ei den Regio Ambtenaren krijgen rond eeuwwisseling geen verlof De Stemming MEV wil panden Jet alleen aan Leiden koop aanbieden Trom geroffel Psychiatrie-kliniek LUMC vervult wens emeritus-hoogleraar «M "O ROC wil belangrijke schakel zijn in centrum voor werk en inkomen A\rr\iL 1777 y/i ,yvlm wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 I enealogische contactdag do |(N> Leidenaars die geïnteresseerd zijn in het naspeuren van H stamboom kunnen vandaag van 10.00 tot 16.00 uur hun - [ophalen op de 'Genealogische Contactdag'. Organisaties het Gemeentearchief Leiden, het Centraal Bureau voor de 6^ nealogie en het Algemeen Rijksarchief leren belangstellenden eze naar hun voorouders op zoek kunnen. Daarbij bestaat mogelijkheid om via computers, boeken en registers zelf jnboomonderzoek te doen. De bijeenkomst wordt georgani- -fd door de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat- Dagen. De kerk wil in de vorm van een recreatieve dag, Lei- laars de mogelijkheid bieden om families en voorouders na- 2K tot elkaar te brengen. ,een Corsobijlage in Leidse editie De op de voorpagina van de krant van gisteren aange- 'riji ïdigde Corsobijlage is alleen onder de abonnees in de Duin- li Bollenstreek verspreid. Ten onrechte is deze bijlage ook in Leidse editie aangekondigd. Onze excuses daarvoor. herman j< Vis helemaal niet van plan panden in de Mandenma- steeg en Aalmarkt alleen r aan Leiden te koop aan te en. Als het beleggingscon- um de panden al wil verko- dan wil het zelf kunnen ilen aan wie. De markt de prijs bepalen. Houdt imeente toch vast aan haar dpunt dat zij voorkeurs- t wil laten gelden op de ge wen, dan stapt AMEV naar echter. En als het moet ook naar de Raad van State, zo de advocaat van het beleg- iconsortium gisteren we an de commissie voor be en bezwaarschriften. jaar maart gaf de ge- te te kennen voorkeurs- te vestigen op alle panden Aalmarktgebied, in ver met de plannen dat ge- flink op te knappen. In de jk betekent dat, dat ieder- lie onroerend goed wil ver- n in het gebied, dat in eer- ïstantie tegen een redelijke moet aanbieden aan de lente. Igens AMEV mist dat in dit een degelijke wettelijke Leiden gebruikt het voor- irecht voor 'een herschik- van de binnenstad', terwijl jemeente volgens de letter le wet alleen voorkeurs- zou mogen laten gelden het doel de stad uit te brei de advocaat van AMEV, drie panden in de Manden- ersteeg en een aan de Aal- eurzen dicht, le dijken ook lijken moeten op hoogte ien. Sluizen moeten open icht, water moet gezuiverd den en als er teveel van is it het worden weggepompt, tallemaal buiten kijf. Maar daar nou met een bestuur 36 hoofdingelanden maan- ks over te gaan discussië- ïs weer iets heel anders. nii mee aan de water- isverkiezingenroepen de les vanaf de nog altijd niet njderde verkiezingsborden, ileus gaat uit van de veron- «elling. dat u de vorige keer hebt meegedaan. En dat itook. Veel mensen moch- rier jaar geleden nog niet ïmen, en degenen die dat mochten deden het in over- e meerderheid niet. Die iten bij het woord 'water- p'waarschijnlijk aan de ik in de supermarkt waar de watertjes staan, irdeze keer mag iedereen imen die 18 jaar of ouder is. "ie vier jaar geleden ook al ht stemmen mag nu om de of andere onduidelijke re- twee of drie keer een vakje turen. Hoe dat vervolgens tbij het verdelen der zetels lt geregeld is een raadsel, rja, de wegen des water- ps zijn nu eenmaal won- iaar. onderdduizenden huizen is krant van twaalf pagina's argd met de hoofden van de tallen brave mensen waar opkunnen stemmen. En ze er stuk voor stuk capabel Maar wie het zijn, Joost 'het weten. Ze zijn allemaal de democratie, droge voe- het milieu en de porte- mee van de kiezer. Dat kt de keuze nog een beetje dijker. wdelijks zullen de geko- n. a raison van een aanwe- eidsvergoeding van zo'n 'I lend gulden per jaar, praten 'allemaal technische zaken r deel