NAVO van nieuwe van BBC is misser beschuldigd Kosovo raakt ook joden en Palestijnen Buitenland Mega-verhuizing Duitse regering naar Berlijn begonnen Celstraf en boete voor Israëlische partijleider Stemmen in Algerije intra hter met dood bedreigd De rechter die de Amerikaanse euthansie-arts Jack Ke- dinsdag tot een zware gevangenisstraf veroordeelde, is politiebescherming geplaatst nadat zij met de dood is be- Rechtcr Jessica Cooper veroordeelde de omstreden arts, naamd 'Doker Dood' tot een minimale celstraf van tien een maximaal verblijf in de gevangenis van 25 jaar. Ke- doodde in september in Detroit de 52-jarige Thomas op diens eigen verzoek. De man leed aan een ongeneeslij- dodelijke ziekte. ronomen vinden ander zonnestelsel Amerikaanse en Australische astronomen zeggen bet eerst een zonnestelsel te hebben ontdekt dat lijkt op iiize: een ster met daaromheen draaiende planeten. De we- diappers kregen een zon - Upsilon Andromedae - in het vi- ivaar drie gasplaneten omheen cirkelen. De planeten lijken •verste verte niet op de aarde. De astronomen sluiten uit rleven op de planeten mogelijk is. De ontdekking wijst er ;ns één van de onderzoekers op dat de Melkweg miljoenen e-achtige planeten kan herbergen. Daarmee zou volgens een nieuw tijdperk in het ruimteonderzoek aanbreken. L edesbesprekingen in Congo Vertegenwoordigers van de Congolese president Lau- Kabila en van de rebellen die tegen zijn regering vechten gisteren voor het eerst samen om de tafel gezeten. Tot oe weigerde Kabila met de rebellen te praten. De ontmoe- was mede georganiseerd door de president van Zambia. Dit 'J ceinde moet een bespreking met ministers van defensie en q «nlandse zaken van diverse Afrikaanse landen volgen. Bij de 0 ün Congo zijn militairen uit zeven landen betrokken. Kabi- irdt gesteund door Angola, Namibië, Tsjaad en Zimbabwe, ijl de rebellen Rwanda en Uganda als bondgenoten heb- Aldeze landen zullen bij de vredesbesprekingen betrokken len, alsmede onderhandelaars uit andere Afrikaanse lan- edseltekorten in 33 landen w E; Ruim dertig landen, waarvan twintig in Afrika, lijden on- *>mstige voedseltekorten. De Voedsel- en Landbouworgani- :van de VN (FAO) maakt dit vandaag bekend. De landen Afghanistan, Angola, Armenië, Azerbeidzjan, Burundi, de [Congo's, Cuba, Ethiopië, Eritrea, Georgië, Guinee-Bissau, L inesië, Irak, Joegoslavië, Kaapverdië, Kenia, Noord-Korea, 1 i, Malawi, Mauritanië, Mongolië, Mozambique, Rusland, [1 nda, Sierra-Leone, Somalië, Sudan, Tadzjikistan, Tanzania, I nda, Zambia en Zimbabwe. Joegoslavië staat op de lijst we- I het conflict in Kosovo. Er zal volgens de FAO lange tijd 1 selhulp voor Kosovo nodig zijn. f jaar cel voor Benazir Bhutto habaD' Oud-premier Benazir Bhutto van Pakistan is giste- ivegens corruptie tot vijf jaar gevangenisstraf en betaling W 17,2 miljoen gulden veroordeeld. Ook mag zij zich niet 2 bezighouden met politiek. Bhutto's advocaten zeiden in do iep te gaan tegen de uitspraak. Ook Bhutto's gedetineerde genoot. Asif Ali Zardari, werd tot vijfjaar veroordeeld. Het paar werd schuldig verklaard aan het aannemen van ;rgeld bij het toewijzen van overheidscontracten. Vijf ande- mklachten tegen Bhutto wachten nog op behandeling. ito werd in 1996 op staande voet als premier ontslagen. aims tegen Nederlandse banken YORK» Het Joods Wereldcongres (JWC) heeft aangekondigd declaims te zullen indienen tegen onder meer Nederlandse ;en. Elan Steinberg