De vlam van menselijkheid u f c WEER f» Het Gesprek van de Dag Midzomemachtsdroom wordt nachtmerrie Kuchje leidt tot celstraf 259 ZATERDAG 17 APRIL 1999 152 COMMENTAAR Van Baaien heeft recht op zetel De VVD heeft eind vorig jaar na een onafhankelijk onderzoek het kandidaat-Kamerlid Hans van Baaien gerehabiliteerd. De Leide- naar staat nu klaar om bij het vertrek van een liberaal Kamerlid zijn plaats in de Tweede Kamer in te nemen. Van Baaien, bij de verkiezingen vorig jaar mei 29ste op de WD-lijst, heeft recht op die plek. De laatste dagen echter hebben zijn toekomstige collega's laten weten hem liever niet in de fractie te hebben. Van Baaien moet maar elders een baantje zoeken. Zijn aanwezigheid zou schadelijk zijn voor de partij. Het verleden van Hans van Baaien is niet helemaal fris te noemen. Als een jongeling en corps-student maakte hij geen geheim van zijn extreem-rechtse sympathieën. Van Baaien zou zelfs een steun- brief hebben geschreven aan de voorman van de Nederlandse Volksunie, Glimmerveen. Tijdens de verkiezingscampagne, waarin Van Baaien voor de WD een leidende rol vervulde, raakte stukje bij beetje meer bekend over zijn gedachtengoed. Van Baaien ont kende. maar kon de aantijgingen niet afdoende weerleggen en trok zich onder druk van de partijleiding terug. Zijn Kamerzetel nam hij na de verkiezingen niet in. Op verzoek van de WD bogen drie leden van de Raad van State zich over het dossier-Van Baaien. Het trio concludeerde dat de verwijten ongegrond waren, al bleef er enige twijfel bestaan over de brief aan Glimmerveen. De WD onderschreef daarop de resul taten van het onderzoek. Nu echter blijkt dat de liberalen de vol gens de wijze mannen ongefundeerde aanklachten niet kunnen vergeten of vergeven. Dat is laakbaar en onoprecht. Van Baaien is geschoond. De partij moet hem dan ook, ongeacht wat de indivi duele Kamerleden van hem vinden, zijn plaats in de fractie gun nen. Van Baaien kan nu niet meer worden verstoten. South Park Het is zonder twijfel het meest irritante viertal dat op de televisie verschijnt. Maar tegelijkertijd zijn ze de meest vertederende klier tjes. Kyle, Kenny, Cartman en Stan roepen als recalcitrante zwaar bevooroordeelde lagere schoolkinderen uit de tekenfilmserie South Park zowel wrevel als sympathie op. Het getekende kwartet kan vooralsnog op weinig fans rekenen, doordat de serie op Canal+ wordt uitgezonden. Deze week was voorlopig de laatste aflevering. Ook deel 31 stond weer bol van de zo typische grappen. De 'minderheden' worden als stereotypen afge schilderd. De kwinkslagen zijn daardoor hard en confronterend. South Park wordt daardoor zowel gewaardeerd als verafschuwd. Het mag duidelijk zijn dat ik tot de eerste categorie behoor. Hoofd rolspelers Kyle, Kenny, Cartman en Stan houden er een speciaal soort levenswijze op na. Ze zijn ontevreden, ze schelden er op los, ze bezigen de standaard vooroordelen en zonder aanziens des per- soons geven ze hun ondubbelzinnige mening. Kyle is het onbegrepen Joodse jongetje, dat van huis uitzijn waar den meekrijgt, zonder dat hij zelfde rituelen begrijpt. (Eric) Cart man is dik en snoept dientengevolge aan een stuk door. Gemeen (of eerlijk) als kinderen zijn, wordt hij daar voortdurend (you fat ass!) op gewezen. Kenny's familie is straatarm en hij heeft daardoor nooit wat in te brengen. Hij vindt elke week op gruwelijke wijze de dood. Als het bloed weer eens in het rond spat, reageren zijn vriend jes immer hetzelfde. 