fir Amoureuze slippertjes heel normaal In Natura Merel is van bosvogel cultuurvolger geworden REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA Wolloos schaap Bourgondische Nederlanden opmerkelijk tolerant voor bastaarden JOHAN LAMORAL Schapen scheren is niet langer rendabel. foto anp Aan de Landbouwuniversiteit in het Duitse Osnabrück wordt ge werkt aan een wolloos schaap. De reden hiervan is dat wol bijna niets meer oplevert. Het nieuwe schapenras kan worden ingezet om dijken te begrazen en bij andere vormen van natuurbeheer. „De dikke vacht van de schapen is door de lage wolprijs een pro bleem geworden. Scheren is niet langer rendabel. Maar niet-sche- ren is in de zomer dierenmishandeling. Daarom proberen we een schaap te ontwikkelen met weinig haar", aldus projectleider Bernd Lehmann. De naam van het nieuwe ras is er al: nolana, 'geen wol' in het Latijn. Het wolloze schaap laat echter nog wel een paar jaar op zich wachten. In fokprogramma's worden verschillende ram men ingezet waarvan men hoopt dat die weinig haar overerven. Met de nakomelingen wordt weer verder gekruist tot het gewenste resultaat wordt bereikt: een bloot schaap. Buurtjes vergiftigd Veel landbouwers planten van oudsher bosjes of bomen langs of rondom akkerland. De bosjes breken de windkracht en be hoeden de grond voor erosie en in sommige landen zorgt het hout voorextra inkomen. Dit laatste is vaak het geval in Ca nada, in de Verenigde Staten en in een aantal Europese landen waar de landbouwers de afgelo pen jaren rond hun maïs-, ha ver- of sojavelden notenbomen plegen te planten. Notenhout is immers zeer gewild in de meu belindustrie en brengt een mooie prijs op. Dat is dus mee genomen als bijverdienste. Sinds enkele jaren moeten landbouwers echter vaststellen dat de opbrengst op hun velden achteruitgaat, vooral op die gronden die met notenbomen zijn omzoomd. Amerikaanse vorsers van de Purdue Universiteit in West Lafayette in de staat Indiana hebben nu ontdekt dat noten bomen de voor gewassen giftige stof juglon een fenol-verbin ding) in de bodem verspreiden. Bij proeven in broeikassen bleek dat reeds een zeer kleine hoeveelheid van het juglon-fe- nol de groei van planten en ge wassen afremt. Bastaarden zijn in onze wester se samenleving altijd een be dreigde soort geweest. Door de eeuwen waren zij het voorwerp van juridische en sociale discri minatie, van spot en afwijzing. Onze verlichte en tolerante sa menleving maakt zich sterk dat zij de discriminatie ten opzich te van onechte kinderen gro tendeels heeft opgeheven. Een blik in de historie stemt tot be scheidenheid. Want in de Mid deleeuwen blijken bastaarden met soms verregaande toleran tie behandeld te zijn. Zo was bisschop David van Bourgondië van het Sticht Utrecht een bastaardzoon van hertog Filips de Goede. Een his torische studie werpt een ver rassend licht op de positie van bastaarden in de Middeleeu wen. Voor haar promotie aan de universiteit Gent, vakgroep Middeleeuwse Geschiedenis, onderzocht historica Myriam Carlier de plaats van onwettige kinderen binnen de familie en de maatschappij in de vijftien de eeuwse Bourgondische Ne derlanden (1382-1500). „De houding tegenover onwet-, tige kinderen heeft alles te ma ken met de heersende opvattin gen over seksualiteit, liefde en affectie. En die zijn in de ge schiedenis altijd plaats-, tijd- en standgebonden geweest", zo stelt Carlier. „Ook heden nog. Kijk maar naar het contrast tus sen de conservatief-geïnspi- reerde heisa rond de affaire Clinton-Lewinsky in de Ver enigde Staten en het luchtig-la- conieke antwoord 'ja, nou en' van de Franse president Mitter rand, toen een journalist ont dekt had dat hij een onwettige dochter had." In de Middeleeuwen was het niet anders, ondanks de leer van de katholieke