Eenheid Oud-Katholieke Kerken onder druk Kerk Samenleving Kinderen van één Vader Monume voor pan in Lichei Acht M Bewegii praat m De Jon{] REDACTIE AAD RIETVELD, 07i VANDAAG 21 APRIL Voor de bahéi, een religie die in de negentiende eeuw ontstond in Prrzië, het huidige Iran, be gint vandaag 'Ridv.ln' - een door stichter Ba- hó'u'Uóh uitgeroepen feesttijd van twaalf heilige dagen. De bahai' geloven dat God zich in verschillende tij den door verschillende profeten heeft geopenbaard. Het le ven van Krishna, Boeddha, 'Christus, Mohammed en Ba- hé'u'lléh zelf leverde heilig e teksten op, die aangepast wer den aan het begripsvermo gen van mensen uit de betreffen de tijd. Bahai' gaan onder meer uit van de eenheid van God, religie en de mensheid. Wetenschap en godsdienst moeten overeenstemmen, en man en vrouw zijn gelijkwaardig. Er zijn ongeveer vijf miljoen bahai in de wereld. Een feest be staat uit samenkomsten,, waarin uit allerlei heilige geschrif ten wordt voorgelezen, gemediteerd én gezelschapsspelle tjes. worden gespeeld. Katholieken heiligen vandaag de godgeleerde Anselmus (1033-1109). Hij wordrt gezien als wegbereider van de mid deleeuwse wijsbegee rte en theologie (scholastiek), waarin kerkleraren als Thomas van Aquino en Augustinus zo be langrijk waren. Anselmus verwierf bekendheid door zijn vi sie op het bestaan en de eigenschappen van God en het mysterie van de Drieëenheid. Hij werd geboren uit een adellijk geslacht in Italië en eindigde na veel omzwervingen als aartsbisschop van Canterbury in Engeland. Bisschoppen doen geen uitspraak utrechtDe Nederlandse bisschoppen willen geen oordeel uit spreken over het verstrekken van de morning-afterpil aan door Serviërs verkrachte vrouwen uit Kosovo. Dat heeft het dagelijks bestuur van de bisschoppenconferentie gisteren laten weten. Kardinaal Simonis en de bisschoppen Van Luyn en Muskens voelen zich volgens hun woordvoerder niet geroepen te reage ren op recentr; uitspraken van Curieprelaat Elio Sgreccia. Die zei vorige week, dat het Vaticaan tegen het verstrekken van de morning-afterpil aan de verkrachte vrouwen is. Sgreccia is se cretaris van de Pauselijke raad voor het gezin. De permanente raad van de bisschoppenconferentie zegt onvoldoende zicht te hebben op de overwegingen van Sgreccia. Kardinaal en bis schoppen vragen zich af of Sgreccia namens het Vaticaan heeft gesproken. „Dat is niet helder en niet zeker", aldus de zegsman. Lucht.havenpastor geeft lezing voorschoten De 'luchthavenpastor' dominee Anja van der Hart ver'ielt vanavond in Voorschoten over haar werk op het vliegveld. Op Schiphol komen godsdiensten uit alle werelddelen bij elkaar. Mensen die om wat voor reden dan ook teruggeroe pen zij n, moeten worden opgevangen. Mensen hebben stilte nodig of juist een luisterend oor. De avond wordt gehouden in de Grote Zaal van de Werf in Voorschoten. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. Vluchtelingen centraal bij Baptisten leiden De kerkdienst van de Baptistengemeente Leiden is aan staande zondag geheel gewijd aan het thema vluchtelingen. De vraag wordt aan de orde gesteld hoe de Bijbel over dit thema spreekt. Rasak, een Koerdische vluchteling uit Irak die in Neder land Christen is geworden, vertelt zijn verhaal. De dienst in de B?iiptistengemeente Leiden aan de Driftstraat 49 begint om 10.00 uur. Christenen gebruiken wet niet' b arneveld Christenen die zich achtergesteld voelen doen am per een beroep op de wet gelijke behandeling. Ze beseffen niet dat de wet hen kan beschermen. Dat zegt mr. F. Lagerwerf-Ver- gunst, het reformatorische lid van de Commissie Gelijke Behan deling. Af en toe krijgt de juriste te horen dat de christelijke ach tergrond van een sollicitant vermoedelijk een rol heeft gespeeld bij de afwijzing. Maar dergelijke zaken worden volgens haar niet aan de commissie voorgelegd. Lagerwerf wijt de terughoudend heid onder christenen aan hun karakter. „Veel christenen ko men niet gauw voor hun eigen belangen op." De commissie oordeelt binnenkort voor het eerst over een klacht over de wei gering van een homoseksuele sollicitant door een christelijke basisschool in Westzaan. Als de commissie meent dat het schoolbestuur onjuist heeft gehandeld, zal dat christelijk Ne derland in beroering brengen, voorspelt Lagerwerf. