"Ik waardeer iensen met ïgen mening Dennis Rodman, kleurrijk, excentriek en onhandelbaar Timman niet bij titelstrijd schaken Er is niemand van 16 jaar die bij ons jeugdleider is' Sport k toekomst van het Leidse voetbal Ie weinig niveau, te weinig jeugd en te weinig spon sors. Het voetbal in Leiden staat er niet best voor. Veertien clubs moeten de jeugd en de sponsors verde len. Wat is de toekomst van het voetbal in Leiden? Is erin de 21ste eeuw genoeg kader om een voetbalver eniging te runnen? Worden er straks betaalde krach ten ingezet om wedstrijden te fluiten, de jeugd te be geleiden en de kantine draaiende te houden? In een serie artikelen blikt deze krant vooruit op de toe komst van het Leidse voetbal. \l Anderhalf jaar geleden had ftck Barnhoorn het wel gezien bij zijn club De Sleutels. De roorzitter van de club aan De ,2 bet kon geen nieuwe secreta- 3- "svinden, ook was er niemand porren om de functie 'hoofd üntine' op zich te nemen. 1 bamhoorn trad af om de boel rikker te schudden. Dat lukte. ■Op de ledenvergadering heb- bfn zich voor een paar functies mensen aangemeld", vertelt tomhoorn. Nu draait het rede- Ik binnen onze vereniging. Er 15 nog geen reden om hosanna 'poepen, maar de situatie is >ie "iet meer zo nijpend als ander- kalf jaar geleden." Tot voor kort betaalde De Sleutels voor bepaalde vrijwilli- jerstaken. Zo kreeg de schoon maakploeg een kleine vergoe ding. „Maar daar zijn we mee gestopt", zegt Barnhoorn. „On- e' fcclub kon zich dat niet langer Permitteren. Toen we besloten jj® niet meer te betalen vrees de ik dat de mensen zouden af- !aken. Dat is gelukkig niet ge beurd." Voor bepaalde taken blijft het lastig om mensen te vin den. Barnhoorn: „Bijvoorbeeld de kantinebezetting op door deweekse avonden. Dat is soms een probleem." Dat geldt ook voor die ande re club aan De Vliet, VCL. Wie daar op donderdagavond de kantine binnenloopt, treft er de voorzitter achter de bar aan. John ter Beek tapt al jaren de biertjes op de trainingsavond van het eerste elftal. „Ik ben er ooit mee begonnen, omdat we niemand konden vinden. Ik vind het leuk om te doen. Je spreekt de jongens van het eer ste nog eens, al geef ik toe dat je dat ook kan doen als je aan de andere kant van de bar zit." Natuurlijk heeft Ter Beek ook gemerkt dat de animo om vrij williger te zijn bij een club af neemt. „Toen ik zestien was, was ik jeugdleider. Bij onze club is er niemand van 16 die jeugdleider is. Het wordt steeds moeilijker om mensen bij je club te houden. Je hoopt dat mensen die 20, 25 jaar bij de vereniging hebben gevoetbald, iets willen doen. Maar meestal zie je ze nooit meer terug, dat is jammer." Ter Beek ziet het gebrek aan kader ook weer niet als een ge weldig probleem. „Ik ben er niet zo droevig over en ik lig er zeker niet wakker van. Als er bij onze club iets blijft liggen, pakt een bestuurslid er een klussie bij. Het is ook niet een pro bleem dat pas de laatste jaren speelt." Roodenburg-voorzitter Ron van Poelgeest is het met Ter Beek eens. „Het probleem om vrijwilligers te krijgen bestaat eerder tien dan vijf jaar." Roo- denburg heeft alleen proble men om mensen te vinden voor de 'minder leuke klussen', zoals het bemensen van de kantine op drukke dagen. „Maar voor alle jeugdteams hebben we genoeg begelei ding", stelt Van Poelgeest, die zegt geen recept te weten om mensen enthousiast te maken voor het clubleven. „Dat staat of valt met de sfeer binnen je vereniging." Van Poelgeest denkt dat het in de toekomst niet gemakkelij ker wordt. „Ik zie dat de voet balclubs vergrijzen. Er zijn wei nig A-junioren in Leiden. Maar dat niet alleen, ook de belang stelling voor voetbal in de groep 18- tot 30-jarigen loopt enorm terug. Ik vind dat een bedreigende ontwikkeling. Juist uit de groep kan een club vaak kader recruteren." De club in Leiden-Noord heeft te maken met een heel groot