'O my God, they killed Kenny. You bastards! Kenny is een paria, maar nog altijd een vriend. Ging het in begin alleen over het viertal, de bijfiguren hebben in de loop der tijd belangrijkere rollen gekregen. Chef heeft zich het meest ontwikkeld. De kok uit het schoolrestaurant is een grote neger, die - ja hoor daar is het stereotyp al weer - slechts geïnteresseerd is in seks en die alle vrouwen uit het dorp al in zijn bed heeft gehad. Chef heeft er ook voor gezorgd dat South Park buiten Canal+ om al enige populariteit geniet. Het liedje 'Chocolate salty balls' haalde de top40 en is de ultieme reclamespot voor de serie. De avonturen zijn bizar, de afloop elke week weer goed. South Park parodieert de willekeurige sitcom, waar wekelijks een boodschap in schuilgaat. Kyle, Kenny, Cartman en Stan laten aan het eind van de aflevering weten wat ze geleerd hebben. Niet dat het getekende vier tal zich stoort aan de opgedane kennis. In de volgende aflevering gaat het schelden en misbegrijpen gewoon weer verder. Canal+ begint vanaf morgen weer van voren af aan. Net5 start later dit jaar met South Park. De een zal het verafschuwen, de ander gaat Kyle, Kenny. Cartman en met open armen verwelkomen. Hoe het ook zij, South Park wordt het meest besproken tv-programma. WIL BUYS Overwegend droog Het houdt nog niet echt over dit weekeinde. Met een overwegend uit noordelijke richtingen waaiende wind tussen lagedrukgebieden boven de Alpen (weer pakken sneeuw) en het Oostzeegebied en een hoge- drukzone ten westen van de Britse eilanden wordt nog vrij koude lucht aangevoerd. Na een koude nacht stijgt de temperatuur vanmiddag tot omstreeks 12 graden. Het weerbeeld wordt tijdens de ochtenduren gekenmerkt door droog weer met geregeld zonneschijn. Vanmiddag neemt de kans op een enkele bui toe. De komende nacht verdwijnen de buien en daalt de temperatuur op enkele plaatsen tot aan het vriespunt met na bij het aardoppervlak kans op nachtvorst. Morgen waait de wind uit het noorden, later noorden tot noordwesten. De windsterkte is matig. De temperaturen bereiken in de middag geen hogere waarden dan omstreeks 9 graden maar het ziet er wel naar uit dat het op de meeste plaatsen tot ver in de middag droog blijft. De bui- enactivitert lijkt zich namelijk tot de zuidelijke helft van het land te be perken. Na het weekeinde wordt het weerbeeld in toenemende mate bepaald door een depressie ten noordwesten van de Britse eilanden. Afzwaai ers van dit lagedruksysteem veroorzaken periodiek regen. De meeste kou raakt na maandag uit de lucht. De stroming komt namelijk uit het westen. Gisterochtend veroorzaakte een depressie op de Noordzee enkele bui en in het noordelijk kustgebied en op Texel. In Oosterend werd on weer gerapporteerd. In onze regio was het droog met geregeld zonne schijn. Wel verschenen er tijdens de middag gaandeweg steeds meer stapelwolken aan het zwerk en wat opviel was dat de buien die elders in de lande vielen zich van zuidoost naar noordwest verplaatsten. Opmerkelijk veel neerslag is er de laatste dagen in het Alpengebied. In het Zwitserse Locarno viel in 36 uur tijd 175 mm en op de Santis ligt nu 7,85 meter sneeuw: een absoluut record. Door de zware sneeuwval is het lawinegevaar weer toegenomen. JAN VISSER De Royal Shakespeare Com pany heeft 165 Britse scholen met