PORT Dilemma' s van een dertiger tH. "JÊÊk 'Hond, kat of schildpad, dat gaat er bij mij niet in Vuile was DAG 17 APRIL 1999 WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Toen Pierre van Hooijdonk na veel gebakkelei Celtic verliet en als held-in-spé werd inge haald door Nottingham Forest, zei hij in deze krant: „Dolblij ben ik. Deze club is een ge schenk uit de hemel. Pierre kennen wij als een olijke Brabantse jongen. In vooreen geintje, hart van goud. Een par tijtje belletjetrek ging Pierre, naar u en ik aannemen, vroeger niet uit de weg. Maar nooit bij de buurman die nachtdienst had gedraaid of bij dat oude vrouwtje aan de overkant. Onze Pierre zocht de deurbellen uit, zeker weten. Pierre scoorde aan de lopende band voor NAC en voerde na el ke goal een kunstje op. Je had Hugo Sanchez en zijn salto en je had de buiklanding van Pierre. Het werd zijn handelsmerk. Van NAC mocht hij, zolang hij maar scoorde. Of het waar is weet ik niet, maar ik heb 'ns gehoord dat Feyenoord en PSV daarom het niet in hem zagen zitten. Wat moet je met zo één die om de haverklap een aanloop neemt en van de lage duikplank duikt, op een voetbalveld! Al die groene vegen op z'n trui, zie dat er maar weer eens uit te was sen... Ofibegrijpelijk vond ik dat. Natuurlijk hoop je dat de dokter raad weet als je éigen zoon zich zo aan zou stellen, maar als Pierre dat nou lekker vindt, een keertje of 30 per jaar, denk je toch eerst aan het doelsaldo en pas veel later aan de vuile was. Dus maakte hij zijn goals in het vervolg voor Celtic, waar ze op een streepje groen meer of min der niet zo letten. Pi-Air (er zaten veel kopballen tussen) maakte zóveel goals dat hij opslag verdiende, vond Pier re. Dat was beloofd, zei Pierre. Als jij vaak scoort, krijg je meer geld. had Celtic gezegd, volgens Pierre. Wij waren daar niet bij geweest. Ook stond het niet op papier. Maar we geloofden hem. Want ons beeld van Pierre was hetzelfde gebleven. Je probeert je als buitenstaander een idee te vormen van het jaar lijks carnaval en God mag we ten waarom, maar het eerste waar je aan denkt is Pierre. Sta nooit op, met Pierre in de buurt, om naar de WC te gaan, voor je het weet haakt-ie aan voor de polonaise en worden je spieren op hun spankracht getest - zo zien wij Pierre. Met die heldenrol van Pierre viel het wel mee trouwens. Of tegen. Net hoe je het bekijkt. Forest de gradeerde. Een jaar later herrees liet (mede dankzij Pierre, dladf) als een soort Volendam uitzijn as. Maar onze held gaf er de brui aan. vond Forest te zwak voor het Premiership en ging in staking. Werkweigering! Zoiets als Ronald en Frank de Boer, maar dan in Engeland. Al had Pierre in zoverre gelijk dat Forest inderdaad zwak is en de Heen en Weer nü al niet meer kan on tgaan, dat is wel een charme van dat land: geen club was in hem (èn in zijn goals) geïnteresseerd, uit solida riteit met Nottingham Forest. Van Hooijdonk kwam terug. Met hangende pootjes. Maar met die 'pootjes' kan hij meer. Afgelopen zaterdag gooide Pierre er met de pet naar tegen Derby Count}', terivijl Forest zich (bij winst) nog aan een strohalm had kunnen vast klampen. Pierre leek in niets op onze Pierre. Maar de ergste blackout overkwam de scheids rechter, die een elleboogstoot ontging. Een elleboogstoot? Nee, dé elle boogstoot. De moeder aller elle bogen... afzender Pierre. Het slachtoffer mag eind juli weer voorzichtig wat vla eten, door een rietje - zo één! Wat de referee niet zag zag de BBC wél Op de Engelse tv werd Pierre door Mark Lawrenson en Alan Hansen, de Krciay Kieft van de BBC, gevierendeeld. De Schot Hansen, ooit een harde maar faire speler van Liverpool en nu recht-door-zee maar beschaafd van toon zijn oordelen formule rend, waarschuwde clubs die met Pierre in zee willen gaan. „Of het bij Celtic, bij Forest of bij de volgende club is: hij is het probleem, overal." Pierre heeft nu ook zijn was in Engeland te vuil gemaakt. Hij mag hopen dat ze bij NAC z'n shirtje nog wel willen was sen. Volgend jaar, in de eerste divisie. Geluk bij een ongeluk: Breda ligt dichter bij het carnaval. Frank J* Snoeks is ff verslagge- «.