God is een God van wvan Kerk Samenleving 'Minimumloon geen zaak van de kerken' SOW-kerken wille normen krijgsmacl ■TmiwnTTFRnw REDACTIE AAD RIETVELD, 07|. 17 VANDAAG In de eerste eeuw na Christus hadden de Ro meinse autoriteiten het niet goed voor met de christenen, die in groten getale werden ver moord. Paus Anicetus voelde niets voor het martelaarschap, dat toentertijd in hoog aanzien stond bimien de christengemeenschap. Anicetus wilde liever blijven leven en de kerk leiden. Hij zette zich in voor de onderdrukking van ketterijen en meer praktische kwes ties, zoals het vaststellen van één datum voor Pasen. In 166 na Christus stierf Anicetus een natuurlijke dood. Dat verhinderde niet dat hij later heilig werd verklaard. Op 17 april wordt hij herdacht. MORGEN u q De dag van de heilige Appolonius, een senator I O die rond de tachtiger jaren van de eerste eeuw na Christus het lef had een rede ten gunste van het christendom te houden in de Romein se senaat, een soort parlement van de Romeinen. Appolo nius moest zijn betoog bekopen met de dood. Wat hij ge zegd heeft is nog steeds na te lezen, want zijn gewraakte redevoering is bewaard gebleven. In de kunst wordt Ap polonius afgebeeld als senator met een witte toga en een zwaard en martelaarspalm in de hand. Rondleidingen in Zendingshuis oegstgeest Veel inwoners van Oegstgeest hebben het Zen dingshuis aan de Leidsestraatweg 11 nog nooit van binnen ge zien. Daarom heeft de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk besloten, nu het huis binnenkort definitief wordt gesloten, op twee zaterdagen de deuren te openen. Op 17 en 24 april worden er tussen half elf en drie uur rondleidingen gegeven, die ongeveer drie kwartier duren. Bezoekers kunnen dan een beeld krijgen van het werk dat vanuit het Zendingshuis de afgelopen tachtig jaar is gedaan. Herdenking Jodenvervolging in Leiden leiden Mevrouw Bloeme Evers-Emden vertelt over haar onder zoek naar de verwerking van de oorlog door ondergedoken joodse kinderen bij de de herdenking van de jodenvervolging, die zondagavond in de Hooglandse kerk wordt gehouden. Het is de derde keer dat in Leiden, op initiatief van kerken in Leiden en omgeving, de jodenvervolging wordt herdacht. In de dienst spreekt ook journalist Arie Kuiper, die een biografie van Abel Herzberg schreef. Gecollecteerd wordt er voor de restauratie van een synagoge in Sighet, waar Elie Wiesel met zijn familie woonde tot zij in 1944 werden weggevoerd naar Auschwitz. De dienst begint om zeven uur. Bedevaart naar Smakt leiden De Leidse pastoor Vreeburg begeleidt dit jaar op maan dag 26 april de bedevaart naar het Jozefheiligdom in het Lim burgse Smakt. Het heiligdom bestaat dit jaar driehonderd jaar. De bus met bedevaartgangers heeft opstapplaatsen in onder meer Leiden en Alphen aan den Rijn. In Smakt wordt op 26 april om 11.00 uur een gezongen Heilige Mis opgedragen. Na een koffietafel en een gebedsdienst in de Jozefkapel vertrekt het gezelschap naar een Mariabedevaartplaats in de buurt. Op de terugreis wordt gestopt voor een diner. Inlichtingen over de be devaart zijn verkrijgbaar bij W. van Houdt in Leidschendam (te lefoon: 070-3204723). Muzikant spreekt bij baptisten alphen aan den run Muzikant Wim Bevelander spreekt, zingt en speelt gitaar in de ontmoetingsdienst die de Baptistengemeente Ichthus in Alphen zondag houdt in het Groene Hart Lyceum. Begonnen als zanger/gitarist wordt Bevelander steeds vaker ge vraagd om te spreken in kerken. De dienst in de school aan de Henry Dunantweg 1 begint zondagavond om half zeven. Vassula Rvden op video in Antonius leiden Haar volgelingen geloven dat de boodschappen die zij spreekt haar door God worden ingegeven. Vassula Rvden, in Egypte geboren in een Grieks-Orthodoxe familie, is een feno meen. Zij hield in tien jaar zo'n zeshonderd voordrachten in meer dan vijftig landen en schreef boeken met de titel 'Het ware leven in God'. Een video van een van haar voordrachten wordt dinsdag 