Ambtenarij vreest verhuizing naar Berlijn Buitenland Rijksdag in Berlijn wordt officieel heropend aandag wordt de Rijksdag in Berlijn offi- ■el heropend. De bunker bij de Branderi ger Tor wordt het tehuis van het Duitse jlcment, de Bondsdag. De parlementari- j? s zullen pas in september definitief in ii rlijn aan het werk gaan, maar de ope- II; ig symboliseert een nieuwe fase in de 1 litse geschiedenis. De 'Berliner Republik' edt aan. Dat klinkt dramatischer dan het '3 Behalve voor de achtduizend Bonner ibtenaren en hun gezinnen die veelal te- i{ t - gen hun zin Berlijners moeten worden. Fotografen bekijken de gerenoveerde zaal in de Rijksdag waar het Duitse parlement in de toekomst gaat vergaderen. foto epa andreas altvzein clubs en verenigingen. Met name in het Rijn land, waar Bonn in ligt, bloeit het verenigingsle ven nog net zo als honderd jaar geleden. De ke gelclub en de schuttersvereniging zijn nog altijd de fundamenten van het sociale leven. Met de carnavalsvereniging natuurlijk. Die zullen ze in Berlijn niet vinden. Er is in de buurt van de Rijksdag wel een café-restaurant, de 'Permanente Vertegenwoordiging', waar een ondernemende Bonner caféhouder zijn ont heemde stadgenoten, Rijnlandse gerechten en Kölsch, het slappe Rijnlandse bier, serveert, en in februari ook carnaval organiseert, maar het blijft wat het is, surrogaat. De bediening bestaat vooral uit Berlijners en dat is voor Rijnlanders al genoeg reden om zich er niet echt thuis te kun nen voelen. Rijnlanders en Berlijners 'kunnen niet met el kaar'. Voor de Berlijner is de Rijnlander een car navalsvierder, een feestneus met wie geen af spraken zijn te maken. De Rijnlander ziet in de Berlijner vooral een Pruis, humorloos, gezags getrouw, onvriendelijk en met een grote bek. Daarnaast vertegenwoordigt Berlijn de Grote Stad, een Sodom en Gomorra en dat stoot de nieuwkomers, die vaak afkomstig zijn uit de dorpen rond Bonn, meer af dan het hen aan trekt. Natuurlijk zijn dit vooroordelen, maar die zijn lastig te weerleggen en ze verhogen in combina tie met de reële problemen de drempel zodanig dat deze een barrière wordt. Die problemen be treffen vooral de huisvesting en het onderwijs. Veel Bonners wonen tamelijk tot zeer riant. Ze moeten hun huizen, waar ze vaak al hun hele leven wonen, verruilen voor minder aantrekke lijke onderkomens in of rond Berlijn. Het tweede probleem is de toestand van het onderwijs en die is in Berlijn desolaat. En niet alleen omdat 'de kinderen eerst Turks moeten leren om aan de les deel te kunnen nemen', zo als een toekomstige Berlijner wist te melden. Veel ouders voelen er daarnaast niets voor om hun kinderen bloot te stellen aan de verlokkin gen van de stad, die volgens veel Rijnlanders voornamelijk bestaan uit seks, drugs en rock 'n roll. De overheid heeft fors in de buidel moeten tasten om de Rijnlanders tot de stap over deze barrière te verleiden. De verhuispremie kan soms oplopen tot een ton per gezin. En dat heeft in Berlijn weer scheve gezichten tot ge volg. Zoveel spanningen zijn natuurlijk niet bevor derlijk voor het gezinsleven. Het vermoeden be stond dat vooral echtscheidingsadvöcaten zou den profiteren van de verhuizing, maar dat schijnt voorlopig mee of, het is maar hoe je het bekijkt, tegen te vallen. Veel gezinnen hebben voor een interimoplossing gekozen. Pa woont door de week op een flatje in Berlijn en gaat in het weekeinde terug naar ma in Bonn. Als het niet bevalt, zien ze wel weer. Het ticket wordt in elk geval twee jaar lang door de overheid be taald, zodat de luchtvaartmaatschappijen sa men met de verhuisondememers en makelaars voorlopig de grote winnaars van de verhuizing zijn. De advocaten kunnen waarschijnlijk pas over ruim twee jaar peggen of de operatie ook voor hen goed heeft uitgepakt. Is Berlijn klaar voor haar nieuwe status? 