van het JWC zei dat weinig mensen zich seren dat Nederland ,,maar weinig" gedaan heeft ter be- rming van de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vol- zijn schatting is 80 tot 85 procent van de Nederlandse jo- tijdens de holocaust om het leven gebracht. Ook België kan is verwachten, aldus een woordvoerder van het JWC. Het res bereikte eerder een overeenkomst met Zwitserse ban- iver een schadevergoeding van 2,3 miljard gulden. derlands-Engels UNSCOM-plan 0RK« Nederland en het Verenigd Koninkrijk hebben bij de 'eiligheidsraad een ontwerp-resolutie ingediend voor de inging van UNSCOM. Irak laat sinds de Amerikaans-Britse bardementen in december geen UNSCOM-inspecteurs het land in. De nieuwe organisatie moet UNCIIM gaan he- Ms Bagdad et samenwerkt met UNCIIM, moet aan de grenzen een controlesysteem opgezet worden dat de in- van materiaal voor massavernietigingswapens moet tegen- len, aldus de ontwerptekst.*Den Haag en Londen willen te- dat Irak meer olie mag verkopen in het kader van het „olie- -voedsel- programma. Ie doden bij aardverschuiving Ai Bij twee modderlawines in het westen van Colombia iker 26 mensen omgekomen, onder wie een aantal red- swerkers. Zeker twaalf andere mensen worden vermist. sbouwen in een arme wijk van Argelia, 240 kilometer ten in van Bogota, stortten in toen gisteren na weken van hevi- igenval een stroom modder van de bergen omlaag kwam. brandweer, politie en reddingswerkers zich naar de wijk in gespoed om hulp te verlenen kwam een tweede mod- vine naar beneden. De autoriteiten zeiden weinig hoop te in dat er nog overlevenden uit het puin kunnen worden Argelia, dat 8.000 inwoners telt, werd in januari al getrof- ioor een aardbeving die aan 1.170 mensen het leven kostte. Clinton noemt incidenten met slachtoffers onvermijdelijk 'Berichtgeving pro-Servisch' londen afp/anp washington/brussel/ De Amerikaanse militair Steve Rodriguez en zijn dochter Lauren nemen afscheid van elkaar in Camp Lejeune in Noord-Carolina, vlak voordat hij met zijn eenheid ver trekt om de NATO-missie in Kosovo te ondersteunen. foto reuters De NAVO is van een nieuwe misser beschuldigd in de luchtoor log tegen Joegoslavië. Bij de Servische stad Paracin, 150 kilometer ten zuiden van de Joegoslavische hoofdstad Belgrado, zou vol gens Servische berichten vanochtend een opvangcentrum voor gevluchte Serviers zijn gebombardeerd. De NAVO wijst beschul diging van de hand. Gisteren gaf de NAVO wel toe dat het bloed bad onder een groep vluchtelingen van afgelopen woensdag te wijten was aan een misser van de NAVO. renswaardig, maar tevens onvermij delijk", aldus Clinton. „Je kunt zo'n conflict niet voeren zonder fouten te maken. Als we dit soort incidenten zouden moeten uit sluiten, dan zouden we nergens meer militair kunnen optreden", zo betoogde hij. De Amerikaanse presi dent zei dat het incident geen aanlei ding vormt om van strategie te ver anderen. De NAVO heeft de luchtaanvallen op Servische doelen in de Joegoslavi sche deelgebieden Servië en Kosovo den haag gpd Het NAVO-bombardement van woensdag, waarbij volgens Servië 75 burgers om het leven kwamen, wordt door de NAVO diep betreurd. Woordvoerder Jamie Shea sprak tij dens de dagelijkse briefing van een 'tragisch incident'. De Amerikaanse president Clinton voegde er gister avond aan toe dat dergelijke vergis singen onlosmakelijk verbonden zijn met oorlogssituaties. „Het is betreu- gisteravond en vannacht