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Den Ham, C.H. Bax te Ede; te Dmxperlo (Verenigde Protestantse Kerkgemeenschap - SoW), P. Bochanen te Lemeler- veld; te Voorburg (buitengew. wijkgem.), L, Groenenberg te Oud-Beijerland. Aangenomen: naar Vlaardingen (wijkgemeente 'Bethel'), W. Quak te 's-Gravenzande; naar Wierden (wijkgem. Noord), G, Herwig te Noordwijk (buitenge wone wijkgem. Ichthus). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hardenberg-Heem- se, K.H. de Jong te Elburg. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bennekom, C. Wes terink te Baarn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Dordrecht, A.J. Gunst te Benthuizen; voor Rotter- dam-IJsselmonde, F. Mulder te Scherpenzeel. egmond aan zee anp De eenheid van de Oud-Katholieke Kerken staat onder druk, nu de Amerikaanse bisschoppen onverwacht wegblijven van de internationale bisschoppenconfe rentie. De priesterwijding van de vrouwen heeft daar alles mee te maken, zegt aartsbisschop A. Glazemaker van Utrecht. Hij leidt als voorzitter van de Unie van Utrecht de vergadering in Egmond aan de Zee. In 1997 besloten de bisschoppen van de Oud-Katho lieke Kerken, dat ze de tijd tot 2003 zullen gebruiken voor een bezinning in de afzonderlijke kerken op de toelating van vrouwen tot het ambt. Wel kunnen af zonderlijke kerken hiertoe overgaan, zonder dat het in ternationale samenwerkingsverband in gevaar komt. In Duitsland en Oostenrijk is al een vrouw tot pries ter gewijd, in Nederland gebeurt dat dit najaar voor het eerst. De Poolse Nationale Katholieke Kerk van de Ver enigde Staten, die tegen vrouwelijke priesters is, be sloot in 1997 de ambten van de Duitse kerk niet langer te erkennen. Op een synode van de Amerikaanse kerk, waar de helft van de 400.000 oud-katholieken in de we reld lid van zijn, bleek vorig jaar grote onenigheid tus sen de bisschoppen en de gelovigen te bestaan. De Amerikaanse bisschoppen hebben formele rede nen voor hun afwezigheid opgegeven. Het is nog niet duidelijk of de Canadese oud-katholieken, die onder de Amerikaanse kerk vallen, hetzelfde standpunt inne men. De Canadese bisschop komt in elk geval niet, zei Glazemaker gisteren. In Egmond bestond de hoop dat de bisschop als bruggenbouwer kon optreden. Ook de Pools Katholieke Kerk in Polen zit met de kwestie in de maag. Als de Amerikanen uit de Unie van Utrecht treden, wordt de relatie met hun moederkerk verbroken. Bovendien zou de Unie van Utrecht, die dan in ledental is gehalveerd, alleen nog maar Europe se kerken omvatten. Bij de conservatieve Amerikanen bestaat de vrees, dat na de toelating van de vrouwelijke priester de ho moseksualiteit het volgende punt van discussie zal zijn. Deze onderwerpen blokkeren volgens de Amerikanen ook het herstel van de eenheid met Rome. Overigens wijzen de oud-katholieken het primaat van de paus en de Maria-dogma's af. De Europese oud-katholieken, voor wie de vrouw in het ambt geen probleem meer is, voelen zich dan ook meer verwant met de Anglicaanse Kerk dan met de Or thodoxe Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk, die te gen de vrouw in het ambt en erkenning van homosek sualiteit zijn. Met de anglicanen in Nederland wordt bekeken in hoeverre er plaatselijk kan worden samen gewerkt. De Oud-Katholieke Kerk in Nederland ontstond in 1723 als protest tegen de toenemende macht van de paus. De Unie van Utrecht werd in 1889 opgericht als reactie op het Eerste Vaticaans Concilie, dat het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid uitvaardigde. In Ne derland zijn ongeveer 8000 oud-katholieken met twee bisschoppen: aartsbisschop Glazemaker in Utrecht en bisschop B. Wirix in Haarlem. Theologisch adviseur van Reve overleden amsterdam anp De rooms-katholieke nieuw- testamenticus dr. B. He- melsoet is zaterdag op 69-ja- rige leeftijd overleden. He- melsoet was de man die in 1966 volksschrijver Gerard Reve voorbereidde op zijn toetreding tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Ben Hemelsoet, priester van het bisdom Haarlem, doceerde van 1958 tot 1967 bijbelse vakken aan het toenmalige grootseminarie in Warmond. In 1967 werd hij lector nieuwe testament aan de toenmalige Katholie ke Theologische Hogeschool Amsterdam (KTHA) en in 1970 hoogleraar. Hij bleef tot zijn emeritaat in 1994 aan de KTHA verbonden. Vanaf 1990 was Hemelsoet bovendien pastor van de pa rochie Christus Geboorte in Amsterdam-Zuid. Verder is hij onder meer bestuurslid geweest