goed door de mede- j kers van het schap geregeld nen worden. Ze krijgen kof- Hl markt bezit die allemaal door Vroom en Dreesmann worden gebruikt. „Er wordt op deze manier gesold met de belangen van de belegger." Het steekt AMEV bovendien dat de gemeente het consorti um onrechtmatig handelen ver wijt. AMEV Levensverzekerin gen verkocht de gewraakte pan den aan AMEV Belegingscon- sortium, twee dagen nadat Lei den zijn voorkeursrecht had la ten gelden. De Staatscourant waarin dat stond aangekondigd kreeg AMEV pas onder ogen, nadat de transactie al had plaatsgevonden. En AMEV was niet op de hoogte geweest van het voornemen van de gemeen te. Bovendien betrof het hier niet een verkoop aan derden, maar was het een transactie 'tussen twee dochters van het moederbedrijf, zoals de advo caat uitdrukte. L. Bergijk betwistte yoor de commissie de visie van AMEV. De gemeente kan dankzij een wetswijziging wel degelijk voor keursrecht laten gelden op een aantal panden ten behoeve van stadsontwikkeling, zo zei hij. Bovendien had de rechter de gemeente Harderwijk in een soortgelijk geval in het gelijk ge steld. En wat de datum van in gang betreft: het voorkeurs recht was een paar dagen voor de transactie afgekondigd. Waarmee die transactie on rechtmatig was. De commissie brengt over een maand advies uit aan burge meester en wethouders. leiden Zo'n honderd leerlingen van Openbare Observatieschool De Brug trommelden er vrij dagochtend naar harte lust op los. De kinderen vierden onder leiding van een Eindhovense muziektherapeute, de oprichting van een 'vriendenstichting' die de school financieel gaat bijstaan. Schoolverlaters Kim (12) en Paula (13) adviseerden de kersver se voorzitter van de stichting Joop von Oven door middel van schet sen over de herinrichting van de aula. Dat is het eerste project dat voor de 'vrienden' op het programma staat. Direc trice Hedy Weijtens droomt al verder ,,'t Liefst zouden we er nog één grote mooie kleuter afdeling bij willen heb ben en nog wat half- doorzichtige spiegels om de jongste kinderen te observeren." FOTO HENK BOUWMAN Onder ambtenaren van de gemeente Leiden is grote on rust ontstaan over een brief van hun werkgever. In het schrijven stelt de gemeente dat haar personeel vanaf dinsdag 28 december 1999 tot en met vrijdag 7 januari 2000 beschikbaar moet zijn orn mogelijke millennium problemen het hoofd te kunnen bieden. Vakantie vieren of evenementen bijwonen in die periode is er niet bij. leiden blijkt dat de gemeente, moch- eric-jan berendsen ten er zich al problemen voor doen, vooral bang is voor het uitvallen van de stroomvoorzie ning. Samen met de politie en brandweer is er een mogelijk scenario opgesteld in geval van stroomuitval. De gevolgen daarvan kunnen ingrijpend zijn. Gedacht moet dan worden aan het uitvallen van beweeg bare bruggen, gemalen, alarm installaties en verkeerslichten. Indien er reeds geboekt is voor vakanties adviseert de gemeen te de ambtenaren dit snel aan leidinggevenden te melden. 'U neemt een financieel risico wanneer u boekt na ontvangst van deze brief of wanneer u een reeds gedane boeking niet di rect meldt', aldus de brief die is ondertekend door burgemees ter J. Postma en gemeentese cretaris K. de Vries. Uit de brief Wanneer er een crisissituatie ontstaat waarin de openbare orde en veiligheid en welzijn van de burgers in het geding komen, wordt er gewerkt vol gens het rampenplan. Ambtenaren die binnen het rampenplan een hoofdtaak ver vullen, moeten zeker paraat zijn. Anderen moeten rekening houden met een oproep en mogen daarom niet weg. 