Kok: vluchtelingen uit over varkensstapel uit Kosovo zijn welkom Onderwijs en zorg buiten schot bij bezuinigingen WIJ MOGEN MET PIEREN DOEN [WAT WE WILLEN! Binnenland Kabinet stelt besluit Nieuw zand Faillissement bedreigt Diabetes Jeugd Club Advocaat 'Gorinchem' trekt zich terug Bedrijven azen op grote tunnelorder Sjanghai Officieren vervolgd na Herculesramp jv-actie: 220.000 telefoontjes haag Tijdens de televisieactie ten bate van de vluchtelin- jj^itKosovo zijn donderdagavond 220.000 telefoontjes bin- ngekomen. De 1000 medewerkers in de telefooncentra kon- nin totaal 213.000 mensen te woord staan. De hulporganisa- 5 willen pas volgende week een nieuwe tussenstand geven de inkomsten op het speciale gironummer 555. De op- ngstvan de gezamenlijke tv-uitzending 'Help vluchtelingen jovo' van de publieke en commerciële omroepen en de di- [5e initiatieven in het land bedraagt zeker 42 miljoen gulden. Inderzoek naar Schipholpolitie ihaag Justitie moet eventueel onderzoeken hoe het verza den van de vrachtbrieven van de ramp-Boeing precies is ver- jen. De parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer- Eer heeft daar zelf geen duidelijkheid over. omdat medewer- 5van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie Schiphol tegen- ijdige verklaringen hebben afgelegd. De commissie heeft die h rindingen gemeld aan Justitie. luim 200.000 eindexamenkandidaten jEM» Dit jaar doen 208.393 scholieren mee aan het centraal jexamen voor het voortgezet onderwijs. Een aantal leerlin- van het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo) begint dit j jiop maandag 10 mei met leesvaardigheid Nederlands. De node loopt tot 31 mei. Op die dag leggen vwo-scholieren het !ZI amen filosofie of muziek af. Gi [a vier jaar arrestaties in moordzaak mhaag De Haagse politie heeft onlangs diverse arrestaties nicht in een vier jaar oude moordzaak. Het gaat om de 111 wrd op het 7-jarige meisje Kumral Bagci, wier lichaam op 23 u 1995 in stukken gesneden werd aangetroffen in vuilniszak - n in een Scheveningse straat. Een van de advocaten noemde [bewijs tegen haar cliënt 'flinterdun'. J ;|taking asieladvocaten Schiphol i De op Schiphol werkzame asieladvocaten dreigen n werk neer te leggen. Zij zijn het niet eens met de invoering de zogenoemde 48-uurs spoedprocedure in de aanmeld- ntra. Als staatssecretaris Cohen van justitie niet op zijn besluit ni tigkomt. gaan de 35 advocaten op 17. 18 en 19 mei in staking, ijl laten zij weten in een brief aan de staatssecretaris. :AO voor postsector haag De bonden en de werkgevers hebben een akkoord reikt over een nieuwe CAO voor de TNT Post Groep, de CAO lerdagbestellers en een nieuwe CAO voor Postkantoren BV. In jj ntweejarig contract krijgen de werknemers per 1 april dit jaar ie procent, meer loon en op 1 april 2000 2,75 procent. Onder CAO vallen 60.000 werknemers. liljoenenfraude telefoonbedrijven ihaag» De Haagse politie heeft een 33-jarige Hagenaar en n24-jarige Rotterdammer aangehouden die ervan worden rdacht telecommunicatiebedrijven voor meer dan een mil- m gulden te hebben benadeeld. De verdachten zorgden er via n constructie voor dat tegen lage gesprekskosten kon worden :e!d NV dreigt met staking bij NS ONiNGENFNV Bondgenoten zet het confict met minister Ne- enbos van verkeer en waterstaat over aanbesteding van oor- en buslijnen op scherp. Als de huidige aanbestedings- leratie in Groningen voor drie spoorlijnen niet wordt stopge- t volgt er dinsdag een staking op het Groningse spoor, oensdag volgen eventueel landelijke acties. Het conflict spitst ch toe op de vraag of een nieuwe vervoerder die bepaalde oor- of buslijnen gaat exploiteren het zittende personeel net overnemen. liet meer bevoegdheden politie haag* De bevoegdheden van politie om burgers preventief fouilleren op mogelijk wapenbezit, worden voorlopig niet uit breid. Onderzoek moet eerst uitwijzen wat de politie kan len binnen de bevoegdheden die zij nu al heeft. Het kabinet «ft gisteren ingestemd