Miljarden verdienen met internet Woordenboeken, taalles en literatuur Mijn Eerste Bouw je eigen pretpark |pelen met 'filmster' Abeltje Multi Media |ï||teQöifive Woordenboek. amazon.com "ÏXHoOf, (TERDAG 17 APRIL 1999 houkes jpvel iedereen is Ml gjn leven wel iis in een pretpark keest. Ol het nu om de Efteling Disneyland in Pa is niet belang- k xHet uitgangs- H mt van vermaak spektakel met aaimolens, acht- Ci jien en wildwa- duk [banen is hetzelf- Het computer- el Roller Coaster co coon van soft ij irehuis Micropro- 51j speelt handig in deze vermaaks- avi justrie. De op- j* acht van het spel dt kort en simpel: juwje eigen pret- ,71 i'. Net zoals dat - de populaire voorganger ejê eme Park al het geval was, ïuurlijk. [herkenbare onderdelen itst de speler in een leeg ter en dan maar wachten tot komen. Want al twei alles mag en kan, moet ipark zich in korte tijd bewij- - n.Als er geen bezoekers ko- ;n,gaat de speler failliet. Net het echt. itklapstuk van een park is in spel de achtbaan: de roller- 45 aster. Die kan op allerlei ma ren worden uitgevoerd: van jeenvoudig, houten exem- 1,5 ar tot een enorme baan met lvE aiingen en andere misselijk iende onderdelen. Zo eng, ije er zelf nooit in zal willen ontwerper van een pretpark x gook de inwendige mens tvergeten. Hamburgerzaak- een bar voor limonade en luurlijk een toilet. Als die za- ïer niet zijn, lopen de klan- nveg. het gaat niet alleen om simpelweg bouwen van een i De speler is ook de mana- Hij neemt personeel aan - 'l" t te veel, want dat is te duur, ari tte weinig anders klagen de sten - en stelt de toegangs- jsvast. Bovendien moet goed ;ehouden worden of de ver- ode bezoekers zich wel ver- pe ken. Net als in het echt moet elkens een nieuwe attractie Kden neergezet. De volgende er een stapje groter en spec ulairder dan de vorige. Dat is de enige manier om 'de loop erin te houden'. De bediening van het spel is simpel gehouden. Vrijwel alles werkt met knoppen op een werkbalk boven in het scherm. Met de muis klikken en de ver dere instructies volgen is alles wat nodig is. Dus geen dik boekwerk doorworstelen voor dat het spel kan worden ge speeld. De maker van Roller Coaster wist overigens waar hij aan begon. De Engelsman Chris Sawyer maakte eerder voor Mi- croProse al het spel Transport Tycoon. Voorganger Theme Park werd al voor het cd-rom-tijdperk uit gebracht en Roller Coaster Ty coon wint het dus dik als het gaat om de plaatjes op het scherm. Het spel ziet er buiten gewoon fraai uit. Daarbij blijkt het ook nog eens zeer speelbaar te zijn, dus kan je stellen dat Theme Park een waardige op volger heeft gekregen. Roller Coaster heeft het voor deel van de herkenbaarheid van een pretpark. Net als in het echt zijn het niet in de eerste plaats de volwassenen die er lol in hebben, maar de kinderen. Die genieten van het bouwen van een pretpark, net zoals zij ge nieten van het idee om onder steboven met je maag in je keel in een achtbaan te zitten. Min. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99,95 gulden. leitje, het jongetje dat in de Sjknamige film spannende Li, anturen beleeft met een on af imige lift die vanuit zijn ko- rde wijde wereld invliegt eft een eigen cd-rom gekre- ovan uitgever Pride Interac- ,jl i Aan de hand van vijf spel- ;eskan de film op de compu- enigszins worden nage- eld. Het spel begint natuur- in de lift, waar op de knop- imoet worden gedrukt om een bepaald spel te komen, ide film goed heeft bekeken geen moeite hebben met de nquiz. De computer stelt gen over de film en de speler nkiezen uit vier