Geen verkeerschaos loor grofvuildepot' N Verhalen waarvan je moet slikken en verlicht achterpad voor en rijksdaalder per maand Leiden Regio 'Je staat daar als een volleerd pleiter' ONDERZOEK CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 •lliouder Laurier verwacht niet dat 'het zo 'n vaart zal lopen nieuwe grofvuildepot op industrieterrein De Waard eiden leidt niet tot een onaanvaardbare verkeers- fte in de omgeving. Dat is de overtuiging van wet- va ider J. Laurier (wijk- en stadsbeheer). Hij maakte dat 'rg eravond duidelijk tijdens een commissievergadering. ROBBERT MINKHORST 11 gemeente richt tegenover de tsii gloopwinkel Het Warenhuis "Zogeheten milieustraat in. r kunnen Leidenaars te- I met hun grofvuil, dat ze nog naar de steenwissel- is moeten brengen, het nieuwe depot mogen erijners ook vloerbedekking, li groenafval, puin, alumini- sc hout en bouw- en sloopaf- 'rei brengen. Het wordt moge- om een 'bordes' op te rij zodat het lozen van afval keiijker gaat. De containers i op gelijke hoogte, waar mensen niet meer hoeven te bukken. D. de Reus van de RPF/GPV/SGP vreesde dat het nieuwe grofvuildepot het nodi ge verkeer richting De Waard en met name de Lage Rijndijk met zich mee gaat brengen. Hij maakte zich druk over de hoe veelheid verkeer, over sluipver- keer en over het voornemen om van de Rijndijk een eenrich- tingsweg te maken. Laurier gaf aan dat het niet zo'n vaart zal lopen. „We den ken dat het iets meer verkeer zal geven, maar de last wordt niet onaanvaardbaar", ant woordde hij gisteravond op de opmerkingen van De Reus. Bang voor files tijdens spitsuren was hij ook niet. Inwoners brengen hun grofvuil juist op andere momenten dan in de spits weg, was de overtuiging van de wethouder. SP'er D. van Vugt meende dat de gemeente het risico van ille gaal dumpen van afval niet seri eus genoeg neemt. Als iemand de dienst Milieu en Beheer belt om afval te laten ophalen, is de wachttijd al gauw twee weken. „Dat is een groot probleem. De verleiding wordt groot om het ergens in de buurt neer te gooi en." Laurier zag dat anders. Ten eerste is de termijn van twee weken een uiterste. Op z'n snelst duurt het ophalen van puin drie dagen. Daarbij, zei de wethouder, „is een verbouwing geen opwelling. Dat plan je. Van tevoren houd je rekening met de termijn van het opha len." Mara van der Poel, Dennis Bruce en Annel- oes Schueler (vlnr) doen mee aan het interna tionaal pleitcon- cours in het Vredespaleis in Den Haag. „Leuk, zo'n voorronde. Maar wij heb ben getekend voor de finale." Op de foto ont breekt Karlijn van der Voort. FOTO HENK BOUWMAN iets veiliger gevoel voor een daalder per maand. Dat is i izet van een nieuw initiatief het Senioren Zelfstandig n eet in het zuidoostelijk deel Leiden: de achterpadver- De ing. Voor 2,50 gulden per ss< nd wordt door Encore Light een dochteronderne ming van nutsbedrijf EWR verlichting aangelegd en onder houden bij achterpaden van de woningen. Morgen wordt het eerste verlichtingsproject, op het achterpad bij de Roombur gerlaan, officieel in gebruik ge nomen. Woordvoerder A. Sytsma van cLt, cLcU^- Encore Light hoopt te zijner tijd het hele zuidoostelijke deel van Leiden van dit soort verlichting te kunnen voorzien. Het is vol gens hem een bijdrage om be woners in en rond hun huis een veiliger gevoel te geven. Sytsma stelt dat in het zuidoostelijke deel van Leiden naar verhou ding vaak wordt ingebroken. Een beter zicht op de achterpa den kan helpen om inbrekers uit de buurt te houden. In het verleden liepen dit soort verlichtingsprojecten ge regeld vast óp de aanlegkosten en de verrekening van de ener giekosten. Met een subsidie van de gemeente Leiden en een ge spreide betaling aan EWR is het project nu toch voor bewoners aantrekkelijk gemaakt, is het idee van Sytsma. „Zonder