percentage allochtonen in het ledenbestand. „Dat is een probleem omdat de mees te buitenlanders zich niet reali seren dat het werk bij een club door vrijwilligers wordt ge daan. Daarom proberen we de ouders van buitenlandse kin deren bij Roodenburg te be trekken. We organiseren ou deravonden om de problemen van de club uit te leggen", zegt Van Poelgeest. Bij Roodenburg is, behalve de trainers, nog een betaalde kracht werkzaam. Het is ie mand die via een zogenaamde 'Melkert-baan' bij de vereni ging aan de slag is gegaan. Van Poelgeest: „Misschien dat dat de toekomst is. Iemand die fulltime voor je club inzetbaar is, kan een enorme hoeveel heid werk verzetten. Ik vind het geen slechte ontwikkeling om mensen zo voor een club in te zetten." Buiten de stad spelen 'kader problemen' minder. Een club als Quick Boys (1840 leden) brengt een groep van 200 tot 250 vrijwilligers op de been. Toch ziet voorzitter Kees de Best 'de vrijwilliger van weleer' steeds meer verdwijnen. „We zijn hier ooit begonnen met een trainer die een kleine ver goeding kreeg om zn reiskos ten te dekken. Nu hebben we een complete trainersstaf die wordt betaald. We hebben functionarissen in de medische staf die we betalen." De grootte van de club nood zaakt wellicht straks om ook andere taken professioneel te laten verrichten. De Best: „Ik acht het niet onwaarschijnlijk dat wij over tien jaar een 'alge meen bedrijfsleider' in dienst hebben. Maar ook dan blijft er bij onze club een grote groep mensen die z'n werk voor niets doet." LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Jan Timman zal niet meedoen aan het NK schaken dat eind mei/begin juni in Rotterdam wordt gehouden. De groot meester uit Amsterdam kon geen overeenstemming berei ken met de bond (KNSB) over de hoogte van zijn startgeld. Bovendien vindt hij het NK niet passen in zijn voorbereiding op het WK, eind augustus in Las Vegas. Aan het NK in de Gemeente bibliotheek van Rotterdam doen tien grootmeesters mee: Piket, Van Wely, Van den Doel, Cifuentes, Sokolov, Nikolic, Van der Wiel, Van der Sterren, Nij- boer en Reinderman. De tien worden gecompleteerd door Ruud Jansen en Zhaoqin Peng. De laatste twee ontvangen een wild card. Jansen verdiende het startbe wijs door zijn vijfde plaats op het WK voor junioren. Peng wordt de eerste vrouw ooit die aan het NK mannen mag deel nemen. Zij behoort tot de top acht van de wereld bij de vrou wen. Het NK wordt voor Nikolic en Sokolov het laatste titeltoernooi indien zij niet hun bereidheid uitspreken voor het Nederlands team uit te komen. Internatio naal spelen beide grootmees ters voor hun vaderland Bosnië. Voor het NK krijgen ze dispen satie van de bond. Daaraan wil de bond de voorwaarde verbin den dat ze ook Nederland moe ten willen vertegenwoordigen. De afwezigheid van Timman is het gevolg van een andere verdeling van de beschikbare fondsen. De bond heeft de startgelden verlaagd en het prij zengeld verhoogd. Van de be schikbare 95 mille verdwijnt dit jaar 60 mille in de prijzenpot. In voorgaande jaren werd dat be drag als startgeld aan de deel nemers uitgekeerd. Voor de vrouwen is een NK nieuwe stijl bedacht. De bond wil daaree inhaken op de vierde plaats van de vrouwenploeg op de jongste Olympiade in Elista. Het NK bestaat uit een dubbel- rondige zeskamp, half novem ber in het Holland Casino van Rotterdam. Vijf van de zes deelnemers staan vast: Peng, Sziva, Lancha- va, Jap Tjoen San en Bos-Swie- cik. De bond wil het zesde tic ket inzet maken van een drie kamp tussen Benschop. De Kleuver en De Mie. Beide nationale kampioen schappen, mannen en vrou wen, gelden als selectie voor de ploegen die uitgezonden wor den naar het EK voor landen teams dat 27 november tot 6 december in Batumi, Georgië wordt gehouden. Voor het WK vrouwen, in september in Moldavië, heeft Peng zich rechtstreeks ge plaatst. Drie vrouwen (Lancha- va, Sziva en Jap Tjoen San) pro beren op het zonetoernooi in Aosta, Italië (17 t/m 27 mei) een startbewijs te bemachtigen. Bij de mannen doen in Las Vegas drie Nederlanders mee. Timman is rechtstreeks ge plaatst. Nijboer en Reinderman verdienden een ticket in een voortoernooi. Dat lukte Piket en Van Wely niet. tfERDAG 17 APRIL 1999 Heemskerk kiest voor LZ )b Heemskerk keert terug in Leiden. De waterpolo- ich die voor het begin van de competitie De Zijl/LGB •rruilde voor Brandenburg, zwaait het komende jaar de [epter over die andere Leidse club. LZ heeft daarmee U[i pkozen voor een man die bezeten is van het spelletje. Tt leemskerk bevestigt die karaktertrek met een lach van erkenning. „Ik denk wel dat het klopt", zegt hij. „Als ik rgens voor ga, dan werk ik met hart en ziel." En gaat het an een keer fout, zoals bij Brandenburg, dan duurt het b, ren voordat de geest weer fris is. „Ik zit nog in een ver- erkingsproces", reageert hij op zijn voortijdige vertrek de ploeg uit De Bilt. Zijn emoties komen meer dan ens aan de oppervlakte. ÜRVAN DER HULST 5b Heemskerk is een man van ipraken. Zaken die waterpo ts vooraf toezeggen moeten nakomen. En daar schortte t bij Brandenburg aan. Op Koek van de selectie werden - ma trainingen afgesproken, aar de opkomst was naar de m lening van Heemskerk niet ntimaal. Enkele incidenten iet spelers zorgden voor een trdere verwijdering. Op het ioment dat de coach de team- ilen op hun verantwoordelijk- Jen aansprak, ging het mis. heb verschillende malen eegemaakt dat we al snel op n grote achterstand stonden, aat het 11-4, en win je vervol- wel het laatste part met Dan klopt er dus iets niet. 3 het moment dat ik die jon- jis er dan van bewust maak j ithet gat te groot is, wordt mij weten dat ik negatief ben. iar ik heb liever dat ze in het gin de strijd aangaan en dat -dan eventueel pas aan het nde de wedstrijd verliest. Als er niet drie keer per week kei- ard voor traint dan gaat het op ■lil ingegeven moment niet." Die' oblemen verwacht hij bij LZ et. „Ik ken Hans Parrel goed. m hem heb ik begrepen dat werkbare selectie heeft, au at ze afspreken doen ze." Heemskerk is in het dagelijk- leven sportinstructeur. Hij left les aan kinderen die op ia n opvangcentrum voor asiel- sd lekers verblijven, en moeilijk voedbare leerlingen. „Of wa- ipoloërs ook moeilijk opvoed- sar zijn? In het algemeen lardeer ik juist mensen met 1É4n eigen mening. Ik geef ze vrijheid, maar op een oment dat een ander met be- re argumenten komt, dan oet je een andere weg volgen, bj tt gaat niet goed met mensen niet 'coachbaar'. Die hun ;en 'ikje' boven het teambe- Basketballer ontslagen bij Los Angeles Lakers Als speler was Heemskerk in het verleden zelf ook niet altijd even gemakkelijk. „Ik was zelf een moeilijk type voor trainers. Ik wilde altijd weten waarom een coach iets deed. Waarom selecteerde hij? Waarom liet hij ons vier maal 200 meter zwem men. Dat kun je positief kritisch noemen." Onder leiding van coach Jan Stender behaalde hij met De Robben verschillende malen het kampioenschap. Zo als hij in zijn latere leven wel vaker de juiste mensen tegen kwam. Als trainer van het natio nale vrouwenteam leerde hij heel veel van Ivo Trumbic, die gelijktijdig de heren onder zijn hoede had. „Hij was mijn leer meester. Van hem heb ik ge leerd dat vorm uit vier onderde len bestaat: fysieke gesteldheid, techniek, tactiek en mentale kracht. Stender was in zijn tijd een topper, maar hij trainde ons met de kennis van het zwemmen. Bij Trumbic kon je altijd jezelf blijven. Sommige mensen zeggen dat hij een ro bot van je maakte, maar zij hebben hem dan niet begre pen." Met de kennis en ervaring die Heemskerk in de loop der jaren opbouwde gaat hij bij LZ aan de slag. „Het komende seizoen wordt de competitie in twee poules van zes ploegen inge deeld. We moeten bij de eerste drie in de poule