kerk. Geboor tebeperking en gezinsplanning waren toen nauwelijks mogelijk en vele seksuele relaties mond den uit in het krijgen van kin deren, ook buiten het huwelijk. Bij de adel hoorden amoureuze slippertjes tot de gangbare le venswijze en ook de door het celibaat gebonden geestelijken namen het niet zo nauw met de kerkelijke moraal. Bij de stede lijke burgerij en de politieke en economische elite was de tole rantie ook vrij hoog. De doorslaggevende norm was hierbij tot welke sociale klasse iemand behoorde en of het hu welijk niet in gevaar werd ge bracht. Het huwelijk was im mers de enige garantie voor de Van Filips de Goede (links) en Karei de Stoute (rechts) is bekend dat ze een groot aantal bastaardkinderen hadden. foto pr» bescherming van het familiepa trimonium, voor het doorgeven van adellijke titels en ambten en voor het behoud van de erf- rechten. Mannen konden zich voor en tijdens het huwelijk een aanzienlijke seksuele vrijheid veroorloven zolang het huwelijk en het familiebezit maar niet op de helling kwam te staan. Vrou wen hadden volgens de heer sende opvattingen deze vrijheid niet. Deze dubbele moraal had uit eenlopende tolerantieniveaus tot gevolg, ook al viel het huwe lijk en het wettelijk statuut van kinderen in de Middeleeuwen onder de kerkelijke bevoegd heid. Er blijkt een enorme kloof te hebben bestaan tussen de ju ridische theorie en de maat schappelijke praktijk. Ofschoon het natuurlijk vaderschap toen nog niet medisch kon worden vastgesteld, konden rechtban ken een man verplichten tot ali mentatie en zelfs tot het opne men van zijn vaderschap, wan neer er voldoende aanwijzingen waren of wanneer hij bekende seksuele relaties met de moeder van het kind te hebben gehad. Voor onwettige kinderen van edelen, van leidende politici en zakenlui en van sociaal hoogge plaatste personen kon zonder veel problemen een legitimatie verkregen worden van de Bour gondische hertogen. Deze legi timatie verminderde een groot deel van de juridische discrimi naties en deed deze zelfs teniet. Bastaarden werden op die ma nier in de familiesolidariteit of in de voor de Middeleeuwen zo belangrijke politieke en sociale netwerken opgenomen. Dat ge beurde dan weliswaar meestal in dienstverband, als bijvoor beeld rentmeesters, klerken, ka merheren of hofdames. En in een tijd waarin de kindersterfte hoog was en er vaak onvol doende wettige kinderen waren om de opvolging van allerlei ambten of functies in een fami lie veilig te stellen, konden deze gelegitimeerde onwettige kin deren de continuïteit van de fa milie verzekeren. Onzekerheid Myriam Carlier stelt dan ook dat er in de Bourgondische Ne derlanden vele mogelijkheden tot integratie binnen de familie en de maatschappij en zelfs tot sociale promotie bestonden. In de Bourgondische hofcultuur was het hebben van een onwet tig kroost schering en inslag. Van hertog Filips de Goede is bekend dat hij 26 onwettige bastaardzonen en -dochters had. Velen van deze bastaard zonen maakten carrière, niet het minst in de kerkelijke hië rarchie. In vooraanstaande fa milies werden onwettige kinde ren immers nogal eens naar een klooster gestuurd, waar zij het dan met steun en op voor spraak van hun familie tot abt of bisschop brachten. Een ty pisch voorbeeld was, zoals reeds eerder gezegd, bisschop David van Bourgondië van het Sticht Utrecht, die in 1496 over leed en een van de vele bas taardzonen van Filips de Goede was. Historica Carlier: „Al bij al be leefden de Bourgondische Ne derlanden een gunstige tijd voor bastaarden. Een groot deel van de geestelijkheid stond on verschillig tegenover de kerke lijke moraal. Dat leidde naar het einde van de 15de eeuw tot steeds meer kritiek binnen de Kerk en zou tenslotte uitmon den in de hervormingsbewegin gen van de 16de eeuw. Maar