m nu Leliiker. Kabinet bezuinigt anderhalf miljard Binnenland Commotie over 'Bijlmer-cd' Miljoen Nederlanders kunnen nauwelijks lezen en schrijven KLM predikt burgerlijke ongehoorzaamheid 'KLM maakte al eerder partij eekhoorns af e Postbank. Van 15 miljoen mensen. fR] IU Ml IUL IJJJ cuwe nummerborden op 1 oktober ^bmeer Nieuwe auto's en motoren krijgen vanaf 1 oktober ere nummerborden. Het lettertype van de kentekenplaten dt iets anders zodat bijvoorbeeld van de F geen E meer kan den gemaakt. Ook worden de letters iets kleiner. De kleur de nummerborden blijft geel, maar er komt een blauwe epaan de zijkant, waarin het EU- en NL-teken staan. Voort- mogen alleen goedgekeurde bedrijven ze maken. Wie de en heeft opgehaald, wordt geregistreerd en op de platen zelf dt vermeld waar ze zijn gemaakt. De rijksdienst voor het yerkeer wil met dat alles de vervalsing van nummerborden 1 loeilijken. Speciaal voor caravans en fietsdragers komen er 9 e nummerborden. Paarse fracties opgelucht met meevallertje Nederland telt volgens de Rot terdamse stichting Nedwerk een miljoen autochtone vol wassenen die nauwelijks kun nen lezen of schrijven. Het gaat vooral om 'functioneel analfa beten', mensen die wel enige scholing hebben gehad, maar niet genoeg kunnen lezen en schrijven om zich staande te houden in de maatschappij. De stichting Landelijk Netwerk Ne- derlandstaligen in de Basisedu catie begint op 20 april een lan delijke campagne 'Alfabetise ring op'het werk'. Doel van de campagne is meer mensen geschikt te ma ken voor de werkvloer. Volgens T. Foole, docente aan het Re gionaal Educatief Centrum in Eindhoven, gaat het om vol wassen Nederlanders die pro blemen ondervinden op het werk met de Nederlandse taal. „Sommige mensen zijn bang hun baan te verliezen, bijvoor beeld omdat ze een bepaalde cursus moeten volgen die ze ei genlijk niet aankunnen." Directeuren van verschillen de bedrijven hebben zich in middels enthousiast getoond. Foole: „Sommige directeuren hebben geld en tijd genoeg om te investeren in de scholing van hun werknemers en doen dat dan ook." De cursussen alfabe tisering worden per persoon aangepast aan zijn of haar werkzaamheden en onder werktijd uitgevoerd. 'Alfabetisering op het werk' is een vervolg op de succesvolle wervingscampagne die was ge richt op leren lezen en schrij ven in privésituaties. Deze was vooral bedoeld om meer cursis ten aan te trekken, omdat dat aantal in enkele jaren aanzien lijk was gedaald: van 60.000 be gin jaren negentig naar 14.000 in 1998. Volgens Foole zijn dat er nu veel meer en zijn er zelfs wachtlijsten. Volgens P. de Graaf, landelijk actief in diverse werkgroepen alfabetisering en werkzaam op het Regionaal Educatief Cen trum in Eindhoven, weigeren sommige gemeenten alfabetise ringscursussen aan te vragen voor autochtonen. Zij geven lie ver allochtonen de kans zich in het lezen en schrijven van Ne derlands te bekwamen. OPINIE haarlem-leiden rudolf kleun monique van hoogstraten De KLM probeert haar gezicht te redden. Afgelopen maandag zijn 440 eekhoorns levend in een hakmachine verdwenen. Daarop keerde de nationale garde van dierenbeschermers en dierenliefhebbers zich in woede en verbijstering tegen de maatschappij. De luchtvaart maatschappij van de zwaan, die zich graag profileert als dieren vriend met uniek dierenhotel, gespecialiseerd in het vervoer van levende have, wringt zich in heel vreemde bochten om dat beeld te redden. Een concern met een miljar denomzet verschuilt zich daar bij achter de rug van die ene medewerker die in opdracht van de Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) de dieren liet afmaken. De man, die nu 'zwaar emotioneel aan geslagen thuiszit' heeft welis waar formeel juist gehandeld. „Onze mensen hebben geleerd de orders van de overheid stipt op te volgen", zegt de woord voerder. In dit geval had hij dat kennelijk beter niet kunnen doen. De man had namelijk moeten aanvoelen dat het doden van 440 eekhoorns tot grote maat schappelijke onrust zou leiden, zegt woordvoerder Eddini nu de KLM middelpunt van ver nietigende publiciteit is. Hij had de ethisch zo gevoelige kwestie moeten bespreken met zijn meerderen. En die zouden volgens Eddini zeker tot het be sluit zijn gekomen de opdracht van de overheid te