tan binnen blijf ik dezelfde Drinkwater wordt peperduur door gebruik bestrijdingsmiddelen Het Binnenhof is nog steeds niet echt in oorlog Trein kan chartervluchten niet vervangen weren uit verkeer' Binnenland ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Danstenjj ERDAG 17 APRIL 1999 HIKMONICA WESSELING/ANP :osten voor drinkwaterwinning dreigen volledig |e hand te lopen. Dat komt door het gebruik van njdingsmiddelen. Omdat een kwart van die stof- fi folgens de wet gewoon mogen worden gebruikt li olgens het Centrum voor Landbouw en Milieu ,1) in de toekomst steeds meer zullen worden epast, nemen de kosten van waterwinning is verder toe. Dit temeer nu steeds meer water- nz? jjven als grondstof voor hun drinkwater steeds r oppervlaktewater in plaats van grondwater ge- ken. Juist in oppervlaktewater (sloten en meren) komen resten van chemicaliën voor. De Vewin, de overkoepende organisatie van water- winbedrijven, roept milieuminister Pronk en staats secretaris Faber van landbouw, natuurbeheer en vis serij op snel maatregelen te treffen. De Vewin heeft het CLM onderzoek laten doen naar de relatie tussen kosten van drinkwaterwinning en het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Nu bedragen de totale kosten 200 miljoen gulden per jaar. Op dit moment is schade die bestrijdingsmiddelen toebrengen aan het drinkwater, geen criterium voor het al dan niet toelaten van een bepaald bestrij dingsmiddelen. ,,En daardoor worden er bijvoor beeld heel veel schimmel- en onkruidbestrijdings middelen gebruikt die bij waterwinning uit het water moeten worden gehaald. We krijgen de chemische stoffen er echt wel uit, maar wel tegen steeds hogere kosten", aldus voorlichter Hovenier van de Vewin. Het toetsen aan het effect op de drinkwaterwinning is volgens de Vewin volgens de Europese richtlijn wel verplicht. Er worden nog steeds middelen uit de handel ge haald omdat deze het milieu teveel schade berokke nen. Dat biedt volgens Hovenier lang niet altijd soe laas. „Verboden schimmel- of onkruidmiddelen worden al snel vervangen door een ander merk. An dere naam, maar hetzelfde nadelige effect." In Noord- en Zuid-Holland wordt drinkwater in de duinen gewonnen. In Noord-Holland wordt daar voor water uit het IJsselmeer gehaald en na voorzui vering (waarbij nagenoeg alle resten van bestrij dingsmiddelen eruit worden gehaald) in de duinen gepompt. Dat water blijft twee maanden in de bo dem en wordt dan weer opgepompt. In Zuid-Hol land wordt Maaswater gebruikt. Hovenier: „Maas en IJsselmeer zijn allebei vervuild door de land- en tuinbouw en natuurlijk het gebruik van bestrijdings middelen door de gemeenten. In Zuid- en Noord- Holland is veel bollenteelt waarbij ook de nodige chemicaliën worden gebruikt. Maar die sloten stro- men af op de zee; de drinkwaterwinning komt hier door niet in gevaar." De problemen in Zuid- en Noord-Holland zijn-dus niet groter dan die in de rest van Nederland. De-Vè® win wil dat de toelating van bestrijdingsmiddelen4 win wil dat de toelating van bestrijdingsmiddelenv nog kritischer wordt bekeken, dat het gebruik ervan? hoe dan ook wordt verminderd, en dat lancüei en? tuinbouwers leren op welke manier moet woraen,'; gespoten Volgens de Vewin voldoet Nederland nietF aan de Europese richtlijn die landen verplicht dei- toelating van bestrijdingsmiddelen te toetsen aan,^ het risico voor de drinkwaterwinning. De NAVO-acties op de Balkan leggen goed bloot hoezeer Nederlanders ge wend zijn geraakt aan het comfort van een decennialange geweldloze vrede in ons deel van Europa. Een klein kustland, beschermd door grote bond genoten, dat z'n soldaten vaker inzette tegen het wassende water dan tegen een agressieve tegenstander. Srebrenica heeft ons ruw wakker ge schud uit die gelukzalige roes: we rea liseerden ons plots dat het leger eigen lijk primair een geweldsmiddel is om een politiek doel te bereiken. Terwijl we ai die tijd dachten dat het vooral geschikt was om hulp te verlenen in een boze omgeving. Een misverstand dat op