ik moet dit rooskleurig beeld toch enigszins nuanceren. De situa tie van de niet-erkende bastaar den of van kinderen die hun wettige afkomst niet konden bewijzen, was weinig benij denswaardig. Onder het mom dat een overledene een bas taard was, werden bezittingen door hertogelijke ambtenaren soms verbeurd verklaard. Er waren in die tijd nog geen be trouwbare bevolkingsregisters, er waren geen snelle transport en communicatiemiddelen. Ga dan maar eens bewijzen dat je overleden vader die uit Noord- Frankrijk afkomstig is, geen bastaard was." „Bastaarden leefden dus dik wijls in een grote onzekerheid over hun afkomst, over het er ven van bezittingen en over hun juridische positie. Zij wa ren afhankelijk van de goodwill van hun vader en familie en van ambtenaren. Wanneer zij niet tot een van de vele netwer ken behoorden, waren zij als individu in de middeleeuwse samenleving verloren. De tole rantie was groot, maar de ma zen in het sociale net van de Bourgondische Nederlanden waren minstens even groot", zo besluit Carlier. Wanneer de zon opkomt is de merel al ruim een uur wakker. Slaperig heeft hij zich uitge breid uitgerekt en uitvoerig toi let gemaakt. De veren werden gepoetst en geordend, de sna vel werd geschuurd en geboend langs een ruwe tak. Daarna vloog hij van de slaapplaats naai zijn favoriete zangplekje. Drie kwartier voor zonsopgang heft hij zijn lied aan. Dikwijls als eerste, want de merel opent graag het dagelijkse ochtend concert. Al tijdens de ouverture vallen roodborstje, zanglijster, grote lijster, fitis en winterko ninkje hem bij, waarna al snel ook de andere vogels volgen. Vogels leven in een heel andere wereld dan de onze en wat ons als liefelijke en romantische zang voorkomt, wordt door hen slechts ten gehore gebracht om hun territorium af te bakenen en rivaliserende soortgenoten er buiten te houden. Vogels duelleren met de stem. Het is goed te vergelijken met wat ru ziënde Inuit-mannen plegen te doen, die ons beter bekend zijn als Eskimo's. Zij zingen elkaar ter plekke verzonnen hoon- en smaadliederen toe. Wie van de twee hierin, volgens de omstan ders, het best slaagt, heeft het zangduel gewonnen. Met deze wijze van pleitbeslechten wordt voorkomen dat de rivalen op de vuist gaan. met alle bloedige gevolgen van dien. Als waarschuwingen worden genegeerd, vliegen natuurlijk ook merels elkaar wel eens in de haren, maar dergelijke ge vechten zijn uitzonderlijk. Me rels zijn oorspronkelijk echte bosbewoners en de bossen van vroeger boden een overdaad aan broedgelegenheden, terwijl er ook meer dan voldoende voedsel te vinden was. Merels voelden zich hierin uitstekend thuis en voor elk individu was wel een plekje. Niettemin wil den de vogels te kennen geven welk plaatsje het hunne was en omdat ze elkaar in het dichte groen moeilijk konden waarne men, riepen ze elkaar luidkeels toe. In deze noodzakelijke com municatie ligt de oorsprong van De grote oerbossen zijn ver dwenen, maar de merel hand haaft zijn oude gewoonten. In plaats van in de kruin van een woudreus, zit hij op de nok van een dak, maar de zang heeft nog precies dezelfde ftmctie. De merel is slechts verhuisd. Van bosvogel is hij cultuurvolger ge worden. Welke veranderingen en gebeurtenissen hiervoor de aanleiding zijn geweest, is moeilijk te achterhalen. Je kunt je ook afvragen of het niet de gestage ontbossing was die de merel naar steden en dorpen heeft gedreven. Of is misschien de merel zelf veranderd? Was het oerbos eigenlijk wel de meest geschikte leefomgeving van de merel? Wellicht is het landschap dat door de mens werd geschapen wel veel idea ler voor deze vogel! Het is heel goed mogelijk dat wij de merel een beter en geschikter alterna tiefhebben geboden. Inmiddels is de ons zo ver trouwde zwarte zanger een ech te