WHO steunt verstrekken gratis heroïne Serviërs zetten zuivering in hoogste versnelling Angst voor radicale islamieten en Koerden Buitenland Hoog water in Venetië Bijna-vliegramp boven Het Kanaal Protest in Algiers tegen verkiezing Bouteflika OAG 17 APRIL 1999 iropese telecom-reus in wording Pgj-RONNDeutsche Telekom en Telecom Italia overwegen j^rên, waardoor het grootste telecommunicatiebedrijf ter d zou ontstaan. Dat hebben de kranten Financial Times jfie Wall Street Journal gisteren gemeld. De onderhandelin- [ïijn in een vergevorderd stadium, maar er zijn politieke lemissen waardoor de transactie nog kan mislukken, aldus 'inancial Times. Gaat de fusie door, dan ontstaat een telefo- reus met een marktwaarde van 200 miljard euro (ruim 440 aid gulden). Beide ondernemingen wilden de berichten be- jgen noch ontkennen. issen na jaren vrij in Tsjetsjenië gjiD De politicus Aleksandr Lebed is er in geslaagd de vrij- igte bewerkstelligen van twee Russen die jarenlang zijn gehouden in de opstandige republiek Tsjetsjenië. Een in tsjenië gelegerde militair en een 67-jarige man die op be- pvas bij zijn zus in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny, wer- g voor de onafhankelijkheidsoorlog van 1994-1996 door lDes gevangen genomen. geria weg uit Sierra Leone Nigeria maakt later dit jaar een begin met de terugtrek- van zijn troepen uit Sierra Leone. Dat heeft de bevelhebber het Nigeriaanse leger, Al-min Daggash, laten weten. De te- rekking begint zodra de wederopbouw van het Sierra-Leo- eleger voldoende is gevorderd. Nigeria leidt de West-Afri- nse vredesmacht in het door burgeroorlog geteisterde Sierra oe olse premier ontkent collaboratie ifflAü' De Poolse premier, Jerzy Buzek, heeft de beschuldi- van de hand gewezen dat hij ten tijde van het communisti- bevvind een agent was van de geheime politie. Donderdag laarde een rechtse politicus dat Buzek naar alle waarschijn- eid goede contacten onderhield met de Poolse veiligheids- si na het instellen van de noodtoestand in 1981. rdachte bevrijd uit gerechtsgebouw g» Twee gewapende mannen hebben gisteren een Kroati- iverdachte bevrijd uit de rechtszaal in Praag waar over is uitlevering aan Duitsland werd beslist. Nedzedin Zek it door Duitsland gezocht wegens niet nader genoemde ie misdrijven. Op het moment dat de rechter uitspraak zou pover de uidevering, trokken twee mannen op de publieke line pistolen. De mannen ontwapenden de bewakers en ver- nde rechtszaal met de verdachte. ikita bezwijkt aan zout gD De 38-jarige steur Nikita, die Noorwegen in 1964 ca- ukreeg van de toenmalige Sovjet-leider Nikita Chroesjtsjov, hdeze week het loodje gelegd. De beroemde vis, die de ide Oorlog en de Sovjet-Unie overleefde, stierf aan een over- iszout water in het Noorse Bergen. Nikita bezweek nadat medewerker zijn aquarium per ongeluk met zout in plaats zoet water had gevuld. De twee Amerikaanse soortgenoten bet bassin met hem deelden, hebben het incident overleefd. orzitter Chiracs RPR treedt af De voorzitter van de Franse conservatieve partij RPR, ippe Séguin, is gisteren onverwacht afgetreden. Hij deed dat irotest tegen een gebrek aan eenheid binnen de partij van ident Chirac. Séguin verwijt de president dat hij de RPR- pagne voor de verkiezing van het Europese Parlement van onvoldoende steunt. Het opstappen van Séguin is de zo- ite tegenslag voor de verdeelde Franse coalitie, die in juni 'werd verpletterend verslagen door de socialisten. dia test opnieuw raket dtihi» India heeft gisteren