-Cv- ver van Stu- l dio Sport Volgens Remco Torken is de taal van het voetbal ook in China hetzelfde Remco Torken, tegenwoordig zorgt hij voor voorpaginanieuws in China. Remco Torken (27) beproeft momenteel zijn voetbalgeluk in China. Na een maand in Beij ing te hebben gezeten waarin hij vijf wedstrij den afwerkte en drie keer scoorde, is zijn voorlopige indruk ronduit positief. Het ni veau van het voetbal, de ambiance, het geld en de leefomstandigheden zijn hem allemaal honderd procent meegevallen. En hij kijkt na tuurlijk zijn ogen uit in de oosterse miljoe nenstad. Dat neemt niet weg dat zijn verblijf, dat nog minimaal zeven maanden gaat duren, veel aanpassingen vergt. Het eten, de medi sche verzorging en uiteraard de taal zijn on navolgbaar anders. In het gebrek aan commu nicatiemogelijkheden schuilt het gevaar voor eenzaamheid. Een tolk zwermt 24 uur per dag om hem heen en binnenkort vergezelt Tor- kens Katwijkse vriendin hem naar China. „Toch ben ik nu al op mijn gemak gesteld. De taal van het voetbal is immers overal hetzelf de. Al houden ze er in China een paar wel héél typische gewoonten op na." Met een van die gewoonten kwam hij direct in aanraking nadat zijn overgang van Beveren naar de club Guo'an een feit was. Alle spelers uit de hoogste klasse moeten van de overheid aan het begin van het seizoen een soort Coo- pertest afleggen. Wie faalt, krijgt domweg geen werkvergunning. „En ik ben niet zo'n loper, dus ik was er vooraf een beetje bevreesd voor. Ik haalde 3200 meter in twaalf minuten. Ik was helemaal kapot, maar voldaan. Het bleek vol doende. Er was ook een Schotse international bij die het niet haalde en dus gewoon weer naar huis kon vertrekken. Contract of geen contract. Zo gaat dat hier. Bij mijn club is de rechtsback Chinees international. Hij haalde het ook niet en moest de eerste vijf duels vanaf de tribune volgen. Binnenkort volgt een herkansing. Faalt hij opnieuw, dan is voor hem het seizoen voor- bij." Een waardeoordeel over dit opmerkelijke ge bruik zal je van Torken, die even een week in Nederland terug is, niet horen. Bescheidenheid siert de voormalige Leidenaar. Waar ter wereld hij ook in de spits opduikt, scoren is zijn han delsmerk. Bij Den Haag, TOP Oss, VW, Loke ren, Merida, Beveren en nu ook bij Guo'an. Vooral in België bouwde hij een goede naam op door drie jaar terug bij Lokeren topschutter te worden in de Tweede Klasse. Na een mislukt avontuur in Spanje was Beveren er als de kip pen bij om hem vorig jaar in te lijven, maar de armlastige club moest voor hem nieuw emplooi vinden om gaten in de begroting te dichten. „Tenminste, dat is de officiële lezing. Tussen de trainer en mij boterde het niet en ik stond na een blessure alleen nog maar bij de reserves op gesteld. Er moesten inderdaad wat jongens weg en er lagen contacten tussen Beveren en Guo 'an. Ze dachten: China? daar trapt Torken toch niet in. Maar ik wilde in ieder geval voetballen. Dat had wel wat dichterbij gemogen, maar goed, na een gesprek met de manager van Guo 'an en met in mijn achterhoofd nog de reis die ik negen jaar geleden met Den Haag maakte naar Sjanghai, ben ik het avontuur ingestapt." Zijn eerste indruk was overweldigend. Hij be zocht de geijkte trekpleisters als de Chinese Muur en de Verboden Stad en stuitte ook op immense bouwwerken zoals het stadion van Guo'an waar doorgaans geen toerist op afkomt. „Er kunnen tachtigduizend mensen in. Hoewel het meestal maar voor de helft gevuld is, zijn de bezoekersaantallen dus toch fors. Ze zijn best gek op voetbal alleen van onderhoud hebben ze hier nog nooit gehoord. Het stadion