dicht-bij-de-mensen-vogel geworden, ook al houdt hij er nog vele bosmanieren op na, zoals niet alleen de luide zang, maar ook het laag boven de grond wegvliegen, dat hem in het snelverkeer dikwijls nood lottig wordt. Maar er zijn ook merels die zich aan het bos hebben gehoudeq. In feite zijn er stadsmerels en bosmerels en deze twee groepen lijken zich te gaan ontwikkelen tot verschil lende ondersoorten, met eigen gedragingen, kenmerken en ui terlijk. Allereerst zijn stadsmerels lang niet zo schuw als bosmerels. Ze wagen zich heel dicht bij de mens en broeden rustig in diens pergola of open schuur tje. Stadsmerels zijn ook wat kleiner: ze worden gemiddeld vierentwintig centimeter, ter wijl bosmerels anderhalve cen timeter langer zijn. Bosmerels hebben een snavel die langer is dan de schedel, maar bij stad- merels is dit precies het omge keerde. Bosmerels zijn boven dien dikker en eten veel meer dierlijk voedsel, zodat hun darmkanaal korter is. De eieren die zij leggen zijn groener en meer gevlekt dan de blauwach tige eieren van stadsmerels. Een belangrijk verschil is bovendien het trekgedrag. Stadsmerels zijn thuisblijvers, terwijl bosmerels 's winters graag in zuidelijker streken verkeren. Dergelijke verschijnselen doen zich voor bij meer dieren die vlak bij de mens gaan leven. Engeland kent stadsvossen en stadsdassen, die er een heel an dere levenswandel op nahou den dan hun soortgenoten op het platteland. Ze slapen en wa ken, eten en planten zich voort naar gelang de stadsomgeving hun mogelijkheden biedt. Ze zijn opportunisten geworden, die oude waarden en normen vergeten. Het lijkt veel op wat er in de mensenmaatschappij ge beurt. THEO SCHILDKAMP S T Ogen van biologische klok Vrijwel alle organismen bezit ten een biologische klok, een ingebouwd mechanisme dat over een periode van onge veer 24 uur het dag-nachtrit me, en daarmee onder meer het ritme van eten en drinken en het slaap-waakritme, be paalt. Mensen worden zich van die klok vooral bewust, wanneer deze door ploegen dienst of een transatlantische vlucht is ontregeld. Licht wordt beschouwd als de na tuurlijke 'hand' die de biolo gische klok in het juiste ritme laat tikken. Zonder ogen is de klok volledig van slag. Het is bekend dat er, in elk geval bij gewervelde dieren, een direc te zenuwverbinding bestaat tussen het netvlies in de ogen en een bepaald gebiedje in de hersenen, de suprachiasmati- sche kern, waar zich het ra derwerk van de biologische klok bevindt. Lange tijd werd dan ook aan genomen dat feitelijk de lichtgevoelige cellen in het netvlies, de staafjes en kegel tjes, verantwoordelijk waren voor het goed laten lopen van de biologische klok. Engelse IJs zuidpool afgekalfd en Spaanse onderzoekei ten in Science van dezei zien, dat die veronderst* niet klopt. Ook in geneti veranderde muizen waai in het netvlies geen staal en kegeltjes meer aanwg waren, blijkt de biologist klok nog zijn juiste ritme hebben en volgden de dj hun normale dag-nachtj Ook de afgifte van het he moon melatonine, datoi invloed van de biologiscj klok staat, bleek in dezei zen over 24 uur niet vera derd. Het kan dan ooknj anders, concluderen dei derzoekers, dat er nog e« derde lichtgevoelige celj zijn. Mogelijk zijn dat dej nuwcellen in het netvlid lichtgevoelige moleculeij vatten. In een artikel in ij re van deze week tonenJ derlandse en Japanse om zoekers aan, dat muizen waarbij deze lichtgevoel moleculen door genetisc veranderingen niet (i_ functioneerden, in eenl lange 'nacht' een gi misch gedrag vertoonde Het verdwijnen van 2800 vierkante kilomter ijs in een jaar tijd wordt dramatisch genoemd. foto>i Twee ijsplaten bij de Zuid pool kalven af. Het ijsopper- vlak is vorig jaar met maar liefst 2800 vierkante kilometer afgenomen, zo blijkt uit stu dies van