'Zo wel overdag als 's nachts moet u binnen korte tijd aanwezig kunnen zijn', aldus de brief. Volgens Joop Maat hoofd communicatie van de gemeen te is het schrijven bedoeld als 'tweetrapsraket.' ,,De kans is aanwezig dat we rond de eeuw wisseling een beroep moeten doen op een aantal ambtena ren. Er werken bij de gemeente honderden mensen, een be perkt aantal is misschien nodig. Dan kunnen we beter nu een voorwaarschuwing geven dan later. Dat is wel zo netjes." Op vrijdag 31 december moe ten in ieder geval ambtenaren ten stadhuize en in het Stads- bouwhuis aanwezig zijn om ontwikkelingen in de gaten te houden in landen waar de eeuwwisseling eerder wordt ge vierd omdat ze in een andere tijdzone liggen. ,,Als het daar fout gaat, zijn we er hier in elk geval snel bij", aldus Maat. „Dan hebben we uiteraard niets aan iemand die in een huisje in de Ardennen zit." Per dienstonderdeel wordt binnen kort bekeken welke maatrege len er concreet worden geno men. Zodra daarover meer be kend is, horen de ambtenaren of er al of niet op hun aanwe zigheid tijdens de komende jaarwisseling wordt gerekend. leiden onno havermans De komst van een psychiatri sche kliniek op het LUMC-ter- rein wekt tevredenheid bij eme ritus-hoogleraar H. Rooijmans. Deze week tekenden het Leids Universitair Medisch Centrum en psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest een in tentieovereenkomst voor de bouw van een academisch psy chiatrisch centrum in Leiden. Uiteindelijk gaat een wens van Rooijmans in vervulling. In zijn begin dit jaar verschenen geschiedenis van de Leidse uni versitaire psychiatrie 99 jaar tussen wal en schip beschrijft hij de moeizame relaties in de (academische) Leidse psychia trie. Tweemaal eerder misluk ten pogingen om de geestes ziekten een plek te geven bin nen het Academisch Ziekenhuis Leiden. Na zijn afscheid, in maart, krijgt de professor als nog zijn zin. „In het LUMC staat een aan tal crisisbedden en er zijn wat consultmogelijkheden, maar dat is onvoldoende. Er moet een hele kliniek komen, daar is al veel langer over gesproken. Overal in het land zijn al tijdens of kort na de Eerste Wereldoor log psychiatrische klinieken op genomen in de academische ziekenhuizen. Dat was in Lei den ook de bedoeling, maar het is er door allerlei factoren nooit van gekomen." Geld is een van die factoren. Bij de toenmalige bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden in de jaren twintig bleken de fondsen niet toereikend om neurologie en psychiatrie in één pand onder te brengen. De afdeling psychiatrie bleef echter in de Jelgersmakliniek in Oegs- geest toen Gebouw 20 na de Tweede Wereldoorlog eindelijk werd opgeleverd. In de jaren zestig werden plannen gemaakt voor de nieuwbouw van drie academische ziekenhuizen, in Amsterdam, Utrecltf»en Leiden, waarvan een psychiatrie-kliniek nadrukkelijk onderdeel zou gaan uitmaken. Wat in Utrecht en Amsterdam wel lukte, liep in Leiden echter stuk op gebrek aan slagvaardigheid en het ver zet van de toenmalige vak- groepsleider, de legendarische professor J. Bastiaans. Terwijl Bastiaans vooral ruimte claim de voor de behandeling van 'zijn' oorlogsslachtoffers, pleitte Rooijmans. die in 1976 naast Bastiaans was aangesteld, voor een grote polikliniek en een hechte samenwerking met End egeest. Ook als de 'psychiatrische werkplaats' straks van de Jel gersmakliniek verhuist naar het nieuwe centrum moet die sa menwerking blijven bestaan, stelt Rooijmans. „Het is niet of of, maar en en. Een academi sche kliniek waar onderzoek, onderwijs en opleiding hand in hand gaan en een ziekenhuis voor verdere zorg zijn beide no dig. Een goede relatie tussen die twee blijft van belang." Bestuursvoorzitter J. Basti- aansen van GGZ partners Zuid- Holland Noord deelt die me ning. In GGZ partners werken de Riagg, Endegeest, ziekenhuis Langeveld in Noordwijkerhout en de Regionale Instelling Be schermde Woonvormen sa men. „In plaats van Endegeest praten wij nu met het LUMC." Het duurt overigens nog ten minste vier jaar voordat het nieuwe academisch psychia trisch centrum op het LUMC- terrein in gebruik kan worden genomen. De aanvraag voor nieuwbouw, naast de nieuw bouw van de Riagg die bijna ge reed is, moet nog de deur uit. 