)orpen Parkeren vrachtwagens op Rijndijk blijft toegestaan mndelen vrachten Huisarts Wijnmaalen wordt zakenman Rijn Veenstreek an na geld pinnen met apen bedreigd en beroofd Alphen trekt geld uit voor schoonmaken van alle basisscholen 'Lokale omroep moet beleidsplan aanpassen' Surfsteiger en strandje op grond van De Kluis CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356-117. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 HAZERSWOUDE-RUNDIJK MARIETA KROFT rpen in het Groene Hart bundelen hun krachten. De idelijke Vereniging voor Kleine Kernen praat maan- met belangenverenigingen die het Groene Hart leef- ar willen houden over oprichting van een regionale voor kleine kernen. andere kernen uit het Groene Hart tot de kernen waar een pi lot-project loopt. Bewoners be spreken onder leiding van des kundigen hoe zij hun eigen dorp leefbaarder kunnen ma ken. Daarbij gaat het onder meer over voorzieningen zoals een eigen bakker en slager, voorzieningen voor jongeren en recreatieve voorzieningen. Het project gebeurt in samenwer king met de overheid, maar de besluitvorming is uit de politie ke sfeer gehaald. Van der Brink kent het pro ject, dat op vijf afzonderlijke plaatsen in het Groene Hart loopt. ,,Wat wij willen gaat ver der. Dat houdt niet op bij de dorpsgrens. Wat mij betreft wisselen alle kleine kernen tus sen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Gorinchem in de toekomst hun ervaringen met elkaar uit." ;ens de landelijke vereni- f blijft het Groene Hart, dat éveer dertig dorpsbelangen- nigingen telt, achter bij re in het noorden en oosten het land. „Er zijn nog wei- dorpsbelangengroeperin- duit het Groene Hart lid van zegt LVKK-woordvoerder in der Brink. „Maar ik ver- =d dat er wel belangstelling m ook hier de krachten te idelen, want de aanmeldin- voor de bijeenkomst van mdag stromen binnen. Klei- :rnen moeten gaan inzien zij kunnen leren van de er van andere dorpen, hoeven zij niet ieder voor het wiel uit te vinden." in van de dorpen die be stelling heeft voor krach- iiindeling is Hoogmade. moeten nog bepalen wie maandag naar Woerden zegt R. Brunt van de itselijke klankbordgroep, sar het klinkt interessant." oogmade behoort met vier EN AAN DEN RIJN Bijna 180 Hazerswoudenaren bang voor belemmering uitzicht Het parkeren van vrachtwagens buiten de be bouwde kom langs de Rijndijk in Hazerswoude blijft ook na de herinrichting toegestaan. Er is geen alternatief en de gemeente verwacht dat op grond van een zoektocht en van het eigen budget ook op de lange termijn niet te vinden. Dat ant woorden B en W aan de bijna 180 inwoners die bezwaar hebben gemaakt tegen de stilstaande wagens op de Rijndijk. In totaal reageerden 241 mensen op de maatregelen om de Rijndijk ver keersluw te maken. De bezwaarmakers protesteren tegen de be perking van hun het uitzicht als de wagens voor hun huis staan. B en W hebben rijkswaterstaat nog gevraagd de zuidelijke lus van rijksweg 11 ter hoogte van de Gemeneweg in te richten als par keerterrein voor vrachtwagens. Die stemde daar echter niet mee in, omdat de wagens op die plek het landschappelijke en ecologische karakter aantasten. Ook waren er verkeerstechnische be zwaren. B en W wijzen drie plaatsen aan waar de wa gens zijn toegestaan: ter hoogte van nummer 231 en van nummer 101 tot en met 107. Verder blijft het parkeren op de loswal ter hoogte van de wa tertoren toegestaan. Op deze plekken belemme ren vrachtwagens het uitzicht het minst. Als de gemeente in de toekomst alsnog een plaats voor