de Balkan nu weer kan opdui ken. Zonder dat het sein voor een grond- treffen tussen NAVO en Servische troe pen is gegeven, is het westers bondge nootschap nu intussen bezig met een grote troepenopbouw in de Kosovaar- se regio. De humanitaire en defensieve opdracht die de meeste van die troe pen hebben, kan snel veranderen met een nieuw, ruimer mandaat dat meer NAVO-geweld toestaat. De Nederlandse politiek heeft zich echter vrijwel volledig afgesloten van die land-scenario's. Hoewel elke poli ticus dezer dagen de 'destabilisatie van de Balkan' voorin de mond heeft, is men aan het Binnenhof niet toe aan het inzetten van de rauwe machtsmid delen die het westen daarvoor heeft. Is de bevolking dat wel? Driekwart steunt de borribardementen, maar blijft dat zo als mensen doorkrijgen welke offers een grondinzet zal vra gen? Recente oorlogen waren schijn bare triomftochten van westerse tech nologie met een minimale kans op 'ei gen doden': de Golfoorlog in 1991, de NAVO-beschietingen op doelen in Bosnisch Servië in 1995. Ook de oorlog tegen Servië heeft nog niet één wester se militair het leven gekost. Dat houdt de illusie in stand dat on ze verfijnde en hoogtechnologische sa menleving in staat is elders met succes militair in te grijpen, zonder dat we zelf grote risico's lopen. Nederland weet niet meer wat het is: een land in oorlog zijn, met de verwarrende sfeer en de nationale rouwstemming die daarbij komt als gesneuvelde landge noten worden binnen gevlogen. Niet dat we ons totaal afsluiten: het kabinet stelt geld beschikbaar, burgers zamelen in, en desnoods richten we het opvangcircuit in op vluchtelingen uit Kosovo. Dat is allemaal goed ge meend en een eerlijke morele betrok kenheid. Het is een uiting van onze cultuur waarin individuele hulpvaar digheid, schuldgevoel en georgani seerde zorg belangrijke elementen zijn. Maar die onvermijdelijke gewelds- kwestie dan? Het is in dat verband goed om te kijken naar de Tweede Ka mer: daar zitten de mensen die ons vertegenwoordigen en onze cultuur belichamen. Als de politieke huiver om in het uiterste geval Nederlandse levens op het spel te zetten, iets zegt over de gemoedstoestand van de bur gers, dan is er dus geen draagvlak voor Nederlandse deelname aan een Bal- kan-oorlog op de grond. Het is tekenend dat Kamerleden van verschillende partijen gealarmeerd en bezorgd zijn over de missie van mari niers: harde professionals, geschoold in het gebruik van geweld. Een sussen de minister moet er dan aan te pas ko men. Deze mariniers hebben een hu manitaire taak, hun wapens zijn te klein voor een serieuze oorlogstaak. De Nederlandse elite-troepen krij gen een hulpverleningstaak, andere militairen bouwen tenten voor vluch telingen, weer anderen rijden voedsel konvooien. Net als in Bosnië vijf jaar geleden, reikt onze zorgcultuur via het leger tot op de Balkan. Zo'n humani taire missie is sympathiek. Ze is nood zakelijk, omdat de NAVO-capaciteit tot planning en logistiek veel beter is dan die van de VN-vluchtelingsorganisatie. Komt het de komende tijd tot een-- grondtreffen, dan laat NAVO-lid Ne derland het vuile werk ongetwijfeld7 opknappen door bondgenoten. Wij) dienstverleners en zorgverschaffers; doen dan datgene waar onze econo-; mie niet toevallig ook sterk in is: we:; zorgen voor de logistiek, de verbindin- gen, de medische en sociale begelei-,; ding. Een nuttige bijdrage in de ach- terhoede. Als we tóch besluiten ons leger in te zetten waar het eigenlijk voor is be- doeld dan heeft de politiek nog een:; hele lange route af te leggen. Kabinet en Kamer zullen echter geen centirne- ter verder gaan dan de bevolking naar) hun inschatting toelaat. Voorlopig; kiest men dus angstvallig voor de 'vei- lige' opties. Welke politicus verzamelt; de moed om burgers uit te leggen -dat1 ons bondgenootschap wel eens Veel? meer kan vergen? vliegende start van GroenLinks-gedeputeerde Vissers OPINIE GroenLinks stokpaardje en dus succesje? „We zijn er natuurlijk groot voorstander en voorvech ter van, maar de