'itj' v tf rjd li i' v fie met een koekje, en als de vergadering wat uitloopt ook nog een bescheiden lunch. De schappen schijnen de oud ste democratische organen van Nederland te zijn. Maar het blote feit dat iets oud is bete kent nog niet dat het ook per se moet blijven bestaan. Besluiten over het bouwen van nieuwe kantoren en gemalen, het lea sen van waterzuiveringsinstal laties aan Amerikaanse belas tingontduikers en het creëren van buffers van overtollig water kunnen ook heel goed zonder toezicht van een verenigde ver gadering van hoofdingelanden genomen worden. Een geprivatiseerd schap zal ook wel kunnen zorgen voor droge voeten. En die tientallen kandidaten moeten hun be stuurlijke ervaring maar elders opdoen. Dat spaart ons behalve een paar ongewenste 'reclame- krantjes' en een onmogelijke keuze toch al gauw een kwart miljoen gulden in de vier jaar. MOP Jongerenwerk kan heel schattig zijn. Kijk maar naar dat veldje met twee pony's aan de Lage Morsweg deze week. Het was toch vertederend hoe de doel groep, meisjes van tien tot veer tien jaar, er al een dag voor de officiële ingebruikname lustig op los roskamden? Mooi initiatief trouwens. Goed, de dames schijnen de boel zelf bij elkaar gezeurd te hebben. Maar toch... Kinderen die vra gen worden overgeslagen, is een slogan die in het jongeren werk nog steeds niet helemaal overboord is gegooid. Leuk dat het er dan toch is gekomen, dit... Tja, ponyweitje zouden we \Toeger zeggen. Maar ook hier heeft de vernieu wingsdrang kennelijk toegesla gen. Meiden Ontmoetings Plaats (MOP) heet het veldje nu. Een vondst die ongetwijfeld in het gemeentehuis zal zijn ge daan (Het is niet echt iets, laten we eerlijk zijn, dat snel uit de bus komt rollen tijdens een prijsvraag onder de bewoners van de Mors). Desalniettemin een naam die respect verdient. Het klinkt een stuk doorwroch ten dat Meiden Ontmoetings Plaats. Alsof een speciale werk groep er een maand over heeft nagedacht. Alsof, om maar wat te noemen, er eindelijk weer eens wat uit de jongerenota van Groenlinks wordt verwezen lijkt. Een briljante naam, kortom. Die de komende tijd moeiteloos kan worden gekopieerd. Je kunt een wethouder immers met een gerust hart een trap veldje laten openen als dat een Balsport Oefen Terrein (BOT) is gaan heten? En waarschijnlijk word je niet eens zo heel gek aangekeken met een subsidie voor een houseparty als die voortaan door het leven gaat als Gabber Ontwikkelings Gelegen heid (GOG). Net zoals de wethouder van cultuur met plezier een platen zaak opent als daar Geluidsdra gers Overdrachts Lokaal (GOL) boven de deur hangt. En wellicht kan zelfs Tjeerd van Rij straks opgeruimd langs de verbouwde Meelfabriek lopen als die is omgedoopt tot Beton nen Ondingen Museum (BOM). tekst: aad rietveld en wim wegman leiden onno havermans Het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Leiden hoeft vooralsnog geen mensen uit vaste dienst te ontslaan. Onlangs bleek dat het Amsterdamse ROC fors in de problemen raakt door een andere financiering door het ministerie van onderwijs en de vele vestigingen in de hoofdstad. Leiden springt er beter uit, maar ook hier zijn bezuini gingen onvermijdelijk, aldus bestuurder Stef Gre- snigt. Dat staat een open blik op de toekomst echter geenszins in de weg. Nog vóór de zomer komt het ROC met een bouwplan voor concen tratie van enkele opleidingen. Daarnaast wil het opleidingscentrum graag meedoen aan het Cen trum voor Werk en Inkomen, waarin arbeidsbu reau en uitkeringsinstanties samenwerken. Het ROC herbergt opleidingen die variëren van het voormalige middelbaar beroeps onderwijs, met een goed uitzicht op werk, tot cursussen voor volwassenen die in hun jeugd weinig onder wijs hebben genoten. „Enerzijds roepen de be drijven om onze leerlingen, anderzijds zijn we een vangnet", aldus Gresnigt. „Maar ook voor de mensen met weinig