Ruim een miljoen voor opknappen Zegerplas Jieuwe stromingen welkom bij Oude Rijnstromen Buurgemeenten dragen bij aan rijksweg 11 Rijn Veenstreek erslaafden krijgen nog n kans na rooftocht VV Alphen ontvangt vraagde subsidie niet Les Kompas-leerlingen in jeugdhonk van voetbalclub Groene Hart krijgt vier Landwinkels op boerderij IfRDAG 17 APRIL 1999 hac/alphen Alphenaren (19 en 23) en gisteren van de Haagse [bank de kans gekregen om af te kicken voor ze be dillen worden in verband jen hele reeks delicten die jpen najaar pleegden. Zo erop 17 oktober een roof- door Alphen plaats, nadat 9-jarige een krat bier, een pisang Ambon, een halve ium en een lijntje cocaine binnen had gewerkt. Sa- gingen ze om vier 's is naar het clubhuis van bib Zegersloot om daar in te gooien, de tv te elen en flessen drank mee anen. Daarna gingen de [van een geparkeerde au- waaruit een jas en papie- verdwenen. Die spullen jn weggegooid. De 19-ja- ?rnielde ook nog twee rui- ian een heistelling van het jjfvan zijn vader. Met een rtn marktplaats gestolen ijzer ramde hij de deurruit boekhandel Haasbeek in. pvallendste diefstal was die van behaatjes en panty's uit de lingeriewinkel Dessous. Die verloor hij onderweg waardoor de politie zijn spoor kon volgen als ware de dader Klein Duim pje. De 19-jarige zou in Wad- dinxveen ook nog een fietser hebben afgeperst na een bot sing met verdachtes scooter. De 19-jarige zou daar met een mes hebben gedreigd om het slacht offer ertoe te bewegen diens portemonnee af te staan 'om voor de schade te dokken'. De 19-jarige is zwaar alco holverslaafd en ook drugsver slaafd. Hij wordt straks in een speciaal psychiatrisch centrum geobserveerd omdat hij moge lijk ook een geestelijke afwijking heeft. Daarna zal hij worden opgenomen in een afkickkli- niek. Ook de 23-jarige mede- verdache krijgt de kans om af te kicken van zijn verslaving. Rechtbankpresident mr. S. Donker waarschuwde het stel de kans met beide handen te grijpen; Want, stel dat het niet zou lukken, dan denk ik aan een zware straf...." (Ophense VW heeft nog haar financiën niet op Dat betekent dat de toe- norganisatie niet de subsi- ran 155.000 gulden krijgt, zl| de gemeente had ge- pL Maar omdat het bureau belangrijke taak heeft voor gio is de gemeente bereid net als vorig jaar, 60.000 neer te tellen. Als de nog een hoger bedrag - moet ze met een goed Tmnmerd activiteitenplan een brief aan de VW jft de gemeente, dat de raag geen overzicht geeft de geplande activiteiten de komende jaren en geen ijking bevat met de be- ïn van de afgelopen ir. e maand werd bekend WV nog steeds zit te üen op 20.000 gulden rest- idie van 1997 en 1998. In brieven en enkele ge len heeft de gemeente de gemaand inzicht te geven resultaten, een accoun- rerklaring te overleggen en bpende schuld aan de g Landelijke Geschen- te verklaren. Ook met nerkingen heeft de VW aanvraag onvoldoende ung gehouden, subsidie voor 1999 wordt danks binnenkort uitge- Dat wil zeggen, 50.000 n daarvan. De resterende gulden komt pas als de ining en accountants- iring van dit jaar door de ente zijn goedgekeurd. Vóór 15 juli moet er boven dien een activiteitenplan klaar zijn, waarin staat voor welke ac tiviteiten de VW de subsidie gaat gebruiken. Een aanvraag zonder specifieke plannen en doelen is niet meer voldoende. Dat geldt sinds dit jaar overi gens voor alle subsidie-aanvra gen. Wethouder H. Groen in 't Wout praat binnenkort met de andere Rijnstreekgemeenten. Wellicht willen zij ook een bij drage aan de VW leveren. VW- bestuurslid Van Zijts hoopt dat de Rijnstreekgemeenten daar toe overgaan. De vereniging be perkt zich immers niet tot Al phen aan den Rijn. Een deel van de extra subsidie die is aan gevraagd was bestemd