klein christelij ke partijen verdienen minstens evenveel krediet." Zestienhoven heeft, zo vindt Vissers en met hem de rest van het bestuur, geen bestaansrecht als Schiphol met de snelle trein goed bereikbaar is. „Charters of nachtvluchten willen we er niet hebben, en de zakenvluchten zijn met die trein ook onnodig. Voor GroenLinks is vervanging van het vliegtuig door de trein ontzettend belangrijk." GroenLinks Zuid-Holland zal zich, meer dan voorheen, ook in de discussie over de toe komst van Schiphol laten ho ren. In het collegeprogramma staat dat de provincie een meer prominente plaats aan de dis cussietafel wil innemen. „Nu zijn we een van de 48 partijen die meepraten. Zuid-Holland, en zeker bijvoorbeeld de Leidse regio en de Bollenstreek, onder vindt nogal wat hinder. Natuur lijk moet je ook oog hebben voor de economische effecten. Maar het mag duidelijk zijn dat ik als Groenlinkser vooral let op de milieuvervuiling en ge zondheidsrisico's." Het is volgens Vissers moei lijk aan te wijzen waar de GroenLinkse inbreng in het col legeprogram komt 'bovendrij ven'. „Maar de Tweede Maas vlakte vinden wij wel heel be langrijk. We hebben binnen het college afgesproken dat aanleg van zo'n havenuitbreiding al leen aan de orde komt indien foto henk bouwman zou blijken dat er nergens an ders een plek voor te vinden is. Wij roepen al jaren dat je niet alles per se in Zuid-Holland moet willen hebben. De mens en de natuur moeten meer plek krijgen." Zes van de acht gedeputeer den krijgen ook een regio in hun portefeuille. Voor Vissers is dat een voor hem nog tamelijk onbekend gebied: Leiden en de Duin-en Bollenstreek. „Ik weet er weinig van en zal de komen de weken veelvuldig op bezoek gaan. Overigens heeft een van onze collegepunten, het meer willen meepraten over de toe komst van de luchtvaart, wel di- recht met de Leidse regio te maken." De bollenteelt moet in elk geval met minder milieuver vuiling, vindt de aangetredende gedeputeerde voor de Bollen streek. „Dat moeten we samen met de telers doen." Het nette pak, de mooie ka mer, de juffrouw voor koffie en thee en de beschikbare auto met chauffeur zijn voor Vissers geen onoverkomelijk probleem. Maar dat zijn baan als gepu- teerde een volledige vijfdaagse werkweek in beslag neemt, is wel een bittere pil. „Je bent het de hele week." Hij kijkt wat be teuterd als hem wordt voorge legd dat ook het vaderschap voor de volle tijd is (hij heeft een zoontje en een dochtertje). „Ja, da's waar. Dat aspect is voor mij ook het enige moeilij ke geweest aan het besluit. Een hoge prijs, maar het is het ho pelijk waard." Weggebruiker nader beschouwd in ANWB-boekje »l Vissers: „Zestienhoven moet dicht als de snelle trein er is.' i jaar in de bijstand en nu een bruto jaarsalaris van .500 grilden. Van fiets naar auto met chauffeur, een in secretaresse en een ruim bemeten werkkamer ipleet met gevulde koelkast. Van een gewone stoel in Zuid-Hollandse staten naar de eerste zetel die Groen- ks ooit in het dagelijks bestuur van een provincie wist lemachtigen. Het overkwam Marcel Vissers (36) uit J ft, sinds 13 april in Zuid-Holland verantwoordelijk ir de loodzware portefeuille ruimtelijke ordening, idhaving milieuwetten, Vinex-bouwlocaties en de dse regio en Duin- en Bollenstreek. DEN HAAG ANOUK MIDDELKAMP Door rood rijden, bumper kle ven, snijden en middelvinger opsteken; bijna iedereen heeft wel eens te maken met agressie in het verkeer. De ANWB vond het tijd voor een tegenoffensief en gaf negen wetenschappers de opdracht zich te buigen over normen en waarden op de weg. Hun bijdragen zijn gebundeld in het boekje 'Verkeersethiek' dat gisteren is verschenen. Cen traal staat het asociale gedrag van de automobilist. De uitgave van het boekje is de afsluiting van het project 'Verkeersagressie', dat in 1992 van start ging. Onderdeel hier van was een grote enquête on der de leden van de ANWB, waaruit blijkt dat 84 procent van de weggebruikers zich stoort aan agressief rijgedrag. Daarnaast ondervindt eenderde van de