wordt na afloop van een wedstrijd alleen een beetje aan geveegd en het is een knullig gezicht om te zien hoe het veld, dat enorm lijdt onder de droogte, wordt besproeid door een paar mannetjes met tuinslangen. Het geld dat wordt verdiend, gaat voor het grootste deel op aan salarissen. Een traditie waar ik uiteraard weinig op heb aan te merken." Dat heeft hij op het niveau van het spel in de hoogste klasse ook niet. „Valt enorm mee. Het gaat er fel en snel aan toe en inkomen met een gestrekt been is de gewoonste zaak van de we reld. Toch is het tactisch wel in orde. Het sy- teem is altijd 4-3-3, op aanvallen gericht, en ze slaan in de opbouw de spits niet over zoals bij Beveren en Merida gebeurde. Ook de training is niet wezenlijk anders dan wat ik in Europa ben gewend. De teambespreking vóór de wedstrijd wel. Die duurt twee uur en als de trainer spreekt, hangen de spelers over de banken en kletsen wat met elkaar. Heel onwezenlijk, je weet niet wat je meemaakt, wat een drama. Daarna komt er een tolk die het voor mij, de Hongaar en de Joegoslaaf die in het team zitten allemaal nog eens gaat vertalen." Als hij een vergelijking voor het niveau van zijn club moet geven, denkt Torken even na en vervolgens noemt hij Heerenveen en Ander- lecht, niet slecht dus. Uit eerbied voor de ma nier waarop hij tot dusver is behandeld bij zijn huidige werkgever, zegt hij niet hardop dat Chi na een prachtige ervaring is maar dat meer dan één seizoen er volgens hem echt niet inzit. „Op mijn leeftijd wordt het tijd om te settelen, mis schien naar een huisje in Katwijk uit te kijken. Bang dat ik hier in de vergetelijkheid raak en niet meer aan de bak kom, ben ik niet. Bij TOP Oss heb ik vier jaar terug een korte maar goede periode beleefd. Elf goals in elf wedstrijden, dat zijn ze daar niet vergeten." Voorlopig is het nog niet zo ver. De komende zeven maanden is Beijing zijn woonplaats. Ze ven maanden aanpassen. „Spieren worden hier niet losgemaakt door massage. Bij het minste of geringste staan ze klaar met die lange acupunc tuur-naalden klaar waar ze stroompjes opzet ten. Het helpt wel, maar ik ben het nu al zat." De kostelijkste anecdote van Torken betreft het eten. De echte Chinese keuken bevalt hem prima maar het is niet altijd duidelijk wat hij krijgt voorgeschoteld. Inmiddels heeft hij de be- reiders zo ver dat ze de bewegingen of het ge luid van het dier nadoen dat ze hebben geser veerd. Wordt er iets van tok-tok geroepen en met ingestrokken armen bewogen, dan weet hij dat het geen kwaad kan, maar als de Chinese versie van wroef of miauw klinkt, bedankt hij beleefd. „Ik ben gek op Chinees eten. Maar hond, kat of schildpad, laat staan vissenogen, dat gaat er bij mij niet in. Ik eet met stokjes en heb op culinair gebied dus al genoeg aanpas singsvermogen getoond." Italiaanse jaren laten Noordwijker Van Utrecht niet los Hij is dertig jaar en heeft een gezin met twee kinderen. Omstandigheden waarin een prof serieus over zijn toekomst na het voetbal moet gaan nadenken. Noordwijker Leonard van Utrecht heeft de contractuele zekerheid dat hij na zijn actieve loopbaan als commercieel manager bij zijn huidige club Cambuur aan het werk kan blijven. „En tjonge, wat hebben ze zo iemand hier nodig", zegt hij hoofdschuddend. Toch is het juist die zekerheid die hem vooralsnog tegenstaat. Wat wil je als je in de vorm van je leven steekt en een paar dagen eerder nog een behoorlijk aandeel had in de 4-1 overwinning op Ajax. Dan lijkt het slot van de carrière opeens ver weg. „Stiekem hoop ik nog op een avontuurtje in het buitenland. Ergens op een Engels veld rondrennen of zo. Ik zou zo weer teruggaan naar Italië, ook al liep mijn verblijf bij Padova niet zo best af. Zoals ik me nu voel, is het einde nog lang niet in zicht." De twee dagen na de sensationele over winning op Ajax, heeft de selectie van Cambuur