sterk opge voerd. Militaire gebouwen, spoorwe gen, communicatiecentra en brug gen de hele Joegoslavische federatie vormden doelwit van de luchtmacht van de alliantie. In de loop van de avond en de nacht zijn aan de grenzen met Alba nië en Macedonië opnieuw duizen den vluchtelingen aangekomen. In de grensstreek tussen Kosovo en Al banië zijn guerrillastrijders van het Kosovo-Bevrijdingsleger U(^K slaags geraakt met Servische militairen. De Amerikaanse minister van De fensie, William jDohen, zei gisteren dat het NAVO-strategie is het Joego slavische leger dusdanig te verzwak ken dat het kwetsbaar wordt voor een herrijzend U£K. „Zij zullen sterker worden, en Milo sevic zal te maken krijgen met een guerrilla-strijdmacht die na verloop van tijd zijn leger feitelijk zal ver slaan." BERLUN AP-ANP De terugkeer van de Duitse regering en het parlement naar de historische hoofdstad Berlijn is begonnen. De eerste trein met negen containers verhuis- transport vertrok gisteren uit Bonn. Ver wacht wordt dat het zeker acht maan den duurt voordat bondskanselier Ger hard Schroder, de Bondsdag en de mi nisteries zijn verhuisd. De Bondsdag stemde in 1991, een jaar na de Duitse hereniging, met slechts een kleine meerderheid in met de verhui zing, die twintig miljard mark zal kosten. Alleen al voor de verhuizing van de 669 Bondsdagleden en hun 3.300 medewer kers moeten 38 kilometer dossiers wor den vervoerd, 28.000 dozen met boeken, 3.400 kunstwerken, 1.184 televisietoe stellen, 1.300 computers en 837 koelkas ten. Ondertussen overschaduwt een rel de officiële opening van het nieuwe Duitse parlement komende maandag. De voorzitter van de volksvertegenwoor diging verzet zich tegen de deelname van een Berlijns jongenskoor. De om streden Oost-Duitse politicus Wolfgang Thierse zou het koor „te veel West-Ber- lijn" vinden. De afwezigheid van de Sch- neberger Sangerknaben leidde tot woe dende protesten van oppositionele poli tici en Berlijnse fans van het koor. Zij stellen dat de zangers wereldberoemd zijn. Thierse zou met zijn gedrag de kloof tussen Oost-Duitsers en West- Duitsers alleen maar willen vergroten. In een ingezonden brief in de Berliner Zeit- ung vraagt een lezer zich af: „Wat is überhaupt westers zingen? Emotionele taferelen in rechtszaal tel aviv ad bloemendaal correspondent Een rechtbank in Jeruzalem heeft gisteren oud-minister Arie Deri veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens fraude, omkoping en misbruik van ver trouwen. Hij moet ook een boe te betalen van 250.000 shekel (120.000 gulden). Deri is leider van de ortho dox-religieuze Shas, de op «twee na grootste politieke partij in Is raël. Hij hoeft pas naar de ge vangenis als zijn zaak in hoger beroep heeft gediend. Dat kan nog wel een jaar duren. Er speelde zich gisteren in en buiten de rechtszaal emotione le taferelen af, net zoals vorige maand, toen de rechtbank hem - na een procedure van negert jaar - schuldig verklaarde. De meeste aanhangers van Deri zijn Sefardische joden, afkom stig uit Arabische landen. Ze er varen de veroordeling van hun leider als discriminatie door Is- raëls gevestigde orde, die wordt gedomineerd door Ashken- azim, ofwel joden uit Oost-Eu ropa. Het vonnis komt ruim een maand voor de verkiezingen. Deri kan zich opnieuw beschik baar stellen voor het parlement, maar hij kan na zijn veroorde ling geen minister meer wor den. In het verleden heeft hij gediend als minister van bin