guiten Oegstgeest weinig teun voor 'mail'-plannen Stop-reactiebrengt crimineeltjes op het rechte spoor mHfrdBiStadsliaiilf Regio De Gouwe mag niet te veel lawaai maken Juffermans in het zonnetje gezet Harde werker met gevoel voor humor [ERDAG 17 APRIL 1999 973 ri jc sector inschakelen bij eDvang migranten Oegstgeest' het woningbouwvereniging renlust en Stichting Leidse jentenhuisvesting (SLS) niet jaarlijks dertig 'nieuwko- in de gemeente Oegst- 5t te huisvesten, moet de ge- 7Br: fnte zelf woningen huren in vrije sector. Dat vindt P. Oli- t voorzitter van woning- iwereniging Buitenlust, die Oegstgeest heeft afgespro- jaarlijks 23 migranten te ivesten. Oegstgeest moet het rijk jaarlijks dertig Wi [htelingen met een verblijfs- N junning huisvesten, maar 116 «ft hierin een achterstand. en Nog 33 Antillianen, Arubanen en zogeheten 'gezinsherenigers' moeten een huis krijgen. Vol gens Olivier is er een achter stand omdat de meeste migran ten alleenstaanden zijn. Het aantal beschikbare, goedkope woningen voor deze doelgroep is beperkt. „We moeten probe ren een evenwicht te vinden tussen het aantal alleenstaan den en mensen in samenle vingsverbanden. In een bestand van zestig zeventig woningen die in aanmerking komen, ko men er telkens maar een paar vrij. Als we dan voornamelijk alleenstaanden moeten huis vesten, komt de gemeente niet snel aan de dertig mensen." Bureau Halt begint met nieuw project tegen criminaliteit onder jonge kinderen leiden/regio annet van aarsen marijn kramp Zo'n tweehonderd keer per jaar ko men jonge kinderen in de politieregio Hollands Midden in aanraking met de politie. Ondanks dat lage aantal begint bureau Halt met een speciaal project ter bestrijding van jeugdcriminaliteit. Stop-reactie heet het project dat is be doeld voor jonge kinderen die zich schuldig maken aan winkeldiefstal, mishandeling, vernieling of andere strafbare feiten. Deze kinderen vallen niet onder het strafrecht. Voor deelna me aan het Halt-project moeten ou ders toestemming geven. Het project wordt als experiment in gevoerd, voor de duur van een jaar. Het staat daarom nog niet vast welke middelen Halt gaat gebruiken om de kinderen weer op het rechte spoor te krijgen. „Je moet denken aan educa tieve maatregelen", zegt A. van Hees van Halt Nederland. „Je kunt kinderen laten kijken naar een video over het hoe en waarom van regels. En als ze iets uit bijvoorbeeld een winkel heb ben gestolen, kan het zo zijn dat ze hun excuses moeten aanbieden aan de winkelier. Het komend jaar is bedoeld om ervaringen op te doen." Van Hees verklaart de toegenomen belangstelling voor jonge kinderen vanuit de conclusies die de landelijke commissie Montfrans een paar jaar geleden trok over jeugdcriminaliteit. „We raken er steeds meer van bewust dat je het beste zo vroeg mogelijk kunt reageren op delictgedrag, op een pe dagogische manier. Een kind dat op zijn achtste veel winkeldiefstallen pleegt, heeft een paar jaar later al een hele carrière achter de rug. Dan wordt het veel moeilijker om nog bij te stu ren. Het is niet duidelijk overigens, of de groep kinderen met delictgedrag groter wordt. Er zijn weinig gegevens. Een paar onderzoeken concluderen echter voorzichtig dat de groep niet bijster groot is en bovendien niet sterk groeit." Halt Zuid-Holland Noord heeft vóór 1 mei overleg met politie, openbaar ministerie en de raad van de kinderbe scherming. De afdeling h'eeft de wens om nog dit jaar te beginnen met Stop reactie. Maar het project moet nog worden opgezet. In andere delen van Nederland begint Bureau op 1 mei mei met het project. Hollands Midden is twee jaar gele