plannen voor een bezoek aan Shakespeares 'Midzomer- nachtsdroom' gewaarschuwd voor de expliciete seksscènes die op het toneel in Stratford- upon-Avon te zien zijn. Dat gebeurde nadat een do cent uit Coventry zich ge noodzaakt voelde met zijn leerlingen van tien en elf jaar inderhaast het theater te ver laten omdat de kinderen ge heel overstuur waren geraakt toen ze zagen hoe de elfenko ningin Titania de liefde be dreef met Bottom, als ezel ver momd. Leraar Stephen McGraw van een katholieke school uit Co ventry zei dat zijn uitstapje was veranderd in een nacht merrie. „De dag was een com plete ramp. Ik had het gevoel dat al mijn positieve verhalen over Shakespeare bij de voor bereiding helemaal voor niets waren." Na zijn klacht gaf de toneelgroep toe dat het stuk niet zo geschikt is voor kinde ren. McGraw kreeg het geld voor de kaartjes terug. DPA/AFP Veroordeeld wegens uitsteken tong Een Australiër is gisteren door het hooggerechtshof in de deel staat New South Wales wegens het uitsteken van zijn tong naar zijn buurman veroordeeld tot een boete van 450 gulden. De man, Garry Bayliss, werd in juni 1997 voor het eerst voor de overtreding veroordeeld. Vorig jaar verwierp een hogere recht bank het beroep dat hij had in gesteld omdat hij naar zijn zeg gen zijn tong helemaal niet had uitgestoken. Bayliss stapte daarop naar het hooggerechts hof, dat het hem ten laste geleg de feit eveneens bewezen acht- Een onschuldige man uit Wales is deze week op het nippertje ontsnapt aan een celstraf van twee jaar. De 32- jarige Alan Rashid, verdacht van bedreiging met de dood, kreeg van de jury in een rechtbank in Cardiff te horen dat hij schuldig werd bevon den. Althans, dat dachten hij en de rechter. Doordat ie mand in de rechtszaal hoest te op het moment van het uitspreken van het oordeel misten zij het cruciale 'niet' voor het 'schuldig'. De nietsvermoedende rechter Micheal Gibbon bedacht zich geen moment en veroordeel de Rashid tot twee jaar cel. De Welshman werd afge voerd en de jury zat er als versteend bij. De meeste jury leden veronderstelden dat de rechter de celstraf had opge legd voor mogelijke andere delicten en hielden hun mond. Een attenter jurylid ging enigszins verward toch verhaal halen bij een recht bankmedewerker. Na het afluisteren van een ge luidsband kon een dolgeluk kige Rashid alsnog zijn biezen pakken. Volgens het Britse dagblad The Times vrijdag kent het voorval in Cardiff geen precedent in de Britse rechtsgeschiedenis. MILLENNIA nog dagen Nog 259 dagen en hei nieuwe millennium bi aan. Reden voor deze om in een dagelijkse! terug te kijken op beb rijke gebeurtenissen! plaatsgrepen op corn ponderende data ind gelopen 100 jaar. Dezi week: 12 april 1961: Q garin eerste mens inr te; 13 april 1598: Edia Nantes uitgevaardigd april 1991: miljoenem uit Van Goghrnuseum april 1912: Titanic zini april 1889: Charlie Ch geboren; 17 april 1961 mislukte invasie Varfa baai. 17 APRIL 1961 'Cubanen! Ons land word zet gehouden Wij zijn aan onze vereerde strijda plicht de tiran van onzeb te verjagen. Cubaneri naar de overwinning!' Mi woorden laat anti-Castrol lose Miro Cardona 'zijn'l gen warmlopen voor deii in de Varkensbaai. Nadat Castro zichzelf in 1959 ta sident, partijleider en opj velhebber van het Cubaai ger heeft uitgeroepen, oni vluchten duizenden Cubi hun land. De meesten ves zich in buurland Amerika zij dromen van een teruj