sub sidie van de gemeente Leiden had het zo'n 3,50 tot vier gul den per maand gekost. Voor een aantal mensen is dat mis schien toch net iets te hoog." Voorwaarde om het project door te laten gaan is dat 75 pro cent van de bewoners deel neemt. ,,Aan de Roomburger laan werd dat ruimschoots ge haald: niet minder dan 99 pro cent van de mensen deed mee." Initiatiefnemers van Leidse Senioren Zelfstandig zijn wo ningstichting Ons Doel, Thuis zorg Groot Rijnland, Stichting Dienstverlening Leiden en de Leidse Welzijnsorganisatie. Een land veroordeelt een jonge buitenland se toerist ter dood wegens het ombrengen van een politieman. Het land van herkomst maakt bezwaar bij het Internationale Ge rechtshof. Ziedaar het beknopte gegeven waarmee vier Leidse rechtenstudenten zich bijna acht maanden hebben beziggehou den. Morgen is deze fictieve zaak inzet van een internationaal pleitconcours in het Vredespaleis te Den Haag. „Ik ben vreselijk zenuwachtig", bekent de 26-jarige Mara van der Poel. Ze moeten er nu toch klaar voor zijn. Maandenlang hebben ze in 'onderuithaal sessies' hun pleidooien geoefend en verbe terd. Docenten en vrienden drongen er de ze week op aan even niet meer aan de zaak te denken. „Maar een zaak is nooit volledig dichtgetimmerd, er zijn altijd wel vragen die je nog niet kunt beantwoorden. Ik zou tekenen voor een verhaal dat helemaal rond was", zegt Dennis Bruce (25). „Aan de andere kant hebben we inmiddels zoveel routine dat het toch goed gaat, ook als je zelf denkt dat het slecht gaat", beseft An- neloes Schueler (26). „En het gaat er om hoe je het brengt, of je overtuigend over komt." Morgen moeten ze er tegenaan. Mara en Anneloes verdedigen het land dat de dood straf over de jeugdige toerist heeft uitge sproken, Dennis en Karlijn van der Voort (23) pleiten voor diens vrijlating uit de do dencel, op humanitaire gronden. Gevieren nemen ze het op tegen pleiters uit 21 ande re Europese landen, die zich allemaal op dezelfde verzonnen casus hebben voorbe reid. Doel is een plek in de finale met echte rechters, zaterdagmorgen in the Great Hall of Justice van het Vredespaleis. Die finale kan overigens door hooguit twee van de vier worden gehaald. „We heb ben de zaak samen voorbereid, we kennen eikaars argumenten door en door", aldus Dennis. „Als we allebei al onze tegenstan ders verslaan, kijkt de jury wie de meeste punten heeft behaald. Zij spelen dan tegen de beste tegenstander van de anderen." De zaak die ze bepleiten heeft allerlei scherpe kantjes. Zo moeten Mara en An neloes aantonen dat 'hun' land de dood straf kan uitvoeren, ondanks internationale verdragen. „Het gaat erom hoe je iets ver dedigt, ook al weet je dat je geen gelijk hebt", zegt Anneloes. „In het begin dach ten we allebei: 'Ach, dat arme jochie.' Maar je gaat geloven in je eigen gelijk", erkent Mara. „Je kunt aardig met de feiten spe len", weet Anneloes. „Daarom is het voor een leek vaak moeilijk te begrijpen waar een advocaat mee bezig is." Het concours Telders International Moot Court Competi tion bestaat sinds 1977. Ontstaan vanuit het Teldersdispuut vernoemd naar de Leidse hoogleraar recht die omkwam in een concentratiekamp is het uitgegroeid tot een jaarlijkse wedstrijd tussen aan staande juristen uit diverse landen. Alle vier lid zijn ze lid van het dispuut. „Het hoeft niet, maar dat hebben ze liever", zegt Ma- ra. Niet dat het een uitgemaakte zaak is dat Leiden de Nederlandse vlag verdedigt. Voor het eerst sinds dertien jaar was er een heu se voorronde, zoals dat bij de buren in Duitsland en Frankrijk al jaren gebruik is. Begin januari werden de pleiters van de Universiteit van Amsterdam afgetroefd. „We hadden ons helemaal niet op hen voorbereid. Het ging slecht", zegt Mara. „Als ik mijn pleidooi terugzie, dan schaam ik me bijna dat