opnieuw een rakettest uitge- d.Het gaat om de lancering van de Trishul-luchtdoelraket, een bereik van vijftig kilometer. Afgelopen zondag testte In- ilde middellange-afstandsraket Agni-2, met een bereik van 0 kilometer. Aartsrivaal Pakistan reageerde woensdag en met twee rakettesten. waakse spionnenchef opgepakt slavaIvan Lexa, de voormalige directeur van de Slowaak- iheime dienst (SIS) en een van de naaste medewerkers van premier Meciar, is gearresteerd. Hij wordt beticht ambtsmisbruik en zou de hand hebben gehad in de ontvoe- jran Mochal Kovac, de zoon van de yroegere regeringslei- Zijn parlementaire onschendbaarheid werd vorige week lieven. tbellen Oeganda doden 37 burgers 'Ala Oegandese rebellen hebben deze week bij drie aan- cn37 burgers gedood. Dit heeft een woordvoerder van het tndese leger verklaard. Rebellen van de Verenigde Demo- ische Krachten vechten sinds augustus 1996 tegen de rege- |van president Museveni. irkse leger brengt 27 PKK'ers om «I Het Turkse leger heeft in Oost-Turkije zeker 27 Koerdi- PKK-strijders gedood. Dat gebeurde nadat de strijders een ionvooi in een hinderlaag hadden gelokt en zes militairen Het leger zette daarop een tegenoffensief in en de schuilplaats van de guerrillastrijders. «ssen zonder reukwatertje *oin De Russen hebben nog twee maanden de tijd om af- shave, lotions en parfums van eigen bodem in te slaan, ma wordt een opmerkelijk decreet van kracht: het 'Verbod !eproductie van alcoholhoudende non-foodproducten die den gebruikt als hygiënische substanties'. De hoogste medi an het land, Gennadi Onitsjenko, is het brein achter dit be- ■Hij maakt zich grote zorgen over de innemers die bij ge- laan wodka reukmiddelen consumeren. Volgens zijn gege- süepen vorig jaar 24.00 Russen een vergiftiging op na het iken ervan. 'Regio voor regio komt hier aan; zoiets heb ik nog nooit gezien morina harald doornbos Bahrie komt uit de Mitrovica- regio. Zelija ook, en Zoja even eens. Datzelfde geldt voor dui zenden en duizenden andere etnische Albanezen die gisteren uitgeput, berooid, angstig en huilend arriveerden aan de Al banese kant van de grens met Kosovo. Nu de Serviërs de grens tussen Kosovo en Albanië weer hebben geopend, zijn er op nieuw lange colonnes van vluchtelingen uit Kosovo aan gekomen. Bij de grensovergang van Morina, 35 kilometer van oosten van de Noord-Albanese stad Kukes, arriveerden alleen al gisteren 12.000 vluchtelin gen. „De etnische zuiveringen zijn uiterst systematisch van aard", zegt een Franse hulpverlener die koppen thee uitdeelt aan de vluchtelingen. „Regio voor re gio komt hier aan. Zoiets heb ik nog nooit gezien." „Donderdag kwam de Servi sche politie langs", zegt Bahrie, een 26-jarige etnische Alba nees. „Ze hadden ons dorp al een paar dagen onder vuur ge nomen, daarna gaven ze ons bevel te vertrekken naar Alba nië en staken ze onze huizen in brand." Zelija heeft een bijna identiek verhaal. „Politie kwam donderdagmiddag om half vijf ons dorp binnen", vertelt het 15-jarige meisje terwijl ze naast de tractor met aanhanger loopt waar de rest van haar familie op zit. „We moesten naar Albanië, daarna staken ze de huizen in brand." Zoja, een Albanese vrouw die haar anderhalf jaar oude kind met een mutsje probeert te be schermen tegen de straffe wind en de regen, kon niet eens uit haar huis worden verjaagd. De Servische terreur had haar en haar familie drie weken geleden al naar de bossen gedreven. „We zagen onze huizen bran den vanuit de bosrand", vertelt ze. „Daarna kwam de