20 april vertoont in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 in Leiden. De openbare bijeenkomst begint om half zeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ede. W. Smouterte Breukelen. Bedankt: voor Amersfoort (tweede predikantsplaats) en voor Zoetermeer. J. Kierste Den Helder. utrecht anp De kerken moeten in hun uitspraken over economie slechts de norm van de menselij ke waardigheid benadrukken. Met zaken als de hoogte van het minimumloon kun nen ze zich beter niet bemoeien. .Als de kerken over de hoogte van het minimum loon spreken, gaat daar erg weinig gezag van uit", aldus voorzitter H. Wijffels van de Sociaal Economische Raad tijdens de Ne derlandse predikantendag. Als het gaat om concrete maatregelen bijvoorbeeld om de armoede te bestrijden, kunnen de kerken 'beter geen uitwedstrij den spelen', hield de rooms-katholiek Wijf fels de driehonderd protestantse predikan ten voor. Het is ook nooit goed, mopperde voorzitter P. Robbers-van Berkel van de kerkelijke werkgroep De Arme Kant van Nederland. Toen de kerken in de jaren '80 de slogan 'Armoede is onrecht' lanceerden, was dat volgens politici een ,,te gemakkelij ke ethische kreet". Maar als ze pleiten voor verhoging van het sociaal minimum, krij gen ze het verwijt dat ze op de stoel van de politiek gaan zitten. Wijffels haastte zich te benadrukken, dat hij de rol van de kerken in het armoedede- bat positief waardeert. Het is volgens hem mede aan de inbreng van de kerken te dan ken dat een commissie van de SER nu naar wegen zoekt om het sociaal minimum te verhogen zonder de aan het minimumloon verbonden loonkosten te laten stijgen. Ook in de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika hebben de kerken zich volgens Wijffels aan al te concrete stellingnames gebrand. Achteraf gezien hebben ze mis schien wel ten onrechte gepleit voor het vertrek van Shell uit het land. „Ik denk dat als je het Mandela vraagt, hij blij is dat Shell gebleven is." De kerkelijke campagne voor kwijtschel ding van de schulden van de armste landen in het jaar 2000 heeft wel Wijffels' sympa thie. Hij waarschuwde tegen een al te onge nuanceerd pleidooi voor volledige kwijt schelding, omdat daarmee de toekomstige kredietverlening aan ontwikkelingslanden in gevaar zou komen. De kerken zijn volgens Wijffels achterge bleven bij organisaties als Amnesty Inter national en Greenpeace bij het inspelen op ontwikkelingen in de samenleving. Bij de stormachtige opmars van de informatie- en biotechnologie hoort een ethische bezin ning, waaraan zij een bijdrage moeten leve ren. „Maar in het debat over biotechnolo gie kom ik de kerken niet tegen." leidschendam 'anp De drie Samen op Weg-kerken willen een stelsel van normen, waaraan het vredesbeleid van de krijgsmacht kan worden getoetst. In het kader van de Strategische Toekomstdiscus sie Defensie reageren de ker ken op de Hoofdlijnennotitie voor Defensie 2000. Minister De Grave (Defensie) wil daar mee een brede maatschappe lijke discussie over de toe komst van de krijgsmacht op gang brengen. De krijgsmacht moei gens de kerken in dienst van een vredes- en heidspolitiek, die de bevt ring van de internati rechtsorde bevordert. Ab om vrede en rechtsorde i dan baseren de kerken zj het woord van de profeet ja: 'de vrucht der heid zal vrede zijn, de u king der gerechtigheid n vrede tot in eeuwigheid' ja 32 vers 17). „Bijbel en Koran zijn oorlogsboeken. De mensheid is een bijna mafia-achtige solidariteit verschuldigd aan God. Als de profeet Samuel, op bevel van God, koning Agag van de Amalekieten aan stukken hakt, doet dat gedrag denken aan mensen als Saddam Hussein. Dat God liefde zou zijn, is, vrees ik, een vrome wens. God is een God van wraak." Met die woorden verbaasde deze week dr. J. Jansen, expert in talen en culturen van het islamitische Midden-Oosten, het publiek bij de lezing in de reeks 'Oorlog en Vrede' van de Universiteit Leiden. door ONNO VAN 'T KLOOSTER De veelzeggende titel 