voor re gionale activiteiten. De rest van het bedrag zou worden ge bruikt voor nieuwe promotie activiteiten en extra arrange menten. Van Zijts betreurt het, dat de extra subsidie is afgewezen. Toch gelooft hij dat er een mo gelijkheid is om het geld alsnog te krijgen, door achteraf een te gemoetkoming te vragen voor de extra activiteiten. De VW is van plan voor de volgende jaren weer hetzelfde bedrag te vra gen. Dat de VW tot nu toe on voldoende inzicht verschafte in haar boekhouding en activitei tenplan is volgens Van Zijts niet geheel aan de vereniging te wij ten. „Deze procedure moesten wij dit jaar voor het eerst door lopen, en dan kost het wat tijd voordat we dat rond hebben. Bovendien hadden we specifi- catie's van derden nodig en dan duurt het allemaal nog langer." Lege bedden Hooge Burch zijn Kamerlid een doom in het oog den haag/zwammerdam hans jacobs Het Tweede Kamerlid Dan- kers (CDA) heeft staatssecre taris Vliegenthart (volksge zondheid) opnieuw vragen gesteld over de leegstaande bedden bij het centrum voor zwakzinnigenzorg De Hooge Burch in Zwammerdam. Dankers vindt dat Vliegen thart niet moet treuzelen en De Hooge Burch toestem ming moet geven in het ver volg ook 'sterk gedragsge stoorde licht verstandelijke gehandicapten' op te van gen. Eerder had de staatsse cretaris op vragen van het Kamerlid geantwoord pas in de loop van het jaar een be slissing te willen nemen. De Hooge Burch verwacht dat er aan het einde van dit jaar om allerlei redenen zo n 115 plaatsen vrij zijn. De in stelling wil die ruimte op nieuw benutten en heeft het ministerie daartoe in 1996 al voorstellen gedaan. Zowel de provincie Zuid-Holland als de Gezondheidsinspectie schaarde zich achter de plannen, maar het College voor ziekenhuisvoorzienin gen geeft geen toestemming zo lang er geen landelijk be leidsplan in de vorm van meerjarenafspraken is. Dan kers vindt dit allemaal te lang duren. „Het is niet effi ciënt dat zo veel bedden leeg staan", aldus het Kamerlid, die de staatssecretaris nog eens herinnert aan de lange wachtlijsten. ter aar/regio marieta kroft Buurgemeenten van Alphen aan den Rijn dragen ook bij aan de aanleg van Rijksweg 11 tussen Al phen en Bodegraven. Het gemeentebestuur van Ter Aar stelt voor om 2 gulden per inwoner op ta fel te leggen, dat wil zeggen in totaal 18.400 gul den. De gemeenten Nieuwkoop en Jacobswoude denken aan respectievelijk twee en een gulden per inwoner. Eerder stelde Alphen drie miljoen beschikbaar voor het laatste stukje rijksweg 11 en heeft Bode graven het voornemen een miljoen bij te dragen. Ook het bedrijfsleven heeft voor een miljoen in de buidel getast. Als gevolg van deze bijdragen kan de aanleg van Rijksweg 11 waarschijnlijk in 2000 al beginnen en in 2002 of 2003 in gebruik worden genomen. Zonder de voorfinanciering was die ingebruikname zeker tien jaar later. Burgemeester en wethouders van Ter Aar mer ken in hun voorstel aan de raad op dat ook om liggende gemeenten gebaat zijn met een versnel de aanleg. „Het versneld realiseren van deze weg draagt bij aan de verkeersveiligheid, het terug dringen van het sluipverkeer en zal minder on derhoud aan het wegdek tot gevolg hebben." Het college zegt daarom in het regionale samenwer kingsverband het voortouw te hebben genomen om een bijdrage 'als gebaar naar de gemeenten Bodegraven en Alphen' beschikbaar te stellen. Overigens betaalt de gemeente Rijnwoude, die ook in het samenwerkingsverband Rijnstreekbe- raad is vertegenwoordigd, niet mee. „Wij weten niets van dit initiatief', meldt een woordvoerster. Wethouder H. Groen in 't Wout van Alphen aan den Rijn is erg blij met de steun van onder andere Ter Aar. „Wij hebben de regiogemeenten serieus gevraagd ernaar