antwoorden. filmpuzzel is een heel ander ep haal. Een (bewegend) film- gment is in 15 stukjes ge- ipten met de muis moeten stukjes net zo lang worden wisseld totdat het filmfrag- nt er helemaal correct uit- t Een variant op de bekende Uifpuzzel, maar iets lastiger dat alles beweegt. Jnory is een oude bekende: ai kaartjes om en prent de hts waar de filmfoto's liggen td in je geheugen. Twee j nöeke foto's moeten achter - aar worden aangeklikt om te komen. In 'Tumpman' moet de speler proberen met mijnheer Tump alle mottenballen terug te vin den waarmee de mensen in het verre land Perugona kunnen worden genezen. Kwade rebel len proberen roet in het eten te gooien, maar die kunnen me bokshandschoenen worden af geweerd. Liftreis tenslotte is een behen digheidsspel waarin de speler de lift bestuurt. Het gaat er om alle obstakels, met name vlieg tuigen, te ontwijken. Als de lift te veel botst stort Abeltje on herroepelijk naar beneden; De spelletje kunnen op twee ni veaus worden gespeeld. Erg moeilijk en gevarieerd is het al lemaal niet en de wat oudere kinderen zijn er wellicht wat snel op uitgekeken. Jonge kin deren, die ook de film wel 100 keer achter elkaar kunnen zien, zullen zich echter niet zo snel vervelen. Abeltje draait goed op de gemid delde Pentium PC en kost 49,50 gulden. Beschikbaar gesteld door Mind Multimedia. Taal of liever talen en alles wat daar mee te maken heeft is een geliefd item bij de makers van software. Woordenboeken, naslagwerken, uit- trekstelschijfjes, noem maar op. Planken vol. Een kleine greep uit het diverse aanbod. jan van der nat Kinderwoordenboek 'Het leukste en leerzaamste woordenboek om mee te beginnen'. Met deze kreet lan ceerde Softmachine Publishing onlangs een werkelijk prachtig, multimediaal woor denboek voor kinderen. De eerste blik is er een van herkenning: dit moet een product van Dorlington Kindersley zijn. En dat klopt. 'Mijn Eerste Interactieve Woorden boek' is de Nederlandse bewerking van een oorspronkelijk DK-schijfje en iedereen, die de programma's van dit bedrijf kent, weet dat je dan ongezien zo'n cd-rom kunt ko pen. DK is namelijk synoniem aan kwali teit. Daar komt bij dat de mensen van Soft machine uitstekend werk hebben geleverd bij de bewerking. Het is geen simpele verta ling, maar een duidelijk aangepast product voor Nederlandse kinderen tussen de 3 en de 7 jaar. Voor de meeste onderdelen is enige lees vaardigheid noodzakelijk, maar er zijn ook delen die aangepakt kunnen worden, voor dat het kind het alfabet kent en een beetje kan lezen. Ze kunnen er uren zoet mee zijn, want er worden niet alleen 50.000 woorden uitgelegd, er zijn ook heel veel animaties en geluidseffecten, die het erg leuk maken om door dit woordenboek te bladeren.Een be proefd onderdeel bij diverse DK-producten is het verzamelen van stickers en dergelijke bij het volbrengen van opdrachten en dit woordenboek heeft zelfs de mogelijkheid om een persoonlijk dagboek bij te houden. Min.systeemeisen: PC 486dx/33Mhz, Windows 3.x, 14 Mb ruimte op de harde schijf, 8 Mb ram-geheugen (12 Mb bij Windows 95/98), geluidskaart. Prijs: 89,95 gulden. eer. atrormol rr«i fascrarcnie 'jt - Oplopende niv Uitgebreid Interactief helpsysteem met heldere uitleg - Honderden voorbeeldzinnen es Gemakkelijk aan te passen Leuke Duitse les Geloof het of niet, maar het leren van Duit se grammatica kan best leuk zijn. Dat zal op onbegrip stuiten bij de hele volksstam men, die de befaamde rijtjes in de kop heb ben moeten stampen, maar er bestaan te genwoordig betere manieren, dan het stomweg opdreunen