komen, zodat we later in het seizoen in een competitie met de top-zes van Nederland terechtkomen. Ik kan wel roepen dat we kampi oen moeten worden, maar ik vind dat doelstellingen redelijk en haalbaar moeten zijn." Dat hij een realistisch beeld voor ogen heeft bewijst de huidige competitie, waarin LZ nog uit zicht heeft op een stek bij de eerste zes. Als het aan Heemskerk ligt nemen de waterpoloërs van LZ na deze jaargang eerst zes we ken vrijaf. „Daarna wil ik rustig gaan opbouwen. Wetenschap pelijk is namelijk bewezen dat je na een goede voorbereiding later mentaal weerbaarder Rob Heemskerk wil met LZ een plaats bij de eerste zes bereiken. bent. Je legt dus een basis voor de toekomst. De spelersgroep heeft al aangegeven dat ze op trainingskamp wil. Ik juich dat alleen maar toe. Omdat ik in het verleden als bondscoach van Engejand werkzaam ben geweest, heb ik nogal wat inter nationale connecties. Ik heb al een vrijblijvend verzoek naar Slowakije en Hongarije ge stuurd. Het is mogelijk om te gen Bratislava en Kosice te spe len." Naast de aandacht voor het eerste team van LZ, zijn de ogen van Heemskerk vooral ook op de jeugd gericht. „Op het moment dat je als club meer aandacht aan de jeugd besteedt, gaat het niveau om hoog." Al waakt de coach voor af voor al te hoog gespannen verwachtingen. „Normaal ge sproken haalt maar een van de zestien jongelingen heren 1. Bovendien is er een golfbewe ging waarneembaar. Elke vijf Geduld is dan een schone zaak, maar dat geldt niet alleen voor de jongeren. Ook de hoofdmacht kan op clementie rekenen. „Als mensen bereid zijn te doen wat ik van ze vraag, dan heb ik heel veel geduld. Het formeren van een goede aanval tegen een zoneverdediging duurt bijvoorbeeld soms wel twee tot driejaar." LOS ANGELES JAN VAN DER NAT Dat hij te laat was voor een trai ning, ach, daar keek niemand nog van op. Maar dat hij vervol gens ging zitten treuzelen als een kleuter bij de gymles en zijn schoenen en sokken niet kon vinden, was de druppel die de emmer deed overlopen. Dennis Rodman kon de kleed kamer van de trainingsaccom modatie van de Los Angeles La- kers verlaten. Voor goed zou een paar uur later blijken. Coach Kurt Rambis en general manager Jerry West waren het spuugzat. Met Dennis Rodman is geen goed garen meer te spinnen. Het ontslag van de meest excentrieke bas ketballer uit de geschie denis zal niemand heb ben verbaasd. Zijn ge drag was in de zeven weken dat hij onder contract stond bij de Lakers zo mogelijk nog stuitender dan in de ja ren dat hij bij de Chica go Bulls speelde. Bij de topploeg van weleer kon hij nog een beetje in de hand worden ge houden door coach Phil Jackson en Mi chael Jordan. Bij de La- kers was er niemand die ook maar een beet je grip op hem kon krij gen. De belangrijkste spelers (Shaquille O'N eal, Kobe Bryant) zijn te jong om indruk te ma ken en coach Kurt Rambis is pas sinds de komst van Rodman hoofdverantwoordelij ke voor de technische gang van zaken. Dennis Rodman is nu - zo mag toch worden aan genomen - ex-basketballer. Er is waarschijnlijk geen coach in de NBA, die het aandurft hem in de ploeg op de nemen. Of het moet de oude rot Chuck Daly zijn van de Orlando Ma gie, de coach die Rodman de eerste zeven jaar van zijn loop baan onder zijn hoede had bij de Detroit Pistons. Daly heeft toen echter niet de Dennis Rod man anno 1999 meegemaakt. Want geloof het of niet: Rod man was ooit een jongen die zich normaal gedroeg en zich professioneel bezig hield met zijn sport. Na zijn vertrek uit Detroit werd Rodman echter een ander mens, die de ene relatie na de andere aanging en even snel weer verbrak. Een man die veelvuldig werd gesignaleerd in de gokpaleizen van Las Vegas en die zijn coaches - eerst bij de San Antonio Spurs, toen bij de Chicago Bulls en tenslotte bij de LA Lakers - tot wanhoop dreef. Te laat komen voor de trai ning werd