den al wel begonnen met het scholen project Doe effe Normaal, politiemede werkers adopteerden daarvoor een school per gemeente en gaven er les aan de groepen zeven en acht. On langs besloot de politie dit project uit te breiden. Dat gebeurt onder meer in het politiedistrict Rijn en Braassem (Alkemade, Jacobswoude, Rijnwoude, Leiderdorp en Zoeterwoude). „We gaan nu in elke gemeente nog een school adopteren", meldt politiè-' voorlichter H. Boeser. „Het succes is natuurlijk moeilijk te meten. Maar .de betrokkenen zijn enthousiast over de lessen. De scholieren vinden het leuk en de agenten doen het met veel ple zier. Ook de directie en de leraren vin den het project waardevol. Voor ons is dit voldoende reden om het aantal scholen uit te breiden. De maandelijkse lessen gaan onder meer over vandalisme, agressie, pik ken en het verkeer. De politie levert de 'leraren'. De gemeente bepaalt ïri' overleg met de basisscholen weg school in aanmerking komt voor her project. ikunt de grond maar één keer gebruiken, en die hebben we nodig voor bioscience' iten Oegstgeest is er nog weinig steun voor het idee GG i een groot vrijetijdscentrum, een zogenoemde mail, het bedrijventerrein Rijnfront te bouwen. Leiden is •jen zo'n leisurecenter omdat na regionaal overleg is 42 ozen voor uitbreiding van het biosciencepark aan de jere kant van de A44. De provincie vindt het idee niet isen tussen gemengde bedrijvigheid. De Kamer van jphandel Rijnland ziet wel voordelen voor het toeris- maar benadrukt dat er ook een 'stevig tekort' is aan rijventerrein in de Leidse regio. Leeuwenhoek. Van Rij vindt dat het biosci encepark internationale allure moet krijgen. „Als hier meerde re Amerikaanse wetenschap pers naar toe komen, krijgt het meerwaarde. Clustering is altijd goed. Een leisurecenter hoort niet bij bioscience. Zo'n cen trum trekt veel mensen aan en het lijkt me niet handig om het het aan de Leidse vvethou- T. van Rij ligt, komt er geen m het Oegstgeestse gebied *|en de Dr. Tjalmaweg. „Een recenter naast een biosci- k9: epark, dat bijt elkaar." Het aanscentrum is gepland int ;i een Oegstgeestste uidoop het Leidse biosciencepark gebied daarvoor nu zo bereik baar te maken. Je moet altijd kiezen in het leven. Je kunt de grond maar één keer gebruiken. We hebben die grond echt no dig voor bioscience. Helemaal." De provincie reageert voor zichtig op het idee voor een vrijetijdscentrum. „Het is in ie der geval de bedoeling dat er in Rijnfront bioscience en ge mengde bedrijvigheid komt. We kennen de plannen die Oegst geest voor Rijnfront heeft nog niet, maar op het eerste gezicht passen dit soort zaken daar niet direct in", zegt een woordvoer der. Secretaris van de Kamer van Koophandel C. Broeksma heeft gemengde gevoelens over het idee maar ziet een leisurecenter wel zitten. „Aan de ene kant zeg ik: geef niet te veel vierkante meters uit aan detailhandel of een leisurecenter en hou ruim te over voor bioscience, aan de andere kant is een leisurecenter op zich een prima aanvulling voor het toerisme. Het is een goede slechtweer-voorziening. En wel op een plek die goed be reikbaar is met de autosnelweg en in de toekomst met een transferium." „Per saldo ben ik voorstander van een leisurecenter, maar je moet zeker niet alle hectares in Rijnfront bestemmen voor dit soon functies. Je kunt een vier kante meter maar één keer uit geven. Twee weken geleden nog vroeg een bedrijf vijf hecta re. Die heb ik niet. Het is wel een stuk werkgelegenheid die je kunt vestigen. Daarom moeten we hard werken aan bijvoor beeld de Oostvlietpolder." Geluidsbegrenzer in café verzegeld ad •0! jtgeest