van zelfstandige naamwoorden, die in het meervoud een Umlaut op de a krijgen of de voorzetsels die de derde naamval regeren. Je maakt er gewoon een spel van.Taaltris Duits is de naam van de uiterst nuttige cd-rom van A.W. Bruna Multimedia, waarbij het - sa mengevat - de bedoeling is om zinnen de completeren met vallende blokjes, die op de juiste plaats moeten worden gelegd. Het is soms net Tetris. Door het speleffect (di verse niveaus) wordt het inderdaad, zoals de makers beloven, leuk om de grammatica te leren. Samensteller is Gerard Kempen, hoogleraar taalpsychologie en taalonderwijs, die daar bij de hulp heeft gehad van de ook aan de Leidse universiteit verbonden onderzoek ster Nomi Olsthoorn en de in Oegstgeest werkende leraar Duits Wouter van Willigen. Min.systeemeisen: pc pentium, Windows 95/98,16 Mb ramgeheugen, geluidskaart ge wenst. Prijs: 39,95 gulden. Puzzehvoordenboek Naast alle aardige, mooie, nuttige en han dige schijfjes, vallen er soms ook pakketjes op ons bureau, waarvan we de inhoud on middellijk in het vakje 'cd-rommel' depo neren, want de digitaliseerwoede kent soms geen grenzen. Zo kwam TopWare, uitgebracht door Denda Multimedia, on langs met het Groot Puzzel Woordenboek. Nou weet ik niet, hoe u een puzzel maakt, maar volgens mij gaat dat nog altijd met papier en potlood en wie er niet uitkomt grijpt naar een woordenboek of een speci aal puzzelwoordenboek. De makers van dit schijfje denken kennelijk, dat je dan eerst je computer aanzet en via een cd-rom gaat zoeken naar het woord achter de omschrij ving 'wat niemand nodig heeft'. O, u weet Min.systeemeisen: pc 486, Windows 95/98, 8 Mb ram. Prijs: 29,95 gulden. Literatuur Als je een krant leest, moet je papier voe len. Als je een boek leest, moet je iets in je handen hebben. Het lijken wijsheden uit het verleden, want steeds meer wordt gedi gitaliseerd. Niemand gelooft dat de krant, het tijdschrift, het boek ooit zal verdwijnen. Tenminste zo lang je het niet vraagt aan de jongste, met computers opgegroeide gene ratie. Bij kranten is de digitalisering in gang gezet en krijgt - ook in Nederland - steeds meer handen en voeten. En boeken? Kun je die op een beeldscherm lezen? Puur voor de ontspanning wellicht (nog) niet, maar voor de studie komen er steeds meer 'ver taalde' boeken. Zo kun je nu al voor hon derd piek de belangrijkste werken uit de Nederlandse literatuur kopen en dat is een schijntje vergeleken bij 'hardcovers'. Spec trum verzamelde zo'n 150 titels op een schijfje en eerlijk gezegd viel het best mee om een stukje uit de Camera Obscura of de Max Havelaar te lezen. Je kunt namelijk heel eenvoudig het lettertype aanpassen, zodat je een boek kunt lezen op de manier, die je zelf het prettigst vindt.'Klassieke Lite ratuur' biedt meer dan alleen maar de kale teksten. Biografieën van de schrijvers, ver klaringen van moeilijke woorden of oud-Nederlands, een stukje literatuurge schiedenis en multimediaal ook nog eens muziek en zelfs door Gerrit Komrij voorge lezen gedichten. Een mooi product voor liefhebbers van (oude) Nederlandse litera tuur en een handig schijfje als hulp bij het doorworstelen van de verplichte boeken lijst op school. Wie een internetaansluiting heeft kan via hyperlinks doorschakelen naar allerlei sites op het world wide web. Min.systeemeisen: pc 486sx, Windows 95/98,16 Mb ramgeheugen, geluidskaart. Prijs: 99,90 gulden. Er is ook een versie voor Windows 3.1 of Macintosh. 