vrijaf gekregen van trainer Gert Kruijs. Van Utrecht heeft de pech dat hij zich als enige bij de club moet melden om zich aan zijn dij te laten behandelen. Bij het scoren van de vierde goal tegen de landskampioen kreeg hij van Edwin van der Sar, nota bene zijn voormalige club genoot bij w Noordwijk, een geniepig knietje. „Tsja, die rotzak", grinnikt Van Utrecht. „We hebben vroeger nooit sa men in één elftal gespeeld bij Noordwijk, maar wel samen getraind. Zijn excuses heeft hij niet aangeboden maar daar zit ik eerlijk gezegd ook niet op te wachten. Met 4-1 verliezen van Cambuur, ik kan me zijn frustratie wel voorstellen. Even goede vrienden. Ik loop hem binnenkort in Noordwijk nog wel een keer tegen het lijf en dan zand erover." Op de openingsdag van het huidigé sei zoen speelde Cambuur een kwakkelend PSV van de mat, maar sindsdien ontpop ten de Friezen zich tot de grijze muis van de eredivisie. Geen kans op Europees voetbal en redelijk vrij van degradatiezor- gen. Dus viel er tot afgelopen zondag wei nig nieuws uit Leeuwarden te halen. „En dat vind ik onterecht. We krijgen veel te weinig waardering voor ons gedurfde, aanvallende maar soms ook wel naïeve spel. We kunnen met 4-1 van Ajax winnen maar ook in eigen huis met 5-1 tegen Fey enoord onderuit gaan. Toen aan het be gin van het seizoén de punten uitbleven, zijn we het een tijdje meer verdedigend en met een echte laatste man gaan probe ren. Dat pikt het publiek hier riiet. We hebben de boel weer omgedraaid en ge lukkig zetten we vlak voor de winterstop een goede serie neer. Maar niemand die het over ons goede spel heeft. Als een club van ons verliest, komt het altijd om dat zij een slechte dag hadden. Zo is het dus echt niet." Shirtsponsor De relatieve anonimiteit van Cambuur komt natuurlijk ook voort uit de geografi sche ligging. Wie aan het Friese voetbal denkt, denkt in eerste instantie toch aan het kleurrijke Heerenveen. Volgens Leo nard van Utrecht is het ook de schuld van Cambuur zelf dat de geelblauwen een on derbelichte positie innemen. In zijn con tract, dat tot de zomer van 2000 door loopt, staat dat hij zich na die tijd zou kunnen bezighouden met de commercië le kant van de club. Zijn handen jeuken nu al. „Als je weet dat wij voor het ko mend seizoen nog geen shirtsponsor heb ben en er nu nog spelers moeten worden aangetrokken als vervangers voor Dijkhui zen en Van Rijswijk, dan weet je een beet je hoe we er voorstaan. Terwijl toch ier- dereen weet dat het tweede jaar na een promotie het moeilijkst is. Leeuwarden is een groot dorp en de uitstraling van Cam buur is navenant. Maar op het gebied van merchandising, sponsors 'kietelen' en een toekomstvisie uitleggen, wordt nog veel te weinig gedaan, al is het sinds de komst van wat nieuwe bestuursleden beter ge worden. Ik heb wel eens aangeboden om mee te gaan naar een potentiële sponsor. Die vinden het toch leuk als een speler er bij komt zitten, maar daar zijn ze hier blijkbaar nog niet aan toe." Of hij zijn ideeën over een professione ler Cambuur ooit ten uitvoer kan bren gen, is vooralsnog niet aan de orde. Hij mag dan 'al' dertig zijn, Van Utrecht maakt momenteel een tweede jeugd door en hoopt nog één laatste avontuurtje te kunnen maken. Want zo 'grijs' als zijn huidige werkgever misschien buiten Leeuwarden overkomt, zo kleurrijk verliep Van Utrechts carrière. „Als mij wordt ge vraagd of ik het maximale uit mijn loop baan heb gehaald, kan ik zeggen dat ik in de Serie A heb gespeeld. Zeker dat eerste seizoen bij Padova was geweldig. Dan bel de ik voorafgaand aan de wedstrijd tegen AC Milaan mijn vriend Bram Marbus op terwijl ik op de middenstip in *San Siro stond en hij net terugkeerde van een par tijtje op de Langeleegte in Veendam. Al leen al die tegenstelling." Rechtsback Leonard van Utrecht maakte pas op zijn Leonard van Utrecht: „We krij gen veel te weinig