nenlandse zaken en als direc teur-generaal op hetzelfde mi nisterie. De Shas-ministers in het huidige kabinet hebben al laten weten dat charismatische Deri partijleider zal blijven. "Desnoods zal hij een partijbu reau inrichten in de gevange nis," zei minister van binnen landse zaken Eli Suissa. Dat Deri is veroordeeld hoeft Shas in de verkiezingsstrijd geen nadeel te bezorgen. Er zijn nogal wat Israëli's, vooral aan de onderkant van de samenle ving, die zijn veroordeling onte recht vinden. Ze menen dat heel wat politici corrupter zijn, maar niet worden veroordeeld omdat ze etnisch gezien tot de heersende klasse behoren. In Shas ziet men Deri als een he dendaagse Robin Hood, die al tijd heeft gevochten voor de zwakken. Toen hij minister was konden mensen met proble men hem altijd rechtstreeks bellen. Als het even kon loste hij de moeilijkheden onmiddel lijk met een paar telefoontjes op. De rechters waren gisteren een andere mening toegedaan. "Het aannemen van steekpen ningen was bij hem een manier van leven geworden," zei de rechter. De rechtbank acht on der meer bewezen dat hij als minister 155.000 dollar aan smeergeld in zijn zak heeft ge stoken en, samen met zijn vrouw Jaffa, op kosten van rela ties dure buitenlandse reizen heeft gemaakt. Algiers Abdelaziz Bouteflika is met 73,8 procent van de stemmen gekozen tot president van Algerije. Hij was de enig overgebleven kandidaat. Zijn concurrenten hadden zich kort voor de stemming teruggetrok ken. De opkomst bij de presidentsverkiezingen in Algerije zou volgens de staatsradio 60,25 procent zijn geweest. Maar waarnemers zeggen dat de opkomst lager was. In sommige stembureaus kwam zelfs hele maal niemand opdagen. foto epa De BBC-correspondent in Bel grado is er door Britse functio narissen van beschuldigd zich in zijn berichtgeving over de NAVO-bombardementen te la ten leiden door de Servische propaganda. In Rusland wordt juist geklaagd over pro-NAVO- berichtgeving. De BBC-journalist John Simpson zou de Servische ver klaringen over de schade die is veroorzaakt door de NAVO- aanvallen zonder meer hebben overgenomen. Ook zou hij de zaken te simpel weergeven door te zeggen dat het Servi sche volk door het conflict als één man achter president Slob odan Milosevic zijn gaan staan. De Britse regering was al met de BBC in de clinch gegaan over de berichtgeving van de openbare omroep over de Brits-Amerikaanse aanvallen te gen Irak eind vorig jaar. De BBC blijft correspondent John Simp son verdedigen en zegt dat de reportages van John Simpson uitblinken in objectiviteit: „Het is belangrijk dat het publiek een echte beschrijving van de sfeer in Belgrado krijgt en niet alleen wat de regeringen van de NAVO zouden willen horen." Ook in Rusland klinkne ver wijten van gekleurde berichtge ving. De belangrijkste Russi sche televisiestations ORT en NTV moeten onmiddellijk op houden met suggesties dat de Albanese vluchtelingenstroom in Kosovo een direct gevolg is van Servische agressie. Zo niet, dan zal het Russische parle ment, de Doema, er alles aan doen om de twee stations het zwijgen op te leggen. Om te laten zien dat het door nationalisten en communisten gedomineerde parlement zijn dreiging serieus neemt, heeft het twee comités tegelijk in het leven geroepen om zo snel mo gelijk de oorzaak te achterhalen van de toenemende 'pro- NAVO' berichtgeving in de Rus sische media. Volgens het com munistische parlementslid Ta mara Pletneva