ik daarmee het katheder opdurfde biecht Dennis op. „Voor ons gevoel ging het slecht, maar we hebben op punten ruim gewonnen", relativeert Annel oes. „Nou ja, zij deden voor het eerst mee. Leiden heeft natuurlijk heel wat ervaring. Wij kregen videotraining, zodat je precies ziet hoe je overkomt. Je staat daar wel als een volleerde pleiter." Mara: „Ja hoor, leuk zo'n voorronde, maar wij hebben getekend voor het Vredespaleis." Leids bedrijf vindt partner voor 'genen- bibliotheek' ONNO HAVERMANS Het Leidse bedrijf Introgene heeft samen met het Belgi sche Tibotec een nieuwe fir ma opgericht voor de samen stelling van een 'genenbiblio- theek'. Het nieuwe bedrijf, Galapagos, gaat in de chro mosomen van mensen genen opsporen die kunnen wor den gebruikt voor het injec teren van nieuwe geneesmid delen. De bedoeling is dat tien duizenden genen in kaart worden gebracht. Genees middelenfabrikanten kunnen straks gebruik maken van die bibliotheek om het juiste gen te zoeken voor hun nieuwe medicijnen. Virus Introgene heeft een methode ontwikkeld om menselijke genen met behulp van een virus in een cel te plaatsen. Partner Tibotec is gespeciali seerd in het ontdekken van nieuwe genen. Dat gebeurt met robots. Door de krach ten te bundelen in Galapagos maken de twee bedrijven hun deskundigheid aantrek kelijk voor farmaceutische ondernemingen die zelf geen geld en tijd in de ontwikke ling van deze technieken wil len steken. Gapalagos is gevestigd in Mechelen, België. Manager O. van de Stolpe verwacht het huidige aantal van vijf tien werknemers nog dit jaar te verdubbelen. „Het is uniek dat in dit door Amerikaanse bedrijven gedomineerde veld een Nederlands-Belgische onderneming een prominen te rol kan gaan spelenaldus Van de Stolpe. „Wij streven er naar zo snel mogelijk een nieuw geneesmiddel in de markt te plaatsen." Overigens is de techniek van genetisch gemanipuleer de cellen die genezend wer ken nog niet gebruikt op mensen. Wel worden al proe ven op dieren gedaan. Bazaar steunt waterproject Koerden Noord-Irak Stichting Leiden-Amadia houdt vrijdag 23 en zaterdag 24 april een boeken- en speelgoed- markt. De opbrengst gaat naar een nieuw irrigatieproject rond de Koerdische stad Amadia in Noord-Irak. Na de Golfoorlog bleef Amadia van veel hulp ver stoken. Daarom nam een comi té, gevormd vanuit de Raad van Kerken, De Gezamelijke Diaco nieën en de Leidse Studenten Ekklesia, het initiatief om gel den bijeen te brengen voor Amadia met kunstveilingen, boekenmarkten en collectes in kerken. In vier jaar heeft het co mité inmiddels gezorgd voor voedselhulp, medicijnen, een naaiatelier en een generator voor energie. De boeken- en speelgoedmarkt wordt gehou den in de Vredeskerk. Op vrij dag is de markt geopend van 19.00 tot 22.00 uur en op zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Wie overtollige boeken en speel goed wil laten ophalen, wordt gevraagd te bellen met 071- 5144965 of met 5133348. Geld kan worden gestort op giro nummer 808280 t.n.v. Stichting Leiden-Amadia te Leiden. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 21 April LEIDEN - Aan de telephoon alhier is onder No. 338 aangesloten de firma Hasselman en Pander, Hoogewoerd. BATAVIA - Gelijk men weet, gaf de vervulling der vacature van profes sor Suringar in Holland veel hoofdbrekens. Te voren was het ambt reeds aangeboden aan prof. Treub, doch deze heeft er voor bedankt. Dr. Janse is de tweede Indische botanist, dien men van hier weg haalt, om een Nederlandschen hoogleeraarszetel te vervullen. De eer ste was dr. Went, thans professor in de botanie te Utrecht, vroeger di recteur van het suikerproefstation te Kagok, in Tegal. ANNO 1974 NOORDWIJK - Het nieuwe schooltje aan de Stakman Bossestraat van de Prot Chr. kleuterschool heet ,,'t Vuurvliegje" en is wat be treft bouw, inrichting en voorzieningen een hele verbetering in ver gelijking met het oude schooltje, de noodbehuizing in 't Klavertje. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 20 april LEIDEN - Die Leythe hield tijdens de viering van haar zestigjarige (on gesubsidieerde) bestaan drie boten ten doop. De roeivereniging had voor het verrichten van de doopplechtigheid de Rotterdamse toneel speler Ton Lutz aangezocht, omdat de gladde dubbel-twee de naam „Wilde Eend" zou gaan dragen en de toneelgroep Globe dit gelijkna mige toneelspel van Hendrik Ibsen onder de regie van Lutz op het re pertoire heeft staan. „Lutz heeft nog nooit eerder een boot gedoopt, er mag dus gelachen worden", vertelde in zijn inleidend woord Die Ley- the-voorzitter J. J. Gijsman. En gelachen is er door de vele aanwezigen (Die Leythe is een heel grote vereniging en de band met de oud-leden is erg sterk), want Ton Lutz, die zijn echtgenote An Hasekamp had meegebracht, stoeide zo krachtig met de puts Galgewater dat hij na afloop kon zeggen: „Mijn pak kan meteen naar de stomerij" De toneelspeler introduceerde zichzelf (om alle misverstanden te voorkomen) „als de oudste en wijste van de drie gebroeders Lutz" en deelde mede, dat hij „niet aan de Drum-shag was" en deed iedereen de groeten van de heer Onassis, kennelijk met de gedachte dat die ook in de scheepvaart zit. Nadat hij de tweede boot, een dubbelwerrie met de naam De Zijl had gedoopt, vond de toneelspeler weer inspiratie in de naam van de van De Hoop overgenomen acht Baracuda. „Een ba- racuda is een allesverslindende haai, hij doodt alle tegenstrevers, ook de tegenpartij". Zeer veel waardering wès er voor de bouwer van de dubbelwerrie en de gladde twee, de heer Piet Fleur, de vakbekwame bootsman van Die Leythe. Hij kreeg terecht een groot applaus voor de ze staaltjes van prachtig handwerk. Directeur Schreuder van Centrum '45 is twee keer bijzonder hoogleraar Xaar het front der wetenschap, dat is het streven van de dse niversiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse inderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. laar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een Iwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht, Ike week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag prof. dr. J.N. Schreuder. tot ht gezellig zal het werk van ofessor doctor Johannes Ni- !aas Schreuder nooit wor- Q. De directeur van Centrum isteekt nog steeds een deel iizijn tijd in de gesprekken 't patiënten. En die vertellen J® in prettige verhalen. Toch i. ihij niet anders willen. „Dit rk is erg dankbaar, omdat je sT insen kunt helpen. Maar ik nvel blij dat ik af en toe iets Iers te doen heb." Sinds vo- jaar is Schreuder bijzonder fl agleraar in Nijmegen en Lei- n gebeurt er in het hoofd? in ivraag staat centraal in het M derzoek dat Schreuder in iden verricht als bijzonder agleraar psychotraumatolo- xjj 'met bijzondere aandacht nil aroorlogs- en geweldsge- ffenen'. „Waarom krijgen Ensen na veertig jaar nog chten? Waarom heeft de ene zetsstrijder daar wel last van de andere niet? We hebben ïl ervaring in de behandeling 'patiënten, maar funda- Enteel onderzoek ontbreekt. Leidse leerstoel is vooral doeld om de gevolgen van 'psychotrauma op de lange Jr en de mogelijke behande- daarvan te onderzoeken." Stichting tot Instandhou- igvan Centrum '45 als inter nationaal kenniscentrum op het gebied van de psychotrau- matologie heeft de leerstoel eind vorig jaar ingesteld en Schreuder benoemd. Dat was geen verrassing. De psychiater is al twaalf jaar directeur van het centrum te Oegstgeest, waar sinds 1973 oud-verzets- strijders en oorlogsgetroffen worden behandeld. Sinds en kele jaren kunnen ook getrau matiseerde vluchtelingen en asielzoekers terecht. In september