automobilisten regelma tig hinder van wegpiraten. De ANWB besloot de wortels van het probleem aan te pakken en verdiepte zich in de ver keersethiek. Projectleider Victo ria de Klijnen: ,,Als we ons be wust worden van de normen en waarden in het verkeer, zal dat ons gedrag op een positieve manier beïnvloeden. En dat is uiteindelijk het doel." Moordwapen In het boekje wijzen verschil lende wetenschappers de auto mobilist op de verantwoorde lijkheid voor zijn eigen gedrag. Hoogleraar medische ethiek Dupuis vindt bijvoorbeeld dat veel ongelukken op de weg te wijten zijn aan onverantwoor delijke bestuurders. „Als ie mand te hard rijdt en te weinig afstand houdt, is het zijn eigen schuld als hij een ongeluk ver oorzaakt. We wijzen nog te vaak naar het noodlot als de oorzaak van een ongeval." De ethica stelt zelfs dat autobestuurders een potentieel moordwapen hanteren. „Want de auto blijft een bedreiger van het leven." Dupuis' collega Huibers wijst op de dubbele moraal van veel automobilisten. „Als een ande re weggebruiker asociaal gedrag vertoont, worden automobilis- Geen minister die de laatste de cennia zo veel heeft gevlogen als Jan Pronk. Er zijn maar wei nig ontwikkelingslanden in de wereld waar de sociaal-demo craat niet op bezoek is geweest. Een noodzakelijk kwaad, dat verplaatsen per vliegtuig. Nu Pronk in het kabinet van zetel is gewisseld, voert hij een kruis tocht tegen het vliegverkeer. Binnenlandse vluchten kwa men vorig jaar onder vuur, deze week kwamen daar de charter- reizen bij. Die mogen niet meer vertrekken van de regionale vliegvelden. De milieuminister bekende slechts een proefbal lonnetje te hebben opgelaten, maar van de luchthavens, char termaatschappijen en Tweede Kamer was er veel kr itiek. In de visie van Pronk moeten chartervluchten worden gecon centreerd op Schiphol. Als daar geen ruimte is dan heeft de va kantieganger pech. Dan maar geen vakantie in het buiten land, of anders maar met de trein. Of die nu al rijdt of niet. Een enkele reis Malaga neemt tenslotte maar 27 uur in beslag. De gedachten van Pronk staan haaks op die van het vorige paarse kabinet, dat juist meer charters wilde verdelen over de kleinere vliegvelden. Op die manier wordt Schiphol ontlast. Niet alleen de luchthaven zelf, maar ook het wegenstelsel daarom heen. Het betekent ook dat het aantal autoritten dras tisch vermindert. Pronk is daar niet gevoelig voor. De regionale vliegvelden, zoals Maastricht en Eelde, kunnen wat hem betreft eigenlijk maar het beste helemaal worden ge sloten. Binnenlandse vluchten, zo zei hij vorig jaar, zijn in het puteerde staten. Saillant en voor de WD on getwijfeld pijnlijk is, dat Vissers de kamer heeft gekregen van Koos Nolten. Deze WD-er had, als lijsttrekker van de grootste partij van Zuid-Holland, de touwtjes van de collegeonder handelingen in handen. Ze werden hem, tot zijn verbitte ring en boosheid, onmomen door Wolf en Heijkoop, de ge deputeerden van PvdA en CDA. De liberalen moesten lijdzaam toezien hoe Zuid-Holland een bestuur kreeg bestaande uit CDA, PvdA, SGP/RPF/GPV en GroenLinks. Over zijn statenlidmaatschap tot nog toe is hij laconiek:,,Ik ben in het diepe gegooid, maar ze hebben gezien dat ik kan zwemmen." Dicht Eén van de opvallende stand punten van het nieuwe provin ciaal bestuur is dat de luchtha ven Zestienhoven dicht moet, zodra de hoge-snelheidsspoor- lijn in gebruik is. Een typisch De hogesnelheidstrein Eurostar door de Kanaaltunnel naar Londen is volgens Pronk een prima alternatief voor het vliegtuig. archieffoton kleine Nederland immers on nodig. Schrap die diensten en Schiphol krijgt ook meer lucht. En wie toch naar Schiphol wil, moet de trein gebruiken. Ook als die 's avonds of 's ochtends vroeg, wanneer veel charter vluchten bijvoorbeeld vertrek ken en aankomen, niet rijden. De trein is kennelijk het nieuwe wondermiddel voor de volgen de eeuw. Het spoor is de oplos sing voor alle vervoersproble men, de huidige capaciteitspro blemen en talrijke vertragingen buiten beschouwing