Leidsch Dagblad Joegoslavië verder onder druk 11 Lissenaar komt om bij brand sparing verkorte boortunnel SL minder hoog dan verwacht ortiers discotheek lorkomen bloedbad Rijksdag in gebruik 23 APRIL TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INDAG 19 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41980 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Jesprek van de Dag Honden hebben meer in hun mars dan mensen denken Economie Bouwbonden halen 5,5 procent binnen Cultuur en Kunst Leiden danst op 8 de markt van nostalgie Leiden en Regio Bangs: Pilgrim Fathers-expert tegen 1 wil en dank aas Maase steelt de show rsRDAM ANP ange, magere haas joeg ren de kopgroep in de ithon van Rotterdam t. In moordend tempo, lange tijd onder wereld- rdschema. Hij was inge- d voor vijfden kilometer, ging door tot de finish, ronk nauwelijks. Nooit ide hij langer dan 1.45 Kamiel Maase spotte alle marathonwetten, bewees met een eind- van 2.10.10 uur dat hij op •ssieke afstand tot de behoort. toe moet je in het leven gokje wagen, is de stel- van Maase. Gisteren be lde 27-jarige Leidenaar gin te zetten in Rotter- i. De jackpot, de eindze- hvam toe aan een ander, eniaan Japhet Kosgei De hoofdprijs, aan- en als eerste Nederlan- verloor hij op de finish Greg van Hest (2.10.07). roostprijs was echter ge- C: hij mag met Van Hest men aan de Olympi- Spelen in Sydney, mannen bleven in Rotter- ibinnen de 2.08. Daar- is de Maasstad gemid- hveer de snelste van de ld let wereldrecord tinnen op Berlijn zat er in. De Spanjaard Fabian aagde net als vorig de gok, maar kwam in de Sise te kort. De zege sthij laten aan Kosgei. 12.195 meter waren niet- invan hoog niveau, voor oor superhaas Maase. trainer Bram Wassenaar [huis voor de televisie van ank. ,,Ik dacht steeds dat uitstappen." Maase Kamiel Maase wordt bij de fi nish opgevangen door Gerard Nijboer (links). foto .wfa wist echter wat hij deed. Heel geleidelijk ontstond het idee voor het kunststukje. Maan dag zegde hij nog af. De mi crobioloog had zich twee da gen ervoor in Spanje op de baan gekwalificeerd voor de 10 km van de WK in augus tus. Woensdag besloot hij toch maar toe te happen. Het herstel ging vlot, het hoofd was fris, dus waarom niet? Gisteren zei Van Hest hem bij het ontbijt: „Ik geloof dat jij de marathon gaat uitlopen." Maase lachte alleen, vond het een mooie grap. Hij voelde zich wel bijzonder goed. Bij de start sprak hij met atleten- manager Jos Hermens af dat hij geen vijftien, maar dertig kilometer zou lopen. Dertig werd 35, werd veertig en ja, toen was hij er bijna. „Dan ben je een lui als je niet door gaat", zei de man van de dag. Pagina 17: In één klap mara thontopper heidsrechter bijna gewurgd idsrechter Cor Lens uit enheim is gisteren bijna irgd. Bij het duel tussen fiedo en Quick Steps ILens door een speler de thuisploeg bij de keel epen toen hij een om- len treffer goedkeurde, raakte tien tot twintig seconden buiten bewustzijn. De arbiter werd naar het zie kenhuis vervoerd, maar mocht dat na onderzoek weer verlaten. Lens wilde gister avond geen commentaar ge ven op het voorval. Wel wilde hij kwijt dat het zeer twijfel achtig is of liij zijn scheids- rechtersloopbaan voortzet. Diplomatieke banden met Albanië verbroken De NAVO heeft afgelopen nacht zware bombardemen ten uitgevoerd op diverse doelen in Joegoslavië. In de tweede stad van Servië, Novi Sad, werd een overheidsge bouw van de autonome provincie Vojvodina zwaar be schadigd. De aanvallen werden weer opgevoerd, nadat ze door het slechte weer in het weekeinde waren getem perd. BELGRADO Rtr-DPA Gisteren maakte