'Ja', zegt 'Berlijn'; 'nee', mort 'Bonn'. Het centrum van de stad was de afgelopen jaren de 'grootste bouwput van Europa', zoals de Berlijners on danks alle ongemaldcen trots vermeldden. Ruim de helft van het programma is inmiddels vol tooid maar nog steeds wordt er druk gebouwd. De verwaarloosde oude wijken in het voormali ge Oost-Berlijn worden gerenoveerd. Huizen die de oorlog en later de DDR als bouwvallen hebben overleefd, worden verbouwd tot luxu euze appartementen. Het grote winkel- en uit gaanscentrum op de Potsdammerplatz, het 'hart' van het vooroorlogse en naar de exploi tanten hopen ook van het nieuwe Berlijn, is een half jaar geleden geopend. De Friedrichstrasse, waar in de DDR-tijd het metro-station de sluis tussen het oostelijk en westelijk deel van de stad was, is nu een grote winkelstraat met wel de pretentie maar zonder de allure van bijvoor beeld Oxford Street in Londen. Alleen de lange Kurfürstendamm in het westen van de stad heeft hier en daar de kosmopolitische chic van Parijs en Rome. En dan nog: een echte metro pool wil Berlijn, alle betuigingen ten spijt, nog steeds niet worden. De winkels gaan zaterdag middag om vier uur dicht en blijven zondags gesloten. De stad is in het weekeinde vaak uit gestorven, zoals toeristen vaak verbijsterd vast moeten stellen. Daar komt misschien verandering in als de verhuizing achter de rug is. Dat zal volgens een voorzichtige schatting nog enkele jaren duren. De oplevering van het kantorencomplex voor de Bondsdagleden is wegens 'constructiefouten' met een jaar vertraagd, zodat vierhonderd par lementariërs hun verhuizing minstens even zo lang moeten uitstellen. Ook de kanselarij van de bondkanselier is pas in de loop van volgend jaar klaar. Schroder zal zo lang zijn intrek nemen in het voormalige Staatsraadsgebouw van de DDR. Hij vond het wel een aardig idee dat daar nu een democratisch gekozen regeringsleider huist. Rijksdag in de steigers. Berlijn werd de afgelopen jaren de grootste bouwput van Europa genoemd. De hele stad wordt stukje bij beetje opgeknapt. foto ap» jockel finck Mensen feesten op 'de muur" die Oost en West-Berlijn sinds 1961 scheidde. De val van de muur in 1989 is een belangrijk punt in de Duitse geschiedenis. De verhuizing naar de Rijksdag is daar een logisch ge volg van. foto anp berlijn Het vooruitzicht schijnt angst in te boezemen. Wie waar bang voor is, is niet helemaal duide lijk, maar bondskanselier Schroder vond het vo rige maand nodig om op een 'symposium' in Bonn geruststellende woorden te laten spreken. Laten spreken, inderdaad. Schroder kon zelf het woord niet voeren omdat er een belangrijker klus wachtte, de crisis in de EU, zodat zijn rech terhand en manusje van alles, minister zonder portefeuille Bodo Hombach, de honneurs waar- Er is geen enkele reden om de 'Berliner Repu blik' te vrezen, zei Hombach namens Schroder. Gelijk heeft-ie. Berlijn mag dan ooit de hoofd stad van twee dictaturen zijn geweest, een brui ne, nationaal-socialistische en een rode, com munistische, maar dat de stad ooit nog een der de, met welke kleur ook, zal huisvesten, is meer dan onwaarschijnlijk. De verhuizing van de Bondsdag, de regering en een aantal departementen van Bonn naar Berlijn, is net zo dramatisch als wanneer de re gering in Den Haag zou besluiten naar Amster dam te verkassen. Alleen de betrokken ambte naren en hun gezinnen zouden daar met op zijn best gemengde gevoelens naar uitkijken. Poli tiek zou er niet zo bar veel veranderen. Toch wordt er over de 'Berliner Republik' gesproken en geschreven alsof er door de verhuizing van Bonn naar Berlijn, van het westen naarhet oos ten, een ander Duitsland zou ontstaan. Dat ligt vooral aan het verschil in karakter en geschiede nis en daarmee de symboolwaarde van beide steden. Bonn is, zoals de Britse schrijver John le