weigeren. In plaats van burgerlijke onge hoorzaamheid achteraf te pre diken, had de KLM er beter aan gedaan de regels van de over heid vooraf beter in acht te ne men. Die zijn namelijk helder, Naar verwachting hakt het ka binet vandaag de knopen door over de bezuinigingsvoorstel len. Vorige week nog werden in de fracties van de PvdA en D66 de wenkbrauwen stevig ge fronst, toen bekend werd dat Zalm had ingezet op twee mil jard aan bezuinigingen dit jaar en 4,7 miljard in 2000. Vooral de bezuinigingen voor volgend jaar leken moeilijk haalbaar zonder daar ook de bij de kabi netsformatie afgesproken extra investeringen in onderwijs en zorg te betrekken. De klassen verkleining en het terugdringen van de wachtlijsten zijn voor de PvdA en D66 kernpunten van Paars-2. In beide fracties werd dan ook gebroed op mogelijk heden Zalms eerste inzet zoveel mogelijk 'naar beneden te pra ten', zoals een PvdA'er gisteren zei. Daarbij richtten ze zich voor- hoewel de KLM nu het tegen deel beweert en om meer dui delijkheid vraagt. Dieren zoals eekhoorns mogen de Europese Unie alleen binnenkomen met een gezondheidsverklaring. De afzender, een fokker in China, had echter verzuimd daarvoor te zorgen. De KLM bracht de dieren niettemin naar Europa. Bij aankomst in Amsterdam restten drie mogelijkheden. De eerste was terugsturen naar de afzender, maar die wilde ze niet meer hebben. De tweede was direct verder vervoeren naar een land buiten de Europese Unie (maar ook daar waren ze niet te slijten) en de derde: af maken, tenzij alsnog snel werd al op de verwachten inflatie. Van de 4,7 miljard die Zalm vol gend jaar wilde bezuinigen, was ongeveer een derde het gevolg van de lage inflatie, die volgens het Centraal Planbureau uit komt op 0,6 procent in 2000. Dat betekent dat alle ministe ries te weinig extra geld krijgen van Zalm om bijvoorbeeld de al overeengekomen loonstijgin gen van de ambtenaren te beta len. PvdA en D66 willen eerst afwachten of de inflatie werke lijk zo laag wordt. De inflatie schommelt op dit moment rond de twee procent en in het vorige week verschenen Cen traal Economisch Plan van het CPB wordt al gerekend met één procent inflatie in plaats van 0,6 procent. In juni bekijken de rekenaars de zaak opnieuw. Zonder veel strijd nam het ka binet vorige week inderdaad de beslissing de invulling van dat deel van de bezuinigingen pas in juni ter hand te nemen. gezorgd voor een passende ge zondheidsverklaring. In dat ge val hadden ze in quarantaine gemoeten. In alle tumult die na het eek hoorndrama ontstond, lieten verschillende organisaties we ten dat ze daar best voor had den willen zorgen. Plek zat, zo lieten onder meer stichting AAP en de stichting Eekhoornop- vang weten. Maar volgens het ministerie zaaien dat soort aan biedingen alleen maar verwar ring. „Die dieren mochten ge woon het land niet in. Ze kon den dus ook niet naar een op vang. Zo'n dier kan wel honds dolheid binnenbrengen." De KLM heeft zelf wel een dieren- Resteerde nog een bedrag van een slordige drie miljard dat voor een groot deel werd veroorzaakt door de sterk opge lopen kosten voor de asielzoe- kersopvang. In zijn voorstellen aan het kabinet was Zalm daar bij volgens de PvdA en D66 echter uitgegaan van wel zeer sombere toekomstverwachtin gen waarbij niet of nauwelijks rekening was gehouden met de aanscherpingen van het asiel beleid die de afgelopen maan den al tot stand zijn gekomen of voor de komende maanden in voorbereiding zijn. Volgens de PvdA en D66 zou daarmee minstens nog eens de helft van die resterende drie miljard 'op gelost' kunnen worden. In de brief die Zalm deze week aan zijn collega's in het kabinet heeft gestuurd, bleek inderdaad wel rekening te zijn gehouden met de effecten van het strengere asielbeleid, zodat er nu nog een bedrag van zo'n 1,5 miljard op de begrotingen van de diverse departementen moet worden verhaald. Dat be drag is klein genoeg om in elk geval de extra investeringen uit het regeerakkoord van Paars-2 buiten schot te houden. „Ik denk dat menig vakminister zich in de loop van deze week steeds opgeluchter is gaan voe len", aldus een PvdA-Kamerlid. hotel, maar geen mogelijkheid om zo'n groot aantal kleine knaagdieren voor langere tijd af te zonderen. Over de gang van zaken wil Landbouw geen