politie naar ons toe en zei: wegwezen naar Albanië". De Serviërs zijn inmiddels ex perts in etnische zuiveringen. De nieuwe uitdaging in Kosovo: hoe verdrijf en vermoord je 1,8 miljoen mensen in een paar weken tijd. Sinds de eerste NAVO-luchtaanvallen, 24 da gen geleden, zijn er ongeveer 700.000 etnische Albanezen naar Kosovo's buurlanden Al banië, Macedonië en Mon tenegro verdreven. Dat komt Rugova ontmoet president Servië BELGRADO AFP-Rtr De Servische president Milan Milutinovic en de gematigde Kos- ovaarse leider Ibrahim Rugova zijn het er over eens dat stopzet ting van de NAVO-aanvallen een voorwaarde is voor het hervat ten van 'het politieke proces'. Dit staat in een communiqué dat door het Servische staatspersbureau Tanjug is verspreid. „De NAVO-bombardementen moeten onmiddellijk worden stopgezet, want zonder vrede kan er geen politieke oplossing worden bereikt", aldus een verslag van de Joegoslavische televi sie. Van Rugova zelf werd niets vernomen. Milutinovic sprak gisteren in Belgrado ruim een uur met Rug ova. Rugova zag er volgens correspondent Tim Marshall van Sky News 'uitgeput, maar gezond' uit. Marshall mocht even naar binnen om opnamen te maken. Het is niet duidelijk of Rugova tot de ontmoeting is gedwongen. Eerder deze maand sprak de Kosovaarse leider met de Joegoslavische president Milosevic. Ook toen werd betwijfeld of dat wel op vrijwillige ba sis gebeurde. venetiè Inwoners van de Noord-Italiaanse stad Venetië houden maar ternauwernood de voeten droog. Deze foto werd gisteren gemaakt bij het Palazzo Ducale. Voor de tijd van het jaar staat het water in de stad met 107 centimeter ongebruikelijk hoog. Verwacht wordt dat het nog bijna tien centimeter zal stijgen foto ap fernando proietti Doema steunt unie met Servië moskou hans hoogenduk „De volgende eeuw beginnen we met één grote staat met de hoofdsteden Belgrado, Minsk en Moskou", zei de Russische ultra-nationalist Zjirinovski gis teren in Moskou. Hij deed dat nadat de Doema, het parle ment, zich met 293 tegen 54 stemmen had uitgesproken voor de toelating van Joegosla vië tot de unie van Rusland en Wit-Rusland. Alleen de liberalen stemden tegen deze niet-bindende mo tie. Vorige week had het Joego slavische parlement zich al uit gesproken voor vorming van zo'n unie. De kans dat het werkelijk tot een verbond van deze drie Sla vische staten komt, is echter vrijwel nul. Nadat de Russische president Jeltsin vorige week had gepleit voor opname van de Servische broeders in de unie, nam het plaatsvervan gend hoofd van zijn staf don derdag flink wat gas terug. „Na tuurlijk zal zoiets niets snel ge beuren. Dat is onmogelijk. Het zou een stap zijn op de weg om Rusland in het gewapende con flict te betrekken en dat zou ab soluut fout zijn", verklaarde Oleg Sisoejev. Het zijn vooral de commu nisten, die dromen van een we deropstanding van een soort Sovjetunie, en de nationalisten die voorstanders zijn van deze 'trilaterale'. In de Doema kre gen ze gisteren steun van ande re fracties die de kans schoon zagen lucht te geven aan hun woede over de NAVO-aanval op een konvooi vluchtelingen. Veel waarnemers in de Russi sche hoofdstad zijn ervan over tuigd dat de Joegoslavische pre sident Milosevic uit puur op portunisme heeft gevraagd om toelating tot de unie. „Datzelfde geldt voor dit Doema-besluit", aldus een Russische politicus die anoniem wil blijven. Hij wees erop dat de overgrote meerderheid van de Russen ab soluut niet betrokken wil wor den bij de gevechten op de Bal