p°i nievanuffelen br 43 verzoek van de gemeente en m «menden is een geluidsbe- nzer in de stereoapparatuur M het Oegstgeestse Café De 11 ivve verzegeld. De omwo el :den van het café klaagden ruge tijd over geluidsoverlast Ni vertrouwden er niet op dat ige nuziek niet harder werd ge- dan afgesproken, tn van de eigenaren van het C. Schollaardt, verklaart ler dat hij niet met de be- ïzer sjoemelt. „De begren- !rE filtert het geluid als je de its aek te hard wilt zetten. Die renzer zit in een kastje dat e meter hoog hangt en waarvan de knoppen zijn verze geld. Ik kan er dus niet bij." Hij vindt dat de geluidsover last wel meevalt. „Ik loop conti nu naar buiten om bij de buren te luisteren of we lawaai maken, want ik wil geen problemen. Maar als hiér auto's langs rijden of vliegtuigen overvliegen, maakt dat meer herrie. We heb ben allerlei voorzieningen in huis om geluidsoverlast tegen te gaan. Behalve een geluidsbe grenzer hebben we ook geluids isolatie bij de toiletten en rollui ken voor de ramen. Ook moet je eerst twee deuren door voor dat je in onze zaak bent." Volgens Schollaardt hebben de klachten te maken met het feit dat het café een ander en ook jonger publiek trekt dan voorheen. Sinds hij met zijn maat de kroeg in november 1997 overnam, is het bruin café overgegaan in een café voor feesten. „Zo hebben we eens in de maand een thema-avond. We hebben al een karaoke- avond en een tropical-beach party gehad. Deze avonden trekken meer mensen dan nor maal. Dat kan wat extra geluid opleveren. Vrijdags hebben we een bardancing en bij ons een jarig jubileum speelde er een li ve-band." Afhankelijk van de doelgroep van een café kan de gemeente een geluidsbegrenzer verplicht stellen. De begrenzer van De Gouwe is echter op initiatief van de eigenaren aangebracht. Rijnsburgse actie voor Kosovo levert bijna anderhalve ton op De Rijnsburgse inzamelingsac tie voor de opvang van Kosovo- vluchtelingen in Albanië, heeft bijna 140.000 gulden opgele verd. Maandag haalde de orga nisatie in drie uur tijd al ruim een halve ton binnen met een inzamelingsactie in het ge meentehuis. Gisteren werd in Bloemenveiling Flora met het veilen van vijf belangeloos be schikbaar gestelde bloemenkar- ren het totaalbedrag met nog eens verhoogd met een halve ton - de boeketten ging voor ge middeld 600 gulden per stuk van de hand. Via de opengestel de bankrekening kwam de rest van het totaalbedrag binnen. Het Rijnsburgse zendingspaar Peter en Elise Ravensbergen werkt in hun woon- en werk plaats Pogradec, nabij de grens met Kosovo, aan de opvang van de vluchtelingen. Het geld gaan ze waarschijnlijk gebruiken voor de aanschaf van goederen voor de inrichting van de op vang. Aan voedsel en medicij nen is vooralsnog geen gebrek. Stadsbank Leiden l» iisstil treint nor itlereeo am: Martine Glaser w eftijd: 50 lonplaats: Oegstgeest 1 rgerlijke staat: gehuwd nctie/beroep: directeur 2: iningbouwvereniging is Doel 81 fit uw held/ voorbeeld? trhet algemeen neem ik ageen voorbeeld aan men- die zichzelf durven zijn. Dat eigens mij ook de grootste j Iracht in het leven: worden 6 je in aanleg bent. Mensen 1 nzich vaak weerhouden irde verwachtingen van an- 9' ,fn- 31 den heb ik eigenlijk niet. Als 2j dhad ik ze wel: Franciscus jj lAssisi en Madam Curie, ji ar daar vind ik nu niet zo 12! 1 meer aan. 'moet de Randstad verder j iwen om te voldoen aan de '1 tingbelwefte? Boven en langs kegen, in nu nog groene ifl fors of alleen verder in- en 5fi heiden in de grote steden? 