met dit voorstel van ministers Korthals Btitie) en Peper (Binnenlandse Zaken). nergieplantage bij Lelystad ltstad Tussen Lelystad en Almere is een begin gemaakt met «aanleggen van een energieplantage ter grootte van 200 hec- re De opbrengst daarvan (energiehout) wordt gebruikt als andstof voor een door de NUON te bouwen biomassa-ener- rcentrale in Lelystad. De bossen maken deel uit van 'Flevo lergie Hout 2000', het eerste grote energieteelt-demonstratie- roject in Nederland. uit op 15 augustus nhaag* Het kabinet heeft besloten voortaan te vlaggen op 15 igustus. Dat is de datum van de capitulatie van Japan en daar- leede dag van het einde van de Tweede Wereldoorlog. De In- iche gemeenschap had daar vorig jaar op aangedrongen en «verzoek kreeg brede steun in de Tweede Kamer. xecutieverkoop van Oibibio fSTERDAMHet gebouw van waarin het Spiritueel centrum Oi- 'ioaan de Prins Hendrikkade in Amsterdam is gevestigd, is 17 ei onderwerp van een veiling voor executieverkoop. Dat heeft recteur Ronald-Jan Heijn gisteren gezegd. Oibibio. dat al lan- Qjd met financiële problemen kampt, heeft nog vier weken ■tijd om de hypotheek af te lossen. Volgens Heijn heeft Oibi- oinmiddels afspraken gemaakt over herfinanciering, waar- wreen goede 'doorstart' mogelijk is, aldus de directeur. INWB mag doorgaan met reclame haag» De ANWB mag doorgaan met het maken van reclame lorde eigen rijopleiding. Ook al wordt die opleiding niet door eANWB zelf, maar door andere zelfstandige rijscholen ver- wgd. Dit heeft Haagse rechtbank gisteren beslist in een kort dat door Verkeersschool Bruinsma uit Utrecht was aan spannen. Bruinsma vindt dat dc ANWB het publiek misleidt, ndat de ANWB niet zelf de opleidingen geeft. De consumen- tnorganisatie zou hierdoor rijscholen als Bruinsma benadelen. n Nederlands Persbur erde Pers Diensten den haag anp Het kabinet is het gisteren eens gewor den over de bezuinigingen die dit en volgend jaar nodig zijn om de uitgaven in de hand te houden. De in het re geerakkoord afgesproken extra uitga ven voor gezondheidszorg, onderwijs, meer politieagenten en milieubeleid blijven daarbij buiten schot. Premier Kok heeft dat gezegd na af loop van de ministerraad. De afgelo pen maanden bestond vooral bij de coalitiepartijen PvdA en D66 de vrees dat het budget voor de klassenverklei ning en voor het aanpakken van de wachtlijsten in de zorg zou worden aangeslagen bij de bezuinigingsopera tie. Het kabinet heeft dit jaar te maken met uitgavenoverschrij dingen van een kleine twee miljard, waarvan de helft eenmalig. Volgend jaar bedragen die overschrijdingen 4,8 miljard. Een flink deel van de tegenvaller voor volgend jaar treedt echter alleen op als de infla tie inderdaad zo laag uitpakt als het Centraal Planbureau heeft voorspeld. Het kabinet verwacht dat die geld ontwaarding uiteindelijk wat hoger zal zijn. Het wil daarom pas in de zomer een definitief besluit nemen over de uitgavenoverschrijding die door de in flatie wordt veroorzaakt. Het gaat daarbij om een bedrag van 1,7 miljard. Daardoor blijft er voor volgend jaar nog een bedrag over van drie miljard waarover nu al harde afspraken zijn gemaakt. Een groot deel van de financiële te genvallers van het kabinet houden ver band met de stijgende kosten voor de opvang van asielzoekers. Die bedragen dit jaar 1,2 miljard, volgend jaar 2,2 miljard en lopen uiteindelijk op tot 2,9 miljard. Het kabinet verwacht dat maatregelen die staatssecretaris Co- hen van Justitie in gang heeft gezet om de instroom van asielzoekers te beper ken en de uitstroom te vergroten, de komende jaren een bedrag oplopend van 600 miljoen tot 1,5 miljard zullen opleveren. Daarnaast blijven er maatregelen nodig om andere uitgavenoverschrij - dingen teniet te doen. Alle departe menten moeten aan de bezuinigingen bijdragen, aldus Kok. Daarbij is niet de 'kaasschaafmethode' gehanteerd, maar is gezocht naar specifieke maat regelen. De bezuinigingstaak van het kabinet werd iets vergemakkelijkt