vrachtwagens vindt, maakt zij parkeren op de Rijndijk onmogelijk. Andere bezwaarmakers zijn bang voor trillin gen als gevolg van de aanleg van plateaus. B en W vinden echter dat die hobbels het verkeer be ter afremmen dan bijvoorbeeld wegversmallin gen. Op plekken waar kans is op trillingshinder wordt de maximumsnelheid zo laag gehouden dat die hinder te verwaarlozen is. Ter hoogte van Rijndijk 340 wordt het plateau niet verhoogd. Diverse bewoners aan het Jaagpad maakten te vergeefs bezwaar tegen openstelling van het pad voor fietsers en bromfietsers. B en W herinneren de bewoners eraan dat het verbod destijds is in gesteld omdat er geen veilige oversteek op de Rijndijk was. Zodra deze weg verkeersluw is, geldt de maatregel niet meer. Een troost heeft het college wel: de Rijndijk wordt zo aantrekkelijk voor fietsers, dat zij het Jaagpad vermoedelijk niet gebruiken. De Rijndijk, die nu nog de doorgaande route voor het autoverkeer tussen Alphen en Leiden vormt, wordt heringericht nadat rijksweg 11 in gebruik is genomen. Voor de operatie, die van 2000 tot 2002 duurt, trekt het rijk circa 18 miljoen gulden uit. De commissie milieu, verkeer en openbare werken bespreekt het collegevoorstel maandag 26 april. De bijeenkomst in het stad huis van Woerden aan de Ble- kerijlaan 14 begint maandag avond om half acht. Alphenaar is gisteren op klaarlichte dag beroofd terwijl hij i bedreigd met een wapen. De 45-jarige man had net 50 gul- gepind bij een bank aan de Dr. A. D. Sacharovlaan toen hij van [er werd beetgepakt door een aantal mannen. Een van hen zei is een beroving' en maakte de indruk dat hij de man met een bedreigde. De Alphenaar gaf zijn geld af en zijn belagers ikten zich uit de voeten. Het slachtoffer kon de politie geen 1 signalement van de daders geven. ALPHEN AAN DEN RUN IVO POMMEREL Alphen wil ruim anderhalve ton uittrekken voor een grondige schoonmaakbeurt van alle ba sisscholen. Door geldgebrek vervuilen de scholen steeds meer. Om hier paal en perk aan te stellen ontwerpt onderwijs wethouder F. Dales een plan om extra geld uit te trekken. Hiermee hoopt hij dat de rijks overheid, wier verantwoorde lijkheid de schoonmaak is, dan serieuzer naar het probleem kijkt. „De afgelopen jaren werd ik steeds vaker geconfronteerd met verhalen en rapporten die aangaven dat het onderhoud van de scholen steeds slechter werd", vertelt Dales. „Zelf ben ik er ook een paar keer naar gaan kijken en trof daar stin kende wc's en stoffige lokalen aan. Kortom, ik werd er moede loos van." Dales bond een aan tal jaren geleden al op televisie de strijd aan met toenmalig staatssecretaris Netelenbos, maar wist geen indruk te ma ken. „Ik ben het zat met een kluitje in het riet te worden ge stuurd, de toelagen van het Rijk zijn gewoon niet toereikend." Dales merkt op dat het niet een specifiek Alphens probleem is, maar dat het in heel Nederland speelt. De schoonmaakbeurten moeten het karakter krijgen van een flinke voorjaarsschoon maak. „Met het geld zou ik tus sen de veertig en vijftig school gebouwen in de gemeente wil len aanpakken. Dan kunnen we ook eens de luxaflex schoon maken en bovenop de kasten stoffen. Ik wil er ook ouders bij betrekken en zo Den Haag laten zien wat er na al die jaren be knibbeling en verkapte bezuini gingen allemaal mis is." De wethouder benadrukt dat dit schoonmaakoffensief valt bin nen een programma waar Al phen al langer mee bezig is. „We hebben nu net een miljoen uitgegeven om onderhoud aan de buitenkant van scholen te verrichten. Dat is eigenlijk