oordeel vellen in afwachting van een onder zoek dat samen met Justitie wordt uitgevoerd. De KLM ver schuilt zich in de tussentijd achter de smalle rug van de floormanager van het dierenho tel en put zich uit in excuses voor diens weliswaar gezagsge trouwe, maar helaas onethische optreden. En temidden van al dat tumult valt die ene laatste veer van die ooit zo trotse maar nu zwaargewonde zwaan. Amsterdam Met de koptelefoon beluistert voorzitter Meijer van de Bijlmer-enquêtecommissie een cd met housemuziek, waarin fragementen uit comissieverhoren zijn verwerkt. In de Bijlmer is commotie ont staan over de compact disc. Bewoners van het stadsdeel vinden de vliegtuigramp en de nasleep ervan te ernstig om er amusement van te maken. De PvdA-fractie van de stadsdeelraad Amsterdam-Zuidoost be sprak vanmorgen de mogelijkheden om te voorkomen dat radiostations het omstreden schijfje gaan draaien. Commissie-voorzitter Meijer nam gisteren een exemplaar van de cd in ontvangst. Ook dat is Bijlmerbewoners in het vekeerde keelgat geschoten. Op de cd zijn uitspraken van onder andere Meijer zelf, minister Jorritsma van economische Zaken, oud-minister Sorgdrager van justitie, Tweede-Kamerlid Van Gijzel, onderzoeker Wolleswinkel en El Al-onderhoudsmonteur Gaalman te horen. FOTO ANP ROGER DOHMEN In de paarse fracties is gisteren met opluchting gerea geerd op de uiteindelijke bezuinigingsvoorstellen van minister Zalm van financiën. Zalm denkt maar ruim an derhalf miljard aan bezuinigingen nodig te hebben om de begroting binnen te perken te houden, terwijl de af gelopen maanden steeds bedragen van tussen de vier en vijf miljard zijn genoemd. Bij dat bedrag zouden onver mijdelijk heilige huisjes van een of meer partijen niet aan het snoeimes ontkomen. Brommer joeg vliegtuiglawaai naar 97 decibel Een bromfiets met open uidaat heeft vorig jaar oktober het vliegtuiglawaai van een KLM- Boeing 767 naar een onaanvaardbare hoogte van 97,1 decibel opgejaagd. Dat geluid werd vastgelegd door de meetpost aan de Beatrix- straat in Aalsmeer. Schiphol bracht vorige maand naar buiten dat dit toestel samen met een Russische Iljoeshin 76 de grootste lawaai maker van het vierde kwartaal was. Nadere analyse van de geluidmeting wees uit dat het KLM-vliegtuig tot het gebruikelijke lawaai van 75 decibel kwam en dat de gelijktijdig passe rende brommer verantwoordelijk was voor de rest van het lawaai. Het gebeurt vaker dat meetposten meer geluidsbronnen tegelijk vastleggen. 1 jkswaterstaat graaft uiterwaarden af Rijkswaterstaat wil de komende vijftien jaar vijf- tot hl .nduizend hectare uiterwaarden langs het stroomgebied m de Rijn en de zijrivieren afgraven, om nieuwe kritieke hoog- u frstanden te voorkomen. Uitvoering van de plannen kost tot vijf miljard gulden. Uit onderzoek blijkt dat de Rijn, de tl en de zijtakken steeds meer water te verwerken krijgen, bf [ijk en de provincies en gemeenten in het rivierengebied en het er over eens dat de dijken niet onbeperkt verder kunnen Ou den opgehoogd. Daarom is het nodig de rivieren meer jte voor de afvoer van water te geven. i' id-Kamerlid Meulink overleden in HEDEi Op 82-jarige leeftijd is woensdag oud-Tweede-Ka- Ij. lid voor de Anti-Revolutionaire Partij mr. dr. Jan Meulink leden. Meulink was ook voorzitter van de Evangelische toep van 1984 tot 1989. Meulink combineerde vele bestuur- 161 en politieke functies. Hij zat van 1956 tot 1966 in de Kamer ?U rde ARP, een van de drie partijen waaruit het CDA ont- 2 d. Verder was hij van 1950 tot 1981 lid van provinciale sta- r van Overijssel en vanaf 1965 ook van gedeputeerde staten. 1 maast zat hij van 1949 tot 1965 in de gemeenteraad van En- 19 ide. Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ai hoolgegevens naar uitzendbureau iimchem Enkele leerlingen van het Ludgercollege in Doetin- n zijn kwaad op het schoolbestuur omdat de namen en et; ssen van alle examenkandidaten zijn doorgegeven aan uit- ;ld Jbureau Tempo Team. Het gaat om de gegevens van drie- ng derd leerlingen, die vervolgens door het uitzendbureau mi den benaderd voor vakantiewerk. Het is al voor het derde en dat de school de gegevens van haar examenkandidaten be- Ch kbaar stelt. Een conrector van de school geeft toe dat er on- va [vuldig is gehandeld. „Dit had niet mogen gebeuren." ion 'derland Mobiel/Unie55+ wil zetel ;et ia rsum De ouderenpartij Unie55+ en Nederland Mobiel ee i samenwerken voor een zetel in de Eerste Kamer. De twee en ijen hebben samen negen zetels in de verschillende provin- eu ibesturen en net genoeg stemmen voor één zetel in de se- Q Van Laar, de voorzitter van Nederland Mobiel, maakte de Ie enwerking van Uni,e55+ en Nederland Mobiel gisteren be jel dbij EO's Tijdsein op Radio 1. De lijst krijgt de naam Neder - w; Mobiel/Unie 55+. De twee partijen hebben elkaar gevon- en in een gezamenlijke afkeer van rekeningrijden, ki k eners vernielden zerklampjes ;k poscHDe politie heeft de daders achterhaald van een groot n. tal vernielingen op een kerkhof in Den Bosch. Het gaat om ii veertienjarige jongens uit die plaats. Het duo heeft ook ;k huisgehouden op een volkstuincomplex. Op de begraaf- ai ts molden ze een groot aantal op zonne-energie werkende nt lampen. Dat maakte nogal wat emoties los bij nabestaan- en .De jongens waren naar het kerkhof gegaan omdat daar de ol[ van een van hen beraven ligt. Ze haalden vervolgens uit loe lallen lampjes het binnenwerk weg. Een van de kinderen eb laarde tegenover de politie dat ze daar thuis mee wilden ive tselen. De politie heeft de onderdelen bij de jongens thuis in lei ag genomen. De schade bedraagt enkele duizenden gul- •d, 5. P irderwijkse brand door hete lampen hi krwuk Oververhitting van verlichtingsspotjes is de oorzaak rb eest van de brand die maandag twee historische panden in ei denvijk verwoestte. Dat is gebleken uit onderzoek van de ti inische recherche en medewerkers van de verzekerings- K itschappij. De plafondspots bevonden zich in het kantoor- li eelte achter een babyspeciaalzaak. Door de brand werden en mensen dakloos. De politie schat de schade op meer dan miljoen gulden. Behalve de babyspeciaalzaak gingen ook cafetaria /restaurant en de bóven de winkels gelegen wonin- in vlammen op. de Postbank is makkelijker en overzichtelijker. U heeft nü uit de Plusrekening en de Kapitaalrekening. Bedragen tot spaart u op de Plusrekening. Met een goede rente van 2,25%* 'pnamevrijheid. Voor bedragen vanaf f 5.000,- kiest u de Kapitaal- Met een rente van 3.25%*, en automatisch zelfs 3,5%* als u -of meer heeft gespaard Tijdelijk is sparen nóg aantrekkelijker. Want als u nu f 1.000,- of meer spaart, ontvangt u een GroenRijk Tuincentra cadeaubon van f 12,50. Vraag de actiefolder aan bij 0800-0400 of kijk op www.postbank.nl den haag anp Het ombrengen door de KLM van 440 eek hoorns in een hakselmachine op Schiphol is geen incident. Volgens de Dierenbe scherming zijn in dezelfde machine al eer der een grote massa eekhoorns (zo'n twee honderd) en een partij waterschildpadden aan hun einde gekomen. De Dierenbe scherming zegt dit uit betrouwbare bron te hebben vernomen. Bovendien is volgens een woordvoerder van de organisatie on langs ook een grote groep halsbandparkie ten vergast. Een KLM-woordvoerder zegt niet te kun nen reageren op de nieuwe beschuldigin gen. „Deze zaken zijn nog niet bij mij be kend. We zullen ze meenemen in ons inter ne onderzoek." Volgens de woordvoerder is de hakselmachine een jaar geleden ge kocht op herhaald aandringen van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees. De Dierenbescherming wijst ook nadruk kelijk met een beschuldigende vinger naar deze rijksdienst, onderdeel van het minis terie van landbouw. „Het is kennelijk be leid dat alle dieren zonder goede papieren moeten worden afgemaakt. Dit druist in te gen het overheidsbeleid." Een woordvoerster van het ministerie maakt nadrukkelijk een onderscheid tussen beschermde en niet-beschermde dieren. Voor beschermde dieren die tijdens hun transport worden onderschept, gelden aparte regels. Hierbij is een verblijf in Ne derlandse opvangcentra buiten Schiphol mogelijk. De 440 eekhoorns behoorden echter niet tot een beschermde diersoort. Omdat de vereiste export- en gezondheidsdocumen ten ontbraken, de verzender ze niet wilde terugnemen en quarantaine op Schiphol ontbreekt, zijn de dieren afgemaakt. De woordvoerster wijst erop dat Nederland er voor moet zorgen dat dieren zonder geldige documentatie niet de Europese Unie bin nenkomen via Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3