kinderopvang de praktische gevol gen van een extra vrije dag eventueel wel kan opvangen. „Ik spreek overi gens op persoonlijke titel, want we hebben dit nog niet besproken. Ik denk dat een aantal leidsters van de naschoolse en buitenschoolse op vang blij zijn als ze meer uren kun nen maken. Bovendien staan de op vangruimten vaak leeg op de uren dat de kinderen op school zitten. Toch vind ik dit geen goed idee: het is niet de oplossing voor het probleem en het komt het leren van de kinderen niet ten goede. Meer geld en mensen in het onderwijs: daar gaat het om." ens de enquêtecommissie de gezondheidsklachten elijk zelfs verergerd, door- l'olksgezondheid te laat in kwam. Ook de inspectie de volksgezondheid, die °s streeks onder de minister krijgt scherpe kritiek. In morgen te verschijnen rapport van de enquête- missie, dat de titel 'Een be- vlucht' heeft gekregen, ien ook minister Jorritsma economische zaken, toen- A minister van verkeer en rstaat, en diverse andere Dkken bewindslieden bekri- 03 rd, maar Borst komt er het btst vanaf. «oordeel is zo hard omdat, ieggen betrokkenen bij de missie, het bij de gezond- opdachten „om mensenle- ging". Jorritsma wordt reten te laks te hebben op- iss iden in de zoektocht naar ge rachtpapieren van de El Al do, die op 4 oktober 1992 le Bijlmer stortte. Volgens [g ommissie is Jorritsma's op- ai „bepaald niet vlekke- geweest, maar heeft zij linste nog moeite gedaan 1( de informatie boven water T rijgen. Ook PvdA-Tweede- srlid Rob van Gijzel zei tij zijn verhoor door de en- Jfecommissie al dat Jorrits- Borst had sneller moeten rea geren op de gezondheidsklach ten van Bijlmerbewoners en hulpverleners, zo meent de commissie. Zij kwam pas in 1997 voor het eerst in actie, ter wijl de eerste klachten al in 1995 bekend waren. Borst heeft zich, zo bleek ook in haar ver hoor op 12 maart, steeds geba seerd op een oud onderzoek door de Amsterdamse GG en GD uit 1994, waarin gesteld werd dat er geen verband was tussen de ramp en de klachten. Borst*riep gisteren het Acade misch Medisch Centrum op om sneller te beginnen met het on derzoek onder mensen die een zeldzame auto-immuunziekte hebben opgelopen, die wellicht het gevolg is van de ramp. Het AMC stelde vorige week dat er waarschijnlijk geen verband is tussen de ziektegevallen en de ramp, maar Borst vindt dat niet acceptabel. Ook is zij het niet eens met het besluit van het AMC om pas komend najaar te beginnen met een uitgebreid onderzoek- onder de duizenden hulpverleners en betrokkenen. Zij vindt dat dit onderzoek moet worden versneld. Pagina 3: Enquêtecommissie kan geen minister wegsturen Joegoslavische president sevic maakt nog altijd geen «alten te buigen voor de f «mende druk van de 'O-bombardementen. In vraaggesprek met een Slo- ise krant zegt hij ervan tuigd te zijn dat de oorlog ndelijk niet hem, maar de 0 te gronde zal richten. |(jt Pslavië zal volgens hem bo- Mfiien nooit toestaan dat Kos- wordt bezet, 'of dat nu ge- door de NAVO, de OVSE VN'. losevic deed gisteren op- tov een beroep op Rusland 'e helpen een einde te ma- aan de bombardementen de NAVO. Hij zei dat na een Tejprek met de Russisch-ortho- patriarch Aleksej II in het Sidentiële paleis in Belgrado. ■Serviërs juichen het bezoek patriarch toe. Het toont grote solidariteit van het z- lische volk", aldus de presi- eksej had eerder de bom- ,i lementen op Joegoslavië 7°rdeeld, maar ook de Ser- opgeroepen alles te doen de Albanese vluchtelingen toen terugkeren naar Koso- De emoties bij leerlingen van de Columbina High School lopen hoog op als zij zien hoe klasgenoten en vrienden er in slagen aan de slachtpartij te ontkomen, foto ap hal stoelzle WASHINGTON GPD-AP vo. Hij deed dat tijdens een mis in de Sint Savakathedraal, die werd bijgewoond door grote