'vooruitzicht van een Rand- y hvaar helemaal geen groen - tr over is, lijkt me vreselijk. s ar als je dan toch moet kie- 'voor verder bouwen, con- 4 'deer de woningbouw dan arzoveel mogelijk. En zorg lrgroene gebieden in en d)ij de steden. Ik denk ook 5 we in de nabije toekomst 0 1 onder de grond moeten 50 ndoen. Niet wonen, maar 1 'oorbeeld wel winkelen. Als 'u in de Bijenkorf bent, merk iN ach ook nauwelijks dat je 'en de grond zit? uw slechtste gewoonte? dk geval nagelbijten, ik bijt wens niet alleen op mijn iels: er verdwijnen hele vin tonden. En ik kan moeilijk zeggen. Het is belangrijk 'je grenzen te stellen. Het °'gvan die eigenschap is dat aveel werkt. En zeker als je de top van een bedrijf zit, stompwuk Shorttracker Cees Juffermans is gisteravond op het 'dooi- feest' van de Stompwijkse IJsclub Nut en Vermaak in het zonnetje ge zet, vooral vanwege zijn prestaties op de Jeugd Olympische Dagen. Hij won daar goud en zilver. Vertegenwoordigers van het District en Gewest Zuid-Holland zetten de huldiging luister bij. Het dooifeest is het afsluitende seizoenfeest van de schaatsdub. Het vond plaats in Het Blesse Paard in Stompwijk. Op de foto zet Cees Juffermans zijn handtekening op de arm van fan Michael de Jong. FOTO HENK BOUWMAN Gemeente trekt handen af van Muzenhof leiderdorp afke van dertoolen De gemeente Leiderdorp be moeit zich niet langer met de programmering van de Muzen- hof. Nu nog bemoeit een ge meentelijk ambtenaar zich full time met de zakelijke aspecten van de Commisie Muzenhof Theater, die zorg draagt voor de programmering in de Muzen hof. Deze commissie wordt een onafhankelijke stichting, die de zaken geheel in eigen hand neemt. Een aantal jaren geleden drong de commissie voor be roep- en bezwaarschriften er al op aan dat de theaterprogram meurs een onafhankelijke sta tus krijgen. Dat was naar aan leiding van onenigheid tussen de commissie en de gemeente over de subsidie voor de Mu zenhof. Burgemeester M. Zonnevylle, die over kunst en cultuur gaat, stelt dat het hier geen bezuini gingsmaatregel betreft. „Van een bezuiniging is geen sprake. De verzelfstandiging gaat inder daad door. maar de personeels kosten voor de vervanger van de ambtenaar krijgt de com missie als subsidie van de ge meente. Ook krijgen ze 5000 gulden mee om de juridische kosten, die met dit alles ge paard gaan, te betalen." heb een fijn huis en een elf jaar oude auto, die het nog goed doet. Wat is uw drijfveer? Ik denk dat ik er twee heb. Al lereerst geef ik om mensen en dat is belangrijk in dit vak. De andere drijfveer is creativiteit. Dat is belangrijk als je wilt schilderen, maar misschien ook nodig om de volkshuisvesting te verbeteren. Wel of geen grondtroepen naar Kosovo? Nee. Ik geloof niet zo in geweld. Met grondtroepen en bombar dementen tref je een heel land. En je kweekt daarmee ook heel veel rancune. Ik zou het liever zoeken in een oplossing die een partij beloont als ze iets goed doet. Al vind ik ook wel dpt je tegen mensen die er willens en wetens een rotzooi van maken heel streng moet zijn. Het is een wezenloos moeilijke vraag hoe je zoiets moet oplossen. Als je ziet wat Milosevic en consorten uitspoken, is dat ook godge klaagd. tekst erna straatsma foto taco van der eb Moeten huurders als het even kan hun huis kopen? Nee, niet per sê. Als je een huis wilt kopen en je hebt daarvoor de financiële mogelijkheden, moet je het zeker niet laten. Maar die tendens om een huis te kopen is een beetje aan het doorslaan. De rente is laag en veel mensen steken zich diep in de schulden. Je moetje natuur lijk niet in allerlei risico's wer pen. En je moet ook niet den ken dat het huren van een huis minderwaardig is. Waar schaamt u zich voor? Voor alle keren dat ik een smoesje