CHAT Toerisme Re i stférn c*h ten Een Rembrandt in de gang wild Gratis hotelgids Logis de France Goedkoop naar de camping DAG 17 APRIL 1999 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Je zou hier toch best een majordomus mogen verwachten. Stamp, stamp, stamp: 'Ladies and gentlemen, the Duchess of Devonshire'. Maar zo werkt het tegenwoordig niet meer. Mevrouw staat plotseling voor de groep. Zomaar. Het verstand t dat ze stilletjes uit die deur daarginds moet zijn gekomen; het gevoel dat ze als een 'deus ex machina' uit het met engeltjes, cherubijntjes en andere hemelse figuren beschilderde plafond is nedergedaald. Of beter gezegd nog: tot ons is gekomen. We zijn hier tenslotte in Chatsworth. We zijn hier in een andere wereld. We zijn hier in Good old England. Verzetsmuseum Het Verzetsmuseum in Amsterdam (vroeger gevestigd aan de Lekstraat) wordt op 1 mei aanstaande heropend op een nieu we locatie: het gebouw Plancius aan de Plantage Kerklaan 61a, recht tegenover Artis. Het museum heeft niet alleen uit wendig, maar ook inwendig een geweldige metamorfose on dergaan. Nagebouwde straten en interieurs roepen de sfeer op van de jaren veertig en videobanden en geluidsfragmenten vertellen de verhalen van Nederlanders in bezettingstijd. Van uit het museum is ook een wandeling uitgezet door de Planta- gebuurt. De route voert onder meer langs de Dokwerker (het beeld dat herinnert aan de Februaristaking van 1941), het Auschwitz-monument en het gebouw waarin het voormalige Bevolkingsregister was gevestigd en dat in 1943 doelwit was van een aanslag door de verzetsbeweging. Informatie: Verzetsmuseum, telefoon 020-620.29.60. Darkride In het kortelings in andere handen overgegane Avonturenpark Hellendoorn, wordt gebouwd aan een nieuwe attractie. Het betreft een 'interactieve darkride' dat de naam Chateau Cris- tal heeft meegekregen. Bezoekers kunnen in de 'schimmige catacomben' van het griezelkasteel een rit maken in een even onvergetelijke als 'onheilspellende sfeer'. Wanneer de aan winst zal worden geopend, is nog niet bekend. Maar wel staat vast, dat de eerste ritten nog voor het zomerseizoen zullen kunnen worden gemaakt. Informatie: Avonturenpark Hellendoorn, telefoon 0546-655.55.55. Frankrijk Het Franse Verkeersbureau in Amsterdam, het Maison de la France, blijft voor het publiek tot het begin van de zomer 's ochtends gesloten. Dit als gevolg van het succes van de begin januari geopende internetsite. Per week komen daarop onge veer duizend e-mailtjes binnen met aanvragen voor informa tie. Omdat het bureau gedwongen is baliepersoneel in te schakelen teneinde snel aan al die verzoeken te kunnen vol doen, is besloten het kantoor aan de Prinsengracht 670 al leen in de middaguren van 13 tot 16 uur open te stellen. Asterix ide driehoek Manchester- e-Sheffield gelegen worth behoort toe aan de lalf Duke of Devonshire. En ade, de Duchess natuur- ;re ij-kwiek, scherp, maar bijna 79 jaar alweer - it vanochtend de honeurs egroet het bezoek, ver over haar landgoed en t samen met haar visite op 'jaar voorname wijze thee. Een les in eti- de vroege zaterdagoch- (Gratis, niks en voor nie- Zó hoor je een schotel- te houden en zó een le- En let nu heel goed op: lit men er dus mee te idgoed Chatsworth blijkt precies 450 jaar oud te ook de hertogin is ge- een wonder te noe- 'Het Paleis van het Peak 1' is immers - lijkt het - iheersbaar groot, dat het andere landen al hoog verkruimeld zou zijn ngroenbemoste ruïne vol End ongedierte. En zelfs Engelsen, die de conserve- an stokoude landhuizen rt ietzo'n niets ontziende rarendheid ter hand ne- de renovatie van kra- il ^voetbalstadions, is het cm ringwekkend. dat het jj ped er in al z'n praal en nog altijd ligt. aar ook dat ze er in grote Cen naar toe komen. 