vorig jaar was Schreuder al benoemd aan de Katholieke Universiteit Nijme gen, waar hij 'transgeneratio- nele oorlogsgevolgen' onder zoekt. Mensen die de oorlog niet hebben meegemaakt en toch met nachtmerries kampen over razzia's en concentratie kampen, omdat ze de trauma's van hun ouders hebben over genomen. „Hoe zit die over dracht in elkaar? Veel dingen uit de vroegste ontwikkeling van kinderen zijn nog onbe kend." De twee leerstoelen lij ken op elkaar, vullen elkaar aan. Op het gebied van traumaver werking steekt Nederland niet slecht af bij zijn omgeving, stelt Schreuder. Alleen de VS liggen ver voor. Nederland volgt met Israël en de Scandinavische Johannes Nicolaas Schreuder. landen op een respectabel ni veau van begeleiding. Toch is nog veel onduidelijk. „Ik hoop dat we iets gaan begrijpen van hoe het werkt, wat er gebeurt FOTO HIELCO KUIPERS bij een trauma en hoe je dat dan moet behandelen. Er is al veel onderzoek gedaan naar de gevolgen op korte termijn, bij Amerikaanse soldaten bijvoor beeld en bij kinderen die zijn gekidnapt en opgesloten heb ben gezeten. Maar oudere mensen die na vijftig jaar nog klachten ontwikkelen, daar be grijpen we niet veel van." Dat komt niet in het minst door het onbegrip in de sa menleving. „Veertig, vijftig jaar na de oorlog vinden veel men sen 'dat het maar eens afgelo pen moet zijn'. Bij verzetsstrij ders is er ook schaamte over hun klachten. Ze worden de pressief en hebben niet eens meteen in de gaten dat de oor zaak zo diep ligt." Ook de oprichters van Cen trum '45 hadden er niet op ge rekend dat de toestroom van patiënten na 25 jaar nog altijd niet zou zijn opgedroogd. „Het centrum is destijds opgezet met het idee dat het na tien jaar weer zou sluiten. Maar we krijgen nog altijd zo'n driehon derd aanmeldingen per jaar. Natuurlijk, de Tweede Wereld oorlog houdt een keer op. He laas zullen trauma's wel blij ven. Ook andere trauma's, ver oorzaakt door bijvoorbeeld seksueel geweld. Maar het ac cent zal nog wel een jaar of tien op oorlogsgeweld liggen. Ik vind dat we die verplichting hebben, we zitten nog steeds hartstikke vol." Waarom de een wel en de an der niet? Schreuder kan niet geloven dat er louter toeval in het spel is. „Er zijn genoeg mensen die sinds de oorlog nachtmerries hebben. Dat is vervelend, maar de meesten hebben geleerd er mee te le ven. Anders is het met mensen die opeens sterke flashbacks krijgen met enorme angstaan vallen. Dat zoiets gebeurt bij een grote verandering als pen sionering ligt voor de hand, maar het overkomt maar een kleine groep. Een samenhang met hun persoonlijkheid is niet te vinden, dus er moet iets an ders zijn." Schreuder heeft gemerkt dat het wereldbeeld van zijn pati ënten anders is dan bij mensen zonder oorlogstrauma. „Ze zijn somber, maar dat zit 'm vooral in hun denken. Ze zijn gedesil lusioneerd in de mensheid en leven vaak een sociaal terugge trokken bestaan. Die mensen vertellen verhalen waarvan je moet slikken. En daar komt dan vaak nog iet bovenop in hun manier van denken. Ik heb het idee dat we daar moeten zoeken. Er zijn uit hard biolo gisch onderzoek aan wijzigin gen dat er iets verandert, dat je in de hersenstructuur verande ringen ziet." Ongeveer driekwart van de pa tiënten van Centrum '45 heeft baat bij de behandeling. De an deren blijven vaak wel last houden, maar ze leren er beter mee te leven. Bij slechts een klein groepje haalt de behan deling niets uit. „Die komen met zulke schokkende verha len, daar kun je als mens eigen lijk niet mee leven. Wij kunnen dan weinig anders dan helpen toedekken. Maar ik denk dat wij er juist voor die mensen zijn. Daarom is dat onderzoek nodig. Om in de toekomst te voorkomen dat mensen na zo'n trauma opeens in een diep gat vallen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15