De Verenigde Staten opb beurt zien het communii regime in de eigen achtet liefst zo snel mogelijk wei trekken. De CIA recrutea daarom gretige jonge Cu! ballingen en stoomt heni Guatemala en Mexico kli voor de strijd. Op 17 april heeft de invasie plaats ini hia de Cochinos, de Varia baai. De 1400 soldaten va 'aanvalsbrigade 2506' sta het strand op in de vastei tuiging dat het Cubaansq zal opstaan om Castro ta brengen. Een misreken^ nen 72 uur zijn meer dan derd rebellen gedood. De zit gevangen of duikt ondi weken van intensief ondi delen betaalt de VS 53 ral dollar om alle krijgsgevat vrij te krijgen. Het fiascoi Varkensbaai is een feit. SACHA KESTER Buikdanseres Yonina: Het initiatief voor Kosovo is zo mooi, dat mag niet meer stoppen MENSELIJK Het lichaam van de vorig ja overleden countryzangeres MY WYNETTE is opgegraw een nader onderzoek naffi doodsoorzaak. De opgravin autopsie hadden plaats op zoek van weduwnaar Georgi chey, de vijfde echtgenoot' Wynette. Drie dochters vani zangeres hebben in verban haar dood een klacht van 5 joen dollar tegen hem inga De dochters beweren datW is overleden doordat haars haar te veel medicijnen vod schreef en te weinig lette» gezondheid. Zij verwijtenft dat hij heeft nagelaten met hulp in te roepen nadat de Wallis Marsh daar op hada drongen. Wynette, die 55j werd, had in haar leven vee zondheidsproblemen en gö te diverse medicijnen omN pijn te verlichten. Drie van' vier dochters denken dat ze ger geleefd zou hebben als hoorlijke medische verzo# had gehad. Richey trof Wynette op 6a; 1998 dood aan in hun worj Nashville. Hij liet Marsh uit1 burgh komen om de overlijl akte op te stellen, waariij doodsoorzaak een bloedstj de longen vermeldde. De ia ten van de autopsie zullene vier tot zes weken bekendij Tammy Wynette. archieffoto Freek de Jonge geeft het verkeerde voorbeeld. Natuurlijk was het mooi dat hij een succesvol benefietconcert voor de kinderen van Kosovo regelde. Maar in zijn dagelijkse column in Het Parool schrijft de cabaretier dat hij zijn buik al weer vol heeft van acties en er geen zin in heeft „welke kar dan ook te trekken." Zo'n houding stuit Yonina, bekend buikdanseres en motiva tiespreekster, tegen de borst. „Zou het niet fan- tas-tisch zijn als we niet alleen betrokken zijn in tijden van nood. Maar dat we dit positieve gevoel van elkaar helpen, vasthouden. Deze vlam van menselijheid en spirit die nu naar bo ven komt, moet voor altijd blijven branden." De boodschap van de Ameri kaanse van Libanese afkomst is duidelijk: Nederland moet niet meer alleen reageren als er ten bate van een rampgebied avondvullende acties op tv, zo als donderdagavond ten bate van Kosovo, of gironummers op het netvlies verschijnen. „Donaties zijn natuurlijk goed. Maar iedereen is in tijden van een vreselijke ramp als nu in Kosovo, zö betrokken. Plotse ling heeft iedereen meer ener gie. Allerlei ideeën borrelen op. Je ziet steeds meer acties van personen op gang komen. Dan denk ik: Dit moeten we vast houden. Dit laat zien wat zo fijn is aan mensen. Daar zou geen tragedie voor nodig moeten zijn." Zelf treedt ze aanstaande maandag belangeloos op met een 'buikdans-magic-show' in Alfred's Diner in Alphen aan den Rijn. Daar kunnen tachtig personen van een viergangen- menu genieten voor honderd vijftig gulden per couvert -re- serveringen zijn mogelijk op te lefoonnummer 0172-425757. Diverse artiesten, zoals