149 - toen Chatsworth opengesteld voor het pu- ontving het fameuze ied 15 miljoen bezoekers. Ikan niet anders of die ven allemaal met openval- mond en met ogen op jk jesdoor het kasteel. En de over de heuvels golven de tuinen. En langs de zilver- spattende waterval. En in de met tropische exotica dichtge groeide kassen. Het is er - daar niet ver van Manchester - van een onvoorstelbare rijkdom. Waarin een als goud gloeiende Rembrandt niet eens echt meer opvalt. De rondleidster in het voorbijgaan: 'Die is in 1742 aangekocht door de third Duke of Devonshire. De prijs was 78 pond en 15 shilling. Rather cheap, indeed.' En dat hangt dan in een pand, dat ooit werd gebouwd als 'n eenvoudig buitenhuis. Een dag je jagen, een feestje... voor meer hadden Bess of Hard wiek en de tweede van haar vier hoogge plaatste echtgenoten, Sir Wil liam Cavendish, het niet nodig. Historici omschrijven Bess als een 'redoubtable woman', een 'geducht wijf. Kan ook niet an ders als je zoiets durft neer te zetten in een soppig, heuvel achtig gebied waarin zelfs al voor een kippenhok moet wor den geheid. Maar ach: de plek mocht bouwkundig dan wat problemen opleveren: het uit zicht was fantastisch. En dat is het nog steeds. Er zijn - vooral op de bovenste verdie ping - vensters van waaruit het panorama over Engelands groenste heuvels en de met tondeuze, nagelschaartje en pincet onderhouden tuinen zo adembenemend mooi is, dat je het al even fraaie interieur wa rempel zou vergeten. Niet voor lang natuurlijk. Want daar is de met op zó'n kunstzinnige wijze met marmer belegde North Corridor', dat je er maar beter niet over moet gaan lopen. Of lopen... In Chatsworth wordt men niet geacht te lopen, maar te schrijden. Door de Painted Hall, over de Great Stairs, naar de State Dining Room, de State In het aan de Al (35 kilometer ten noorden van Parijs) lig gende Pare Astérix in Frankrijk is een nieuwe attractie ge opend. Het betreft het Oxygénarium, een rijtje 'reddingsboei en', die de passagiers met allerlei omwegen naar een hoogte van twintig meter brengt. Daar volgt een 400 meter lange af daling in een waterroetsjbaan vol bochten en stroomversnel lingen. Een toegangskaartje voor het aan de stripfiguren Aste rix en Obelix gewijde themapark kost 170 francs (kinderen tot 12 jaar betalen 120 Pare). Stoomtram Chatsworth: een paleis in het Peak District. Drawing Room, de State Music Room, de State Bed Room, de State Dressing Room en - voor al niet te vergeten - de China Closet. De vraag lijkt ietwat ongepast, maar wordt natuurlijk altijd weer gesteld. Zelfs als de stilmakende kapel, de rijk geor namenteerde bibliotheek en de grote, met chic damast, zilver, porselein en kristal gedekte eet zaal nog niet zijn ontdekt. 'Me vrouw, pardon, hoeveel kost zoiets nou aan onderhoud?' De hertogin glimlachend: 'Ettelijke miljoenen per jaar. Mijn schoonvader heeft in het begin van deze eeuw nog een groot aantal kunstwerken, een stapel bijzondere boeken en stukken land moeten verkopen om het landgoed in stand te kunnen houden.' Zou niet meer nodig zijn ge weest. Het feeërieke Chats worth werd in 1967 eigendom van een stichting en deze ver huurt niet alleen een aantal ri ante, in het kasteel verborgen optrekjes aan de adelijke, aan de koninklijke famlie gelieerde familie Devonshire, maar kan ook een beroep doen op 66 vas te en 23 deeltijd-personeelsle den. Mocht dat niet voldoende zijn (de 175 kamers, 17 trap penhuizen en 1100 meter aan gangen worden - om maar iets te noemen - verlicht door 2084 lampjes) dan kan