'Gods dienst is oorlog', naar analogie van Rinus Michels' uitspraak 'voetbal is oorlog', trok relatief veel publiek. En getuige de vele verontwaardigde vragen achter af, had Jansen met zijn boude beweringen het publiek danig geschokt. De onder veel Westerse intel lectuelen en theologen aange hangen idee dat het Nieuwe Testament veel 'zachtaardiger' is dan het wrede Oude, wees Jansen resoluut van de hand. „Ik vind het prachtig om in een eeuw te leven waarin de nadruk op de meer menslievende as pecten van de Bijbel wordt ge legd. Maar dat wil niet zeggen, dat het in het Nieuwe Testa ment ook echt allemaal pais en vree is. Dat is een vrome wens." Jansen begon zijn lezing met een voorbeeld.Aan het einde van het laatste bijbelboek, Openbaringen, is sprake van een oorlog in de hemel waarbij Satan de strijd verliest. Satan is in deze context (net als in de Koran) de belichaming van het kwaad. Maar hij is vooral de be lichaming van 'ongehoorzaam heid aan God'. Hij heeft de oor log tegen God verloren en komt op aarde terecht. Daar gaat de strijd tussen 'de partij' van Sa tan en 'de partij' van God (Hez bollah in het Arabisch) voort. Een hemelse stem zegt, dat Sa tan de aardse oorlog al evenmin kan winnen. Hij heeft immers in de hemelse oorlog al een be slissende nederlaag geleden. Het wordt pijnlijk benard voor de grondtroepen, moet u maar denken. Want de luchtmachten hebben het pleit al beslecht." De analogie met de luchtaan vallen in Servië en Kosovo drong zich op. Uit het publiek kwam dan ook de vraag wat de ze oorlog met godsdienst te maken heeft. Jansen wist daar niet zo goed raad mee. „Het is moeilijk. De geschiedenis leert dat godsdienst wel degelijk een rol speelt in dit conflict. Het verval van het islamitische Ot tomaanse rijk in de vorige eeu wen heeft het hele Balkan ge bied gedestabiliseerd. Daar zat een eeuwen durende oorlog achter tussen christenen en is lamieten, die beide naar de he gemonie streefden. De gevol gen zijn vandaag de dag evi dent. Al ben ik het met de vraagsteller eens, dat de oorlog in Servië niet alleen aan gods dienst te wijten is." Mensen in het Westen, Ameri kanen voorop, hebben de 'Uni versele Rechten van de Mens' tot een religie verheven, zei Jan sen. Wie die rechten aan zijn laars lapt kan rekenen op 'ge rechtvaardigde wraak'. Net als oorlogvoerende naties dat de den, en nog doen, uit naam van God. Jansen las een fragment van Johannes van Patmos uit Openbaringen (12:7—12), waar in de aartsengel Michaël en zijn engelen de oorlog aanbinden tegen de draak, die genaamd wordt Duivel en Satan'. En hij vToeg zich af waarop die vrome krijgshaftigheid is gebaseerd. Zijn conclusie was fundamen teel. „De moderne mens gaat het liefst uit van een maakbare samenleving. Bijbel en Koran kijken daar heel anders tegen aan. Zij gaan ervan uit, dat wat een mens doet beperkt is, on volledig en eindig. De bijbelse en koranische redenering gaat verder dan een modern mens zou willen. Wij worden geken merkt door beperktheid, kwaadaardigheid, domheid en sterfelijkheid. Alles wat we op eigen kracht ondernemen is tot mislukken gedoemd. Alleen met Gods hulp kunnen we iets blijvends en goeds presteren." Daar zit 'm dus de kneep, zei Jansen. Bijbel en Koran zijn in zijn visie oorlogsboeken, die wel 'vredige' elementen bevat ten, maar als clou hebben dat mensen onvoorwaardelijk loy aal moeten zijn aan God. Over treders van die wet staan de meeste verschrikkelijke straffen te wachten. „De verhalen van Koran en Bij bel", zei Jansen, „illustreren dat de mens een bijna mafia-achti ge solidariteit verschuldigd is aan het goede. Als God aan Ko ning Saul (1 Sam. 15:15) op dracht geeft de Amalekieten uit te roeien, voert Saul dat bevel uit. Maar hij laat de koning Agag in leven. Krijgsmakkers onder elkaar, ziet u. Maar God vindt dat niet goed. Hij had op dracht gegeven 'alle' Amalekie ten te doden. God neemt Saul zijn gebrek aan loyaliteit kwa lijk, en stuurt zijn profeet Sa muel, die