Donna Lynton, laten zich daar koste loos van hun beste kant zien. En al het geld gaat naar giro nummer 555, voor de gevluchte Kosovaren. „Dat mensen be zwaar hebben om zo uitgebreid te eten om hongerende mensen te helpen, dat vind ik zo calvi nistisch. Sommige mensen vin den geld vies. Je kunt ook ple zier hebben en meteen een goede daad verrichten. Mis schien dat de eters, personen of bedrijven, meer storten. Of zelf initiatieven gaan bedenken." Yonina wil na maandag nog veel meer doen. „Je merkt tij dens deze acties dat iedereen iets kan en wil doen. Al is het alleen al geld overmaken. Dat is belangrijk. Je kunt zaken veran deren. Na Kosovo moeten we dat blijven voortzetten, blijven vechten tegen discriminatie, geweld op straat: al die dingen die onacceptabel zijn. Als we niet alleen ten tijde van wereld crisis helpen, worden we één familie. Die menselijkheid die naar boven komt, dat is zo mooi. Nederland heeft deze da gen zo'n groot hart." Dat juist deze miss Feelgood de oproep doet, is niet vreemd als haar c.v. tegen het licht wordt gehouden. Onder het mom van 'als je maar wil, dan kan je alles' werd Yonina internationaal ver maard om het buikdansen, dat ze onder de knie kreeg in de New Yorkse school waar de tv- serie Fame vandaan kwam. Naast tv-optredens en toernees door Amenka en Azië geeft ze 'oriëntaalse dans-magic-illusie- shows' tijdens personeelsfees ten. Daarnaast brengt Yonina. ook afgestudeerd wiskundige en psychologe, haar levenskennis over als motivatiespreekster ('Men noemt mij de vrouwelijke Emile Ratelband') met een 'Mind-Body Power'-program- ma waarin 'zelfmotivering, teambuilding en de magie van lichaamstaal centraal staan.' Vastgeroeste medewerkers van bijvoorbeeld KLM en Heineken komen helemaal los als Yonina langskomt. 'Laat die bierbuik maar rollen, heren.' Zelf bruist Yonina van de idee- en om de 'vlam van menselijk heid' aan te wakkeren. Zo zou zij graag het 'Angel-network' van de Amerikaanse tv-per- soonlijkheid Oprah Winfrey over laten waaien. Winfrey roept in haar talkshow kijkers op allerlei liefdadigheidsprojec ten op te zetten voor minder bedeelden. Dagelijks verschij- Yonina: „Het zit in ons allemaal, die vlam." foto dennis libero nen Amerikanen in haar show die garages vol kleren voor dak lozen hebben verzameld of an dere liefdadigheid. „Ik doe iets voor jou, jij weer iets voor mij." De Angel-actie is een enorm succes in de VS. Yonina: „Noem 't hier een Vlam-net- werk, bijvoorbeeld. IGeine idee- en worden groot. Als eenieder maar denkt: Wat kan ik voor een ander doen? Mensen die niet alleen geld willen geven, maar ook tijd en energie kun nen bijvoorbeeld met mij brainstormen. Zo kunnen we iets opzetten. We kunnen bou wen op eikaars talenten. Zet mijn telefoonnummer en e- mail er maar bij." Yonina: „Mensen, jongeren, verpesten nu zoveel energie. In discotheken en zo. Dat is jam mer. Als mensen geld storten op gironummer 555 dan den ken ze mee, voelen ze mee. Maar het hoeft daarmee niet af gelopen te zijn. We hebben de mogelijkheid om te geven. Daarbij moet je al je talenten gebruiken. Al deze initiatieven voor Kosovo zijn zo mooi. Dat mag niet meer stoppen. Het zit in ons allemaal. It's there. Die vlam!" En ze knipt enthousiast met haar vingers om zich heen. DIMITRI WALBEEK» Yonina is te bereiken op Yonina@iname.com of 020-6.79.83.98. maar de vraag of ik het woord tot hem had