8 Mb ramgeheu gen is dan voldoende. Echter, niet alle zoek functies en multimediale items werken onder 3.1 /Mac. - Integratie internet zeven keer zo snel als televisie antonio leonardi De wereld van het internet staat ondanks alle aandacht en de huidige omvang eigenlijk nog in de kinderschoenen. Het is niet meer dan het begin van wat wel de 'digitale revolutie' wordt ge noemd. Het is waarschijnlijk nog maar een zeer primitief netwerk, vergeleken met de net werken die over een jaar of der tig. veertig te verwachten zijn. In de huidige periode verschuift de aandacht meer en meer van materiële objecten naar ge wichtloze, pijlsnelle informatie. De meeste kenners beschou wen dit als een ontwikkeling die niet meer terug te draaien is, en die een diepgaande invloed heeft op ons leven in de toe komst. Op alle terreinen: eco nomie, politiek, sociaal. Het meest verbazende is de snelheid van het proces. Het duurde 35 jaar voordat de tele visie een miljoen gezinnen in de Verenigde Staten bereikte. Eenzelfde resultaat bereikte het internet in vijf jaar. Maar hoe primitief het huidige internet ook is: het heeft al in drukwekkende resultaten ge boekt. Volgens diverse onder- zoeksbedrijven (Nielsen, For rester Research, Media Matrix) heeft de elektronische handel het bedrag van vijf miljard Amerikaanse dollars bereikt. Dit is echt geld, dat werd gespen deerd aan aankopen via het net. Het meeste ging op aan boeken, cd's, bloemen, video's, speel goed en natuurlijk aan seks. Opnieuw is de trend indruk wekkend: alle indicaties zijn ex- ponentioneel. Dat wil zeggen dat de vijf miljard dollar dit jaar makkelijk kunnen verdubbelen of verdriedubbelen en nog eens in 2000. Er zijn al tal van voorbeelden van geslaagde internetmiljo- nairs. Jeff Bezos, grondlegger vanAmazon.com, de grootste elektronische winkel voor boe ken, cd's en nog veel meer. Jer ry Young en David Filo, grond leggers van Yahoo, de meest populaire zoekmachine. Mare Andreesen, de grondlegger van Netscape. Al deze mensen zijn binnen enkele jaren miljardair geworden dankzij het internet. Nog een belangrijk voorbeeld van hoe de aandacht aan het verschuiven is van atomen naar computer-bits: de MP3-fïles. MP3 staat voor 'Motion Picture Expert Group layer 3' en is een technologie waarmee een ge luidsbestand kan worden sa mengeperst tot een compact geheel, klaar om via het inter net te worden verzonden. Een geluidsbestand van bijvoor beeld 50 Mb kan inkrimpen tot vier of vijf Mb als het in MP3- formaat wordt opgeslagen. De software die nodig is om de MP3's af te spelen, is op het in ternet te vinden. Met deze ontwikkeling kan een lied of een gehele cd van het in ternet worden geplukt, terwijl de kwaliteit niet verloren gaat. Het is dus mogelijk muziek van een hoge digitale kwaliteit te verspreiden zonder drukken, opslaan en vervoeren. Er komt geen gram materiaal aan te pas. De gevolgen tekenen zich al af. Veel onbekende en semi-onbe- kende bands en record-labels hebben een manier gevonden om hun producten te versprei den tegen zeer lage kosten. Er is al een bedrijf mee bezig: MP- 3.com. Iedereen kan tegen be taling een lied in MP3-formaat op de website van dit bedrijf zetten. Bezoekers van de site kunnen de nieuwe muziek be luisteren - muziek die geen ge vestigd label wil uitgeven - en desgewenst tegen betaling downloaden. MP3.com doet prima zaken: onlangs heeft de onderneming elf miljoen dollar risicokapitaal aangetrokken. Het bedrijf staat klaar om naar de beurs te gaan. De Financial Times publiceerde onlangs cijfers over de Ameri kaanse muziekmarkt. Volgens analvsten zal in 2007 de digitale distributie zo'n 3,7 miljard dol lar bedragen. Dat betekent dan