Steeds meer miljonairs Economie Hollandse jenever verovert West-Afrika in hoog tempo Duizenden bij solidariteitsmars Heerlen Ambtenaren gemeenten tonen zich strijdbaar tijdens actiedag NN begint keten financiële planners VNO-NCW wil volgend jaar opnieuw naar China Opnieuw ruim 200 banen weg bij Cordis in Drenthe Ongebruikelijk veel technici op info-bijeenkomst Schiphol Finaal oordeel over vakantiegeld in zicht ink meer winst voor Boeing J jyoBLï Boeing heeft in de eerste drie maanden van 1999 uit El (omzet van 14,3 miljard dollar een nettowinst behaald van miljoen dollar (961 miljoen gulden). Daarmee draaide de erikaanse vliegtuigbouwer een stuk beter dan in de eerste .maanden van vorig jaar, toen een omzet van 12,9 miljard een winst van maar 50 miljoen dollar werd geboekt. De ~-|artaalwinst van vorig jaar werd sterk gedrukt door kosten van I miljoen dollar die voortvloeiden uit problemen met de pro- tie van de nieuwste 737-versie. urger King krijgt facelift jo. De restaurantketen Burger King gaat zijn meer dan jób vestigingen over de hele wereld een facelift geven. Het uwe uiterlijk moet zorgen voor versterking van de positie te- tover aartsrivaal McDonald's en andere concurrenten. De eratie omvat onder meer vernieuwing van de verpakkingen de kledij van het personeel. Ook het meer dan dertig jaar ou- logo gaat op de helling. Naast rood en geel krijgt het blauw derde kleur. De uiterlijke veranderingen gaan gepaard met verbetering van de sendee, zo heeft Burger King woensdag igekondigd. Van de 10.188 restaurants van Burger King staan ?872 in de Verenigde Staten. Nederland heeft er zeventien. wartaal winst GM 30 procent hoger ipiTBij General Motors (GM), de grootste autofabrikant de Verenigde Staten, is de nettowinst in het eerste kwartaal I bijna 30 procent gestegen. Het resultaat kwam uit op 2,06 jard dollar (4,22 miljard gulden) tegenover 1,6 miljard in het ste kwartaal van '98. Ondanks de stijging is het resultaat la- dan verwacht. Per aandeel bedraagt de winst 2,68 dollar, wijl analisten waren uitgegaan van 2,89 dollar per aandeel. LM-partner dieper in de rode cijfers De Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens, voor der procent eigendom van de KLM, raakt steeds dieper in de ro- jjfers. In het eerste kwartaal van dit jaar leed de maatschap een verlies van 400 miljoen kroon (105 miljoen gulden). Het nog geruime tijd duren voor er weer winst wordt gemaakt, aat Braathens weten. Vorig jaar noteerde de luchtvaartmaat- appij al een verlies van 22 miljoen kroon (5,8 miljoen) op iomzet van 6,38 miljard kroon (1,7 miljard). Braathens met een forse overcapaciteit op de Noorse markt. nilever begint theehuizen terdam Unilever opent dit jaar in Engeland twee theehui- Het bedrijf ziet dit als een vooruitgeschoven post voor de ^activiteiten en wil zo op een andere manier te weten komen tde consument lekker vindt. Het Zwitserse Nestlé heeft in Dot-Brittannië om dezelfde reden al een aantal koffiehuizen ar exclusief de oploskoffie Nescafé wordt geschonken. De beverzaken die onder de naam Cha gaan opereren zijn een rt cafés waar de klant thee kan drinken en een klein assorti- ntaan sandwiches kan verorberen. ereldbank hervat leningen Rusland «ou» De Wereldbank heeft besloten de kredietverlening aan sland te hervatten. Het land kan binnenkort rekenen op een ingvan 2,3 miljard dollar (ruim 4,6 miljard gulden), zo heeft icteur J. Wolfensohn van de Wereldbank gisteren in Moskou De lening, die een looptijd van twee jaar heeft, wordt gegeven als het Internationaal Monetair Fonds (IMF) defini- heeft ingestemd met het economische programma van Rus- Kortgeleden werd in principe al