kan. Slechts vier seconden speling LONDEN DPA Boven Het Kanaal zijn giste ren twee passagiersvliegtui gen bijna met elkaar in bot sing gekomen. Volgens Brit se luchtvaartautoriteiten scheelde het vier seconden voordat de twee toestellen, waarvan er een uit Amster dam kwam, tegen elkaar waren gebotst. Een uit Gotenburg (Zwe den) afkomstig toestel van British Airways had nog geen toestemming om in Londen te landen en moest rondjes vliegen boven Het Kanaal. Het vliegtuig kreeg van de Londense verkeers leiding dezelfde hoogte toe gewezen als die waarop juist een toestel van United Airli nes vanuit Amsterdam na derde. Een ramp kon op het nip pertje worden voorkomen doordat beide toestellen waren uitgerust met een waarschuwingssysteem, dat aanwijzingen geeft als een ander vliegtuig te dicht na dert. Een van de toestellen kreeg de aanwijzing 'meteen dalen', het andere vliegtuig moest op gezag van de luchtverkeersleiding juist 'meteen stijgen'. Een woordvoerder van de Londense luchthaven Gat- wick denkt dat de fout te wijten is aan de drukte in de verkeerstoren en de overbe lasting van het personeel. Turkije kiest parlement en gemeentebesturen ideeën tegen de Turkse staat. Zij willen aan de overgebleven driejarige opleiding restricties op leggen. Tansu giller, voorzitster van de Juiste Pad Par tij, geeft haar gehoor de garantie dat onder haar partij iedereen zijn geloof in vrijheid zal kunnen belijden. Naar deze mogelijk 'staatsgevaarlijke' uitspraak heeft de procureur van het Staatsveilig- heidshof een onderzoek ingesteld. Reci Kutan van de Partij van de Deugd, de opvolger van de om religieuze propaganda verboden Wel vaartspartij, reageert verontwaardigd: (giller en Yilmaz misbruikten het geloof, zegt hij. Kutan nam de teugels over van Necrpettin Er bakan, die gedurende vijf jaar niet aan politiek mag doen, maar zijn partij achter de schermen nog bestuurt. Erbakan was dankzij (giller een jaartje premier. Het leger oefende enorme druk op het duo uit om af te treden. Daarop volgde voor Erbakan en zijn getrouwen het verbod om politiek te bedrijven. Dat was een waarschuwing aan het adres van de kiezers. De helft van de 21,4 procent van het electoraat die in december 1995 op de Welvaartspartij stemde, deed dat tenslotte uit protest: tegen de schaamteloze corruptie van de centrum-rechtse partijen die Turkije de afge lopen vijftig jaar - op 1974 na - hebben gere geerd. De proteststemmers hebben nu een alternatief in de Democratisch Linkse Partij van premier Bulent Ecevit. Hij was premier tot 1974, met Er bakan als vice-premier. Afgelopen december vormde hij een minderheidsregering - de vierde in drie jaar - die het land naar de vervroegde al gemene verkiezingen van morgen leidde. Gedu rende een kwart eeuw van oppositie heeft Ecevit als enige politieke leider zijn vlekkeloze reputatie weten te bewaren. Ecevit is de gedoodverfde nieuwe premier. Zijn taak zal zijn de radicale islamieten buiten de re gering te houden. De verkiezingen worden een nek-aan-nek-race tussen zijn partij en Erbakans Partij van de Deugd. Maar geen enkele partij zal beduidend boven de 20 procent uitkomen, zo voorspellen opiniepeilers en analisten. De logische coalitiepartner voor Ecevit is de Moederlandpartij van Mesut Yilmaz, onder wie hij ruim een half jaar vice-premier was tot Yilmaz' kabinet in november viel. Het duo bracht de inflatie terug van 91 procent tot 63 en begon met de serieuze aanpak van de georganiseerde misdaad. Voor een meerderheid in het parlement