ook niet onze taak als gemeente, maar we moesten wel. Brief De druppel die voor Dales de emmer deed overlopen was een brief van de gemeenschappelij ke medezeggenschapsraden (GMR) eind vorige maand. Daarin stelden GMR dat het op dit moment 'ronduit treurig ge steld is met de hygiëne in de verschillende schoollokalen'. GMR roept in de brief ook op minder stoffige materialen te gebruiken in de lokalen. Steeds meer leerlingen en en leer krachten zouden door het stof last krijgen van allergie. Directeur W. Henzen van ba sisschool Dr. Martin Luther King weet veel van stof. „Onze plafonds zijn recentelijk ver vangen zodat er geen stof meer uit vrijkomt. Ook zijn we van Achter de krijtdampen is nog net de oproep van directeur W. Henzen van basisschool Dr. Martin Luther King zichtbaar. plan de krijtborden te vervan gen door witte borden met pen nen," aldus Henzen. De direc teur onderkent de algemene problemen rond het schoon houden van de scholen. „Vroe ger konden we nog gebruikma ken van schoolmaakster, men sen die op een of andere wijze waren verbonden met de kin deren op school. Die keken niet op een uurtje meer." Blij „Tegenwoordig werken we met een schoonmaakbedrijf, maar door een gebrek aan geld kun nen we slechts een deel van de school laten schoonmaken. De rest doen we zelf. We laveren voortdurend tussen wat de leer krachten aankunnen en wat strikt noodzakelijk is. Zodoende komen we nooit toe aan een grondige schoonmaakbeurt. Al leen de toiletten en de wastafels maken we elke dag schoon." FOTO MARK LAMERS Overigens wil Henzen niet spreken van een alarmerende situatie, hoewel hij (och erg blij is met het extra geld dat Dales wil vrijmaken. Wethouder Dales wil zijn' voorstel, dat nog in de maak is, voor de zomer door de ge meenteraad krijgen. Na dertig jaar punt achter praktijk in Alphen Schoof: conclusie over subsidie onjuist EN AAN DEN RIJN Wijnmaalen, de huisarts, bijna dertig jaar een praktijk llphen heeft, stopt ermee, is welletjes, vindt hij. Nee, imaalen gaat zeker niet op lauweren rusten. Hij gaat in n. De huisarts, die veruit langst een praktijk in Al- heeft, begint 'een advies- )au voor artsen', zoals hij zelf omschrijft. De ervaring, hij opdeed in allerlei be- irlijke baantjes, komt hem rin goed van pas. ijnmaalen, die onlangs nog ridderorde kreeg, licht zijn ènten in mei in over de die hij later dit jaar zet. enkele patiënt, die kenne- 'nattigheid' voelde, vroeg of hij wellicht plannen in lichting had. Die vraag werd ingegeven, denkt Wijn- Jen, door het toekennen de koninklijke onderschei- ,Ik heb er niet omheen aaid", zegt hij eerlijk, iar gewoon verleid hoe de n er voorstaan. Als het een zover is, moet ik er toch op de proppen komen. Je er niets aan om kiekeboe ipelen. Bovendien kan ik ilijk jokken, ook al gaat het een leugentje om bestwil." in ding is zeker: als zaken- is Wijnmaalen niet van om net zoveel uren te ma- als in zijn huisartsenprak- De precieze vorm van z'n ijf moet hij nog wel uitwer- Maar de huisarts weet zich Ik geval omringd met des- in, die antwoord kun- geven op fiscale- en juridi- vragen. „Zodra ik met het ijf begin kan ik op hen een iep doen. Die afspraak ligt kan niet anders zeggen it ik er veel zin in heb. Nu nog kan zet ik die stap. Als nger wacht word ik te oud. hoeft het niet meer." ijnmaalen heeft in diverse uren op het terrein van de indheidszorg gezeten. Heeft achteraf gezien, het 'ver- beroep gekozen? An- gezegd: had hij niet liever in de bestuurlijke sfeer ge- n? De huisarts glimlacht en -.Ik heb heel