er nog een beroep worden gedaan op hon derden vrijwilligers die des noods op hun knieën uit Lon den willen komen. De hertogin: 'Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid dat Chatsworth onderhand een nationaal bezit geworden.' Logisch. Wie sluit het landgoed - als hij het eenmaal heeft be zocht - nou niet in zijn armen? FEITEN CIJFERS Chatsworth ligt een ietsje ten zuidwesten van Sheffield, tussen Baslow en Rowsley aan de B6012. Vanaf de Ml (Nottingham-Shefield) moet afrit 29 worden genomen (richting Chesterfield) en vanaf de M6 (Birmingham-Manchester) afrit 19. In het nabij gelegen Chesterfield is een spoor wegstation. Vanuit Londen (St. Pancras) organiseert Midland Mainline (telefoon: 0990.125.242) dagtrips naar het kasteel, dat dit jaar is geopend van 17 maart tot 31 oktober. Op het landgoed is een camping met 123 plaatsen (telefoon: 01246.582.226). Meer informatie: Chatsworth Manor, telefoon 01246.565.300 of in Amsterdam BTA, telefoon 020-685.50.51. Met de stoomtram Hoorn-Medemblik kunnen niet alleen dag tochten worden gemaakt, maar sinds enige tijd ook meer daagse mini-vakanties. Uiteraard maakt een ritje met de mu- seumlijn deel uit van de diverse arrangementen; de rest-van het programma moeten de deelnemers met eigen vervoer af werken. Er zijn zes verschillende trips, in lengte variërend van twee tot zes dagen. Elk arrangement heeft een thema. Zoals 'Genieten van de Houten Driehoek' (met bezoeken aan onder meer de Zaanse Schans en het Museum Broeker Veiling), di neren in de 'Candlelight Express' (een culinaire avondtrip met de stoomtram) en 'Sporen naar Bontekoe'. Een gratis brochure kan worden aangevraagd bij de Museumstoomtram, Postbus 137, 1620 AC Hoorn, telefoon 0229-21.92.31. M ris jjjPEN DOBBELSTEEN ijaar moest er nog ruim Men voor worden be- dit jaar is de ook in Ne- "d buitengewoon po- re hotelgids van Logis ^ce gratis. Cadeautje aanleiding van het vijf- igbestaan van de Fran- jen waarin zich nu pre- [682 hotels hebben ver- '■24 minder dan in ■Zij voldeden niet meer enormen, zoals het be nban regionale tradi- 'uthenticiteit en een ePrijs/kwaIiteitverhou- nde meestal op het tond staande Logis de :a-hotels (met het be- g ^schoorsteentje als lo go), hoeft voor een kamer nooit meer dan tussen de 250 en 330 francs worden be taald; een streekmenu wordt geserveerd voor een bedrag van 80 tot 150 francs. De brochure waarin de gege vens van de bijna 3700 leden zijn opgenomen, is dit jaar weliswaar een stuk minder dik dan voorheen (384 pagi na's tegen bijna 850 vroeger), maar daar staat tegenover dat hij aanmerkelijk over zichtelijker is geworden. Ge volg van het feit dat de sa menstellers eindelijk zijn af gestapt van de voor de mees te Nederlanders nogal ver warrende departementale rangschikking. Alle hotels - of beter gezegd, de plaatsen waar ze zijn gevestigd- staan nu op alfabetische volgorde in de brochure die kan wor den aangevraagd bij het Mai son de la France, Prinsen gracht 670, 1017 KX in Am sterdam, telefoon 0900- 1.12.23.32 (1 gulden per mi nuut) of via internet http: /www.fransverkeersbureau- .nl. Voor verzendkosten wordt 4,95 gulden in reke ning gebracht. De Provinciale VW Overijssel introduceerde ooit het kennis makingsweekend voor kam peerders en caravanners: ofwel met het hele gezin goedkoop naar de camping. De actie werd zo'n succes, dat andere VW's spoedig volgden. Zo kunnen koopjesjagers dit seizoen met hun tent of caravan voor om en nabij de 30 gulden naar bij voorbeeld elf campings op de Utrechtse Heuvelnig (dit week einde), naar camping De Sche- leberg in Lunteren (28 t/m 30 mei en 4 t/m 6 juni), naar ne gentien campings in