aantallen Serviërs. Buiten Joegoslavië ontstond ongerustheid over een aantal incidenten aan de grenzen. Zo namen Joegoslavische troepen de grenscontrole op het schier eiland Prevlaka over van de Montenegrijnse politie. Pre vlaka maakt deel uit van Kroa tië, maar is een gedemilitari seerde zone onder VN-toezicht. Kroatië diénde bij de VN-Veilig- heidsraad een protest in tegen wat Zagreb 'een inval van enke le honderden militairen' noem de. Ook aan de Albanees-Joego- slavische grens was het op nieuw onrustig. Voor het eerst werd daarbij direct gevochten tussen eenheden van het gere gelde Albanese leger en Ser viërs. Een Albanese soldaat zou gewond zijn geraakt. Eerder kwam het wel tot schermutse lingen tussen Servische eenhe den en strijders van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) in Noord-Albanië. Meer nieuws over Kosovo op pagina 3 en 7 Twee scholieren, lid van de zo geheten Trench Coat Mafia (re- genjassenmaffia) hebben giste ren op de Columbina High School in het Amerikaanse stadje Littleton (Colorado) met automatische geweren en ex plosieven zeker 25 medeleerlin gen en docenten gedood. Zo'n twintig anderen raakten ge wond, van wie zeven ernstig. De twee vermoedelijke daders pleegden na de slachting zelf moord. Het was de bloedigste schietpartij die ooit op een Amerikaanse middelbare school heeft plaatsgevonden. Het duurde ruim vier uur voordat een met militair mate rieel uitgerust arrestatieteam van de politie de school had heroverd op de schutters. Daar bij werden over en weer scho ten afgevuurd. De belegering van Columbina High School, een middelbare school met 1.870 leerlingen, was recht streeks op de Amerikaanse tele visie te volgen. Te zien was hoe het arrestatieteam oprukte en hoe groepen leerlingen het schoolgebouw uitholden met de handen op het hoofd, om ringd door tot de tanden gewa pende politieagenten. In het schoolgebouw moeten zich afschuwelijke taferelen hebben afgespeeld. Politie en hulpverleners konden tijdens de belegering niet bij de ge wonden komen. De verslagen die ooggetuigen van het bloed bad na afloop gaven, waren gruwelijk. De schutters execu teerden meerdere van hun slachtoffers. Een meisje moest toezien hoe twee van haar me deleerlingen van nabij door het hoofd werden geschoten. Haar leven werd gespaard. De schutters hadden geen enkel mededogen met hun leef tijdgenoten, ook niet met de kinderen die hun moordenaars smeekten hun leven te sparen. Het arrestatieteam trof in de eetzaal en de bibliotheek dood geschoten kinderen aan, die zich hadden trachten te ver schuilen onder tafels. De daders, die maskers en lange zwarte jassen droegen en gebruik maakten van pijpbom- men en handgranaten, maak ten deel uit van een cultgroep De 10.0 Fc ongelooflijke Superstunts van t-rj'M dTm rn j iT rci-j -Tv j icapino. bilL«J 4 1 4 k< 3 U 1 LT1-3 A1 rider niet ontvangen? Bel 0592-3400^ die bekend stond onder de naam Trech Coat Mafia. De groep telde twaalf leden, jonge ren die door de rest van de school werden beschouwd als buitenbeentjes. De groep had volgens medeleerlingen nog nooit de indruk gewekt extreem gewelddadig te zijn. Wel was bekend dat de groep over een groot arsenaal aan wapens be schikte. Volgens sommige scholieren had de groep het ge munt op etnische minderhe den, atletische types in sportie ve kleding en jongens die een petje droegen. Enkele groepsle den droegen hakenkruisen. Het was gisteren overigens de 110de geboortedag van Adolf Hitler. De schietpartij in Littleton was het vijfde ernstige incident in zijn soort sinds het najaar van 1997. Op 1 oktober van dat jaar schoot een 16-jarige jongen in Pearl (Mississippi) negen medeleerlingen neer, van wie er twee overleden. Een maand la ter doodde een 14-jarige jongen in West-Paducah (Kentucky) drie