overeenstemming bereikt, arde details moeten nog worden bema met handelsmissie naar Egypte haag» Staatssecretaris Ybema van economische zaken be kt van 19 tot en met 22 april Egypte. Hij wordt vergezeld neen delegatie van 26 bedrijven, die vooral actief zijn in de astructuur, milieutechnologie, waterbeheer, financiële nstverlening en energie. De handelsmissie gaat naar Cairo, nandrië en Sadat City. Ybema wil in gesprekken met Egypti- e bewindslieden en havenautoriteiten nagaan wat de Neder- dse investeringsmogelijkheden in Egypte zijn. msterdam krijgt All Transport Pass terdam Met ingang van dit nieuwe toeristenseizoen heeft sterdam een zogenoemde All Amsterdam Transport Pass in leid. De pas geeft de toerist, maar ook de Amsterdammer ht op een dag lang onbeperkt vervoer met tram, metro, bus Canal Bus. Hij moet daarvoor 27,50 betalen. eineken opent Haags regiokantoor rtRwouDEHet nieuwe distributiecentrum Heineken Brou- ijen Haaglanden wordt maandag geopend in het Zuid-Hol- dse Wateringen. Van daaruit worden voortaan de ongeveer 00 klanten in Den Haag, Zoetermeer, Delft en het Westland liend. Tot nu toe leverde de brouwer zijn dranken in de agse regio via groothandels in Den Haag, Voorburg, Delft en nster. Het regionale verkoopkantoor en de servicediensten rden vanuit Leidschendam eveneens overgeheveld naar Wa- ingen. In Amsterdam-Sloterdijk werd recent een soortgelijke issan denkt aan schrappen dividend ÏOi De Japanse autofabrikant Nissan overweegt zijn aan houders over 1998 geen dividend uit te keren. Het concern akte vorig jaar een verlies van 30 miljard yen (465 miljoen den). Het zou voor het eerst sinds 1951 zijn dat Nissan de ideelhouders geen dividend geeft. In juni mogen zij daar zelf T stemmen tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering. schiedam anp Ghanezen lusten wel een bor reltje. Dat blijkt uit cijfers van de twee grootste exporteurs naar dit West-Afrikaanse land. Zo voert De Kuyper uit Schie dam dit jaar 250.000 flessen Schnaps uit naar Ghana en ver wacht de distillateur voor 2000 een verdubbeling tot een half miljoen flessen gestookte 'Afri kaanse jenever' van 75 cl. Marktleider Bols overtreft dit zelfs met 500.000 liter 'Henkes Star Schnapps' naar West-Afri ka in 1998. Volgens woordvoer ster W. van Wijk gaat het over grote deel hiervan naar Ghana. ,,Wij zijn daar 'hofleverancier', want de onlangs overleden vorst Otumfo III wilde bij elk cadeau dat hij kreeg ook graag een fles Henkes." Volgens commercieel-direc- teur J. Specht van De Kuyper in Schiedam is er een historische verklaring voor de voorliefde van de West-Afrikanen voor 'Hollandsche jenever'. „De drank werd er ooit geïntrodu ceerd door Michiel de Ruyter", zegt Specht. „En het gebeurt nog steeds dat er flessen uit die tijd aanspoelen aan de kust." Veel Afrikanen ontlenen ove rigens status aan het gebruik van Westerse jenever. „Bij bijna alle rituelen - zoals geboortes, huwelijken en uitvaarten - wordt het traditie. Voor de afzet is het van het grootste belang dat de adel onze drank nuttigt, het gewone volk volgt dan." CBS: Gemiddeld vermogen huishouden bijna twee ton voorburg anp Nederland telt steeds meer miljonairs. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) schat dat het aantal 'rijken' begin dit jaar bijna 200.000 bedroeg. Het CBS leidt het aantal af uit gegevens over de vermogenssituatie van de Nederlandse huishoudens in 1997. In dat jaar bedroeg het aantal miljonairs 158.000. houding 10.000 gulden meer dan het ge middelde van 1996. De stijging schrijft het CBS vooral toe aan de groei van het effec ten- en het woningbezit. Ook na 1997 is de toename van vermo gens doorgegaan, omdat zowel de woning prijzen als de aandelenkoersen verder zijn gestegen. Precieze cijfers zijn niet bekend, maar het CBS raamt het gemiddelde ver mogen per huishouden begin 1999 op bij na twee ton. De verschillen tussen arm en rijk zijn overigens groot. Tegenover de 158.000 mil- Als over enkele jaren de euro definitief wordt ingevoerd, daalt het aantal miljo nairs uiteraard. Het CBS heeft uitgerekend dat wanneer de waarde van de vermogens in euro's wordt uitgedrukt, het aantal rijken daalt tot 55.000. In 1997, het onderzoeksjaar beschikten 6,6 miljoen Nederlandse huishoudens sa men over een vermogen van 1.110 miljard gulden. Volgens het CBS was het gemiddel de vermogen van 168.000 gulden per huis- jonairs in 1997 - samen eenderde van het totale vermogen - stonden bijna één mil joen huishoudens waar de schulden groter waren dan de bezittingen. Het eigen huis was ook in 1997 het be langrijkste vermogensbestanddeel met 57 procent. Tegoeden bij de bank en effecten vormden elk vijftien procent van het bezit. De gemiddelde waarde van de bijna drie miljoen eigen woningen in 1997 was 304.000 gulden tegen 279.000 gulden een jaar eerder. De waarde van effecten in par ticulier bezit bedroeg in 1997 gemiddeld 261.000 gulden, vijf mille meer dan in 1996. In 1997 gingen meer particulieren 'in effec ten'; 920.000 tegen 860.000 een jaar eerder. Dat is een patroon, dat zich in 1998 heeft voortgezet. heerlen Medewerkers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen hebben gistermiddag massaal actie gevoerd tegen bezuinigingsplannen van minister Jorritsma van economische zaken. Bij het CBS verdwijnen de komende vier jaar bijna 300 banen. Boven dien verhuist het grootste deel van de activiteiten naar Voorburg. Op de plek waar toenmalig minister-president Joop den Uyl 34 jaar gele den de sluiting van de Limburgse mijnen bekend maakte, riep zijn partijgenoot en burgemeester van Kerkrade, Wöltgens, het kabinet op ditmaal de werkgelegenheid in Limburg te behouden. Oud-kompel L. Bosten (56) is aanvoerder van de CBS-solidariteitsmars. Met hem trekken even na twee uur honderden collega's - ook uit Voorburg - aangevuld met sympathiserende werknemers van Rijksdiensten als AID, Defensie, VROM, DSM en ABP door het Heerlense centrum naar de schouwburg en het stadhuis. foto anp buro linssen Inlichtingen KPN gaan meer kosten den haag anp rotterdam gpd „De werkgevers hebben geen cent over voor de gemeente ambtenaren. Onze eisen zijn redelijk en zullen worden inge willigd", schreeuwt Xander den .Uyl van de AbvaKabo de dui zenden gemeente-ambtenaren in Ahoy' toe. .Actie, actie, ac tie", juichen de ambtenaren na zijn betoog, waarna de Caribi sche band Masalsa begint te spelen. De ambtenaren zijn het zat. Vanuit het hele land kwa men ze gisteren naar de lande lijke actiedag van de bonden in Ahoy' voor 4,5 procent loons verhoging. Wie het complex binnen loopt, lijkt op een personeels- feestje van ambtenaren te zijn beland. Iedereen draagt fluo rescerende gele sjaaltjes, witte en rode petjes en er wordt ge swingd. De sjaaltjes en petjes zijn echter van de ambtenaren bonden AbvaKabo en CFO CNV-bond en de ambtenaren vieren geen feest, maar voeren actie voor een betere CAO. Ze willen 4,5 procent loonsverho ging voor één jaar in plaats van de vijf procent voor twee jaar die de werkgevers bieden. Een aantal actievoerders is in hun vuilniswagens gekomen en ook verschillende brandweer lieden hebben hun rode wa gens voor de deur geparkeerd. Bussen uit alle delen van het land staan te wachten tot ze de actievoerders weer naar huis moeten brengen. Volgens de AbvaKabo zijn er 'ruim vijfdui zend' ambtenaren aanwezig. Anderen