heb verteld, terwijl ik net zo goed de waarheid had kunnen vertellen. In ons vak heten dat soort smoesjes 'stra tegieën'. maar ik kom er achter dat je heel direct iets zeggen toch vaak de beste oplossing is. Leiden of Oegstgeest? Wat is uw liefste bezit? Ik denk mijn schilderijen. En dan vooral de schilderijen die ik het laatst heb gemaakt. Die zijn je toch het dierbaarst. Wat zou u doen met een mil joen? O. ik zou er een heleboel van weggeven. Aan goede doelen en aan familieleden. En een deel zou ik gebruiken om eerder te kunnen stoppen met werken. Zodat ik full time kan gaan schilderen. Op materieel gebied heb ik niet zoveel behoeften. Ik J.M. Bonnike (1920-1999) geef je dan het slechte voor beeld. Dan denken anderen ook dat vijftig uur per week werken normaal is. Daarom zijn we bij Ons Doel nu ook be zig met een onthaastingspro- ces. Het is min of meer toevallig dat ik in Oegstgeest woon. Toen ik in Den Haag werkte en in Lely stad woonde, stopten we een keertje in Leiden om er wat te drinken. We vonden de stad zo leuk dat we onze makelaar een opdracht hebben gegeven om in de omgeving van Leiden een huis te zoeken. En dat werd toen uiteindelijk Oegstgeest. We zijn ook een tijd bezig ge weest met een huis op de Hooi gracht. Maar als ik nu zie hoe veel parkeerproblemen daar zijn, ben ik achteraf toch wel blij dat we in Oegstgeest terecht zijn gekomen." Altijd een luisterend oor voor anderen en altijd in voor een kwinkslag. Vrienden en colle ga's van de eergisteren overle den oud-burgemeester van Noordwijk, mr. J.M. (Job) Bon nike, kenden hem zonder uit zondering als een aimabel mens. Bonnike, geboren op 30 april 1920, was onder andere burge meester van Noordwijk en het Brabantse Maasdriel, voorzit ter van de Noordwijkse VW, voorzitter van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek en bestuurslid van de ANWB. Hij werd voor zijn in zet benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en tot ereburger van Noordwijk. Uit zijn decoraties en functies blijkt al dat Bonnike een harde werker was. „Maar wel een harde werker met een goed ge voel voor humor. Voor een kwinkslag had hij altijd tijd", zegt J. Bedijn, die als oud-wet houder en locoburgemeester van Noordwijk ruim tien jaar met Bonnike samenwerkte. Als burgemeester genoot Bon nike vooral van de twee ge zichten die 'zijn' badplaats had: 's zomers de internatio nale allure, 's winters de intie me dorpssfeer. Zijn gevoel sen, twee jaar later begon hij met het maken van keramiek. „Een nieuwjaarskaart van Bonnike was een vreugde om te ontvangen. Hij schreef prachtige gedichten", vertelt Bedijn. j G Zes jaar lang stelde Bonnike als voorzitter van de Noord wijkse VW orde op zaken. „We hadden ons geen betere voorzitter kunnen wensen", zegt voormalig VW-directeur J. Broekmeulen. „Een uitste kende, aardige man. Hij was T goed voor anderen en altijd optimistisch." Daarvoor was hij 21 jaar lang burgemeester van de bad plaats. In 1987 nam hij vroeg tijdig afscheid van zijn post, vanwege de ziekte van zijn toenmalige echtgenote en op aanraden van zijn huisarts. In 1966 kwam hij vanuit Maas driel naar Noordwijk. Bonnike was afgestudeerd in de rechten en onder andere werkzaam in de scheepvaart in Nieuw-Gui- nea en op het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Gelderland. „Met hem ver liest de wereld een markante persoonlijkheid", aldus Broek meulen. eric de jager» voor sfeer cultiveerde hij in ge dichten, keramiek en schilde rijen. Na zijn pensionering in 1987 volgde de kunst- en cul tuurliefhebber schildercursus-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25