te kijken. De weg heeft immers een regionaal belang", laat hij via een woordvoerder weten. „Ik hoop dat andere ge meenten volgen." De commissie algemene en bestuurlijke zaken van Ter Aar bespreekt de ei gen bijdrage donderdagavond. iterschapsbestuur hangt als los zand aan elkaar' De leerlingen van groep 3 van basisschool Het Kompas voelen zich op hun gemak in de voetbalkantine. alphen aan den run Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn willen ruim 1.1 miljoen gulden besteden aan een op knapbeurt van het recreatiegebied Zegersloot. Met dit geld willen zij onder andere de tegels van het pad rond om de zandwinplas vervangen door asfalt en de overige paden verbeteren. De face-lift van de Zegersloot moet de recreatie in het gebied bevorderen. wegen in de omgeving aanpak ken. Zo is het de bedoeling dat de Olympiaweg wordt geasfal teerd en de Verlengde Aarkade tussen Sportlaan en Oranje Nassausingel wordt hersteld. Het parkeerterrein van voetbal vereniging ARC wordt eveneens verbeterd. Voor de speeltoestellen rond om de plas staat een groot scheepse renovatie op stapel. Een net zo'n grondige aanpak staan de bomen, struiken en planten rondom de zandwin- marun kramp Het college vindt dat het gebied dient te worden opgeknapt nu er steeds meer recreatieprojec ten zoals een zandstrand en een Teleskibaan, worden gerea liseerd. Als particulieren daar geld in steken moet het gebied er in zijn totaal netjes en goed onderhouden uit zien, meent het college. Naast de wandel- en fietspa den wil het college ook andere plas te wachten. De^e worden nagelopen en waar nodig ge snoeid en gerooid. Zieke bo men en struiken worden ver vangen door gezonde. Aan de afwerking van de oevers wordt ruim 2 ton van het bedrag be steed. Mogelijk gaat de gemeente ook een dam aanleggen in de uitloper van de plas bij de wa terzuivering. De uitloper is ja ren geleden ooit eens aange legd als begin van de omlegging voor de beroepsvaart. De uitlo per is echter nooit langer ge worden dan enkele honderd meters. Het plan om de vaar route om te leggen en zodoen de de Oude Rijn in het centrum te ontzien, is in de loop der ja ren afgeketst. De kade van de inham verkeert echter in slech te staat. De gemeente onder zoekt momenteel of zij de kade moet opknappen of dat zij een dam kan aanleggen die de wan delaars een kortere route rond om de plas verschaft en een verdere verslechtering van de kade voorkomt. Ook houdt de gemeente nog een slag om de arm bij de werk zaamheden aan de zuidzijde van de plas. Mocht het plan van projectontwikkelaar H. Krol doorgaan om daar een passan tenhaven te maken, past de ge meente de geplande opknap beurt op dat stuk grond aan. Momenteel is echter nog niet duidelijk of Krol toestemming krijgt om het zogenoemde Boathouse te realiseren. De gemeenteraad besluit 29 april of hij akkoord gaat met het plan van burgemeester en wet houders. ter aar tim brouwer de koning De leerlingen van de afgebran de basisschool Het Kompas krijgen weer les. Gisteren pak ten de groepen 3, 4 en 5 in het jeugdhonk van voetbalvereni ging TAW met behulp van leer krachten en ouders hun boeken en andere schoolbenodigdhe- den uit. De groepen 1 en 2 zijn tijdelijk ondergebracht bij de peuterspeelzaal in de Mijs straat. De groepen 6, 7 en 8 gaan sinds donderdag dagelijks met de bus naar de rooms-ka- tholieke basisschool Aeresteijn in Langeraar. Wethouder J. Bom benadrukt dat de maatregelen alleen voor de maand april gelden. Na de meivakantie moet er een ande re oplossing voor de Kompas leerlingen zijn. „Die bedenken wij in samenspraak met het on derwijzend personeel", zegt Bom. „Dat kent de knelpunten het best. Zij hebben nog twee weken de tijd om een plan van actie te