gelaten. Flitstreinen in de Randstad krij gen de rekeningrijdende auto mobilisten uit hun voertuig en uit de file. De hogesnelheidslij nen naar Frankrijk en Duitsland vervangen een deel van het vliegverkeer. Ook voor reizen naar Groot-Brittannië en zelfs naar vakantiebestemmingen in Spanje is de trein het aangewe zen vervoermiddel, tenminste wie de opvattingen van Pronk (en de milieubeweging) gelooft. Er ligt echter nog geen meter rails voor de hogesnelheidslijn. De Raad van State is druk bezig om alle bezwaren aan te horen. Regering en Kamer twijfelen opnieuw over de tunnel onder het Groene Hart. Voor de oost- lijn naar Duitsland is voorlopig geen geld. De Zuiderzeespoor- lijn bestaat alleen nog maar op papier. Als alle ideeën en plan nen al worden uitgevoerd, duurt het nog tientallen jaren voor het spoor een redelijk al ternatief vormt voor auto en vliegtuig. En dat niet in de laat- ste plaats omdat het spoor dé- cennialang is verwaarloosd. Het kabinet maakt zich daarom ongeloofwaardig met de voor- stellen voor beperking van en inkrimping van het vliegver keer. Er komt vanzelf wel een verschuiving naar ander ver- I voer wanneer dat alternatief aantrekkelijker is. Thalys en TGV steken op het traject Bras- sel-Parijs auto en vliegtuig al j naar de kroon. Er is geen ver- bod op vluchten of charters no- dig om reizigers een goede keu-1 ze te laten maken. Pronk doet er beter aan zijn aandacht en energie daaraan te bestedenjp plaats van malle ballonnetjes op te laten. ten woedend. Maar als ze vijf minuten later hetzelfde doen, kan het ineens wel door de beugel. Dat klopt natuurlijk niet." Alle ethici in het boekje zijn het erover eens dat het pro bleem bij de wortels moet wor den aangepakt. Dupuis: „Het zou goed zijn als tijdens de rij opleiding al aandacht wordt ge schonken aan normen en waar den." Ze vindt dat mensen die in aanleg al agressief zijn, niet in het verkeer horen. „Een psy chologische test moet deel uit maken van het rijexamen", zegt Dupuis. „Zo kunnen we de ech te agressievelingen weren." Techniek Een aantal wetenschappers heeft weinig vertrouwen in de mens en bepleit een grotere rol voor de techniek. Justitie-me- dewerker Spee: „In de auto kan bijvoorbeeld een alcoholsnuffe laar worden gebouwd, die wei gert de auto te starten als de automobilist dronken is. Ook kan het voertuig worden uitge rust met een snelheidsbegren- lij 's morgens in de spiegel [ziet hij, dat erkent hij, een andere Marcel dan een weken geleden. De trui en schoenen hebben plaats aakt voor een overhemd en boots. „Ik heb me nog laten stroppen, maar als nodig is. gebeurt zelfs dat. loet nu eenmaal dat soort essies doen. Maar de bin- ant is hetzelfde en daar het om." En die auto met iffeur: daar maakt hij selec- tbruik van. „Ik ben nu Maar de reis van huis blijf ik met de trein n Ik mag mijn OV-jaarkaart kiag houden." maakte een vliegende in de provinciale politiek, vorig jaar volgde hij in van Zuid-Holland na Kraak op, die wethouder van Ter Aar. Bij de verkie- van 3 maart was hij lijst een paar weken later ij zichzelf terug op een het college van de gede- fende weg. Daarmee wordt een groot deel van de ergernissen1' vermeden." Ethicus Huibers isv het hier niet mee eens: „Tien; kilometer te hard rijden op eern- weg die zich daarvoor leent, is;' minder erg dan iemand op een gevaarlijke manier snijden. De? overheid moet prioriteiten stel- len." Huibers denkt dat auto mobilisten minder agressief worden als ze het nut van vér- - keersregels inzien. „Als je teveel regels hanteert, bereik je juist' het tegenovergestelde. De Klijnen van de ANWB zietf ook niets in nieuwe verkeersrë-\ gels. „Het is belangrijker genu. gedragscode op te stellen, waar; iedereen zich in kan vindem" De ANWB legt de voorstellen^ van de wetenschappers dan ook voor aan haar leden. „Dan,) kunnen we er gezamenlijk over discussiëren", zegt De Wijnen- - „En met een beetje geluk heb ben we over een tijdje een^pe-_- ciale verkeersetiquette.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5