Drenthe (4 t/m 6 juni), naar 14 campings in Friesland (11 t/m 13 juni) en naar Texel (18 t/m 21 juni en 27 t/m 30 augustus. Dat toenemende aanbod was voor pionier Overijssel reden weer af te haken. De spoeling wordt te dun. Maar er is voor vervanging gezorgd: de natuur- weekends op 19 juni en 18 sep tember (40 tot 60 gulden; 2 overnachtingen, inclusief standplaats), Kampeerders kunnen op deze tussendoortjes meedoen aan gezinsactiviteiten van Staatsbosbeheer. In de Achterhoek presenteren 22 campings kinder- (30 april t/m 9 mei) en griezelweken (16 t/m 31 oktober), met activiteiten die variëren van heksentochten tot horroravonden. In de jacht op kampeerders brengt Limburg Aartje Twinkel in de strijd. Hij is de mascotte van elf campings met veel speelmogelijkheden en een uit gebreid animatie- en recreatie programma, met name voor ge zinnen met kinderen. Zij treden vanaf Hemelvaart gezamenlijk naar buiten als 'Kinder Kam peer Wereld Limburg'. Nieuw in Limburg is ook het Kampeer- abonnement. Daarmee kan het hele seizoen (met uitzondering van het hemelvaart- en pink sterweekend enin de maanden juli en augustus) worden over nacht op zes verschillende campings. Prijs 270 gulden (voor 9 nachten) en 390 gulden (15 nachten). Brochures met informatie over de kennismakingsweekends en kam- peeracties kunnen onder meer worden aangevraagd bij Utrechtse Heuvelrug Campings, Antwoord nummer 2944, 3500 VM Utrecht; Camping De Scheleberg, telefoon (0318).48.59.96; Provinciale VW Drenthe, telefoon 0592-37.37.55; VW Texel, telefoon 0222-31.47.41; Provinciale VW van Friesland, te lefoon 058-234.06.40); Overijssels Bureau voor Toerisme, telefoon 0546-53.55.35; Streek-VW Achter hoek, telefoon 0900-269.28.88 en Provinciale VW Limburg, telefoon 043-601.73.73. Niet zodra is de toerist in donker Afrika gearriveerd of hij wil leeuwen zien. Alsof die ook niet rondlopen in de Beekse Bergen bij Tilburg. Ooit stonden we in Kenia met 24 safari-busjes in een verdrietig stemmend kringetje rondom één in het gras lig gende leeuwin. Ze sliep. Maar het kan ook best zijn dat ze te blasé was om haar ogen te openen. Of misschien lag ze zelfs wel langzaam te creperen van de uitlaatgassen. Wild in het wild valt tegen. Althans als je't met alle geweld gaat zoeken. Tijdens diezelfde reis begon het- niet ver van de grens met Tan zania-plotseling te regenen. Geweldig spannend. Binnen enke le seconden kromp de wereld ineen tot nauwelijks een halve hectare. Waar eerst land lag, schuimde nu water. Waar eerst een vettig spoor liep. gorgelden nu beekjes. Zwiepend, slippend en glibberend bereikten we nog net een plek die Mara Governors Camp werd genoemd. De nacht klom al uit de rivier, toen de laatste druppels vielen. Verdergaan was onmogelijk. Er werden wat tenten opgezet en één van de bedienden maakte een vuurtje. De twee olifanten za gen we pas toen ze op nog maar vijftien meter afstand van ons nerveus makende rondjes begonnen te draaien. Don't worry', zei de gids en wierp laconiek een nieuwe tak op de knetterende fit Het duurde nog vrij lang voordat twee andere begeleiders de oli fanten zachtjes stampend, murmelend en sissend wisten te ver jagen. Daarna werd het een nachtzoals je die alleen in Kenia kunt meemaken. Zwoel, dampend en vol vreemde geluiden. Toen ik wakker werd, stonden er wat bloemkoolwolkjes aan een verder bleekblauwe lucht. Ik lag nog in mijn slaapzak met m'n hoofd uit de tent. Links speelden zebra's, recht voor me lummelde een kudde gnoes en op een heuvelrug trok een peloton giraffen als wajangpoppen van links naar rechts. Wilder heb ik het nooit meegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17