maken. Want ik kan me voorstellen dat TAW het jeugd honk weer wil gebruiken. Ik ben overigens blij met de me dewerking van de voetbalver eniging." Om de problemen van Het Kompas te helpen oplossen, heeft Bom de externe ambte naar S. Mensinga toegevoegd aan zijn onderwijsstaf. Ook ad junct-directeur M. Beenhakker heeft tijdelijk haar intrek geno men in het gemeentehuis. Mensinga moet zich tevens be zighouden met de bouwplan nen voor de peuterspeelzaal en het kinderdagverblijf naast Het Kompas, die door de brand van afgelopen dinsdag in de war zijn gestuurd. De geplande da tum van oplevering, 1 augustus, is onhaalbaar. Bom: „Het ging aanvankelijk over herbouw en aanbouw, maar nu ook over opbouw. De zaak is er ingewik kelder, maar ook interessanter op geworden." Over de oorzaak van de brand, die dinsdag in alle vroegte woedde, is nog niets bekend. marun kramp Het Groene Hart krijgt vier Landwinkels die streekeigen producten gaan verkopen. Op 1 mei worden de vlaggen met het Groene Hartlogo gehesen en gaan de deuren van de vier zaken open. De Landwinkels verkopen uitsluitend produc ten die op een dier- en milieu vriendelijke wijze bereid zijn in het Groene Hart. De bedoeling van de Land winkels is om de al bestaande streekeigen producten als boerenkaas, veenweideham en natuurzuiver vruchtensap een 'herkenbaarder gezicht' te geven, legt C. de Geus van de landbouworganisatie WLTO uit. „Het moet duidelijk zicht baar zijn waar mensen streek eigen producten kunnen ko pen. Daarbij gaan de vier be drijven gezamenlijk inkopen en reclame maken." De boerenbedrijven die een Landwinkel krijgen zijn Land- lust aan de Gnephoek in Al phen aan den Rijn, Castelijn aan de Pastoor van der Plaat straat in Rijpwetering, Vein der Horst in De Hoef en Doruval in Montfoort. Alle vier hebben ze al een winkel voor zuivel producten. Op 1 mei zijn de boerderijen de gehele dag open voor publiek en bezoe kers kunnen meedoen aan di verse proeverijen. De Geus hoopt dat het niet bij vier Landwinkels blijft. „Maar we stellen wel strenge eisen aan de deelnemers. Zo letten wij op de ligging van het bedrijf, want het moet wel een karakteristieke boederij zijn op een voor het Groene Hart kenmerkende plek. Ook moe ten ze natuurzuivere produc ten verkopen en uiteraard vol doen aan strenge hygiëne-ei- sen." Naast appel- en peren- sap, boerenkazen en hammen verwacht De Geus binnenkort nog twee producten te intro duceren met het Groene Hart- keurmerk. De boeren werken aan een kwark en een geiten kaas die voldoen aan de eisen van het keurmerk. wade» öuwer de koning Schouffoer heeft er een hard hoofd in. ïnin zijn campagne voor de water- psverkiezingen slaat de twijfel toe bij de maar. Als kandidaat voor het waterschap tode Rijnstromen dreigt hij ten onder te 'aan het succes van zijn eigen groene iig. „Er zijn in mijn categorie heel wat ae kandidaten. Het kan best zijn dat een ivervvant uit Voorschoten meer stemmen imelt dan ik." toschapskandidaten zijn, groen of niet, lelijk op zichzelf aangewezen. De 31 anders van De Oude Rijnstromen (een d tussen Nieuwkoop, Hillegom en Leid- Jdam, met als standplaats Leiderdorp) öigeen band met een partij. Schouffoer naar één van de tien plaatsen in de ca fe gebouwd, dat wil zeggen kandidaten fen eigen huis. „Maar niet alle 'gebouw en groenen", haast Schouffoer zich te ft „Dat etiket geldt alleen voor de kan- fcndie uit de natuur- en milieuorganisa- foortkomen. Ook bij de categorieën on- mvden (landeigenaren, eveneens goed '"en zetels) en ingezetenen (ook tien ze- foor alle bewoners van achttien jaar en 'i met en zonder huis- of grondbezit) groenen opduiken." ehouder Jan van der Poel uit Oud Ade fcouvvd) noemt zichzelf geen groene. Hij 'iet als veel collega's wel oog voor de maar hij moet daarnaast op het land wood verdienen. „Als het waterpeil stijgt, f de kans dat mijn land blank komt te legt hij uit. Dus pleit hij liever voor tog dan voor een hoog waterpeil. Dis- jj* met Schouffoer, die een hoger water- toer acht voor behoud van het Holland- jlerlandschap, gaat hij niet uit de weg. «r Poel pleit bijvoorbeeld onder voor.