waardering voor ons gedurfde, aan vallende maar soms ook wel naïeve spel." FOTO'KEES VAN HOOCDALEM 23ste de overstap naar het betaalde voet bal. Van Noordwijk naar het bescheiden Excelsior met boezemvriend en plaatsge noot Marbus. Later verruilde het duo Rot terdam voor Cambuur, dat toen ook nog in de eerste divisie uitkwam. Van Utrechts Italiaanse en volgens de WCS niet onom streden zaakwaarnemer Mino Raiola zorgde voor een van de opmerkelijkste transfers van 1995. Een relatief onbeken de Noordwijker stapte over naar Padova waar hij toenmalige grootheden als Mi chel Kreek en internationals als Amaruso (nu Juventus), de rossige Amerikaan Lalas en de Kroaat Vlaovic (nu Valencia) aan zijn zijde vond. „Prachtige tijd. Zou ik zo weer overdoen. Met Lalas en trainer Gal- derisi die nu beiden in Amerika werken, heb ik nog wel contact en met de buren van het huis waar we toen woonden. Ver der weinig meer. Ik heb via Internet uitge vonden dat de club nu vierde van onde ren staat in de Serie C. Er zitten maar een paar duizend toeschouwers in dat prach tige, grote stadion, waar het toen weke lijks volzat. Dat is toch hard achtemit ge gaan." Van Utrecht koestert wraakgevoelens noch leedvermaak jegens de club die hem kortstondig tot een bekende Nederlander maakte. „We degradeerden, er kwamen nieuwe bestuurders en een nieuwe trainer die het niet had op de buitenlanders. Op een gegeven moment stond ik zelfs rechtsback. Dat ging me als aanvaller na tuurlijk niet goed af, maar de trainer zag in mijn slechte functioneren als verdedi ger hét bewijs dat ik er niets van kon. Via de reservebank kwam ik op de tribune te recht en ik speelde nooit meer." De scheiding tussen Padova en Van Utrecht kwam niet op een heel ongeluk kig moment. „Ik had alle tijd om alles te regelen rond de geboorte van mijn eerste kind: Jonah. Daarna heb ik een gedeelte van mijn contract zelf afgekocht om weg te kunnen." Van Utrecht mocht op proef komen bij Derby County en Vitesse maar het vader schap deed hem, een beetje tegen zijn avontuurlijke aard in, kiezen voor zeker heid. Op een aanbieding van Cambuur om terug te keren op het oude nest, zei hij meer dan een jaar geleden direct 'ja'. „Ze stonden op dat moment bovenaan in de eerste divisie, dus dat zag er goed uit. De promotie vorig jaar was een geweldig feest, wat feesten kunnen ze hier wel. Ik geloof dat we tot acht uur 's ochtends zijn doorgezakt want sluitingstijden zoals in Noordwijk of Leiden kennen ze hier niet. Je moet hier sowieso niet raar opkijken als je op een doordeweekse dag om een uur tje of zes nog spelers van Cambuur in de stad aantreft, maar dat ter zijde. Het moet gezegd dat de club toch met relatief mini male middelen, met weinig waardering en met een hoop zaken die voor verbetering vatbaar zijn, aardig wat heeft bereikt." Veel is volgens Van Utrecht te danken aan Gert Kruijs, de eigenzinnige trainer die net als zijn Noordwijkse vleugelspits vaak gevoel boven rede laat gelden. „Ge weldig mannetje, hij weet door zijn en thousiasme een goede teamsfeer te kwe ken en ik ben daar extra gevoelig voor. Ik loop in mijn ijver ook veel meer meters dan eigenlijk nodig is." De goede relatie met de oefenmeester geeft een beetje het dilemma aan waar voor Van Utrecht zich gesteld ziet. In de Friese hoofdstad heeft hij het eigenlijk goed naar zijn zin en er zijn ook toe komstmogelijkheden, maar de herinne ring aan Padova doet hem eveneens naar een nieuwe uitdaging verlangen. Als hij het relaas hoort van Remco Torken, de Leidenaar die naar China is vertrokken, lichtten Van Utrechts ogen heel even op. Snel keert hij terug naar de realiteit. „Mijn vrouw en ik kunnen ons heel goed aan passen aan vreemde situaties, aan een vreemd land. Maar China, dat lijkt me met twee kinderen nou weer net te veel van het goede."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33