is deze bericht geving 'in strijd met de stand punten van de Russische presi dent, de regering en het parle ment'. Reuzenbacterie Een Duitse wetenschapster heeft voor de kust van Namibië een bacterie ontdekt die groter is dan alle tot nu toe bekende bacteriën. De eencellige, die de naam Thiomargarita Nami- biensis heeft gekregen, meet tot driekwart millimeter en is met het blote oog te onderscheiden. De bacteriën voeden zich met sulfiet uit de zeebodem en slaan nitraat uit het zeewater op in hun longen. De bacteriën leven in groten getale in het bezinksel voor de Walvisbaai. Als de stralen van de zon hen bereiken, dan lich ten de organismen op vanwege de reflecterende zwavel die ze in hun ingewanden hebben op- De Thiomargarita kan bloot stelling aan de voor andere or ganismen giftige zwavelwater stof verdragen en heeft derhal ve in deze voor haar voedings- rijke bodem zijn ecologische plaats gevonden. De bacterie kan zeker drie maanden zonder voedsel. 'dbeving gelijk oorzaak Tsjernobyl lu'hans hoogenduk 5pondent nenselijk falen, maar een eving was op 26 april 1986 izaak van de explosie van •mcentrale in Tsjernobyl. 5 de conclusie van Russi- en Oekrainse, onafhanke- inderzoekers die door het sche dagblad Novaja Iz- iwerd gepubliceerd, tien jaar zijn de weten- 'pers bezig geweest met estuderen van de oorza- &n de grootste kernramp geschiedenis, die in Oe- iWit-Rusland en Rusland leeds slachtoffers eist. Het rzoek stond onder leiding ladimir Strachov, lid van ademie van Wetenschap- n directeur van het Russi- Gemeenschappelijk Insti- ioor Geofysica, is ervan overtuigd dat Vier van de rampcentrale «st is door krachtige levingen diep onder de ïis hem is het gevaar van ve bevingen reëel en dat ent, zo vertelde hij de dat de nog werkende drie ^es een potentieel gevaar "Ik ga voor Cassina en een goed gesprek" "Even voorstellen: Roelof van der Woude, makelaar. Ik wil maar zeggen, die twee gaan uitstekend samen: designmeubelen van Cassina en een goed gesprek. Cassina is in ieder geval spraak makend genoeg. Trouwens bij Intra Woonkunst, dat merk je, hebben ze verstand van binnenhuisarchitectuur. Daar hadden ze namelijk m'n favoriete chaise longue van Le Corbusier in de showroom staan. Even relaxed in de showroom onderuit en ik was verkocht. Die chaise longue trouwens ook mooi hé!" woon kunst I. Telefoon: 072 5155256 Q Langs de ringweg richting Heiloo. Donderdag k ■fcZ/l £2 j&C-'C SCi'iXZ'C ÓCrC<X^c tel aviv ad bloemendaal correspondent „Toen ik op de televisie de treinen met vluchtelingen zag arriveren aan de Alba nese grens, kwam alles weer boven". Isra el herdacht eerder deze week de zes mil joen joden die zijn omgebracht door de nazi's. In veel toespraken werd verwezen naar de gebeurtenissen in Kosovo. De beelden van verkleumde en hongerige vluchtelingen in opvangkampen raken bij de Israëlische bevolking een gevoelige snaar. Terwijl de regering-Netanyahu nog altijd grote moeite heeft met het formule ren van een duidelijk politiek standpunt over de crisis, is Israëls humanitaire hulpverlening snel op gang gekomen. De Israëliërs zijn het er over eens dat wat in Kosovo gebeurt, geen 'holocaust' ge noemd mag worden. Weinigen willen het openlijk toegeven, maar de crisis in Joego slavië wekt meer associaties met wat er de afgelopen decennia met de Palestijnen is gebeurd, dan met de Tweede Wereldoor- log. De tegenstrijdige emoties kwamen deze week naar boven in een interessant