spreken van 7.000. De meesten hebben een vrije dag opgenomen of verlof gekregen van de baas. Sommigen moeten zich 's middags echter alweer melden. Alleen in Woerden, Purmerend, Utrecht en Hoorn werden stakingen gehouden. Maar dat blijft niet zo als het aan de ambtenaren ligt. De ac tiedag in Rotterdam is een voorbode voor acties door het hele land. Als de werkgevers niet met een beter bod komen dan zullen overal in Nederland acties worden gehouden bij de gemeenten. )otheker wil tra geld voor landbouw Premie-inkomen nog nooit zo snel gegroeid als in 1998 Vanwege succes van handelsmissie ister Apotheker van land- v wil miljoenen guldens ex- littrekken voor de biologi- landbouw. De afgelopen •was 10 miljoen gulden be daar voor bedrijven die ^vriendelijk gingen boe- Slechts zeventien boeren fen profiteren van deze chakelingsregeling, terwijl ragen lagen, •ar aanleiding van de uitrei van het duizendste bio- woensdag, heeft de •ster bekendgemaakt dat hij dit jaar 'een tussensprint 'nzetten' om een deel van 'achtenden alsnog te subsi- ;n. De minister gaat nu het net om extra geld vragen, ia ''gens Apotheker is nog ze- -0 miljoen gulden nodig om 'chterstand die Nederland °p andere EG-landen in te Ondanks de forse groei afgelopen twee jaar is 'ts een procent van land en veeteelt vrij van kunst en bestrijdingsmiddelen, 'uitsland is dit percentage m Denemarken 2,4 en in enrijk tien. rotterdam anp Nationale Nederlanden finan ciert een franchiseketen voor persoonlijke financiële plan ning. De Haagse verzekeraar steekt enkele miljoenen in de keten, die gaat opereren onder de naam Probe. De organisatie start met ongeveer vijftig advi seurs in het gehele land. Op ter mijn streeft Probe naar hon derd franchisenemers. Er lopen inmiddels al twee proefprojecten, in de regio Rijnmond en in het oosten van het land. De ervaringen van de ze financiële planners zijn posi tief. „Ze kunnen het werk niet aan", zei Nationale Nederlan den-directeur H. Kadiks giste ren na afloop van de presenta tie van de jaarcijfers. Mede door de groeiende vraag naar individuele produc ten zag Nationale-Nederlanden zijn nettowinst vorig jaar met 9,4 procent stijgen tot meer dan 1 miljard. Het premie-inkomen steeg tien procent tot 10,5 mil jard. Dat is de grootste groei ooit in één jaar tijd. „Een prima jaar", concludeerde directie voorzitter B. Richaers. Probe, volgens de ING-doch- ter de eerste keten van financië- Het logo van Nationale Nederlanden lijkt te dansen op de spiegelgevel van een bedrijfspand naast dat van de verzekeraar. De omzet van het Rotterdamse bedrijf groeit als nooit tevoren. foto anp jasper juinen le planners die landelijk ope- door naar tussenpersonen of reert, werkt geheel zelfstandig, banken", benadrukte Kadiks. „De franchisenemers geven on- „U moet het vooral zien als een afhankelijk advies. Ze verkopen extra service, waarmee we de geen concrete producten, daar- wildgroei binnen de sector wil- voor verwijzen ze hun klanten len uitbannen." sjanghai anp De handelsmissie naar China is zo succesvol geweest dat er vol gend jaar al een vervolg op moet komen. Die conclusie trekt voorzitter J. Blankert van VNO-NCW na afloop van het eerste deel van de reis. Vandaag heeft de karavaan het vasteland van China verlaten om Hong Kong te bezoeken. Blankert vindt regelmatige contacten met China van groot belang. „Mijn suggestie is een nieuwe missie halverwege vol gend jaar. Je moet je gezicht la ten zien." De meereizende di recteuren van bedrijven zijn in genomen met de resultaten van deze reis, meldt Blankert. Ook minister Jorritsma van economische zaken is tevreden. „Het is nog beter gegaan dan ik had