door enkele meevallertjes. Zo blijkt de af dracht aan de Europese Unie dit jaar wat lager uit te vallen. Het kabinet heeft gisteren ook beslo ten dit en volgend jaar 100 miljoen ex tra uit te trekken voor noodhulp en vredesoperaties. Dit in verband met de situatie in Kosovo. Opvang in eigen regio blijft centraal staan den haag anp den haag gpd Pemier Kok heeft gisteren na de wekelijkse kabinetsver gadering wederom benadrukt dat ons land op verzoek van de VN-vluchtelingenorganisatie ontheemden uit Kosovo zal opnemen, ook als daarover in Europees ver band nog geen sluitende afspraken zijn gemaakt. is voor deze mensen." Volgens Kok moet opvang in de eigen regio van de honderd duizenden vluchtelingen cen traal blijven staan, ook nu er weer een enorme exodus uit Kosovo op gang is gekomen. Tot nu toe volgt Nederland de lijn dat de opvang zoveel moge lijk in de landen rond Kosovo moet plaatshebben, met een uitzondering voor schrijnende De premier zei gisteravond: „We zullen zo'n verzoek niet af wijzen, ook als niet alle landen daarmee hebben ingestemd. De hoofdlijn is dat we als Europese landen alles samendoen, maar dat zal ons niet weerhouden ook onze eigen verantwoorde lijkheid te nemen. Nederland moet een huis zijn waar plaats humanitaire gevallen. Kok gaf gisteren aan ook in Kosovo zelf humanitaire acties te willen ondernemen voor de vluchtelingen daar. Hij denkt daarbij aan lucht- droppings van voedsel en me dicijnen, iets dat gisteren ook door de Franse president Chi rac is bepleit. Ook het Interna tionale Rode Kruis en andere humanitaire organisaties zou den daarbij een rol kunnen spelen. Kok noemde zulke droppings „niet zonder risi co's", maar zei wel voorrang te willen geven aan internationaal overleg over dergelijke nood- missies. De premier toonde zich inge nomen met de opbrengst van de televisieactie van donder dagavond. „Het is goed dat er zo royaal is bijgedragen. Hieruit blijkt opnieuw hoezeer dit leeft in de samenleving". Kok sprak zijn leedwezen uit over de 64 burgerslachtoffers die volgens Belgrado in Kosovo vielen tijdens aanvallen op kon vooien die later mede bleken te bestaan uit vluchtelingen. Des ondanks zag hij daarin geen aanleiding tot een strategiewij- ziging. „We moeten onverminderd doorgaan en niet afstappen van de aanvallen vanuit de lucht". Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit genomen over de inkrimping van de varkenssta pel. Minister Apotheker (Land bouw) wil de gedwongen kor ting op de varkensrechten van boeren ongedaan maken. Maar het kabinet besloot om eerst het vonnis van de rechter af te wachten in het hoger beroep dat Apotheker in februari heeft aangespannen tegen de uit spraak dat hij een deel van de wet buiten werking moet stel len. Die uitspraak wordt vol gende maand verwacht. Volgens Kok is de uitspraak in hoger beroep niet alleen be langrijk voor het besluit over de sanering van de varkensstapel. „Ook op andere terreinen is de uitspraak bepalend voor het re geringsbeleid", aldus Kok. Bij de varkens gaat het om de vraag of de overheid varkens rechten van boeren mag afne men zonder schadevergoeding. Apotheker meent van wel, de boeren van niet. Voorzitter C. van Gisbergen van de vakgroep varkenshoude rij van LTO-Nederland toont begrip voor het uitstel. Het be tekent volgens hem niet dat het kabinet het voorstel van Apo theker al heeft afgewezen, en dat boeren en minister elkaar de komende tijd alleen nog maar in de rechtszaal zullen te genkomen. Apotheker wil de sanering het liefst in goede sfeer, in overleg regelen. Hij wil snel weer met de boerenorganisaties om tafel gaan zitten om af te spreken hoe ervoor kan worden gezorgd dat er 14 miljoen kilo fosfaat minder in het milieu terecht komt. Het CDA denkt niet dat dat nog lukt en reageert 'buitenge woon teleurgesteld'. Volgens Tweede-Kamerlid Atsma heeft het kabinet de kans op een compromis laten liggen en zoekt het nu weer de weg van de confrontatie. ,Als het kabi net in hoger