de weerloze Agag aan stukken hakt. Een ander, bekender voorbeeld is het bijbelverhaal waarin Abraham van God zijn eigen zoon moest offeren. Jansen: „De verteller maakt van Abra ham, vanwege die blinde ge hoorzaamheid aan het godde lijke bevel, geen misdadiger of RIAGG-patiënt. Hij geniet er van ons te laten zien, dat Abra ham als weinig anderen God tot in het absurde gehoorzaamde, en dat elke gelovige daar een voorbeeld aan zou moeten ne men." „In de jaren zestig", vertelde WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Nu en dan zon en vooral langs de westkust een enkele winterse bui. Middagtemperatuur meest tussen 5 en 10 graden. Zweden: Eerst geregeld zon. Van het oos ten uit toenemende bewolking en zondag ook een toenemende kans op regen, mogelijk vooraf gegaan door sneeeuw. In het oosten ook veel wind. Maxima op de meeste plaatsen tussen 5 en 10 graden. Denemarken: Vrij rustig weer met zonnige pe rioden. Waarschijnlijk droog. Maxima rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met soms zon, maar ook buien, vooral in het noorden met winterse neerslag. Middag- temperatuur tussen 6 en 11 gra den. België en Luxemburg: Nu en dan zon en mogelijk een regen- of onweersbui Middag- temperatuur ongeveer 12 gra den, in de Ardennen enkele gra den lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de noordoostelijke departe menten zonnige perioden en droog. Elders meer bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur tussen 8 en 14 gra den. Portugal: Flink wat wolken en vooral in het noorden en oosten eerst af en toe regen. Van het zuidwesten uit geleidelijk meer zon en droog. Zaterdag maxima van 11 graden in het noorden tot 20 in de Al- garve; zondag hogere maxima, vooral in het midden. Madeira: Afwisselend wolkenvelden en zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 18 graden. Spanje: Zaterdag onbestendig met flink wat wolken, en overal kans op buien, misschien met onweer. Ook veel wind. Zondag in het noorden nog buiig, elders droog en zonnige perioden. Zaterdag maxima van 9 graden langs de Golf van Biskaje tot rond 21 in het zuiden. Zondag overal een paar graden warmer. Canarische Eilanden: Een stevige noorden- tot noord oostenwind. Verder in het noor den wolkenvelden en mogelijk een buitje, langs de zuidstran- den overwegend zonnig weer. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Marokko: Westkust: in het noorden wol kenvelden en kans op een bui. Naar het zuiden toe droog en meer zon. Middagtemperatuur van 16 graden bij Tanger tot ruim 20 in het zuiden. Tunesië: Zonnige perioden maar vooral in het noorden ook stapelwolken. Vrijwel overal droog. Aan zee maxima rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Zeer wisselvallig, met veel wind, veel wolken en perioden met re gen. Ook kans op onweer. Zon dag in het zuidoosten zonnige perioden en een stevige Mistral. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 9 graden langs de westkust tot 15 aan de Middel landse Zee. Mallorca en Ibiza: Zaterdag onbestendig met veel wind, veel wolken en enkele re gen- en onweersbuien. Zondag meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur op zaterdag rond 17 graden, zondag hoger. Italië: Nogal wisselvallig met veel be wolking en van tijd tot tijd stevi ge regen- en onweersbuien. Ook veel wind. In het zuiden ook dro ge perioden met zon. Middag temperatuur meest tussen 11 en 18 graden, maar zaterdag in het zuiden nog een graad of 20. Corsica en Sardinië: Bewolkt en buiig, misschien ook onweer. Tamelijk veel wind. Met name op Sardinië ook kans op zon. Middagtempertuur uiteenlo pend van 12 graden in het noor den van Corsica tot 19 in het zui den van Sardinië. Malta: Afwisselend zon en wolken en toenemende kans op buien. Vrij veel wind. Middagtemperatuur zondag rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag enkele fikse regen- of onweersbuien. Zondag opkla rend en geregeld zon. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den, zondag wat lager. Op Kreta zaterdag eerst nog tropisch warm. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en klei ne kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, vlak bij zee wat lager. Duitsland: Geregeld zon, maar ook een en kele bui. In het oosten, bij Ber lijn meer wolken en regenachtig. Maxima tussen 7 en 12 graden. ZONDAG 18 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06 38 Zon onder 20.40 Maan op 08.22 Maan onder23.47 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.56 18 19 05.29 17.52 Laag 01.23 14.00 01.04 13.41 MAANDAG 19 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06 36 Zon onder 20.42 Maan op 09.03 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.40 19.05 06.13 18.38 Laag 02.16 14.45 01.57 14.26 Weerrapporten 16 april 20 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam half b< Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Bpedapest Bordeaui Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen r. 1 12 2 0.3 regenbui wnw2 11 2 0.1 half bew nnw 5 Jansen, „werd mij verteld de Bijbel geen geschieden vat, maar 'heilsgeschieda Maar de vertellingen vani bel en Koran zijn geen hei schiedenis. Ze vertellen 01 het 'onheil', dat ons overt als we niet loyaal zijn aan Onheil is vaak oorlog. Hel verdoemenis in deze, énd mende wereld is het deeli wie Gods wil niet navolgt, is een God van wraak, d vijanden hier en nu al hei straffen. Afvallige Israëliet andere goden aanbiddeni den door Nebukadnes oorlog voert tegen Jen gestraft - hun stad verwen Gods tempel leeggeroofdi verbrand. Nebukadnezari meer dan een werktuig va God. In de Islam vinden» dergelijks, als de moslims oorlog tegen ongelovigen! slag verliezen bij Uhu. We nemen uit de Koran datdt leen maar geschied is proeving van de gelovigen En dan is er nog de factt macht. „Godsdienst brt ders voort", zei lansen, dat duizenden jaren geled een groepje mensen ovei steppen wandelt en één er aangevallen en opgegi door een leeuw. Dan sti gene die daar een 'teken boven' in ziet sterker dan mand die zegt: 'ach, die moet ook eten'. Iederei weet, dat er duizenden: zijn waarin zonder leidi iedereen naar de verdoe Tot slot van zijn lezing p de de Leidse doctor de dat godsdient ook een m de invloed heeft op deoi zucht en bloeddorst vani sen. Want er is één dingi dan de combinatie oorli zucht en godsdienst. Dat logszucht, zonder godst „De godsdienstoorlogen de reformatie zijn vanzei stopt, zonder tussenkom* de NATO. En ook de mosi zijn op een gegeven monii met oorlogvoeren gestopt moslimse wet geeft daaiil regels voor. Daarmee won islamitische visie op oorlo strijd en expansie niet ma of acceptabeler. Godsdietï helpt de mens de moorda van anderen te verdragen de moordzucht van zijn el! bende te rechtvaardigen.! dienst helpt zelfs om moa zucht te temperen." O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/mvr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 5323 51 Familieberichten: 023- 5317 33? 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 ADVERTENTIES Maapdag t/m vrijdag van 8.30tof! 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tof ff 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging *e het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biW worden verzonden geldt eer aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 Voor mensen die moeilijk lezen, sk hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschil informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,i 23 10 0.0 15 0.0 9 1 05 22 12 0.0 8 -1. 0.2 10 3 0.2 7 2 0.0 4 3 4.0 2 0 650 22 11 00 14 8 11.0 oil 21 17 0.1 München nnw 1 12 2 3.0 Parijs zo 1 10 1 0.1 Praag zw9 12-1 0.6 Rome zw7 20 8 0.0 Split 2 1 13.0 17 11 08 8 -2 0.9 12 1 0.7 5 0.0 Moskou I Z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Dr. J. Jansen: „Bijbel en Koran gaan ervan uit, dat wat een mens doet beperkt is, onvolledig en eindig." FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22