van de Katholieke Bijbelstichting. In 1966 voerde Hemelsoet namens het bisdom Haarlem een gesprek met Gerard Reve over zijn toetreding tot de Rooms-Katholieke Kerk. „Onder het nuttigen van de nodige cognac heb ik Gerard verteld, dat je om rooms te worden het Onze Vader moet kunnen bidden en dat je moet geloven in de uitver kiezing van Israël", zei hij in 1993 in Hervormd Neder land. Bij de doop van Reve door de in 1997 overleden priester Lambert Simon trad He melsoet op als peter. Reve beschouwde de professor een tijd lang als zijn 'theolo gisch adviseur'. „Natuurlijk is Reve een clown, maar vooral is hij een pestkop", oordeelde He melsoet over de schrijver. „Maar terwijl hij uitdaagt en badinerend over God spreekt, blijkt er ook een om gang te zijn met God, al of niet verborgen. Reve pro beert wanhopig die 'verbor gen omgang met God' te be schrijven." Bijna elke zondag ga ik naar de kerk met mijn vader en moeder en zusjes. Alleen als er iemand ziek is blijven we thuis. We gaan naar de Marekerk in Leiden. Vroeger woonden we daar in de buurt. We zijn verhuisd naar Leiderdorp, maar we gaan nog steeds naar die kerk. In de kerk is het aan de ene kant een beetje saai. Het is geen kinderkerk en de taal die ze spreken begrijp ik soms niet. Gelukkig is er de kindernevendienst. Die is heel leuk. Dan wordt er een verhaal op ons niveau verteld en daar praat je dan over. En we zingen liedjes. Je mag naar de kindernevendienst tot je elf bent. Het mooiste aan geloven vind ik dat je als je verdrietig bent, je aan Hem kunt vragen of Hij je wil helpen. En als je alle dingen doet die Hij wil, dan heb je een goed leven. Je bent dan goed bezig. Het is fijn om iemand te helpen. Bijvoorbeeld wanneer een vriendje van je ziek is. Dan kun je hem opbellen, of je stuurt een kaartje, of je gaat even langs. Je kunt ook voor andere mensen bidden dat ze meer te eten krijgen. Je hoeft niet per se te gelo ven om goeie dingen te doen. Er zijn ook mensen die niet geloven en toch goeie dingen doen. Maar als je niet gelooft dan kun je Hem niet om hulp vragen wan neer je verdrietig bent als iemand is over leden. Ik weet niet zo goed wat ik het mooiste vind aan de Bijbel. De geboorte van Jezus vind ik heel mooi. Of Pasen, maar dat is ook een beetje verdrietig. De verhalen van Mozes zijn ook mooi. Heel veel verhalen zijn mooi. Als Qk ik het mooiste moet uitkiezen weet ik het gewoon niet. Boudewijn Bakker (10 jaar, afkomstig uit Leiderdorp) vertelt over zijn geloof In het Poolse bedevaan Lichen komt het tot c grootste monument paus Johannes Paulus staan. Het tien meter en acht ton zware geva onlangs van de ijzerj in Gliwice naar zijn bt ming vervoerd. Het beeld krijgt een| in de kerk in aanboui Lichen. De paus zal l juni tijdens de achtsti naar zijn vaderland oi len. Het godshuis in I wordt de grootste in de tigste eeuw gebouwde van de wereld en biedt] aan 20.000 gelovigen, telt al 37 monumenten de 78-jarige Poolse h der. Talrijke straten, se en zelfs een luchthava gen zijn naam. utrecht anp Het bestuur van de wingsgezinde Acht Mei ging (AMB) heeft eindn gesprek met hulpbissch Jong van Roermond. De diging aan de hulpbiss een reactie op recente i ken van De Jong in hel blad De Bazuin. Hij vro af, waarom critici v rooms-katholieke leerri een protestantse kerk oi pen. Alles wat de aanhang de Acht Mei Beweginj staan - vrouwelijke pi onbeperkte toegang communie, een moraal toestaat, weinig oog voo - vind je volgens De Jc protestantse kerken, dan geen positief gebn ken van de godsdienst! aldus de jongste bissch Nederland. Het bestuur wil met I praten over de 'beek vooronderstellingen' hem over de Acht Mei ging leven.„De beweginj een verder wegdrijven Rooms-Katholieke Kerk trekking tot culturele et euze ontwikkelingen die gen te houden zijn", al woordvoerder. Het denkt daarbij vooral plaats van vrouwen enl de RK-Kerk en het kt denken over relaties en liteit. De Jong zei in De Baz de kerk de uitsluiting va wen van het priesteram zal herroepen. „Ik kani soonlijk niet voorstellen als bisschop ooit vrou priester zal wijden", i Roermondse hulpbissch WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuidoosten overwegend bewolkt en nu en dan regen. El ders droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden, morgen langs de west kust lokaal 15. Zweden: Hier en daar wat zon. Verder wol kenvelden en plaatselijk wat re gen. Middagtemperatuur van tussen 8 en 12 graden, morgen in het noorden wat lager. Denemarken: Vandaag eerst zon, later vanuit het zuidwesten regen. Morgen af en toe zon en een enkele bui. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In Zuidoost-Engeland ook nu en dan zon. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur van 10 graden in het noordwesten tot 15 bij Londen. België en Luxemburg: Af en toe zon en enkele versprei de buien. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele versprei de buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Portugal: Zeker in het zuiden geregeld zon, vooral in het noorden enkele bui en. Middagtemperatuur van 15 graden bij Porto tot 22 in de Al- garve. Madeira: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima ongeveer 20 gra den. Spanje: Wisselvallig weer met enkele buien. Aan de Costa's in het zui den en zuidoosten, en morgen ook wat verder landinwaarts overwegend droog en zonnige pe rioden. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot circa 23 aan de zuidstranden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. In het noor den ook wel wolkenvelden. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Marokko: Westkust: tamelijk zonnig en droog, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur van 20 graden bij Tanger tot 28 in het zuiden. Tunesië: Zonnig, morgen in het noorden meer bewolking en een kleine kans op een regen- of onweers bui. Maxima van 27 graden aan zee tot 37 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Af en toe wat zon, verder van tijd tot tijd regen. Middagtempera tuur rond 18 graden, morgen wat lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, bij zee wat lager. Italië: Vrij zonnig, maar van het noor den uit langzaam meer bewol king en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur in het noorden rond 18 graden, in het midden en zuiden oplopend tot ongeveer 24 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, morgen meer bewol king en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 19 en 24 graden. Malta: Veel en droog. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 25 DONDERDAG 22 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder 20.47 Maan op 11.51 Maan onder03 01 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.10 22.00 08.43 21.33 Laag 04.36 17.05 04.17 16.46 Istanbul licht bew Klagenfurt half bew Kopenhagen licht bew Las Palmas half bew Lissabon licht bew HHHI C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) «sa bewolkt onweer ""W"~ warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel jL lagedruk mist windrichting f hogedruk zonnig ■19 temperatuur luchtdruk in -1000- hecto pasca| REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 53173: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 to: 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per postfb*) worden verzonden geldt eer aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezend hebben of blind zijn (of een andet leeshandicap hebben), is een san* van het regionale nieuws uit helt! Dagblad op geluidscassette beschl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. graden. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog. Middagtem peratuur oplopend naar 22 gra den aan zee en 27 in het binnen land. Turkije en Cyprus: Vandaag nog enkele wolkenvel den, verder zonnig. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, langs de Turkse West kust vooral vandaag minder wat warm. Duitsland: Nu en dan zon, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur rond 16 graden, in het zuidoosten lo kaal 20 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en perio den met regen. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden, in het noordoosten vandaag mogelijk 20. Oostenrijk: Af en toe wat zon, vderder van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur van 15 tot 20 graden. Polen: Af en toe zon, ook nu en dan re gen. Middagtemperatuur oplo pend naar ongeveer 16 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, ook nu en dan re gen. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Hongarije: Af en toe zon, ook nu en dan re gen. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. INTERNET: leidschdagblad.nl redactie.Id@damiat E N H U I ONGEVALLENDIEN5T Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14