de Servische televisie bekend te beschikken over geluidsfragmenten, waar uit zou blijken dat een NAVO- piloot afgelopen week van ho- LISSE IRENE NIEUWENHUUSE Een 33-jarige man is gistermor gen overleden aan de gevolgen van rookontwikkeling bij een brand in zijn flatwoning aan de Voerman in Lisse. De bovenbu ren van de man ontdekten om even voor zeven uur hevige rookontwikkeling. Toen de brandweer even later arriveer de, bleek de man al overleden. Binnen twintig minuten was de smeulende brand onder con trole. Voor de overige flatbewoners bestond geen gevaar, omdat de brand beperkt bleef tot de be nedenwoning. Tijdens het blus sen werden de buren uit voor zorg verzocht buiten te wach ten. Ze konden weer snel terug in hun woning, slechts een en keling koos ervoor nog een kop koffie in de brandweerkazerne te drinken. Buurtbewoners konden hier hun verhaal kwijt bij mensen van het Bureau Slachtofferhulp. De politie en brandweer stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. „De meest voor de hand liggende oorzaag is een smeu lende sigaret, maar we sluiten in dit stadium niets uit." «JWER DE KONING (paring van 400 miljoen bij de aanleg van een boortunnel door het Hart wordt niet ge- Dat maakte H. van der an de projectorganisatie aid vanochtend bekend, miljoen gulden waar le de Tweede Kamer tot vanuit gingen, is geba- op de 'kale technische veel goedkoper de twee kilometer lange tunnel is zichte van de ruim zeven :er lange tunnel dan wel is nog niet bekend. Vijf mers maken in mei een ig. Op het terrein van lieu scoort de tunnel op punten slechter dan lorspronkelijk geplande ontwerp van zeven kilometer, zo is uit onderzoek gebleken. Nu het onderzoek naar een verkorte boortunnel door het Groene Hart is afgerond, zet minister Netelenbos vaart ach ter de inspraakprocedure. Van af morgen kunnen betrokkenen hun mening geven over het plan om de tunnel onder de Oude Rijn voor de hogesnel heidslijn HSL van ruim zeven kilometer in te korten tot twee- enhalve kilometer. Het kabinet kiest eind juni voor een verkorte of lange boortunnel voor de HSL, waar na de Tweede Kamer nog voor het zomerreces een definitief besluit neemt. Minister Nete lenbos heeft altijd gezegd dat een korte boortunnel in haar ogen alleen maar kans maakt als geen van de betrokkenen bezwaar maakt. Vooral de ge- :rs van een discotheek de Rotterdamse Wijnha- hebben gisterochtend bloedbad voorkomen, half zeven opende een onbekende schutter het op de ingang van de inde disco, waarin op moment nog honderden ikers waren. De alerte fers sloten daarop ra- knel de deuren van ko erend glas en konden zo J»men dat er slachtoffers i f schutter maakte deel uit een groepje mannen dat jvoor de schietpartij de toegang was geweigerd door hun gedrag. Na de schoten namen de schutter en een nog onbekend aantal man nen de benen. Ze zijn sinds dien voortvluchtig. De toedracht van de schiet partij yertoont grote overeen komst met het drama bij het muziekcafé Bacchus in Go- rinchem, op 10 januari dit jaar. Drie mannen die uit het café waren verwijderd, scho ten even later op de deur. Twee meisjes kwamen daar bij om het leven. Een derde meisje overleefde de aanslag maar net. Tegen de daders werd afgelopen vrijdag twin tig jaar cel geëist. gerhand bevel heeft gekregen een vluchtelingenkonvooi te bombarderen. Daarbij vielen tientallen doden. Het zou gaan om een geluidsband die was toegespeeld aan de Belgradose krant Vecernje Novosti. Op de band zou een gesprek staan tussen de piloot van de jager en de bemanning van een Awacs-radarvliegtuig, tijdens de cruciale minuten voor de aan