durven richten. Ik kan zo twee mensen noemen die ik ook graag van mijn bewondering had blijk gegeven. Ik heb beiden ontmoet, eentje zelfs twee keer, maar geen woord van respect kwam over mijn lippen. Hun namen: Ko van Dijk en Simon Carmiggelt. Van Dijk zag ik voor het eerst spelen toen ik elf jaar was. Ik vond hem de beste acteur die ik ooit gezien had, dat vind ik nog steeds trou wens, en ik besloot meteen om ook acteur te worden. Twintig jaar later, ik was al een aantal jaren aan het toneel, zag ik hem voor het eerst in burger. Ik repeteerde in Frascati en op een ochtend zat hij daar in de foyer. Ik ging in zijn buurt staan. Na een minuut had ik voldoende moed bij elkaar geschraapt om hem aan te spreken: „Wilt u misschien een kopje koffie, meneer van Dijk?" Hij antiuoordde: „Graag jongeman.Er viel een lange stilte. Juist wilde ik zeggen wie ik was en dat ik hem de beste van allemaal vond toen ik werd weggeroepen. Ik vluchtte de foyer uit. Ik maakte mezelf wijs dat ik hem nog vaak genoeg zou zien maar het is helaas bij die ene keer gebleven. Met het werk van Carmiggelt maakte ik ook vroeg kennis, natuurlijk via zijn bundeltjes. Daar droeg ik als middelbare scholier uit voor op bruiloften en partijen. Soms veranderde ik namen en situaties een beetje zodat het leek of ik die stukjes zelfbedacht had. Beter goed gesto len dan slecht verzonnen. Daar verdiende ik als jonge jongen een aardige cent mee. Later, zo nam ik me voor, zou ik dat allemaal keurig op biechten aan de oude meester. Die gelegenheid kreeg ik toen ik zón twintig jaar geleden in een omroepkantine aan hem werd voorgesteld. Maar ja, er waren een hoop andere mensen bij en het leek me niet het moment vooreen biecht. Laf natuurlijk. Twee weken later zag ik hem weer. Dit keer op het Museumplein waar hij met een orgelman stond te praten. Hij herkende me zelfs en zei me vriendelijk goededag. Toen had ik hem toch makkelijk kunnen vertellen dat ik als kind met zijn veren had gepronkt. Maar ik hoorde mezelf zeggen: „Mooi weer niet waar. Ik deed wat in het mansbakje van de or geldraaier en ik liep door. „Wilt u misschien een kopje koffie"en „Mooi weer nietwaar", u merkt wel dat ik aan conver satie geen gebrek heb als ik de groten der aarde ontmoet. Dus wat zou ik nou helemaal tegen Karei van het Reve gezegd hebben? Daar kan ik beter niet over nadenken. Ljjfen laf De afgelopen weken herlees ik het werk van de onlangs gestorven Karei van het Reve. Ik heb grote bewondering voor zijn columns. Sommige zijn trouwens zo lang dat je ze artikelen of essays moet noemen. Of zelfs romans. Ik had me al langge leden voorgenomen om Van het Reve eens een briefje te schrijven om mijn respect te betuigen. Maar dat kwam er natuurlijk nooit van want ik ben niet erg attent. Ik troostte me met de ge dachte dat ik de geleerde Karei ook mondeling kon complimente ren als de gelegenheid zich voor zou doen. Allemaal onzin natuur lijk. Ik had hem nog nooit ontmoet en de kans dat zoiets ooit zou ge beuren was minimaal. Van hel Re ve was schrijver en hoogleraar in de Russische taal en letterkunde. En in die kringen verkeer ik niet. Maar ja, als je te belazerd bent om een aardig briefje te schrijven dan heb je veel technieken bij de hand om het gewe ten te sussen. Trouwens als ik professor Van het Re ve wel ooit ontmoet had, is het nog JOOST PRINSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2