Carre in de titel van een van zijn romans aangaf, 'een kleine stad in Duitsland'. De geboortestad van Ludwig van Beethoven geldt als een muf pro vincienest, dat vijftig jaar geleden hoofdstad van de prille Bondsrepubliek mocht worden. Alleen maar omdat de eerste kanselier, Konrad Adenauer, in het nabijgelegen Röndorff woonde en geen zin had ver te reizen. De keuze voor Bonn typeerde ook zijn ambities voor het nieu we Duitsland., Aan de Rijn zouden geen grootse en meeslepende dromen over wereldmacht en wereldheerschappij meer worden gedroomd. Bonn werd het hoofdkwartier van de NV Duitsland, een dankzij het in de jaren vijftig op gebouwde Wirtschaftswunder economische reus, die, zoals het cliché wil, politiek een dwerg bleef. Geen drieste avonturen, maar dit keer braaf in het gelid, als steunpilaar van de EU en de NAVO. Het land voer er wel bij. De 'Bonner republik' werd het synoniem voor ongekende welvaart en voorspoed, die bij de bevolking ook de aanvaardbaarheid van de democratie ver grootten. Stabiel, dat is terugblikkend dé karak teristiek voor de vijftig Bonner jaren. Berlijn is anders. Berlijn was de hoofdstad van een 'rusteloos rijk', dat van zijn stichting in 1871 tot zijn ondergang in 1945 de wereld in zijn ban had. Twee wereldoorlogen werden er uitge broed, de moord op zes miljoen joden, werd er gepland en na de nederlaag in 1945 werd Berlijn de zetel van de nieuwe, communistische dicta tuur en frontstad en voorpost van het westen in de Koude Oorlog. In 1961 werd de Muur ge bouwd, waarmee de deling in twee Duitslan- den, een democratisch en een communistisch, in beton werd gegoten. De Val van de Muur, dit najaar tien jaar geleden, en de hereniging van beide Duitslanden was de aardbeving die twee jaar later de ondergang van het communisme in Moskou aankondigde. Als dat geen dramatiek is... Deze stad met dit verleden wordt nu de naamgever van het herenigde Duitsland. Maar van een breuk in de geschiedenis is nu echt geen sprake; die vond tien jaar geleden plaats. De verhuizing van Bonn naar Berlijn is de laat ste fase van de afhandeling van het besluit dat de Bondsdag in juni 1991 heeft genomen, toen ze, ook als gebaar richting het oosten, met 367 stemmen voor en 320 tegen Berlijn tot de nieu we regeringszetel koos. Er verandert, zoals gezegd, verder niet zo gek veel. Het politieke stelsel, verankerd in de grondwet van 1949, wordt niet gewijzigd. De Berliner Republik blijft een federale staat, waar in de zestien deelstaten hun soms verregaande bevoegdheden behouden. Ook in Berlijn blijft Duitsland een trouw lid van de NAVO en de EU. En ook in Berlijn zullen de broodnodige hervor mingen op vrijwel alle terreinen, van belasting- politiek tot sanering van de verzorgingsstaat, vermoedelijk moeizaam van de grond blijven komen. 'Berlijn' zal, kortom, in veel opzichten verdacht veel op 'Bonn' lijken. Dat zullen veel van de ongeveer achtduizend ambtenaren die met hun gezinnen van Bonn naar Berlijn moeten verhuizen, met klem be strijden. De 20ste juni, de dag waarop 'Het Be sluit' van '91 werd genomen, staat bij veel Bon ner huishoudens zwart omrand op de kalender. Ze hebben vergaderd, gedemonstreerd en peti ties ondertekend tot ze er bij neervielen. Tever geefs. De verhuizing is onherroepelijk en ze kij ken er naar uit als een ter dood veroordeelde naar de dag van zijn executie. Dat klinkt misschien wat overdreven, maar is dat niet. Duitsers zijn zeer honkvast, verhuizen is geen straf, het is een bezoeking. Er zijn men sen die al heimwee krijgen als ze naar het dichtst bijzijnde dorp, een afstand van nog geen tien kilometer, verhuizen. Dat betekent afscheid van de vertrouwde omgeving, nieuwe baan, nieuwe collega's, nieuwe buren, nieiiwe school voor de kinderen, en heel belangrijk, nieuwe

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9