beroep geen gelijk krijgt, moet de overheid enor me schadevergoedingen beta len. Veel boeren zullen dan een claim indienen." Ook volgens varkensvoorman Wien van den Brink neemt het kabinet „een enorme gok". Hij had dit echter al verwacht. .Apotheker is niet voor niets in spoedappèl gegaan. Krijgt hij gelijk, dan kan hij gewoon doorgaan met de wet zoals Van Aartsen die heeft ingediend." In het voorstel van Apotheker dat het kabinet gisteren be sprak, zou geen sprake meer zijn van een algemene korting op de varkensrechten. De over heid zou alleen nog maar var kensrechten van boeren opko pen en bij handel tussen boe ren veertig procent van de rechten - tegen een kleine ver goeding - afromen. Milieu vriendelijk veevoer zou 8 pro cent minder mest moeten ople veren. In totaal wil het kabinet dat er 25 procent minder mest in het milieu terechtkomt. Apo theker wil hieraan 695 miljoen gulden uitgeven. Extra kosten wil hij op de boeren verhalen met een heffing. egmond Wandelaars en paviljoenbezoekers op het strand bij Egmond aan Zee volgen nauwgezet de zandsuppletie die daar gaande is. Het zand wordt ongeveer tien kilometer uit de kust gewonnen en vervolgens opgespoten om afslag van strand en duin aan te vullen. foto olafkraak dordrecht anp De advocaat van één van de verdachten van de fatale schiet partij bij het Gorinchemse mu ziekcafé Bacchus heeft zich gis termiddag teruggetrokken. Ad vocaat P. Bovens vertegenwoor digde de enige van de drié die aanvankelijk bekende gescho ten te hebben bij muziekcafé Bacchus. Inmiddels zegt hij zich niet meer te kunnen herin neren of hij heeft geschoten. Tegen alle drie de verdachten in de zaak is gisteren een ge vangenisstraf van twintig jaar geëist. Bij de schietpartij kwa men de achttienjarige Marian ne Roza en de zeventienjarige Froukje Schuitmaker om het le ven. De achttienjarige Inge van Boxtel raakte zwaar gewond. De advocaat trekt zich terug omdat de rechtbank zijn ver zoek om schorsing niet wilde inwilligen. Hij wilde een onder breking van twee werkdagen, omdat hij zich onvoldoende had kunnen voorbereiden op zijn pleidooi en omdat hij een extra onderzoek wilde naar de toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt. Zijn cliënt wilde vervolgens zonder advocaat niet verder met de behandeling van de zaak. De rechtbank in Dor drecht heeft nu mr. M. Smit uit Dordrecht toegewezen als zijn nieuwe raadsman. De zaak te gen hem is een week geschorst, tot aanstaande vrijdag. De advocaten van de twee andere verdachten hebben gis teren voor vrijspraak gepleit. Eén van hen zou slechts op de deur hebben gebonsd. De ad vocaat van de ander meent dat Justitie geen zaak tegen hem heeft. leiden andré vanhaelen Faillissement dreigt voor de landelijke Diabetes Jeugd Club (DJ-club). De stichting voor jonge diabetici die vijfjaar gele den een bliksemstart maakte, loopt 150.000 gulden aan spon sorgelden mis. De hoofdspon sor, een farmaceutisch bedrijf uit Alphen aan den Rijn, heeft de geldstroom eind november 1998 stopgezet. Het bedrijf wil dat de club eerst een nauw sa menwerkingsverband aangaat met de Diabetesvereniging Ne derland (DVN). De arbeidscon tracten van vier vaste medewer kers zijn per 1 april opgeschort. Er zijn kinderen die nog steeds geen reiskostenvergoe ding hebben gekregen, het clubblad verschijnt al -niet meer, evenementen dreigen niet door te gaan. Daarbij lukt het ook moeilijk om de proble men aan de buitenwereld ken baar te maken, want er is geen geld voor het plaatsen van ad vertenties. Ironisch genoeg is de succesvolle explosieve le dengroei van de afgelopen vijf jaar tot ruim 2500 leden één van de belangrijkste oorzaken van de malaise. „Het is je eigen succes waar je nu in gekneld wordt, daar door komen we ruim een ton tekprt." Mede-oprichter van de club Cobi de Jong vertelt hoe het zover heeft kunnen komen. „We zijn binnen vijf jaar een grote organisatie geworden. We hebben ons sterk gericht op de psycho-sociale kant. de om gang met