verwacht", jubelt ze. „Vooral de sfeer. Buitengewoon vriendelijk en constructief." Volgens haar zijn de Chine zen een stuk opener dan enkele jaren geleden, toen zij nog als minister van verkeer naar het land is getogen. „Ik heb rustig over onderwerpen kunnen roden •gpd daarbij 150 gedwongen ontsla gen niet zijn uitgesloten. Bij de rest van de arbeidsplaatsen die in het gedrang zijn, worden de (uitzend) contracten niet ver lengd. „De simpele rekensom dat Mexico goedkoper is, gaat ons te kort door de bocht", zegt Kedde. „Vorig jaar heeft de di rectie ons ook maatregelen be loofd om het verlies aan ar beidsplaatsen weer goed te ma ken. Daar hebben we niets meer van gehoord." Cordis Europe is een onder deel van de Amerikaanse multi nationale onderneming John son en Johnson. Twee productielijnen en 460 ar beidsplaatsen van Cordis Euro pe in het Drentse Roden ver dwijnen naar Mexico als het aan de Amerikaanse directie van het bedrijf ligt. Naast het al aangekondigde ontslag van 240 werknemers verdwijnen op nieuw 220 banen. Bij Cordis worden medische apparatuur en nachtkijkers ge fabriceerd. Er werken op dit moment 1.200 werknemers in de Noord-Drentse vestiging. Bestuurder R. Kedde van FNV Bondgenoten verwacht dat schiphol ronald frisart vervolg voorpagina Als gevolg van de heersende ongerustheid was de belang stelling voor de bijeenkomst van gisteren ongebruikelijk groot. Volgens een deelnemer waren zo'n duizend KLM'ers, ook van andere afdelingen dan de technische dienst, op de bij eenkomst afgekomen. Voor een klein onderdeel van de technische dienst, de onge veer dertig mensen omvattende zogenoemde pneumatische shop, heeft de directie al con crete plannen. Deze afdeling, die zich onder meer bezighoudt met pompen van drukcabines, zal worden ondergebracht in een samenwerkingsverband of joint venture met een buiten landse partner. De bedoeling is door die bundeling van krach ten een wat sterkere marktposi tie te verwerven. De ongeveer dertig werkne mers bij deze afdeling krijgen het recht om tot twee jaar na de verzelfstandiging weer bij de KLM terug te komen, zo verze kerde Hartman het TD-perso- neel gisteren. Over de verzelfstandiging van de pneumatische shop heeft de directie advies gevraagd aan de ondememingraad. Eind deze maand valt dat advies te ver wachten. BELASTING BELICHT KPN Telecom heeft gisteren in het hele land het inlichtingen nummer 118 ingevoerd. Via dit nummer, dat heeft proefge draaid in de regio Haarlem, is slechts een inlichting toege staan. Voor meerdere inlichtin gen blijft 'het duurdere 0900- 8008 bestaan. Bellen via 118 gebeurt via een computer, wordt een stuiver goedkoper dan het oude een heidstarief voor inlichtingen en gaat 90 cent kosten. Bellen via 0900-8008 wordt bijna zestig procent duurder en gaat van 0,95 naar 1,50 per oproep. In formatie over buitenlandse te- lefoonnumers (0900-8418) gaat ook 1,50 kosten. Dat kost nu 1,05, een verhoging met 45 cent. spreken waar je vroeger niet over zou praten." Ze verwijst naar het gesprek met een Chi nese onderminister, waar zij het delicate onderwerp vak bondsvrijheid aansneed. Aan orders heeft de reis ruim een half miljard gulden omzet opgeleverd. Jorritsma herhaalt dat handelsmissies niet be doeld zijn om in een week tijd zoveel mogelijk contracten te tekenen. „De effecten van deze missie zie je pas later", houdt de minister het thuisfront voor. Blankert ziet in de nabije toe komst nieuwe mogelijkheden in China. „Denk aan sociale ze kerheid en aanverwante zaken. Pensioensystemen - Chinezen sparen veel - en hypotheken als spaarvorm." De reis van minister en direc teuren liep parallel aan het staatsbezoek van koningin Bea