meer regel dan uit zondering en in het veld waren de aanvaringen met tegenstan ders en scheidsrechters de afge lopen jaren te talrijk om op te noemen. De vraag waarom hij bij de Spurs en de Bulls geen schop onder de kont kreeg is echter gemakkelijk te beant woorden: in weerwil van zijn gedrag was en is Dennis Rod man een uitstekende basketbal ler en ongelooflijk nuttig voor elk team waarin hij speelde. Niet voor niets is hij in het bezit van vijf kampioensringen, twee met de Detroit Pistons en drie met de Chicago Bulls. Iedere coach weet dat je bas ketbalwedstrijden wint met ver dedigen. Weinig punten tegen Dennis Rodman werd gisteren ontslagen door de Los Angeles Lakers. foto maakt het tenslotte een stuk eenvoudiger om te winnen. En als er verdedigd moet worden, ben je bij Dennis Rodman aan het goede adres. Zeven keer op rij was hij de beste rebounder van de NBA en ondanks zijn 37 jaar pakte hij in de korte perio de bij de Lakers gemiddeld ruim elf rebounds per wed strijd. Scoren was niet zijn werk, zei hij altijd. Daar waren anderen voor. Bij de Spurs was dat David Robinson en bij de Bulls Michael Jordan en Scottie Pippen. Voor hen knapte Den nis Rodman het vuile werk op. Om die kwaliteiten werd hij ook, kort na het begin van het seizoen, door de Lakers opge pikt. Hij moest vooral O'Neal uit de wind houden. De kolos sale center werd door tegen standers keihard aangepakt, omdat iedereen weet dat hij slecht vrije worpen neemt. De toevoeging van Rodman had onmiddellijk succes. De Lakers, die op hetzelfde moment coach Del Harris ontsloegen en Kurt Rambis aanstelden, wonnen elf keer op rij. Maar er was nog geen week voorbij of Rodman kwam te laat op de training. Problemen in het verkeer was het excuus. De eerste echte problemen ont stonden op 13 maart, kort na dat hij een éénjarig contract had getekend. Dennis Rodman meldde zich af voor een lange reis met de Lakers voor een se rie van zes uitwedstrijden. 'Persoonlijke redenen' was de motivatie en iedereen mocht gissen naar de waarheid. Ge dacht werd aan het oplossen van een conflict met zijn per soonlijke sponsor Converse, die afwilde van het lopende con tract dat hem drie miljoen dol lar per seizoen opleverde. Maar Rodman meldde zich niet bij de schoenenfirma. Hij werd echter wel gesignaleerd op een feest in Las Vegas. Acht dagen later meldde hij zich weer. Eind maart liet hij weer eens een training schieten en werd ontboden op het kantoor van coach Rambis. Toen kwam naar buiten waarom hij een week vrij had genomen. De 'per soonlijke redenen' waren het regelen van de scheiding van Carmen Elek tra, de uitbundig geboetseerde Bay- watch-actrice, waarmee hij eind vorig jaar trouwde. Dat gebeurde in Las Vegas en vol- gens getuigen wa ren beiden toen stomdronken en stond Rodman stijf van de cocaïne. In de gok- stad van Nevada kon worden gewed op het aantal dagen dat het huwelijk stand zou houden. De wildste gok was twee weken. Het werd langer, al woonde het paar nimmer samen. Na het gesprek met Rambis leek het even beter te gaan, maar vorige week weigerde Rodman in het vierde kwart te spelen, omdat hij spierpijn zou hebben. Drie dagen later had hij weer last van een pijnlijke elleboog. Mogelijk heeft Rambis toen al zijn beslissing genomen, maar moest hij nog even de stok in handen krijgen om de hond te slaan. Zijn irritante gedrag, net zo onvoorspelbaar als zijn steeds anders gekleurde haardos, werd hem uiteindelijk noodlottig, al is Dennis Rodman waarschijn lijk de laatste die zich er dnik over maakt. De kans is groot dat er afgelopen donderdag een einde is gekomen aan de carriè re van de kleurrijkste basketbal ler aller tijden. Op de training van de C-jeugd van UVS worden hesjes uitgedeeld. Het is voor verenigingen moeilijk om jonge vrijwilligers te vinden die dit werk willen doen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35