onderzoekers van de Amerikaanse Universiteit in Colorado en de Britse Antarc tische Dienst. Volgens de we tenschappers wordt het smel ten van het ijs veroorzaakt door de stijging van de ge middelde temperatuur in de afgelopen twintig jaar. De pe riode dat het ijs smelt is daar door namelijk twee tot drie weken langer geworden. De wetenschappers hebben ge bruik gemaakt van satellietfo to's, die laten zien dat de geheten Larsen B-plaatb 1998 nog maar een beetje brokkelde. Vanaf novenit vorig jaar verdween 17O0( vierkante kilometer ijs. t' Wilkins-ijsplaat daarenti kalfde vooral in maart vc jaar af: het ging toen om vierkante kilometer. Wed schappers hebben bewei dat de ijsplaten al vijftigj lang afkalven. Maar in di vijftig jaar smolt in totaal 7.000 kilometer ijs. Ze ni men het verdwijnen van vierkante kilometer in jaar een dramatische onl keling. Voorouders leefden langer Onze vroege voorouders heb ben waarschijnlijk langer ge leefd dan het onderzoek van hun skeletten tot nog toe liet vermoeden. Volgens weten schappers van de universiteit van Bradford zijn de tot nog toe gehanteerde berekenings methoden onnauwkeurig. Gewoonlijk wordt de leeftijd van een skelet berekend aan de hand van het stadium van zijn ontwikkeling en van de veroudering van tanden en botten. Men hanteert daarbij waarden die worden vergele ken met een curve die is sa mengesteld uit algemeen aanvaarde gegevens voor een normale menselijke groei. Hier loopt het echter fout, stellen de Britse vorsers. Vol gens hen is de statistische ba sis voor deze berekening te eng en niet 'zuiver' genoeg, omdat alleen rekening wordt gehouden met onzekere en niet altijd bewijsbare histori sche groeinormen en daaruit afgeleide ouderdomscijfers. Dat kan een verschil van soms wel dertig en meer ja ren opleveren. De klassieke berekeningsme thode om de levensduur van een skelet te bepalen stelt we tenschappers overal ter we reld inderdaad voor een aan tal problemen. Zo leek in jaren vijftig de bestuderii van het skelet van Maya> ning Hanab Pakal, die ini zevende eeuw leefde, wijzen dat hij in de ouder dom van ongeveer veertig jaar was overleden. De in' scripties op zijn graf diep in de jaren tachtig werdo cijferd, vermeldden, verts in onze tijdrekening, echi een ouderdom van tacht^ jaar. Eenzelfde probleem geldt de gemiddelde oudf dom van de in Groot-Brin nië levende mensen in de de eeuw, die volgens deg bare skeletanalyses hoogi 55 jaar haalden. En de be ners van de Orkney-eilam zouden in het Jong-Steeffi perk amper 25 jaar oud i geworden. Die ouderdomsbepalinge stemmen volgens de Brits vorsers niet meer overeen met recent onderzoek opl gebied van literatuur, oud sagen en overleveringen,! cijfering van graftekens, scheikundige analyses va mummificatietechnieken dies meer. De gangbare d ring van skeletten dient gens de Britse wetenschap pers dan ook op een veeli dere basis te gebeuren. Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Emotioneel aangegrepen door een aardbeving (8); 5. Waardeloze houding? (8): 6. In de grond is de stoker niet in orde (4): 8. Het verhuizen heeft zin (4); 10. Erg lomp binnen de kerk (5); 12. Op de gezondheid van eindeloze heiligen (5). HEINZ VERTICAAL: 1. Het is bevestigd (6); 2. Het doel is door elkaar heel stevig(6); 3. Parademeisje (5); 4. Eén van de artistie ke fratsen (5); 7.Grond om uit te rusten (5); 9. Bepaal uw voorkeur op delicate- wijze! (4); 11. Door uitputting ouder ge worden (3). Oplossing van dinsdag: 1. riet-trein-Intern 2. doen-anode-Nandoe 3. akte-takel-Tackle 4. oder-ronde-Ondier 5. keer-kreek-Lekker 6. pret-troep-Export 7. roef-forel-Roffel 8. taan-natal-Aantal 9. maan-manga-Nagalm 10. tael-latei-Taille Gevraagd woord: INTOLERANT va h-o-s-d v-'-hl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10