kansen moeten we een start kwalificatie voor de arbeidsmarkt, dat is een term van ex-minister Ritzen, nastreven. Daarom willen we de samenwerking met arbeidsbureau en soci ale dienst aanzienlijk vergroten. In het kader van het Centrum voor Werk en Inkomen kunnen wij een belangrijke schakel zijn. Als er blijkbaar pro blemen zijn is scholing een van de oplossingen. Ook met het Midden en Kleinbedrijf, dat altijd sterk vertegenwoordigd is geweest in deze regio, willen we nauwer samenwerken." Vanaf 1 januari volgend jaar gaat het ministerie twintig procent van het budget verdelen op basis van het aantal behaalde diploma's op de be roepsopleidingen van de ROC's. De overige tach tig procent verdeelt het ministerie als vanouds op basis van het aantal leerlingen. „Die redenering is niet zo slecht", vindt Gresnigt. „Maar er zijn kanttekeningen te plaatsen, want je kunt niet al les uitdrukken in een diploma. Vooral op de lage re niveaus, waar mensen met heel weinig bagage praktijkgericht onderwijs volgen. Dat onderkent de minister gelukkig. Maar voor de rest is een di ploma het doel. Wij willen de uitdaging wel aan, want met alleen goede bedoelingen kom je er niet." De financiële problemen waarmee Amsterdam kampt, zijn in Leiden niet te verwachten, meent Gresnigt. „We maken ons wel zorgen dat het aantal leerlingen gaat dalen, met name in de ge zondheidzorgopleidingen. Het is algemeen be kend dat de verzorgende sector slecht in de markt ligt. Het aantal aanmeldingen voor die op leidingen loopt steil terug en dat heeft onmiddel lijk gevolgen voor de bedrijfsvoering: Een terug loop in banen is wel te verwachten." Aan de andere kant zijn voor de technische vakken nauwelijks leerkrachten te krijgen. „Het is moeilijk om al onze vacatures vervuld te krijgen, met name voor weg- en waterbouw, economie en merkwaardig genoeg ook Engels. Mensen uit de praktijk kunnen volop aan de bak in het be drijfsleven. En als je kijkt naar het aantal studen ten dat nu voor een lerarenopleiding kiest dan slaat de schrik je om het hart. Tegelijkertijd dreigt in bepaalde sectoren een overschot. We zullen dus mensen moeten gaan omscholen. Een bezui niging zit er dus wel in, maar op dit moment zijn er geen gevolgen voor het vast aangestelde per soneel." Het ROC Leiden ontstond bijna drie jaar gele den uit de samenvoeging van diverse beroepsop leidingen en educatieve cursussen. Momenteel zijn er 11.000 'deelnemers' en 800 personeelsle den, verdeeld over 26 vestigingen in Leiden, Lei derdorp, Katwijk, Lisse en Woerden. Het ROC wil de beroepsopleidingen graag concentreren. „Het moet geen grote campus worden, maar wel een beetje overzichtelijker. We onderzoeken nu waar we willen blijven en welke gebouwen we afsto ten. Dat moet eind mei, begin juni afgerond zijn." tekening: maarten wolterink Leidse studente wint met scriptie reis naar VS onno havermans Mette Gieskes heeft de Theo dore Roosevelt American His tory Award 1999 gewonnen met haar scriptie over de in vloed van de experimentele componist John Cage op de beeldende kunst. De Leidse studente Amerikanistiek schreef naar het oordeel van een jury van universiteitsdo centen de beste scriptie over Amerika. Haar prijs is een reis naar het land van de onbe grensde mogelijkheden. Ze kon die gisteren echter niet in ontvangst nemen, omdat ze momenteel in het buitenland verblijftin Amerika. Elk jaar nomineren docen ten van de vijf Nederlandse universiteiten met een afstu deerrichting Amerikanistiek (Amsterdam, Groningen, Lei den, Nijmegen en Utrecht) hun twee beste doctoraal scripties over een Amerikaans historisch onderwerp voor de award. De prijs is twaalf jaar geleden ingesteld door het Roosevelt Study Center in Middelburg. Mette Gieskes. van oor sprong Groningse, studeert in Leiden kunsthistorie, met als Amerikanistiek als afstudeer richting.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21