kinderen. Daardoor is de organisatiekant blijven lig gen." Ze vervolgt: „We zijn al ja ren in overleg met de DVN om tot meer samenwerking te ko men. We moeten een bredere basis hebben binnen de ge zondheidszorg. Als je meer mensen hebt, kun je meer in vloed uitoefenen, je kunt beter gebruik maken van je contacten en je hebt meer geld. De DVN heeft 44.000 leden, maar is een erg log landelijk apparaat. Sa mengaan kan leiden tot ver mindering van invloed. Maar we willen niet onze eigen iden titeit verliezen." Vandaag houdt de DJ-club een inzamelingsactie voor hun kantoor aan de Doezastraat in Leiden. De opbrengst van de actie is niet bedoeld om het gat van een ton, te dichten, maar om de activiteiten voor het ko mende jaar te financieren. De zoektocht naar nieuwe spon sors wordt intussen wel voort gezet. shanghai anp derlanders. Tijdens het bezoek van de handelsmissie deze week aan onder meer Sjanghai zegde de burgemeester toe zich daarvoor in te spannen. „Hij heeft uitspraken gedaan dat hij de Nederlandse experti se erbij zou willen betrekken", getuigt Huis in 't Veld. „Hij is gevoelig voor de expertise op dit gebied." De precieze samenstelling van de consortia is niet duide lijk. Vrijwel zeker zijn alle grote Nederlandse aannemers erbij betrokken, zoals Ballast Ne- dam, HBG, NBM Amstelland, HBG en VWS. Ook baggerbe drijven als Boskalis dingen mee. Volgende week moeten de consortia hun offerte indienen. Sjanghai wil nog voor de zomer de keuze maken. Nederlandse bedrijven in de watersector krijgen wellicht eindelijk hun eerste grote op dracht in China.'Voor de bouw van een grote autotunnel in Sjanghai, ter waarde van 300 tot 400 miljoen gulden, zijn bedrij ven uit Nederland geselecteerd voor de inschrijving. Drie consortia van onderne mingen mogen een offerte uit brengen. In twee daarvan zitten Nederlandse bedrijven in sa menwerking met Chinese part ners: de derde bestaat uit louter Chinese ondernemingen. Het gaat om aannemers, baggeraars en ingenieursbureaus. Directeur H. Huis in 't Veld van ingenieursbureau DHV is zeer optimistisch over de kan sen voor de consortia met Ne- Deze stelling staat vandaag centraal bij de AVRO in alle radio- en televisie programma's. Praat ook mee op Internet (www.avro.nl/debat) over dit thema. De themadag wordt afgesloten met het programma AVRO Publieke Tribune om 22.25 uur op Nederland 1. Presentatie: Karei van de Graaf arnhem anp Justitie mag de twee lucht machtofficieren die betrok ken zijn geweest bij de directe hulpverlening na de ramp met de Hercules op de vlieg basis Eindhoven, strafrechte lijk vervolgen. De raadkamer van de militaire rechtbank in Arnhem heeft dat gisteren be slist. Het gaat om de toenmalige verkeersleider en de brand weercommandant op de ba sis. Hun advocaat, H. van der Meijden, was in beroep ge gaan tegen het besluit van justitie om het tweetal aan te pakken. De militaire vakbonden AF- MP en NOV hebben woedend gereageerd. Zij eisen een nieuw, onafhankelijk onder zoek. De bonden zijn 'verbijs terd en verontwaardigd' om dat de zwartepiet is terecht gekomen bij enige personen op 'uitvoerend niveau'. Vol gens de militaire bonden is het officiële onderzoek on zorgvuldig uitgevoerd en zijn talloze vragen overgebleven. Bij de crash in de zomer van 1996 kwamen 34 inzit tenden van het Belgische transportvliegtuig om het le ven, onder wie de vier be manningsleden. De meeste slachtoffers waren lid van de Fanfare van de Koninklijke Landmacht. Justitie verwijt de verkeers leider dat hij verzuimd heeft aan de hulpdiensten door te geven hoeveel mensen er in het toestel zaten. De brand weercommandant zou zijn aandacht te veel hebben ge richt op het blussen van de brand en te weinig op het redden van de inzittenden. Volgens Justitie is er daarom sprake van dood door schuld. Doe mee aan »e waterschaps verkiezingen. Omdat we 't langs het water mooi maken... Stem per post of f° telefoon van 15 t/m 27 april!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3