val. De piloot zou aan het ra- darvliegmig hebben gemeld dat hij alleen auto's en tractoren zag, en vroeg wat hij moest ver nietigen. Hij kreeg te horen dat het een militair doelwit betrof en dat hij de aanval moest in zetten. Joegoslavië verbrak gisteren de diplomatieke banden met Albanië. Belgrado beschuldigt Tirana ervan medeplichtig te zijn aan de luchtaanvallen van de NAVO. Albanië heeft zijn luchthavens, luchtruim en grondgebied ter beschikking gesteld aan de NAVO. Deze week komen 24 Amerikaanse Apache-gevechtshelikopters in het land aan, die volgens secre taris-generaal Solana van de NAVO binnen een week ge- vechtsklaar zullen zijn. Ondertussen houdt de vluch telingenstroom uit Kosovo aan. Afgelopen weekeinde zouden zo'n 40.000 mensen de provin cie hebben verlaten. Vijf vluch telingen kwamen om toen hun meente Rijnwoude en diverse belangengroeperingen uitten al kritiek op de plannen. Het plan voor de boortunnel onder het Groene Hart ligt van af morgen tot 18 mei ter inzage in onder meer de gemeentehui zen van Leiderdorp, Rijnwoude en Jacobswoude, de plaatselijke bibliotheken en de Rabobank in Hoogmade. Wie wil, kan zowel schriftelijk als mondeling in spreken. Er zijn openbare hoor zittingen in Leiderdorp op maandag 26 april in de Muzen- hof en op dinsdag 27 april in het Dorpshuis aan de P. de Hooghstraat in Hazerswoude- Dorp om 20.00 uur. Twee uur van te voren is er een informa tiemarkt. Alle 4000 huishou dens in deze gemeenten krijgen binnenkort het volledige rap port over de verkorte boortun nel thuisgestuurd. Aanvoer van vis licht gestegen VOORBURG ANP Vissers hebben vorig jaar 550 miljoen kilo vis de Nederlandse havens binnengebracht. Dit is twee procent meer dan in 1997. De aanvoer van schol daalde met twaalf procent. De aanvoer van tong daarentegen steeg met 48 procent naar 17 miljoen kilo. Uit vandaag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat driekwart van alle vis diep gevroren aan wal wordt ge bracht. Vooral haring en ma kreel is daarvoor geschikt. Hol landse garnalen stegen vorig jaar in prijs. Een kilo Hollandse garnalen bracht gemiddeld 5,95 gulden op. De prijs van tong is in 1998, na een sterke stijging in 1997, met ruim een kwart ge daald naar 16,85 gulden. berlun Het Duitse parlement heeft vandaag voor het eerst vergaderd in de vernieuwde Rijksdag in Ber lijn. De openingszitting luidt een nieuwe periode in voor de Bondsrepubliek. Vanuit dit symbool van de opkomst en ondergang van de Duitse democratie zal het land na 66 jaar weer democratisch vanuit Ber lijn worden geregeerd. Het gerenoveerde gebouw (alleen de vier muren zijn blijven staan) is historisch beladen. Er zijn twee wereldoorlogen begonnen en de jodenvernietiging is er uitgedacht. Na een rel over de naam Rijksdag is als compromis besloten dat het gebouw officieel voortaan de 'Deutscher Bun destag - Plenarbereich Reichstagsgebaude' heet. Na de openingszitting van vandaag gaat het parlement terug naar Bonn. Pas na het zomerreces zal de regering zich definitief in Berlijn vestigen. Op 23 mei, de vijftigste verjaardag van de Bondsrepubliek, zal hier de nieuwe president worden gekozen. foto ap sven kastner Mond op snuit auto net voor de Albanese grens op een mijn reed. In Al banië zijn volgens de Verenigde Naties inmiddels zo'n 460.000 vluchtelingen uit Kosovo. In Macedonië en Montenegro worden zo'n 200.000 mensen opgevangen. NAVO-woordvoerders lieten afgelopen weekeinde luchtfo to's zien, waarop verse massa graven in Kosovo te zien zou den zijn. Pagina 3 en 5: Meer nieuws over de crisis op de Balkan Harry Mulisch schrijft geschenk