samenstelling frank buurman en jan van der nat Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden befidht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. Je kunt natuurlijk gewoon een verjaardagskaartje sturen aan Hare Majesteit, maar de kans dat de postzakken - vrij naar Wim Sonneveld - achter de ro dodendrons worden gesode mieterd is natuurlijk aanwezig. Daarom kan het nu via het in ternet. Via de speciale konin ginnedagsite. En daar is meer te beleven. Zo is het complete curriculum vitae van de konin gin te vinden, het volkslied in beeld en geluid en een zeer speciale 'vrijmarkt', namelijk die van Willem Alexander. Stem op de toekomstige echtgenote en dus koningin. Wordt het prinses Victoria van Zweden, prinses Haya van Jordanië of toch Emily Bremers? www.koninginnedag.nl Winkelen via het internet is de toekomst. Daar is eigenlijk de hele zakenwereld het wel over eens. Maar hoe pak je het aan? Het vrouwenweekblad Libelle doet dat sinds deze week met een heus winkelplein, waarop diverse bedrijven hun waar aanprijzen, maar uiteraard ook de eigen artikelen te koop zijn. Libelle is daarmee het eerste tijdschrift in Nederland dat die stap neemt. Als eerste partner- bedijven hebben Arke Reizen, Bruna, Edah, Wehkamp en bin nenkort ook Douwe Egberts ge schenken een etalage gereser veerd bij het blad. www.libelle.nl De echte fans hebben natuur lijk alle boeken op een rijtje staan en misschien wel voor de heb vertalingen ervan. We heb ben het over Kuifje, of zoals hij oorspronkelijk heet Tin Tin. In België is een leuke site gemaakt met alle wetenswaardigheden over de eeuwig jonge snuffe laar, zijn hondje Bobby en al die prachtige personages als ka pitein Haddock, Jansen Jan sen en professor Zonnebloem. Uiteraard treft u hier ook de korte inhoud van alle albums www.tintin.be Zoeken naar een camping in Nederland hoeft niet meer. Op KampeerNedt (let op die 'dt' aan het einde) staan ze allemaal met telefoonnummer en waar mogelijk het email-adres. Een handig overzicht voor de kam peerder of dat nu 'bij de boer' of op zo'n keurig aangelegde camping is. www.kampeemedt.demon.nl ^KampeerNedt^) Computers kunnen veel, maar nog geen luchtjes afscheiden. En dat is jammer, want dan zou de site van Dior waarschijnlijk spectaculair worden. Nu is het een overigens fraai gestyleerd geheel van de producten van de parfumier met daarnaast aller lei tips voor make-up en per soonlijke verzorging. Maar vol gens de makers wordt de site alleen bezocht door moderne vrouwen, die zich steeds van hun mooiste kant willen laten www.dior.com een grotere omzet dan alle postorderbedrijven bij elkaar (3,2 miljard dollar) en ongeveer eenderde van de traditionele wankelverkopen. En nogmaals: het gaat om 3,7 miljard dollar zonder dat er een gram materi aal wordt vervoerd. Alleen maar beetjes informatie via Internet. MP3 is dan ook een groot pro bleem voor de platenmaat schappijen Universal, Sony. Ti me Warner, Bgm-Bartelsmann en Emi, die samen tachtig pro cent van de wereldmarkt in handen hebben (ongeveer veer tig miljard per jaar). Zij krijgen dit fenomeen niet onder con trole. Ze verspelen daarmee deels hun monopolie - en dat terwijl de bedrijven nu al geld verliezen door de vele illegale kopieën die van hun producten worden gemaakt. Hoe mensen tegen het internet aankijken, maakt weinig ver schil. Het is een simpel feit: het internet is er, het vormt een enorme economische factor en het gaat niet meer weg. Een mens kan in principe nog best zonder, maar over een paar jaar zal het precies gaan zoals met de telefoon: je kunt het missen, maar het leven ziet er niet meer hetzelfde uit. CD-Foongids en routeplanner De CD-foongids van KPN Te lecom, het complete telefoon boek van Nederland op cd- rom, is in de nieuwe editie uit gebreid met een routeplanner. Als je een bepaald adres hebt gevonden is het een fluitje van een cent om de juiste weg er naartoe op het scherm te krij gen. Op de cd-rom zijn alle open bare telefoonnummers opge nomen van abonnees van KPN Telecom, maar ook van de andere telefoonbedrijven. Klassieke spellen In het zogenoemde sharewa re-circuit zijn tal van compu terversies te vinden van popu laire bordspellen zoals Mono poly en Zeeslag. Meestal zijn dat tamelijk verouderde dos- spellen. die het op zich wel goed doen, maar die mensen die de geavanceerde spelpro- gramma's van nu gewend zijn niet meer aanspreken. Hasbro Interactive komt nu met een serie programma's voor de pc en voor de Sony PlayStation, waarin ook aller lei van die bordspelen zijn op genomen. Monopoly, Zeeslag, Cluedo, Mastermind of Risk zijn in een modem jasje gesto ken. Bij de pc-versies is het vaak zelfs mogelijk om via het Internet te spelen met tegen standers die zich waar dan ook ter wereld bevonden. Een voorbeeld voor de nieuwe dimensie die de pc-versie van een bekend bordspel kan leve ren is Cluedo II. Daarmee kan de speler kiezen of hij de bordversie op zijn scherm krijgt, of de isometrische ver sie. In dat laatste geval be landt hij in het spel zelf. mid- Het totale bestand komt over een met de inhoud van vijftig telefoonboeken. In de nieuwe editie zitten nog enkele snufjes die er voorheen niet waren. Zo kan de gebrui ker een gevonden telefoon nummer direct laten bellen, als er tenminste een modem of ISDN-adapter aan de com puter gekoppeld is. De telefoon cd-rom is te koop voor 79,00 gulden bij de Pri- mafoon en bij allerlei andere winkels. den tussen driedimensionaal vormgegeven kamers en ruim ten. En dan maar alleen, in een netwerk of via het Internet op zoek wie dokter Black heeft vermoord. De vraag is natuurlijk of het spelen van klassiekers leuker is op een kartonnen bord dan op een pc. Eén aspect ver dwijnt echter bij de elektroni sche variant: sjoemelen met de dobbelstenen of stiekum wat geld in de mouw schuiven is er niet meer bij. Wat dat be treft is het net telebankieren. De cd-roms hebben prijzen mssen de zestig en de hon- derd gulden. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm E L BsaaaB P u z Moordraadsel «ontaai: 1. Hartstocht; 4. zangstuk; 8. haal met de tong; 10. vis; •vunzig; 13. Japans bordspel; 15. houding; 16. familielid; 17. nefoto; 20. lied; 21. grompot; 22. uitgifte van aandelen; 24. 25. een zekere; 26. muzieknoot; 28. heftig; 29. opstootje; 32. ling; 34. grappig; 35. grofkorrelige sneeuw. taal: 1. Dundoek; 2. bolgewas; 3. klein kind; 5. Egyptische 'negod; 6. dierengeluid; 7. Griekse letter; 9. vogel; 11. berggroep; rimpeltje; 14. op elkaar; 16.zurekers; 18. lichaamsdeel; 19. -ntouw; 23. kettingraadje; 24. ongebleekt; 27. vrouwelijk §dier; 30. vogelproduct; 31. Chinese munt; 32. tandeloos [Sdier; 33. winters voertuig. ■ossing van vrijdag: nzontaal: 1. Oplossen; 5. enkeling; 6. eden; 8. lila; 10. rotor; 12. taal: 1. Overal; 2. lokaal; 3. salie; 4. einde; 7. dutje; 9. arts; 11. ■■■1 &A&CTENDE KOPPHK AEP'&MES //V AZ/ZS* EA/ DE APOTA*'E£A? HATL/uPUJR ÓÓ*C £>/o-rr. PTT /s DE CENTRALE POJtTTERSD/ENTT HEEFTU /E7S 6E&&KEH, T&E7V EEN ÉÉN, "EEPTNEEN AOMSON7STE&W6, 7&ETS ££N "TWEE, NEEE7U D/A&&SE, TOEF EEN D&E, /-ïEEjCTLf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15