m'n leven al combinatie gezocht van en hersenwerk. Ja. ik Dokter Wijnmaalen: „Jaarlijks sterven er gemiddeld 25 patiënten in een huisartsenpraktijk." moet eerlijk bekennen, dat in de loop der jaren m'n interesse in het besturen is gegroeid. Maar om er nou helemaal mijn beroep van te maken. Nee, daar ben ik te zelfstandig voor. Je ei gen baas zijn is toch wel een lekker gevoel hoor." Wijnmaalen laat zijn patiën ten niet zo maar achter. Hij heeft, zegt hij, voor een goede opvolger gezorgd. De naam van die man of vrouw wil hij liever nog niet kwijt. Eén ding is ze ker, zijn patiënten hoeven zich geen zorgen te maken. „Ik laat hen goed verzorgd achter", lacht hij. „Ik ben blij met de collega, die mijn praktijk voort zet. Ik weet hoe die werkt en dat bevalt mij prima. Meestal moet je maar afwachten wie je opvolgt. Want er is nu eenmaal een tekort aan huisartsen." Eén ding is zeker: het af scheid nemen van zijn patiën ten doet pijn. „Als je nog wat anders wilt ondernemen, fik heb dat eerder al gezegd, moet je dat nu doen. Ik heb lief en leed in mijn praktijk gedeeld. Ja. ik heb veel mensen zien gaan. Ik heb dat wel eens uitgerekend. Er sterven gemiddeld vijfen twintig patiënten per jaar in een praktijk. Wat mij betreft zijn dat er dus zo'n 750 in die dertig jaar dat ik huisarts in Al phen ben. Dat zijn er heel wat. Veel van die mensen, nee, niet allemaal, heb ik in hun sterven begeleid." Als Wijnmaalen nu eens te rugkijkt op dertig jaar huisarts. Is er veel in al die jaren veran derd? Of valt het mee? Zonder ook maar één moment na te denken, zegt hij: .Alles is veran- FOTO ENGEL LAMEIJER derd. Het vak van huisarts en de patiënten. Ze duiven meer te vragen. Soms wordt dat wel eens een beetje te veel. De mensen kennen af en toe be paalde termen en zeggen dan bijvoorbeeld: laat eens een scan maken. Ze weten niet eens wat dat inhoud. Ik kan, als huisarts, daartoe niet eens opdracht ge ven. Dat maakt de specialist wel uit." Bovendien vragen de patiën ten tegenwoordig veel meer. En als de huisarts tijd neemt om alles uit te leggen, komt hij in tijdnood. „Je werkt je dan een slag in de rondte en bent aan het einde van de dag nog niet klaar met je werk. Patiënten ko men ook met heel andere klachten dan vroeger. Ze ko men, om maar eens een voor beeld te noemen, met je praten als ze problemen op hun werk hebben. Nee, ik vind dat die niet thuishoren in de praktijk van de huisarts, maar de pati ent komt er wel mee. De ar- bo-arts? Ja, die is daar voor. Maar die dienst werkt nog niet zoals het zou moeten." Zijn grootste zorg voor de toekomst van de huisarts? „Dat is natuurlijk die enorme hoe veelheid administratieve romp slomp die wij op ons bordje krijgen. De papierwinkel, uitleg geven aan de ARBO-dienst of het GAK, aan verzekeringen en noem maar op. Dat gaat ten koste van de zorg aan de pati ënten. Ik denk dat iedere huis arts zich daar zorgen over maakt." Een tweede punt dat Wijn maalen prikt is de vrije artsen keuze. Die is verdwenen. De mensen worden gedwongen een arts te kiezen die nog plaats heeft. Dat geldt niet alleen voor de huisarts, maar ook voor de specialist in het ziekenhuis. Wijnmaalen zegt, dat dit alle maal komt omdat er te weinig artsen zijn. „In het ziekenhuis moet je de specialist accepte ren, die toevallig tijd heeft. Ik vind het triest dat je als huisarts soms moet leuren met een pati ent, die is getroffen door een hartaanval. Zoiets mag in een land als het onze niet voorko men, maar het gebeurt om de haverklap. Een ziekenhuis dwingt de