trix. Slechts enkele malen kruis ten de routes elkaar. Zo konden Nederlandse ondernemers en hun Chinese zakenpartners dinsdag aanwezig zijn bij een receptie met Beatrix. De vorstin sprak toen met Nederlandse en Chinese ondernemers. Herinnert u zich het nog? Twee jaar geleden rond deze tijd van het jaar ontstond opeens de discussie of de belastingheffing over vakantiegeld in strijd is met het gelijkheidsbeginsel. Belastingbetalers die vakantie bonnen krijgen zoals bouwvak kers en werknemers in de land bouw, hoeven maar over 75 procent van de waarde van de ze vakantiebonnen belasting te betalen terwijl degenen die ge woon vakantiegeld krijgen over het gehele bedrag belasting be talen. Hier lijkt sprake van een onge lijke behandeling. De vraag is dus of een belasting betaler met een be roep op het gelijk heidsbeginsel er voor kan zorgen dat ook zijn vakantie geld maar voor 75 procent belast is. Duizenden mensen besloten om be zwaar te maken te gen de belastinghef fing over hun vakan tiegeld. De belas tingdienst draaide overuren. Het minis terie van financiën besloot om een einde te maken aan de bezwaarschriften- stroom. In advertenties in allerlei dag bladen verscheen de medede ling dat ook iedereen die geen bezwaar tegen de belastinghef fing over vakantiegeld maakt, zijn te veel betaalde belasting over zijn vakantiegeld terug krijgt. Althans in het geval de Hoge Raad in één van de lopen de zaken de belastingbetaler gelijk geeft. Vervolgens was het dus wach ten op de uitspraak van de Ho ge Raad. Op 3 december 1997 wees het Gerechtshof 's-Gra- venhage toepassing van het ge lijkheidsbeginsel af. Ook Hof Amsterdam zag geen ongelijke behandeling. Gezien het grote belang van de zaak er zijn schattingen die erop wijzen dat er een gat van 60 miljard in de begroting kan ontstaan was het te venvachten dat de ge rechtshoven een beroep op het DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht gelijkheidsbeginsel zouden af wijzen en de zaak liever overlie ten aan de Hoge Raad. Op dit moment liggen de va kantiegeldzaken bij de Hoge Raad. Onlangs heeft procureur- generaal mr. Ilsink zijn conclu sie in deze zaak aan de Hoge Raad gezonden. Een conclusie is een soort wetenschappelijk advies waarin alle argumenten voor en tegen worden afgewo gen. Ilsink komt in zijn advies tot de slotsom dat het gelijk heidsbeginsel niet moet wor den toegepast. Hij is niet onder 'de indruk van al het gekrakeel over het vakantiegeld'. Het is de vraag of de Hoge Raad het advies van Ilsink zal overnemen. Wat opvalt is, dat Ilsink wel erg naar zich zelf toerede- neert. Hij laat een bespreking van de argumenten die er op wijzen dat het gelijkheidsbeginsel moet worden toe gepast zo goed als achterwege. Het standpunt van de belanghebbende in de procedure dat hier wel eens sprake kan zijn van discrimina tie tussen mannen en vrouwen (vrouwen werken namelijk nog steeds zelden in de bouw) wel ke verboden wordt door het EG-Verdrag, wordt zelfs geheel genegeerd. De discussie of de belastinghef fing over vakantiegeld juridisch gezien in strijd is met het gelijk heidsbeginsel verzandt hier door in een politieke discussie. Toepassing van het gelijkheids beginsel in de vakantiegeldza ken kost de Staat nu eenmaal miljarden. Dit zal een groot gat in de begroting slaan en de po litiek zal argwanend naar de Hoge Raad kijken als deze dit zal toestaan. Maar het is uiter aard nog maar de vraag of en in hoeverre de Hoge Raad zich zal laten leiden door de politieke discussie. Het is in elk geval te hopen dat aan het besluit een samenhangende juridische re denering ten grondslag ligt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9