zal echter een derde partij nodig zijn. Het is onwaar schijnlijk dat Yilmaz met zijn aartsrivale Tansu giller wil regeren. Afhankelijk van welke partij de landelijke ldesdrempel van tien procent haalt, wordt het ofwel de sociaal-democratische CHP (al heeft Evevit een probleem met CHP-leider Deniz Baykal), of de ultra-nationalistische MHP. Welke partij het wordt, is van groot belang voor de andere bevolkingsgroep die onder de duim dient te worden gehouden: de nationalistische Koerden. Hun partij HADEP scoort naar verwachting hoog in de Koerdische provincies, ook al worden de verkiezingsbijeenkomsten van de Koerdische kandidaten tegengewerkt door de autoriteiten. Zij beschouwen de partij als een verlengstuk van de gewapende PKK. Landelijk haalt HADEP vermoedelijk nog geen vijf procent van de stemmen. Parlementszetels zitten er dus niet in. Wel zal de partij een groot aantal burgemeesters in de wacht slepen. De sa menstelling van de regering zal bepalend zijn voor hoeveel geld die gemeenten krijgen toebe deeld, en in het algemeen, of de Koerden mogen hopen op wat meer vrijheden. neer op ongeveer 40 procent van de totale beVolking. Wie meent dat de etnische zuiveringen slechts een Servi sche reactie zijn op de NAVO- aanvallen, hebben het mis. In 1998, toen er nog geen sprake was van NAVO-bemoeienis in Kosovo, hebben Servische troe pen al 300.000 Albanezen op de vlucht gejaagd. De VN-vluchtelingenorgani satie UNHCR herhaalde giste ren dat de Serviërs er daadwer kelijk op uit lijken te zijn om Kosovo tot de laatste Albanees te zuiveren. Volgens schattin gen van hulpverleners in Alba nië zijn er alleen op dit moment al 150.000 mensen uit de Mitro- vica-regio op weg naar de grens met Albanië. „Degenen die tractoren hebben, komen nu aan, maar er zijn nog duizen den en duizenden lopend op weg. Hen verwachten we in het weekeinde", zegt een hulpver lener. „We hadden een tractor, dus het enige dat we konden doen was rijden", vertelt Zoja Kam- beri, die het Mitrovica-gebied moest verlaten. „We zijn ner gens gestopt. We waren veel te bang", vervolgt ze. Kleine kin deren zitten op haar schoot en klimmen over de zakken en tas sen die op de bodem van de aanhanger liggen. „Onderweg zagen we alleen maar dood vee op de weg liggen. Er was geen ziel te vinden die nog ademde. Soms kwamen we gemaskerde Servische politiemannen tegen. 'Doorrijden', schreeuwden ze. Opschieten, dachten we, want straks schieten ze ons dood." Over de NAVO-aanvallen heeft Zoja geen mening, zegt ze. „Het enige dat ik weet, is dat de NAVO de Serviërs bombar deert en dat de Serviërs daarna ons pakken". Bahrie Sahiti vindt dat de NAVO moet doorgaan met de luchtcampagne. „Meer en meer, niet stoppen", zegt hij. „Ze verdrijven ons toch wel. Laat de Serviërs er een hoge prijs voor betalen." Opsteker voor Nederland en Zwitserland De Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) heeft voor het eerst positief gereageerd op het gecontroleerd ver strekken van heroïne aan zwaar verslaafden. Zwitserland en Nederland zijn tot dusver de enige landen waar van overheidswege wordt geëxperimenteerd met het ver strekken van heroïne aan harddrugsgebruikers. GENEVE BOB KROON In Nederland worden de expe rimenten in Amsterdam en Rot terdam gehouden. In Den Haag wordt zeer binnenkort begon nen. Zwitserland nam 1994 het voortouw, toen volksgezond heidsdiensten in Zürich en Bern deze nieuwe benadering uitprobeerden op enkele hon derden geregistreerde junks. Gezien de overwegend gun stige