medescholieren. In maart '98 schoten twee jongetjes in Jonesboro (Arkansas) vier scho liers plus een docente dood. In mei schoot een 15-jarige jongen in Springfield (Oregon) op zijn school twintig mensen neer, van wie er twee overleden. De dader had kort tevoren zijn ou ders vermoord. www.bruna.nl HET WOORD IS AAN Esprit Fléchier De mens is bang zichzelf te zien zoals hij is, omdat hij niet is zoals hij zou moeten zijn. zorren r eentrüi «714° 5715° 5716° SSÏ& 40% 60% 50% 40% 20% 20% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 4 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Kerk en Samenleving14 Meningen23 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport24,25 Uitgaan20 De kortingsbon betreft het optreden van de flamenco danseres Angelita Vargas Y Su Gente In de Stadsgehoor zaal. Van Vugt laat op internet tegen minister plassen LEIDEN «HANSJACOBS Het Leidse gemeenteraadslid en kandidaat-senator Driek van Vugt geeft op de interpagina's van de SP een voorproefje van de onorthodoxe manier waarop hij in de landelijke politiek aan de slag gaat. Hij laat twee fi guurtjes tegen het hoofd van minister Hermans (onderwijs) plassen. Dit uit protest tegen de plannen van de bewindsman voor de studiefinanciering. Van Vugt wil de WD-minister weg hebben en heeft daarom de 'Hermans moet weg club' op gericht. In de begeleidende tekst zegt Van Vugt, zelf student politico logie aan de Universiteit Lei den, de minister op andere ge dachten te willen brengen. De club presenteert een eigen plan dat tot een 'echte verbetering' van het onderwijs moet leiden. Van Vugt wil onder meer dat de basisbeurs wordt verdubbeld, de studiefinanciering wordt verlengd en een jaar langer duurt dan de cursus, de leef tijdsgrens voor mbo-studenten wordt afgeschaft, de OV-jaar- kaart in ere hersteld en alle ou derbijdragen en collegegelden worden geschrapt. Indien Her mans niet op de eisen van Van Vugt ingaat, volgen er acties. Ombudsman vernietigend over optreden jegens mijnspecialist Adres: - I Postcode: l Tel: i (l.v.m. controle bezorging) 1 DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR 'Onbehoorlijk, onzorgvuldig en onthutsend' handelen van De fensie heeft geleid tot de dood van de Zandvoortenaar Robert Ovaa en vrijwel zeker tot dat van zeven andere militairen. Ei genlijk is het een 'wonder' dat de afgelopen dertig jaar niet meer mensen door het lakse ge drag van Defensie om het leven zijn gekomen. Bovendien heeft Defensie de Tweede Kamer, na bestaanden en slachtoffers her haaldelijk verkeerd ingelicht. Dat concludeert de Nationale Ombudsman in een vernieti gend rapport over de gang van zaken rond de ongevallen met de antipersoneelsmijn AP23 in 1983 en 1984. Ombudsman Oosting, ingeschakeld door de Tweede Kamer, overhandigde het 323 pagina's dikke verslag gisteren aan de vaste Kamer commissie voor Defensie. De commissieleden nemen in hun eerste reacties de termi nologie van de klachtenman over. Ook zij noemen de bevin dingen 'onthutsend'. Defensie zegt de gemaakte fouten te be treuren. Het ministerie zal de nabestaanden en slachtoffers van de ongevallen benaderen om te kijken of alsnog verdere hulp en bijstand kan worden gegeven. De ongevallen hadden kun nen worden voorkomen indien Defensie de eigen voorschriften beter had nageleefd, zo stelt de ombudsman vast. Al in 1970 is namelijk geconcludeerd dat de toen pas in gebruik genomen antipersoneelsmijn AP23 niet deugde. Met die informatie is echter jarenlang niets gedaan. Pagina 5: 'Defensie gaf willens en wetens foute informatie over landmijnen' Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptglro (f. 97.90) W |Nr. bank/giro:Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 1 4" maandag t/ m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1