Boekenweek AMSTERDAM ANP Harry Muüsch schrijft het Boe kenweekgeschenk 2000. De stichting CPNB, die de Boeken week organiseert, heeft hem daartoe uitgenodigd. Het thema van de 65e editie van de week is Lectori Salutem - verhalen uit de klassieke oudheid. De Boekenweek 2000 laat le zers kennismaken met verhalen uit de periode van ongeveer 800 voor Christus tot 300 na Chris tus. Ook wordt ingegaan op de invloed die de verhalen uit de Griekse en Romeinse oudheid op de literatuur uit de eeuwen ema hebben. De Boekenweek wordt gehouden van 15 tot en met 25 maart. Mulisch' eerste roman, Archi bald Strohalm, kwam in 1952 uit. Later volgden onder meer Het stenen bruidsbed, Voer voor psychologen, Bericht aan de rattenkoning en De aanslag. De ontdekking van de hemel (1992) wordt beschouwd als zijn magnum opus en werd on der meer bekroond met de Multatuliprijs. Gewonden bij botsing bussen in Amsterdam AMSTERDAM ANP Ongeveer twintig mensen zijn maandag lichtgewond geraakt, doordat bij de U-tunnel in Am sterdam een touringcar op een stadsbus botste. Twaalf mensen zijn met lichte verwondingen en nekklachten naar het zieken huis overgebracht. De rest kon ter plaatse worden behandeld, aldus de GG&GD. De meeste gewonden zaten in het achterste gedeelte van de stadsbus. Ook de chauffeur van de touringcar raakte gewond. Een aantal passagiers botste als gevolg van de schok tegen ban ken en steunpalen. Het ongeluk ontstond door dat de lege touringcar bij een toerit naar de IJ-tunnel op de stadsbus botste. Die stond stil voor een stoplicht. De chauf feur van de touringcar zei later verblind te zijn geweest door de zon. VRIJDAG HET WOORD IS AAN Jean Paul Je laatje eigen karakter nooit zo duidelijk blijken als door de wijze waarop je dat van een ander afschildert. toenemende f 1 bewolking -< 97-15° r/15° 6714° ££3). 70% 40% 50% ÏSÖjn 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips14 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Uitgaan16 De band Man Bites Dog treedt op in de Tuinzaal So ciëteit de Burcht in Leiden, waarvoor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. 'Bouterse spil Braziliaanse drugshandel' PARAMARIBO GPD-ANP De Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse wordt er door de Bra ziliaanse politie van verdacht een centrale rol te spelen in de handel in cocaïne. Via de Suri naamse ambassade in Brasilia zouden in de afgelopen jaren tientallen drugstransporten op touw zijn gezet. Dit meldde het Braziliaanse televisiestation TV Globo afgelopen weekeinde. De geruchten over de betrok kenheid van Bouterse en de Su rinaamse ambassade bij de drugshandel in Brazilië doen al jaren de ronde. Suriname heeft woedend gereageerd op het be richt van de Braziliaanse televi sie. De ambassade in Brasilia noemde de beschuldigingen in een verklaring 'vals en ongefun deerd'. Uw otlirial Carrier dealer: Van Drongelen Koeling SASSENHEIM 0252-230130 Een vergeten pan frituurvet op het vuur was gister middag de oor zaak van een brand in een wo ning aan de Mecklenburg- straat in Leiden. De hele keuken brandde uit en de rest van het huis en ook dat van de buren liep rook schade op. De 45-jarige bewo ner moest door de brandweer uit zijn woning wor den gehaald en is voor onderzoek naar het LUMC overgebracht. Een konijn en een kat kampten eveneens met ademhalings moeilijkheden. De poes is door een buurtgenote zelfs beademd. De dieren zijn later door personeel van de dierenambulance verzorgd. foto hielco kuipers Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v trole bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1