resultaten, zowel voor de verslaafden als voor de samen leving, wordt op 13 juni in Zwit serland een referendum gehou den over een regeringsvoorstel om de proefverstrekking aan meer dan duizend verslaafden om te zetten in een wettig on derdeel van de nationale ge zondheidszorg. Omdat het allerminst zeker is dat een meerderheid van de kiezers dat voorstel steunt, be sloot de Zwitserse bondspresi dent Ruth Dreyfus de WHO hierover te polsen. Na een diepgaande studie van het Zwitserse dossier, kwam 's we relds hoogste gezondheidscol lege gisteren met een gunstig oordeel, dat ook voor Neder land interessant is. „Het Zwitserse experiment heeft overwegend positieve re sultaten geboekt", aldus de WHO in zijn antwoord aan Bern. „Over het algemeen is de gezondheidstoestand van de in het programma opgenomen verslaafden, alsmede hun reïn tegratie in de maatschappij, sterk verbeterd". Omdat vele westerse landen, en met name de VS en Frank rijk, fel gekant blijven tegen ie dere vorm van drugsverstrek king van overheidswege, houdt de WHO nog een slag om de arm. „Het is nog niet geheel ze ker of de positieve resultaten in Zwitserland, en naar wij verno men hebben ook in Nederland, zijn toe te schrijven aan de ge controleerde verstrekking van heroïne of aan de cruciale be geleiding en nazorg door socia le en medische diensten", aldus een zegsman van de WHO. „Het een kan in elk geval niet worden los gezien van het an der". ALGIERS Rtr-DPA-AFP Honderden mensen zijn giste ren in de Algerijnse hoofdstad in Algiers de straat op gegaan uit protest tegen de omstreden verkiezing van Abdelaziz Bou teflika tot president. Bouteflika, die de steun geniet van het le ger, was de enig overgebleven kandidaat. Zijn zes concurren ten hadden zich aan de voor avond van de verkiezingen te ruggetrokken. Bouteflika behaalde volgens de officiële uitslag 73,79 pro cent van de stemmen. Even eens volgens de officiële cijfers brachten ruim tien miljoen mensen hun stem uit. De op komst lag daarmee net boven de 60 procent. Voor oud-minister Bouteflika was die opkomst hoog genoeg om het presidentschap te aan vaarden. Nadat zijn concurren ten zich hadden teruggetrok ken, had Bouteflika verklaard dat hij het presidentschap al leen zou aanvaarden bij vol doende opkomst. Volgens de oppositie heeft echter maar nauwelijks 25 procent van de stemgerechtigden de gang naar het stemlokaal gemaakt. Ahmed Taleb Ibrahimi, die de steun heeft van het islamiti sche FIS, zou 12,5 procent van de stemmen hebben gekregen. Hij had zich wel teruggetrok ken, maar te laat om zijn naam nog van de stembiljetten te ver wijderen. Hij weigerde de uitslag van de verkiezingen te erkennen. Hij zei ook te spreken namens de andere vijf teruggetreden kandidaten. De zes wilden niet meer meedoen, omdat aftre dend president Liamine Zérou- al niet wilde luisteren naar hun klachten dat het leger met de stemmen sjoemelde. Ook gisteren beschuldigde Ibrahimi het leger van verkie zingsfraude. „Het bewijs daar voor is dat de opkomst volgens onze informatie niet boven de 25 procent uitkomt." Ibrahimi erkent Bouteflika niet als wettig president. Hij is niet op legitie me wijze gekozen, dus wat hij doet, is ook niet legitiem, aldus Ibrahimi. De Verenigde Staten zijn te leurgesteld over de gang van zaken en spreken van een ge miste kans op democratie en politieke hervormingen. De voormalige koloniale macht hebber, Frankrijk, sprak zijn be zorgdheid uit over de situatie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7