- ;n voor slootdemping, die het werk hem en zijn collega's gemakkelijker 1 Schouffoer stelt daar tegenover dat el- toieter sloot die je dempt twee kilome- r°°ie slootkant kost: aan elke kant van de maar tegenwoordig is de aanwijzing van heemraden door het waterschapsbestuur een spannende aangelegenheid. Op politici die het waterschap er naast een andere openbare functie even bijdoen, zit de nestor niet te wachten. „Het komt helaas voor dat zulke personen bij waterschapsvergaderingen re gelmatig verstek laten gaan." Van Wieringen is daarom blij dat de water schappen voor steeds meer groeperingen toe gankelijk worden. Vroeger maakten voorna melijk boeren de dienst uit. Zij wisten en we ten als geen ander hoe belangrijk het water beheer is. Van der Poel kreeg het als zoon van een waterschapsbestuurder (hoofdingeland) met de paplepel ingegoten. Voorgedragen door de Westelijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie weet hij zich vrijwel verzekerd van een plaats in het bestuur. Ook hij ziet de redelijk heid in van de aanwezigheid van andere be langhebbenden. „Wij boeren kunnen de steeds hogere waterschapslasten niet meer ophoesten. En als anderen meebetalen, mo gen zij ook meebeslissen." „De man in de straat moet weten wat er aan de hand is, niet alleen op het platteland, maar ook in de gemeenten als Leiden en Leiderdorp", vindt de 'groene' kandidaat voor het waterschapsbestuur De Oude Rijnstromen Hans Schouffoer (links). Ook Theo van Wieringen (midden) en Jan van der Poel zijn in de race voor het bestuur. foto hielco kuipers sloot een kilometer." ringen van het waterschap ook vaak aan toe. Wieringen kritisch. „Zo'n waterschapsbe- Uiteindelijk worden zij het in het huis van Onder leiding van de dijkgraaf proberen de 31 stuur hangt als los zand aan elkaar. waterschapsbestuurder Theo van Wieringen bestuurders, van wie er zes heemraad (zeg Om de krachten te bundelen acht Van Wie- in Hoogmade wel eens. Zo gaat het er, verze- maar wethouders) zijn, tot elkaar te komen, ringen het van belang dat het waterschap kert de 71-jarige kandidaat voor de categorie „Maar het is voor een eenling moeilijk om de goede en betrokken heemraden kiest. Vroe- ingezetenen, op algemene bestuursvergade- hele vergadering mee te krijgen", zegt Van ger, vertelt hij, was dat een uitgemaakte zaak, Peperduur Rest de vraag waarom de waterschappen, die onder de provincie vallen, zo nodig een pe perdure verkiezingscampagne willen. In sa menwerking met Hoogheemraadschap Rijn land verzendt De Oude Rijnstromen postpak ketten van 118 gram per stuk. Van der Poel ziet het nut er niet zo van in, maar staat daar in alleen. Schouffoer is blij dat het aloude wa terschap op moderne wijze verkiezingen, in clusief telefonisch stemmen, organiseert. „De man in de straat moet weten wat er aan de hand is, niet alleen op het platteland maar ook in gemeenten als Leiden en Leiderdorp." Van Wieringen hamert ook op grotere be trokkenheid van de kiezers, die sinds de over stromingen van de laatste jaren maar al te goed weten hoe belangrijk goed waterbeheer is. Hij verwacht door de moderne manier van stemmen een hogere opkomst dan vier jaar geleden. Van der Poel valt hem bij. „Bij mij om de hoek in Rijpwetering weet ik zelfs ze ker dat de opkomst goed is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27