debat in de Knesset. Bijna niemand waagde het de gebeurtenissen in Kosovo zonder meer te vergelijken met wat de Palestijnen in 1948 en 1967 is aangedaan. Maar oud-pre mier Shimon Peres (Arbeiderspartij) waar schuwde dat Israëls nederzettingenbouw in bezet gebied 'etnische verwarring' sticht. Hij zei letterlijk: „Wie geen etnische zuiveringen wil, moet geen etnische ver warring veroorzaken". Vertegenwoordigers van rechtse partijen kwamen onmiddellijk in opstand. Wie z-ich verzet tegen de vestiging van kolonisten in bezet gebied, bevindt zich op het hellend vlak van een discussie over de rechtmatig heid van de joodse staat, was hun redene ring. Minister van wetenschapsbeleid Sil van Shalom (Likud) noemde Peres' verge lijking gevaarlijk. „Het joodse volk is hier omdat het daar recht op heeft en het heeft alle morele argumenten aan zijn kant" zei hij met grot nadruk. Peres kreeg het vooral aan de stok met Rechavam Ze'evi, leider van de rechtsex- tremistische Moledet. Een centraal ele ment in het programma van die partij is 'transfer', ofwel de verwijdering van Ara bieren uit door Israël bezet gebied. „Hfet overbrengen van de Arabische bevolking naar de andere kant van de Jordaan is een voorwaarde voor werkelijke vrede", staat er in het partijprogramma. Moledet meent dat zoiets kan worden verwezenlijkt zon der dwang. Peres daagde Ze'evi uit 'nu eens voor één keer' de waarheid te zeggen. „Transfer? Etnische zuivering? Sticht geen etnische verwarring, zodat we geen etni sche zuivering hoeven uit te voeren", zei hij. Ze'evi pareerde die kritiek door eraan te herinneren dat hij zijn ideeën heeft ont leend aan de Arbeiderspartij. „Jullie waren degenen die een gedwongen transfer heb ben uitgevoerd. Jullie zouden je moeten schamen dit aan de orde te stellen", zei hij. in een verwijzing naar de gebeurtenissen van 1948, toen linies in Israël de macht had. Waaraan de Palestijnen denken als ze op hun televisieschermen de beelden zien van stromen vluchtelingen, is niet moeilijk te gissen. Palestijnse laanten staan vol verha len over de 'nekba', de ramp van 1948. On geveer 750.000 Palestijnen verlieten toen huis en haard, om er nooit meer terug te keren. „Wreedheden, uitwijzingen en verkrach tingen, samen met het stelen van land, vor men samen een draaiboek dat telkens in de geschiedenis op andere plaatsen weer wordt uitgevoerd", zegt Moussa Awad, een gepensioneerde leraar in Gaza, in een in terview met het weekblad Palestine Report. De beelden uit Kosovo herinneren hem aan wat de Palestijnen in 1948 hebben meegemaakt. Net als de Kosovaren weiger den ze ver weg te gaan, in de hoop ooit eens te kunnen terugkeren. Nu zitten ze al meer dan vijftig jaar in vluchtelingenkam pen in Jordanië, Syrië en Libanon. Het conflict in Kosovo heeft bij de Pales tijnen niet alleen herinneringen wakker ge roepen, het heeft, net als in Israël, ook po litieke verwarring gewekt. Aanhangers van de fundamentalistisch-islamitische Harnas hebben de afgelopen dagen in de straten van Gaza-stad betoogd voor de Kosovaren. Maar tegelijk wordt het optreden van het westen bekritiseerd. Volgens Professor Mo hammed Nairab, een politicoloog van de Islamitische Universiteit in Gaza, zijn de NAVO-acties onwettig. Alleen de VN mag ingrijpen. Maar hij zegt ook: „Waarom dwingt de NAVO niet ook Israël zijn onder tekende, internationale verdragen na te le ven"?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7