huisarts soms om ri sico's te nemen waar hij abso luut niet achterstaat." De Alphense huisarts voor spelt, dat de tijd niet ver weg meer is, dat de solo-huisarts, zoals Wijnmaalen er nog één is, als gevolg hiervan niet kan overleven. „Je moet bij elkaar kruipen en de zaken gezamen lijk aanpakken. In je eentje red je het gewoon niet meer. Ik schat dat de patiënt binnen tien jaar niet één, maar een groep dokters als huisarts heeft. Daar aan valt niet meer te ontko- ALPHEN AAN DEN RIJN SASKIA BUITELAAR Het gesprek tussen de Lokale Omroep Alphen aan den Rijn (LOA) en burgemeester N. .Schoof vorige week was juist bedoeld om de omroep te be hoeden voor stopzetting van de subsidie. De conclusie dat de gemeente geen geld meer wil uittrekken voor de LOA is volgens Schoof onjuist. „De gemeente heeft daarover nog helemaal geen standpunt. Het college, de commissie en de raad moeten nog over het be leidsplan van de LOA spreken. Ik heb de LOA alleen gewaar schuwd, omdat ik denk, dat dit plan niet is wat de raad verlangt." Volgens Schoof heeft zowel de gemeente als de politiek eerder al gevraagd om een heldere visie op de plaats van de lokale omroep in de Al phense samenleving. Volgens richtlijnen van het Commissa riaat van de Media moeten lo kale zenders vijftig procent van hun zendtijd besteden aan informatieve program ma's. Dat is bij de LOA niet het geval. De beleidsplannen die de LOA tot nu toe opstelde maken volgens de burgemees ter niet duidelijk hoe de om roep daarin verandering denkt te brengen en hoe zij meer luisteraars kan trekken. Hij verwacht dat de commissie het beleidsplan in juni behan delt. „De afdeling communi catie en ik hebben vorige week ons commentaar op dat plan gegeven, zodat de LOA het plan nog tijdig kan aan passen." Schoof zegt dat hij persoonlijk juist veel waarde hecht aan het bestaan van een lokale omroep. Hij wil niet inhoudelijk in gaan op het gesprek met het bestuur en de hoofdredacteur van de LOA. „Dat was een in tern overleg, waarover ik geen mededelingen doe. Het colle ge komt binnenkort met een gefundeerd en gedegen stand punt over het beleidsplan van de LOA." De burgemeester betreurt het vertrek van E. Lameijer als hoofdredacteur van de I.OA, maar ziet geen direct verband met het gesprek dat enkele dagen daarvoor plaats had. „Ik begrijp dat er interne pro blemen zijn bij de LOA. Daar kan en wil ik geen uitspraken over doen." RUNSATERWOUDE MARIJN KRAMP Het Braassemermeer krijgt er wellicht een surfsteiger, een picknicktafel en een strandje bij. Jacobswoude wil het stuk grond aan de Braassemoever in Rijnsaterwoude, bijgenaamd De Kluis, een recreatieve be stemming geven. Burgemeester en wethouders wilden een deel van het terrein aan het water betrekken bij het bouwplan voor het aangren zende perceel aan de H. L. Breenkade. Daarop wil projectontwikkelaar De Rooij zestien recreatiewoningen neerzetten. Uit de verkoop van de bouwgrond zou de gemeen te dan de recreatievoorzienin gen op De Kluis kunnen bekos tigen. De raad wees het idee echter af. Bebouwing ontneemt vanaf de Herenweg het zicht op de Braassem. De raadsleden willen één van de laatste 'doorkijkjes' in het gebied behouden. Het college wil het stukje grond nu toegankelijk maken voor recreanten. Met de subsi die uit het Groene-Hartpotje moet een wandelpad worden aangelegd naar De Kluis. Aan het water moet dan een steiger en/of een strandje komen. Tot nu toe ontbeert Rijnsaterwoude een openbare zwemplek aan de Braassem.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19